قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

عدم حضور زوج در دادگاه طلاق – عدم حضور زوجه در دادگاه طلاق

  • ۲۰ خرداد ۱۳۹۷
  • بروزرسانی: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
  • بدون نظر
  • 2 دقیقه
  • 60561 نفر

مراحل طلاق توافقی در تهران و کرج

  • بدون حضور زوجین
  • ۱۰ روز کاری
  • حق الوکاله هر وکیل ۲ میلیون با جمع هزینه ها برای ۲ نفر ۴ میلیون پانصد. نصف مبلغ(دو میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان) در ابتدا و نصف دیگر پس از صدور رای قطعی دریافت میشود

بعضی از مراجعین به دفتر وکالت گروه وکلای پارسای سوال پرسیده اند که ضمانت اجرای عدم حضور زوج در دادگاهطلاق و همچنین عدم حضور زوجه در دادگاه طلاق چیست؟

در پاسخ باید گفت که اگر خواسته طلاق توافقی باشد و تا قبل از صدور رای (گواهی عدم امکان سازش) هر کدام از زوجین انصراف دهند و یا در دادگاه برای طی مراحل به شخصه یا توسط وکیل حاضر نشوند، پرونده اصطلاحا بسته خواهد شد و قرار ابطال دادخواست یا قرار رد دعوی صادر خواهد شد. پس حضور زوجین یا وکلای آن ها تا زمان صدور رای طلاق توافقی الزامی است.

فرق عدم حضور زوج در دادگاه طلاق با زوجه در چیست

اما در خصوص طلاق به درخواست زوج، اگر در جلسه دادرسی و مراحل،  علی رغم ثبت دادخواست با عدم حضور زوج همراه باشد و در دادگاه حاضر نشوند باز هم دادگاه خانواده، قرار ابطال دادخواست طلاق را صادر می کند.ولی عدم حضور زوجه مانع رسیدگی دادگاه نیست. در این راستا اگر ابلاغیه (اخطاریه) وقت رسیدگی به زوجه ابلاغ واقعی نشده باشد – یعنی به شخصه آن را دریافت نکرده باشد – رای صادره در خصوص طلاق، غیابی است و زوجه فرصت اعتراض و واخواهی دارد.

عدم حضور زوجه عدم حضور زوج

باید توجه داشت که اگر زوج حتی علی رغم عدم حضور زوجه دلیل مبنی بر پرداخت مهریه ارائه نکند یا قبلا رایی برای مهریه صادر نشده باشد دادگاه طلاق به مهریه نیز رای می دهد. مطالبه اجرت المثل و یا استناد به شرط تنصیف داراییمستلزم مطالبه آن از جانب زوجه می باشد.

مطلب مرتبط :   الزام خوانده (زوج) به تحویل گرفتن فرزندان مشترک

اگر طلاق به درخواست زوجه (زن) باشد و خود زن در دادگاه حضور نیابد مثل موارد قبل به دلیل حضور نداشتن خواهان در جلسه دادگاه و نیاز به اخذ توضیح، دادگاه قرار ابطال دادخواست صادر می کند اما اگر زوج (شوهر) در دعوی طلاق از جانب زوجه حضور نیاید، دادگاه به روند رسیدگی خود ادامه خواهد داد. چنانچه زن به عنوان خواهان طلاق در غیاب شوهر بتواند به دادگاه دلیل ارائه کند مثل تحقق یکی از شروط ۱۲گانه ضمن عقد یا عسر و حرج می تواند رای طلاق به صورت غیابی از دادگاه دریافت کند. چنانچه ابلاغ وقت رسیدگی به شوهر واقعی نبوده باشد، او می تواند به رای در جهت غیابی اعتراض و واخواهی نماید.

بدیهی است حتی اگر مرد (زوج) در دادگاه طلاق به درخواست زن حاضر نشود، زوجه ناگزیر به ارائه دلایل محکمه پسند و موثر در طلاق، به دادگاه خواهد بود. در غیر این صورت دعوی او رد خواهد شد.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...