امکان ثبت طلاق توافقی بدون مراجعه به دادگاه وجود دارد؟ - 5.0 از 5 از 3 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

ممکن است این شائبه به وجود آید همانطور که زن و مردی که شرایط ازدواج را دارند با مراجعه به دفتر رسمی ازدواج، آن را ثبت می کنند در طلاق توافقی نیز چنین است ....

ولی این تصور اشتباه است ثبت هر نوع طلاقی از جمله طلاق توافقی با اجازه و رای دادگاه امکان پذیر است لذا طلاق توافقی بدون دادگاه وجود ندارد و امکان ثبت طلاق توافقی بدون مراجعه به دادگاه میسر نیست. در مواردی هم که زن از شوهر اصطلاحا حق طلاق دارد که درست آن وکالت در طلاق است ولی زن بایستی با وکالت خود به وکیل دادگستری مراجعه کند تا دادخواست طلاق توافقی ثبت گردد و مراحل قانونی طلاق توافقی طی گردد.

بر طبق ماده 56 قانون حمایت خانواده هر سر دفتر طلاقی که بدون رای دادگاه طلاق را ثبت کند، محرومیت درجه چهار قانون مجازات اسلامی یعنی محرومیت از اشتغال به سر دفتری محکوم خواهد شد.

تنها استثناء، ماده 15 قانون حمایت خانواده است و آن طلاق ایرانیان مقیم خارج کشور است. با این توضیح که اگر زن و شوهر ایرانی در خارج از کشور اقامت داشته باشند بدون حکم دادگاه هم می توانند طلاق توافقی را به ثبت برسانند به این صورت که باید به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت مراجعه کنند تا اشخاص صلاحیت دار برای اجرای صیغه طلاق به آن ها معرفی شود. پس از اجرای صیغه طلاق و اخذ گواهی، درخواست کتبی مبنی بر ثبت طلاق به کنسولگری ایران می دهند و بدون حکم دادگاه طلاق توافقی ثبت می شود.

پس فقط طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور است که می تواند بدون حکم دادگاه باشد.

  44963487 - 09122547699 – 09127923611 – 44033677

 

لینک های مرتبط:

 

در چه صورتی زن می تواند از شوهر تمکین نکند؟