برای تماس کلیک کنید 021-44033677 021-22674519 021-22675174 021-44963487
قبول وکالت فقط برای تهران

درخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد

درخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد

 • ۲۰ خرداد ۱۳۹۷
 • ۳ آذر ۱۳۹۷
 • 2 نظر
 • 4781 بازدید
درخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد
4.3 (86.67%) 6 نظر
سوالات خود را در قسمت نظرات پست های اینستاگرام از ما بپرسید

متاسفانه امروزه بخش عظیمی از جدایی ها در دوران عقد اتفاق می افتد که اصطلاحا دورانی است که عقد نکاح منعقد شده است ولی زوجین، زندگی مشترک را آغاز نکرده اند. گذشته از علل و چرایی آن که از تخصص وکیل خارج است. از لحاظ مباحث حقوق مرد می تواند هر زمان که بخواهد به دادگاه خانواده مراجعه کند و دادخواست طلاق، تقدیم دادگاه کند. دادگاه خانواده ای صالح به رسیدگی است که نشانی زوجه در آن جا واقع شده باشد. دادخواست طلاق چه این که خود زوج رأسا اقدام کند و یا این که وکیل داشته باشد از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت خواهد شد و برای شروع باشد به این دفاتر مراجعه کرد.

مدارک لازم برای ثبت درخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد

 • عقدنامه
 • شناسنامه
 • کارت ملی

معمولا عقدنامه در دست زوجه یا خانواده او می باشد. در این راستا زوج می بایستی با در دست داشتن شناسنامه به دفتر ازدواجی که نکاح ایشان ثبت شده است، مراجعه کند و رونوشت اخذ نماید. بدون عقدنامه یا رونوشت امکان ثبت دادخواست وجود ندارد.

حسب ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده، دادگاه تکلیف دارد که در پرونده طلاق، تعیین تکلیف امور مالی یا غیر مالی مرتبط با زوجیت را انجام دهد. اما در دوران عقد اجرت المثل، حضانت و نحله مصداق ندارد و فقط بحث مهریه و نفقه مطرح است. چنانچه بین زوجین نزدیکی واقع نشده باشد مهریه مندرج در سند ازدواج نصف خواهد شد و زوج مکلف می شود که برای طلاق مهریه استحقاقی زوجه را پرداخت نماید.

ممکن است که زوجه ازدواج قبلی داشته باشد و یا این که به هر دلیل باکره نباشد و بین زوجین در خصوص وقوع نزدیکی اختلاف شود با این توضیح که زوج مدعی عدم نزدیکی باشد و زوجه بگوید که نزدیکی واقع شده است در این خصوص قانون ساکت است و اما به تأسی از فقه، قول زوجه با قسم مقدم است.

بحث شرط تنصیف دارایی هم که در عقدنامه های چاپی آمده است به شرط امضای زوج، در دوران عقد مصداق ندارد زیرا مشمول اموالی می شود که اولا بعد از عقد به دست آمده باشد و ثانیا موجود باشد مگر این که زوج بعد از وقوع عقد نکاح مالی تحصیل کرده باشد.

در خصوص داشتن اطلاعات بیشتر در مورد حقوق مرد در دوران عقد یا ارائه به تمکین زوجه به لینک های مربوطه مراجعه کنید.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

2 پاسخ به “درخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد”

 1. امیر حسین گفت:

  سلام
  نمونه دادخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد ارائه می کنید؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   درود بر شما
   دادخواست ها در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت می شود. دادخواست طلاق از طرف مرد هم اینگونه است. متن دادخواست و ذکر دلایل در متن آن اهمیتی ندارد، صرف دادخواست طلاق به عبارات کلی کفایت می کند. دفاتر مذکور نمونه دادخواست را در اختیار دارند.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *