آیا معلم حق تنبیه بدنی کودک و نوجوان را دارد؟ - 5.0 از 5 از 9 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بر طبق ماده 1179 قانون مدنی والدین حق دارند طفل خود را در حد متعارف و در راستای تادیب تنبیه کنند البته این مقرره شامل سایر افراد مثل برادر، خواهر، معلم و ... نمی شود.
مطابق بند ت ماده 158 قانون مجازات اسلامی: « اقدامات والدين و اولياي قانوني و سرپرستان صغار و مجانين كه به منظور تأديب يا حفاظت آنها انجام مي‌شود، مشروط بر اينكه اقدامات مذكور در حد متعارف و حدود شرعي تأديب و محافظت باشد، قابل مجازات نیست .»
اما این ماده اولا مجوز تنبیه بدنی نیست و ثانیا بر طبق نظریه مشورتی 7/1062 مورخ 72/4/8 اداره حقوقی قوه قضاییه، اولیاء قانونی شامل آموزگاران و معلمان نمی شود.

وکیل خانواده در تهران و کرج   44033677 – 09122547699 – 09127923611 – 44963487

 

لینک های مفید: