قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

طلاق توافقی و ابراء ذمه زوج برای قسمتی از مهریه

  • ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • بروزرسانی: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷
  • بدون نظر
  • 3 دقیقه
  • 15936 نفر

سوال: مهریه همسرم ۵۰۰ سکه تمام بهار آزادی به صورت عندالمطالبه است. دو سال بعد از عقد با مراجعه به دفتر اسناد رسمی، همسرم ۳۵۰ سکه را با تنظیم سند رسمی “ابراء” نموده است. اکنون با توجه به اختلافات فراوان تمایل به طلاق از نوع توافقی داریم و توافق شد که ۱۱۰ سکه را در محضر (دفترخانه رسمی طلاق) به همسرم به عنوان مهریه پرداخت نمایم و باقی مانده را ایشان ادعایی نداشته باشد با این توضیحات آیا بعد از طلاق، زوجه می تواند ادعایی نسبت به بقیه مهریه داشته باشد؟

در توضیحات کامل وکیل خانواده در خصوص طلاق توافقی که در چهار قسمت نگارش شده است به زبان ساده توضیحات مفصل تقدیم عزیزان شده است اما در جواب این سوال باید گفت که ۳۵۰ سکه از مهریه از سوی زوجه ابراء شده است و با این وصف مطلقا از سوی ایشان امکان مطالبه مجدد آن نمی باشد چه این که زوجین طلاق گرفته یا نگرفته باشند. پس از ۵۰۰ سکه گفته شده می ماند ۱۵۰ سکه تمام بهار آزادی، آن طور که گفته اند ۱۱۰ سکه به زوجه در دفترخانه طلاق پرداخت می شود و در ادامه زوجه ۴۰ عدد سکه باقی مانده را در قبال طلاق بذل می کند و با این شرایط اگر گواهی عدم امکان سازش (رای طلاق توافقی) صادر شود و صیغه طلاق نیز جاری و ثبت رسمی شود طلاق خلع است. همانطور که می دانید در خلع اگر زوجه مطلقه دوشیزه یا یائسه نباشد می تواند به آنچه بذل کرده “مابذل” در ایام عده – سه طهر – رجوع نماید اما “مابذل” در این جا چیست؟ فقط ۴۰ سکه تمام بهار آزادی زیرا ۳۵۰ سکه قبلا ابراء شده و توضیح دادیم که مطلقا قابل برگشت نیست و ۱۱۰ سکه نیز دریافت شده است.

مطلب مرتبط :   طلاق غیابی و همه چیز درباره آن

ممکن است سوال مفروض پیش بیاید که عکس العمل مرد چه می تواند باشد؟ اگر در طلاق خلع زوجه به آنچه بذل کرده مراجعه کند نوع طلاق از بائن به رجعی تغییر می یابد. در این راستا مراتب رجوع زوجه توسط سردفتر طلاق به زوج اعلام می شود و او نیز می تواند در صورت تمایل به زوجه نیز رجوع نماید و طلاق از بین برود. اگر زوج چنین نکند طلاق قطعی می شود ولی ذمه زوج برای ۴۰ سکه باقی مانده مشغول می ماند و بدهکار محسوب می شود. مگر این که زوجه یا حق رجوع به مابذل را از خود ساقط کرده باشد و یا به جای بذل و یا همراه آن باقی مانده مهریه را هم ابراء کرده باشد.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...