برای تماس کلیک کنید 021-77938057 021-44033677 021-77910821 021-44963487
قبول وکالت فقط برای تهران

اثر عدم تمکین زوجه بر شرط تمکن زوج برای ازدواج مجدد

اثر عدم تمکین زوجه بر شرط تمکن زوج برای ازدواج مجدد

  • ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • ۳ مهر ۱۳۹۷
  • بدون نظر
  • 1171 بازدید
اثر عدم تمکین زوجه بر شرط تمکن زوج برای ازدواج مجدد
5 (100%) 1 نظر

اگر خواهان دعوای تجویز ازدواج مجدد، تمکن اداره دو زندگی را نداشته باشد، علی رغم عدم تمکین زوجه، دعوای وی محکوم به بطلان است.

«رای دادگاه»

در خصوص دادخواست ح.ه فرزند ع. به طرفیت الف.ر فرزند س.ج به خواسته تجویز ازدواج مجدد با احتساب هزینه دادرسی خواهان اظهار داشته است، خوانده علی رغم صدور حکم تمکین و صدور اجراییه حاضر به تمکین نمی باشد، لذا تقاضای صدور اجازه ازدواج دارم حدود ۳٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال درآمد دارم؛ درآمد غیر از این ندارم و بایستی خانه سازمانی را نیز تحویل دهم، خوانده نیز در مقام دفاع اظهار داشته است حقوق ایشان ۳٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال است که بایستی نفقه فرزندان مشترک را پرداخت نماید، حال دادگاه با عنایت به قاعده «لاضرر و لاضرار فی الاسلام» ازدواج ثانوی خواهان را موجب اضرار به همسر اول و فرزندان خواهان و نیز اضرار به همسری که ازدواج ثانوی با وی صورت گیرد می داند، لذا دادگاه موضوع را از مصادیق ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده نمی داند، لذا حکم به بطلان دعوی صادر و اعلام می نماید. رای صادره حضوری ظرف بیست روز قابل تجدید نظر در محاکم تجدید نظر استان تهران است.

رئیس شعبه ۲۷۴ دادگاه خانواده تهران – ترکی

«رای دادگاه تجدید نظر»

تجدید نظر خواهی آقای ح.ه به طرفیت خانم الف.ر نسبت به دادنامه شماره ۱۳۴ مورخ ۹۱/۱/۳۰ صادره از شعبه ۲۷۴ دادگاه عمومی حقوقی تهران که بر اساس آن حکم بر بطلان دعوی تجدید نظر خواه به خواسته تجویز ازدواج مجدد صادر گردیده است وارد و موجه نمی باشد، زیرا دادنامه تجدید نظر خواسته وفق مقررات و بر اساس محتویات پرونده صادر شده و از ناحیه تجدید نظر خواه علل و جهات موجهی که موجبات نقض و از هم گسیختن دادنامه تجدید نظر خواسته را فراهم نماید، ابراز و اقامه نشده است؛ بر این اساس تجدید نظر خواهی خارج از شقوق مندرج در ماده ۳۴۸ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی تشخیص و به استناد ذیل ماده ۳۵۸ همان قانون، با رد تجدید نظر خواهی دادنامه تجدید نظر خواسته تایید می شود. رای صادره قطعی است.

مستشاران شعبه ۴۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران توحیدی – لواسانی

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *