اجاره طولانی اماکن تجاری (مغازه) خطری برای مالک (موجر) دارد؟ - 5.0 از 5 از 5 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

یکی از دغدغه های مالکین املاک تجاری برای اجاره دادن مغازه شان این است که اگر قرارداد را برای بیش از یک سال منعقد کنند حقی برای مستاجر به وجود می آید و در هنگام تخلیه دچار مشکل می شوند و یا این که تصور می شود اگر برای چند سال پیاپی قرارداد اجاره بین موجر (مالک) و مستاجر تمدید شود حقی برای مستاجر ایجاد می شود و خطراتی برای موجر دارد.

واقعیت این است که اگر قرارداد اجاره مربوط به ملک تجاری بعد از مهر ماه سال 1376 منعقد شده باشد مشمول قانون مالک و مستاجر سال 1376 می گردد و بر طبق این قانون اگر مستاجر مبلغی به عنوان سر قفلی پرداخت نکرده باشد در هنگام تخلیه و تمام شدن مدت قرارداد، چیزی به او تعلق نمی گیرد به زبان ساده تر فرض کنید در سال 1378 قرارداد اجاره مغازه ای منعقد شده است و مدت قرارداد هم 10 ساله است و مستاجر هم مبلغی ودیعه پرداخت کرده و اجاره بها را نیز ماهانه پرداخت کرده است، پس از اتمام قرارداد یعنی 1388، مالک می تواند از طریق شورای حل اختلاف ظرف 15 الی 20 روز مغازه را فقط با پرداختن مبلغ ودیعه مستاجر، تخلیه نماید.

حال اگر همین مستاجر سرقفلی نیز در زمان انعقاد پرداخت کرده بود باز هم مالک می توان با پرداخت سر قفلی به نرخ روز او را تخلیه نماید.

بنابراین در خصوص قرارداد های اجاره بعد از مهر ماه هزار و سیصد و هفتاد و شش خطری برای مالکین وجود ندارد و می توانند قرارداد طولانی منعقد کنند و یا برای سال های متمادی قرارداد را با مستاجر تمدید نمایند.

نکته قابل توجه این که اگر قرارداد در قبل از مهر 1376 تنظیم و امضاء شده باشد ولی بعدا تمدید شود مشمول قانون مالک و مستاجر سال 1356 است و در این صورت به مستاجر حق کسب و پیشه تعلق می گیرد و تخلیه مستاجر هم در شرایط خاص امکان پذیر است که عمدتا مربوط به تخلفات مستاجر می شود.

وکیل خوب در تهران     

 

لینک های مرتبط: