قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

طلاق به دلیل نپرداختن نفقه

 • ۱۸ فروردین ۱۴۰۰
 • بروزرسانی: ۶ تیر ۱۴۰۰
 • 6 نظر
 • 2 دقیقه
 • 75880 نفر

بر طبق ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی در عقد دائم نفقه زن بر عهده شوهر است به شرط این که زن بدون مانع مشروع از ایفای وظایف زوجیت امتناع نکرده باشد در این راستا اگر مردی نفقه همسر خود را در صورت تمکین نپردازد، زن می تواند از طریق دادخواست و با توجه به مبلغ درخواستی از طریق شورای حل اختلاف یا دادگاه، محکومیت شوهر را به نپرداختن نفقه معوقه درخواست نماید و یا این که می تواند به دادسرا رفته و شکایت ترک انفاق طرح نماید.

یکی از مواردی که زن می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند و به استناد آن و با وجود مخالفت شوهر طلاق بگیرد همین نپرداختن نفقه یا ندادن نفقه است. در این موارد زن می تواند علاوه بر دستیابی به طلاق، عمده مهریه را هم وصول نماید و با عبارت دیگر طلاق با مهریه باشد.

در شروط چاپی سند ازدواج یکی از موارد طلاق از جانب زوجه را که با تحقق آن، زن وکیل مرد در طلاق می شود،نپرداختن نفقه به مدت ۶ ماه و عدم امکان الزام او قرار داده شده است که با توجه به آن اگر مردی حداقل ۶ ماه نفقه پرداخت نکند و رای دادگاه در خصوص پرداخت نفقه را هم اجرا نکند زن می تواند تقاضای طلاق کند. محکومیت کیفریترک انفاق شوهر به بیش از ۶ ماه نیز به زن امکان طلاق و استفاده از این شرط را می دهد .

در ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی هم مقرر شده است که ندادن نفقه و عدم امکان اجرای حکم و الزام او به دادن نفقه از مواردی است که زن می تواند به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای اجبار شوهر به طلاق کند. در خصوص استناد به این ماده اصطلاحا دست قاضی باز است و ممکن است به موجب نپرداختن نفقه کمتر از ۶ ماه هم با توجه به شرایط،رای طلاق صادر کند.

مطلب مرتبط :   طلاق به دلیل نازایی مرد (عقیم بودن و ناباروری مرد)

نکته قابل توجه این است که نه تنها ندادن نفقه از موجبات طلاق است که عجز شوهر و توانایی مالی نداشتن او در پرداخت نفقه هم به استناد ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی از دلایل طلاق محسوب می شود.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. الیاس

  با سلام
  من خواهرم به خاطر افسردگی بعد از زایمان نمیتونست وظایف زناشویی انجام بده و شوهرش هم بدون دلیل دکتر نمیبردش و بی دلیل میگف ندارم و من بردارش کارای پزشکیشو انجام میدادم ک شوهرش ازدواج مجدد هم کرد و بخاطر یه سری بحثا خواهرمو خونه بابام اورد و الان حدود ۴ ماه هس نفقه نداده و حکم جلبشو دارم که مخفی شد مهریه رو جداگانه به اجرا گذاشتیم و خاستم ببینم الان با ۴ ماه ما میتونیم طلاق بگیریم و یا اگر با حکم جلب اجباری مجبور به پرداخت نفقه تعیین شده باشه اون ۶ ماه عدم پرداخت نفه از صفر شرو میشه و ما باید دوباره صبر کنیم ۶ ماه نفقه نده و طلاق بگیریم؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   نپرداختن ۶ ماه نفقه و عذم امکان الزام شوهر مهم است

 2. حسین معین فر

  سلام
  خانومم یک ماهه خونه رو ترک کرده رفته و درخواست نفقه داده توی دادگاه قرار شده که من یک میلیون و پانصد نفقه بدم و من ۸۰۰ هزار دادم و مابقی رو فعلا ندارم .خانومم به من میگه که اگر مابقی رو نریزی من میرم و حکم جلب رو بخاطر نفقه میگیرم.
  میخواستم ببینم واقعا میتونه اینکار رو انجام بده؟
  من هم اول اظهار نامه الزام به تمکین براش فرستادم و برنگشته سر زندگیش‌ و دو روز پیش هم رفتم و دادخواست عدم تمکین زدن

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر رای دادگاه و اجراییه صادر شده باشد بله میتواند

 3. لیلی شایان

  سلام خسته نباشید من الان نزدیک یک سال هست شوهرم من رو از خونه بیرون کرده با سه تا بچه بدون پرداخت نفقه ومن الان خونه پدرم هستم حکم جلب نفقه رو دارم ودرخواست مهریه دادم ولی تو جلسه اول حضور نداشت .میخواستم بدونم من از چه راهی میتونم اقدام به طلاق باشه که هم زودتر باشع هم بتونم مهریه ام رو بگیرم ممنون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مجموعه دلایل خیلی مفیده مثل آنچه نوشتید ندادن نفقه، ترک زندگی، شاهد برای بیرون کردن ار منزل و …

... ...