برای تماس کلیک کنید 021-44033677 021-22674519 021-22675174 021-44963487
قبول وکالت و مشاوره فقط برای تهران و کرج

مراحل طلاق به درخواست زوجه و شرایط آن از ثبت دادخواست تا ثبت طلاق

مراحل طلاق به درخواست زوجه و شرایط آن از ثبت دادخواست تا ثبت طلاق

 • ۱۰ فروردین ۱۳۹۷
 • ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • 12 نظر
 • 15293 بازدید
مراحل طلاق به درخواست زوجه و شرایط آن از ثبت دادخواست تا ثبت طلاق
4.6 (91%) 20 نظر
سوالات خود را در قسمت نظرات پست های اینستاگرام از ما بپرسید

برای دسترسی سریع تر به مطلب مورد نظر بر روی عنوان آن کلیک نمایید

 • مقررات طلاق به طور کلی
 • شروع مراحل درخواست طلاق از طرف زن و توصیه وکیل
 • علل عمده و مهمترین موضوعاتی که زن به استناد آنها می تواند طلاق بگیرد
 • دلایل و شرایط طلاق به درخواست زوجه (زن)
 • مدت زمان طلاق از طرف زوجه
 • شرایط طلاق به درخواست زوجه باکره
 • دادخواست طلاق از طرف زن و مهریه
 • طلاق به تقاضای زوجه و حضانت فرزندان

در این متن به شرایط طلاق به درخواست زوجه می پردازیم اما در ابتدا دو مقدمه تقدیم می شود.

مقدمه اول در مورد مقررات طلاق به طور کلی

در کشور ما و مقررات فقهی، طلاق را در اختیار مرد قرار داده است و شوهر می تواند با شرایط طلاق زوجه که در قانون آمده است- یعنی پرداخت حقوق مالی زوجه و طی مراحل قانونی طلاقدادخواست طلاق از مرد داده و به رغم مخالفت زوجه او را طلاق بدهد. اما بر عکس آن، زوجه برای گرفتن طلاق بدون رضایت شوهر راهی سخت و دشوار در پیش دارد. در این مطلب به مراحل طلاق به درخواست زن پرداخته می شود.

نکته: طلاق ایرانیان غیر شیعه بر طبق دین و مذهب خود آنها است

مقدمه دوم در مورد شروع مراحل درخواست طلاق از طرف زن و توصیه وکیل

بی تردید سخت ترین و مهم ترین پرونده خانوادگی در دستگاه قضا، درخواست طلاق از طرف زن و یا به عبارت دیگر مراحل طلاق از سوی زوجه است. می دانیم که بر طبق قانون مدنی و مقررات فقهی، طلاق در اختیار مرد است و زن تنها با داشتن دلیل موجه و اثبات آن می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند مگر این که طلاق توافقی باشد یا زن وکالت در طلاق (حق طلاق) داشته باشد که از بحث ما خارج است.

به عنوان وکیل که سال ها تجربه در دعاوی خانوادگی دارد توصیه اکید می شود که درخواست طلاق از طرف زن را بدون وکیل شروع نکنید چون مراحل طلاق و ارائه دلایل طلاق در این موضوع شرایط خاص خود را دارد و یا لااقل در این خصوص قبل از هر اقدامی با وکیل مجرب طلاق مشورت کنید. شاید لازم باشد قبل از تقدیم دادخواست طلاق به دادگاه خانواده، دادخواست مرتبط دیگری به عنوان مقدمه ثبت شود و تا حصول نتیجه آن، ثبت دادخواست طلاق به تعویق افتد. پرونده طلاق از جانب زوجه نیاز بسیار به داشتن اطلاعات کافی در خصوص رویه دادگاه های خانواده، تجدید نظر و دیوان عالی کشور دارد، ارائه ادله محکمه پسند بسیار مهم است. اگر در پرونده دیگری نمی خواهید وکیل داشته باشید، وکالت این پرونده را به وکیل خانواده متخصص واگذار کنید. تا دچار باخت در پرونده ، اتلاف وقت، انرژی و سرخوردگی نشوید.

برای شروع و ثبت مراحل طلاق زوجه بایستی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی شروع کرد. در ابتدا دادخواست در دفاتر الکترونیک قضایی ثبت می شود و سپس به دادگاه خانواده فرستاده و ارجاع می شود.

 

طلاق از طرف زن - مراحل طلاق

مراحل طلاق از کجا شروع می شود؟

اگر طلاق توافقی نیست و اگر وکالت در طلاق(حق طلاق) از همسر ندارید ناچارید دادخواست طلاق از طرف زوجه تقدیم دادگاه خانواده کنید. زوجه هم می تواند در دادگاه خانواده شهری که هم اکنون ساکن است دادخواست بدهد و هم در دادگاه خانواده محل اقامت شوهر.

خوب است بدانید که  طلاق از طرف زن، پرونده ای  است که مراحل طلاق آن ۳ مرحله می باشد

با این توضیح که طرفین (زن و شوهر) می توانند در صورتی که حکم دادگاه اول (بدوی) به ضرر آن ها باشد نسبت به آن در فرجه ۲۰ روزه تجدید نظر خواهی کنند. بدیهی است که پرونده پس از تبادل لوایح به دادگاه تجدید نظر استان فرستاده می شود و در ادامه پس از صدور رای توسط شعبه دادگاه تجدید نظر –که غالبا بدون حضور زوجین و تشکیل جلسه می باشد- در مهلت ۲۰ روزه هر کدام از طرفین که رای به ضرر او باشد می تواند فرجام خواهی کند. در این صورت پرونده به دیوان عالی کشور ارسال می گردد.

باز هم این همه کار نیست چه بسا که دیوان از رای دادگاه تجدید نظر نقص بگیرد و یا نقض کند و مجددا پرونده به دادگاه تجدید نظر اعاده شود که در این صورت پس از صدور حکم مجدد از سوی شعبه دادگاه تجدید نظر باز هم امکان فرجام خواهی مجدد مهیا است …

این مطالب از این رو گفته شد که پرونده طلاق در صورت مقاوت زوجین، پرونده ای طولانی است و صبر بسیار می طلبد و اصلا ماهیت آن با عجله سازگار نیست مگر این که طلاق غیابی باشد و زوج در دادگاه حضور نیابد و یا اعتراض نکند که زمان کمتری به طول می انجامد.

دلایل و شرایط طلاق به درخواست زوجه (زن)

اثبات یکی از شرط های مندرج در سند ازدواج. می توانید سند نکاحیه خود را مطالعه کنید ۱۲ شرط در آن به صورت چاپی گنجانده شده است سپس با وکیل مجرب مشاوره حقوقی کنید تا مشخص گردد کدامیک از آنها مناسب شرایط شما برای درخواست طلاق است.

اثبات عسر و حرج زن هم از دیگر دلایل طلاق به استناد ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی است. عسر و حرج یعنی به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد.

علل عمده و مهمترین موضوعاتی که زن به استناد آنها می تواند طلاق بگیرد به شرح زیل است:

 1. اعتیاد مضر شوهر
 2. نپرداختن نفقه حداقل به مدت ۶ ماه
 3. مریضی سخت علاج شوهر
 4. امراض مقاربتی شوهر
 5. بچه دار نشدن زوج
 6. ترک زندگی توسط زوج
 7. ازدواج مجدد بدون رضایت همسر اول
 8. محکومیت شوهر به زندان بالای ۵ سال یا ارتکاب به جرایمی که بر خلاف شان زوجه است
 9. سورفتار و سو معاشرت ( ضرب و جرح، توهین،… )
 10. عدم تهیه مسکن برای مدت غیر متعارف
 11. اثبات خیانت همسر در دادگاه
 12. با شرایطی کراهت شدید زوجه همراه با بذل کل مهریه
 13. بلاتکلیف رها کردن زوجه
 14. نداشتن رابطه جنسی برای مدت غیر متعارف
 15. مشکلات زناشویی ناشی از عیوب مرد
 16. رابطه جنسی غیر متعارف
 17. با شرایطی دوری طولانی زوجین از همدیگر

مدت زمان طلاق از طرف زوجه

بر طبق قانون طلاق و آیین دادرسی مدنی، طلاق پرونده ای است که با اعتراض هر کدام از زوجین ۳ دادگاه را طی می کند. دادگاه بدوی، دادگاه تجدید نظر استان مربوطه، دیوان عالی کشور. در فرض اینکه پرونده با اعتراض، هر سه دادگاه را پشت سر بگذارد حدود یکسال طول خواهد کشید. مگر اینکه یکی از طرفین اعتراض نکند.

شرایط طلاق به درخواست زوجه باکره

 • بر خلاف عقد نکاح زوجه باکره که مستلزم اجازه پدر و یا جد پدری است در طلاق اینگونه نیست. و از شرایط طلاق به درخواست زوجه باکره قانونا رضایت پدر نیست. اگر چه که عرف و شرایط خانوادگی ممکن است داوری دیگری داشته باشد.
 • مهریه زوجه باکره در هنگام طلاق نصف می شود.
 • اگر باکره ماندن زوجه ، به دلیل عدم شروع زندگی مشترک و عدم تمایل زوج و یا هر دلیل منتسب به زوج باشد یا شرایطی امکان اخذ رای طلاق از دادگاه وجود دارد.
 • طلاق یک طرفه به درخواست زوجه باکره ، با توجه به اینکه زندگی مشترک آغاز نشده است خاصه وقتی که زوجه به حق حبس استناد نماید. کمی دشوار است توجه کنیم حتما در این خصوص با وکیل خانواده گروه وکلای پارسای مشاوره نمایید موضوع بسیار تخصصی است . در بعضی پرونده ها مثل طلاق ، در بیشتر موارد لازم است که از راه های دیگری در ابتدا مثل مطالبه نفقه معوقه یا الزام به تهیه مسکن متناسب شان زوجه ، مطالبه مهریه و … اقدام شود

دادخواست طلاق از طرف زن و مهریه

سوال می شود که اگر زن متقاضی طلاق باشد تکلیف مهریه چه خواهد شد؟ این سوال بحث مفصلی دارد اما اجمالا اینکه اگر زوجه بتواند یکی از شروط مندرج در سند ازدواج را ثابت کند وکیل شوهر در طلاق و قبول بذل می شود و اختیار به دست خود اوست که به وکالت از شوهر چه مقدار از مهریه ای را قبول بذل و تعیین کند و اگر بتواند از طریق عسر و حرج دادگاه را مجاب کند که زوج را اجبار به طلاق کند میزان مهریه ای که بذل خواهد شد بسته به نظر قاضی و خود زوجه دارد

طلاق به تقاضای زوجه و حضانت فرزندان

قانون طلاق مقررات مربوط به قانون مدنی و قانون حمایت خانواده است. برطبق ماده  ۲۹ قانون حمایت از خانواده در پرونده طلاق ، اگر قبلا تکلیف حضانت فرزندان مشخص نشده باشد می بایستی در ضمن حکم طلاق نسبت به آن اظهار نظر قضایی شود. حسب قانون ، حضانت(نگهداری) فرزندان تا پایان ۷ سالگی با مادر است و بعد از آن با پدر است. ۹ سال برای دختران و ۱۵ سال برای پسران است. بعد از سنین مذکور حضانت دیگر از نظر قانون موضوعیت ندارد. و انتخاب با فرزندان است. اما در اعطای حضانت قاضی بایستی مصلحت فرزندان را رعایت کند به این معنی که مهم نیست بچه چند سال دارد و حضانت او بر طبق قانون با کیست، مهم آن است که قاضی تشخیص بدهد برای کودک بهتر است که نزد کدام یک از والدین باشد.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

12 پاسخ به “مراحل طلاق به درخواست زوجه و شرایط آن از ثبت دادخواست تا ثبت طلاق”

 1. ملیکا گفت:

  من دو ماه قبل دادخواست طلاق یک طرفه دادم و جلسه دادگاه هم برگزار شد سامانه ثنا هم ثبت نام کردم الان که سامانه را می بینم نوشته شده که پرونده در وقت نظارت است یعنی چه؟ یعنی دوباره دادگاه جلسه تشکیل می دهد؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سپاس از همراهی شما با گروه وکلای پارسای
   وقتی در پرونده ای وقت نظارت تعیین می شود به این منزله است که دادگاه منتظر انجام کاری و نتیجه آن است مثلا در پرونده شما احتمالا یا قرار ارجاع به کارشناس صادر شده یا اینکه ارجاع به داوری شده است و دادگاه وقت نظارت تعیین کرده که جواب آنها را دریافت کند. پس جلسه رسیدگی در کار نیست که در آن تاریخ در دادگاه حاضر شوید.

 2. نسرین گفت:

  این چه قانونی که نمیذاره راحت جدا بشی. من هر روز دارم زجر می کشم و نفرت دارم ولی امکان طلاق برای من نیست!؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام بر خانم محترم،
   در اینجا ما در پی ارزش گذاری قوانین نیستیم. توجه داشته باشید در هر کجای دنیا هم درخواست طلاق و صدور حکم طلاق به سهولت و سرعت نیست. به هرحال دید کلان این است که بنیان خانواده با اندک عصبانیت و اختلافی و هیجان زود گذری از هم گسسته نشود. شما نیز بهتر است با وکیل مجرب درخصوص دلایل خود با جزییات کامل مشاوره کنید، حتما راهی پیدا خواهد شد.

 3. فریبا جوانمردی گفت:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید من میخوام از همسرم جدا بشم دیگه تحمل زندگی با مرد بی عرضه ندارم و از همه بدتر خانواده ای داره که علاوه بر اینکه من رو دوست ندارن حتی حمایتمون هم نمیکنن و به کل کشیدن کنار و خانواده من دارن حمایت میکنن با توجه به اینکه من ام اس دارم و استرس و ناراحتی ودسم خوب نیست میخوام کلا جدا بشم و دیگه نمیخوام ادامه بدم فقط از کجا و چجور باید اقدام کنم ؟؟؟؟ممنون میشم جواب من رو بدین خواهش میکنم

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام؛ توصیه می کنیم اگر تصمیم قطعی بر جدایی دارید با وکیل مجرب مشاوره حقوقی کنید، صرف همین که شوهرم بی عرضه است و خانواده حمایت نمی کند، برای طلاق یک طرفه کفایت نمی کند.

 4. مریم سمایی گفت:

  من در ایران زندگی نمیکنم ، متوجه خیانت همسرم شدم وقتی گوشی موبایلش رو کنترل کردم و کلی عکس و متن و صدا در خصوص اثبات خیانت پیدا کردم که نه فقط با یک خانم بلکه حداقل با ۶ خانم در ارتباط نامشروع بودند . ۲ فرزند ۲ سال و ۸ ماهه دارم و الان بمدت یکماه است که همسرم منزل رو ترک کرده بدلیل اینکه متوجه شد من فهمیدم خیانت میکرده. میخوام بدونم اگر درخواست طلاق کنم از طریق وکیل در ایران و همسرم مخالفت کنه با طلاق میتونم طلاق بگیرم و حضانت بچه ها رو داشته باشم ؟ در ضمن همسرم معتاد به تریاک هستند و پرونده کیفری هم در ایران دارند

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام- در فرض اثبات خیانت همسر (رابطه نامشروع) در پرونده کیفری امکان طلاق برای شما وجود دارد. ترک منزل طولانی مدت، نپرداختن نفقه و عدم امکان الزام او و اعتیاد مضر هم از دلایل طلاق است.

 5. مهلا گفت:

  سلام من بخوام کارای طلاق یک طرفه ام رو بکنم باید چیکار کرد واقعا تحمل کردن برام سخته خسته ام کرده دوساله زنشم ولی تمام دوسال اصلا به نیازهای زنش اهمیت نداده و اصلا کنارم نیس دوبار هم داخل گوشیش دوتا پیام از دوتا خانوم دیدم ولی خودش انکار کرد ک نمیشناسه. خواهش میکنم کمکم کنید باید چیکار کنم .

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   درود
   توصیه می کنیم که به دقت مطلب مراحل طلاق از طرف زن را مطالعه کنید و سپس در صورت اصرار بر طلاق حتما با وکیل مجرب قبل از هر اقدامی مشاوره کنید تا دلیل محکمه پسندی برای طلاق پیدا شود.

 6. الهه گفت:

  سلام.شوهر من دست بزن داره..دیگه تحمل ندارم.تصمیم خودمو گرفتم.شش ساله تحملش کردم..اولین اقدامی که باید انجام بدم چیه؟؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   با سلام
   شما باید دلیلی برای ضرب و جرح به دادگاه ارائه کنید. اگه دلیل برای ضرب و جرح دارید به دادسرا مراجعه کنید و پس از طی مراحل رای محکومیت اخذ نمایید تا به استناد آن بتوانید طلاق بگیرید
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *