فقط تهران و کرج 021-44033677 021-44963487 026-34214440 026-34214441
قبول وکالت فقط برای تهران و کرج

ضمانت اجرای نپرداختن اقساط مهریه (قبوض اقساطی) در طلاق توافقی چیست؟

ضمانت اجرای نپرداختن اقساط مهریه (قبوض اقساطی) در طلاق توافقی چیست؟

 • ۱۸ خرداد ۱۳۹۷
 • ۸ مهر ۱۳۹۷
 • 4 نظر
 • 18796 بازدید

در طلاق توافقی همانطور که می دانید توافق زوجین در خصوص مهریه در رای دادگاه درج می شود و بسیار شایع است که بعضی از زن و شوهر ها که تمایل به جدایی از طریق طلاق توافقی دارند تمام یا قسمتی از مهریه را خودشان تقسیط می کنند مثلا با هم توافق می کنند که ۵۰ سکه به صورت هر ماه یک سکه بعد از طلاق از سوی زوج به زوجه پرداخت شود اما همیشه از ما سوال می شود که ضمانت اجرای آن چیست؟ اگر زوج اقساط توافق شده را پرداخت نکند زوجه چه اقدامی می تواند انجام دهد؟

باید توجه داشته باشید که هر گاه در رای طلاق توافقی پرداخت تمام یا قسمتی از مهریه در اقساط معین توافق شده باشد در هنگام ثبت طلاق در دفتر رسمی طلاق، سر دفتر قبوض اقساطی صادر می کند یعنی به تعداد اقساط مهریه باقی مانده قبض صادر می کند و زوج آن ها را امضاء می کند و تحویل زوجه می شود. اگر زوج ۳ قسط از آن ها را نپردازد اصطلاحا مهریه باقی مانده حال می شود و زوجه می تواند از طریق اجرای ثبت یا دادگاه خانواده تمام آن را مطالبه کند به عبارت دیگر توافق زوجین با نپرداختن ۳ قسط از مهریه از بین می رود و مهریه باقی مانده به حالت اولیه خود باز می گردد.

همینطور است فوت شوهر در این مدت، به این صورت که با فوت شوهر مهریه تقسیط شده باقی مانده حال می شود و زن می تواند از محل ما ترک (ارث) شوهر سابق مهریه خود را وصول نماید.

ازدواج مجدد زن ارتباطی به قبوض اقساطی و مهریه قسطی شده در طلاق توافقی ندارد و مانع از دریافت زن نیست.

مطلب مرتبط :   آیا امکان صدور اجراییه نسبت به طلاق توافقی وجود دارد؟

در صورت نپرداختن ۳ قسط از قبوض اقساطی و حال شدن مهریه و مطالبه آن از طریق دادگاه، اگر مالی به جهت مهریه توقیف نشده باشد زوج می تواند برای ای که جلب نشود ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ اجراییه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه باقی مانده را تقدیم دادگاه کند.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

4 پاسخ به “ضمانت اجرای نپرداختن اقساط مهریه (قبوض اقساطی) در طلاق توافقی چیست؟”

 1. رضا گفت:

  اگر در طلاق توافقی، قبوض اقساطی مهریه توسط زوج امضا نشود و به زوجه تحویل داده نشود، آیا زوج موظف به پرداخت مهریه هست یا نه؟

 2. نیما گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  اگر در طلاق توافقی، قبوض اقساطی مهریه تماما در اختیار زوج قرار گیرد ( یعنی مهریه به طور کامل پرداخت شده است ) آیا زوج باید به همان مرجعی که این قبوض را دریافت کرده مراجعه کند و مراتب را اطلاع دهد و ثبت قانونی و محضری برای اتمام مهریه صورت گیرد ؟ در صورت جواب مثبت آیا حضور زوجه الزامیست ؟ و آیا زوجه به هر دلیلی از مراجعه برای ثبت نهایی امتناع کرد چه راهکاری را پیشنهاد میفرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *