برای تماس کلیک کنید 021-44033677021-44963487
قبول وکالت و مشاوره فقط برای تهران و کرج

امکان ثبت طلاق توافقی بدون مراجعه به دادگاه وجود دارد؟

امکان ثبت طلاق توافقی بدون مراجعه به دادگاه وجود دارد؟

  • ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • بدون نظر
  • 313 بازدید
امکان ثبت طلاق توافقی بدون مراجعه به دادگاه وجود دارد؟
5 (100%) 1 نظر

ممکن است این شائبه به وجود آید همانطور که زن و مردی که شرایط ازدواج را دارند با مراجعه به دفتر رسمی ازدواج، آن را ثبت می کنند در طلاق توافقی نیز چنین است ….

ولی این تصور اشتباه است ثبت هر نوع طلاقی از جمله طلاق توافقی با اجازه و رای دادگاه امکان پذیر است لذا طلاق توافقی بدون مراجعه به دادگاه وجود ندارد و امکان ثبت طلاق توافقی بدون مراجعه به دادگاه میسر نیست. در مواردی هم که زن از شوهر اصطلاحا حق طلاق دارد که درست آن وکالت در طلاق است ولی زن بایستی با وکالت خود به وکیل دادگستری مراجعه کند تا دادخواست طلاق توافقی ثبت گردد و مراحل قانونی طلاق توافقی طی گردد.

بر طبق ماده ۵۶ قانون حمایت خانواده هر سر دفتر طلاقی که بدون رای دادگاه طلاق را ثبت کند، محرومیت درجه چهار قانون مجازات اسلامی یعنی محرومیت از اشتغال به سر دفتری محکوم خواهد شد.

تنها استثناء، ماده ۱۵ قانون حمایت خانواده است و آن طلاق ایرانیان مقیم خارج کشور است. با این توضیح که اگر زن و شوهر ایرانی در خارج از کشور اقامت داشته باشند بدون حکم دادگاه هم می توانند طلاق توافقی را به ثبت برسانند به این صورت که باید به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت مراجعه کنند تا اشخاص صلاحیت دار برای اجرای صیغه طلاق به آن ها معرفی شود. پس از اجرای صیغه طلاق و اخذ گواهی، درخواست کتبی مبنی بر ثبت طلاق به کنسولگری ایران می دهند و بدون حکم دادگاه طلاق توافقی ثبت می شود.

پس فقط طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور است که می تواند بدون حکم دادگاه باشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد طلاق توافقی و شرایط آن بهتر است با گروه وکلای پارسای تماس بگیرید تا شما را در این زمینه یاری نمایند

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل طلاق میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *