شرایط طلاق توافقی چیست؟ - 5.0 از 5 از 11 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

این روزها با توجه به رشد آمار طلاق در کشور خاصه طلاق توافقی، دستگاه قضا در پی سخت کردن شرایط طلاق توافقی است و متاسفانه دادگاه های خانواده هر شهری رویه مخصوص به خود را دارند و جالب این که در شعبه های مختلف دادگاه خانواده یک شهر نیز - فرضا تهران - رویه و سلیقه متفاوت از هم دارند. اما گذشته از این موضوع طلاق توافقی دارای شرایط خاصی نیست و مهم این است که زن و شوهر (زوجین) توافق بر جدایی و طلاق داشته باشند و نسبت به مسائل مالی (مهریه، نفقه، جهیزیه و اجرت المثل) و غیر مالی (حضانت و ملاقات فرزند) اتفاق نظر داشته باشند همین قدر برای طلاق توافقی کفایت می کند.

با تصویب قانون جدید حمایت خانواده در سال 1391، دادگاه های خانواده مکلف شده اند که برای طلاق توافقی زوجین را به مشاوره ارجاع دهند. در شهر تهران واحد مشاوره در همان مجتمع قضایی است که به پرونده طلاق توافقی رسیدگی می کند و معمولا بیش از 5 الی 10 دقیقه بیشتر وقت نمی گیرد و به نظر می رسد بیشتر جنبه تشریفاتی دارد تا حل مشکل زوجین به بن بست رسیده ولی به هر حال هستند زن و شوهرانی که تمایل ندارند در هیچ یک از مراحل دادگاه حضور پیدا کنند.

در این راستا می توانند با وکیل خانواده متخصص در امور خانواده (وکیل طلاق توافقی) تماس حاصل کنند. با توجه به کثرت پرونده های خانوادگی در گروه وکلای پارسای، طلاق توافقی با کمترین حق الوکاله و در کوتاه ترین مدت انجام می شود و نیازی به حضور زوجین و یا هر طرفی که تمایل به داشتن وکیل دارد، نیست.

بخشنامه ای که برای دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ارسال شده بود متقاضیان طلاق را مکلف به شرکت در جلسات مشاوره در خارج از دادگاه می کرد فعلا ملغی شده است.

برای قیمت وکیل برای طلاق توافقی و گرفتن اطلاعات در مورد مراحل طلاق توافقی با شماره تلفن های 44033677 و 44963487 تماس حاصل کنید. (حق الوکاله هر وکیل 700 هزار تومان است.)

برای این که بدانیم چرا بهتر است برای طلاق توافقی از وکیل استفاده کرد به این لینک مراجعه کنید.

در طلاق توافقی اگر زوجه باکره باشد در تهران می بایستی برای تست بکارت به پزشکی قانونی معرفی شود که در کمتر از یک روز پزشکی قانونی جواب را مبنی بر بکارت یا عدم آن صادر می کند.

نکته های کوتاه در خصوص طلاق توافقی

1-  در طلاق توافقی حتی در دوران عقد نیازی به حضور والدین زن و شوهر در هیچ یک از مراحل نیست.

2-  در مورد این سوال که طلاق توافقی چقدر زمان می برد به این لینک مراجعه کنید. اجمالا این که در تهران کمتر از یک هفته به طول می انجامد.

3- گواهی عدم امکان سازش یا هم دادنامه طلاق توافقی سه ماه اعتبار دارد که زن و شوهر به دفترخانه طلاق به جهت ثبت و اجرای صیغه طلاق مراجعه کنند.

4-  ثبت طلاق در دفترخانه بدون حضور زن و شوهر و با وکیل انجام می شود.

5-  حضانت فرزندان در طلاق توافقی بستگی به توافق زوجین دارد که نزد پدر باشند و یا مادر و در خصوص مدت و ساعات ملاقات طرف دیگر هم بایستی توافق حاصل شود.

(دختر پس از 9 سالگی و پسر پس از 15 سالگی از سن حضانت خارج می باشند.)

6-  قبل از صدور رای دادگاه اگر هر کدام از زن و شوهر منصرف شوند صدور حکم طلاق توافقی امکان پذیر نیست حتی اگر زوجین توافق نامه ای در این خصوص امضاء کرده باشند و یا این که دادخواست هم ثبت کرده باشند در همه این موارد تا قبل از صدور حکم دادگاه امکان پشیمانی از جانب زوجین وجود دارد.

7-  پس از صدور حکم طلاق توافقی اگر شوهر پشیمان شود امکان ثبت طلاق نیست.

8-  پس از صدور گواهی عدم امکان سازش اگر زن پشیمان شود امکان ثبت طلاق از جانب شوهر با همان شرایط مندرج در دادنامه وجود دارد.

9-  زنی که باکره است و زنی که یائسه شده است نیاز به عده ندارد و امکان رجوع به آنچه بذل کرده (مثل مهریه) را نیز ندارد. (انواع طلاق)

10-  اگر زن مقداری از مهریه و مال دیگر را در قبال طلاق بذل کرده باشد در ایام عده می تواند با آنچه بذل کرده رجوع کند. برای اطلاعات بیشتر به این لینک رجوع کنید.

11-  اگر توافق شده باشد که بخشی از مهریه به صورت نقد یا اقساط بعد از طلاق پرداخت شود، ازدواج مجدد زن مانع دریافت مهریه قبلی نیست.

12-  طلاق توافقی و اساسا طلاق در مورد عقد دائم است نه موقت.

13-  مدارک مورد نیاز طلاق توافقی عقدنامه (رونوشت)، شناسنامه و کپی کارت ملی است.

وکیل برای طلاق توافقی در تهران و کرج    44963487 - 09122547699 – 09127923611 – 44033677

 

لینک های مرتبط:

حق طلاق زن چیست؟