برای تماس کلیک کنید 021-44033677 021-22674519 021-22675174 021-44963487
قبول وکالت فقط برای تهران

دلایل رد دادخواست الزام به تمکین چیست؟

دلایل رد دادخواست الزام به تمکین چیست؟

 • ۱ آبان ۱۳۹۷
 • 7 نظر
 • 13637 بازدید
دلایل رد دادخواست الزام به تمکین چیست؟
3.6 (71.43%) 7 نظر
سوالات خود را در قسمت نظرات پست های اینستاگرام از ما بپرسید

در همین سایت به کرات در خصوص تمکین زوجه و سایر مسائل حقوقی مرتبط با خانواده صحبت شده است اما سوال برخی است که دلایل رد تمکین چیست؟ و شرایط عدم تمکین چگونه است؟

در دادگاه تمکین چه بگوییم؟ و اجرای حکم تمکین به چه صورت است؟

از وظایف زن در مقابل شوهر تمکین از اوست و به زنی که بدون دلیل قانع کننده از ادای وظایف زناشویی شانه خالی می کند اصطلاحا ناشزه گفته می شود.

دلایل رد دادخواست الزام به تمکین زن می تواند یکی از موارد ذیل باشد:

۱ – مرد خانه مورد نیاز برای شروع یا ادامه زندگی مشترک را فراهم نکرده است و یا اثاثیه لازم برای زندگی مشترک را تهیه نکرده است. در چنین مواردی در واقع خود مرد هم تمایل به تمکین زوجه ندارد و فقط برای بدست آوردن مزایای آن به تعبیری تله تمکین را به پا می کند. اما باید توجه داشت دادخواست تمکین مستلزم تهیه مسکن و اثاثیه متناسب با شان زوجه است.

۲ – زن اگر بتواند ثابت کند عدم تمکین او به دلیل سوء رفتار و سوء معاشرت زوج می باشد مثل ضرب و جرح، اعتیاد شدید، مصرف بی رویه الکل، توهین، تهدید و … دادخواست تمکین شوهر رد می شود.

۳ – استفاده از حق حبس زوجه هم از دلایل موجه عدم تمکین است.

۴ – توانایی نپرداختن نفقه زوجه و همچنین نپرداختن نفقه زن نیز می تواند از دلایل موجه عدم تمکین باشد.

۵ – اگر زن بتواند ثابت کند که زوج صوری درخواست تمکین داده و در عمل علاقه ای به ادامه زندگی و همسر ندارد، می تواند از دلایلی باشد که موجب رد دادخواست الزام به تمکین شود. در پرونده ای که چند سال قبل در گروه وکلای پارسای وکالت آن را بر عهده داشتیم. شوهر در پیامک های زیادی که به زوجه داده بود علاوه بر توهین، نوشته بود که زوجه را دوست ندارد و قصد ازدواج با شخص دیگری را دارد و… با ارائه مدارک فوق به قاضی محترم شعبه در جلسه رسیدگی و البته تایید زوج که از تلفن همراه او بوده است، مشخص شد که در واقع شوهر تمایلی به تمکین زوجه و زندگی مشترک ندارد.

در پرونده ای دیگر زوجه با شهادت همسایگان آپارتمان توانست ثابت کند که در آپارتمانی مستاجر بوده اند و زوج به مدت ۵ ماه ترک منزل کرده است و درخواست تمکین زوج با توجه به ترک منزل او رد شد.

۶ – عدم حضور زوجه در جلسه دادرسی نیز از دلایل رد درخواست تمکین است.

۷ – در رای دادگاهی چند سال قبل دیدم که قاضی محترم استدلال کرده بود که در عرف خانوادگی محل زندگی زن و شوهر، گرفتن مراسم مرسوم به عروسی، خاصه برای زنی که ازدواج اول او است اهمیت فراوان دارد و از صحبت های زوجین در جلسه دادرسی هم استنباط می شود که توافق زوجین در هنگام عقد، گرفتن مراسم عروسی توسط شوهر است و در این پرونده علی رغم اینکه بین زوجین نزدیکی واقع شده است ولی چون زندگی مشترک را آغاز نکرده اند و زوج مراسم عروسی متعارف که تعهد داده بوده تدارک ندیده است لذا حکم به رد تمکین زوج صادر کرده بود. با اعتراض به حکم عدم تمکین توسط زوج، دادگاه تجدید نظر هم شرایط عدم تمکین زوجه مذکور را موجه تشخیص داده و دادنامه بدوی تایید شد.

۸ – می دانیم که دعوی تمکین از پرونده هایی محسوب نمی شود که مشمول اعتبار امر مختومه شود به زبان ساده رد دعوی تمکین باعث نمی شود که زوج نتواند مجدداً دادخواست تمکین بدهد. ولی اگر دلیل رد دادخواست تمکین که در ازای ذکر شده از بین نرود، درباره دادخواست تمکین دادن زوج بی فایده خواهد بود. مگر اینکه دلیل جدیدی ارائه شود. مثال: رد شدن دعوی تمکین شوهر به دلیل نداشتن مسکن بوده خوب اگر زوج مسکن تهیه کند دوباره می تواند دادخواست تمکین مجدد بدهد.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

7 پاسخ به “دلایل رد دادخواست الزام به تمکین چیست؟”

 1. سحر گفت:

  دادخواست تمکین همسرم به دلیل نداشتن خانه مستقل و ماده ی ۱۱۰۲ و ۱۱۰۷ در دادگاه بدوی رد شد با اعتراض ایشان به دادگاه تجدید نظر ارجاع شد و در انجا با استناد به حکم اولیه و همچنین اضافه شدن ماده ی ۱۱۱۵ که مربوط به ضرب و جرح اینجانبه بوده مجددا رد و قطعی شد ف لیکن همسرم بعد از گذشت یک هفته از حکم صادره از دادگاه تجدید نظر اقدام به درداخواست تمکین نمودند و اجاره نامه ایی را ضم پرونده کردند ، حال بااین اوضاع آیا دادخواست مجدد ایشان قابل قبول هست ؟ آیا امکان رد مجدد ان میباشد؟اگر رد شود امکان دادخواست طلاق از جانب بنده وجود دارد؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   یکی از ادله ای که دادگاه دادخواست تمکین را رد کرده ضرب و جرح بوده و با توجه به اینکه دادخواست دوم بلافاطله بعد از صدور حکم اول داده شده است به نظر می رسد این پرونده نیز رد شود

 2. علی م. گفت:

  سلام. خانم من هفته ای یکی دو شب را پیش دوستانش میگذرونه و من هم موافق نیستم و این باعث دعوا و قهر میشه . چه مدارکی برای عدم تمکین خانمم برای دادگاه ببرم تا قبول کنن؟

 3. محمد گفت:

  باسلام
  همسر من ۱ماه بود که رفته بود اظهارنامه تمکین دادم نیومد .درخواست دادم رد شد .
  با وجود عدم رابطه با من .ترک منزل . سفر بدون اجازه . منزل هم که داریم
  ولی رد شده نمیدونم چرا . میشه دادگارو فریب داده باشه وکیل طلاقش .
  پرونده رو مختومه زدن . میشه اعتراض بذارم .
  ممنون

 4. سحر گفت:

  چرا سوال دومم رو جواب نمیدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *