نکاتی در خصوص گواهی عدم حضور و تعیین تاریخ تنظیم سند رسمی در مبایعه نامه ها (وکیل قرارداد ها) - 5.0 از 5 از 23 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

زیر نظر وکیل پایه یک دادگستری متخصص امور حقوقی و قرارداد ها

بر طبق ماده 22 قانون ثبت ملاک مالکیت در خصوص اموال غیر منقول، ثبت رسمی نام مالک در دفتر املاک اداره ثبت می باشد. اما دلایلی از جمله این که خریدار نیاز به زمان متعارف برای تهیه تمام ثمن معامله دارد و از طرفی تنظیم سند رسمی انتقال در دفترخانه نیازمند مقدماتی مثل پرداخت مالیات، استعلام و ... است مرسوم شده است که طرفین معامله مبایعه نامه ای خواه در بنگاه های مشاوران املاک یا نزد وکیل یا بین خودشان، تنظیم می کنند و در ضمن آن تاریخی را برای حضور در دفتر خانه جهت انتقال رسمی مالکیت مشخص می کنند و معمولا خسارتی که در اصطلاح حقوقی "وجه التزام" نامیده تعیین می کنند.

و همانطور که می دانید در روز تعیین شده برای حضور دفترخانه، در صورت عدم حضور یکی از طرفین مرسوم است که از سر دفتر خواسته می شود که گواهی عدم حضور که البته اصطلاح درست آن گواهی حضور طرفی است حاضر شده است را صادر کند. در این خصوص چند نکته حائز اهمیت است:

1-      به دلایلی بعضی از دفاتر اسناد رسمی تمایل به صدور گواهی عدم حضور ندارند و به کرات دیده شده است یکی از طرفین قرارداد (مبایعه نامه) برای انتقال سند مراجعه کرده است ولی طرف دیگر حضور پیدا نکرده است اما سر دفتر گواهی مذکور را صادر نکرده است توصیه می شود قبل از انعقاد قرارداد از هر دفتر خانه ای که مد نظر دارید انتقال رسمی آن جا انجام شود، سوال کنید که اگر این دفتر خانه برای انتقال سند تعیین شود سر دفتر گواهی عدم حضور صادر خواهد کرد یا نه، تا بتوانید تصمیم درست در این خصوص اتخاذ کنید و بتوانید دفتر خانه دیگری را تعیین کنید.

2-      حتما برای انتقال سند از یک دفتر خانه مشخص با ذکر شماره و نشانی کامل استفاده کنید.

3-      در قرارداد مکتوب کنید که در صورت تعطیلی روز تعیین شده برای انتقال رسمی، طرفین موظفند در اولین روز کاری بعد از آن حاضر شوند.

4-      بهتر است تاریخی معقول و متعارف را از فاصله انعقاد مبایعه نامه تا تاریخ تنظیم سند رسمی مشخص کنید متاسفانه همانطور که می دانید زمان بعضی کارهای اداری در ایران قابل پیش بینی نیست چه بسا استعلام از ثبت یا پرداخت مالیات یا امثالهم با تاخیر انجام شود.

5-      بعضی از دفاتر اسناد رسمی بسیار کند می باشند و کار ها را در وقت مقرر و مطلوب انجام نمی دهند و با نوعی سهل انگاری استعلامات و پیگیری های مربوط به تنظیم سند را انجام می دهند. بهتر است برای جلوگیری از بروز مشکلات آتی، به دفتر اسناد رسمی خوش نام و وقت شناسی مراجعه کنید.

6-      اگر در قرارداد خسارت وجه التزام برای عدم یا تاخیر در حضور تعیین می کنید این جمله هم اضافه کنید که خسارت وجه التزام بدل از اصل تعهد نمی باشد.

7-      ممکن است طرفین قرارداد با توافق تاریخ حضور دفتر خانه را در ثبت مبایعه نامه یا الحاقیه تغییر دهند. توجه داشته باشید که محاکم در این موارد خسارت وجه التزام قرارداد را مربوط به توافق قبلی می دانند و تغییر تاریخ حضور در دفتر خانه را به منزله اسقاط و عدول از وجه التزام محسوب می کنند. مگر آن که در توافق جدید به صراحت بنویسید که خسارت وجه التزام مندرج در قرارداد مشمول توافق جدید تاریخ سند رسمی هم می شود.

8-      اگر فروشنده هستید در روز محضر تمام اصول مدارک را به همراه داشته باشید و حتما تا آن تاریخ مقدمات تنظیم سند را مهیا کرده باشید و اگر خریدار هستید تتمه مانده از ثمن معامله را به صورت چک تضمینی یا پول نقد همراه داشته باشید. کسی می تواند خسارت وجه التزام دریافت کند که خود به تعهدش عمل کرده باشد بنابر این اگر خریدار در روز محضر حاضر شود بدون این که تتمه ثمن معامله را به همراه داشته باشد، علی رغم این که فروشنده حاضر نشده باشد نمی تواند خسارت وجه التزام دریافت کند. زیرا به تعهدش عمل نکرده است زیرا اگر فروشنده حاضر بود در صورتی سند انتقال را امضاء می کرد که با او تسویه حساب می شد.

سید بابک لاجوردی – وکیل پایه یک دادگستری

گروه وکلای پارسای متشکل از بهترین وکیل های متخصص در امور قرارداد ها که آماده مشاوره و تنظیم انواع قرارداد و پشتیبانی حقوقی بعد از انعقاد آن ها می باشد.

آخرین مطالب