برای تماس کلیک کنید 021-44033677021-44963487
قبول وکالت و مشاوره فقط برای تهران و کرج

توضیحات کامل وکیل خانواده در خصوص “طلاق توافقی” (قسمت سوم)

توضیحات کامل وکیل خانواده در خصوص “طلاق توافقی” (قسمت سوم)

  • ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • بدون نظر
  • 205 بازدید
توضیحات کامل وکیل خانواده در خصوص “طلاق توافقی” (قسمت سوم)
5 (100%) 1 نظر

برای ملاحظه قسمت دوم این مطلب اینجا کلیک کنید.

ادامه مراحل طلاق توافقی…

پس از ثبت دادخواست و امضاء الکترونیک در در دفتر خدمات الکترونیک قضایی باید حدود دو روز تا ارسال پیامک از دادگاه که حاوی شماره ۱۶ رقمی پرونده و شعبه رسیدگی کننده است منتظر ماند. اگر در این خصوص عجله دارید می توان به سایت adliran.ir قسمت پیگیری پرونده مراجعه کند و شماره کد رهگیری دادخواست را که پس از ثبت، دفتر خدمات قضایی به شما داده است، را همراه با کد ملی خود در قسمت مذکور وارد کنید تا آخرین وضعیت دادخواست ثبت شده نمایش داده شود.

شایان ذکر است که معمولا یک روز پس از ثبت دادخواست با مراجعه به سایت مذکور می توان از شعبه رسیدگی کننده و ارجاع شده اطلاع پیدا کرد ولی پیامک دادگاه با تاخیر دو یا سه روز معمولا ارسال می گردد.

طلاق توافقی چه مدت طول می کشد؟

قبل از جواب دادن به این سوال خوب است که اطلاع داشته باشید که در پنج روز پایانی هر ماه پرونده ارجاع نمی گردد با این توضیح که اگر از بیست و پنجم هر ماه تا پایان آن ماه به دفتر خدمات الکترونیک مراجعه شود امکان ثبت دادخواست وجود دارد ولی به دلیل آمار شعب دادگاه ها ارجاع و تعیین شده شعبه، موکول به اول ماه بعد خواهد شد.

اما متاسفانه رویه دادگاه ها در خصوص شیوه رسیدگی و مدت زمان انجام مراحل یکسان نیست؛ نه تنها رویه شهرهای مختلف ایران که رویه شعبه های یک مجتمع قضایی نیز به دلیل سلایق گوناگون قضات و عدم شفافیت قانون، با هم تفاوت دارد اما وکلای خانواده ما به دلیل اشراف به مجتمع های قضایی تهران و رویه قضات محترم، با توجه به تمایل زوجین، مراحل انجام طلاق را در چهار (۴) الی پنج (۵) روز کاری انجام خواهند داد.

آیا مشاوره برای طلاق توافقی اجباری است؟ آیا در صورت گرفتن وکیل الزامی به حضور زوجین در مرحله مشاوره دادگاه است؟ آیا انجام مشاوره وقت گیر است؟

بر طبق قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱، داوری و انتخاب داور در طلاق توافقی حذف شده است و به جای آن مشاوره اجباری شده است. در شهرهای بزرگ مثل تهران در همان مجتمع قضایی خانواده، واحد مشاوره تاسیس شده است و زوجین یا وکلای آن ها، به سهولت می توانند به واحد مذکور مراجعه کنند. اطلاع داشته باشید که پرداخت هزینه مشاوره بر عهده زوجین است. این هزینه در مجتمع های مختلف خانواده متفاوت است که متغیر بین ۴۰ هزار تومان الی ۸۰ هزار تومان می باشد.

اما شایان ذکر است که مشاوره دادگاه های خانواده تهران گذشته از این که اجباری کردن آن درست بوده است یا خیر تا حدودی تشریفاتی شده است و مشاوره به معنای حقیقی مشاوره نمی باشد و بیشتر از ۵ الی ۱۰ دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

اما رویه شعب دادگاه ها در خصوص الزام زوجین یا یکی از آن ها برای حضور در جلسه مشاوره متفاوت است. بعضی از آن ها صرف حضور وکیل را با توجه به عدم تمایل طرفی که وکیل گرفته است کافی می دانند و بعضی از شعب دادگاه هم پافشاری بر حضور لااقل یکی از زوجین در جلسه مشاوره دارند.

وکلای خانواده گروه پارسای، پیشنهاد می کنند که زوجین در جلسه مشاوره حتی الامکان حاضر شوند چه بسا که کار ساز در حل مشکلات آن ها باشد ولی اگر به هر دلیل تمایل به این کار نداشته باشند بدون حضور ایشان و توسط وکیل مشاوره انجام خواهد شد. ولی آنچه که در جلسه مشاوره اهمیت دارد این است که مشروح توافق های زوجین توسط مشاور دادگاه نوشته می شود و به امضای زوجین یا وکلای آن ها می رسد. در این مرحله می بایست در خصوص مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت، نحوه ملاقات فرزندان و جهیزیه تعیین تکلیف کرد و بر مبنای همین توافقات انجام شده در مورد امور مالی و غیر مالی ناشی از زوجیت است که دادگاه گواهی عدم امکان سازش یا همان رای طلاق توافقی را صادر می کند.

پس از انجام مشاوره و اخذ توافق نامه، به شعبه مراجعه می شود در این جا رویه دادگاه ها متفاوت است بعضی از شعب همان روز یا احیانا یکی دو روز بعد رای را صادر می کنند و بعضی از شعب هم جلسه دادگاه و رسیدگی تشکیل می دهند. در این موارد قاضی شعبه تمایل دارد که شخصا با زوجین صحبت کند.

معمولا وقت دادگاه برای طلاق توافقی نزدیک و سریع می باشد، بعضی از شعب نیز انجام مشاوره را موکول به بعد از جلسه رسیدگی می کنند. بعد از صدور رای (گواهی عدم امکان سازش) مرسوم است که ذیل رای، زوجین می نویسند که اعتراضی ندارند و حق تجدید نظر و فرجام خواهی را از خود ساقط می نمایند.

 

آیا در طلاق توافقی برای اجرای صیغه طلاق هم می توان وکیل گرفت؟

تمام مراحل طلاق توافقی اعم از ثبت دادخواست، اخذ حکم (گواهی عدم امکان سازش) و مراجعه به دفتر رسمی طلاق و امضاء دفاتر مربوطه بدون حضور موکل و توسط وکیل امکان پذیر است.

بسیاری از زوجین به دلیل بعضی ملاحظات که از جمله آن ها ناراحتی و جلوگیری از تنش می باشد، ترجیح می دهند که مرحله ثبت طلاق هم با حضور وکیل انجام شود و خواهان حضور نداشته باشند.

آیا اخذ گواهی عدم بارداری اجباری است؟ اگر زنی باردار باشد امکان طلاق وجود دارد؟

اگر زوجه دوشیزه باشد و یا به سن (۵۰ سالگی) یائسگی رسیده باشد بدیهی است که نیازی به گواهی بارداری یا عدم بارداری نیست. ماده ۳۱ قانون حمایت خانواده مقرر داشته: «ارائه گواهی پزشک ذی صلاح در مورد وجود جنین یا عدم آن برای نسبت طلاق الزامی است مگر آن که زوجین بر وجود جنین اتفاق نظر داشته باشند.»

رویه دادگاه ها در خصوص گواهی مذکور کمی متفاوت است. در بعضی مجتمع های قضایی آزمایشگاه وجود دارد که در آنجا وجود یک قطعه عکس برای آزمایش الزامی است. به این صورت که شعبه دادگاه، زوجه را با عکسی که از او بر روی معرفی نامه می چسباند، به آزمایشگاه معرفی می کند و حدود یک ساعت بعد جواب آزمایش صادر می شود.

اما بعضی از شعب معتقدند گواهی عدم بارداری از هر آزمایشگاهی که گرفته شود کفایت می کند و پزشکی قانونی و آزمایشگاهی خاص را مد نظر قرار نمی دهند و احتیاجی به معرفی نامه هم نیست ولی بیشتر دادگاه ها در رای خود می نویسند که زوجه موظف است قبل از اجرای صیغه طلاق گواهی عدم بارداری را به دفتر خانه طلاق تحویل دهد و همانطور که اشاره شد نتیجه آزمایش مذکور از هر بیمارستان یا آزمایشگاهی اخذ شده باشد قابل قبول است.

اما اگر زوجه باردار باشد مانعی برای ثبت طلاق نیست فقط در طلاق نامه قید می شود که زوجه باردار می باشد و عده زن باردار بر طبق ماده ۱۱۵۳ قانون مدنی تا پایان وضع حمل می باشد.

برای ملاحظه ادامه این مطلب و مراحل طلاق توافقی، به قسمت چهارم مراجعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل طلاق میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *