برای تماس کلیک کنید 021-77938057 021-44033677 021-77910821 021-44963487
قبول وکالت فقط برای تهران

قانون جدید زندان برای مهریه چیست؟

قانون جدید زندان برای مهریه چیست؟

 • ۱۶ خرداد ۱۳۹۷
 • ۶ بهمن ۱۳۹۷
 • 111 نظر
 • 72548 بازدید
قانون جدید زندان برای مهریه چیست؟
4.3 (85.58%) 43 نظر

مدت هاست که از ما سئوال می شود که آیا مهریه زندان دارد و داستان قانون جدید زندان برای مهریه چیست؟

قانون جدید زندان برای مهریه

 •  مهریه اگر مال معین نباشد که به مالکیت زن درآید چه در عقد دائم و چه در عقد موقت دینی است بر ذمه مرد و مثل هر طلب دیگری، طلبکار می تواند برای مطالبه آن به دادگاه رجوع کند در مهریه نیز زن می تواند برای مطالبه مهریه خود از طریق دادگاه خانواده و یا اجرای ثبت اقدام نماید.
 • مهریه مندرج در صیغه نامه ها عقد موقت هم اگر چه سند عادی است ولی فقط از طریق دادگاه دادخواست داده می شود و مطالبه می گردد.
 • میزان مهریه اهمیتی ندارد و اگر شوهر به میزان مهریه مالی به غیر از مستثنیات دین داشته باشد، زن می تواند از آن طریق مهریه را وصول نماید.
 • اگر شوهر مالی نداشته باشد می تواند برای پرداخت قسطی مهریه با توجه به میزان درآمد دادخواست اعسار از پرداخت مهریه تقدیم دادگاه کند
 • اگر شوهر مالی نداشته باشد، مهریه فقط تا ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی یا معادل قیمت آن ضمانت اجرای جلب دارد به بیان دیگر نپرداختن مهریه تا میزان ۱۱۰ سکه مواجه با جلب خواهد بود و اگر مردی یک دفعه و یا قسطی ۱۱۰ سکه را پرداخت نماید و بقیه مهریه را پرداخت نکند امکان جلب و زندانی کردن او میسر نمی باشد ولی اگر زن بتواند مالی از او به دادگاه معرفی کند می تواند باقی مانده مهریه را وصول نماید.
 • اگر حکم مهریه از دادگاه صادر شود و قطعی گردد پس از صدور اجراییه، شوهر یک ماه فرصت دارد که دادخواست اعسار از پرداخت مهریه به دادگاه صادر کننده رای مهریهبدهد اگر در ظرف مدت یک ماه از صدور اجراییه، دادخواست مذکور داده شود امکان جلب شوهر تا پایان تعیین تکلیف قطعی دادگاه در خصوص اعسار مهریه وجود ندارد بدیهی است که با قطعی شدن حکم اعسار اگر شوهر پیش پرداخت مهریه و یا اقساط را پرداخت نکند امکان جلب وجود دارد.
 • اگر زن مالی را از شوهر توقیف کرده باشد رویه محاکم خانواده به این صورت است که تا پایان برگزاری مزایده و تعیین تکلیف مال توقیف برای مابقی مهریه که بیشتر از مبلغ مال توقیف شده باشد تا سقف ۱۱۰ سکه، حکم جلب صادر نمی کنند. لذا چنانچه زن از طریق تامین خواسته مالی را از شوهر توقیف کرده باشد پس از قطعیت حکم و صدور اجراییه نیز نمی تواند جلب شوهر را از بابت مهریه دریافت کند.

قانون مهریه سال ۹۷

در نیمه نخست سال جاری زمزمه هایی مبنی بر کاهش سقف ۱۱۰ سکه مهریه برای جلب به گوش می رسید که این تعداد به ۵۵ کاهش یابد. ولی تاکنون هیچ گونه تصویبی در مجلس دو این خصوص نبوده است. بنابراین قانون جدید مهریه در سال ۹۷ وجود نداشته است و همان رویه سابق از سال ۹۱ پابرجاست. و آنچه گفته می شود حکم جلب مهریه برداشته شد، اشتباه است . نپرداختن اقساط مهریه تا ۱۱۰که یا معادل ریالی آن مشمول حکم جلب خواهد بود. بهتر است مطلب – اعسار از پرداخت مهریه – را به دقت مطالعه نمایید.
اگر شوهر بعد از اجرا گذاشتن مهریه توسط زن در دادگاه ، ظرف یک ماه از صدور اجرائیه، دادخواست اعسار ندهد، حکم جلب او به دارخواست زوجه صادر خواهد شد. اگر دادخواست اعسار بدهد و مهریه تقسیط شود و اقساط پرداخت نشود، معمولا بعد از دریافت دو یا سه قسط معوقه، حکم جلب بابت مهریه صادر شود.

پرسیده می شود مدت زمان زندانی برای مهریه چقدر است ؟ توجه داشته باشید که مطالبه مهریه دعوی حقوقی است. هر زمان که مهریه (اقساط) معوقه پرداخت شود یا اعسار مجدد زوج برای دادگاه ثابت شود از زندان آزاد می شود.

تلاش این روزهای دستگاه قضا با عنایت به افزایش بی رویه قیمت سکه این است که اولا اقساط مهریه متناسب توان زوج باشد و ثانیا حتی الامکان کسی به زندان نرود به عبارت دیگر شخص مُعسر به زندان نرود

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

111 پاسخ به “قانون جدید زندان برای مهریه چیست؟”

 1. بانو گفت:

  مقدار مهریه ها ی کنونی برای بعضی با توجه به وضعیت مالی و درآمدشان امر به محال است .

  ازدواج یک قرارداد است و در قرادر داد نمی شود یک امر به محال را که واهی است نوشت و ثبت کرد .اصلا چنین قراردادی نباید اجازه داده شود .چه از نظر شرعی و چه از نظر قانونی یک قرادر داد که یک طرفش امربه محال است نباید درست باشد . در اسلام هم وقتی احتمال به انجام آن نیست قبول نیست . کسی نمیتواند ستاره های آسمان را مهر زن خود قرار دهد همانظور هم نمیتواند مبلغی که هرگز به آن دسترسی ندارد را مهریه کند .نه در دوره اسلام و نه در این دوره مسلمانان دنیا این مسخره بازی و کلاهبر داری مهریه که در ایران وجود دارد را نداشته و ندارند این یک ابداع مردمان زیاده خواه فقط در ایران است یعنی این یک مهریه اسلامی نیست یک مهریه تجملی و چشم و هم چشمی ایرانی است . در کشورهای مسیحی مردم این را فروش زن مینامند . برعکس نفقه که در اسلام آمده آیا در کشور اسلامی قانونی شده ؟- در بعضی کشورهایی که مسیحی هستند این قانونی است .یعنی مرد و زن که از هم جدا میشوند اگر زن حقوق یا درآمدی ندارد مرد موظف است تا زمانی که زن حقوق ندارد یا شوهر نکرده به او با تناسب درامدمرد و مایحتاج زن کمک زندگی یا نفقه پرداخت کند و در صورت اینکه مرد بیکار باشد و بی درآمد مرد زندان نمیشود بلکه از صندوقی که از حقوق همه هر ماه به آن ریخته میشود به زن کمک هزینه داده میشود .در اینکه زن زندگی کاریش همیشه وقف بچه و شوهر و خانواده میشود شکی نیست ولی بهتر است با مسائلی قانونی این نگرانی حل شود تا مسئله ای مسخره مثل مهریه های محال . مهریه ای محالی که قبلا نوشته شده را هم میتوان به مهریه معقول تبدیل کرد و چنانچه شرایط اجازه میدهد اگر طلاقی هست و زن بی درآمد است نفقه ای هم باشد .

 2. مهدی گفت:

  چرا حکم الهی را قانون نمی کنند !؟ پناه برخدا

  مهریه یعنی هدیه ای که مرد برای نشان دادن صداقتش به زن در زمان ازدواج به او می دهد . و این صداقت منطبق با توان واقعی مالی مرد باید باشد .

  کمی تامل کنیم

  فقط کافیست این حکم قانون شود و مرد موظف شود به پرداخت مهریه در زمان عقد . اول پرداخت مهریه و سپس ثبت ازدواج . فقط همین . به همین سادگی.

  هر پسری در حد توانش مهریه خواهد نوشت … مثلا انکه ۵ میلیون توان دارد همان قدر می پردازذ و انکه ۱۰۰ میلیون توان دارد همان موقع می پردازذ و انکه ۱۰۰۰ میلیون در همان موقع ! هر که به اندازه کوه … در همان موقع !

  جلوی اینهمه مشکلات گرفته خواهد شد …

  اینهمه پرونده به دادگاه نخواهد رفت ….

  جوانان فقط در حد توان مهریه باید بنویسند …

  قوه قضاییه براحتی می تواند اگر بخواهد !

  حکم الهی را قانون کنید . فقط همین . تمام مشکلات مهریه در کشور حل خواهد شد

 3. مهدی گفت:

  هنوز مردم و جوانان معنای زیبای کلمه مهریه را نمی دانند و همه مشکلات فعلی بدلیل عدم آگاهی از معنای زیبای این کلمه است !

  مهریه یعنی کادو . یعنی کادویی که مرد برای نشان دادن صداقتش به زن در زمان ازدواج به او پیشکش می کند . فقط همین .

  این کادو یا هدیه باید دقیقا بر اساس توان واقعی مالی مرد باشد نه یک ریال بیشتر . فقط همین .

  جوانان باید معنای زیبای این کلمه را آگاه بشوند و فقط انجام بدهند در حد توان .

  اصلا نیازی به دادگاه نیست !! نیازی به دعوا نیست !! نیازی به زندان رفتن نیست !!

  چون بر اساس توان در همان زمان عقد مهریه را پرداخت می کند . به همین راحتی !!

  والا بخدا قسم اگر معنای این کلمه به زیبایی برای جوانان گفته شود اینهمه مشکلات نخواهیم داشت ….

 4. بهرام گفت:

  بهتر یه سری به دادگاهای خانواده بزنن بعد قوانین وحشتناک علیه مردان را مطالعه کنند که فقط شامل مهریه هم نیست مثل تصنیف اموال، نفقه، اجرت المثل، نحله، حق حبس، شروط عقدنامه، فرار از دین و غیره، تمامی قوانین به نفع زنهاست. زنی که میگه شوهرم منو از خونه بیرون کرد دروغ میگه چون طبق قانون مرد باید یه خونه برای زن فراهم کنه و گرنه میره زندان حتی اگه مرد بچه دار نشه طبق شروط عقد نامه زن می تونه طلاق بگیره

 5. تارا گفت:

  باسلام وخسته نباشید.چقدر تلاش می کنید راه رو برای مردان تنوع طلب بازتروبازتر کنید؟؟مردان درشرایط عادی با وجود زنشون زنان دیگررو صیغه میکنند تاحالا اگر علنی نمیکردن از ترس مهریه بود الان دیگه.همین مانع هم دارن تلاش میکنن بردارند اونوقت زن خوارتر و توسری خورتر از قبل میشه.اتفاقا متاسفانه تمام قوانین به نفع مرداست.مرد میتونه یواشکی بره سراغ زنان دیگه و اسمشو براش میزارن صیغه و حلال اما زن چی حالا به هردلیل اسمشو میزارن زنا و سنگسار.کجای قران نوشته عقوبت مردی که بددهن و فحاش باشه یا خرجی نده چیه؟اما تا دلت بخواد زنان تهدید شدند به کتک خوردن ،سنگسار شدن ،ملعون شدن یا … .شوهرِ بیشرافت من با یک بچه وارد زندگی من شد چنان بلایی به سرم اورده که لعنت میفرستم به روح تمام زنده ها و مرده هاش.شوهرم بددهن،فحاش،کثافتکار،عصبی،کنترل گر افراطی،و هرآشغالی که به ذهنتون برسه هست حتی به زور هزینه هامو میده خیلی اوقات خودم باید برای خودم هزینه کنم.خدا لعنت کنه باعث و بانی اعطای اینهمه اختیارات به مردهارو.خدا لعنت کنه مردهای تنوع طلب و کثیف رو.امیدوارم ی روز در محضر الهی و کاینات ،سخت پاسخو باشند

 6. رویا گفت:

  گل بود و به سبزه نیز اراسته شد. هر روز امار زنان بی سرپرست که مجبور بودن تن به هرکاری بدن بیشتر میشد و کاری نکردن حالام که اومدنو حکم زندان رو از مهریه برداشتن. خیلی عالیه. همه برن زن بگیرن و ولش کنن و بگن توانایی نداریم. زنان جامعه کم درب و داغون بودن ک حالام بیشتر رها شدن . زنی که عمرش رو توی یک زندگی میزاره و سابقه کاریش صفره. بچه میاره و توان بدنیش و سلامتیش صفره این ادم بعد از طلاق با مرد برابر نیست و توان ادامه حیات نداره حداقلش اینه که کار بهش نمیدن اگرم بدن ب نیت های پلید و در اخر ضربه رو خود جامعه میخوره خود خانواده ها. بالا رفتن امار تن فروشی حتی ب اسم صیغه. از هم پاشیدن خونواده ها بخاطر تعداد بالای زن های بی شوهر.

 7. فاطمه گفت:

  هیچ کشوری را نمی توانید بیابید که تفکر مردمان، دین و مذهب، قانون و … همانند ایران باشد. اگر الگوی زنان دینی و اسلامی است و حضرت فاطمه دخت پیامبر نماد و مظهر بانوان اسلامی ایرانی است پس کجای تاریخ به مهریه زوری و زندان مردان اشاره شده است. ما ایرانیان شاید از نسل تموچین و چنگیزخان باشیم که اینگونه بر یکدیگر می تازیم می دزدیم و می دریم.

 8. مهدی امینی گفت:

  با سلام از زنها تو این مملکت به حدی حمایت های یک جانبه شده که هر کجا و سر کار می ری زنها بیشتر از مرد ها حضور دارند آنهم با حقوق های بالا و .. و الان دیگه با این حمایت های قانون و …وکه نتیجه اش رو در جامعه می بینید بی حجابی و فحشا و …از طرف زنها و کاسبی از طریق مهریه که امروزه حتی خانواده ها بر اثر طمع به پول بیشتر و… انجام می دهند غافل از اینکه از راه اسلام و دین و شرع خارج و به راه های دیگری با این قوانین ضد اسلامی و شرعی در حال حرکتی و کسی هم حالا به چه دلایلی شاید سود جویی خود شان حاضر به اصلاح قوانین قدیمی و اینکه زن هم پدر و مادر دارد چرا که در زندگی با دخالت های منفعت طلبانه آنها و سو استفاده از مهریه باعث تباهی خانواده و برخی حتی کاسبی از طریق دختر خود اقدام به وصول مهریه می کنند و اینکه مهریه هدیه از طرف مردی که خانم تمکین کنه نه اینکه چند تا شوهر و کارهایی دیگه بکنم و خرجش رو بیا ندازد گردن مردی که هیچ نسبتی هم با او نداره و کاسبی و …کنه به خدا فقط وضع ما اینطور ی مرد بد بخت هم ۲ سال خدمت و در راه مملکت و همین زنها در سخت ترین شرایط حتی جنگ جون رو هم می ده وازار آن مصیبت دیگه و بعد از خدمت هم چون زنها بعد دیپلم و دانشگاه می رن سر کار می اد بیکار و ….می شه و نمی تونه خرج خود و خانواده تشکیل بده در عوض زن با کار و خرج در آمد برای آرایش و لباسهای غیر شرع و دینی و ادعای بالا به هر مردی هم برای ازدواج بله نمی گه و بعد از اینکه سنش بالا میره و هزاران داستان دیگه پس کسی می تونه قانون وضع و به فکر مردم باشه که در کنار مردم و سطح زندگیش با مردم یکی باشه چه از لحاظ در آمد و ملک و …. امیدواریم که همه دعا کنیم چون به نشانه های آخرالزمان هم می رسیم که یکی عوض شدن جای زن و مرد که در این مملکت نمود پیدا کرده و آشکار شده .به فرج آقا امام زمان که فقط امیدمان امام زمان و بس.

 9. سحر گفت:

  اینجوری که مردهای تنوع طلب به هر بهانه ای زن رو طلاق میدن میرن دنبال زن دیگه و فقط زن های سرپرست خانوار زیاد میشه
  باز مهریه یه سدی بود در برابر فروپاشی خانواده ها که اونم برداشتن

 10. نسترن گفت:

  خیلی جالب است، خدا همه چیز را در اسلام برای مردها خواسته است. زن حق طلاق ندارد، حق حضانت فرزندان را ندارد، حقوق تأمین اجتماعی برای نگاهداری فرزندانش را ندارد، حق شکایت بعنوان خیانت در مرد را ندارد، شما بفرمائید زن در ازدواج چه حقوقی دارد؟ اگر بخواهد برای انجام کارهایش کلفت و نوکر بگیرد این مردهای بیکار چطور باید هم خرج کلفت را بدهند و هم خرج زن را؟ اگر بخواهد برای بچه ها پرستار بگیرد با شوهر بیکار یا بیعار از کجا پرستار بیاورد؟ همه چیز ناممکن طراحی شده. قانونگذار میتواند براحتی مهریه را بردارد و بصورت سمبلیک یعنی همانطور که مردها میخواهند آن را وضع کند و در عوض حق طلاق و حضانت فرزندان را در صورت درخواست زن به او بدهند و قاعده تقسیم اموال مکسوبه بعد از ازدواج را بیاورند. چرا این راهکار را ارائه نمیکنند؟

 11. حسن گفت:

  مهریه مبلغی است که مرد متعهد میشود نقدا یا غیر نقد هر وقت که زن درخواست کرد پرداخت کند.
  این یک نوع معامله محسوب میشود بگونه ای که زن با قبول این شرط حاضر به زندگی با مردی میشود که تا قبل از آن بر او حرام و نامشروع بوده اگرچه ممکن است برخی به غلط فکر کنند زندگی فقط خلاصه میشود در رابطه زناشویی خاص و به همین جهت میگویند باید گفت مهریه کادو و اینجور چیزهاست که خدانکرده به خانمها بر نخورد.
  مهریه شرعی طبق اشاره قرآن در داستان ازدواج حضرت موسی و دختر شعیب نبی معادل درآمد هشت تا ده سال کار کردن یک کارگر که در هر دوره و زمانی قابل محاسبه است چیزی به میزان ۱۱۰سکه طلا در حال حاضر

 12. رضا راد گفت:

  سلام به نظر من زنها از مهریه به عنوان اهرم فشار بر روی مردها استفاده میکنن طرف زنشو از خیانت میگیره بعد مهریه بخاد طلاقش بده که مهریه هم حقشه این چه قانونیه بیشتر زنها برا اینکه یکی دیگه رو میخان عمدا خیانت میکنن هم مهریشونو میگیرن هم طلاق هم با طرف ازدواج میکنن اگه مرد کاریش به جایی نرسه که از دست زن کم نیاره که طلاقش نمیده یا درخاستهای بیجا از طرف زن خواهشن فکری به حال مردها بکنید

 13. وحید گفت:

  سلام، متاسفانه تو دادگاه اصلا به حرف مردا گوش نمیدند، و اینکه ازدواج یعنی نابود کردن مال و زندگی و شخصیت و… هر آنچه برای بدست آوردنش تا اون روز تلاش کردی، بهترین راه حل پاک کردن صورت مسئله ست، سری که درد نمیکنه رو …. ازدواج برای چی؟برای کی؟ با چه کسی؟ با چه هدفی؟…
  بهترین دوران زندگی خودمون رو واسه چی تباه کنیم؟ ازدواج شده کسب و کار واسه زنها با فشار به مردها، این کسب باید تعطیل بشه
  من تمام زندگیم رو باختم، و هیچ چیز واسه از دست دادن ندارم.. وتنها هدفم الان نجات مردها از به دام افتادنه..

 14. حامد گفت:

  بنظرم زنی که کسیو که هر شب باهاش سرشو رو یه بالش میذاشت رو بخاطر پول جلب کنه و به زندان بندازه لایق یک سکه هم نیست

 15. حامد گفت:

  متاسفم … با این وضع هم آمار ازدواج اومده پایین و هم آمار طلاق رفته بالا… زندان ماندن مردان و بی شوهر ماندن دختر ها ، نابودی خانواده ها و فرزندان بی گناه ، فساد و … شاید در نگاه اول گران شدن سکه برای خانم ها خوشایند باشه ولی در واقع باعث بدبختی همه شده چه زن چه مرد…

 16. حامد گفت:

  خانومای محترم حرف از مردان تنوع طلب نزنید که در این جامعه و این وضع فعلی همچین زنانی هم کم نیست.و شاید علت اصلی این موضوع هم مهریه زیاد و ازدواج کم یا طلاق زیاد باشه که فساد و بی بندو باری برای خیلی ها عادی شده که نا خواسته به جامعه هم سرایت کرده… ما راجع به شوهر شما که بد دهنه حرف نمیزنیم ما داریم کلی حرف میزنیم که دادگاه ها پر شده از زنان مطلقه و زندان ها پر شده از مردان بیگناهی که برای تشکیل زندگی ، زندگیشون از بین رفته…درصد طلاقی که بعد از گران شدن سکه ۵ برابر شده..! میخوام ببینم خودتون طاقت یه روز زندانو دارید یا خودتون دلتون میاد هزار تومن به دیگری بدین که انقدر راحت دست کردین تو جیب کسی که نمیخواید باهاش زندگی کنید.؟ در ضمن الان درصد زنای شاغل از مردا کمتر نیست و دانشگاه ها و اداره جات ها پر شده از زنها

 17. حامد گفت:

  در قانون اروپا حق زن بعد از طلاق نصف آن چیزی ست که در طول زندگی مشترک به دست آورده اند. در کشور های اسلامی غیر از ایران حق زنان مهریه است… در قانون ایران متاسفانه هم حق تصنیف(نصف دارایی مرد) برای زن گذاشته اند و هم مهریه… متاسفانه مردان در ایران به سختی زندگی مشترک تشکیل میدن واقعا ازدواج در این کشور ریسک بزرگیه و این نشان دهنده ی بی قانونیه وگرنه تا الان باید فکری برای مهریه میشد نه دست رو دست بذارن و بدبختی آدم ها رو تماشا کنن… مردم حق زندگی دارن و بخاطر یه اشتباه نباید تو زندان پیر بشن…

 18. رزا گفت:

  سلام من خودم خانم هستم به هیچ عنوان این قانون مهریه رو قبول ندارم اگه مردی نداره و زن حکم جلب رو میگیره و زندان میندازه چه چیز رو میخواد ثابت کنه! چرا زنهای ایرانی بجای اینکه تلاش کنن پولدار بشن با پول مردم بخوان خوشگذرانی کنن ! البته اگر مردی داشته باشه بحثی نیست باید بپردازه ولی به نظرم باید نصف دارایی رو که تو زندگی مشترک بدست آوردن رو طلب کنه و کلا مهریه برداشته بشه

 19. رزا گفت:

  من خودم مشاهده کردم مردی برای همسرش در طول زندگی مشترک کلی هزینه کرد ، خانم بچه دار نمیشد به درخواست خانم کلی هزینه درمان رو پرداخت کرد باز بچه دار نشدن حتی آقا پیشنهاد داد بچه از بهزیستی بگیرن ولی خانم قبول نکرد ، بعد از ۱۵ سال خانم رفت منزل پدرش و تلاشهای مرد برای بازگرداندن خانم بی نتیجه ماند و خانم مهریه رو اجرا گذاشت بررسی شد دیدن آقا به غیر از یه خانه مسکن مهری مالی نداره اونم هنوز کلی اقساطش مونده دادگاه اقساطی کرده مهریه رو که الان حدود یک میلیون و پانصد میشه و چون نتونست بپردازه خانم حکم جلبو گرفته و این آقا الان زندانه ، میخوام بگم آیا وقت آن نرسیده که یه فکری به حال این جوونها کنیم چرا با وجودی که قاضی هم معتقده قانون اشکال داره بازنگری تو قانون نمیشه چرا راه سوء استفاده رو برای یه عده باز میذاریم ، امیدوارم روزی عدالت برقرا ر بشه

 20. سجاد گفت:

  واقعا این چ قانونیه ک مرد رو زندانی کنن بخاطر مهریه چیزی ک مرد بخاطر عزت و سربلندی به همسرش داده این چ وضعیه که ی عده بی گناه برن زندان چرا ب شیوه ورسم اسلام عمل نمیکنید خواهشا فکری بکنید ب حال جوانها

 21. جهان گفت:

  سلام حواس قانون گذار باشد كه نه ازاين ور بيافتيم ونه از اون ور.يعني نه شرايط براي مرد آنچنان سخت باشد كه واقعا نتواندونه آنچنان آسان باشد كه حق زن ازبين برودوطلاق به آساني اشاعه شود.حواسمان باشد كه به بهانه گراني سكه خيلي درحق زن اجحاف نشود.مسلم است كه درغالب موارد زندگي مشترك آنكه غالب است مرد است وآنكه ضعيف ومظلوم هست زن هست(من خودم مردم) به جهت گرانی تعديل عاقلانه و كارشناسانه صورت گيرد نه احساسي ويك طرفه. موردي سراغ دارم همين اخيرا به واسطه بهانه گراني،كل پيش قسط براي مرد حذف شده وهر هشت ماه يك سكه.اگه اين باشد كه طلاق دادن كاري نداره وخيلي آسان مي شودكه اين با فلسفه طلاق منافات داردنهايت اين كه كاري بكنيم نه سيخ بسوزه نه كباب.

 22. مهدی گفت:

  چه قانونیه داریم زن ا م خیانت میکنه اونوقت میره مهریه شم میزاره اجرا باکلی بدبختی ۴قران پول در میاریم اونم الان باید بدم به این بعدشم زندانم برم مگه میشه اینجوری چه وعضه خب یه فکری هم بحال ما بدبختا مردا بکنین بقران بسختی پول درمی‌آوریم ایم همه اجاره خونه اجاره مغازه زندگی به این سختی باید اینم تحمل کنم نمیدانم دیگه چی بگم یعنی واقعا این پولا خوردن داره هی میگن چوب خدا صدا نداره کد پس چرا ما چیزی نمی‌بینیم هروز بهتراز دیروز میشه مامردا پیر تر میشیم

 23. S گفت:

  حرف هموتون درسته هيچ زندگي هم با به اجرا گذاشتن مهريه درست نميشه من خودم خجالت ميكشم مهريه خودمو اجرا بزارم به حرمت تمام روز هاي خوبي كه با همسرم داشتم ولي همسر من معتاد شده و منو چند ماهه كه ترك كرده و اذييت ميكنه من واقعا دوستش دارم اما خيلي سخته واسم كه منو اينقد اذييت كنه و راحت بزاره بره چون من توي تمام سختياي زندگي كنارش بودم و نداشتم حس كنه كه كسي رو نداره ولي اون منو ول كرده و اينو حق خودم ميدونم مه منم اذييتش كنم و مهريه رو اجرا بزارم

 24. Ali گفت:

  توجه کردید کسی که مهریه اش تاریخ تولدش بوده زندگیشون به یکسال نرسیده ولی کسی که ۱۴ گل رز بوده به خوبی در کنار هم زندگی میکنن و خوشبختن بله همچین چیزی بوده و هست شاید خودشما هم تو فک و فامیلاتون دیده باشید به نظر من مهریه هر چقدر کمتر باشه بهتر شاید بپرسید چرا میگم چراشم چون که اولا استرس پرداخت مهریه تو وجود زوج نمیوفته و خود استرس باعث میشه زوج خودکار دلشوره و نگران باشه و همین حال به خودی خود خشونت در زندگی مشترک به وجود خواهد اورد و کام طرفین تلخ خواهد شد و از طرفی مهریه بالا برای زوجه وسوسه اوره و زمانی که قیمت مال منقول یا غیر منقولی که برای مهریه تعین شده بالا بره مثل خوره میوفته تو جون زوجه که مهرم بزارم اجرا و چنان کنم چه بخرم و چیکار کنم و این وسوسه شیطانی کام را برای طرفین تلخ خواهد کرد این نوشته کاملا روانشناسی شده و دقیق وقتی چیزی برای مهریه نباشد و حق طلاق به زوجه داده بشه به نظرم زندگی ها عشقولانه و خوب خواهد بود چون هیچ یک برای باخ دادن چیزی ندارن نه استرسی وجود داره نه وسوسه شیطانی و هر یک هر زمان دیدن نمیتوانن زندگی مشترک را ادامه دهند به راحتی از هم جدا میشن و این بگیر ببندها هم جامعه رو به فساد و بدبینی نمیندازه اینطوری امار طلاق روز به روز بالا خواهد رفت و ایران هم اکنون تو جهان اوله و دادخواست طلاق بیشتر شده و کودکان بیگناه طلاق زیاد شده اگه اینطوری پیش بره تا ۱۰ سال دیگه هیچ کس جفت زندگی نمیکن همه مجردی زندگی میکنن و این امر تو روحیه زن و چه مرد تاثیر منفی خواهد گذاشت جمعیت رو به پیری خواهد رفت فساد بیداد خواهد کرد و خشونت از همیشه بیشتر میشه انشاله روزی فرا برسد که مسئله ازدواج در ایران کارشناسی تر بشه و تحقیقات بیشتری صورت بگیره (آمین)

 25. M گفت:

  زن داریم که دست و پای شوهرش قطع میشه پاش وایمیسته اونوقت تو چند بار حرف زدی باهاش تو چند بار بردیش کمپ چند بار ….. این حرفایی که میزنی فقط میخوای مهریه از گلوت پایین بره وگرنه خودتم میدونی هیچ کاری نکردی .
  ولی اینم بگم زن دوستم مهریشو گرفت خرج کفن و دفن بابا مامانش شد چون اصلا برکت نداره حالا خود دانی

 26. صحرا گفت:

  مردی که به خاطر پول و زن دیگه زنشو ول کنه یه سال و بچه رو سر لج زنش ورداره ببره خونه باباش انتظار دارید چطور باهاش رفتار بشه ،یه سال زنه نشسته تو خونه به امیدی که یه روز بچش برگرده. نفقه دادگاه هم بهش نداد قاضی میگه نداره بده،ناچاره مهریشو بذاره اجرا .اینم از مردای جامعه ما .مردا بی تقصیر نیستن .اتفاقا قانون کاملا علیه زناست من خودم درگیر بی عدالتی هستم.

 27. خسرو گفت:

  واقعا قانون مهریه قانون وحشتناکی علیه مردان هستش من خودم الان با همسرم مشکل دارم طوری که ادامه زندگی با وجود یک بچه با هم محال شده است. خدا میداند و حتی فک و فامیل اونا حق دادن به من حتی پدرش گفته دخترم مقصر است الان مهریه شو اجرا گذاشته ماشینم توقیف شده از کل حقوق ناچیزم ماهی ۶۰۰ هزار برام میمانه کلا داغونم کرده اینم جواب بی گناهیم.آی مسئولین ترو خون امام حسین قسمتون میدم ی فکری برای قانون مهریه بکنید. باید در طلاق داوری بشه اگه مشکل از هر کدوم بود عدالت رعایت بشه نه در هر صورت ممکن زن برندس حتی در خیانت

 28. رها گفت:

  من با یه آقایی نامزدم که یه اشتباهی تو سن خیلی پایین ازدواج کرده و یه آدم روانی روگرفته، الان زنه رو طلاق داده ولی بابت مهریه پاش گیره، بقرآن به پیربه پیغمبر زنه مشکل روانی داره مشت مشت قرص اعصاب مصرف میکنه من بدبخت آخه چیکارم منو وسط خیابون گرفته زده ابرومو برده، بلند بلند داد میزد که این شوهر منو ازم گرفته الانم مهریمو نمیدن، به امام حسین قسم من وقتی مطمئن شدم طلاق گرفتن وارد زندگی این آقا شدم تا وقتی زنه اسمش تو شناسنامه شوهرم بود من حتی جواب سلام شوهرمم نمیدادم که خیانت نشه به همجنسم، بااینکه ازخیلی وقت پیشش که توکش وقوس طلاق بودن شوهرم ازاون روانی دل زده شده بود و منودوست داشت اما من هیچ وقت کاری نکردم که وجدانم عذاب بکشه، آخه چرا قانون پشت این زنیه که انقدر تعادل روانی نداره که بفهمه من مقصرنیستم اگه مهریتو نمیده که منو وسط خیابون بگیری بزنی،تورو قران تورو خدا، شماروبه خون امام حسین قسم مسئولین یه فکری بکنید واسه این مهریه، این زنه تمام زندگی شوهرمنو ازچنگش درآورده خورد. الان من دارم باماهی هفتصد تومن زندگی میکنم آخه انصافه اینم ازمون بگیره؟بابا بخدا مهریه زمان پیامبر یه کادو بوده ازطرف مرد به زن اونم هرچقددر توانه مرد باشه، آخه چرا از خودتون قانون درآوردید آخه چرا با جوونی من و امثال منو شوهر بدبختم بازی میکنید، شوهر من خیلی مظلوم و با آبروئه، یه خواب راحت نداره مدام ازاسترس زندان ازخواب میپره من عاشقشم دارم زجر میکشم از دیدنش تو این حال، ما باید کجا حرف بزنیم تا بگوش مسئولین و قانون گذاران برسه؟ توروخدا این مهریه روبردارین الان من مهریه ندارم ولی عاشق شوهرمم اونم عاشقمه واگه شر این زنه دیوونه ازسرمون کم بشه باهمین درآمد کم خوشبخت ترین زوج روزمینیم، چون دلمون با همه و کنار هم خوشیم البته اگه این زنه بزاره خوشیمون ادامه داربشه، بخداقسم که مهریه تضمین خوشبختی نیست عشق و علاقس که دو نفرو کنار هم میتونه نگه داره نه مهریه های سنگین، شمارو به تمام مقدسات قسم میدم بردارید این قانون مهریه رو، تورو خدا با جوونی و آینده ما بازی نکنید،تورو خدا بهترین سالهای عمرمونو تبدیل به کابوس نکنید با این قانون مزخرف، یعنی میشه اینابگوش مسئولین برسه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 29. بینام گفت:

  رهاااااا تو سالم نیستی دروغ نگووو هیچ زنی بیخود و بی جهت روانی نمیشه قرص بخوره اونم شوهرشو دوست داشته زندگیشو دوست داشته تو و امثال تو تور میندازین و مردای احمقو به دام میندازین حقته که الان بکشی مطمئن باش زندگی که روی زندگی یکی دیگه ساختی زیاد دووم نمیاره آه اون زن ایشالله نابودت میکنه 🙏🙏🙏🙏

 30. بنده ی خدا گفت:

  سلام واقعا متاسفم که بعضی از مردم فقط به فکر خودشونند و فقط مشکلات خودشون مد نظرشون هست،،همین شما خانمی که میگی اگه مهریه رو بردارن ما خوشبخت میشیم به این فکر کن که شوهرت یهو بذاره بره و بی پناه بشی هیچی هم نداشته باشی چیکار میکنی ؟؟من شوهرم معتاده تموم جهیزیه امو فروخت هرچقدر خودش و من کار کردیم برای موادش سوخت برگشتم خونه ی پدرم حالا خرج منو پدری باید بده که تموم زندگیشو داد جهیزیه و کمک خرج برای زندگیم و پول صدبار کمپ رفتن شوهرم یا مردی که زندگی منو اتیش زد؟؟میشه مهریه رو برداشت ولی فقط برای زنایی که بی دلیل مهریه اجرا بذارند نه خانومایی که تموم هست و نیست شون سوخته و پشتوانه ی زندگیشون به ماه به ماه پرداختی ۲۰۰ ت قسط مهریه است…لطفا به بقیه هم فکر کنید و قضاوت کنید

 31. مریم گفت:

  سلام من خانمی هستم باسه فرزندپسرچهارساله ازشوهرم جداهستم ویک ساله طلاق گرفتم به علت هوسبازیهای شوهرم نه نفقه بهم داده نه مهریه ولی تونستم به بدبختی وکلی دوندگی حکم جلب شوهرموبگیرم هم برای نفقه وهم برای مهریه ولی حالا دیگه قانون جلب ازکارافتادمنی که سه تافرزندپسردارم ازکجابایدخرجی اینهارودربیارم به علت نداشتن پول ترک تحصیل کردن ازخدابی خبرشوهرمم میگه حالا راحت شدم بروببینم دستت به کجا بنده هیچی بهت نمیدم این خداروخوش میاد امیدمن مهریم بود که بتونم به بچه ها م برسم خواهش میکنم رسیدگی کنید من چیکاربایدبکنم چه جوری بایدازاون خدابی خبرحقمو بگیرم

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اگر اقساط مهریه پرداخت نشده می توانید به شعبه دادگاه مراجعه کنید و تقاضای جلب کنید. اینکه گفته می شود جلب کلا از مهریه برداشته شده است صحت ندارد.

 32. محمد گفت:

  ناعادلانه ترین قانون مربوط به مهریه هست که مردهای بدبخت رو داغون کرده،واقعا باید قانون در این بابت اصلاح بشه،در ظاهر زن ها حقشون خورده شده اما خدایی در محاکم قضایی اینجور نیست و ده ها بند حمایتی دارن

 33. شبی گفت:

  برو بابا تو خودت دیوونش کردی خوبت کرد باید میکشتت.امثال تو باعث جدایی خانواده ها میشن

 34. نازی گفت:

  اتفاقا همش حق با مرداست پشتوانه زن فقط مهریشه وقتی ی مرد با احساس ی دختر ک یا هزار امید منزل پدریشو ترک کرد بازی میکنه ن در رفاهه ن خرجی چیزی و خودش هر غلطی میخواد میکنه آخرم حق با مرده ولی ما زنا تا مدرک نداشته باشیم چیزی دسگیرمون نمیشه.

 35. .شبنم گفت:

  مردی که چندین بار ازش خیانت دیدی و بهش فرصت جبران دادی اما بدتر وقیح شد و هر بار گند بدتری زد. کسی که اول زندگی مستاجر بود و هیچی نداشت و با نداریش ساختی و الان دو تا خونه و دوتا کامیون داره و خودشو گم کرده و با پولش دخترا رو ساپورت میکنه که باهاشون باشه و برای تو فقط ندارم ندارم میکنه.کسی که عمر و جوانیتو تو خونش گذاشتی و بچه هاشو بزرگ کردی و جلوی پیشرفت و موفقیتت رو گرفت نه گذاشت ادامه تحصیل بدی نه اجازه کار کردن بهت داد که پس اندازی از خودت داشته باشی.اونی که یه مسافرت درست و حسابی نبردت این همه سال عوضش با هرزه ها میره سفرای آنچنانی و تفریح و گشت و گذار تکلیفت با این آدم چیه؟ بری مهریتم اجرا بزاری میگه ندارم همه چیش قولنامه ای و به اسم خانوادشه دستت به هیچ جا بند نیست اونم قسط بندی میکنن چند ماه یه سکه آخه این انصافه؟حق زن تو این مملکت اینه؟نه حق طلاق داری نه اصلا پشتوانه ای داری که بتونی تنها زندگی کنی اونم تو میانسالی که دیگه شانس مجددی نداری.باید بشینی بسوزی و بسازی و باج بدی و سکوت کنی و شاهد عشق و حال شوهرت باشی.تو این مملکت زنها حکم برده دارن تا یه انسان با حقوق برابر

 36. اسماعیلی گفت:

  با سلام به نظر من کاری کنند که نه به زن ظلم بشه نه به مرد تعداد سکه ها را کم کننند الان ۱۱۴ میشه ۵۰۰ میلیون و بعدش اگه زن مرد و نخواست و زیر سرش بلند شد باید مهرشو ببخشه و طلاق بگیره و اگه مرد زیر سرش بلند و شدو زنو نخواست مهرش بده و طلاقش بده به همین راحتی ……………..این چه قانونی که زن می گه من شوهرمو نمیخوام و فکرش جای دیگه است اونوقت از این بدبخت مهرشو میگیره با یکی دیگه خرج کنه این انصافه واقعا …………………………………….

 37. عباسی گفت:

  سلام واقعا جالبه تو قانون ما حق حبس دختری بره با پسری عقد کنه بعد خودشو حبس کنه و از شوهرش نفقه بگیره مهریه بگیره و اصلا باهاش ارتباط نداشته باشه و فقط اسمش تو شناسنامه پسر باشه و اگه دریافت مهریه ۲۰ سال طول بکشه پسر باید بشینه و فقط کار کنه بده به دختر مردم و دختره پولش و بگیره و اله اعلمو که چه کارایی نکنه واقعا جالبه قانون ما …مگه الان تو این جامعه حق حبس میشه داشت ………………. مرد ۲۰ سال تو حسرت زندگی بمونه و دارو ندارشو بده به دختر که فقط اسمش شناسنامشه ………………به خدا به این قوانین کشور ما هر کسی می خنده

 38. محمود گفت:

  سلام وقت شما بخیر.همسر من فوت کردن و الان خانواده اون از من شکایت کردن و مهریه رو به اجرا گذاشتن.با اینکه یک دختر دارم.درامد من ماهی ۱۸۰۰تومان هستش و دادگاه بااینکه اعسار منو قبول کرده ۶سکه به صورت پیش پرداخت و هر ۶ماه یک سکه باید پرداخت کنم.واقعا نمیدونم چطوری باید اینو چطوری پرداخت کنم……

 39. رضا گفت:

  من نمی تونم پیش پرداخت مهریه و اقساط مهریه را پرداخت کنم. ندارم. همسرم بعد از یک ماه زندگی مهریه اجرا گذاشته. چند قسط پرداخت نکنم حکم جلب می تونه بگیره؟

 40. رضا گفت:

  میشه جواب بدین. من محکوم به پرداخت پیش پرداخت و مهریه شدم و نمی تونم پرداخت کنم. چند قسط پرداخت نکنم می تونه حکم جلب بگیره?

 41. مسعود گفت:

  خودتون در بالا نوشتید،وقتی مرد بگه ندارم زندان نمیره،حتی اگه قسطاشو نده و بعد بگه ندارم و در قسمت نظرها خلاف اینو گفته و میگید،جلب برداشته نشده!!!!!!!؟؟؟؟؟؟

 42. مجتبی گفت:

  مهریه خیلی بده درسته خانما الان میخوان بگن تضمین و ضمانت اجرا برای تعهدات مرده ولی نیست بخدا عموی من الان داره خون گریه میکنه.۳۰۰ تا سکه مهر کرده برای زنش هیچی نداره کار درست درمونی هم نداره.کسی هست بگه کم ترین میزانی ک میتونه برای مهریه در ماه بده چقدره؟
  کل خانواده دارن خون گریه میکنن چون نداریم
  راهنمایی کنید لطفا

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   در قانون حداقل و حداکثری برای پیش قسط و اقساط مهریه تعیین نشده است. دست قاضی باز است که با توجه به میزان دارایی و درامد شما تعیین تکلیف کند

 43. فاطمه گفت:

  سوالم اینه واسه قسطی کردن مهریه سنوات واضافه کاریه مردحساب میشه یافقط حقوقش هست؟
  بعد اگه مردی فیش حقوقی ساختگی بیاره تکلیف چیه؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام بله امکان توقیف سنوات وجود دارد در ضمن می توانید از دادگاه بخواهید که از مرجع پرداخت کننده حقوق در خصوص میزان دقیق دریافتی استعلام شود.

 44. بهروز گفت:

  با درود
  من یک سوال داشتم
  من خارج از ایران زندگی میکنم سیزده ماه پیش ایران عقد کردم به صورت وکالتی
  یکسال تمام دار و ندار و زندگیم رو گذاشتم پاش
  از ماهی ده ملیون تومن خرجی گرفته تا هزینه های سنگین چند عمل زیبایی
  ولی متاسفانه تو این یکسال خانومم هر کاری دلش خواست کرد از خاموش کردن گوشی و سفر رفتن های بیست روز بیست روز که هیچ توضیحی نمیداد و میگفت با دوستام رفتم سفر و بعد که دیگه میگفت من دلیلی نمی بینم برا کارام به تو پاسخ یا توضیحی بدم و من قبل از تو سی سال زندگی کردم با توجه به اینکه ایشون قبلا ازدواج کرده یک دختر هم داره و سیصد سکه هم مهریه داره و ما حتی یکبار هم همدیگه رو ندیدیم
  جریان مهریه چی میشه و اینکه در آخر این خانوم خودش گفت نمیام

 45. داود گفت:

  سلام زنم مهریه شواجراگذاشته یک ماشین دارم ویک سهمی ازارث پدری آیادادگاه اینهاروبه حساب اموالم میگیره درضمن سهم الارث روهم که یک خونه هست تقسیم نکردیم وباماشینم هم کارمیکنم

 46. سینا گفت:

  مجبورم به خاطر مهریه مهاجرت کنم از شهر و کشورم
  افسوسسسسس

 47. مرتضی سلیمی گفت:

  سلام برای من چهار سال پیش حساب بانکی هام گردشم خوب بوده اما سرمایه م از دست دادم الان قاضی ۳ ماهی ۱۰ سکه تقسط کرده تو این شرایط هم ۱ عددم نمیتونم بدم باید منتظر باشم تا جلبم کنن لطفا راهنمایی کنید

 48. مهتاب مدنی گفت:

  سلام
  پرسشی داشتم
  آیا برای دادخواست مهریه ؛ زن میباست یک سوم مهریه رو به صندوق دولت پرداخت کنه ؟ تا بتونه مهریه شو اجرا بگذاره؟

 49. الهام گفت:

  سلام برادر من الان یک ماه تو زندانه وهیچی نداره مهر زنشو بده دادگاه ۱۰سکه پیش پرداخت وماهی یک میلیون براش بریده الان دوباره اعتراض داده که نداره بده میشه توضیح بدید احتمال اینکه که بعد این اعتراض چی بشه؟ وباید چیکار کنه….

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   جواب تجدید نظرخواهی شما قابل پیش بینی نیست ولی اگر لایحه اعتراض دقیقی نوشته باشید مبنی بر وضعیت بد مالی و همچنین قیمت بالای سکه امکان کاهش بسیار است.

 50. حمید گفت:

  من از ترس پرداخت مهریه وزندان بازنی زندگی میکنم که جلوی چشم من ودوتا بچه همه کثافت کاری میکنه .واقعا افرین به این قانون .۳۱۴تا سکه متنفرم کردن ازاین عدد

 51. حاجی ابادی گفت:

  زن من برای گرفتن مهریه ش زیر فشارم گذاشت مجبور به فروش کلیه شدم توی زندگیمم به همه کاراش میگم چشم قانون مسخره اشتباهی داریم از هر نظر اشتباهه فکرمیکنید چرا فساد زیادشده زنیکه توی پیری میره دوست پسرپیدا میکنه با پول مرد عشقو حال میکنه بعدتوقع پیشرفت داریم حالا بگو مردجامعه معتاد شده

 52. كارمند گفت:

  اگر زن واقعا اهل زندگي باشه و خانواده دار باشه اصلا از اول دنبال سكه زياد و نديد بديد بازي نيست !!!! مرد بايد چشماشو باز كنه زن و خانواده اش از همون اول خودشونو نشون ميدن اول تحقيق كنه بعد پا پيش بذاره . در ضمن اگر سكه عندالمطالبه هست پس زن ميتونه همون روز مهريه اش را بگيره اگر نگرفت لزومي نداره كه ارزشش با نزولش روز به روز رشد كنه وقتي ۱۰ سال زندگي كرد و بعدش خواست طلاق بگيره و مهريه به اجرا بذاره پس بايد به نرخ و ارزش همون روز عقد باشه نه بيشتر … بياييد يكم منطقي فكر كنيم…..
  ترا به خدا به دين به آيين تون هر چي هشت يك فكري زودتر به حال كلي جوون تو زندان بخاطر مهريه و جواناني كه حتي به اين خاطر سكته ميكنند باشيد و زودتر قانون جديد مهريه را با ۱۴ تا ببنديد…. نه سيخ بسوزه نه كباب

 53. حرف حساب گفت:

  سلام
  در عندالمطالبه بودن مهریه مثل واجب بودن نماز شکی نیست ولی سوال من اینه که نه تعداد رکعت نماز تو قرآن آمده نه میزان مهریه
  ولی چرا ما نماز را ۵بار در روز می خونیم؟
  درسته به خاطر اینکه پیغمبر اینطوری نماز می خواند
  پس منطقی اینه که ببینیم پیغمبر برای دختر خودش در مورد مهریه چیکار کرده وسلام

 54. مریم گفت:

  اگه مردی بره با زن دیگه ای و همسر خودشو از خونه بیرون کنه و تمام اموالشو از همون اول به نام مادرش خریداری کرده باشه، اونوقت اون زن بینوا چکار باید کنه؟
  چون این اقا از نظر قانونی هیچ مالی نداره اما در حقیقت داره که به نام مادرشه و از طرفی با یه زن دیگه ام رابطه نامشروع داره که متاسفانه از لحاظ قانونی اینم به راحتی قابل اثبات نیست

 55. حمید گفت:

  بادرود
  لطفا بفرمایید اگر زن کارمند باشه واز نظر مالی در وضعیت خوبی باشد برای درخواست مهریه ۳۸۰سکه ایی چه مبلغ باید تمبر باطل کند
  سپاسگزارم

 56. کوروش گفت:

  با سلام
  بنده راهکاری معقول برای حل مشکل مهریه با حذف اون اما حفظ حقوق زن و مرد رو پیشنهاد میدم به قرار زیر:
  اولا در تعریف مهریه مهر و لطف مرد به زنه نه وظیفه مرد و توقع زن یا خانواده زن پس همچون اسب پیشکش شده که دندونهاشو نباید بشمرن درست نیست بر این هدیه پیشکش شده از طرف مرد هم حد و اندازه ای رو متوقعانه خواست و بعد طلب کرد اون هم به صورت وعده سر خرمن از طرف مردإ
  مهریه حضرت علی به حضرت فاطمه هم زره خودشون بوده که فروختند و مبلغ اون رو به عنوان تمام مهریه و هدیه شون به حضرت فاطمه در زمان عقد دادند نه وعده دادن چیزی در اینده
  بنابراین به عنوان راهکار باید قانونی که به مهریه وعده داده شده مرد ضمانت اجرا میدهد رو لغو کرد یعنی عملا حذف قانون مهریه و بجای اون هدیه و چشم روشنی مرد به هر میزان بود رو در ابتدای ازدواج رو پذیرفت و قانونا مالی رو در ذمه و دین مرد برای پرداخت در اینده الزام قانونی نداد
  البته برای حفظ حقوق زن و جلوگیری از امکان سواستفاده نشدن زن توسط مرد و بعد کنار گذاشته شدن و طلاق زنان هم باید حقوق برابری برای زن و مرد وضع بشود یعنی علاوه بر حق کار و مسکن و تحصیل زن حق برابری در حضانت اولاد در صورت توان زن هم به او داده شود و همینطور امکان طلاق یکطرفه هم از مرد گرفته شود و طلاق تنها یا به خواست هر دو یا در صورت خواست تنها یک طرف داوری ان بر عهده دادگاه شود همینطور در صورتی که طلاقی چه با توافق طرقین چه با حکم دادگاه اجرا شود چنانچه مرد مقصر بود مثلا عدم تامین نیازهای همسر یا طاقت فرسا کردن شرایط زندگی برای زن در کنارش بر اساس میزان دارایی و درامد و جایگاه اجتماعی زن وادار به پرداخت غرامت به عنوان جایگزین معقول مهریه گردد.. طبعا در صورتی که مقصر زن باشد هیچکدام به دیگری غرامتی نمیپردازند…
  به امید اصلاح قانون در این راستا

 57. سارا گفت:

  سلام من الان نزدیکه دوساله جدا شدم و برای مهریه اول ده تا سکه و دوماهی یک سکه بریدن بعد با اعسار شده ده تا سکه ماهی ۳۰۰ تومان ولی این اقای محترم از شهر فرار کرده و رفته مشهد و من نمیدونم کجاست هر دفعه حکم جلب میگیرم ولی بی فایده چون باید خودم پیداش کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

 58. علی گفت:

  سلام پرداخت اقساط سکه ها عقب افتاده ندارم .پرداخت کنم هیچ پول و مالی هم ندارم . اگر برم زندان باید اقساط عقب افتاده رو پرداخت کنم یا میتونم داخل زندان اعسار بزنم بگم ندارم بیام بیرون کار کنم بدم .

 59. Sara گفت:

  سلام
  ۴ساله طلاق گرفتم قاضی رای داد هرسه ماه یه سکه همسر سابقم هرجور دلش میخاس میداد الان یه ساله داماد شده بهم مهریه نمیده دادگاه جوابی نمیدن تکلیفم چیه

 60. محسن گفت:

  سلام حکم ۱۰ عدد پیش و ۴ماه یک عدد من قطعی شده یک بار هم درخواست تعدیل دادم که رد شده الانم از اجراء احکام پیام اومده با توجه به گرانی سکه و ناتوانی من میتونم دوباره تعدیل بدم البته تا الان زنم و پسر و خودم توی خونه‌ای که اجاره کردم زندگی میکنیم تکلیف چیه ممنون

 61. حسین گفت:

  سلام خسته نباشید.
  خانومی که ادعای مهریه کرده باشه در دوران عقدرو چگونه میشه که مهریه نداد و یا یکاری کرد که دستش جایی بند نشه؟!
  دختر خانوم بکارت نداشته و در حال حاضر که عقد میباشد با چندین پسر رابطه داشته و به نحوی خیانت میکنه و نزدیکی داره. چه کاری میشه انجام داد در این خصوص؟ جلوی حساب و توقیف اموال هم انجام داده. تورو خدا کمکم کنین؟؟

 62. اکبر گفت:

  سلام . من حدود ۸ سال قبل طلاق گرفتم و بعد آن ازدواج کردم و صاحب یک فرزند هستم . و طبق توافق قرار شد ۵۰ سکه به صورت اقساط پرداخت کنم . هر ۳ ماه یک سکه و بعد چون سکه بالای ۱ میلیون شد اعتراض دادم و به چهار ماه و نیم یک عدد تبدیل شد و بعد سکه ۲ میلیون شد که توافق کردیم هر چهار ماه ونیم ا عدد نیم سکه و بعد یک ماه نیم سکه بعدی رو پرداخت کنم . ولی حالا سکه بالای ۴ میلیون شده است و من توان پرداخت در این مدت رو ندارم و خودمم ماهی حدود ۱۷۰۰ حقوق میگیرم و با این گرونی حالا هم باید سکه بخرم . خواستم ببینم من چه راهی دارم ؟ و اگر حکم جلب گرفت باید بروم زندان ؟

 63. علی گفت:

  سلام خسته نباشید زن داداش بارها به برادرم خیانت کرده و دوسال که ر فته خونه پدرش ومردای مختلف رو میبره خونه پدرش و مادرش هم خبر داره وخودش و مادرش اعتراف کردن ولی دادگاه هیچ کاری نمیکنه وبرای سکه شکایت کردن دادگاه حکم هشت سکه رو داده پس تکلیف برتدرم و امثال برادرم چیه این چه قانونیه الان برادرم بیکاره چیکار کنه

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اثبات رابطه نامشروع باعث از بین رفتن مهریه نمی شود ولی اگر حکم مهریه صادر شده میتوانید دادخواست اعسار بدهید و یا تعدیل در اقساط در صورتی که حکم تقسیط مهریه صادر شده باشد

 64. یه مرد ازاد شده گفت:

  این که بعضی ها میگن اگه زن اهل زندگی باشه دنبال مهریه نمیره .و این مردا هستن که اونا را مجبور میکنن برن مهریه را بزارن اجرا یه حرف مفته. زن ها پول دوستن اگه از طریق شوهرش به دست اورد که هیچ اگه نه میره مهربه را میزاره اجرا و یه بدبخت دیگه را شکار میکنه .اونم با هزار دروغ و حرف های احساسی. مثل مگه من میام مهریه را ازت بگیرم . فقط برا پر کردن چشم مردم و بستن دهن مردمه. ولی بعدا خاک به سر مرده میشه

 65. زیبا احمدپور از تبریز گفت:

  ۱۱۰ سکه مهریه ام هست. ایا می تونم کلشو نقد طلب کنم؟

 66. زیبا احمدپور از تبریز گفت:

  اصلا قبول ندارم شوهر من بددهن و فحاشه. کار به طلاق داره میکشه منم بهش گفتم فقط بخاطر پولت باهات ازدواج کردم وگرنه نامزد قبلیم خیلی از تو بهتر بود. در حالیکه من تو دعوا گفتم نه از ته دل.

 67. زهره گفت:

  واسه اقساط معوقه تا ۱۱۰ سکه هم حکم جلب نمیدن مال هم نمیتونی معرفی کنی چون ب نام برادر و مادرش میزنه تکلیف واقعا چیه ..بعد از ۱۲ سال زندگی و دریغ از۱۰۰ تومن پس انداز …. اینقدر این بحث مهریه رو سبک گرفتن که هی میتونه بره ازدواج کنه و طلاق بده و من دریغ از یک سکه ک بتونم بگیرم

 68. نوشین گفت:

  سلام حکم مهریه بنده قطعی شده و در زمان مهلت مقرر همسر من درخواست اعسار نداد والان در زندان میخوام بدونم میتونه الان از زندان درخواست اعسار بده و بدون گذاشتن وثیقه ازاد بشه؟؟؟ یا حتما باید با وثیقه ازاد بشه

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   دادن دادخواست اعسار بعد از مهلت ۱ ماهه شرایطی دارد که در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی بیان شده است، اجمالا اینکه یا باید اعسار پذیرفته شود و یا اینکه ضامن یا وثیقه معتبر توسط قاضی اخذ شود. اما توجه داشته باشید که دست قضات با توجه به تفاسیری که از قانون می شود برای آزادی زوج بابت مهریه باز است.

 69. التهاب گفت:

  لعنت به زنانی که هر غلطی میکنن و تا بچه دار میشن میگن بخاطر بچم خوب میشم
  ( توبه گرگ مرگه مرگ)

 70. .... گفت:

  سلام از اقلیت های دینی هستم اهل سنت. زنم سه سال رفته و طلاق غیابی گرفته. ۸۰ سکه را حکم جلب گرفته منم چیزی ندارم بدم آیا میتونم بدون دادن پول واخواهی و رفتن به زندادن درخواست تعدیل بدم البته ۹ ماه از حکم گذشته

 71. ندا گفت:

  هیچ مردی حاضر نیست زن خوب وباب میلش وطلاق بده اینقدر خانمها دم از حقوق نزنند

 72. یه مرد ساده گفت:

  سلام
  دو ساله که نامزد هستم ولی از نظر رفتاری فهمیدم که نامزدم به درد زندگی نمیخوره. بخاطر ترسوندن من رفته مهریه بذاره اجرا ۲۵۵ سکه مهریشه .میخواستم بپرسم اگه قطعی بره دنبالش زندانی داره یا نه .؟

 73. نازگل گفت:

  سلام نزدیک به ۵ساله ازدواج کردم خودم توی خونه کار میکردم با درامدم سه تا سکه گرفتم الان اومدم خونه پدرم میخوام برای جدایی اقدام کنم فهمیدم سکه هامو از داخل وسایلم برداشتن چیکار کنم؟فاکتوری چیزی ندارم.تنها پس اندازم بود. مقدار خیلی کمی هم طلا داشتم آیا میتونه ازم بگیرشون؟تروخدا راهنماییم کنید من هیچی بلد نیستم

 74. بانو گفت:

  یه زن خوب نمیره مهریه بزاره اجرا اگه مردت بده طلاق بگیر برو دنبال یکی دیگه که خوب باشه اگه خوبه پس بشین سرخونه زندگیت
  همجنس منن اما اینکار بنظر من خودفروشیه قانونی است . که قانون هم حمایتش میکنه متاسفانه
  الان خود من مهریم به جای سکه حق طلاق وکیله که دارم و شوهرم از ترس از دست دادن من با من خوب برخورد میکنه به این میگن زندگیه عادلانه .
  شماها حالا برین خودتونو بفروشین مثله ی کالا

 75. بانو گفت:

  خانما همنوعمین بدونین چی میگم با زندانی کردن شوهر بجایی نمیرسین اونا مفت میخورن تو زندان میخوابن شمایین که افسارتون دست شوهرتونه نمیتونین ازدواج کنین کار خلافم بکنین گیر بیوفتین وای ب حالتون میشه

 76. رضا گفت:

  سلام. خسته نباشید. میخواستم بدونم بعد از اعسار و قسط بندی مهریه مرد میتونه طلاق بخواد درصورتی که زن طلاق نخواهد؟ و اینکه بعد از تقاضای اعسار و قسط بندی مرد میتونه تمکین بگیره و زنشو ببره خونه خودش؟ممنون میشم جواب بدید

 77. Araz گفت:

  خیلی زشته ک هرچیزی دهنتون میاد مینویسید اون زنی ک ۸سال باهزار بدبختی ب پای بچه هاش میسوزه وشوهرش اعتیاد داره وپرخاشگره چ گناهی کرده ک آخرشم با کتک بیرونش کننو بچه هاشو بگیرن ازش پدر چنین مردی رو باید درآورد سکه گرفتن ک سهله .

 78. نسیم گفت:

  خانم هایی ک میگن مهریه اجرانزاریم،بچه بودم بابام مرد،انقدر از بی پدر بودنم کشیدم،بعد باپسر خالم ازدواج کردم بلانبود سرم داد که مرگ بابام انقدر داغونم نکرد که این کرد،کتک ،خیانت،کتک،عذاب روحی،مهریه که سهله پدر اینجور آدم باید به عذاش بشینه

 79. فواد گفت:

  من خودم متاهلم یه دخترهم دارم اقاهم هستم ولی خداشاهده زنها خیلی مظلومن زنی که شوهرش بهش خرجی نمیده تفریحی نداره همش توخونه زندانیه امیدش فقط به مهریشه ایااین درسته که اونم بهش ندن پس این زن بااین وضع اقتصادچکارکنه اگه پدرومادرش هم فوت کنن چی کجابره بره خونه داداشش که سرکوفت زن داداش بشه این زن چه پناهی داره خدالعنت کنه مردهای ناحسابو

 80. پیمان گفت:

  فواد عزیز. اولا زنها هم میتونن مثل بقیه جوامع دنیا همراه مرد کار کنند و پول دربیارند و طبق قانون هم مرد نمیتونه جلوی کار کردنه مرد رو بگیره. این چه معنی داره که زن یکشبه ۱۰۰ سکه از مرد طلبکار میشه؟ اینهمه زندانی و گرفتار مهریه یعنی همشون ظالم و زنباز و دختربازند؟ یکیش من، همه کار برای زنم کردم، اول زندگی نصف پول ماشینشو دادم، نفقه هم که چه عرض کنم کارت بانکیم پیشش بوده و توی ۲ ماه ۵ میلیون خرج کرد. احترامشم بجاش بود. اونم در عوض اینهمه کاری که از روی عشق و نه چیز دیگه با اون کردم ۳ ماه ولم کرد و رفت و بعدشم وکیل گرفته که توی این سه ماه بهم خرجی نمیدی (پررویی رو ببینید!!!). حالا چرا رفته؟ چون پدر و مادر بی همه چیزش در گوشش میخوندن، اونم که بی عقل …!
  بله، جالبه بدونید بارها توی همین چند ماه دست روم بلند کرد ولی من به خودم اجازه اینکارو ندادم، چون اگر من دست بلند میکردم اولا چیزی ازش نمیموند و ثانیا حتما ازم شکایت میکرد. حالا اگر من یکبار دست روش بلند کنم در دفاع از خودم چی میشه؟ کی باور میکنه که داشتم از خودم دفاع میکردم؟
  قوانین تا اونجایی که من مطالعه کردم اغلب به نفع زنه نه مرد.
  از خانومهایی که این متن رو میخونن عذرخواهی میکنم، اما توی این یکسال زندگی بلانسبت مادر و خواهر خودم از هر چی زن و ترفند زنانس ترسیدم، اگر هم طلاق بدم زنم رو فکر نکنم دیگه ازدواج کنم

 81. محمد گفت:

  به نظرم نبایدمهریه باشه وحق طلاق هم نبایدبا مرد باشه ، باید همه چی عادلانه باشه ، بین زنها ومردها هم آدم خوب هست وهم بد فرقی نمیکنه باید قانون جوری باشه که یکطرف نتونه سو استفاده کنه

 82. کامران گفت:

  به‌عنوان کسی که دارم مهریه می‌دم عرض می‌کنم که اصولا مهریه با این شکلی که تو کشور ما هست و اجرا می‌شه، از نشونه‌های عقب‌موندگیه. خانم‌ها می‌گن مهریه حقمونه و اگه اینم ازمون بگیرن چیزی نداریم در مقابل این همه حقوق مردها و…. کاری نداره که؛ مهریه و نفقه از ازدواج حذف بشه؛ ازون طرف حق طلاق رو هم بدن به خانم‌هت. اونوقت معلوم میشه کدوم خانم واسه زندگی واقعی و تشکیل خانواده و مادرشدن می‌خواد ازدواج کنه و کدوم خانم واسه کاسبی و کلاشی و سوءاستفاده.
  یه موردی رو سراغ داشتم که یه دختر و پسر همدیگه رو خیلی می‌خواستن؛ اما پول نداشتن برای تشکیل زندگی؛ نقشه کشیدن که دختره بره مخ یه پسر دیگه رو بزنه با وعده ازدواج و یکی دوماه بعد از عقد بره مهریه‌اش رو بذاره اجرا. همین کارم کرد و پسره هم برای این‌که از شرش خلاص شه حاضر شد نصف مهریه رو بده و بره و دختره هم با این پول حلااااال رفت زندگیشو با عشق اصلیش شروع کرد!!
  مسخره‌بازیه مهریه؛ فکرشو بکنید؛ دختر یه ساعت بعد از عقد می‌تونه بره مهریه رو اجرا بذاره.
  همون‌طور که گفتم راه حل اینه که اگه دونفر قصد ازدواج واقعی دارن، پسر هیچ مهریه‌ای نده؛ عوضش حق طلاق بده به دختر؛ اگه اینطور بشه معلومه که هردونفر واقعا قصد زندگی مشترک و تشکیل خانواده دارن و هردو هم سعی می‌کنن با محبت، همدیگه رو نگه دارن؛ نه با زور و تهدید مهریه و حق طلاق و….

 83. مجید گفت:

  سلام- ای چه قانونی است واقعا حقوقدان نوشته که در دوران عقد پسر باید هم نفقه بده وهم مهریه بده. اما دختر از قانون حبس استفاده کنه وهیچ ارتباطی هم با پسر نداشته باشد. داد علمای اسلام در قم هم از این قوانین ضد مرد درامد. استدعا دارم فکری به این جوانان کشور بکنید

 84. بی نام گفت:

  کلا زن بازیچه ی این قوانین شده دیگه، تو زندگی زحمت بکش بچه داری کن، نفهمی روزات چجوری داره میگذره، یه روز شوهره دوست داره طلاقت بده، مهریه هم که نمیدن باید بری تو خیابون بخوابی چون هرچی تو زندگی درآورده واسه خودشه، بله وقتی هیچ قاضیه زنی نباشه همینم میشه…

 85. M گفت:

  من یه خانوم مجرد هستم و هیچ اعتقادی به مهریه ندارم چون به نظرم ازدواج به سبک غیر ایرانی ( عربها ) که در کشور ما انجام میشه ، تنها یه جور خرید و فروش زن محسوب میشه …
  مرد دختر رو از پدرش به فلان قیمت خریداری میکنه که به شدت توهین آمیزه …
  ولی فعلا که قانون اینه ، پس چه باید کرد ؟
  طرف صحبتم بیشتر با آقایونه ، اونهایی که تا یه دختر میبینن ، تحت تاثیر جو قرار میگیرن و هر شرطی رو که گذاشته میشه میپذیرن و به آینده ذره ای فک نمیکنن !!!
  به این فک نمیکنن که مهریه عند المطالبه است !
  تویی که تو خرج و مخارج زندگیت موندی ، چطور و با چه جرعتی به اندازه ی سال تولد همسرت مهریه میکنی ؟!
  آیا این نشانه ی حماقت و نادانی نیست ؟!
  و خانومهایی که تا یه پسر میبینید ، ندیده و نشناخته گول حرفا و ظاهرشو میخورید و در لحظه زندگی میکنید ، آیا این نادانی نیست ؟!
  پس میبینیم که اگه کسی امروز به مشکل بر خورده ، داره چوب نادانی خودشو میخوره …
  زندگیی که با چرتکه انداختن و کاسبی آغاز بشه و عشق درش وجود نداشته باشه ، هرگز به سرانجام نخواهد رسید …!

 86. رزا گفت:

  سلام
  دوستان باید یه فکر اساسی بشه هم قانون ما ایراد داره هم عرف جامعه غلط هست سالها داره همینطوری حق خیلیها ضایع میشه هم حق خانم هم حق آقا
  من موردهای زیادی رو بررسی کردم متاسفانه رسیدم به این نکته که معمولا کسی که حق نداره و ظالم هست توی دادگاه پیروز میشه چون دادگاههای ما از حقه بازها حمایت میکنن چون قانون ما همیشه گریز داره مهریه اصلا در فرهنگ ما ایرانیها نبوده از فرهنگ عربها وارد فرهنگ ما شده ، به نظرم حق طلاق هم معنا نداره و ازدواجی که از اول حرف از طلاق زده میشه اصلا ارزش نداره بجای این کارها یه قانون محکم گذاشته بشه که حق زن و مرد ضایع نشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *