قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

توضیحات طلاق توافقی از زبان وکیل خانواده

 • ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • بروزرسانی: ۷ فروردین ۱۴۰۰
 • 16 نظر
 • 32 دقیقه
 • 87046 نفر
تمام مراحل طلاق توافقی در گروه وکلای پارسای به صورت کاملا قانونی و با رعایت موازین انجام می شود.در این متن توضیحات کامل طلاق توافقی ارایه شده اما در صوررت نیاز به توضیح بیشتر  برای اطلاع از هزینه ها و مدت زمان با ما تماس بگیرید.
اگر زوجین علاقه ای به مشاوره و غربالگری نداشته باشند با استفاده از بعضی تکنیک های حقوقی در مدت زمان تقریبی ۱۰ تا ۲۰ روز کاری بدون نیاز به مراجعه زوجین به دادگاه و مشاوره به وسیله دو وکیل مجرب رای دادگاه گرفته خواهد شد.

بر طبق آمار رسمی کشور طلاق توافقی پر طرفدارترین و رایج ترین پرونده قضایی کشور است خاصه در شهر های بزرگ مثل تهران، طلاق توافقی رتبه اول را دارد. اینکه چرا این نوع طلاق مقبولیت بسیار پیدا کرده است و اصولا چرا بنیان های خانواده، به ویژه در شهرهای بزرگ رو به سست شدن است از مقوله این بحث خارج است. به نظر می رسد گروهی از متخصصین مختلف در زمینه های جامعه شناسی، روانشناسی و حقوقی می بایستی در تحقیقی جامع به دنبال توضیحات طلاق توافقی می باشند.

توضیحات طلاق توافقی از زبان وکیل خانواده

قبل از ورود به توضیحات طلاق توافقی ، شایان ذکر است که تجربه وکلای گروه پارسای در طول سالیان متمادی فعالیت در زمینه حقوق خانواده و دعاوی مربوط به آن، نشان می دهد که در اکثر موارد برای طلاق توافقی عجله نباید کرد متاسفانه زوجین مختلف و متعددی را دیده ایم که بعد از وقوع طلاق توافقی پشیمان شده اند و آن را حاصل تصمیم مبتنی بر عصبانیت آنی می پنداشتند.
به اعتقاد ما والدین و بزرگ تر های زوجین می بایستی با تدبیر، حوصله و حسن نیت در پی رفع اختلاف آن ها باشند. طلاق اولین و بهترین راه حل برای برون رفت از اختلاف های خانوادگی نیست بلکه آخرین راه حل است. اگر دیدید که هیچ راهی برای بهبود زندگی و رفع مشکلات نیست تصمیم بر طلاق بگیرید. در این خصوص از تجربه دیگران و مشاور خانواده بهره بگیرید.

اما اگر به هر دلیل تصمیم قطعی به جدایی داشتید بهترین گزینه در انواع طلاق، طلاق توافقی است. بدیهی است که احترام و کرامت زوجین بیشتر حفظ خواهد شد و عمرشان در دادگاه های خانواده و پرونده های فرسایشی تلف نخواهد شد. در این نوشته که توسط وکیل خانواده متخصص نگارش یافته، سعی شده است که همه توضیحات طلاق توافقی به صورت جامع پاسخ داده شود.

توصیه می شود این مطلب را تا انتها بخوانید و اگر ابهامی یا سوالی باقی مانده بود با ما تماس بگیرید.

قبل از هر چیز این نکته حائز اهمیت است که هر نوع طلاقی حتی طلاق توافقی باید با اجازه دادگاه باشد یعنی در خصوص آن رای صادر شده باشد.
اگر زوجین (زن و شوهری) تصمیم بر جدایی و طلاق داشته باشند، نمی توانند بدون مراجعه به دادگاه و اخذ رای (گواهی عدم امکان سازش) مستقیما به دفتر خانه طلاق مراجعه کنند.
ماده ۲۴ قانون حمایت خانواده مقرر داشته: «ثبت طلاق و سایر موارد انحلال نکاح و نیز اعلام بطلان نکاح یا طلاق در دفاتر ازدواج و طلاق، حسب مورد پس از صدور گواهی عدم امکان سازش یا حکم مربوط از سوی دادگاه مجاز است.»

اگر دفتر طلاقی بدون رای دادگاه اقدام به ثبت طلاق و اجرای صیغه آن کند، گذشته از باطل و بی اثر بودن این طلاق، به موجب ماده ۵۶ قانون حمایت خانواده، به محرومیت درجه چهار موضوع قانون مجازات اسلامی از اشتغال به سردفتری محکوم می شود.

طلاق توافقی چیست و چگونه است؟

هرگاه زوجین عقد دائم (نه صیغه موقت) تمایل و تفاهم به جدایی و طلاق داشته باشند سر آغاز طلاق توافقی است. در این خصوص آن ها می بایستی در زمینه مهریه، حضانت فرزندان و زمان و نحوه ملاقات، نفقه، جهیزیه و اجرت المثل به توافق رسیده باشند هر توافقی در این موارد در حکم دادگاه منعکس می شود و ضمانت اجرا خواهد داشت.

این را بدانید که طلاق توافقی به معنی بخشیدن مهریه نیست! بعضی گمان می کنند که اگر زوجین به طلاق توافقی از هم جدا شوند یعنی زوجه همه مهریه را به زوج بخشیده است. همانطور که اشاره شد هر تصمیمی که زوجین در خصوص مهریه بگیرند منجر به طلاق توافقی خواهد شد، چه آنکه تمام مهریه بخشیده شود یا قسمتی از آن و چه آنکه مهریه نقدا پرداخت شود و یا به اقساط توافق شده، حتی می توان حتی در خصوص مهریه با توافق، چک یا سفته داده شود. این توافق ها در مورد هر زن و شوهری متفاوت است و بسته به نظر و شرایط آن ها دارد.

توافق نامه طلاق توافقی چیست؟

این سوالی است که بعضی از زوجین می پرسند معمول است که زوجین شخصا یا توسط وکیل، توافق های خود را در خصوص طلاق توافقی مکتوب می کنند. مثلا در توافقی که در چند روز اخیر در دفتر انجام شد زوجین توافق داشتند که از کل مهریه که ۱۱۴ سکه بود، ۱۴ سکه از جانب زوجه در قبال طلاق به زوج بذل شود و نسبت به ۱۱۰ سکه باقی مانده توافق شد که ۵۰ سکه در دفتر خانه طلاق به زوجه داده شود و ۶۰ سکه باقی مانده هر ماه یک سکه از سوی زوج به زوجه تا پایان آن پرداخت گردد. همچنین توافق شد تنها فرزند زوجین – پسر ۸ ساله – در حضانت پدر باشد و مادر بتواند هر هفته ۴۸ ساعت حق ملاقات داشته باشد..

به عنوان مثال در پرونده ای دیگر زوجین توافق کردند که همه ۳۰۰ تمام سکه بهار آزادی مهریه از جانب زوجه به زوج در قبال طلاق بذل گردد…. پر واضح است انواع توافق ها با توجه سلیقه ها و شرایط زن و شوهر های متقاضی طلاق توافقی، متفاوت است.

اما نکته ای که باید توجه دانست اینکه الزامی به نوشتن توافق ها نیست. در بسیاری از موارد گرچه زوجین توافق دارند ولی تمایل به رویارویی و مذاکره رو در رو با یکدیگر ندارند و شاید صلاح هم نباشد. در مواردی دیده شده است در همین جلسات بگو مگو و …. یا در گرفته است! آنچه اهمیت دارد این است که در دادگاه تمام توافق ها با جزئیات کامل گفته شود.

سوالی که در بسیاری از موارد پرسیده می شود این است که اگر صورت جلسه ای مبنی بر توافق های زوجین نوشته شود مثلا نوشته شود که زوجه ادعایی نسبت به مهریه ندارد یا جملاتی مثل این و بعد از امضاء، زوجین یا یکی از آن ها پشیمان شوند آیا امکان سوء استفاده از این توافق نامه وجود دارد؟ مسلما جواب خیر است زیرا توافقات در راستای طلاق توافقی بوده است که به هر دلیل منجر به آن نشده است و طرف مقابل نمی تواند به آن استناد کند مگر اینکه توافق نامه قبلی بد نگارش شده باشد و در واقع در آن الفاظ و عباراتی به کار رفته باشد که کمی کار را دشوار کند به عنوان نمونه در توافق نامه قید شده باشد که زوجه کل مهریه را از زوج دریافت کرده است! به جای اینکه نوشته شده در قبال طلاق به زوج بخشیده یا بذل می شود. البته در این موارد باز هم جای دفاع محفوظ است. تبصره ماده ۳۴ قانون حمایت خانواده مقرر داشته: «هر گاه گواهی عدم امکان سازش صادر شده بر اساس توافق زوجین به حکم قانون از درجه ساقط شود کلیه توافقاتی که گواهی مذکور بر مبنای آن صادر شده است ملغی می گردد.»

آیا در طلاق توافقی نیاز به حضور وکیل است ؟ آیا اگر وکیل طلاق توافقی اختیار کنیم نیاز به حضور خودمان در دادگاه است؟ داشتن وکیل در طلاق توافقی با نداشتن آن چه فرقی می کند؟

این ها نمونه ای از سوالات مردم است. با توجه به توضیحات طلاق توافقی تقدیم شده امروزه مزایای داشتن وکیل در پرونده های قضایی بر کسی پوشیده نیست گرچه هنوز فرهنگ وکیل داشتن در جامعه ما کاملا نهادینه نشده است، اما تجربه چند دهه اخیر نشان می دهد که با افزایش آگاهی اقشار مردم و افزایش فارغ التحصیلان دانشگاه ها، تمایل و ضرورت استفاده از مهارت های علمی و فنی وکیل در پرونده های قضایی بیشتر شده است. اما آیا طلاق توافقی هم نیاز به وکیل دارد؟ جواب این است که الزامی در این زمینه وجود ندارد و اختیار داشتن وکیل بسته به نیاز و تشخیص هر کدام از زوجین است ما بر اساس تجربه معتقدیم که بودن وکیل خانواده مزایای فراوان دارد:

 1.  در صورت اختیار وکیل نیازی به حضور طرفی که وکیل دارد در تمام مراحل طلاق توافقی دادگاه نیست.
 2.  برای کسانی که تا کنون با دادگاه سر و کار نداشته اند، گذشته از نا آگاهی نسبت به طلاق توافقی، استرس و اضطراب مواجه با قاضی و حضور در دادگاه وجود دارد. بدیهی است طرفی که وکیل اختیار کند دچار اینگونه اضطراب ها نخواهد شد.
 3.  عده ای از مردم با توجه به شخصیت، شغل و سایر مسایل معتقدند که اگر در مجتمع قضایی خصوصا دادگاه خانواده حضور پیدا کنند چه بسا که با شخص آشنا و یا از اقوام خود رو به رو شوند و این به زعم آن ها برای آبرویشان خوب نیست، گذشته از درست و غلط بودن این اعتقاد که جنبه شخصی دارد، بودن وکیل به جای موکل این مشکل را حل می کند.
 4. بی شک یکی از آسانترین و سریعترین پرونده ها طلاق توافقی است، اهل فن می دانند در جای که توافق های زوجین زیاد، مدت دار و یا پیچیده است، نیاز به کسی است که از اطلاعات حقوقی کافی برخوردار باشد و به ظرایف و دقایق طلاق توافقی آگاه باشد. لذا توصیه بر این است که حتی الامکان در تمام مراحل از وکیل استفاده کنید. به نظر وکلای پارسای حتی اگر شخصی تمایل به حضور در دادگاه را دارد بهتر است وکیل خبره در کنار وی باشد.
 5.  انجام مراحل طلاق توافقی توسط وکیل به دلیل آشنا بودن به شعب دادگاه و رویه آن ها سریعتر خواهد بود.
 6.  به تجربه ثابت شده است و به کرات هم دیده ایم که چون در هنگام طلاق بین زن و شوهر و اطرافیان آن ها تنش وجود دارد، بگو مگو و احیانا درگیری بین زوجین و اطرافیان، در دفتر خدمات قضایی، جلسه مشاوره و دادگاه ایجاد می شود. بهتر است اگر تصمیم قطعی برای طلاق توافقی گرفته اید برای حفظ حرمت طرفین؛ جلوگیری از تنش و درگیری به وسیله وکیل خانواده طلاق توافقی را انجام دهید.
 7. در هنگام طلاق بین بعضی از زوجین بی اعتمادی شدید وجود دارد و زوجین بیم آن را دارند که طرف مقابل اصطلاحا سر او کلاه بگذارد. برای جلوگیری از این موضوع، داشتن وکیل بهترین راه حل است.
مدارک لازم برای طلاق توافقی چیست؟
 •  اصل عقدنامه یا رونوشت آن. با این توضیح که اگر به هر دلیل عقد نامه در دسترس نمی باشد یکی از زوجین می تواند در دفتر خانه ای که عقد نکاح را ثبت کرده اند و شماره آن در صفحه دوم شناسنامه نوشته شده است مراجعه کند و رونوشت عقد نامه را اخذ نماید. هزینه رونوشت سند ازدواج ۵۰ الی ۱۰۰ هزار تومان است.
 •  شناسنامه زوجین
 • ترجیحا کارت ملی (البته اگر شماره ملی را داشته باشید نیازی به کارت ملی نیست اگرچه که بودن آن بهتر است)
 • در پرونده های وکالت در طلاق اصل وکالتنامه طلاق

اگر زوجه دوشیزه باشد برای طلاق توافقی نیاز به اجازه پدر دارد؟

خیر تنها موردی که نیاز به اجازه پدر یا جد پدری دختر (دوشیزه) می باشد ازدواج اوست و مشمول طلاق حتی اگر زوجه تمام مهریه را بذل نماید، نمی شود.

برای انجام مراحل طلاق توافقی از کجا باید شروع کنیم؟

پس از توافق زوجین بر جدایی از طریق طلاق توافقی با در دست داشتن مدارک مذکور، خودشان یا وکیلشان می بایستی به یکی از دفاتر خدمات قضایی برای ثبت دادخواست طلاق توافقی مراجعه کنند. لیست دفاتر قضایی شهر تهران و نشانی آن ها در همین سایت ذیل صفحه اول در اختیار موکلین قرار داده شده است. پس از مراجعه به یکی از دفاتر خدمات قضایی باید توجه داشته باشید که نیازی نیست همه توافق های مربوط به طلاق توافقی را در دادخواست بنویسید. معمولا دفاتر خدمات قضایی دادخواست های نمونه دارند که فقط شما پس از ثبت مشخصات سجلی، آن را امضاء می کنید و همین کافی است. بهتر است توافقات در دادگاه یا جلسه مشاوره گفته شود. بیشتر وکلا توصیه می کنند به جهت سهولت و سرعت، متن دادخواست طلاق توافقی مختصر و کلی باشد. در ادامه نمونه ای از دادخواست طلاق توافقی به جهت آشنایی ارائه می گردد:

نمونه دادخواست طلاق توافقی:

خواهانخانم/آقای…
خواندهخانم/آقای…
وکیل
خواستهطلاق توافقی
دلایل و منضمات۱٫عقد نامه ۲٫شناسنامه زوجین ۳٫کارت ملی زوجین

ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران

با سلام احتراما اینجانبان بر طبق سند نکاحیه شماره…. دفتر خانه…. تهران از مورخ…. در عقد نکاح دائم یکدیگر می باشیم ولی به دلیل عدم تفاهم اخلاقی مایل به جدایی و طلاق می باشم، لذا از محضر محترمتان صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.

امضاء

مطلب مرتبط :   تاثیر ترک اعتیاد بر شرط وکالت زوجه در دعوای طلاق

نمونه ای دیگر از دادخواست طلاق توافقی با ذکر توافقات:

خواهانخانم/آقای…
خواندهخانم/آقای…
وکیل
خواستهطلاق توافقی
دلایل و منضمات۱٫عقد نامه ۲٫شناسنامه زوجین ۳٫کارت ملی زوجین

ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران

با سلام احتراما به استحضار می رساند که اینجانبان بر طبق سند نکاحیه شماره…. دفتر خانه…. شیراز در عقد نکاح دائم یکدیگر می باشیم ولی به دلیل اختلافات فی ما بین از دادگاه تقاضای طلاق توافقی داریم و در این راستا از کل مهریه که ۵۰۰ سکه تمام بهار آزادی می باشد ۳۹۰ سکه در قبال طلاق از جانب زوجه بذل می شود و زوج قبول بذل دارد و ۱۱۰ سکه باقی مانده به صورت ماهانه دو سکه پرداخت می گردد. فرزند مشترک دختر ۵ ساله در حضانت مادر (زوجه) است و نفقه ایشان ماهانه چهارصد هزار تومان برعهده زوج می باشد. جهیزیه زوجه تا قبل از اجرای صیغه طلاق مسترد خواهد شد. زوجین دیگر ادعایی نسبت به هم ندارند لذا صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.

امضاء

نکته: اگر محل وقوع عقد زوجین در شهری به غیر از تهران باشد، فعلا امکان طرح دادخواست طلاق توافقی در شهر تهران وجود دارد و مشکلی در این خصوص نیست. اگرچه که بعضی از شعب به تازگی از زوجین کپی اجاره نامه یا سند مالکیت در تهران مطالبه می کنند.

نکته: همانطور که گفته شد بهتر است متن دادخواست طلاق توافقی بدون ذکر تمام توافقات باشد و مشروح آن ها به دادگاه موکول شود.

نکته: تفاوتی نمی کند که در ستون خواهان و خوانده دادخواست اسامی کدام از زوجین نوشته شود. مثلا در ستون خواهان می شود اسم زوج باشد یا زوجه. اما پرونده (دادخواست) به دادگاه خانواده ای جهت رسیدگی ارسال می شود که نزدیک نشانی زوجه باشد.

نکته: در دفتر خدمات قضایی امضاء ها به صورت الکترونیکی انجام می شود.

نکته: به غیر از وکیل دادگستری، هیچ کسی نمی تواند به جای دیگری حتی اگر وکالت محضری داشته باشد، دادخواست طلاق توافقی را امضاء نماید.

نکته: هزینه دفتر خدمات قضایی و هزینه دادرسی که حدود ۱۵۰ الی ۱۷۰ هزار تومان می شود که به صورت کارت بانکی در همان دفتر خدمات پرداخت می گردد.

طلاق توافقی از طریق وکالت در طلاق چگونه است و آیا در مطلب توضیحات طلاق توافقی به جواب سوال خود میرسیم ؟در خصوص حق طلاق زوجه یا همان وکالت در طلاق توضیح دهید؟

بر طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی حق طلاق با زوج (مرد) است ولی زوج می تواند با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی به هر کسی که تمایل داشته باشد (از جمله زوجه) وکالت در طلاق دهد. به عنوان مثال و آنچه که زیاد دیده می شود زوج به زوجه وکالت رسمی در طلاق یا حق توکیل به غیر می دهد که او بتواند بدون حضور زوج به راحتی طلاق بگیرد. اما حدود اختیارات وکیل در وکالتنامه طلاق بسیار مهم است متاسفانه بعضی دفاتر اسناد رسمی از نمونه وکالت نامه های قدیمی یا ناقص استفاده می کنند و زوجه را به دردسر می اندازند. در همین سایت قسمت خانواده، طلاق توافقی از طریق وکالت در طلاق دو نمونه کامل از متن وکالت نامه در طلاق در اختیار گذاشته شده است که توصیه می شود از آن ها استفاده نمایید.

بسیار دیده شده است که در وکالتنامه در طلاق یا همان حق طلاق، وکالت در اسقاط حق تجدید نظر خواهی یا فرجام خواهی یا وکالت در قبول بذل نوشته نشده است که با توجه به شعبه رسیدگی کننده به طلاق توافقی مشکلاتی برای زوجه به وجود آمده است و سهولت طلاق توافقی را به دشواری کشانده است البته در این راستا یعنی وکالت نامه های ناقص وکلای خانواده گروه وکلای پارسای تجربه فراوان دارند که در این راه به شما کمک خواهند کرد.

نوع دیگر حق طلاق آن است که در ضمن عقد و در سند ازدواج زوج به زوجه یا هر شخص دیگر وکالت در طلاق داده می شود که از این حیث بین وکالت در طلاق ضمن عقد نکاح با وکالت در طلاق تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی تفاوتی نیست.

توصیه می شود مطلب حق طلاق زن چیست را به طور کامل مطالعه فرمایید.

آیا امکان گرفتن مهریه از طریق وکالت در طلاق وجود دارد؟

این امکان بستگی به حدود اختیارات داده شده از سوی زوج به وکیل در وکالتنامه دارد با این توضیح که اگر به عنوان مثال در وکالتنامه نوشته شده باشد زوجه وکیل در طلاق باشد با بذل هر مقدار از مهریه یا معادل آن، در اینجا زوجه می تواند پس از اخذ وکالتنامه حتی بدون رضایت زوج و در بیشتر مواقع حتی بدون اطلاع زوج، علاوه بر طلاق، دادخواست مطالبه مهریه هم تقدیم دادگاه کند مگر این که مفاد وکالتنامه حکایت از ان کند که طلاق در صورت بذل مهریه میسر خواهد بود.

لذا به آقایون توصیه می شود با آگاهی کامل از موارد مذکور – در صورت تمایل – به همسرتان وکالت در طلاق بدهید و بدانید این شما هستید که حدود اختیارات وکیل را ،تعیین می کنید که زوجه بتواند علاوه بر طلاق مهریه را هم مطالبه کنید یا طلاق در قبال بخشش کامل مهریه باشد.

نکته: اظهار بی اطلاعی از مفاد یا نتایج وکالت نامه پس از امضاء در دفاتر اسناد رسمی، در دادگاه ها پذیرفته نمی شود.

نکته: طلاق توافقی با وکالت در طلاق لزوما از طریق وکیل دادگستری انجام می شود در واقع در این مورد اختیار وکیل برای شوهر الزامی است. زوجه یا هر شخص دیگری که از مردی وکالت در طلاق همسرش را داشته باشد می بایستی به استناد وکالتنامه خود برای زوج وکیل مع الواسطه تعیین کند و دیگر لزومی به حضور و اطلاع زوج نمی باشد.

توصیه می شود این مطلب را تا انتها بخوانید و اگر ابهامی یا سوالی باقی مانده بود با ما تماس بگیرید

اگر زوجین هر دو یا یکی از آن ها خارج از کشور باشند، طلاق توافقی به چه صورت انجام می شود؟

اگر زوجین هر دو یا یکی از آن ها خارج از کشور باشند و در خصوص طلاق توافقی و حقوق ناشی از زوجیت (مهریه، اجرت المثل، حضانت، جهیزیه) توافق داشته باشند. طرفی که خارج از کشور است می تواند وکالت در طلاق رسمی را که در یکی از سفارت خانه ها یا کنسولگری های ایران در خارج کشور تنظیم شده است را برای همسر یا یکی از معتمدین خود ارسال کند تا شخص مذکور در ایران برای او وکیل دادگستری اختیار کند.

توجه داشته باشید صرفا وکیل دادگستری از جانب موکل می تواند در محاکم و حتی برای طلاق توافقی به وکالت از دیگری اقدام نماید و شخصی که وکالت در طلاق به او داده شده است (وکیل مدنی) فقط می تواند با آن وکالتنامه برای موکلش با وکیل دادگستری قرارداد منعقد نماید.

یک راه دیگر هم طبق تبصره ماده ۱۵ قانون حمایت خانواده جدید برای زوجین ایرانی مقیم خارج از کشور پیش بینی شده است به این صورت که اگر بخواهند در کشور محل اقامت، با طلاق توافقی از هم جدا شوند اول می بایستی به سفارت یا کنسولگری ایران در آن کشور تماس حاصل شود کنند تا شخص صلاحیت دار برای اجرای صیغه طلاق، توسط آن مرجع، معرفی شود. پس از مراجعه زوجین به شخص مذکور و اجرای صیغه طلاق و اخذ گواهی ، می بایستی به سفارت یا کنسولگری ایران برای ثبت طلاق توافقی مراجعه شود. با این روش دیگر نیاز به اخذ حکم دادگاه برای طلاق توافقی نیس ولی متاسفانه بعضی از کنسولگری های ایران در این زمینه بر طبق قانون عمل نمی کنند.

در روش اول هم توضیح داده شد که زوجین هر دو یا طرفی که خارج از کشور است می تواند وکالت در طلاق تنظیم شده در سفارت یا کنسولگری کشورمان را برای شخصی در ایران ارسال کند…

طلاق توافقی در دوران عقد چگونه است؟

اگر منظور از دوران عقد، عدم نزدیکی و رابطه ی زناشویی نداشتن زوجین باشد در هنگام طلاق چه از نوع توافقی و چه به درخواست هر کدام از زوجین، مهریه نصف خواهد شد مگر اینکه توافق دیگری بین زوجین باشد. مثل اینکه زوجه ادعایی در خصوص مهریه نداشته باشد و در قبال طلاق (توافقی) مهریه را بذل نماید.

آنچه که در طلاق های توافقی که نزدیکی بین زن و شوهر اتفاق نیافتاده است و زوجه تمایل دارد مهریه خود را بذل نماید، می بایستی رعایت شود این است که وقتی به قاضی یا قسمت مشاوره دادگاه برای طلاق توافقی مراجعه می شود اظهار شود که “زوجه کل مهریه استحقاقی را در قبال طلاق بذل می نماید” نه کل مهریه ما فی القباله یعنی آنچه در سند نکاحیه نوشته شده است.

نکته دیگر اینکه رویه دادگاه های خانواده تهران به این صورت است که اگر زوجه مدعی بکارت باشد از سوی دادگاه به پزشکی قانونی جهت معاینه معرفی می شود و در صورت تایید بکارت و عدم نزدیکی، در رای دادگاه منعکس خواهد شد.

خوب است بدانید که اگر رای طلاق توافقی صادر شود و زوجه دوشیزه باشد اولا بعد از ثبت طلاق در دفترخانه، زوجه حق رجوع به مهریه بذل شده را ندارد و ثانیا بعد از ثبت طلاق با مراجعه به اداره ثبت احوال می توان شناسنامه جدیدی که نام همسر قبلی و طلاق از آن حذف شده است، اخذ نمود.

با توجه به همین نکته ها و ظرافت ها است که توصیه می شود برای انجام مراحل طلاق توافقی از وکیل خانواده استفاده شود.

طلاق توافقی در دوران عقد، باکره نبودن و ترس از پزشکی قانونی
یکی از مشکلات زوجینی که عقد کرده  ولی زندگی مشترک را شروع نکرده اند و به هر دلیل تمایل به جدایی و طلاق دارند، وجود رابطه زناشویی و عدم بکارت زوجه است. علی رغم اینکه هرگونه رابطه جنسی بین زوجین، بعد از عقد نکاح، مشکل قانونی و شرعی ندارد ولی گویا رسم پنهان و آشکاری در مناطق مختلف ایران است که رابطه زناشویی کامل را  به شروع زندگی مشترک و به اصطلاح عامیانه موکول به عروسی می کنند. و همیشه رابطه زناشویی در این مدت، خاصه برای زوجه، با نگرانی و اضطراب و ترس از والدین همراه است . بد حادثه این است که قبل از شروع زندگی مشترک و مراسم مرسوم به عروسی، بین زن و شوهر اختلاف حادث شود و کار به طلاق برسد…

با چه بسیار پرونده های طلاق توافقی و غیر توافقی مواجه بودیم که ترس از رفتن به پزشک قانونی جهت معاینه بکارت داشتند و به دنبال راهکاری بودند که به هر طریقی رای طلاق توافقی صادر شود که در آن زوجه دوشیزه اعلام شده باشد. همانطور که در مطالب قبلی توضیح داده شد رویه دادگاه های خانواده تهران بر این است که اگر زوجه ، مدعی بکارت شود و حتی زوج نیز موافق باشد باز هم محاکم خانواده، زوجه را جهت معاینه به پزشکی قانونی معرفی می کنند. ثمره باکره بودن زوجه در هنگام طلاق این است که پس از ثبت رسمی طلاق، زن و مرد  می توانند به اداره ثبت احوال مراجعه کنند و با دادن مدارک و حکم دادگاه،  شناسنامه خود را تعویض کنند که در این صورت ازدواج و طلاق ثبت شده در شناسنامه قبلی از بین خواهد رفت، شاید به دلیل عدم وقوع نزدیکی، تمایل به این  باشد که در ازدواج بعدی، ازدواج قبلی را کتمان کنند.

نکته ای که باید توجه کرد اینکه در بیشتر موارد، پزشکی قانونی، پرده بکارت ترمیم شده و به اصطلاح پزشکی هایمن را تشخیص می دهد و جوابی که به دادگاه ارسال می دارد اعلام می دارد که پرده بکارت ترمیم شده است و این بدین معنی است که زوجه دوشیزه نیست!

اما در مواردی دیده شده است که پزشکی قانونی پس از معاینه ، اعلام داشته که بکارت ترمیم شده است که پس از اعتراض زوجه، جهت معاینه به واحد پزشکی قانونی دیگری (عمدتا پزشکی قانونی مرکز در خیابان بهشت) ارجاع شده است که پزشکان شعبه مرکز بر خلاف نظر قبلی، اعلام بکارت و غیر ترمیمی بودن را کرده اند.

به هر حال این گونه زوجین، تمایل دارند که خانواده هایشان از مفاد حکم دادگاه که بین ایشان زناشویی کامل واقع شده است، مطلع نشوند، اما وکلای خانواده گروه پارسای ، با تجربه فراوان در  زمینه پرونده های خانوادگی معتقدند برای حل این مشکل راهکار قانونی هم وجود دارد! با ما تماس بگیرید.

ادامه مراحل طلاق توافقی…

پس از ثبت دادخواست و امضاء الکترونیک در در دفتر خدمات الکترونیک قضایی باید حدود دو روز تا ارسال پیامک از دادگاه که حاوی شماره ۱۶ رقمی پرونده و شعبه رسیدگی کننده است منتظر ماند. اگر در این خصوص عجله دارید می توان به سایت adliran.ir قسمت پیگیری پرونده مراجعه کند و شماره کد رهگیری دادخواست را که پس از ثبت، دفتر خدمات قضایی به شما داده است، را همراه با کد ملی خود در قسمت مذکور وارد کنید تا آخرین وضعیت دادخواست ثبت شده نمایش داده شود.

مطلب مرتبط :   نمونه کامل متن وکالت در طلاق همراه با مهريه

شایان ذکر است که معمولا یک روز پس از ثبت دادخواست با مراجعه به سایت مذکور می توان از شعبه رسیدگی کننده و ارجاع شده اطلاع پیدا کرد ولی پیامک دادگاه با تاخیر دو یا سه روز معمولا ارسال می گردد.

طلاق توافقی چه مدت طول می کشد؟

قبل از جواب دادن به این سوال خوب است که اطلاع داشته باشید که در پنج روز پایانی هر ماه پرونده ارجاع نمی گردد با این توضیح که اگر از بیست و پنجم هر ماه تا پایان آن ماه به دفتر خدمات الکترونیک مراجعه شود امکان ثبت دادخواست وجود دارد ولی به دلیل آمار شعب دادگاه ها ارجاع و تعیین شده شعبه، موکول به اول ماه بعد خواهد شد.

اما متاسفانه رویه دادگاه ها در خصوص شیوه رسیدگی و مدت زمان انجام مراحل یکسان نیست؛ نه تنها رویه شهرهای مختلف ایران که رویه شعبه های یک مجتمع قضایی نیز به دلیل سلایق گوناگون قضات و عدم شفافیت قانون، با هم تفاوت دارد اما وکلای خانواده ما به دلیل اشراف به مجتمع های قضایی تهران و رویه قضات محترم، با توجه به تمایل زوجین، مراحل انجام طلاق را در ۱۰ الی ۲۰ روز کاری انجام خواهند داد.

آیا مشاوره برای طلاق توافقی اجباری است؟ آیا در صورت گرفتن وکیل الزامی به حضور زوجین در مرحله مشاوره دادگاه است؟ آیا انجام مشاوره وقت گیر است؟

بر طبق قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱، داوری و انتخاب داور در طلاق توافقی حذف شده است و به جای آن مشاوره اجباری شده است. در شهرهای بزرگ مثل تهران در همان مجتمع قضایی خانواده، واحد مشاوره تاسیس شده است و زوجین یا وکلای آن ها، به سهولت می توانند به واحد مذکور مراجعه کنند. اطلاع داشته باشید که پرداخت هزینه مشاوره بر عهده زوجین است. این هزینه در مجتمع های مختلف خانواده متفاوت است که حدود ۸۰ هزار تومان می باشد.

اما شایان ذکر است که مشاوره دادگاه های خانواده تهران گذشته از این که اجباری کردن آن درست بوده است یا خیر تا حدودی تشریفاتی شده است و مشاوره به معنای حقیقی مشاوره نمی باشد و بیشتر از ۵ الی ۱۰ دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

اما رویه شعب دادگاه ها در خصوص الزام زوجین یا یکی از آن ها برای حضور در جلسه مشاوره متفاوت است. بعضی از آن ها صرف حضور وکیل را با توجه به عدم تمایل طرفی که وکیل گرفته است کافی می دانند و بعضی از شعب دادگاه هم پافشاری بر حضور لااقل یکی از زوجین در جلسه مشاوره دارند.

وکلای خانواده گروه پارسای، پیشنهاد می کنند که زوجین در جلسه مشاوره حتی الامکان حاضر شوند چه بسا که کار ساز در حل مشکلات آن ها باشد. ولی آنچه که در جلسه مشاوره اهمیت دارد این است که مشروح توافق های زوجین توسط مشاور دادگاه نوشته می شود و به امضای زوجین یا وکلای آن ها می رسد. در این مرحله می بایست در خصوص مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت، نحوه ملاقات فرزندان و جهیزیه تعیین تکلیف کرد و بر مبنای همین توافقات انجام شده در مورد امور مالی و غیر مالی ناشی از زوجیت است که دادگاه گواهی عدم امکان سازش یا همان رای طلاق توافقی را صادر می کند.

پس از انجام مشاوره و اخذ توافق نامه، به شعبه مراجعه می شود در این جا رویه دادگاه ها متفاوت است بعضی از شعب همان روز یا احیانا یکی دو روز بعد رای را صادر می کنند و بعضی از شعب هم جلسه دادگاه و رسیدگی تشکیل می دهند. در این موارد قاضی شعبه تمایل دارد که شخصا با زوجین صحبت کند.

معمولا وقت دادگاه برای طلاق توافقی نزدیک و سریع می باشد، بعضی از شعب نیز انجام مشاوره را موکول به بعد از جلسه رسیدگی می کنند. بعد از صدور رای (گواهی عدم امکان سازش) مرسوم است که ذیل رای، زوجین می نویسند که اعتراضی ندارند و حق تجدید نظر و فرجام خواهی را از خود ساقط می نمایند.

آیا در طلاق توافقی برای اجرای صیغه طلاق هم می توان وکیل گرفت؟

تمام مراحل طلاق توافقی اعم از ثبت دادخواست، اخذ حکم (گواهی عدم امکان سازش) و مراجعه به دفتر رسمی طلاق و امضاء دفاتر مربوطه بدون حضور موکل و توسط وکیل امکان پذیر است.

بسیاری از زوجین به دلیل بعضی ملاحظات که از جمله آن ها ناراحتی و جلوگیری از تنش می باشد، ترجیح می دهند که مرحله ثبت طلاق هم با حضور وکیل انجام شود و خواهان حضور نداشته باشند.

آیا اخذ گواهی عدم بارداری اجباری است؟ اگر زنی باردار باشد امکان طلاق وجود دارد؟

اگر زوجه دوشیزه باشد و یا به سن (۵۰ سالگی) یائسگی رسیده باشد بدیهی است که نیازی به گواهی بارداری یا عدم بارداری نیست. ماده ۳۱ قانون حمایت خانواده مقرر داشته: «ارائه گواهی پزشک ذی صلاح در مورد وجود جنین یا عدم آن برای نسبت طلاق الزامی است مگر آن که زوجین بر وجود جنین اتفاق نظر داشته باشند.»

رویه دادگاه ها در خصوص گواهی مذکور کمی متفاوت است. در بعضی مجتمع های قضایی آزمایشگاه وجود دارد که در آنجا وجود یک قطعه عکس برای آزمایش الزامی است. به این صورت که شعبه دادگاه، زوجه را با عکسی که از او بر روی معرفی نامه می چسباند، به آزمایشگاه معرفی می کند و حدود یک ساعت بعد جواب آزمایش صادر می شود.

اما بعضی از شعب معتقدند گواهی عدم بارداری از هر آزمایشگاهی که گرفته شود کفایت می کند و پزشکی قانونی و آزمایشگاهی خاص را مد نظر قرار نمی دهند و احتیاجی به معرفی نامه هم نیست ولی بیشتر دادگاه ها در رای خود می نویسند که زوجه موظف است قبل از اجرای صیغه طلاق گواهی عدم بارداری را به دفتر خانه طلاق تحویل دهد و همانطور که اشاره شد نتیجه آزمایش مذکور از هر بیمارستان یا آزمایشگاهی اخذ شده باشد قابل قبول است.

اما اگر زوجه باردار باشد مانعی برای ثبت طلاق نیست فقط در طلاق نامه قید می شود که زوجه باردار می باشد و عده زن باردار بر طبق ماده ۱۱۵۳ قانون مدنی تا پایان وضع حمل می باشد.

آیا پس از اخذ رای دادگاه باید به دفتر خانه ای که عقد کرده ایم مراجعه شود؟

آیا اگر حکم طلاق توافقی در تهران اخذ کردیم می توانیم طلاق را در شهرستان ثبت کنیم؟

پس از دریافت حکم قطعی طلاق توافقی (گواهی عدم امکان سازش) زوجین یا وکلای آن ها می توانند به هر دفتر خانه طلاقی در هر کجای ایران برای ثبت مراجعه کنند. در این خصوص محدودیتی وجود ندارد. در مواردی که زوجه وکالت در طلاق دارد پس از اخذ حکم توسط وکیل دادگستری، می تواند با در دست داشتن وکالت نامه رسمی طلاق و رای طلاق توافقی بدون نیاز به زوج برای ثبت طلاق به یکی از دفاتر رسمی طلاق مراجعه کند.

نکته: توجه داشته باشید که هر دفتر رسمی ازدواج لزوما دفتر رسمی برای ثبت طلاق نیست به عبارت دیگر به دفتر خانه ای مراجعه کنید که دفتر طلاق باشد معمولا در تابلوی این دفاتر صلاحیت آن ها از حیث ثبت رسمی ازدواج و طلاق نوشته شده است.

هزینه محضر یا همان دفتر خانه طلاق چه میزان است؟؟

هزینه های ثبت طلاق در دفاتر رسمی بر اساس تعرفه است ولی معمولا دفاتر مذکور کمی بیشتر از تعرفه دریافت می کنند در این خصوص می توان از آن ها، قبل از ثبت سوال کرد، رویه دریافت هزینه دفتر خانه های طلاق تهران با توجه به افزایش تعرفه ها در حدود ۸۰۰ تا ۱/۲۰۰ هزار تومان است.

مشاوره حقوقی طلاق توافقی رایگان است با ما تماس بگیرید.

شرایط شهود ثبت طلاق

بر طبق ماده ۱۱۳۴ قانون مدنی برای اجرای صیغه طلاق حضور لااقل دو شاهد مرد ضرورت دارد. لذا بهتر است برای اجرای صیغه طلاق دو نفر مرد با خود برای ثبت مشخصاتشان همراه داشته باشید. البته بعضی دفتر خانه ها در این خصوص همکاری می کنند و با دریافت مبلغی اندک از وجود کارمندان دفتر یا معتمدین خود به عنوان شاهد استفاده می کنند.

مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش

همانطور که در تمام رای های طلاق توافقی ( گواهی عدم امکان سازش) نوشته می شود مدت اعتبار آن سه ماه است بدین معنی که اگر زوجین یا وکلای آن ها به مدت سه ماه (۹۰ روز) از تاریخ قطعیت آن به دفتر خانه طلاق برای ثبت مراجعه نکنند، گواهی مذکور فاقد اثر و باطل می شود.

نکته: بر طبق تبصره ماده ۳۴ قانون حمایت خانواده هرگاه گواهی عدم امکان سازش صادر شده به هر دلیل، از درجه اعتبار ساقط شود، کلیه توافقاتی که گواهی مذکور بر مبنای آن صادر شده است ملغی می گردد.

نکته: از شرایط اجرای صیغه طلاق بر طبق مواد ۱۱۴۰ و ۱۱۴۱ قانون مدنی این است که اگر زوجه دوشیزه یا یائسه نیست، نباید در دوره عادت ماهانه باشد. معمولا سر دفتر طلاق از زوجه این موضوع را سوال می کند و اجرای صیغه طلاق را موکول به اتمام عادت ماهانه می کند.

مدت عده در طلاق توافقی

۱-    برای زوجه دوشیزه و یائسه عده طلاق وجود ندارد.

۲-    برای زوجه ای که باردار (حامله) می باشد مدت عده تا پایان وضع حمل می باشد.

۳-    برای سایر زنان مدت عده سه طهر است مگر اینکه زنی یائسه نباشد ولی عادت ماهانه نبیند که در این صورت عده ۳ ماه می باشد.

عده بر طبق ماده ۱۱۵۰ قانون مدنی مدتی است که تا انقضای آن زنی که در عقد نکاح او منحل شده است نمی تواند شوهر دیگر اختیار کند.

پشیمانی یکی از زوجین بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی)

در صورت پشیمانی هر کدام از زوجین تا قبل از صدور رای طلاق توافقی (گواهی عدم امکان سازش) حتی اگر توافق نامه امضاء کرده باشند و یا دادخواست طلاق را ثبت کرده باشند، رای طلاق توافقی صادر نمی شود. اما پس از صدور رای طلاق توافقی بر طبق مواد ۳۵ و ۳۶ قانون حمایت خانواده اگر زوج (مرد) پشیمان شود و به دفترخانه برای ثبت طلاق مراجعه نکند امکان ثبت طلاق وجود نخواهد داشت مگر این که زن از مرد در ضمن رای دادگاه یا به صورت وکالت در طلاق (حق طلاق)، وکالت در مراجعه به دفترخانه برای ثبت طلاق داشته باشد.

اما اگر زوجه (زن) بعد از صدور رای طلاق توافقی پشیمان شود زوج می تواند بدون حضور او به یکی از دفاتر ثبت طلاق مراجعه کند و طلاق را ثبت نماید البته باید دانست که در صورتی که طلاق خلعی باشد زوجه می تواند در ایام عده (سه طهر) از زمان ثبت طلاق به آنچه بذل کرده از مهریه یا غیر آن، مراجعه کند.

عمده و غالب طلاق های توافقی خلعی است یعنی این که زوجه مالی و لو اندک از مهریه یا غیر آن را در قبال طلاق به زوج بذل می نماید. در این صورت پس از صدور رای و ثبت در دفتر خانه رسمی طلاق، امکان رجوع برای زوج (مرد) وجود ندارد و طلاق خلع از زمره طلاق های بائن است. در این موارد زن و مردی که از هم جدا شده اند اگر تمایل به زندگی دوباره داشته باشند می بایستی مجددا ازدواج نمایند و عقد نکاح جدیدی تشکیل شود.

اما اگر زوجه دوشیزه یا یائسه نباشد و طلاق خلعی باشد، در ایام عده می تواند به دفتر خانه ای که طلاق را ثبت کرده است مراجعه کند و اصطلاحا درخواست “رجوع به ما بذل” نماید؛ پس از رجوع زن به مابذلاین اختیار برای زوج وجود دارد که بتواند تا پایان عده به زوجه رجوع نماید و فقط در این صورت است که زوج حق رجوع پیدا می کند.

برای جلوگیری از این، راه کار این است که قبل از صدور رای گواهی عدم امکان سازش از دادگاه خواسته شود که این جمله در دادنامه قید گردد که «زوجه حق رجوع به ما بذل را از خود ساقط کرده است» البته بحث حقوقی و فقهی مطرح است که اساسا رجوع با ما بذل در طلاق خلعی حق است یا حکم. قصد ورود به این بحث تخصصی را نداریم ولی همین قدر بدانیم که موضوع اختلافی است. یک راهکار دیگر این است که زوجه اظهار کند که زن قسمت از مهریه را که قصد بخشیدن دارد را ابراء می کند.

سوال شده است که عبارت طلاق خلع نوبت اول که در رای های طلاق توافقی نوشته می شود چیست؟

همانطور که گفته شد بیشتر طلاق های توافقی خلعی است، خلع به معنی بخشش است یعنی زوجه چیزی (مالی) از مهریه یا غیر آن را در قبال طلاق به زوج (مرد) بذل می کند حال اگر دفعه اولی باشد که این زوجین از هم جدا می شوند. طلاق خلع نوبت اول می باشد و در فرض پس از ثبت طلاق اگر مجددا ازدواج کنند و دوباره طلاق صادر و ثبت شود طلاق خلعی باشد خلع نوبت دوم می باشد.

چند نمونه رای طلاق توافقی:

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سهیلا

  باسلام و خسته نباشید من حق طلاق دارم ولی توی مشاوره حقوقی دینا خونده بودم باید گواهی عدم سازش بگیرم میخواستم اگه ممکنه کمکم کنید

  1. گروه وکلای پارسای

   با سلام
   داشتن وکالت در طلاق (حق طلاق) به منزله بی نیازی شما از اخذ رای دادگاه (کواهی عدم سازش) نیست. در واقع وقتی زنی از شوهرش وکالت طلاق دارد در ابتدا باید برای شوهر وکیل دادگستری انتخاب کند. بهتر است که مطلب مراحل طلاق با داشتن حق طلاقوکیل را مطالعه نمایید

 2. محمد رضا

  سلام.دادگاه واسه من و همسرم حکم قطعی طلاق را صادر کرده و مهریشو در قبال حضانت بچه ها بخشیده الان که باید بریم محضر و خانوادش هم فهمیدن از امدن امتناع میکنه و دنبال پول هستن.ایا محضر با توجه به امتناع ایشان میتونه صیغه رو جاری کنه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   با سلام
   در طلاق توافقی و پس از صدور رای اگر زوجه از ثبت طلاق امنتاع کند رویشان این است که زوج به دفتر طلاق مراجعه می کند و سر دفتر طلاق احضاریه برای زوجه ارسال می کند. اگر زوجه برای ثبت طلاق نیاید سر دفتر از دادگاه صادر گننده رای طلاق برای ثبت طلاق بدون حضور زوجه کسب تکلیف می کند
   موفق باشید

 3. سجاد

  سلام در طلاق توافقی طلاق نامه به کی میرسید
  به زن یا مرد؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام، معمولا اصل طلاق نامه تحویل زوجه خواهد شد.

 4. مهتاب

  سلام،
  من با توجه به حق طلاق که داشتم، از همسرم جدا شدم، که نه من حضور داشتم و نه همسر سابقم، من وکیل گرفتم وایشان خودشان همه کارها رو انجام دادن، الان بعد از ۶ سال همسر سابقم دنبال طلاقنامه اومده!!
  میگه برای سفارت آلمان میخواد.
  من برای ایشان تمامی صفحات رو کپی برابر اصل کردم در دفترخانه رسمی و فرستادم قبلاً
  الان من چه کاری باید انجام بدم که درست باشه؟
  ممنون میشم راهنمایی ام کنین.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بهتر است که از روی سند طلاق شماره دفترخانه و شماره ثبت طلاق را برایشان ارسال کنید تا در صورت نیاز شوهر سابقتان بتواند رونوشت طلاق اخذ کند. به نظر ما جای نگرانی ندارد

 5. sh

  سلام
  کدام راه سریعتر و راحتتر و بهتر است؛ طلاق توافقی و یا طلاق با وکالت طلاق از زوج؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   فرقی نمی کند اما وکالت مستقیم از زوج بهتر است تا وکالت مع الواسطه

 6. نسی

  سلام روزتون بخیر..
  ببخشید میخواستم بدونم کلا طلاق توافقی چندروز طول میکشه یعنی من و همسرم میخوایم توافقی جداشیم..اگر قبل سال جدید درخواست بدیم تا چه ماهی طول میکشه طلاق ما تموم شه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در تهران با وکیل حدود زمان تقریبی ۱۰ تا ۲۵ روز کاری

 7. مهلا معین ابادی سوسنگردی

  سلام وقتون بخیر بنده از همسرم جدا شدم و یک توافقنامه در معیت وکیل نوشتیم که در اعضای مهریه خونه که قانونی(سند قطعی به نام خودم هست) به نامم هست رو بگیرم ولی در رای دادگاه هیج گونه صحبتی از خونه نشد
  ایا همسر سابقم میتونی شکایت در مورد خونه بکنه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   ملاک آخرین توافق شما و همسرتان است. آنچه در رای دادگاه منعکس شده است.

 8. علی وکیل باشی

  سلام حکم قطعی دادگاه رو گرفتم و همسرم گواهی عدم بارداری رو گرفتن الان باید با گواهی عدم بارداری و حکم دادگاه مراجعه کنیم ب دفترخانه؟

  1. گروه وکلای پارسای
... ...