حدود صلاحیت رسیدگی دادگاه در جرم رابطه نامشروع (جرایم منافی عفت) - 5.0 از 5 از 3 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

جرایم منافی عفت عنوان عامی است که شامل جرایم متعددی می شود که از جمله آن ها جرم رابطه نامشروع موضوع ماده 637 بخش تعزیرت قانون مجازات اسلامی است. ماده 306 اصلاحی مصوب 96/3/24 قانون آیین دادرسی کیفری در این خصوص مقرر داشته: «به جرائم زنا و لواط و سایر جرائم منافی عفت به طور مستقیم، در دادگاه صالح رسیدگی میشود.

تبصره- منظور از جرائم منافی عفت در این قانون، جرائم جنسی حدی، همچنین جرائم رابطه نامشروع تعزیری مانند تقبیل و مضاجعه است.»

اما بر طبق تبصره ماده مذکور نکته اینجاست که اگر شاکی مدعی رابطه نامشروع جنسی و جسمانی باشد از قبیل بوسیدن، در آغوش گرفتن و ... مستقیما در دادگاه و بدون انجام تحقیقات مقدماتی در دادسرا رسیدگی می شود. ولی اگر مدعی رابطه نامشروع غیر جسمانی از طریق پیامک، تلگرام و امثالهم باشد فارغ از این که در این مورد اختلاف نظر وجود دارد که اساسا جرم می باشد یا خیر، در صلاحیت دادسرای عمومی است و مثل سایر جرایم از طریق دادسرا می بایستی شکایت کرد و پیگیری انجام شود.

به همین علت است که به درستی مثلا دادگاه ارشاد در تهران در هنگام ثبت شکواییه اگر شاکی دلیلی بر رابطه نامشروع جسمانی نداشته و یا ارائه نکرده باشد او را به ثبت شکایت در داسرای ارشاد، راهنمایی می کنند. به عبارت دیگر این گونه نیست که به همه جرایم منافی عفت در دادگاه رسیدگی شود. ماده قبلی 306 قانون آیین دادرسی کیفری قبل از اصلاح این گونه بود: «به جرایم زنا و لواط و سایر جرایم منافی عفت به طور مستقیم در دادگاه صالح رسیدگی می شود.»

همانطور که گفته شد ماده مذکور در مورخ 96/3/24 اصلاح و یک تبصره به آن افزوده شد. اما به نظر می رسد با توجه به تخصصی بودن موضوع و جلوگیری از سرگردانی مردم، دادسرا می بایستی ثبت و بررسی اولیه نوع جرم را بپذیرد و در صورتی که آن را مشمول ماده 306 قانون آیین دادرسی کیفری تشخیص داد پرونده را به دادگاه ارسال کند.

وکیل متخصص در پیگیری جرایم رابطه نامشروع          9122547699 - 09127923611 - 44033677

 

لینک های مرتبط:

 

آخرین مطالب