برای تماس کلیک کنید 021-77938057 021-44033677 021-77910821 021-44963487
قبول وکالت فقط برای تهران

تاثیر ترک اعتیاد بر شرط وکالت زوجه در دعوای طلاق

تاثیر ترک اعتیاد بر شرط وکالت زوجه در دعوای طلاق

  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • ۳ مرداد ۱۳۹۷
  • بدون نظر
  • 1522 بازدید
تاثیر ترک اعتیاد بر شرط وکالت زوجه در دعوای طلاق
5 (100%) 1 نظر

یکی از عللی که زن می تواند به استناد آن در دادگاه تقاضای طلاق کند اعتیاد مضر شوهر می باشد. در نوشته طلاق به دلیل اعتیاد شوهر به تفصیل به آن پرداخته شده است اما بسیار شاهد هستیم که زوج در مقام دفاع در دادگاه خانواده اظهار می کند که فلان مدت است که ترک کرده و اصطلاحا پاک است. حال جای سوال است که تکلیف دادگاه چیست و نتیجه دادخواست طلاق از طرف زن چه می شود؟

رویه دادگاه ها به این صورت است که ادعای زوج مبنی بر ترک کردن را اقرار به جهت وجود اعتیاد قبلی محسوب می کنند و به صرف همین زوجه می تواند طلاق بگیرد و ترک اعتیاد شوهر موثر در این راه نیست.

یکی از شروط چاپی عقدنامه بند ۷ است که مقرر داشته: «ابتلاء زوج به هر گونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خلل آورد و ادامه زندگی برای زوجه دشوار باشد.» اگر زوج آن را امضاء کرده باشد با اثبات اعتیاد مضر از جانب او در دادگاه، زن وکیل شوهر در طلاق می شود به عبارت دیگر صرف اعتیاد شوهر این حق را به زوجه می دهد که وکیل شوهر برای طلاق باشد و اثبات ترک اعتیاد حق مکتسب زوجه را از بین نمی رود یا به تعبیر حقوقی ماهیت شرط مذکور شرط نتیجه است و با اثبات اعتیاد در دادگاه زن وکیل شوهر در طلاق می شود.

شعبه اول دیوان عالی کشور در دادنامه ۹۲/۴۱۲ مورخ ۹۲/۶/۷ در این زمینه چنین مقرر کرده است: « …. نظر به این که آرای صادره بر مبنای مقتضیات پرونده امر و اظهارات متداعیین من جمله اقرار صریح فرجام خواه فعلی (به اعتیاد به مواد مخدر شیره و تریاک و کراک و شیشه به مدت حدود یک سال با ادعای ترک آن در یک سال اخیر) در جلسه مقرر رسیدگی ۱۳۹۱/۵/۱۲ دادگاه بدوی صادر شده است و به همان نحوی که در آرای بدوی و تجدید نظر استدلال شده است اگر چه زوج دلیلی بر ادعای ترک اعتیاد … ارائه ننموده است حتی بر فرض صحت ادعای ترک اعتیاد این امر مسقط حق ایجاد شده برای زوجه در اعمال وکالت تفویضی ضمن العقد نکاح زوج به زوجه برای طلاق با توجه به بند ۷ از شروط مذکور ذیل قسمت ب عقدنامه مورد توافق طرفین نمی گردد …. »

 

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *