فقط تهران و کرج 021-44033677 021-44963487 026-34214440 026-34214441
قبول وکالت فقط برای تهران و کرج

امکان ثبت طلاق توافقی بدون مراجعه به دادگاه وجود دارد؟

امکان ثبت طلاق توافقی بدون مراجعه به دادگاه وجود دارد؟

 • ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • ۱۸ خرداد ۱۳۹۷
 • 2 نظر
 • 12502 بازدید

ممکن است این شائبه به وجود آید همانطور که زن و مردی که شرایط ازدواج را دارند با مراجعه به دفتر رسمی ازدواج، آن را ثبت می کنند در طلاق توافقی نیز چنین است ….

ولی این تصور اشتباه است ثبت هر نوع طلاقی از جمله طلاق توافقی با اجازه و رای دادگاه امکان پذیر است لذا طلاق توافقی بدون مراجعه به دادگاه وجود ندارد و امکان ثبت طلاق توافقی بدون مراجعه به دادگاه میسر نیست. در مواردی هم که زن از شوهر اصطلاحا حق طلاق دارد که درست آن وکالت در طلاق است ولی زن بایستی با وکالت خود به وکیل دادگستری مراجعه کند تا دادخواست طلاق توافقی ثبت گردد و مراحل قانونی طلاق توافقی طی گردد.

بر طبق ماده ۵۶ قانون حمایت خانواده هر سر دفتر طلاقی که بدون رای دادگاه طلاق را ثبت کند، محرومیت درجه چهار قانون مجازات اسلامی یعنی محرومیت از اشتغال به سر دفتری محکوم خواهد شد.

تنها استثناء، ماده ۱۵ قانون حمایت خانواده است و آن طلاق ایرانیان مقیم خارج کشور است. با این توضیح که اگر زن و شوهر ایرانی در خارج از کشور اقامت داشته باشند بدون حکم دادگاه هم می توانند طلاق توافقی را به ثبت برسانند به این صورت که باید به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت مراجعه کنند تا اشخاص صلاحیت دار برای اجرای صیغه طلاق به آن ها معرفی شود. پس از اجرای صیغه طلاق و اخذ گواهی، درخواست کتبی مبنی بر ثبت طلاق به کنسولگری ایران می دهند و بدون حکم دادگاه طلاق توافقی ثبت می شود.

مطلب مرتبط :   گرفتن مهریه بعد از ازدواج مجدد امکان پذیر است؟

پس فقط طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور است که می تواند بدون حکم دادگاه باشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد طلاق توافقی و شرایط آن بهتر است با گروه وکلای پارسای تماس بگیرید تا شما را در این زمینه یاری نمایند

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

2 پاسخ به “امکان ثبت طلاق توافقی بدون مراجعه به دادگاه وجود دارد؟”

 1. هوشنگ گفت:

  سلام زن من وقتی ازدواج کردیم یکدست رختخواب با خودش نیاورد حال دوتا خونه به نامش است یک سال پیش حدود۹۰۰میلیون طلا ازش دزدیدند و زمانی که ازدواج کردیم مهریه اش ۱۰۰هزار تومان بود
  حال اگرطلاقش دهم بازهم مهریه میخواهد
  توضیح به شوهر مثل یک نوکر پولساز نگاه میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *