قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

مراحل گواهی انحصار وراثت و نکات مهم در سال ۱۴۰۰، مدارک،مدت و هزینه ها

 • ۹ دی ۱۴۰۰
 • بروزرسانی: ۱۱ دی ۱۴۰۰
 • 117 نظر
 • 25 دقیقه
 • 241035 نفر

مراحل انحصار وراثت نامحدود و محدود با وکیل پایه یک در تهران و کرج

 • حدود ۴۰ روز برای انحصار وراثت نامحدود و حدود ۱۰ روز انحصار وراثت محدود
 • حق الوکاله با تمام هزینه ها سه میلیون و دویست هزار تومان. نصف مبلغ در ابتدا دریافت می شود و نصف دیگر پس از صدور گواهی انحصار وراثت
 • تماس با شماره  ۰۹۱۲۲۵۴۷۶۹۹

به روز رسانی در تاریخ دوشنبه ۴ ام بهمن ۱۴۰۰

کلیه مراحل گرفتن گواهی حصر وراثت در تهران و کرج توسط وکلای مجرب در کوتاه ترین زمان و کمترین هزینه بدون مراجعه شما انجام خواهد شد. قابل توجه اینکه علی رغم تورم زیاد در یکسال گذشته و کاهش ارزش پول به جهت رعایت حال موکلان حق الوکاله اعلامی بسیار اندک افزایش پیدا کرده است.

✍🏼 گواهی انحصار وراثت چیست؟

گواهی است که توسط شورای حل اختلاف آخرین محل اقامتگاه متوفی صادر می شود و در آن ورثه میزان سهم الارث آن مشخص می شود.

آثار داشتن گواهی حصر وراثت چیست؟

ورثه یا هر ذی نفعی برای برای هر اقدام حقوقی در ادارات دولتی، دفاتر اسناد رسمی، بانک ها و … نیازمند گواهی مذکور است. بنابراین اگر انحصار وراثت نکنیم امکان تقسیم و یا انتقال ترکه و مراجعه به ادارات دولتی بانک ها نیست.

✍🏼 مدارک لازم برای درخواست انحصار وراثت چیست؟

 • گواهی فوت متوفی که از سال ۹۵ در بعضی استان ها از جمله تهران به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه درخواست گواهی فوت اخذ می شود.
 • استشهادیه محضری
 • شناسنامه متوفی
 • عقدنامه یا رونوشت
 • شناسنامه وراث
 • احیاناً وصیت نامه رسمی شخص فوت شده
 • گواهی تسلیم اطهارنامه مالیاتی برای متوفیان قبل از سال ۹۵ که تاکنون اقدامی نکرده اند.
 • نگران ناقص بودن مدارک یا عدم همکاری سایر ورثه نباشید با ما تماس بگیرید

برگه استشهادیه محضری حصر ورثه چیست؟

یکی از مراحل اخذ گواهی انحصار وراثت داشتن برگه استشهادیه است، به این صورت که ۳نفر در یکی از دفاتر اسناد رسمی حاضر می شوند و با پر کردن فرم مخصوص استشهادیه افراد فوت شده، گواهی می کنند که ورثه متوفی چه کسانی هستند؛ دفتر اسناد رسمی نیز امضا ایشان را گواهی و تصدیق می کند.

توجه داشته باشید که اگر موکل بخواهد توسط وکیل انحصار وراثت وکلای پارسای بدون نیاز به حضور موکل و تدارک شهود ، استشهادیه محضری تهیه میشود.

قانون جدید انحصار وراثت چیست؟

قانون جدیدی وجود ندارد فقط برای فوت شدگان بعد از سال ۹۵ نیاز به اخذ مالیات بر ارث برای گرفتن گواهی انحصار وراثت نیست.

آخرین تغییرات صدور گواهی انحصار وراثت در رویه قضایی

مطابق بخشنامه شماره ۳۸۳۸۴ مورخ ۷ /۷/ ۱۳۹۹ وزارت دادگستری اگر متوفی دارای اموالی بیشتر ۵۰۰ میلیون ریال معادل ۵۰ میلیون تومان باشد گواهی انحصار وراثت نامحدود صادر می شود و نیازمند نشر آگهی است.
بنابراین اگر شخص فوت شده اموالی کمتر از مبلغ ۵۰ میلیون تومان داشته باشد شوراهای حل اختلاف گواهی انحصار وراثت محدود صادر می‌کنند .مدت زمان آن به دلیل حذف پروسه نشر آگهی بسیار کوتاه تر خواهد بود .
مدت زمان اخذ انحصار وراثت محدود دارای اموال کمتر از پانصد میلیون ریال ۳ تا ۷ روز کاری است شایان ذکر است که سابق بر این ملاک برای حصر ورثه نامحدود سی میلیون ریال بود که هم اکنون مطابق بخشنامه جدید انحصار وراثت مذکور که مورد تایید ریاست قوه قضاییه در مورخ دوم مهر ۹۹ هم قرار گرفته است، اموال متوفی معادل ۵۰ میلیون تومان است.

آخرین تغییرات صدور گواهی انحصار وراثت

هزینه وکیل برای انحصار وراثت در تهران و کرج چقدر است؟

توجه داشته باشید که گروه وکلای پارسای فقط وکالت انحصار وراثت در تهران و کرج را قبول می کنند هزینه وکیل در سال ۱۴۰۰ جهت انحصار وراثت سه میلیون و دویست هزار تومان است که نصف مبلغ در ابتدا دریافت می شود و نصف دیگر پس از صدور گواهی انحصار وراثت.

در صورت عدم همکاری وراث در انحصار وراثت چه باید کرد؟

ممکن است که به هر دلیل یکی از وراث یا حتی به چند نفر از آنها دسترسی نباشد و یا همکاری لازم را نداشته باشند و یا خارج از کشور باشند. به عبارت دیگر به مدرک شناسنامه ایشان دسترسی نیست در این موارد به تقاضای ذی نفع شورای حل اختلاف از اداره ثبت احوال در این خصوص استعلام می کند. پس نگران عدم همکاری یکی از وراث مطلقاً نباشید.

سهم الارث

برای گرفتن حصر ورثه باید به اداره دارایی مراجعه کرد؟

خیر، مگر اینکه متوفی قبل از سال ۹۵ فوت کرده باشد که بایستی گواهی از اداره مالیات اخذ شود.البنه بعد از صدور گواهی انحصار وراثت نامحدود هر زمان که بخواهید اموال را تقسیم یا انتقال دهید پرداخت مالیات بر ارث و اظهار نامه مالیاتی الزامی است. و نکته مهم اینکه این مالیات نه زمان مشخص دارد نه جریمه.

از کجا شروع کنیم؟

اگر وکیل داشته باشید که تمام مراحل توسط وکیل دادگستری انجام خواهد شد در غیر این صورت بایستی با مدارک گفته شده به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید و دادخواست صدور گواهی انحصار وراثت بدهید. شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی که شما اعلام کنید صالح به صدور گواهی مذکور است.

سهم دولت از انحصار وراثت چقدر است؟

دولت سهمی ندارد و فقط هزینه دادرسی به مبلغ حدود ۲۰۰ هزار تومان در دفتر خدمات الکترونیک پرداخت می شود.

هزینه انحصار وراثت چقدر است؟

پرداخت مبلغ حدود ۲۰۰ هزار تومان در دفتر خدمات الکترونیک قضایی

هزینه نشر آگهی انحصار ورثه چقدر است؟

در سال ۱۴۰۰ رایگان است.

سوال مهم:

یعنی برای فوت شدگان به از سال ۹۵ مثلا امسال مالیات بر ارث حذف شده است؟

توجه داشته باشید فقط برای گرفتن گواهی حصر وراثت گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی لازم نیست و جزء مدارک لازم  محسوب نمیشود وگرنه برای تقسیم و انتفال ماترک به دیگری پرداخت مالیات الزامی است

انواع گواهی:

اگر متوفی دارای اموال باشد بایستی گواهی انحصار وراثت نامحدود اخذ کرد و اگر دارای اموال نیست صرف گرفتن گواهی انحصار وراثت محدود کفایت می کند. توجه داشته باشید اگر بعداً بخواهید ملک یا مال موروثی را بفروشید نیازمند گواهی انحصار وراثت نامحدود می باشید.

از لحاظ هزینه بین این دو تفاوت نیست. اما حیث مدت زمان بین آنها اختلاف است. از مراحل اخذ گواهی انحصار وراثت نامحدود انتشار آگهی است. فاصله بین انتشار آگهی در روزنامه تا زمان صدور گواهی یک ماه است. در خصوص نشر آگهی نیز لازم نیست کار خاصی انجام بدهید شعبه شورای حل اختلاف به پرونده رسیدگی می کند و خودشان رایگان نشر آگهی می کنند.

نمونه گواهی انحصار وراثت نامحدود در سال ۱۴۰۰

نمونه گواهی انحصار وراثت نامحدود در سال ۱۳۹۹

نمونه دادخواست انحصار وراثت نامحدود توسط وکیل

نمونه گواهی فوت متوفی

مدت زمان گرفتن گواهی

اگر به ما گروه وکلای پارسای وکالت برای گرفتن گواهی می دهید برای گواهی نامحدود ۴۰ روز و برای گرفتن گواهی محدود یک هفته کاری زمان لازم است. هزینه و حق الوکاله هم سه میلیون و دویست هزار تومان است.

گواهی حصر ورثه

گرفتن المثنی انحصار وراثت چگونه است؟

هر کدام از ذی نفعان و ورثه می توانند با مراجعه به مرجع صادر کننده گواهی درخواست کپی برابر اصل کنند.

✅ آیا امکان اعتراض به گواهی انحصار وراثت وجود دارد؟

بله هر کسی که نسبت به به مفاد آن اعتراض داشته باشد بدون قید مدت می تواند نسبت به اعتراض اقدام نماید

✅ اگر کسی از متوفی طلب داشته ولی اسامی وراث را نمی داند، این امکان وجود دارد که برای اخذ گواهی اقدام نماید؟

بله اگر وراث گواهی را اخذ نکرده باشند هر ذی نفعی می تواند از شورای حل اختلاف با ذکر دلیل ، تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت برای فرد فوت شده کند.

✅ اگر یکی از وراث خارج از کشور باشد و مدارک هم نمی دهد چه باید کرد؟

این سوال پاسخ داده شد هرکدام از وراث می تواند به تنهایی و بدون مدارک سایر وراث هم تقاضای صدور گواهی حصر ورثه کند در صورت اصل مدارک، از اداره ثبت اخوال استعلام خواهد شد.

✅ آیا دیر پرداخت کردن مالیات یا گرفتن گواهی انحصار وراثت مشمول جریمه است؟

خیر نگران نباشید بر طبق آخرین تغییرات قانون مالیات های مستقیم تاخیر در دادن اظهار نامه مالیات بر ارث مشمول جریمه نیست. مشروط بر اینکه متوفی بعد از ۱۳۹۵/۱/۱ فوت کرده باشد

✅ چگونه حق الوکاله دریافت میکنید؟

یک میلیون و ششصد هزار تومان در ابتدا و یک میلیون و ششصد هزار تومان پس از دریافت گواهی و در انتها

✅ آیا حضور همه ورثه الزامی است؟

خیر اقدام یکی از ورثه برای گرفتن انحصار وراثت کافی است.برای دادن وکالت به ما هم مراجعه یکی از ورثه کفایت میکند.فقط ورثه ای که اقدام میکند لزوما باید در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشد

✅ شما میتوانید استشهادیه رو هم تهیه کند؟

بله مبلغ ۴۰۰ هزار تومان اضافه میشود

 • یکی از مراجعین پرسیده است که من با برادرم قهر هستم ولی می دانم او انحصار وراثت کرده است ولی هیچ اطللاعات دیگری ندارم مغازه پدری را هم در حال استفاده است؟

در جواب باید گفت اگر مطمئن هستید که گواهی اخذ شده است ولی شما اطلاعاتی در مورد شعبه و کلاسه پرونده ندارید توصیه می کنیم به ساختمان مرکزی شورای حل اختلاف در تهران مراجعه کنید تا از طریق رایانه با جستجوی نام متوفی و وراث از شعبه صادر کننده گواهی مطلع شوید.

 • یکی دیگر از مراجعین پرسیده است، بیش از ده سال قبل انحصار وراثت کرده ایم ولی الان مدارک آن گم شده است چه باید کرد؟

بهتر است که بدون اینکه اعلام کنید قبلاً تقاضای صدور گواهی مذکور را کرده اید دوباره اقدام به اخذ آن کنید.

 • سوال شده که پدر بزرگ ما در قم فوت شده است، امکان اخذ گواهی حصر وراثت از تهران هست؟

بر طبق قانون شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی صالح به صدور گواهی است. اما می توانید اعلام کنید که در تهران زندگی می کرده است، در این خصوص کنکاش نخواهد شد، بنابراین اعلام اشتباهی محل فوت متوفی ضمانت اجرایی ندارد.

اگر کسی به صورت عمدی یکی از وراث را از شورای حل اختلاف پنهان کند و گواهی انحصار وراثت خلاف واقع اخذ کند مرتکب جرم کلاه برداری شده است (ماده ۹ قانون تصدیق انحصار وراثت)

مطلب مرتبط :   طلاق توافقی شرایط و نکات مهم 1400 بدون مشاوره و با مشاوره + مدارک و مدت 0 تا 100

تنظیم شخصی سند رسمی انتقال مال منقول و غیر منقول با گواهی انحصار وراثت محدود میسر نیست.

اگر به شخصی، غیر از وکیل دادگستری وکالت در اخذ گواهی انحصار وراثت داده شود هرچند وکالت محضری و اداری باشد، لزوماً بایستی این کار توسط وکیل دادگستری انجام شود.
قابل توجه هم وطنان عزیز در خارج کشور که در ایران نیازمند وکیل برای اخذ گواهی انحصار وراثت هستند، می توانند با تلفن های دفتر با ما در تماس باشند

وراث چه کسانی هستند؟

سوالی است که جواب آن مفصل است اجمالاً اینکه مذاهب و ادیان شناخته شده در قانون اساسی در مسئله ارث از مقررات مربوط به خود پیروی می کنند اما برای ایرانیان مسلمان و شیعه ملاک عمل مقررات قانون مدنی است. وراث نسبی بر طبق قانون ۳ دسته هستند که در صورتی که حداقل یک نفر از طبقه قبل باشد نوبت به افراد طبقه بعد نمی رسد.

طبقات ارث مطابق قانون مدنی

 1. طبقه اول:
 • همسر متوفی
 • پدر و مادر
 • فرزندان و در نبود فرزند، نوه یا نوه ها
 1. طبقه دوم:
 • پدر بزرگ و مادربزرگ
 • همسر متوفی
 • خواهر و برادر و در نبود ایشان فرزندان آنها
 1. طبقه سوم:
 • همسر متوفی، عمه، عمو، دایی، خاله متوفی و در نبود ایشان فرزندان آنها
 • در نبودن افراد مذکور نوبت به عمه، عمو، خاله، دایی، پدر و مادر متوفی می رسد.

زن و شوهر به عقد دائمی هم در تمام طبقات جزء وراث محسوب می شوند.

برای مطالبه مهریه از وراث هم نیاز به انحصار وراثت است؟

بله قطعاً، چه از طریق دادگاه مطالبه مهریه شود و چه از طریق اداره اجرای ثبت، یکی از مدارک لازم گواهی حصر وراثت است. توضیح مختصر اینکه اگر متوفی مالی داشته باشد اول بدهی او مثل مهریه پرداخت می شود و بقیه مال بین وراث تقسیم خواهد شد.

نمونه فرم استشهادیه (شهادت برای انحصار وراثت) طبقه اول

نمونه برگه استشهادیه دفاتر اسناد رسمی برای طبقه دوم ارث

در مورد گم شدن انحصار وراثت توضیح بدهید؟

عنایت داشته باشید اگر شماره پرونده و شعبه را داشته باشید به راحتی می توان کپی برابر اصل درخواست کرد. اگر آن هم نداشته باشید و بدانید در کدام شهر بوده و مربوط به هفت هشت سال اخیر باشد از طریق جستجوی کدملی در رایانه دادگاه یا شورا قابل پیگیری است. اگر پرونده قدیمی باشد و در بایگانی راکد باشد نیازمند دانستن شماره پرونده و شعبه است. نکته ظریف اینکه اگر سابقاً در دفترخانه انتقال صورت گرفته باشد حتماً یک نسخه کپی در مدارک آن دفترخانه و سند تنظیمی وجود دارد. بنابراین می توانید به آنجا مراجعه کنید و اگر هیچ یک از موارد بالا نیست خوب دوباره باید دادخواست داد.

مراحل انحصار وراثت خانه چگونه است؟

در این مطلب مراحل گام به گام انحصار وراثت نوشته شده است و بهتر است از ابتدا مطالعه کنید. اما به صورت خلاصه اگر شما گواهی مذکور را اخذ نکنید وراث نمی توانند بفروشند و تقسیم کنند ملک نیز چنین است و ابتدا گواهی حصر وراثت تقاضا می شود و پس از آن با دادن اظهارنامه مالیات بر ارث توسط یکی از ورثه، مالیات پرداخت می شود. بعد از آن هرکدام از ورثه به تنهایی می توانند سهم خود را از ملک ولو با عدم رضایت سایر ورثه انتقال رسمی بدهد. بدیهی است که همه ورثه با هم می توانند کل ملک موروثی را به نام هرکه بخواهند انتقال رسمی بدهند و یا حتی به اداره ثبت اسناد مراجعه کنند و تقاضای سند تفکیکی به قدرالسهم خود کنند مراحل انحصار وراثت خودرو هم مثل ملک است.

در خصوص مراحل انحصار وراثت املاک قولنامه ای هم سئوال می شود. در صورتی که متوفی ملکی فاقد سند رسمی داشته است اگر وراث بخواهند تقسیم کنند و بفروشند به صورت سند عادی (چه در نزد بنگاه یا غیر آن و چه با کد رهگیری و غیر آن) نیازمند گواهی انحصار وراثت هستند تا مشخص شود که ورثه زمان فوت متوفی به صورت قانونی چه کسانی بوده اند. فرض کنید کسی خریدار زمین قولنامه ای باشد او حتماً بایستی مطالبه نسخه ای از گواهی مذکور کند تا مطمئن شود همه ورثه امضاء کرده و فروخته اند.

نکته : هرکس از ورثه که برای اعطای وکالت به دفتر وکالت مراجعه می کند برای گرفتن انحصار ورثه میبایستی در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشد.

نمونه دادخواست انحصار وراثت توسط ذی نفع

به استحضار خوانندگان محترم رسید که هر یک از ورثه و همچنین هر ذی نفعی می تواند دادخواست مربوطه را از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی تقدیم شورای حل اختلاف آخرین اقامتگاه قانونی متوفی کند.

فرض کنید مردی فوت کرده است و ورثه او، همسر، مادر و ۲ فرزند پسر و دختر است. اگر عروس خانواده (همسر پسر متوفی) قصد داشته باشد مهریه را به اجرا گذاشته و سهم الارث شوهر را توقیف کند، نیازمند گواهی انحصار وراثت است. بنابراین او ذی نفع این درخواست است.

مثال دیگر، فرض کنید ملکی به صورت قولنامه ای و با مبایعه نامه و دادن وکالت رسمی فروخته شده باشد، حال اگر فروشنده فوت کند، خریدار برای دادن دادخواست به طرفیت وراث برای الزام ایشان به تنظیم سند رسمی ناگزیر به داشتن گواهی پیش گفته است؛ پس او نیز ذی نفع در دادخواست انحصار وراثت فروشنده متوفی خواهد بود.

نمونه دادخواست از طرف ذی نفع:

خواهان:نامنام خانوادگینام پدرشغلنشانی
علیحسینی
خوانده:
خواسته:اخذ گواهی انحصار وراثت مرحوم رضا عظیمی فرزند …………… به عنوان ذی نفع
دلایل و منضمات۱- مبایعه نامه مورخ ……………..شماره ……. ۲- استعلام در خصوص وراث و گواهی فوت مرحوم رضا عظیمی از اداره ثبت احوال
ریاست محترم شورای حل اختلاف

با سلام

احتراماً به استحضار می رساند: اینجانب بر طبق مبایعه نامه عادی مورخ ۵/۴/۹۹ یک واحد آپارتمان به نشانی ………………………………………………………………………………………….. و پلاک ثبتی ………………………… از مرحوم رضا عظیمی خریداری کرده بودم که متأسفانه ایشان قبل از انتقال رسمی سند فوت شده است و وراث او اقدامی به جهت اخذ گواهی انحصار وراثت انجام نمی دهند و از طرفی تقدیم دادخواست الزام تنظیم سند رسمی، نیازمند گواهی مذکور است؛ لذا به عنوان ذی نفع، صدور گواهی انحصار ورثه مرحوم علیرضا عظیمی فرزند ………………….. به شماره ملی ………………………………………… مورد استدعاست.

تفاوت حصر وراثت با انحصار وراثت چیست؟

منظور از هر دو اصطلاح یکی است و تنها اختلاف در لفظ و عبارت است و گرنه در عمل و رویه قانونی یکی هستند.

ماترک متوفی چیست؟

منظور از ماترک، اموال و حقوقی است که از متوفی باقی مانده است. مانند مال منقول، وجه نقد (سپرده در بانک)، خودرو، و مال غیر منقول مانند زمین، خانه و … و حقوق مثل حق قصاص، شفعه، حق خیار و … طلب متوفی از شخص دیگر هم جزو دارایی و اموال او محسوب می شود و وراث به عنوان قائم مقام قانونی او می توانند مطالبه و اقامه دعوی کنند.

هر شخصی می تواند تا یک سوم اموال (ثلث) را به نفع هر شخص یا اشخاص از ورثه و غیر آن وصیت کند. در فقه و حقوق مالکیت وراث نسبت به ترکه وقتی کامل و مشخص می شود که دیون و وصایای متوفی از کل ترکه خارج شده باشد. به عبارت دیگر پس از کم کردن وصیت درست قانونی و پرداخت بدهی متوفی هر آنچه از اموال متوفی مانده باشد بین وراث تقسیم خواهد شد.

مراحل انحصار وراثت به طور خلاصه:

۱-تهیه مدارک لازم مثل استشهادیه

۲-ثبت نام ثنا یکی از وراث

۳-ثبت دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی

۴-مراجعه به شعبه ارجاع شده شورای حل اختلاف

۵- رفع نقص کردن مدارک و در صورت لزوم پیگیری استعلامات

۶- نشر آگهی در انحصار وراثت نامحدود

۷- پس از گدشتن ۳۰ روز از آگهی مراجعه جهت دریافت رای برابر اصل به نعداد ورثه از شورا

اظهارنامه مالیات بر ارث

شرایط انحصار وراثت و مالیات بر ارث محل سؤال بسیاری است. امور باقی مانده با لحاظ برخی معافیت‌ها از متوفی مشمول مالیات است که در ادامه نکات ضروری در خصوص مالیات ارث بر خوانندگان محترم تقدیم می‌شود:

 • همان طور که گفته شد طبقات ارث و وارث ۳ دسته هستند و مالیات آن‌ها هم کاملاً متفاوت است. هر چه طبقه بالاتر باشد مالیات بر ارث بیشتر است.
 • تأخیر در دادن اظهارنامه مالیاتی متوفیان بعد از ۱/۱/۱۳۹۵ مشمول جریمه نیست و در هر زمان می‌توان اظهارنامه مالیاتی داد.
 • هر یک از ورثه به‌تنهایی و به قدر السهم خود می‌تواند اظهارنامه مالیاتی بدهد.
 • می‌توان فقط به صورت موردی مالیات یکی از دارایی‌های متوفی (ماترک) را پرداخت و مالیات مابقی اموال را به آینده موکول کرد.
سپرده‌های بانکیسهام بورسیسرقفلیاملاکسهام غیر بورسی
طبقه اول۳ %۷۵/. %۳ %۷/۵ %۶ %
طبقه دوم۶ %۵/۱ %۱۵ %۱۵ %۱۲ %
طبقه سوم۱۲ %۳ %۳۰ %۳۰ %۲۴ %

 ۲۰ نکته طلایی در انحصار وراثت:

 1. گرفتن گواهی انحصار وراثت مدت ندارد به عبارت دیگر هر زمان می توان برای آن اقدام کرد. نکته مهم این است که اگر شخص فوت شده بعد از فروردین ۹۵ فوت شده باشد حتی برای تأخیر در پرداخت مالیات بر ارث و اظهارنامه مالیاتی هم جریمه در کار نخواهد بود.
 2. فرزندی که قبل از پدر یا مادر فوت کند ارث نخواهد برد فرض کنید پدری ۴ فرزند داشته باشد و یکی از فرزندان در سال ۹۸ و مادر در سال ۹۹ فوت کرده باشد وراث پدر فقط ۳ فرزند باقی مانده است و نه نوه یعنی فرزندان فوت شده ارثی نخواهد برد. در مثال دیگر فرض کنید پدر در سال ۹۸ فوت کرده و ۴ فرزند داشته و یکی از فرزندان در سال ۹۹ فوت می کند در این صورت نوه قدرالسهم پدر یا مادرش از پدربزرگ ارث می برد.
 3. مالیات بر ارث چقدر است و به چه چیزهای دیگری تعلق می گیرد؟ به طور خلاصه: الف) وراث طبقه اول کسانی که شهید اعلام می شوند مالیات بر ارث ندارند. ب) وسایل منزل متوفی هر چند گران قیمت و نفیس مالیات ندارد. ج) برای دریافت وجوه در بانک متوفی ۳% مالیات است. د) ۲% وسایل نقلیه موتوری مالیات است. هـ) برای اموال غیر منقول (املاک) حدود ۱۵% ماخذ ارزش های مالیاتی املاک – که بسیار کمتر از قیمت معاملاتی در مشاورین املاک و جامعه است – برای طبقه اول و حدود ۳۰% طبقه دوم و حدود ۶۰% طبقه سوم – یک مثال عمومی و کاربردی: وقتی شما آپارتمانی را بخواهید به صورت سند رسمی در دفتر اسناد رسمی انتقال دهید فروشنده بایستی مالیات نقل و انتقال پرداخت کند. این میزان مالیات را ۳ برابر کنید میزان مالیات بر ارث آن آپارتمان به دست می آید.
 4. بر طبق قانون جدید مالیات های مستقیم دیگر لازم نیست که همه ورثه اظهارنامه مالیاتی بدهند و کل مالیات بر ارث پرداخت شود. فرض کنید که بعضی از ورثه همکاری نمی کنند یا مالیات نمی دهند یا خارج از کشور هستند و امثالهم. در حال حاضر هر کدام از ورثه می تواند به قدرالسهم خودش مالیات پرداخت کند و بدیهی است، همان میزان سهم خود هم حق تصرف حقوقی و احیاناً فروش آن را دارد.
 5. انحصار وراثت با تقسیم اموال کاملاً متفاوت است اگرچه در اصطلاحات عامیانه بعضی می گویند یا می پرسند که انحصار وراثت خانه مثلاً چگونه است. در واقع آنها سؤال در تقسیم اموال دارند. عنایت داشته باشید که در شورای حل اختلاف و در دادخواست صدور گواهی انحصار وراثت، تقسیم اموال انجام نمی شود و اساساً لیست اموال هم در گواهی مذکور ذکر نمی شود. فقط میزان سهم هر یک از ورثه از ماترک (آنچه ارث رسیده) مشخص می شود.
 6. در عمل محدودیتی برای اعتراض و درخواست اصلاح رأی گواهی انحصار وراثت وجود ندارد و هر کس این (ذینفع) که مدعی است اشتباهی رخ داده می تواند اعتراض و درخواست اصلاح کند.
 7. نکته کاربردی که باید بدانیم این است که لزوماً یکی از ورثه نباید درخواست صدور گواهی حصر وراثت کند. قانون حصر وراثت چنین است که اگر شخصی نفعی در گواهی مذکور هم دارد می تواند با اثبات آن دادخواست حصر وراثت متوفی را به شورا تقدیم کند. مثلاً فرض کنید شما چکی از شخصی دارید که فوت شده است بدیهی است که بایستی بر علیه وراث اقامه دعوی کنید و وراث هم به هر دلیل انحصار وراثت نکرده اند و یا شما (طلبکار) به آن دسترسی ندارد. در اینجا صاحب و دارنده چک می تواند تقاضای صدور انصار وراثت متوفی صاحب چک را کند.
 8. ورثه کسی است که زنده باشد. اگرچه که به صورت حمل و در شکم مادر باشد بنابراین اگر فرزندی قبل از والدین فوت کرده باشد نه او نه فرزندانش ارث نمی برند.
 9. خوانده در دادخواست انحصار وراثت وجود ندارد، تعبیر ما حقوقی ها از امور حسبی است و دعوی ترافعی نیست که خوانده داشته باشد.
 10. در خصوص دریافت مجدد گواهی انحصار وراثت هم به کرات سؤال می شود به صورت خلاصه اینکه هر وقت بخواهید می تواند به شعبه شورای صادر کننده رأی مراجعه کنید و درخواست کپی برابر اصل کنید و محدودیتی نیست. ولی اگر سابقاً انحصار ورثه ای شده باشد که گم شده باشد که را اصلاً نمی دانیم کجا بوده دیگر چاره ای نیست به جز درخواست مجدد گواهی انحصار وراثت.
 11. یکی از تشریفات گرفتن گواهی انحصار وراثت شهادت شهود است. از شرایط استشهادیه این است که ۳ نفر بایستی به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند و فرم مربوطه که در آن اسم و مشخصات متوفی و تاریخ فوت ایشان و مشخصات ورثه است را امضاء کنند و سر دفتر اسناد رسمی گواهی امضاء کند. هزینه گواهی امضاء و استشهادیه برای هر شاهد در سال ۱۳۹۹ شصت هزار تومان است.
 12. یکی دیگر از تشریفات صدور گواهی انحصار وراثت نامحدود انتشار آگهی در روزنامه کثیرالانتشار است. دانستن چند نکته ضروری است. الف) کلیه پروسه نشر آگهی توسط خود شورای حل اختلاف انجام می شود. ب) دانستن اینکه در کدام روزنامه چاپ شده و نسخه ای از آن را داشته باشید. نه اهمیت دارد و نه مزیتی. ج) شورای حل اختلاف به جهت نشر آگهی انحصار وراثت مبلغ و هزینه ای دریافت نمی کند.
 13. سخن از انحصار وراثت محدود و نامحدود پیش آمد تفاوت. اولاً در این است گواهی انحصار وراثت محدود نیازی به انتشار آگهی در روزنامه کثیرالانتشار ندارد و ثانیاً در مواردی که متوفی مالی نداشته (کمتر از ۵۰ میلیون تومان) باشد گواهی انحصار وراثت محدود مفید فایده است.
 14. رویه همه شوراهای حل اختلاف در صدور گواهی پیش گفته این است که اگر وراث، طبقه دوم ارث باشند. در این خصوص از اداره ثبت احوال محل استعلام به عمل می آید تا محرز گردد که کسی از طبقه اول باقی نمانده است. همچنین در طبقه اول نیز اگر مدارک همه وراث (شناسنامه ها) کامل نباشد، رویه غالب شوراها چنین است که از اداره ثبت احوال استعلام می کنند.
مطلب مرتبط :   مطالبه اجرت المثل زندگی مشترک مراحل و شرایط گرفتن

نکته مهم: با توجه به اینکه پدر و مادر متوفی نیز جزء طبقه اول هستند و ارث میبرند و ممکن است یکی از ایشان قبلاً  فوت کرده باشد. بهتر است مدرکی که دلالت بر فوت پدر یا مادر متوفی داشته باشد همراه داشته باشید. مثل شناسنامه ابطال شده، گواهی فوت یا گواهی انحصار وراثت در غیر اینصورت اگر احتمال زنده ماندن منطقی آنها باشد، توسط شورا در این خصوص نیز (فوت پدر یا مادر و یا هردو) استعلام به عمل می آید.

به افتخار اعلام می کنیم که در مدت زمان حدود ۴۰ روز کاری بدون نیاز به مراجعه موکل تمام مراحل توسط ما وکلای پایه یک دادگستری گروه پارسای انجام شده و گواهی تقدیم موکل خواهد شد.

