برای تماس کلیک کنید 021-44033677021-44963487
قبول وکالت و مشاوره فقط برای تهران و کرج

اختلافات خانوادگی ایرانیان مقیم خارج

اختلافات خانوادگی ایرانیان مقیم خارج

  • ۱۴ خرداد ۱۳۹۷
  • بدون نظر
  • 89 بازدید
اختلافات خانوادگی ایرانیان مقیم خارج
5 (100%) 2 نظر

اختلافات خانوادگي و عدم تفاهم اخلاقي زوجين در همه کشورها بخش عظيمي از انرژي دادگاه ها را به خود مشغول کرده است و امري است شايع اما موضوع وقتي حساس و تخصصي مي شود که زوجين ايراني که در ايران يا خارج ازدواج ايراني کرده اند و مقيم خارج مي باشند براي احقاق حق از طريق کشور محل اقامت اقدام مي کنند.

حال سوال اصلي اين است که اين طلاقهاي دادگاه هاي خارجي تا چه حد مورد قبول دادگاه هاي ايران مي باشد؟ و زوجين ايراني اگر بخواهند از مزاياي طلاق ايراني استفاده کرده و طلاق را ثبت کنند چه اقداماتي بايد انجام دهند؟

جواب: بر طبق مواد ۱۴ و ۱۵ قانون حمايت خانواده و رويه قضايي کشور

۱- زوجين ايراني مقيم خارج کشور اگر با توافق از هم جدا شوند مي توانند با ارائه گواهي اجراي صيغه طلاق که توسط اشخاص طلاحيت دار که قبلا توسط دولت به کنسولگري هاي ايران اعلام شده است با درخواست کتبي به کنسولگري ايران در محل اقامت مراجعه کرده و ثبت طلاق کنند.

۲- مرد ايراني مقيم خارج مي تواند به يکي از اشخاص صلاحيت دار معرفي شده از سوي کنسولگري هاي ايران مراجعه کرده و گواهي اجراي صيغه طلاق اخذ نمايد و بعد از آن با درخواست کتبي و ارائه گواهي مذکور از کنسولگري ايران تقاضاي ثبت طلاق کند در اين مورد ثبت طلاق بعد از منقضي شدن مهلت طلاق رجعي مي باشد اما زوجه مطلقه مي تواند براي دريافت حقوق مالي خود به دادگاه هاي خانواده ايران مراجعه کند.

۳- در غير موارد فوق اگر راي طلاقي توسط دادگاه هاي خارج از کشور در خصوص زوجين ايراني صادر شده باشد راي مذکور در صورتي در ايران قابليت اجرا دارد که به تاييد و تنفيذ دادگاه هاي ايران رسيده باشد اگر زوجين هر دو مقيم خارج باشند دادگاه صالح براي تنفيذ راي طلاق تهران مي باشد.

محاکم ايران در صورتي حکم به تنفيذ صادر مي کند که کشور صادر کننده راي با ملاحظه قانون ايران اقدام به صدور راي کرده باشد و يا طلاق توافقي و يا به درخواست مرد باشد.

در صورت عدم تنفيذ طلاق از سوي دادگاه متقاضي ميبايستي دادخواست طلاق تقديم دادگاه کند و راي محکمه خارجي صرفا ارزش اماره از حيث ادله اثبات دعوي خواهد داشت که البته کمک شاياني به صدور حکم طلاق خواهد کرد.

تنفيد طلاق ، مطالبه مهريه، طلاق يک طرفه ، تمکين، ممنوع الخروج کردن و يا رفع آن ايرانيان مقيم خارج حيطه تخصصي وکلاي پارساي مي باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل طلاق میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *