قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

درخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد

 • ۲۰ خرداد ۱۳۹۷
 • بروزرسانی: ۳ آذر ۱۳۹۷
 • 4 نظر
 • 2 دقیقه
 • 18999 نفر

متاسفانه امروزه بخش عظیمی از جدایی ها در دوران عقد اتفاق می افتد که اصطلاحا دورانی است که عقد نکاح منعقد شده است ولی زوجین، زندگی مشترک را آغاز نکرده اند. گذشته از علل و چرایی آن که از تخصص وکیل خارج است. از لحاظ مباحث حقوق مرد می تواند هر زمان که بخواهد به دادگاه خانواده مراجعه کند و دادخواست طلاق، تقدیم دادگاه کند. دادگاه خانواده ای صالح به رسیدگی است که نشانی زوجه در آن جا واقع شده باشد. دادخواست طلاق چه این که خود زوج رأسا اقدام کند و یا این که وکیل داشته باشد از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت خواهد شد و برای شروع باشد به این دفاتر مراجعه کرد.

مدارک لازم برای ثبت درخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد

 • عقدنامه
 • شناسنامه
 • کارت ملی

معمولا عقدنامه در دست زوجه یا خانواده او می باشد. در این راستا زوج می بایستی با در دست داشتن شناسنامه به دفتر ازدواجی که نکاح ایشان ثبت شده است، مراجعه کند و رونوشت اخذ نماید. بدون عقدنامه یا رونوشت امکان ثبت دادخواست وجود ندارد.

حسب ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده، دادگاه تکلیف دارد که در پرونده طلاق، تعیین تکلیف امور مالی یا غیر مالی مرتبط با زوجیت را انجام دهد. اما در دوران عقد اجرت المثل، حضانت و نحله مصداق ندارد و فقط بحث مهریه و نفقه مطرح است. چنانچه بین زوجین نزدیکی واقع نشده باشد مهریه مندرج در سند ازدواج نصف خواهد شد و زوج مکلف می شود که برای طلاق مهریه استحقاقی زوجه را پرداخت نماید.

مطلب مرتبط :   طلاق با عسر و حرج چیست و تفاوت آن با 12شرط عقدنامه چیست

ممکن است که زوجه ازدواج قبلی داشته باشد و یا این که به هر دلیل باکره نباشد و بین زوجین در خصوص وقوع نزدیکی اختلاف شود با این توضیح که زوج مدعی عدم نزدیکی باشد و زوجه بگوید که نزدیکی واقع شده است در این خصوص قانون ساکت است و اما به تأسی از فقه، قول زوجه با قسم مقدم است.

بحث شرط تنصیف دارایی هم که در عقدنامه های چاپی آمده است به شرط امضای زوج، در دوران عقد مصداق ندارد زیرا مشمول اموالی می شود که اولا بعد از عقد به دست آمده باشد و ثانیا موجود باشد مگر این که زوج بعد از وقوع عقد نکاح مالی تحصیل کرده باشد.

در خصوص داشتن اطلاعات بیشتر در مورد حقوق مرد در دوران عقد یا ارائه به تمکین زوجه به لینک های مربوطه مراجعه کنید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. امیر حسین

  سلام
  نمونه دادخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد ارائه می کنید؟

  1. گروه وکلای پارسای

   درود بر شما
   دادخواست ها در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت می شود. دادخواست طلاق از طرف مرد هم اینگونه است. متن دادخواست و ذکر دلایل در متن آن اهمیتی ندارد، صرف دادخواست طلاق به عبارات کلی کفایت می کند. دفاتر مذکور نمونه دادخواست را در اختیار دارند.
   موفق باشید

 2. محسن

  با سلام
  حدود ۱۵ ماه قبل عقد کردم. اصلا شناختی از همسرم نداشتم و به صرف تایید مستاجرمان که ۲۰ سال نزد ما بود سریعا پای سفره ی عقد نشستم. در ابتدا گفتند یک ماه نامزد فردی بوده است که بعدها فهمیدم‌ حدود ۸ سال عقد مردی بوده و باکره هم نبوده. این به کنار رفتار و اخلاق و رفتار بسیار ناخوشایندی دارد، بسیار تندخو و عصبی و پرخاشگر است، پر مدعا و بداخلاق است و در مقابل برای من که مردی آرام و ساکت هستم مشکلاتی فراهم شده است. تابحال نفقه را پرداخت کردم و طلا و سایر وسایل را نیز خریده ام اما ازدواج نکردیم. چندین بار قهر طولانی کرده و با هر شرایطی که داشته مدارا کرده ام ،متاسفانه امکان ادامه با وی را به هیچ عنوان ندارم و میخواهم جدا شوم.منزل یا اموالی ندارم و به نامم نیست. بجز یک ماشین که تا حدود یک سال و نیم دیگر قسط دارد.
  خواستم بدانم وضعیت من به چه صورت خواهد بود؟؟؟
  با تشکر و سپاس

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر جزییات بیشتری می دانستیم این امکان وجود داشته که در خصوص فسخ نکاح و یا شکایت فریب در ازدواج اظهار نظری بکنیم ولی گذشته از آنها حق طلاق با مرد می توانید درخواست طلاق بدهید و درصورت نداشتن اموال مهریه را تقسیط کنید. خوب است بدانید که ماشین قابل توقیف است و باید آن را به سرعت انتقال دهید.

... ...