برای تماس کلیک کنید 021-44033677 021-22674519 021-22675174 021-44963487
قبول وکالت و مشاوره فقط برای تهران و کرج

قانون جدید زندان برای مهریه چیست؟

قانون جدید زندان برای مهریه چیست؟

 • ۱۶ خرداد ۱۳۹۷
 • ۱۰ مهر ۱۳۹۷
 • 9 نظر
 • 26941 بازدید
قانون جدید زندان برای مهریه چیست؟
4.3 (86.32%) 19 نظر
سوالات خود را در قسمت نظرات پست های اینستاگرام از ما بپرسید

مدت هاست که از ما سئوال می شود که آیا مهریه زندان دارد و داستان قانون جدید زندان برای مهریه چیست؟

قانون جدید زندان برای مهریه

 •  مهریه اگر مال معین نباشد که به مالکیت زن درآید چه در عقد دائم و چه در عقد موقت دینی است بر ذمه مرد و مثل هر طلب دیگری، طلبکار می تواند برای مطالبه آن به دادگاه رجوع کند در مهریه نیز زن می تواند برای مطالبه مهریه خود از طریق دادگاه خانواده و یا اجرای ثبت اقدام نماید.
 • مهریه مندرج در صیغه نامه ها عقد موقت هم اگر چه سند عادی است ولی فقط از طریق دادگاه دادخواست داده می شود و مطالبه می گردد.
 • میزان مهریه اهمیتی ندارد و اگر شوهر به میزان مهریه مالی به غیر از مستثنیات دین داشته باشد، زن می تواند از آن طریق مهریه را وصول نماید.
 • اگر شوهر مالی نداشته باشد می تواند برای پرداخت قسطی مهریه با توجه به میزان درآمد دادخواست اعسار از پرداخت مهریه تقدیم دادگاه کند
 • اگر شوهر مالی نداشته باشد، مهریه فقط تا ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی یا معادل قیمت آن ضمانت اجرای جلب دارد به بیان دیگر نپرداختن مهریه تا میزان ۱۱۰ سکه مواجه با جلب خواهد بود و اگر مردی یک دفعه و یا قسطی ۱۱۰ سکه را پرداخت نماید و بقیه مهریه را پرداخت نکند امکان جلب و زندانی کردن او میسر نمی باشد ولی اگر زن بتواند مالی از او به دادگاه معرفی کند می تواند باقی مانده مهریه را وصول نماید.
 • اگر حکم مهریه از دادگاه صادر شود و قطعی گردد پس از صدور اجراییه، شوهر یک ماه فرصت دارد که دادخواست اعسار از پرداخت مهریه به دادگاه صادر کننده رای مهریهبدهد اگر در ظرف مدت یک ماه از صدور اجراییه، دادخواست مذکور داده شود امکان جلب شوهر تا پایان تعیین تکلیف قطعی دادگاه در خصوص اعسار مهریه وجود ندارد بدیهی است که با قطعی شدن حکم اعسار اگر شوهر پیش پرداخت مهریه و یا اقساط را پرداخت نکند امکان جلب وجود دارد.
 • اگر زن مالی را از شوهر توقیف کرده باشد رویه محاکم خانواده به این صورت است که تا پایان برگزاری مزایده و تعیین تکلیف مال توقیف برای مابقی مهریه که بیشتر از مبلغ مال توقیف شده باشد تا سقف ۱۱۰ سکه، حکم جلب صادر نمی کنند. لذا چنانچه زن از طریق تامین خواسته مالی را از شوهر توقیف کرده باشد پس از قطعیت حکم و صدور اجراییه نیز نمی تواند جلب شوهر را از بابت مهریه دریافت کند.

قانون مهریه سال ۹۷

در نیمه نخست سال جاری زمزمه هایی مبنی بر کاهش سقف ۱۱۰ سکه مهریه برای جلب به گوش می رسید که این تعداد به ۵۵ کاهش یابد. ولی تاکنون هیچ گونه تصویبی در مجلس دو این خصوص نبوده است. بنابراین قانون جدید مهریه در سال ۹۷ وجود نداشته است و همان رویه سابق از سال ۹۱ پابرجاست. و آنچه گفته می شود حکم جلب مهریه برداشته شد، اشتباه است . نپرداختن اقساط مهریه تا ۱۱۰ سکه یا معادل ریالی آن مشمول حکم جلب خواهد بود. بهتر است مطلب – اعسار از پرداخت مهریه – را به دقت مطالعه نمایید.
اگر شوهر بعد از اجرا گذاشتن مهریه توسط زن در دادگاه ، ظرف یک ماه از صدور اجرائیه، دادخواست اعسار ندهد، حکم جلب او به دارخواست زوجه صادر خواهد شد. اگر دادخواست اعسار بدهد و مهریه تقسیط شود و اقساط پرداخت نشود، معمولا بعد از دریافت دو یا سه قسط معوقه، حکم جلب بابت مهریه صادر شود.

پرسیده می شود مدت زمان زندانی برای مهریه چقدر است ؟ توجه داشته باشید که مطالبه مهریه دعوی حقوقی است. هر زمان که مهریه (اقساط) معوقه پرداخت شود یا اعسار مجدد زوج برای دادگاه ثابت شود از زندان آزاد می شود.

تلاش این روزهای دستگاه قضا با عنایت به افزایش بی رویه قیمت سکه این است که اولا اقساط مهریه متناسب توان زوج باشد و ثانیا حتی الامکان کسی به زندان نرود به عبارت دیگر شخص مُعسر به زندان نرود

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

9 پاسخ به “قانون جدید زندان برای مهریه چیست؟”

 1. بانو گفت:

  مقدار مهریه ها ی کنونی برای بعضی با توجه به وضعیت مالی و درآمدشان امر به محال است .

  ازدواج یک قرارداد است و در قرادر داد نمی شود یک امر به محال را که واهی است نوشت و ثبت کرد .اصلا چنین قراردادی نباید اجازه داده شود .چه از نظر شرعی و چه از نظر قانونی یک قرادر داد که یک طرفش امربه محال است نباید درست باشد . در اسلام هم وقتی احتمال به انجام آن نیست قبول نیست . کسی نمیتواند ستاره های آسمان را مهر زن خود قرار دهد همانظور هم نمیتواند مبلغی که هرگز به آن دسترسی ندارد را مهریه کند .نه در دوره اسلام و نه در این دوره مسلمانان دنیا این مسخره بازی و کلاهبر داری مهریه که در ایران وجود دارد را نداشته و ندارند این یک ابداع مردمان زیاده خواه فقط در ایران است یعنی این یک مهریه اسلامی نیست یک مهریه تجملی و چشم و هم چشمی ایرانی است . در کشورهای مسیحی مردم این را فروش زن مینامند . برعکس نفقه که در اسلام آمده آیا در کشور اسلامی قانونی شده ؟- در بعضی کشورهایی که مسیحی هستند این قانونی است .یعنی مرد و زن که از هم جدا میشوند اگر زن حقوق یا درآمدی ندارد مرد موظف است تا زمانی که زن حقوق ندارد یا شوهر نکرده به او با تناسب درامدمرد و مایحتاج زن کمک زندگی یا نفقه پرداخت کند و در صورت اینکه مرد بیکار باشد و بی درآمد مرد زندان نمیشود بلکه از صندوقی که از حقوق همه هر ماه به آن ریخته میشود به زن کمک هزینه داده میشود .در اینکه زن زندگی کاریش همیشه وقف بچه و شوهر و خانواده میشود شکی نیست ولی بهتر است با مسائلی قانونی این نگرانی حل شود تا مسئله ای مسخره مثل مهریه های محال . مهریه ای محالی که قبلا نوشته شده را هم میتوان به مهریه معقول تبدیل کرد و چنانچه شرایط اجازه میدهد اگر طلاقی هست و زن بی درآمد است نفقه ای هم باشد .

 2. مهدی گفت:

  چرا حکم الهی را قانون نمی کنند !؟ پناه برخدا

  مهریه یعنی هدیه ای که مرد برای نشان دادن صداقتش به زن در زمان ازدواج به او می دهد . و این صداقت منطبق با توان واقعی مالی مرد باید باشد .

  کمی تامل کنیم

  فقط کافیست این حکم قانون شود و مرد موظف شود به پرداخت مهریه در زمان عقد . اول پرداخت مهریه و سپس ثبت ازدواج . فقط همین . به همین سادگی.

  هر پسری در حد توانش مهریه خواهد نوشت … مثلا انکه ۵ میلیون توان دارد همان قدر می پردازذ و انکه ۱۰۰ میلیون توان دارد همان موقع می پردازذ و انکه ۱۰۰۰ میلیون در همان موقع ! هر که به اندازه کوه … در همان موقع !

  جلوی اینهمه مشکلات گرفته خواهد شد …

  اینهمه پرونده به دادگاه نخواهد رفت ….

  جوانان فقط در حد توان مهریه باید بنویسند …

  قوه قضاییه براحتی می تواند اگر بخواهد !

  حکم الهی را قانون کنید . فقط همین . تمام مشکلات مهریه در کشور حل خواهد شد

 3. مهدی گفت:

  هنوز مردم و جوانان معنای زیبای کلمه مهریه را نمی دانند و همه مشکلات فعلی بدلیل عدم آگاهی از معنای زیبای این کلمه است !

  مهریه یعنی کادو . یعنی کادویی که مرد برای نشان دادن صداقتش به زن در زمان ازدواج به او پیشکش می کند . فقط همین .

  این کادو یا هدیه باید دقیقا بر اساس توان واقعی مالی مرد باشد نه یک ریال بیشتر . فقط همین .

  جوانان باید معنای زیبای این کلمه را آگاه بشوند و فقط انجام بدهند در حد توان .

  اصلا نیازی به دادگاه نیست !! نیازی به دعوا نیست !! نیازی به زندان رفتن نیست !!

  چون بر اساس توان در همان زمان عقد مهریه را پرداخت می کند . به همین راحتی !!

  والا بخدا قسم اگر معنای این کلمه به زیبایی برای جوانان گفته شود اینهمه مشکلات نخواهیم داشت ….

 4. بهرام گفت:

  بهتر یه سری به دادگاهای خانواده بزنن بعد قوانین وحشتناک علیه مردان را مطالعه کنند که فقط شامل مهریه هم نیست مثل تصنیف اموال، نفقه، اجرت المثل، نحله، حق حبس، شروط عقدنامه، فرار از دین و غیره، تمامی قوانین به نفع زنهاست. زنی که میگه شوهرم منو از خونه بیرون کرد دروغ میگه چون طبق قانون مرد باید یه خونه برای زن فراهم کنه و گرنه میره زندان حتی اگه مرد بچه دار نشه طبق شروط عقد نامه زن می تونه طلاق بگیره

 5. تارا گفت:

  باسلام وخسته نباشید.چقدر تلاش می کنید راه رو برای مردان تنوع طلب بازتروبازتر کنید؟؟مردان درشرایط عادی با وجود زنشون زنان دیگررو صیغه میکنند تاحالا اگر علنی نمیکردن از ترس مهریه بود الان دیگه.همین مانع هم دارن تلاش میکنن بردارند اونوقت زن خوارتر و توسری خورتر از قبل میشه.اتفاقا متاسفانه تمام قوانین به نفع مرداست.مرد میتونه یواشکی بره سراغ زنان دیگه و اسمشو براش میزارن صیغه و حلال اما زن چی حالا به هردلیل اسمشو میزارن زنا و سنگسار.کجای قران نوشته عقوبت مردی که بددهن و فحاش باشه یا خرجی نده چیه؟اما تا دلت بخواد زنان تهدید شدند به کتک خوردن ،سنگسار شدن ،ملعون شدن یا … .شوهرِ بیشرافت من با یک بچه وارد زندگی من شد چنان بلایی به سرم اورده که لعنت میفرستم به روح تمام زنده ها و مرده هاش.شوهرم بددهن،فحاش،کثافتکار،عصبی،کنترل گر افراطی،و هرآشغالی که به ذهنتون برسه هست حتی به زور هزینه هامو میده خیلی اوقات خودم باید برای خودم هزینه کنم.خدا لعنت کنه باعث و بانی اعطای اینهمه اختیارات به مردهارو.خدا لعنت کنه مردهای تنوع طلب و کثیف رو.امیدوارم ی روز در محضر الهی و کاینات ،سخت پاسخو باشند

 6. رویا گفت:

  گل بود و به سبزه نیز اراسته شد. هر روز امار زنان بی سرپرست که مجبور بودن تن به هرکاری بدن بیشتر میشد و کاری نکردن حالام که اومدنو حکم زندان رو از مهریه برداشتن. خیلی عالیه. همه برن زن بگیرن و ولش کنن و بگن توانایی نداریم. زنان جامعه کم درب و داغون بودن ک حالام بیشتر رها شدن . زنی که عمرش رو توی یک زندگی میزاره و سابقه کاریش صفره. بچه میاره و توان بدنیش و سلامتیش صفره این ادم بعد از طلاق با مرد برابر نیست و توان ادامه حیات نداره حداقلش اینه که کار بهش نمیدن اگرم بدن ب نیت های پلید و در اخر ضربه رو خود جامعه میخوره خود خانواده ها. بالا رفتن امار تن فروشی حتی ب اسم صیغه. از هم پاشیدن خونواده ها بخاطر تعداد بالای زن های بی شوهر.

 7. فاطمه گفت:

  هیچ کشوری را نمی توانید بیابید که تفکر مردمان، دین و مذهب، قانون و … همانند ایران باشد. اگر الگوی زنان دینی و اسلامی است و حضرت فاطمه دخت پیامبر نماد و مظهر بانوان اسلامی ایرانی است پس کجای تاریخ به مهریه زوری و زندان مردان اشاره شده است. ما ایرانیان شاید از نسل تموچین و چنگیزخان باشیم که اینگونه بر یکدیگر می تازیم می دزدیم و می دریم.

 8. مهدی امینی گفت:

  با سلام از زنها تو این مملکت به حدی حمایت های یک جانبه شده که هر کجا و سر کار می ری زنها بیشتر از مرد ها حضور دارند آنهم با حقوق های بالا و .. و الان دیگه با این حمایت های قانون و …وکه نتیجه اش رو در جامعه می بینید بی حجابی و فحشا و …از طرف زنها و کاسبی از طریق مهریه که امروزه حتی خانواده ها بر اثر طمع به پول بیشتر و… انجام می دهند غافل از اینکه از راه اسلام و دین و شرع خارج و به راه های دیگری با این قوانین ضد اسلامی و شرعی در حال حرکتی و کسی هم حالا به چه دلایلی شاید سود جویی خود شان حاضر به اصلاح قوانین قدیمی و اینکه زن هم پدر و مادر دارد چرا که در زندگی با دخالت های منفعت طلبانه آنها و سو استفاده از مهریه باعث تباهی خانواده و برخی حتی کاسبی از طریق دختر خود اقدام به وصول مهریه می کنند و اینکه مهریه هدیه از طرف مردی که خانم تمکین کنه نه اینکه چند تا شوهر و کارهایی دیگه بکنم و خرجش رو بیا ندازد گردن مردی که هیچ نسبتی هم با او نداره و کاسبی و …کنه به خدا فقط وضع ما اینطور ی مرد بد بخت هم ۲ سال خدمت و در راه مملکت و همین زنها در سخت ترین شرایط حتی جنگ جون رو هم می ده وازار آن مصیبت دیگه و بعد از خدمت هم چون زنها بعد دیپلم و دانشگاه می رن سر کار می اد بیکار و ….می شه و نمی تونه خرج خود و خانواده تشکیل بده در عوض زن با کار و خرج در آمد برای آرایش و لباسهای غیر شرع و دینی و ادعای بالا به هر مردی هم برای ازدواج بله نمی گه و بعد از اینکه سنش بالا میره و هزاران داستان دیگه پس کسی می تونه قانون وضع و به فکر مردم باشه که در کنار مردم و سطح زندگیش با مردم یکی باشه چه از لحاظ در آمد و ملک و …. امیدواریم که همه دعا کنیم چون به نشانه های آخرالزمان هم می رسیم که یکی عوض شدن جای زن و مرد که در این مملکت نمود پیدا کرده و آشکار شده .به فرج آقا امام زمان که فقط امیدمان امام زمان و بس.

 9. سحر گفت:

  اینجوری که مردهای تنوع طلب به هر بهانه ای زن رو طلاق میدن میرن دنبال زن دیگه و فقط زن های سرپرست خانوار زیاد میشه
  باز مهریه یه سدی بود در برابر فروپاشی خانواده ها که اونم برداشتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *