مطالبه خسارت ناشی از افت قیمت خودرو (وکیل پایه یک دادگستری)، وکیل حقوقی - 4.9 از 5 از 29 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

امروزه در جامعه ما کمتر کسی است که با توجه به فرهنگ غلط رانندگی، کثرت وسایل نقلیه نا ایمن و کمبود راه ها دچار تصادف نشود و به کرات همه ما شاهد آن بوده ایم. مرسوم است که وقتی تصادفی غیر جرحی انجام می شود که فقط خسارت به خودروی شخص غیر مقصر وارد می آید، طرف زیان دیده از بیمه شخص ثالث مقصر استفاده می کند ولی واقعیت این است که بیمه فقط خسارات مربوط به تعمیر و صافکاری خودرو را پرداخت می کند. در حالی که در عرف جامعه ما خودرو تصادفی یا غیر تصادفی تفاوت قیمت دارد آنقدر این موضوع اهمیت دارد که یکی از اولین پرسش ها در خرید خودرو دست دوم این است خودرو رنگ شدگی دارد یا خیر. بااین وصف این پرسش به وجود می آید که اولا امکان دریافت خسارت افت قیمت خودرو وجود دارد؟ و ثانیا در فرض درست بودن جواب چه مراحلی باید در این خصوص طی کرد؟

بر طبق ماده 1 و 2 قانون مسئولیت مدنی هر کس به دیگری چه عمد یا غیر عمد خواه مباشرتا یا به تسبیب خسارتی وارد کند مسئول جبران خسارت می باشد. در این راستا هم شخص متضرر می بایستی برای تامین دلیل برآورد خسارت ناشی از افت قیمت به شورای حل اختلاف مراجعه کند. پس از ثبت دادخواست، کارشناس مربوط به تصادفات تعیین می شود که ایشان با ملاحظه خودرو و یا در مواردی عکس های آن، خسارت افت قیمت را محاسبه و برآورد می کند.

بعد از برآورد خسارت با توجه به مبلغ خسارت تعیین شده توسط کارشناس، دادخواست مطالبه خسارت به طرفیت مالک خودروی مقصر تقدیم دادگاه یا شورای حل اختلاف می شود با این توضیح که اگر خسارت بیش از 20 میلیون تومان باشد رسیدگی به دادخواست مطالبه خسارت در صلاحیت دادگاه و اگر کمتر از آن باشد در صلاحیت شورای حل اختلاف می باشد.

پس از صدور حکم محکومیت پرداخت خسارت از سوی دادگاه یا شورای حل اختلاف با قطعیت حکم و صدور اجراییه پرونده اجرایی تشکیل می شود که در صورت عدم پرداخت خسارت از جانب مقصر (محکوم علیه) هم می توان اموال وی را توقیف کرد و هم از مرجع مذکور می توان درخواست اعمال ماده 3 قانون محکومیت های یا همان جلب وی را کرد. اگر به محکوم علیه دسترسی نداشتید بر طبق قانون محکومیت های عالی مصوب 1394 می توانید از قسمت اجرای احکام درخواست کنید که در خصوص وضعیت حساب های بانکی یا اموال منقول (خودرو) یا غیر منقول (ملک) او از مراجع ذی صلاح استعلام نمایند تا در صورت بودن مال، از بابت محکومیت ایشان توقیف گردد.

برای مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور حقوقی (وکیل حقوقی) با ما تماس بگیرید.

*

*

آخرین مطالب