برای تماس کلیک کنید 021-44033677021-44963487
قبول وکالت و مشاوره فقط برای تهران و کرج

توضیحات کامل وکیل خانواده در خصوص “طلاق توافقی” (قسمت چهارم)

توضیحات کامل وکیل خانواده در خصوص “طلاق توافقی” (قسمت چهارم)

  • ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • بدون نظر
  • 390 بازدید
توضیحات کامل وکیل خانواده در خصوص “طلاق توافقی” (قسمت چهارم)
5 (100%) 1 نظر

توصیه می شود برای داشتن اطلاعات کافی در خصوص مراحل و شرایط طلاق توافقی سه قسمت قبلی را مطالعه بفرمایید. توضیحات کامل طلاق در چهار قسمت، توسط بهترین وکیل خانواده نگارش یافته است.

آیا پس از اخذ رای دادگاه باید به دفتر خانه ای که عقد کرده ایم مراجعه شود؟

آیا اگر حکم طلاق توافقی در تهران اخذ کردیم می توانیم طلاق را در شهرستان ثبت کنیم؟

پس از دریافت حکم قطعی طلاق توافقی (گواهی عدم امکان سازش) زوجین یا وکلای آن ها می توانند به هر دفتر خانه طلاقی در هر کجای ایران برای ثبت مراجعه کنند. در این خصوص محدودیتی وجود ندارد. در مواردی که زوجه وکالت در طلاق دارد پس از اخذ حکم توسط وکیل دادگستری، می تواند با در دست داشتن وکالت نامه رسمی طلاق و رای طلاق توافقی بدون نیاز به زوج برای ثبت طلاق به یکی از دفاتر رسمی طلاق مراجعه کند.

نکته: توجه داشته باشید که هر دفتر رسمی ازدواج لزوما دفتر رسمی برای ثبت طلاق نیست به عبارت دیگر به دفتر خانه ای مراجعه کنید که دفتر طلاق باشد معمولا در تابلوی این دفاتر صلاحیت آن ها از حیث ثبت رسمی ازدواج و طلاق نوشته شده است.

هزینه محضر یا همان دفتر خانه طلاق چه میزان است؟؟

هزینه های ثبت طلاق در دفاتر رسمی بر اساس تعرفه است ولی معمولا دفاتر مذکور کمی بیشتر از تعرفه دریافت می کنند در این خصوص می توان از آن ها، قبل از ثبت سوال کرد، رویه دریافت هزینه دفتر خانه های طلاق تهران با توجه به افزایش تعرفه ها در حدود پانصد هزار تومان است.

مشاوره حقوقی طلاق توافقی رایگان است با ما تماس بگیرید.

شرایط شهود ثبت طلاق

بر طبق ماده ۱۱۳۴ قانون مدنی برای اجرای صیغه طلاق حضور لااقل دو شاهد مرد ضرورت دارد. لذا بهتر است برای اجرای صیغه طلاق دو نفر مرد با خود برای ثبت مشخصاتشان همراه داشته باشید. البته بعضی دفتر خانه ها در این خصوص همکاری می کنند و با دریافت مبلغی اندک از وجود کارمندان دفتر یا معتمدین خود به عنوان شاهد استفاده می کنند.

مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش

همانطور که در تمام رای های طلاق توافقی ( گواهی عدم امکان سازش) نوشته می شود مدت اعتبار آن سه ماه است بدین معنی که اگر زوجین یا وکلای آن ها به مدت سه ماه (۹۰ روز) از تاریخ قطعیت آن به دفتر خانه طلاق برای ثبت مراجعه نکنند، گواهی مذکور فاقد اثر و باطل می شود.

نکته: بر طبق تبصره ماده ۳۴ قانون حمایت خانواده هرگاه گواهی عدم امکان سازش صادر شده به هر دلیل، از درجه اعتبار ساقط شود، کلیه توافقاتی که گواهی مذکور بر مبنای آن صادر شده است ملغی می گردد.

نکته: از شرایط اجرای صیغه طلاق بر طبق مواد ۱۱۴۰ و ۱۱۴۱ قانون مدنی این است که اگر زوجه دوشیزه یا یائسه نیست، نباید در دوره عادت ماهانه باشد. معمولا سر دفتر طلاق از زوجه این موضوع را سوال می کند و اجرای صیغه طلاق را موکول به اتمام عادت ماهانه می کند.

مدت عده در طلاق توافقی

۱-    برای زوجه دوشیزه و یائسه عده طلاق وجود ندارد.

۲-    برای زوجه ای که باردار (حامله) می باشد مدت عده تا پایان وضع حمل می باشد.

۳-    برای سایر زنان مدت عده سه طهر است مگر اینکه زنی یائسه نباشد ولی عادت ماهانه نبیند که در این صورت عده ۳ ماه می باشد.

عده بر طبق ماده ۱۱۵۰ قانون مدنی مدتی است که تا انقضای آن زنی که در عقد نکاح او منحل شده است نمی تواند شوهر دیگر اختیار کند.

پشیمانی یکی از زوجین بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی)

در صورت پشیمانی هر کدام از زوجین تا قبل از صدور رای طلاق توافقی (گواهی عدم امکان سازش) حتی اگر توافق نامه امضاء کرده باشند و یا دادخواست طلاق را ثبت کرده باشند، رای طلاق توافقی صادر نمی شود. اما پس از صدور رای طلاق توافقی بر طبق مواد ۳۵ و ۳۶ قانون حمایت خانواده اگر زوج (مرد) پشیمان شود و به دفترخانه برای ثبت طلاق مراجعه نکند امکان ثبت طلاق وجود نخواهد داشت مگر این که زن از مرد در ضمن رای دادگاه یا به صورت وکالت در طلاق (حق طلاق)، وکالت در مراجعه به دفترخانه برای ثبت طلاق داشته باشد.

اما اگر زوجه (زن) بعد از صدور رای طلاق توافقی پشیمان شود زوج می تواند بدون حضور او به یکی از دفاتر ثبت طلاق مراجعه کند و طلاق را ثبت نماید البته باید دانست که در صورتی که طلاق خلعی باشد زوجه می تواند در ایام عده (سه طهر) از زمان ثبت طلاق به آنچه بذل کرده از مهریه یا غیر آن، مراجعه کند.

عمده و غالب طلاق های توافقی خلعی است یعنی این که زوجه مالی و لو اندک از مهریه یا غیر آن را در قبال طلاق به زوج بذل می نماید. در این صورت پس از صدور رای و ثبت در دفتر خانه رسمی طلاق، امکان رجوع برای زوج (مرد) وجود ندارد و طلاق خلع از زمره طلاق های بائن است. در این موارد زن و مردی که از هم جدا شده اند اگر تمایل به زندگی دوباره داشته باشند می بایستی مجددا ازدواج نمایند و عقد نکاح جدیدی تشکیل شود.

اما اگر زوجه دوشیزه یا یائسه نباشد و طلاق خلعی باشد، در ایام عده می تواند به دفتر خانه ای که طلاق را ثبت کرده است مراجعه کند و اصطلاحا درخواست “رجوع به ما بذل” نماید؛ پس از رجوع زن به مابذلاین اختیار برای زوج وجود دارد که بتواند تا پایان عده به زوجه رجوع نماید و فقط در این صورت است که زوج حق رجوع پیدا می کند.

برای جلوگیری از این، راه کار این است که قبل از صدور رای گواهی عدم امکان سازش از دادگاه خواسته شود که این جمله در دادنامه قید گردد که «زوجه حق رجوع به ما بذل را از خود ساقط کرده است» البته بحث حقوقی و فقهی مطرح است که اساسا رجوع با ما بذل در طلاق خلعی حق است یا حکم. قصد ورود به این بحث تخصصی را نداریم ولی همین قدر بدانیم که موضوع اختلافی است. یک راهکار دیگر این است که زوجه اظهار کند که زن قسمت از مهریه را که قصد بخشیدن دارد را ابراء می کند.

سوال شده است که عبارت طلاق خلع نوبت اول که در رای های طلاق توافقی نوشته می شود چیست؟

همانطور که گفته شد بیشتر طلاق های توافقی خلعی است، خلع به معنی بخشش است یعنی زوجه چیزی (مالی) از مهریه یا غیر آن را در قبال طلاق به زوج (مرد) بذل می کند حال اگر دفعه اولی باشد که این زوجین از هم جدا می شوند. طلاق خلع نوبت اول می باشد و در فرض پس از ثبت طلاق اگر مجددا ازدواج کنند و دوباره طلاق صادر و ثبت شود طلاق خلعی باشد خلع نوبت دوم می باشد.

چند نمونه رای طلاق توافقی:

 

 

 

قسمت اول طلاق توافقی

قسمت دوم طلاق توافقی

قسمت سوم طلاق توافقی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل طلاق میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *