برای تماس کلیک کنید 021-44033677 021-22674519 021-22675174 021-44963487
قبول وکالت و مشاوره فقط برای تهران و کرج

قانون جدید زندان برای مهریه چیست؟

قانون جدید زندان برای مهریه چیست؟

 • ۱۶ خرداد ۱۳۹۷
 • ۱۰ مهر ۱۳۹۷
 • 26 نظر
 • 32462 بازدید
قانون جدید زندان برای مهریه چیست؟
4.3 (85%) 20 نظر
سوالات خود را در قسمت نظرات پست های اینستاگرام از ما بپرسید

مدت هاست که از ما سئوال می شود که آیا مهریه زندان دارد و داستان قانون جدید زندان برای مهریه چیست؟

قانون جدید زندان برای مهریه

 •  مهریه اگر مال معین نباشد که به مالکیت زن درآید چه در عقد دائم و چه در عقد موقت دینی است بر ذمه مرد و مثل هر طلب دیگری، طلبکار می تواند برای مطالبه آن به دادگاه رجوع کند در مهریه نیز زن می تواند برای مطالبه مهریه خود از طریق دادگاه خانواده و یا اجرای ثبت اقدام نماید.
 • مهریه مندرج در صیغه نامه ها عقد موقت هم اگر چه سند عادی است ولی فقط از طریق دادگاه دادخواست داده می شود و مطالبه می گردد.
 • میزان مهریه اهمیتی ندارد و اگر شوهر به میزان مهریه مالی به غیر از مستثنیات دین داشته باشد، زن می تواند از آن طریق مهریه را وصول نماید.
 • اگر شوهر مالی نداشته باشد می تواند برای پرداخت قسطی مهریه با توجه به میزان درآمد دادخواست اعسار از پرداخت مهریه تقدیم دادگاه کند
 • اگر شوهر مالی نداشته باشد، مهریه فقط تا ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی یا معادل قیمت آن ضمانت اجرای جلب دارد به بیان دیگر نپرداختن مهریه تا میزان ۱۱۰ سکه مواجه با جلب خواهد بود و اگر مردی یک دفعه و یا قسطی ۱۱۰ سکه را پرداخت نماید و بقیه مهریه را پرداخت نکند امکان جلب و زندانی کردن او میسر نمی باشد ولی اگر زن بتواند مالی از او به دادگاه معرفی کند می تواند باقی مانده مهریه را وصول نماید.
 • اگر حکم مهریه از دادگاه صادر شود و قطعی گردد پس از صدور اجراییه، شوهر یک ماه فرصت دارد که دادخواست اعسار از پرداخت مهریه به دادگاه صادر کننده رای مهریهبدهد اگر در ظرف مدت یک ماه از صدور اجراییه، دادخواست مذکور داده شود امکان جلب شوهر تا پایان تعیین تکلیف قطعی دادگاه در خصوص اعسار مهریه وجود ندارد بدیهی است که با قطعی شدن حکم اعسار اگر شوهر پیش پرداخت مهریه و یا اقساط را پرداخت نکند امکان جلب وجود دارد.
 • اگر زن مالی را از شوهر توقیف کرده باشد رویه محاکم خانواده به این صورت است که تا پایان برگزاری مزایده و تعیین تکلیف مال توقیف برای مابقی مهریه که بیشتر از مبلغ مال توقیف شده باشد تا سقف ۱۱۰ سکه، حکم جلب صادر نمی کنند. لذا چنانچه زن از طریق تامین خواسته مالی را از شوهر توقیف کرده باشد پس از قطعیت حکم و صدور اجراییه نیز نمی تواند جلب شوهر را از بابت مهریه دریافت کند.

قانون مهریه سال ۹۷

در نیمه نخست سال جاری زمزمه هایی مبنی بر کاهش سقف ۱۱۰ سکه مهریه برای جلب به گوش می رسید که این تعداد به ۵۵ کاهش یابد. ولی تاکنون هیچ گونه تصویبی در مجلس دو این خصوص نبوده است. بنابراین قانون جدید مهریه در سال ۹۷ وجود نداشته است و همان رویه سابق از سال ۹۱ پابرجاست. و آنچه گفته می شود حکم جلب مهریه برداشته شد، اشتباه است . نپرداختن اقساط مهریه تا ۱۱۰ سکه یا معادل ریالی آن مشمول حکم جلب خواهد بود. بهتر است مطلب – اعسار از پرداخت مهریه – را به دقت مطالعه نمایید.
اگر شوهر بعد از اجرا گذاشتن مهریه توسط زن در دادگاه ، ظرف یک ماه از صدور اجرائیه، دادخواست اعسار ندهد، حکم جلب او به دارخواست زوجه صادر خواهد شد. اگر دادخواست اعسار بدهد و مهریه تقسیط شود و اقساط پرداخت نشود، معمولا بعد از دریافت دو یا سه قسط معوقه، حکم جلب بابت مهریه صادر شود.

پرسیده می شود مدت زمان زندانی برای مهریه چقدر است ؟ توجه داشته باشید که مطالبه مهریه دعوی حقوقی است. هر زمان که مهریه (اقساط) معوقه پرداخت شود یا اعسار مجدد زوج برای دادگاه ثابت شود از زندان آزاد می شود.

تلاش این روزهای دستگاه قضا با عنایت به افزایش بی رویه قیمت سکه این است که اولا اقساط مهریه متناسب توان زوج باشد و ثانیا حتی الامکان کسی به زندان نرود به عبارت دیگر شخص مُعسر به زندان نرود

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

26 پاسخ به “قانون جدید زندان برای مهریه چیست؟”

 1. بانو گفت:

  مقدار مهریه ها ی کنونی برای بعضی با توجه به وضعیت مالی و درآمدشان امر به محال است .

  ازدواج یک قرارداد است و در قرادر داد نمی شود یک امر به محال را که واهی است نوشت و ثبت کرد .اصلا چنین قراردادی نباید اجازه داده شود .چه از نظر شرعی و چه از نظر قانونی یک قرادر داد که یک طرفش امربه محال است نباید درست باشد . در اسلام هم وقتی احتمال به انجام آن نیست قبول نیست . کسی نمیتواند ستاره های آسمان را مهر زن خود قرار دهد همانظور هم نمیتواند مبلغی که هرگز به آن دسترسی ندارد را مهریه کند .نه در دوره اسلام و نه در این دوره مسلمانان دنیا این مسخره بازی و کلاهبر داری مهریه که در ایران وجود دارد را نداشته و ندارند این یک ابداع مردمان زیاده خواه فقط در ایران است یعنی این یک مهریه اسلامی نیست یک مهریه تجملی و چشم و هم چشمی ایرانی است . در کشورهای مسیحی مردم این را فروش زن مینامند . برعکس نفقه که در اسلام آمده آیا در کشور اسلامی قانونی شده ؟- در بعضی کشورهایی که مسیحی هستند این قانونی است .یعنی مرد و زن که از هم جدا میشوند اگر زن حقوق یا درآمدی ندارد مرد موظف است تا زمانی که زن حقوق ندارد یا شوهر نکرده به او با تناسب درامدمرد و مایحتاج زن کمک زندگی یا نفقه پرداخت کند و در صورت اینکه مرد بیکار باشد و بی درآمد مرد زندان نمیشود بلکه از صندوقی که از حقوق همه هر ماه به آن ریخته میشود به زن کمک هزینه داده میشود .در اینکه زن زندگی کاریش همیشه وقف بچه و شوهر و خانواده میشود شکی نیست ولی بهتر است با مسائلی قانونی این نگرانی حل شود تا مسئله ای مسخره مثل مهریه های محال . مهریه ای محالی که قبلا نوشته شده را هم میتوان به مهریه معقول تبدیل کرد و چنانچه شرایط اجازه میدهد اگر طلاقی هست و زن بی درآمد است نفقه ای هم باشد .

 2. مهدی گفت:

  چرا حکم الهی را قانون نمی کنند !؟ پناه برخدا

  مهریه یعنی هدیه ای که مرد برای نشان دادن صداقتش به زن در زمان ازدواج به او می دهد . و این صداقت منطبق با توان واقعی مالی مرد باید باشد .

  کمی تامل کنیم

  فقط کافیست این حکم قانون شود و مرد موظف شود به پرداخت مهریه در زمان عقد . اول پرداخت مهریه و سپس ثبت ازدواج . فقط همین . به همین سادگی.

  هر پسری در حد توانش مهریه خواهد نوشت … مثلا انکه ۵ میلیون توان دارد همان قدر می پردازذ و انکه ۱۰۰ میلیون توان دارد همان موقع می پردازذ و انکه ۱۰۰۰ میلیون در همان موقع ! هر که به اندازه کوه … در همان موقع !

  جلوی اینهمه مشکلات گرفته خواهد شد …

  اینهمه پرونده به دادگاه نخواهد رفت ….

  جوانان فقط در حد توان مهریه باید بنویسند …

  قوه قضاییه براحتی می تواند اگر بخواهد !

  حکم الهی را قانون کنید . فقط همین . تمام مشکلات مهریه در کشور حل خواهد شد

 3. مهدی گفت:

  هنوز مردم و جوانان معنای زیبای کلمه مهریه را نمی دانند و همه مشکلات فعلی بدلیل عدم آگاهی از معنای زیبای این کلمه است !

  مهریه یعنی کادو . یعنی کادویی که مرد برای نشان دادن صداقتش به زن در زمان ازدواج به او پیشکش می کند . فقط همین .

  این کادو یا هدیه باید دقیقا بر اساس توان واقعی مالی مرد باشد نه یک ریال بیشتر . فقط همین .

  جوانان باید معنای زیبای این کلمه را آگاه بشوند و فقط انجام بدهند در حد توان .

  اصلا نیازی به دادگاه نیست !! نیازی به دعوا نیست !! نیازی به زندان رفتن نیست !!

  چون بر اساس توان در همان زمان عقد مهریه را پرداخت می کند . به همین راحتی !!

  والا بخدا قسم اگر معنای این کلمه به زیبایی برای جوانان گفته شود اینهمه مشکلات نخواهیم داشت ….

 4. بهرام گفت:

  بهتر یه سری به دادگاهای خانواده بزنن بعد قوانین وحشتناک علیه مردان را مطالعه کنند که فقط شامل مهریه هم نیست مثل تصنیف اموال، نفقه، اجرت المثل، نحله، حق حبس، شروط عقدنامه، فرار از دین و غیره، تمامی قوانین به نفع زنهاست. زنی که میگه شوهرم منو از خونه بیرون کرد دروغ میگه چون طبق قانون مرد باید یه خونه برای زن فراهم کنه و گرنه میره زندان حتی اگه مرد بچه دار نشه طبق شروط عقد نامه زن می تونه طلاق بگیره

 5. تارا گفت:

  باسلام وخسته نباشید.چقدر تلاش می کنید راه رو برای مردان تنوع طلب بازتروبازتر کنید؟؟مردان درشرایط عادی با وجود زنشون زنان دیگررو صیغه میکنند تاحالا اگر علنی نمیکردن از ترس مهریه بود الان دیگه.همین مانع هم دارن تلاش میکنن بردارند اونوقت زن خوارتر و توسری خورتر از قبل میشه.اتفاقا متاسفانه تمام قوانین به نفع مرداست.مرد میتونه یواشکی بره سراغ زنان دیگه و اسمشو براش میزارن صیغه و حلال اما زن چی حالا به هردلیل اسمشو میزارن زنا و سنگسار.کجای قران نوشته عقوبت مردی که بددهن و فحاش باشه یا خرجی نده چیه؟اما تا دلت بخواد زنان تهدید شدند به کتک خوردن ،سنگسار شدن ،ملعون شدن یا … .شوهرِ بیشرافت من با یک بچه وارد زندگی من شد چنان بلایی به سرم اورده که لعنت میفرستم به روح تمام زنده ها و مرده هاش.شوهرم بددهن،فحاش،کثافتکار،عصبی،کنترل گر افراطی،و هرآشغالی که به ذهنتون برسه هست حتی به زور هزینه هامو میده خیلی اوقات خودم باید برای خودم هزینه کنم.خدا لعنت کنه باعث و بانی اعطای اینهمه اختیارات به مردهارو.خدا لعنت کنه مردهای تنوع طلب و کثیف رو.امیدوارم ی روز در محضر الهی و کاینات ،سخت پاسخو باشند

 6. رویا گفت:

  گل بود و به سبزه نیز اراسته شد. هر روز امار زنان بی سرپرست که مجبور بودن تن به هرکاری بدن بیشتر میشد و کاری نکردن حالام که اومدنو حکم زندان رو از مهریه برداشتن. خیلی عالیه. همه برن زن بگیرن و ولش کنن و بگن توانایی نداریم. زنان جامعه کم درب و داغون بودن ک حالام بیشتر رها شدن . زنی که عمرش رو توی یک زندگی میزاره و سابقه کاریش صفره. بچه میاره و توان بدنیش و سلامتیش صفره این ادم بعد از طلاق با مرد برابر نیست و توان ادامه حیات نداره حداقلش اینه که کار بهش نمیدن اگرم بدن ب نیت های پلید و در اخر ضربه رو خود جامعه میخوره خود خانواده ها. بالا رفتن امار تن فروشی حتی ب اسم صیغه. از هم پاشیدن خونواده ها بخاطر تعداد بالای زن های بی شوهر.

 7. فاطمه گفت:

  هیچ کشوری را نمی توانید بیابید که تفکر مردمان، دین و مذهب، قانون و … همانند ایران باشد. اگر الگوی زنان دینی و اسلامی است و حضرت فاطمه دخت پیامبر نماد و مظهر بانوان اسلامی ایرانی است پس کجای تاریخ به مهریه زوری و زندان مردان اشاره شده است. ما ایرانیان شاید از نسل تموچین و چنگیزخان باشیم که اینگونه بر یکدیگر می تازیم می دزدیم و می دریم.

 8. مهدی امینی گفت:

  با سلام از زنها تو این مملکت به حدی حمایت های یک جانبه شده که هر کجا و سر کار می ری زنها بیشتر از مرد ها حضور دارند آنهم با حقوق های بالا و .. و الان دیگه با این حمایت های قانون و …وکه نتیجه اش رو در جامعه می بینید بی حجابی و فحشا و …از طرف زنها و کاسبی از طریق مهریه که امروزه حتی خانواده ها بر اثر طمع به پول بیشتر و… انجام می دهند غافل از اینکه از راه اسلام و دین و شرع خارج و به راه های دیگری با این قوانین ضد اسلامی و شرعی در حال حرکتی و کسی هم حالا به چه دلایلی شاید سود جویی خود شان حاضر به اصلاح قوانین قدیمی و اینکه زن هم پدر و مادر دارد چرا که در زندگی با دخالت های منفعت طلبانه آنها و سو استفاده از مهریه باعث تباهی خانواده و برخی حتی کاسبی از طریق دختر خود اقدام به وصول مهریه می کنند و اینکه مهریه هدیه از طرف مردی که خانم تمکین کنه نه اینکه چند تا شوهر و کارهایی دیگه بکنم و خرجش رو بیا ندازد گردن مردی که هیچ نسبتی هم با او نداره و کاسبی و …کنه به خدا فقط وضع ما اینطور ی مرد بد بخت هم ۲ سال خدمت و در راه مملکت و همین زنها در سخت ترین شرایط حتی جنگ جون رو هم می ده وازار آن مصیبت دیگه و بعد از خدمت هم چون زنها بعد دیپلم و دانشگاه می رن سر کار می اد بیکار و ….می شه و نمی تونه خرج خود و خانواده تشکیل بده در عوض زن با کار و خرج در آمد برای آرایش و لباسهای غیر شرع و دینی و ادعای بالا به هر مردی هم برای ازدواج بله نمی گه و بعد از اینکه سنش بالا میره و هزاران داستان دیگه پس کسی می تونه قانون وضع و به فکر مردم باشه که در کنار مردم و سطح زندگیش با مردم یکی باشه چه از لحاظ در آمد و ملک و …. امیدواریم که همه دعا کنیم چون به نشانه های آخرالزمان هم می رسیم که یکی عوض شدن جای زن و مرد که در این مملکت نمود پیدا کرده و آشکار شده .به فرج آقا امام زمان که فقط امیدمان امام زمان و بس.

 9. سحر گفت:

  اینجوری که مردهای تنوع طلب به هر بهانه ای زن رو طلاق میدن میرن دنبال زن دیگه و فقط زن های سرپرست خانوار زیاد میشه
  باز مهریه یه سدی بود در برابر فروپاشی خانواده ها که اونم برداشتن

 10. نسترن گفت:

  خیلی جالب است، خدا همه چیز را در اسلام برای مردها خواسته است. زن حق طلاق ندارد، حق حضانت فرزندان را ندارد، حقوق تأمین اجتماعی برای نگاهداری فرزندانش را ندارد، حق شکایت بعنوان خیانت در مرد را ندارد، شما بفرمائید زن در ازدواج چه حقوقی دارد؟ اگر بخواهد برای انجام کارهایش کلفت و نوکر بگیرد این مردهای بیکار چطور باید هم خرج کلفت را بدهند و هم خرج زن را؟ اگر بخواهد برای بچه ها پرستار بگیرد با شوهر بیکار یا بیعار از کجا پرستار بیاورد؟ همه چیز ناممکن طراحی شده. قانونگذار میتواند براحتی مهریه را بردارد و بصورت سمبلیک یعنی همانطور که مردها میخواهند آن را وضع کند و در عوض حق طلاق و حضانت فرزندان را در صورت درخواست زن به او بدهند و قاعده تقسیم اموال مکسوبه بعد از ازدواج را بیاورند. چرا این راهکار را ارائه نمیکنند؟

 11. حسن گفت:

  مهریه مبلغی است که مرد متعهد میشود نقدا یا غیر نقد هر وقت که زن درخواست کرد پرداخت کند.
  این یک نوع معامله محسوب میشود بگونه ای که زن با قبول این شرط حاضر به زندگی با مردی میشود که تا قبل از آن بر او حرام و نامشروع بوده اگرچه ممکن است برخی به غلط فکر کنند زندگی فقط خلاصه میشود در رابطه زناشویی خاص و به همین جهت میگویند باید گفت مهریه کادو و اینجور چیزهاست که خدانکرده به خانمها بر نخورد.
  مهریه شرعی طبق اشاره قرآن در داستان ازدواج حضرت موسی و دختر شعیب نبی معادل درآمد هشت تا ده سال کار کردن یک کارگر که در هر دوره و زمانی قابل محاسبه است چیزی به میزان ۱۱۰سکه طلا در حال حاضر

 12. رضا راد گفت:

  سلام به نظر من زنها از مهریه به عنوان اهرم فشار بر روی مردها استفاده میکنن طرف زنشو از خیانت میگیره بعد مهریه بخاد طلاقش بده که مهریه هم حقشه این چه قانونیه بیشتر زنها برا اینکه یکی دیگه رو میخان عمدا خیانت میکنن هم مهریشونو میگیرن هم طلاق هم با طرف ازدواج میکنن اگه مرد کاریش به جایی نرسه که از دست زن کم نیاره که طلاقش نمیده یا درخاستهای بیجا از طرف زن خواهشن فکری به حال مردها بکنید

 13. وحید گفت:

  سلام، متاسفانه تو دادگاه اصلا به حرف مردا گوش نمیدند، و اینکه ازدواج یعنی نابود کردن مال و زندگی و شخصیت و… هر آنچه برای بدست آوردنش تا اون روز تلاش کردی، بهترین راه حل پاک کردن صورت مسئله ست، سری که درد نمیکنه رو …. ازدواج برای چی؟برای کی؟ با چه کسی؟ با چه هدفی؟…
  بهترین دوران زندگی خودمون رو واسه چی تباه کنیم؟ ازدواج شده کسب و کار واسه زنها با فشار به مردها، این کسب باید تعطیل بشه
  من تمام زندگیم رو باختم، و هیچ چیز واسه از دست دادن ندارم.. وتنها هدفم الان نجات مردها از به دام افتادنه..

 14. حامد گفت:

  بنظرم زنی که کسیو که هر شب باهاش سرشو رو یه بالش میذاشت رو بخاطر پول جلب کنه و به زندان بندازه لایق یک سکه هم نیست

 15. حامد گفت:

  متاسفم … با این وضع هم آمار ازدواج اومده پایین و هم آمار طلاق رفته بالا… زندان ماندن مردان و بی شوهر ماندن دختر ها ، نابودی خانواده ها و فرزندان بی گناه ، فساد و … شاید در نگاه اول گران شدن سکه برای خانم ها خوشایند باشه ولی در واقع باعث بدبختی همه شده چه زن چه مرد…

 16. حامد گفت:

  خانومای محترم حرف از مردان تنوع طلب نزنید که در این جامعه و این وضع فعلی همچین زنانی هم کم نیست.و شاید علت اصلی این موضوع هم مهریه زیاد و ازدواج کم یا طلاق زیاد باشه که فساد و بی بندو باری برای خیلی ها عادی شده که نا خواسته به جامعه هم سرایت کرده… ما راجع به شوهر شما که بد دهنه حرف نمیزنیم ما داریم کلی حرف میزنیم که دادگاه ها پر شده از زنان مطلقه و زندان ها پر شده از مردان بیگناهی که برای تشکیل زندگی ، زندگیشون از بین رفته…درصد طلاقی که بعد از گران شدن سکه ۵ برابر شده..! میخوام ببینم خودتون طاقت یه روز زندانو دارید یا خودتون دلتون میاد هزار تومن به دیگری بدین که انقدر راحت دست کردین تو جیب کسی که نمیخواید باهاش زندگی کنید.؟ در ضمن الان درصد زنای شاغل از مردا کمتر نیست و دانشگاه ها و اداره جات ها پر شده از زنها

 17. حامد گفت:

  در قانون اروپا حق زن بعد از طلاق نصف آن چیزی ست که در طول زندگی مشترک به دست آورده اند. در کشور های اسلامی غیر از ایران حق زنان مهریه است… در قانون ایران متاسفانه هم حق تصنیف(نصف دارایی مرد) برای زن گذاشته اند و هم مهریه… متاسفانه مردان در ایران به سختی زندگی مشترک تشکیل میدن واقعا ازدواج در این کشور ریسک بزرگیه و این نشان دهنده ی بی قانونیه وگرنه تا الان باید فکری برای مهریه میشد نه دست رو دست بذارن و بدبختی آدم ها رو تماشا کنن… مردم حق زندگی دارن و بخاطر یه اشتباه نباید تو زندان پیر بشن…

 18. رزا گفت:

  سلام من خودم خانم هستم به هیچ عنوان این قانون مهریه رو قبول ندارم اگه مردی نداره و زن حکم جلب رو میگیره و زندان میندازه چه چیز رو میخواد ثابت کنه! چرا زنهای ایرانی بجای اینکه تلاش کنن پولدار بشن با پول مردم بخوان خوشگذرانی کنن ! البته اگر مردی داشته باشه بحثی نیست باید بپردازه ولی به نظرم باید نصف دارایی رو که تو زندگی مشترک بدست آوردن رو طلب کنه و کلا مهریه برداشته بشه

 19. رزا گفت:

  من خودم مشاهده کردم مردی برای همسرش در طول زندگی مشترک کلی هزینه کرد ، خانم بچه دار نمیشد به درخواست خانم کلی هزینه درمان رو پرداخت کرد باز بچه دار نشدن حتی آقا پیشنهاد داد بچه از بهزیستی بگیرن ولی خانم قبول نکرد ، بعد از ۱۵ سال خانم رفت منزل پدرش و تلاشهای مرد برای بازگرداندن خانم بی نتیجه ماند و خانم مهریه رو اجرا گذاشت بررسی شد دیدن آقا به غیر از یه خانه مسکن مهری مالی نداره اونم هنوز کلی اقساطش مونده دادگاه اقساطی کرده مهریه رو که الان حدود یک میلیون و پانصد میشه و چون نتونست بپردازه خانم حکم جلبو گرفته و این آقا الان زندانه ، میخوام بگم آیا وقت آن نرسیده که یه فکری به حال این جوونها کنیم چرا با وجودی که قاضی هم معتقده قانون اشکال داره بازنگری تو قانون نمیشه چرا راه سوء استفاده رو برای یه عده باز میذاریم ، امیدوارم روزی عدالت برقرا ر بشه

 20. سجاد گفت:

  واقعا این چ قانونیه ک مرد رو زندانی کنن بخاطر مهریه چیزی ک مرد بخاطر عزت و سربلندی به همسرش داده این چ وضعیه که ی عده بی گناه برن زندان چرا ب شیوه ورسم اسلام عمل نمیکنید خواهشا فکری بکنید ب حال جوانها

 21. جهان گفت:

  سلام حواس قانون گذار باشد كه نه ازاين ور بيافتيم ونه از اون ور.يعني نه شرايط براي مرد آنچنان سخت باشد كه واقعا نتواندونه آنچنان آسان باشد كه حق زن ازبين برودوطلاق به آساني اشاعه شود.حواسمان باشد كه به بهانه گراني سكه خيلي درحق زن اجحاف نشود.مسلم است كه درغالب موارد زندگي مشترك آنكه غالب است مرد است وآنكه ضعيف ومظلوم هست زن هست(من خودم مردم) به جهت گرانی تعديل عاقلانه و كارشناسانه صورت گيرد نه احساسي ويك طرفه. موردي سراغ دارم همين اخيرا به واسطه بهانه گراني،كل پيش قسط براي مرد حذف شده وهر هشت ماه يك سكه.اگه اين باشد كه طلاق دادن كاري نداره وخيلي آسان مي شودكه اين با فلسفه طلاق منافات داردنهايت اين كه كاري بكنيم نه سيخ بسوزه نه كباب.

 22. مهدی گفت:

  چه قانونیه داریم زن ا م خیانت میکنه اونوقت میره مهریه شم میزاره اجرا باکلی بدبختی ۴قران پول در میاریم اونم الان باید بدم به این بعدشم زندانم برم مگه میشه اینجوری چه وعضه خب یه فکری هم بحال ما بدبختا مردا بکنین بقران بسختی پول درمی‌آوریم ایم همه اجاره خونه اجاره مغازه زندگی به این سختی باید اینم تحمل کنم نمیدانم دیگه چی بگم یعنی واقعا این پولا خوردن داره هی میگن چوب خدا صدا نداره کد پس چرا ما چیزی نمی‌بینیم هروز بهتراز دیروز میشه مامردا پیر تر میشیم

 23. S گفت:

  حرف هموتون درسته هيچ زندگي هم با به اجرا گذاشتن مهريه درست نميشه من خودم خجالت ميكشم مهريه خودمو اجرا بزارم به حرمت تمام روز هاي خوبي كه با همسرم داشتم ولي همسر من معتاد شده و منو چند ماهه كه ترك كرده و اذييت ميكنه من واقعا دوستش دارم اما خيلي سخته واسم كه منو اينقد اذييت كنه و راحت بزاره بره چون من توي تمام سختياي زندگي كنارش بودم و نداشتم حس كنه كه كسي رو نداره ولي اون منو ول كرده و اينو حق خودم ميدونم مه منم اذييتش كنم و مهريه رو اجرا بزارم

 24. Ali گفت:

  توجه کردید کسی که مهریه اش تاریخ تولدش بوده زندگیشون به یکسال نرسیده ولی کسی که ۱۴ گل رز بوده به خوبی در کنار هم زندگی میکنن و خوشبختن بله همچین چیزی بوده و هست شاید خودشما هم تو فک و فامیلاتون دیده باشید به نظر من مهریه هر چقدر کمتر باشه بهتر شاید بپرسید چرا میگم چراشم چون که اولا استرس پرداخت مهریه تو وجود زوج نمیوفته و خود استرس باعث میشه زوج خودکار دلشوره و نگران باشه و همین حال به خودی خود خشونت در زندگی مشترک به وجود خواهد اورد و کام طرفین تلخ خواهد شد و از طرفی مهریه بالا برای زوجه وسوسه اوره و زمانی که قیمت مال منقول یا غیر منقولی که برای مهریه تعین شده بالا بره مثل خوره میوفته تو جون زوجه که مهرم بزارم اجرا و چنان کنم چه بخرم و چیکار کنم و این وسوسه شیطانی کام را برای طرفین تلخ خواهد کرد این نوشته کاملا روانشناسی شده و دقیق وقتی چیزی برای مهریه نباشد و حق طلاق به زوجه داده بشه به نظرم زندگی ها عشقولانه و خوب خواهد بود چون هیچ یک برای باخ دادن چیزی ندارن نه استرسی وجود داره نه وسوسه شیطانی و هر یک هر زمان دیدن نمیتوانن زندگی مشترک را ادامه دهند به راحتی از هم جدا میشن و این بگیر ببندها هم جامعه رو به فساد و بدبینی نمیندازه اینطوری امار طلاق روز به روز بالا خواهد رفت و ایران هم اکنون تو جهان اوله و دادخواست طلاق بیشتر شده و کودکان بیگناه طلاق زیاد شده اگه اینطوری پیش بره تا ۱۰ سال دیگه هیچ کس جفت زندگی نمیکن همه مجردی زندگی میکنن و این امر تو روحیه زن و چه مرد تاثیر منفی خواهد گذاشت جمعیت رو به پیری خواهد رفت فساد بیداد خواهد کرد و خشونت از همیشه بیشتر میشه انشاله روزی فرا برسد که مسئله ازدواج در ایران کارشناسی تر بشه و تحقیقات بیشتری صورت بگیره (آمین)

 25. M گفت:

  زن داریم که دست و پای شوهرش قطع میشه پاش وایمیسته اونوقت تو چند بار حرف زدی باهاش تو چند بار بردیش کمپ چند بار ….. این حرفایی که میزنی فقط میخوای مهریه از گلوت پایین بره وگرنه خودتم میدونی هیچ کاری نکردی .
  ولی اینم بگم زن دوستم مهریشو گرفت خرج کفن و دفن بابا مامانش شد چون اصلا برکت نداره حالا خود دانی

 26. صحرا گفت:

  مردی که به خاطر پول و زن دیگه زنشو ول کنه یه سال و بچه رو سر لج زنش ورداره ببره خونه باباش انتظار دارید چطور باهاش رفتار بشه ،یه سال زنه نشسته تو خونه به امیدی که یه روز بچش برگرده. نفقه دادگاه هم بهش نداد قاضی میگه نداره بده،ناچاره مهریشو بذاره اجرا .اینم از مردای جامعه ما .مردا بی تقصیر نیستن .اتفاقا قانون کاملا علیه زناست من خودم درگیر بی عدالتی هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *