تکلیف فرزندان بالای سن بلوغ، اشکال و خلاء قانونی - 4.0 از 5 از 4 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

بر طبق قانون حضانت که به معنای نگهداری و پرورش است مخصوص اطفال است و طفل از نظر قانون مشمول دختر تا پایان 9 سال قمری و پسر تا پایان 15 سال قمری است.

ماده 1168 قانون مدنی: «نگاهداري اطفال هم حق و هم تكليف ابوين است.»

ماده 1169 قانون مدنی: «برای حضانت و نگهداری طفلی که ابوین او جدا از یکدیگر زندگی می کنند ، مادر تا سن هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است.تبصره – بعد از هفت سالگی در صورت حدوث اختلاف، حضانت طفل با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه می باشد. (اصلاحی بموجب قانون اصلاح ماده (۱۱۶9) قانون مدنی مصوب ۱۳۱۴ که در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ ششم مرداد ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و یک مجلس شورای اسلامی تصوب و در تاریخ 1382/9/8 با اصلاحاتی به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است.) »

تبصره 1 ماده 1210 قانون مدنی: «سن بلوغ در پسر پانزده سال تمام قمری و در دختر نه سال تمام قمری است .»

در رویه قضایی چنین است که گفته می شود دختر بعد از 9 سال و پسر بعد از 15 سال قمری از دایره حضانت خارج است و به تعبیر حقوقی این که بحث کنیم بعد از این سال ها حضانت با پدر است یا مادر سالبه به انتفاد موضوع است و در این خصوص دادگاه خانواده ورود پیدا نمی کنند و اظهار می کنند خود فرزند می تواند انتخاب کند که با پدر یا مادر زندگی کند! از طرفی سن رشد در کشور ما 18 سال تمام است (اول نوزده سالگی) است یعنی از فاصله سن بلوغ تا 18 سالگی باز هم شخص محجور است و نمی تواند در امور مالی خود به تنهایی ورود پیدا کند. (البته استثناهایی وجود دارد که از این بحث خارج است.)

متاسفانه به نظر می رسد این مقررات یعنی سن حضانت (9 و 15 سال قمری) با شرایط و مقتضیات جامعه همخوانی ندارد چگونه می شود که دختری 9 ساله، 10 ساله تمییز و تشخیص داشته باشد که صلاحیت تربیتی پدر یا مادر کدامیک بهتر است. او هنوز دچار احساسات است از طرفی دختر 10 ساله مگر در دید کلان جامعه ما آنقدر اختیار دارد که بتواند خودش انتخاب کند که با پدر باشد یا مادر. نزد هر کدام که مانده باشد تحت سیطره اوست. (حضانت دختر 9 ساله)

این که قضات می گویند دختر و پسر بالای سن حضانت خودشان باید انتخاب کنند در کدام مرجع از ایشان سوال می شود که تمایل آن ها چیست؟!

بنابراین بهتر است نمایندگان محترم مجلس، حقوقدان ها و قوه قضاییه در این مورد دست به تغییر قوانین بزنند و سن حضانت را با پایان سن رشد یعنی 18 سال تمام و هماهنگ با آن تغییر بدهند.

وکیل پایه یک دادگستری      9122547699 - 09127923611 - 44033677

 

لینک های مرتبط:

آخرین مطالب