در این ایام دفتر باز است 021-44033677 021-44072802 026-34214440 026-34214441
قبول وکالت فقط برای تهران و کرج

حدود صلاحیت رسیدگی دادگاه در جرم رابطه نامشروع (جرایم منافی عفت)

حدود صلاحیت رسیدگی دادگاه در جرم رابطه نامشروع (جرایم منافی عفت)

  • ۲۰ خرداد ۱۳۹۷
  • ۲۹ آبان ۱۳۹۷
  • بدون نظر
  • 37075 بازدید

جرایم منافی عفت عنوان عامی است که شامل جرایم متعددی می شود که از جمله آن ها جرم رابطه نامشروع موضوع ماده ۶۳۷ بخش تعزیرت قانون مجازات اسلامی است. ماده ۳۰۶ اصلاحی مصوب ۹۶/۳/۲۴ قانون آیین دادرسی کیفری در این خصوص مقرر داشته: «به جرائم زنا و لواط و سایر جرائم منافی عفت به طور مستقیم، در دادگاه صالح رسیدگی میشود.

تبصره- منظور از جرائم منافی عفت در این قانون، جرائم جنسی حدی، همچنین جرائم رابطه نامشروع تعزیری مانند تقبیل و مضاجعه است.»

اما بر طبق تبصره ماده مذکور نکته اینجاست که اگر شاکی مدعی رابطه نامشروع جنسی و جسمانی باشد از قبیل بوسیدن، در آغوش گرفتن و … مستقیما در دادگاه و بدون انجام تحقیقات مقدماتی در دادسرا رسیدگی می شود. ولی اگر مدعیرابطه نامشروع غیر جسمانی از طریق پیامک، تلگرام و امثالهم باشد فارغ از این که در این مورد اختلاف نظر وجود دارد که اساسا جرم می باشد یا خیر، در صلاحیت دادسرای عمومی است و مثل سایر جرایم از طریق دادسرا می بایستی شکایت کرد و پیگیری انجام شود.

به همین علت است که به درستی مثلا دادگاه ارشاد در تهران در هنگام ثبت شکواییه اگر شاکی دلیلی بر رابطه نامشروع جسمانی نداشته و یا ارائه نکرده باشد او را به ثبت شکایت در داسرای ارشاد، راهنمایی می کنند. به عبارت دیگر این گونه نیست که به همه جرایم منافی عفت در دادگاه رسیدگی شود. ماده قبلی ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری قبل از اصلاح این گونه بود: «به جرایم زنا و لواط و سایر جرایم منافی عفت به طور مستقیم در دادگاه صالح رسیدگی می شود.»

مطلب مرتبط :   گواهی تجرد چیست؟

همانطور که گفته شد ماده مذکور در مورخ ۹۶/۳/۲۴ اصلاح و یک تبصره به آن افزوده شد. اما به نظر می رسد با توجه به تخصصی بودن موضوع و جلوگیری از سرگردانی مردم، دادسرا می بایستی ثبت و بررسی اولیه نوع جرم را بپذیرد و در صورتی که آن را مشمول ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری تشخیص داد پرونده را به دادگاه ارسال کند.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *