معایب مطالبه وجه چک از طریق اجرای ثبت چیست؟ - 5.0 از 5 از 7 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

1-    بر خلاف دادخواست حقوقی چک که دارنده چک می تواند در دادگاه محل اقامت خوانده (با یکی از خواندگان اگر ضامن یا ظهرنویس باشد) و یا در دادگاه شهری که بانک صادر کننده گواهینامه عدم پرداخت را صادر کرده است اقامه دعوی کند، در مطالبه وجه چک از طریق اجرای ثبت فقط بایستی به اجرای اداره ثبت اسناد شهری مراجعه کرد که چک در آن شهر برگشت خورده است. به اصطلاح حقوقی دادگاه محل بانک محال الیه صالح پذیرش درخواست مطالبه چک است.

2-    بر خلاف مطالبه حقوقی چک از طریق دادگاه که امکان اقامه دعوی علیه ضامن و ظهرنویس چک به صورت تضامنی می باشد در مطالبه چک در اجرای ثبت فقط می توان ممنوع الخروجی یا توقیف اموال صادر کننده چک را ا درخواست کرد و نه ضامن و ظهرنویس.

3-    دو ایراد اجرای ثبت اسناد فقط اصل مبلغ چک را ملاک عمل قرار می دهند و بر خلاف مطالبه وجه چک از طریق دادگاه که امکان اخذ خسارت تاخیر تادیه از زمان سررسید وجود دارد در اجرای ثبت خسارت تاخیر تادیه چک محاسبه نمی شود.

4-    صدور حکم جلب در صورت قطعیت حکم و نپرداختن وجه چک خسارت (اعمال ماده 3 قانون محکومیت های مالی) فقط از طریق دادگاه امکان پذیر است نه اجرای ثبت.

5-    اقدام موازی یعنی همزمان مطالبه وجه چک از طریق دادگاه و اجرای ثبت توامان میسر نیست.

6-    امکان مطالبه وجه چک از طریق اداره اجرای ثبت اسناد در موردی که در گواهینامه عدم پرداخت مطابقت امضاء صادر کننده تایید نشده است، وجود ندارد.

7-    توقیف اموال برای وجه چک از طریق قرار تامین خواسته در دادگاه یا شورای حل اختلاف می تواند به صورت اجرا قبل از ابلاغ باشد یعنی قبل از متوجه شدن خوانده اموال او توقیف شود ولی در اجرای ثبت قبل از توقیف اموال صادر کننده چک می بایستی اجراییه به نشانی ایشان مندرج در گواهینامه عدم پرداخت ابلاغ گردد.

8-    بر طبق قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب 1394، خودرو دیگر از مستثنیات دین نیست و امکان توقیف آن وجود دارد ولی ماده 61 آیین نامه اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا، خودرو متناسب با شأن مدیون (صادر کننده چک) را جزء مستثنیات دین محسوب کرده است.

9-    شایع است که کسی که چک را اصطلاحا برگشت زده است در پشت چک می نویسد و امضاء می کند که حق و حقوق ناشی از این چک را به فلان شخص واگذار کرده است. دادگاه ها اقامه دعوی از طرف شخص اخیر را به عنوان خواهان می پذیرند. ولی مطالبه وجه این چک با شرایط مذکور از طریق اجرای ثبت با توجه به ماده 189 آیین نامه پیش گفته شده وجود ندارد.

سید بابک لاجوردی وکیل پایه یک دادگستری

استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع جایز است.

  44963487 - 09122547699 – 09127923611 – 44033677

 

لینک های مرتبط:

نحوه وصول چک از طریق اجرای ثبت

آیا در جرم جعل اسناد «بر خلاف حقیقت بودن» شرط است؟

توصیه هایی مهم برای نوشتن و رد و بدل کردن چک (وکیل پایه یک دادگستری، وکیل حقوقی)

مجازات خیانت در امانت چیست؟