فقط تهران و کرج 021-44033677 021-44963487 026-34214440 026-34214441
قبول وکالت فقط برای تهران و کرج

دلایل رد دادخواست الزام به تمکین چیست؟

دلایل رد دادخواست الزام به تمکین چیست؟

 • ۱ آبان ۱۳۹۷
 • 14 نظر
 • 127400 بازدید

در همین سایت به کرات در خصوص تمکین زوجه و سایر مسائل حقوقی مرتبط با خانواده صحبت شده است اما سوال برخی است که دلایل رد تمکین چیست؟ و شرایط عدم تمکین چگونه است؟

در دادگاه تمکین چه بگوییم؟ و اجرای حکم تمکین به چه صورت است؟

از وظایف زن در مقابل شوهر تمکین از اوست و به زنی که بدون دلیل قانع کننده از ادای وظایف زناشویی شانه خالی می کند اصطلاحا ناشزه گفته می شود.

دلایل رد دادخواست الزام به تمکین زن می تواند یکی از موارد ذیل باشد:

۱ – مرد خانه مورد نیاز برای شروع یا ادامه زندگی مشترک را فراهم نکرده است و یا اثاثیه لازم برای زندگی مشترک را تهیه نکرده است. در چنین مواردی در واقع خود مرد هم تمایل به تمکین زوجه ندارد و فقط برای بدست آوردن مزایای آن به تعبیری تله تمکین را به پا می کند. اما باید توجه داشت دادخواست تمکین مستلزم تهیه مسکن و اثاثیه متناسب با شان زوجه است.

۲ – زن اگر بتواند ثابت کند عدم تمکین او به دلیل سوء رفتار و سوء معاشرت زوج می باشد مثل ضرب و جرح، اعتیاد شدید، مصرف بی رویه الکل، توهین، تهدید و … دادخواست تمکین شوهر رد می شود.

۳ – استفاده از حق حبس زوجه هم از دلایل موجه عدم تمکین است.

۴ – توانایی نپرداختن نفقه زوجه و همچنین نپرداختن نفقه زن نیز می تواند از دلایل موجه عدم تمکین باشد.

۵ – اگر زن بتواند ثابت کند که زوج صوری درخواست تمکین داده و در عمل علاقه ای به ادامه زندگی و همسر ندارد، می تواند از دلایلی باشد که موجب رد دادخواست الزام به تمکین شود. در پرونده ای که چند سال قبل در گروه وکلای پارسای وکالت آن را بر عهده داشتیم. شوهر در پیامک های زیادی که به زوجه داده بود علاوه بر توهین، نوشته بود که زوجه را دوست ندارد و قصد ازدواج با شخص دیگری را دارد و… با ارائه مدارک فوق به قاضی محترم شعبه در جلسه رسیدگی و البته تایید زوج که از تلفن همراه او بوده است، مشخص شد که در واقع شوهر تمایلی به تمکین زوجه و زندگی مشترک ندارد.

مطلب مرتبط :   بخشیدن مهریه در ازای حضانت دائم فرزند

در پرونده ای دیگر زوجه با شهادت همسایگان آپارتمان توانست ثابت کند که در آپارتمانی مستاجر بوده اند و زوج به مدت ۵ ماه ترک منزل کرده است و درخواست تمکین زوج با توجه به ترک منزل او رد شد.

۶ – عدم حضور زوجه در جلسه دادرسی نیز از دلایل رد درخواست تمکین است.

۷ – در رای دادگاهی چند سال قبل دیدم که قاضی محترم استدلال کرده بود که در عرف خانوادگی محل زندگی زن و شوهر، گرفتن مراسم مرسوم به عروسی، خاصه برای زنی که ازدواج اول او است اهمیت فراوان دارد و از صحبت های زوجین در جلسه دادرسی هم استنباط می شود که توافق زوجین در هنگام عقد، گرفتن مراسم عروسی توسط شوهر است و در این پرونده علی رغم اینکه بین زوجین نزدیکی واقع شده است ولی چون زندگی مشترک را آغاز نکرده اند و زوج مراسم عروسی متعارف که تعهد داده بوده تدارک ندیده است لذا حکم به رد تمکین زوج صادر کرده بود. با اعتراض به حکم عدم تمکین توسط زوج، دادگاه تجدید نظر هم شرایط عدم تمکین زوجه مذکور را موجه تشخیص داده و دادنامه بدوی تایید شد.

۸ – می دانیم که دعوی تمکین از پرونده هایی محسوب نمی شود که مشمول اعتبار امر مختومه شود به زبان ساده رد دعوی تمکین باعث نمی شود که زوج نتواند مجدداً دادخواست تمکین بدهد. ولی اگر دلیل رد دادخواست تمکین که در ازای ذکر شده از بین نرود، درباره دادخواست تمکین دادن زوج بی فایده خواهد بود. مگر اینکه دلیل جدیدی ارائه شود. مثال: رد شدن دعوی تمکین شوهر به دلیل نداشتن مسکن بوده خوب اگر زوج مسکن تهیه کند دوباره می تواند دادخواست تمکین مجدد بدهد.

مطلب مرتبط :   طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی یا رابطه جنسی نامتعارف
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

14 پاسخ به “دلایل رد دادخواست الزام به تمکین چیست؟”

 1. سحر گفت:

  دادخواست تمکین همسرم به دلیل نداشتن خانه مستقل و ماده ی ۱۱۰۲ و ۱۱۰۷ در دادگاه بدوی رد شد با اعتراض ایشان به دادگاه تجدید نظر ارجاع شد و در انجا با استناد به حکم اولیه و همچنین اضافه شدن ماده ی ۱۱۱۵ که مربوط به ضرب و جرح اینجانبه بوده مجددا رد و قطعی شد ف لیکن همسرم بعد از گذشت یک هفته از حکم صادره از دادگاه تجدید نظر اقدام به درداخواست تمکین نمودند و اجاره نامه ایی را ضم پرونده کردند ، حال بااین اوضاع آیا دادخواست مجدد ایشان قابل قبول هست ؟ آیا امکان رد مجدد ان میباشد؟اگر رد شود امکان دادخواست طلاق از جانب بنده وجود دارد؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   یکی از ادله ای که دادگاه دادخواست تمکین را رد کرده ضرب و جرح بوده و با توجه به اینکه دادخواست دوم بلافاطله بعد از صدور حکم اول داده شده است به نظر می رسد این پرونده نیز رد شود

 2. علی م. گفت:

  سلام. خانم من هفته ای یکی دو شب را پیش دوستانش میگذرونه و من هم موافق نیستم و این باعث دعوا و قهر میشه . چه مدارکی برای عدم تمکین خانمم برای دادگاه ببرم تا قبول کنن؟

 3. محمد گفت:

  باسلام
  همسر من ۱ماه بود که رفته بود اظهارنامه تمکین دادم نیومد .درخواست دادم رد شد .
  با وجود عدم رابطه با من .ترک منزل . سفر بدون اجازه . منزل هم که داریم
  ولی رد شده نمیدونم چرا . میشه دادگارو فریب داده باشه وکیلش .
  پرونده رو مختومه زدن . میشه اعتراض بذارم .
  ممنون

 4. سحر گفت:

  ضمن سلام به گروه وکلا
  اینجانب که چندی پیش در خصوص درخواست عدم تمکین از شما سوالی پرسیدم و شما نیز پاسخگو بودین لیکن برخلاف تصور شما که پرونده الزام به تمکین بایستی رد میشد بدلیل ضرب وجرح در حکم قبل از آن ,اینبار محکوم به تمکین شدم…حال که بنده قصد اعتراض به حکم صادره را دارم و بامطالعه پرونده متوجه شدم که فیشی که از طرف همسرم به عنوان پرداخت نفقه ضم پرونده کرده مربوط به اجرات المثل سال ۹۵ است و او آن را به عنوان نفقه ارایه داده است , همچنین اجاره نامه ارایه داده شده از طرف همسرم در سامانه پیگیری املاک وجود ندارد و در واقع صوری میباشد , همچنین حکم محکومیت ایشان به ضرب و جرح بنده , حکم ابطال سند که همان دست نوشته ایی بوده که در ایام زوجیت با اعمال زور و تهدید از من گرفته بود ,ودر دست داشتن تعهد کتبی که در دادگاه درسال ۹۵ داده بودند مبنی بر اینکه دیگر زوجه را مورد ضرب وجرح قرار ندهد , و دو حکم قبلی در رابطه با تمکین که رد شده بودند , وداشتن یک گزارش کلانتری از همسایه ها و اظهارات موجود در ان براین اساس که در این خانه دایما صدای دعوا و زد و خورد به گوش میرسد, حال سوال بنده از شما این است که با داشتن این ادله و احکام آیا امکان نقض رای صادره از دادگاه بدوی وجود دارد ؟ و در این خصوص چه باید بکنم از چه ماده و تبصره هایی استفاده کنم تا بتوانم لایحه اعتراض خوبی تنظیم کنم ؟
  مهلت اعتراض بنده تا ۲۶/۱۲/۹۷ میباشد در صورت امکان جواب من را زودتر بدهید
  سپاسگذارم و شرمنده از طولانی شدن

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   با توجه به کثرت سوالات و نوبت به پاسخ دهی به آنها زودتر از این جواب سوال شما میسر نشد اما دوست عزیز بدانید و بپذیرید که شروع یک دعوی و دفاع از ان موضوع تخصصی است اگر بخواهیم تشبیه کنیم باید بگوییم بدون تجربه و تخصص به دادگاه رفتن مثل مراجعه به پزشک نکردن و خود درمانیست. بهترین کار برای همه عزیزان این است که در تمام دعاوی مستقیما به وکيل طلاقوکیل با تجربه و مجرب مراجعه کنید و به توصیه های فامیل همسایه و دوست غیر متخصص دل نبندید

 5. سحر گفت:

  چرا سوال دومم رو جواب نمیدین

 6. سارا گفت:

  با سلام
  همسرم الزام به تمکین زده و‌ قاضی اصلاحیه به سازش زده و پرونده مختومه شد
  اما همسرم دنبالم نمیاد و میگه نمیخامت
  البته به وکيل طلاقوکیلش گفته و چیزی که سندیت داشته باشه را من ندارم ولی جواب تلفن و پیامم نمیده
  ماهیانه صد تومن میریزه به حساب که ترک انفاق نگیرم
  خواستم ببینم میشه حق طلاقرو بگیرم؟ راهنمایی کنید چکار کنم باتشکر

 7. سحر گفت:

  با سلام
  بنده در تاریخ ۲۵/۲/۹۷ از شوهرم شکایت ترک انفاق کردم و ایشان محکوم شد…بعد ایشون اومدن طی سه نوبت به فاصله ی سه چهر ماه یکبار مبلغ چهل هزارتومن ریختن به حسابم، یعنی که اینا نفقه هستن…من همون موقع که کحوم به ترک انفاق شد دادخواست حقوقی نفقه دادم ولی چون تو شورا بود تا برج۹ طول کشید و برج ۹ حکم به نفع بنده صادر شد که ماهیانه ۴۰۰تومن باید بپردازن ، که جمعا ۳میلیون تومان شدن ؛ اون چهل هزارتومن ها هم که سرخود واریز کرده بودن ازش کسر شد…که شد مبلع ۲میلیون و۹۰۰هزار تومن….حال ۲۹/۱۱/۹۷ که حکم نفقه بمون ابلاغ شد ایشون اومدن اعتراض زدن به حکم که من این مبلغ را ندارم که پرداخت کنم و حکم عدم تمکین که ۶/۱۲/۹۷ بعد از سه بار درخواست تمکین اینبار به نفع ایشان صادر شد رو روی پرونده گذاشتن و گفتن که نامبرده یعنی من ناشزه به حساب میام و همینکه توانایی پرداخت این مبلغ را ندارم ….حال سوال من این است ایشان قریب به یک سال است که جز اون جهل هزار تومن ها چیزی پرداخت نکرده ، حالا که بعد از سه بار تازه عدم تمکین به نفعشون اومده میتونه از نفقه خلا محکوم به خلاص بشه ؟؟؟ آیا تمکین برای تاریخ آینده نیس و ربطی به گذشته ندارد؟؟؟آیا احتمال داره اون مبلغ تایین شده براش کمتر بشه؟؟؟
  من چطور میتونم از کم شدن اون مبلغ ماهی ۴۰۰ تومن جلوگیری کنم؟؟ و نگذارم اعسار بزند ؟؟؟

 8. محمد گفت:

  سلام.خانه ای فراهم کرده ام باوسیله های کاملا نو.منزل مورد تائید کارشناس گردید.منزل طبقه دوم میباشدوراه کامل مجزا وخواهرمم درطبقه پایین زندگی میکند.در جلسه الزام به تمکین قاضی به اینجانب گفت تمکین شما رد میشود به دلیل اینکه خواهر شما در طبقه پایین زندگی میکند ومنزلی که باخواهر شوهر باشد مورد تایبد من نیست.ایا این جز قانون است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *