در این ایام دفتر باز است 021-44033677 021-44072802 026-34214440 026-34214441
قبول وکالت فقط برای تهران و کرج

باکره نبودن در طلاق توافقی در دوران عقد

باکره نبودن در طلاق توافقی در دوران عقد

 • ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • ۱۴ خرداد ۱۳۹۷
 • 20 نظر
 • 100230 بازدید

یکی از مشکلات زوجینی که عقد کرده ولی زندگی مشترک را شروع نکرده اند و به هر دلیل مایل به جدایی و طلاق می باشند، وجود رابطه زناشویی و عدم بکارت زوجه است. علی رغم اینکه هرگونه رابطه جنسی بین زوجین، بعد از عقد نکاح، مشکل قانونی و شرعی ندارد ولی گویا رسم پنهان و آشکاری در مناطق مختلف ایران است که رابطه زناشویی کامل را  به شروع زندگی مشترک و به اصطلاح عامیانه موکول به عروسی می کنند.

همیشه رابطه زناشویی در این مدت، خاصه برای زوجه، با نگرانی و اضطراب و ترس از والدین همراه است. بد حادثه این است که قبل از شروع زندگی مشترک و مراسم مرسوم به عروسی، بین زن و شوهر اختلاف حادث شود و کار به طلاق برسد در این صورت باکره نبودن در طلاق توافقی در دوران عقد مشکل بزرگ زوجه خواهد شد

با چه بسیار پرونده های طلاق توافقی و غیر توافقی مواجه بودیم که ترس از رفتن به پزشکی قانونی جهت معاینه بکارت وجود داشته است و به دنبال راهکاری بودند که به هر طریقی رای طلاق توافقی صادر شود که در آن زوجه دوشیزه اعلام شده باشد.
همانطور که قبلا در مطالب قبلی توضیح داده شده است رویه بیشتر دادگاه های خانواده تهران بر این است که اگر زوجه ، مدعی بکارت شود و حتی زوج نیز موافق باشد باز هم محاکم خانواده، زوجه را جهت معاینه به پزشکی قانونی معرفی می کنند.
ثمره غیر مدخوله بودن زوجه در هنگام طلاق این است که پس از ثبت رسمی طلاق، زن و مرد  می توانند به اداره ثبت احوال مراجعه کنند و با دادن مدارک و حکم دادگاه، شناسنامه خود را تعویض کنند که در این صورت ازدواج و طلاق ثبت شده در شناسنامه قبلی از بین خواهد رفت، شاید به دلیل عدم وقوع نزدیکی، تمایل به این  باشد که در ازدواج بعدی، ازدواج قبلی را کتمان کنند.

باکره نبودن در طلاق توافقی در دوران عقد و نکاتی از آن

نکته ای که باید توجه کرد اینکه در بیشتر موارد، پزشکی قانونی، پرده بکارت ترمیم شده و به اصطلاح پزشکی هایمن را تشخیص می دهد و جوابی که به دادگاه ارسال می دارد اعلام می دارد که پرده بکارت ترمیم شده است و این بدین معنی است که زوجه دوشیزه نیست!

اما در مواردی دیده شده است که پزشکی قانونی پس از معاینه، اعلام داشته که بکارت ترمیم شده است که پس از اعتراض زوجه، جهت معاینه به واحد پزشکی قانونی دیگری (عمدتا در تهران پزشکی قانونی مرکز در خیابان بهشت) ارجاع شده است که پزشکان شعبه مرکز بر خلاف نظر قبلی، اعلام بکارت و غیر ترمیمی بودن را کرده اند.

به هر حال این گروه از زوجین، تمایل دارند که خانواده هایشان از مفاد حکم دادگاه که بین ایشان زناشویی کامل واقع شده است، مطلع نشوند، اما وکلای خانواده گروه پارسای ، با تجربه فراوان در  زمینه پرونده های خانوادگی معتقدند برای حل این مشکل یعنی مراجعه نکردن به پزشکی قانونی راهکار قانونی هم وجود دارد! با ما تماس بگیرید.

مطلب مرتبط :   رأی وحدت رویه شماره 718 هیأت عمومی دیوان عالی کشور در خصوص حق حبس مهریه

توصیه می شود برای اطلاعات بیشتر مطلب قانون حذف نام همسر از شناسنامه چیست را مطالعه نمایید.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

20 پاسخ به “باکره نبودن در طلاق توافقی در دوران عقد”

 1. Afsooonn گفت:

  اگه هردو طرف امضا کنن که رابطه نداشتن باز هم به پزشک قانونی نیاز هست؟ منو همسرم تو توافق نامه ای که وکیلم برای طلاق اماده کرده بود نوشته زوجه باکره است و اقا هم تایید کرد و امضا کرد الان باز هم رفتن من نیازه؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   در تهران بعضی از شعب خانواده به اقرار زوجین مبنی بر عدم نزدیکی کفایت می کردند ولی در حال حاضر اکثر قریب به اتفاق شعب زوجه را به پزشکی قانونی جهت معاینه ارجاع می دهند

 2. به نام خدا گفت:

  سلام وقت بخیر

  من و همسرم قصد طلاق داریم و کمتر از چندماه هست که زندگی مشترک را شروع کرده ایم و یک سال و نیم در دوران عقد بوده ایم. اگر در دادگاه اعلام کنیم در دوران عقد بوده ایم ایرادی دارد؟
  ضمن اینکه رابطه جنسی نداشتیم و و هر دو طرف اعلام میکنیم که رابطه جنسی نداشته ایم و خانم دوشیزه هست گواهی حذف نام از شناسنامه را دادگاه میدهد؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   رویه غالب دادگاه های تهران به این شکل است که زوجه را به پزشکی قانونی ارجاع می دهد و صرف اقرار را قبول نمی کنند

 3. سحر عظیمی گفت:

  سلام پزشکی قانونی پرده بکارتی ک سالها قبل ترمیم شده است را هم تشخیص میدهد؟؟ در جریانی بکارت را از دست داده و در زمان ازدواج به زوج گفته شد و پس از ان چهارساله زندگی شکل گرفت و رابطه وجود داشته…. در زمان طلاق پزشکی قانونی آن راهم تشخیص میدهد؟؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   فقط در صورتی در هنگام طلاق زوجه را معرفی به پزشکی قانونی می کنند که زوجه باکره باشد و اگر رابطه ای با همسر بوده نیازی به رفتن پزشکی قانونی نیست

 4. sarafalahati گفت:

  سلام خسته نباشيد. اگه ١بار ازدواج كرده باشي و باكره باشي و اسم همسرت از شناسنامه پاك بشه و براي ازدواج دوم ايا ز ثبت احول ميشه فهميد كه قبلا ١بار ازدواج كرده ؟ يا كلا ديگه نميشه فهميد؟
  ممنون ميشم جواب بدين

 5. علی گفت:

  سلام من و همسرم میخوایم طلاق توافقی بگیریم.اگر هر دو نفرمون اقرار کنیم ک رابطه نداشتیم و دوشیزه بودن رو تایید کنیم و زوجه ادعایی در مورد بکارت نداشته باشد باز همسرمو ارجاع میدن به پزشک قانونی؟؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اکثر قریب به اتفاق شعب دادگاه خانواده تهران زوجه ای را که ادعای بکارت کند به پزشکی قانونی معرفی می کنند.

 6. bhar گفت:

  سلام درجریانی بکارت ترمیم شده والان درنامزدی رابطه شکل گرفته وازحالت دوشیزه گی خارج شده میخوام بدونم برای طلاقم الان نیازبه پزشک قانونی هست ایابعدپارگی متوجه ترمیم میشوند

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   با توجه به اینکه دوشیزه نیستید نیازی هم به پزشکی قانونی نیست و برای طلاق باید آزمایش عدم بارداری بدهید.

 7. maryam گفت:

  سلام خسته نباشید من و همسرم میخوایم طلاق توافقی بگیریم رابطه فقط از مقعد داشتیم و بکارتم سالمه ب پزشک قانونی مراجعه کنم بکارت معاینه میشه مقعد هم معاینه میشه؟؟؟
  خواهش میکنم جواب بدین

 8. Raha گفت:

  سلام ببخشید میشه بگید چطور میشه که ب پزشکی قانونی نرفت؟ چون دختر باکره نیست و نباید خانوادش بفهمند میشه راه حلشو بگید؟تو دوران عقد هست

 9. Raha گفت:

  سلام ببخشید باید پس چیکار کنیم که خانواده دختر نفهمند ک باکره نیس؟لطفا اطلاعاتتون مربوط به شهر ساوه باشد چون شنیدم ک بعضی از شهرها اعتقاداتتشون بر این است که اگر دختر بگوید باکره ام دبه نیازی نمیبینند ب پزشکی قانونی بنویسند؟

 10. Raha گفت:

  سلام اگر در طلاق در عقد پسر یعنی داماد بگوید ک نامزدش یا عروس باکره است بازهم میفرستند به پزشکی قانونی؟ چجوری میشه ک پزشکی قانونی نرفت لطفا هر راه حلی میدونید بگید؟

 11. مهسا گفت:

  سلام من از باکره بودن يا نبودن خودم کامل مطمن نيستم و الان ميخوام جدا شم
  اگه ک اينو مطرح کنم ک نميدونم باکرم يا ن منو ب پزشک قانوني معرفي ميکنن؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   این جمله در دادگاه و پزشکی قانونی مطلقا نگویید. شما بدون اظهاز تردید اعلام کنید که باکره هستید. به پزشکی قانونی ارجاع داده می شوید. در آنجا هم اظهار تردید نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *