اختیارات زوج نسبت به جهیزیه همسرش چیست؟ - 5.0 از 5 از 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

شوهر اجازه فروش جهیزیه همسرش را ندارد. زیرا این اموال اصولا به زن تعلق دارد و شوهر فقط تا زمان بقای زندگی مشترک حق استفاده از این اموال را دارد، نه فروش آن ها. ولی زن حق دارد، این اموال را از زندگی مشترک خارج کند. زیرا این اموال به او اختصاص دارد و هر مالکی حق هر گونه دخل و تصرف نسبت به مایملک خود را دارد.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

معمولا در ابتدای راه زندگی مشترک که همان نامزدی است طرفین برای ابراز علاقه به یکدیگر، هدایا و به اصطلاح یادگاری های زیادی به هم می دهند و گاهی هم برای پدر و مادر یکدیگر کادو می خرند. این در حالی است که اگر هر یک از دو طرف به دلایل مختلف از این ازدواج منصرف شود و تصمیم بگیرد که نامزدی را به هم بزند، او و طرف مقابل می توانند از همدیگر بخواهند هدیه ها را پس بدهند. در صورتی که عین هدایا به هر دلیل وجود نداشته باشد باید قیمت آن پرداخت شود جز در مواردی که فرد در نگهداری از وسایل کوتاهی نکرده و از آن مراقبت کافی کرده باشد اما به دلیلی وسیله مورد نظر از بین برود ....

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مطابق ماده 862 قانون مدنی، بستگان نسبی متوفی که می توانند از وی ارث ببرند به سه طبقه زیر تقسیم می شوند:
طبقه اول - پدر و مادر و فرزندان و نوه ها
طبقه دوم - پدربزرگ و مادربزرگ و برادران و خواهران و برادرزاده ها و خواهرزاده ها .... 

واقعیت مهریه 110 سکه ای - 5.0 از 5 از 7 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

پیش از این، در صورت مطالبه مهریه از سوی زوجه و عدم توانایی مالی زوج، شوهر حبس می‌شد تا زمانی که استطاعت مالی لازم را پیدا کند؛ این در حالی است که بر اساس قانون جدید، مجازات حبس در مورد مهریه فقط تا سقف 110 سکه بهار آزادی یا معادل آن اجرا خواهد شد و نسبت به مازاد، قانونگذار، اثبات توانایی زوج را شرط مطالبه مهریه از سوی زوجه قرار داده است.

وکیل مهریه در این باره توضیح می دهد: اگر زوج بتواند به میزان 110 سکه از مهریه را پرداخت کند، به نسبت مازاد بر آن، امکان حبس وی تحت هیچ شرایطی وجود ندارد ....

آیا زن می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند؟ - 4.8 از 5 از 6 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

- عدم پرداخت نفقه زن و انجام سایر حقوق واجب زن به مدت شش ماه.
- بدرفتاری غیر قابل تحمل مرد با زن و فرزندان.
- بیماری خطرناک غیر قابل درمان مرد در حدی که سلامت زن را به خطر اندازد ....

مراحل طلاق توافقی چگونه است؟ - 5.0 از 5 از 4 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 بر طبق مواد 24 و 25 قانون حمایت خانواده مصوب 1391/12/1 حتی اگر زوجین توافق و تفاهم بر جدایی داشته باشند به ناچار می بایستی از دادگاه حکم بگیرند که در اصطلاح حقوقی به آن گواهی عدم امکان سازش می گویند به عبارت دیگر گام اول برای طلاق توافقی تمایل زوجین به خاتمه دادن زندگی مشترک می باشد. در این راستا اگر اختلافی در خصوص مهریه، نفقه، جهیزیه و حضانت فرزندان باشد، امکان صدور رای توافقی وجود ندارد....

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جواب: در خصوص طلاق از جانب زوجه قبل از هر چیز باید خاطر نشان کرد که بر طبق قانون حق طلاق با مرد می باشد و زن اگر بخواهد با مراجعه به دادگاه طلاق بگیرد می بایستی دلیل محکمه پسندی ارائه کند از قبیل اعتیاد، محکومیت کیفری زوج، سوئ رفتار و سوئ معاشرت، ضرب و جرح، ندادن نفقه، عقیم بودن، رابطه نامشروع، بیماری حاد اعصاب و روان، ترک زناشویی(رابطه جنسی)، ترک منزل و ... در این موارد توصیه می شود قبل از هر اقدامی با ما مشورت کنید.

وکیل برای طلاق توافقی         09122547699

حق طلاق زن چیست؟ (وکالت حق طلاق به زن) - 5.0 از 5 از 36 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

همانطور که می دانید بر طبق ماده 1133 قانون مدنی و شرع، طلاق به دست مرد است اما مرد می تواند اجرای حق خود در طلاق را به همسرش یا هر شخص دیگری وکالت دهد این وکالت در طلاق یا همان حق طلاق به دو صورت است.

یکی این که به صورت شرط ضمن عقد در سند نکاحیه نوشته شود. دوم این که زوج (مرد) به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه می کند و وکالت در طلاق به همسرش یا دیگری بدهد اگر زوج خارج از کشور باشد می تواند به سفارت یا کنسولگری ایران مراجعه کند و وکالت در طلاق را به هر کس که تمایل داشته باشد اعطا کند. اما مورد شایع این است که مرد به همسرش وکالت در طلاق می دهد ولی همانطور که گفته شد زوج می تواند این وکالت در طلاق را به هر کس که بخواهد فرضا پدرش یا دوستش واگذار کند ....

حضانت چیست؟ - 5.0 از 5 از 2 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

وکیل دعاوی خانوادگی گروه پارسای پاسخ می دهد: حضانت، نگهداری و سرپرستی و تربیت طفل است و البته ارتباطی با امور مالی فرزند ندارد حضانت فرزند دختر تا 7 سالگی به عهده مادر است و از 7 تا 9 سال تمام قمری حضانت با پدر است...