 1. یکی از معایب دیر تقسیم کردن ارث و در رودربایستی و یا اختلاف گیر کردن این است که یکی از وراث نیز فوت می کند و برای او هم بایستی انحصار وراثت کرده و گواهی اخذ شود تا بتوان اموال را تقسیم کرد. فرض کنید فردی در سال ۹۰ فوت کرده وراث حین الفوت او همسر، پدر و ۲ فرزند است. در سال ۹۲ پدر او فوت می کند و در سال ۹۸ همسرش. اگر فرزندان فرد مذکور انحصار وراثت نکرده و یا تقسیم مال نکرده باشند اکنون نیازمند اخذ گواهی حصر وراثت پدر و همسر متوفی مهم هستند تا بتوان ماترک او را تقسیم کرد.
 2. اگر فرد ایرانی در خارج از کشور فوت شده باشد در ابتدا بایستی فوت او به تأیید سفارت یا کنسولگری ایران در کشور محل فوت برسد. پس از تأیید سفارت ایران در سیستم ثبت احوال ایران نیز فوت او ثبت می شود و می توان گواهی فوت را در ایران اخذ کرد.
 3. نبودن یکی از ورثه در ایران یا همکاری نکردن یکی از ورثه، ناپدید بودن او و … هیچکدام مانعی برای اخذ گواهی نیست و به سهولت هر کدام از ورثه چه تنهایی یا توسط وکیل دادگستری می تواند دادخواست و درخواست انحصار وراثت کند.
 4. همانطور که می دانید هر شخصی می تواند، یک سوم اموال خود را به نفع هر شخص یا اشخاصی وصیت کند. بنابراین اگر متوفی وصیت نامه رسمی دارد – وصیتی که در دفتر اسناد رسمی تنظیم شده است – بهتر است به شورای حل اختلاف در هنگام صدور گواهی حصر وراثت اعلام شود تا در آن منعکس شود. اما اگر وصیت متوفی بر طبق سند غیر رسمی و عادی است باید پس از صدور گواهی انحصار وراثت از دادگاه تنفیذ آن را درخواست کرد. البته اگر بین وراث بر سر آن اختلاف است.
 5. در مورد طبقه دوم ارث یعنی خواهران و برادران دانستن این نکته ضروری است که اگر کسی فوت کند و ورثه طبقه اول نداشته باشد. در صورتی برادر یا خواهر پدری ارث می برد که برادر و خواهر (ابوینی) از یک پدر مادر و برادر و خواهر ( امی) مادری نداشته باشد. به زبان ساده تر بر طبق قانون و فقه برادر و خواهران ابوینی و امی بر برادران و خواهران ابی اولویت دارند. شاید علت را بپرسید و دلیل این تبعیض را بخواهید؟ نمی دانیم! تقسیم ارث بین مادری ها به صورت مساوی است ولی بین ابوینی ها یا ابی ها به نسبت پسر ۲ سهم و دختر۱ سهم است. علت آن را نمی دانیم!
 6. ممکن است سؤال کسی باشد که شورای حل اختلاف چگونه آخرین اقامتگاه متوفی را شناسایی می کند و خود را صالح رسیدگی میداند. جواب این است که معمولاً به اظهار درخواست کننده و نشانی اعلام شده از متوفی در برگ شهادت شهود (استشهادیه) نگاه می کنند

سامانه انحصار وراثت

چیزی به عنوان سامانه انحصار وراثت، سامانه پیگیری انحصار وراثت، استعلام انحصار وراثت، اداره انحصار وراثت و … وجود ندارد و نمی دانیم منشأ این اطلاعات غلط کجاست. آنچه لازم است این که خواهان (متقاضی) بایست در سامانه ثنا – برای انحصار وراثت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت نام کند و اگر از قبل به دلیل کارهای قضایی در سامانه ثنا که ثبت نام آن الزامی است- رمز شخصی دریافت کرده باشد کافی است. اوراق و ابلاغیه های قضایی از طریق سامانه مذکور به متقاضی اعلام می شود. توجه داشته باشید فقط ثبت نام ثنا برای خواهان گواهی حصر وراثت کافی است و نیازی به داشتن ثنای همه ورثه نیست.

گواهی حصر وراثت برای سهام عدالت

دارایی هر شخص بعد از فوت به صورت قهری به وراث به عنوان قائم مقام قانونی متوفی منتقل می شود. البته همانطور که یادآوری شد وراث برای رسیدن و انتقال قانونی ماترک ناگزیرند مراحلی را طی کنند و گفته شد که اولین اقدام از مراحل تقسیم ارث، گرفتن گواهی انحصار وراثت است به سهام شرکت های بورسی و غیر بورسی متوفی هم جزء ماترک  (اموال متوفی) است و برای دریافت و انتقال سهام عدالت حصر وراثت لازم است. بنابراین در جواب به کسانی که سؤال می پرسند در مورد نحوه دریافت سهام عدالت متوفیان، جواب این است که ابتدا گواهی حصر وراثت اخذ کنید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. حسین

  سلام.درتوضیحات متن بالا نوشته شده که انتشار آگهی در سال ۹۸ رایگان است ولی در شهرستان زابل از شورای حل اختلاف نامه به اداره ارشاد فرستاده میشود که توسط دفتری تحت عنوان انتشار آگهی در این اداره به یکی از روزنامه ها ارسال و مبلغ ۳۰ هزار تومان هم بابت نشر آگهی اخذ میشود
  آیا گرفتن هزینه قانونی است؟
  تشکر

 2. ملیحه مسگرها
 3. نادی والی

  پدربزرگ من درسال ۱۳۶۲ فوت شده، ۲پسر او یعنی پدر و عموی بنده به ترتیب در سال‌های ۱۳۸۰ و ۱۳۸۶ فوت شدند، عموم ازدواج نکرده بودن و فرزندی ندارند، و تنها دختر ایشون یعنی عمه من بعد از فوت پدرم خبری از ما نگرفت، عمه من زمانی که پدرم بودند با جلب امضای ایشون توانست منزل ایشون رو بفروشه و حق پدرمو نده، اخیرا یکی از اقوام پدری من بما اطلاع دادند پدربزرگ من در ساوه زمین داره و عمه من نتوانسته در نبود ما اونا رو بفروشد، وقتی از ایشون پرسیدیم گفت روی زمین‌ها کشاورزی میکنن و هیچ ارزشی نداره و بما آدرس نداد، حالا ما باید چگونه حق خود را بگیریم، وراث فقط۵ نفرهستند ۱ عمه من و ۴ فرزند ما هستیم ( ۲ پسر و ۲ دختر ). ممنون

 4. محبوبه عباسی

  شوهرم فوت کرده و یک مغازه با برادرش شریک هست ولی نمیدونم که توی سند ذکر شده یا نه از کجا باید بفهمم و اگر ذکر نشده باشد باید چکار کنم

 5. کامران

  با سلام
  پدر بزرگم من حدود ۲۵ سال پیش فوت کردند و ی زمین تقریبا بالای ۲۰ هکتار زمین اطراف سنندج ب ارث گزاشتن . الان بعد فوت ۲ تا عموهام میخواهیم انحصار وراثت کنیم چکار باید بکنیم

 6. علیرضا

  با سلام

  جهت اقدام به انحصار وراثت شخصی که در سال ۱۳۹۳ فوت شده نیاز به چه مدارک و انجام چه اقداماتی میباشد؟

  با تشکر

 7. بابک ساکی

  سلام وقت خوش من بابا انحصار ورثه به دفتر الکترونیک رفتم ولی تاریخی که زده نزدیکه متاسفانه تمامی مدارک خودم نوشتم از طرف خانواده باید در تاریخ مقرر در دادگاه باشم چون من ماموریت به شهر دوری امدم نمی توانم در دادگاه شرکت کنم نظر شما چیست باید چکار کنم ممنون

 8. مریم

  با سلام
  اگه اول اقدام به حصر وراثت کرده سپس از طریق ثبت مهریه را اجرا بذاریم و دادگاه حصر وراثت زودتر تشکیل بشه آیا توی دادگاه با توجه به مهریه اموال رو تقسیم میکنند ؟

 9. شهاب سعادت

  سلام خسته نباشيد،يك سوال داشتم
  من پدرم سالها پيش فوت شده و مادرم ازدواج مجدد كرده،ايا از پدرم يك هشتم مالش ارث به مادرم تعلق ميگيرد؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله اگر قبل فوت پدر طلاق نگرفته باشد

 10. بهنام

  سلام ممنون از مطالب و اطلاعات خوبی که در اختیارمان گذاشتید شاد و موفق باشید

 11. نجاری

  آیا برای اموالی که قولنامه ای هستند وسند ندارند وراث میتوانند درخواست حصر ورثه کنند یا باید بصورت توافقی انجام شود؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   برای فروختن قولنامه ای (سند عادی) هم باید وراث قانونا مشخص باشه

 12. هومن

  با عرض سلام
  اگر تمامی وراث راضی به پرداخت مهریه همسر متوفی باشند, برای کسر مهریه از ارثیه و کاهش میزان مالیات, باز هم نیاز است که از طریق دادگاه یا ثبت اقدام گردد یا اینکه صرفا پر کردن فرم های مالیاتی با ذکر مهریه به عنوان دین کفایت می کند؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در صورت رضایت همه نیازی به دادگاه رفتن نیست

 13. هومن

  برادر من فوت کرده.الان مبلغی دیه که بهش تعلق گرفته بهش رسیده مال تصادف قبل از فوتش بوده.برادرم با مادرم زندگی میکرد و از پدرم جدا شده اند.الان چطوری میشه دیه تصادف رو از بیمه بگیریم.
  از پدرم خبری نداریم و نمیدونیم کجاست باید چه کنیم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   گواهی انحصار وراثت رو اخذ کنید و به شعبه دادگاه و یا جرای احکام مراجعه کنید به قدر السهم خودتون میتونید دیه رو بگیرید

 14. سعید

  با سلام
  اگه یکی از وراث از نحوه تقسیم اموال رضایت نداشته باشد ایا میتوان گواهی انحصار وراثت صادر کرد با توجه به اینکه اینجا نوشتین میشه با استعلام شورای حل اختلاف میشه حل شد؟؟ ایا این انصافه یا من اشتباه متوجه شدم

 15. عباس

  باسلام اگر متوفی طلا و سهمی از خانه بنام داشته باشد هزینه انحصار ورثه چگونه است ؟

 16. نفس

  سلام
  خسته نباشید
  اگر متوفی سال ۹۷ فوت کرده باشه و فرزند و همسری هم نداشته باشه و ویرایش(خواهر و برادر) هنوز انحصار وراثت انجام نداده باشن، هنوز هم با همین شرایط میشه حصر وراثت انجام داد؟

 17. وحيد

  سلام
  پدر بنده به رحمت خدا رفته
  ايشون مغازه داشتن ايا پرداخت ماليات شغلي مستجري كه با پدرم قرار داد داشته ربطي به انحصار وراثت داره ؟

 18. حمید پاک سیرت

  باسلام و تشکر . ما ۳ خواهر و ۵برادر بودیم که یکی از برادرها قبل از مادرم فوت شده ودارای یک فرزند میباشد ‌. و برادر دیگر مجرد بوده و به علت اعتیاد و بیماری روانی حدودا ۱۵ سال است که از منزل خارج و تاکنون برنگشته است . سوال : ۱-آیا به وراث برادرم ارث تعلق میگیرد ؟ ۲-آیا برادر مفقودم در انحصار ورثه قید شود یا نه ؟ خیلی خیلی ممنونم

 19. abbas moghtaderr

  سلام خسته نباشد ما ملک مسکونی تجاری در سال ۸۸ به ما به ارث رسید هزینه مالیات انحصار وراثت برای فروش ملک به چه صورت حساب میشود؟!

 20. فرساد فروغی

  سلام . تو مطالبتون نوشتید “برای گرفتن حصر ورثه باید به اداره دارایی مراجعه کرد؟

  خیر، مگر اینکه متوفی قبل از سال ۹۸ فوت کرده باشد که بایستی گواهی از اداره مالیات اخذ شود.” پدر من ۱۳۹۹/۰۱/۰۵ فوت کرده اما گفتن دارایی هم باید بری
  لطفا راهنمایی بفرمایید! ممنونم

 21. علیرضا

  سلام. پدر من سال ۷۹ فوت کردن و ما همون سال گواهی انحصار وراثت گرفتیم، اما الان به شورای حل اختلاف مراجعه کردم برای گرفتن کپی برابر با اصل گواهی میگن از زمان صدور گواهی خیلی گذشته و مدارک اون سالهارو از بین بردن و ما برای انتقال یه سند فرصت دوباره اقدا کردن رو نداریم. می خواستم بدونم راه دیگه ایی برای گرفتن کپی برابر با اصل انحصار وراثت وجود داره؟؟ پیشاپیش ممنون از راهنمایی هاتون.

 22. تهامی

  من پدرم فوت شدن و یکسال بعدش پدر پدرم (پدربزرگم) فوت کردن و مادر پدرم خیلی وقت پیش و قبل تر از پدرم فوت کرده بودن. ما تا الان هیچ اقدامی برای انحصار وراثت نکردیم ولی الان می خوایم انجام بدیم. سوال من اینه که آیا فرزندان پدربزرگم (برادران و خواهران پدرم) هم الان جزء وراثین حساب میشن؟ چون پدربزرگ بعد از پدرم فوت شدن بخاطر این برایم سوال هست این مسئله. ممنون از شما

 23. مازی

  سلام.پدربزرگ من حدودا ۱۳ سال پیش فوت شده. و اون موقع وراث بدون انحصار وراثت اموال رو بین هم توافقی تقسیم کردند. و به عموم رسید دادند که حق پدری از عموم دیگه هیچکسی نداره. مونده الان فقط سهام عدالت که اون موقع پیگیر نبودند. الان میشه اون سهام رو هم بین وراث تقسیم کرد؟ اگر میشه….با توجه به اینکه انحصار وراثت باید صورت بگیره…اینا هم از قبل اموال رو تقسیم بندی کردن…شرایط چگونه خواهد بود؟

 24. مریم

  سلام وقت بخیر برادرمن۴ سال پیش فوت کرده و زن عقدی داشته الان ازدواج کرده ایامیتونسته طی این مدت بدون اطلاع ازماکارای انحصارورثه روانجام داده باشه؟واینکه برای انجام کارهای انحصارورثه باید حتما همسرش حضورداشته باشه؟

 25. علی

  سلام ببخشید من دفتر خدمات قضایی رفتم ارجاع دادن حل اختلاف الان کی باید برم حل اختلاف برای بقیه کار؟

 26. نسیم

  سلام پدر م ۱۰ سال پیش فوت شده در این سالها برادرمان سعی در وکالت تام اموال به مادرم رو داشتند ولی من امضا نکرد الان می خوان از طریق دادگاه سهم هر کسی مشخص بشه ایا انحصار وراثت بدون نیاز من انجام گرفته وآیا امکان تبانی فروش مال به داییم وجود داره

 27. ایمان

  باسلام.مادر من چند سال پیش فوت کردن.پدرم چندسال بعد دوباره ازدواج کردن.سال گذشته پدرم فوت شدن.خواستم بدونم مادره خودم از ارث سهمی دارد؟ایا میشود از لحاظ قانونی کاری کرد.ممنون

 28. سلیم رضائی

  سلام و وقت بخیر
  طبق کدام ماده قانون یا بخشنامه باید گواهی حصر وراثت به امضاء “سه نفر” برسد؟ تاکید سوال بر سه نفر بودن شهود میباشد.
  با تشکر و سپاس فراوان

 29. خاطره هاشمی

  سلام
  پدر بزرگ (مادری)من سال ۸۱ فوت کردن و مادر بزرگ (مادری) هم سال ۹۹ و مادرم هم ۹۵ و پدر بزرگم زمین و خونه داره که توی خونه داییم زندگی میکنه و تمام مدارک پدر و مادر بزرگم دست داییم هستش چجوری باید اقدام به گرفتن ارثم کنم ؟

 30. Pari

  سلام خسته نباشید اگر از طرف خانواده مادری یه ملک باشه و دختر اون خانواده بعد از پدر فوت شده ایا چیزی به نوه میرسد؟

 31. دارا

  آیا مدت زمانی که برای گواهی انحصار وراثت طول میکشد تبدیل به بهانه برای بیمه نمیشود

 32. میلاد

  سلام.
  من یه سوال داشتم اگه جواب بدید ممنون میشم
  مادرم به رحمت خدا رفته و برادر و خواهرام به من وکالت دادن که خونش رو بفروشم و برای انحصار وراثت اقدامی نکردیم.با این وکالت میتونیم سند که به نام مادرمه به نام خریدار بزنیم یا نه.

 33. عادل

  سلام چطور می توانم قبل از فوتم شخصا مالیات بر ارث را بدهم و انحصار وراثت هم بکنم؟

 34. محمد

  ما داخل پرونده مون ک داخل دادسرا بود
  برگه انحصار وراثت وجود داشت

  اما مث اینکه منشی گم کردش برگه رو و الان پروندمون ناقصه
  چیکار میتونم بکنم؟
  میشه از منشی شکایت کنم ؟

 35. مهسا

  سلام وقت بخیر پدر بزرگ من سال ۸۷فوت شده ومادربزرگم سال ۹۰فرزندانشون از سمت پدر انحصاروراثت نگرفتن وبعداز فوت مادرشون انحصاروراثت از سمت مادرگرفتن و ارث رو ازسمت شورای اسلامی تقسیم کردند درصورتی که تمام اموال به نام پدربزرگم بود حالا بین وراث دعواشده میخوان انحصاروراثت پدری بگیرن ایا یه همچین چیزی نیشه؟یا چیکار باید انجام داد

 36. سارا

  سلام .من پدرم فوت کرده و بازنشسته بوده الان من و مادرم میخوهیم حقوق پدرم رو بگیرم ولی اسناد و مدارک اموالشو رو نداریم و پولی هم نداریم دنبال این کار بریمو بچه های دیگه ازدواج کردند و نمی خواند انحصار ورثه بشه راهی هست بدون این کار برای حقوق اقدام کرد

 37. آرزو موسی زاده

  سلام – من سوال داشتم میشه جواب بدین ممنون میشم
  من پدرم بهمن سال ۹۵ فوت شدن انحصاروراثت کردم از خدمات الکترونیک. الان میخوام سهام های پدرم و خونشو تقسیم کنم
  برادرم خارج از ایرانه از کجا باید اقدام کنم برای تقسیم ارث
  بعد من میخوام از برادرم وکالت بگیرم که بتونم خونه رو تقسیم کنم و سهام و من بردارم کلا ماله من بشه چه نوع وکالتی باید به من بده؟

 38. Mina

  سلام برای انحصار وراثت اگر عقد نامه همسر متوفی گم شده باشد باید چکار کنیم
  لطفا جواب بدین

 39. شاهرخ

  سلام
  میخواستم درمورداینکه بعدازفوت دایی وزن داییم که صاحب فرزندهم نشدن ایادارایی داییم چگونه بین خواهرهاش ویک برادرتقسیم میشه
  خواهش میکنم راهنمایی کنید
  تشکر

 40. عباس قشلاقی

  درسال ۶۶ انحصار وراثت انجام دادیم ، متاسفانه در سیل کلیه مدارک ما را آب برد برای گرفتن المثنی چکار باید کنم چه مراحلی را باید طی نمایم ؟

 41. رصا

  سلام.پدرم هشت ماه است که فوت کرده.دو برادر و دو خواهر و مادرم هستیم.برادرم هیچگونه همکاری برای انحصار وراثت نمیکند.در توضیحات شما خواندم که عدم همکاری یکی از وراث مشکلی ایجاد نمیکند .و از ثبت احوال استعلام میگیرند.میخواستم بدونم اگر بدون ایشان اقدام کنیم و گواهی نامحدود گرفتیم.هنگام انتقال اسناد در دفتر خانه عدم حضور ایشان مشکلی ایجاد نمیکند.؟ممنون میشم

 42. کریم

  گواهی حصر وراثت تو سامانه ثنا اومده و پرینت گرفتم آیا همین کافیه یا باید اصلش را دریافت گنم و از کجا؟؟؟

 43. محمد

  سلام .خانمی از اقوام شوهرش تصادف کرده وبه رحمت خدا رفتن شورای حل اختلاف دیه آن مرحوم را بین فرزندان ،مادر، پدر وهمسرش تقسیم کرده بعد از گذشت ۱سال وچند ماه همسرش درخواست مهریه خود را دارد . تکلیف آن چه خواهد بود

 44. Emarat

  پدرم با یک از اقوامش در خرید و فروش خانه با هم کار می کردن معمولن سند یا قولنامه به نام یکی از آنها نوشته می شد. پیش از فوت پدر دو تا خانه خریده شد بنام شریک او. وراث برای تقسیم اموال پیش او مراجعه کردن اما ایشان آنها را تحویل نداد حال باید چکار کرد. ضمنن شریک بنگاه دار است و پدر کشاورز.

 45. محمد انصاری

  با سلام.بنده از پدرم یک چک به مبلغ پنجاه ملیون تومان دارم به تاریخ سال نود و شش و پدرم یک ماه قبل فوت شده ایا این چک از محل ارث پدری قابل نقد کردن میباشد یا نه.ممنون میشم جواب بدین.محمد از شیراز

 46. محمد انصاری

  سلام.بنده یک چک از پدرم دارم به تاریخ زمستان نود و شش و حالا دو ماه است پدرم فوت نموده میخاستم بدونم ایا این چک قابل نقد کردن از محل ارثیه پدری میباشد یا نه.ممنون

 47. نبی

  سلام من بابام خیلی وقت پیش بابام فوت کردن حالا مامانم و خواهرم فوت کردن برای انتقال سهام عدالتشون انحصار وراثت میخوان برا مامانم گرفتم ولی خواهر ندادن آیا همون کافیه چون فقط من وارثشون هستم

 48. رضاتهرانی

  سلام وخسته نباشید
  من چندسالی ایران نبودم و به دلیل جداشدن مادروپدرم هیچ دسترسی به اقوام مادرم ندارم بعد از برگشتم متوجه شدم مادرم فوت شده است از طریق یک نفر ناشناس
  میخوام انحصار وراثت بگیرم برگه گواهی فوت را گرفته ام اما شناسنامه متوفی را ندارم و هیچ دسترسی به اینکه چه اموالی داشته و میزانش رو هم نمیدانم
  ایا بدون شناسنامه متوفی میتونم حصروراثت بگیرم؟

 49. علی

  سلام
  برادر من سال ۹۴ فوت شد و چون همسر و فرزندانش هم قبلا فوت کرده بودند فقط پدرم وارث برادرم شناخته شد ، برادرم حدود هشتصد میلیون تومن پول داشت و ما خبر نداریم کنارگذاشته ، چه جوری میشه فهمید که پولهاش گجاست ؟؟

 50. علی

  سلام
  آیا سهام عدالت متوفی را میتواند یکی از وراث بنام خودش کند ؟ و مراحلش چگونه است ؟؟؟
  با تشکر

 51. کاظم صیرفی

  با سلام، ماترکی حداکثر به میزان ۵ ملیون تومان بصورت سپرده بانکی برای همسرم ( تنها باز مانده مرحومه) از خواهر متوفی ایشان باقی مانده. که شخصا قصد اقدام به دادخواست انحصار وراثت محدود دارند. ولی طبق قوانین باید وکیل حقوقی داشته باشند. هزینه این وکالت چه مقدار است؟ با توجه به میزان ناچیز ماترک چه پیشنهادی برای تقلیل هزینه دارید. و ایا امکان پیش برد کار بدون وکیل حقوقی هست؟ با سپاس از پاسخ.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   الزام و اجباری به داشتن وکیل دادگستری نیست هر یک از ورثه می تواند تقاضای صدور گواهی انحصار ورثه کند

 52. میلاد

  سلام
  ببخشید من الان ابلاغیه انحصار وراثت پدرم رو دریافت کردم؛ و متعجبانه متوجه شدم که با وجود اینکه تمام مدارک در پرونده وجود داشته؛ تنها اسامی فرزندان مرحوم به عنوان وارث ذکر شده و اسمی از همسرش ( مادر بنده ) در ابلاغیه ذکر نشده.
  خواستم ببینم این راهکارش چی هست؟ آیا همه مراحل از اول باید طی بشه ؟

  1. گروه وکلای پارسای

   درود بر شما
   مشکلی نیست به همان شعبه صادر کننده گواهی بروید و تقاضای اصلاح رای کنید

 53. احمد

  باسلام
  پدر بنده زن دوم داشته است و ۲ماه قبل فوت کرده است. زن دوم در خانه مستقر است و تمام مدارک ازجمله اسناد مالکیت خانه و ماشین و بیمه عمر و دفاتر حساب بانکی و … را در اختیار دارد و ما هیچ دسترسی نداریم. میگوید به طلب مهریه ۸۰سکه بهارآزادی همه چیز متعلق به اوست. از حسابهای بانکی پدرم پس از فوت برداشت کرده و حساب بورس را هم به نفع خودش استفاده نموده است. تا سال ۹۸پدرم تهران بودند و بعد به شهرستان رفته اند.
  چگونه می توانیم علیه ایشان اقامه دعوی کنیم.
  باتشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اول از همه بدانید که زوجه متوفی میتواند از محل ارث و ماترک مطالبه مهریه کند. آنچه باقی بماند مطابق گواهی انحصار وراثت بین وراث تقسیم میشود
   دوم بعد از گرفتن انحصار وراثت میتوانید دادخواست تقسیم ترکه بدید
   اگر برداشتی هم شده باشد قابل تعقیب قانونی است

 54. الهام

  پدر من قبل از فوت همه اموال خود را به مادرم صلح کرد و اقرار نامه و وکالت تام هم به مادرم دادند از انجایی که مقداری از اموال سهم الرث پدر بزرگم بودن که تقسیم نشده٫ آیا برای انحصار وراثت نیاز هست که داخل فرم دارایی بیاریم یا نه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در هر صورت اگر بعد فوت پدر مالی باقی مانده و لو ارث از پدر بزرگ گرفتن انحصار وراثت الزامی است.

 55. Danial

  سلام, من پرسشی دارم. ما (۳ برادر و ۳ خواهر) یک خانه پدری در تهران داریم که بنام پدرمه , که ۴۰ سال پیش فوت کرده .۱۰ سال پیش گواهی انحصار وراثت را که در ان ورثه و میزان سهم الارث را مشخص میکند, گرفتیم اما مراحل اداره دارایی انجام نشد. (برادر بزرگم ادعا میکنه که ان گواهی انحصار وراثت را که ۱۰ سال پیش انجام دادیم, باطل شده و حال میبایست از نو درخواست انحصار وراثت کنیم. آیا این درسته؟)
  مادرم ۲ سال پیش فوت کرد. من و خواهر کوچکترم حق خودمنومیخواهیم. سند خانه و مدارک دست برادر بزرگمه و خانه را بدون اجازه ما اجاره داده و دو ساله که اجاره خانه را میگیره و میخوره بدون اینکه یک ریال از ان را بما بده و به خواهر کوچکم میگه, برو شکایات کن. در ضمن من یک وصیت سوتی از مادرم در موبالم دارم که پیش از اینکه از پله ها بیفته و فوت کنه, میگه, که تمام اموالش پس از فوتش متعلق به منه , و حق ارثش به من و خواهر کوچکم میرسه . آیا این در ایران سندیت دارد؟ من خودم در خارج زندگی میکنم. من یا خواهر کوچکم چیکار میتوانیم کنیم ؟ از راهنمای شما سپاسگزارم!

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   وصیت صوتی ارزشی ندارد
   اجاره مال مشاع ورثه ای بدون رضایت شما جرم است
   فعلا اظهارنامه بفرستید مبنی بر عدم رضایت شما به تصرفات دیگر ورثه

 56. محسن

  سلام پدرم سال۹۶فوت شده وفقط یک ملک قولنامه ای داشت که فروختیم سندی به نامش نبوده ومادرم سال ۹۴وهیچ گونه ملکی نداشته برای انتقال سهام عدالت نیازبه انحصاروراثت هردونفرشان می باشد؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   با توجه به آنچه نوشتید خیر

 57. مرتضی

  سلام .مادر من فوت کرده و هنگام فوت وصیتی نکرده بود وازخودتش خونه ای دارد ..میخوام بدونم چه کسایی ارث میبرن . فقت فرزندان یا پدر بزرگ و مادر بزرگ هم هستن؟

 58. ژیلا

  سلام من تک فرزند هستم ومادرم چند روز پیش فوت شد برای انحصار وراثت چکار باید بکنم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   با ما تماس بگیرید

 59. مرواریدفرجی

  سلام پذرمن درسال ۸۴فوت کرده مستمری پدرم راازسازمان تامین اجتماعی دریافت میکنم.دراین چندسال گواهی حصروراثت ارمن نخواستندکه به یکباره حقوقم قطع شده الان برای گرفتن المثنی میروم میگویندبرای قدیم نداریم.دفترخونه هم رفتم اونجاهم به دلایلی ندارن.مجددبخوام بگیرم چقدرزمان میبره وچقدرهزینه اش؟(هیچ اموالی نداردفقط حقوق)که به هیچ ورثه ای دیگرهم نمیرسدفقط من میتوانم دریافت کنم.

 60. حیدری

  سلام وقتتون بخیر، اینکه ادعا دارن شناسنامه های متوفی ها رو سوزوندن، میتونه مانع تقسیم ارث بشه؟

  1. گروه وکلای پارسای
 61. مومنی

  مطالب کامل و شفاف راهنمایی شده است.سپاس گزارم

 62. جمشید غفاری

  سلام و خسته نباشید.چند ماه فرصت داریم بعد از فوت پدر
  برای انحصار وراثت اقدام کنیم؟با تشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مقید به رمان خاصی نیست

 63. خالد سیاح طاهری

  سلام. برادرم قبل از فوت پدرم شهید شده.آیا در انحصار وراثت پدرم باید نام فرزندان برادرم قید گردد و آیا آنها هم سهم الارث دارند؟
  با تشکر

  1. گروه وکلای پارسای
 64. آزاده

  با سلام
  پدر بزرگم فوت کرده و عموی من برگه ی انحصار وراثت را گرفته ولی به ما نمیده. لطفا راهنمایی می فرمایید برای گرفتن کپی برابر اصل برگه چه کار کنیم؟ البته پدر بنده مریض هستن ،من می تونم برای گرفتن کپی برگه اقدام کنم؟ آدرس دفتر خدمات الکترونیک قضایی که عموم اقدام کرد هم بلدم.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   فقط ورثه یا وکیل دادگستری به وکالت از یکی از وراث میتوانند به شورای حل اختلافی که انحصار وراثت شده مراجعه و کپی برابر اصل دریافت کند

 65. تقی رضایی اصل

  سلام
  برای دادخواست انحصار وراثت , آیا دریافت شماره ثنا برای وراث ضروری و لازم است

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   فقط برای شخصی که وکالت میدهد لازم است

 66. شادی

  سلام متشکر از توضیحات خوبتان . اگر بعد از گرفتن انحصار وراثت ملک یا هر گونه مالی از متوفی پیدا شود . میشود آن را بعد اعلام کرد؟

  1. گروه وکلای پارسای
 67. محمدرضا

  سلام ، ممنونم از اطلاعاتتون

 68. سامان رضائی

  سلام پدر من یک زمین کشاورزی دارد و سال ۵۷ پدرش فوت شده او کارت ملی خواهر و تنها برادهایش را جمع کرده و انحصار وراثت کرده .ولی سند به اسم پدربزرگم هس هنوز .ایا انحثار وراثت همان سند است یا باید اقدام دیگه ی بکنه برای سند کردن زمین بنام پدرم.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در گواهی انحصار فقط نام وراث و میزان سهم تعیین و مشخص میشود همین

 69. آرزو داوودی

  سلام مطالب مفید بود سپاسگزارم
  من جزیره کیش هستم دخترم آموزگار بوده تهران وهمونجا فوت شدن حالا حصروراثت اونجا انجام بشه من مدام باید در رفتو آمد باشم؟ یه پسر ۱۸ ساله داره ومن که مادرشم ورثه دیگه ای نداره حقوقش به کی میرسه‌؟ وکیل بگیرم چطور ؟کی باید برم تهران موقع دادگاه یا چندین بار؟ یا وکیل همه کارهارو انجام میده چون بیمارم مدام نمیتونم برم تهران وبرگردم

  1. گروه وکلای پارسای

   تماس بگیرید نگران نباشید

 70. آرزو داوودی

  سلم مجدد سالی داشتم
  فوت شده دخترم وتهران بودن
  من کیش هستم وبدلیل بیماری نمیتونم تورفتو آمد باشم آیا شما از کیش وکالت میپذیرین یا باید بیام تهران هنوز حصروراثت نکردم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله میپذیریم

 71. سعید زوار قلعه لر

  با سپاس فراوان و آرزوی توفیق بیشتر از راهنمایی های بینهایت مفید

 72. علی طوفانی

  سلام پدرگ بزرگ من هفت هشت سال پیش فوت شد و زمان فوتش مادر من در شهر دیگری ساکن بوده .الان میخواد برای سهم ارثش اقدام کنه اما پدربزگ من خدا بیامرز دو تا زن داشته و مدارک متوفی مثل گواهی فوت و شناسنامش دست پسرای زن دومشه . حالا بعد از چند سال از فوتش و بدون مدارک متوفی چطور باید برای انحصار وراثت اقدام کنیم . ممنون میشم اگر راهنمایی فرمایید.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مشکلی نیست گواهی فوت به راحتی از ثبت احوال گرفته میشود و نواقص مدارک استعلام میشود

 73. مریم عظیم زاده

  سلام از پدربزرگ پدری من چند هکتار زمین کشاورزی مونده که مربوط به تقریبا ۵۰سال قبله .حالا مدارک زمین توسط تعدادی از وراث مفقود شدن و طی این سالها از زمین ها بدون اجازه سایر وراث استفاده کردن و ادعای داشتن حق ریشه دارن در صورتی که این حق توسط وراثی به اونها داده شده که الان فوت شدند ما چطور می تونیم مدارک رو دوباره به دست بیاریم و از اونها به خاطر تصرف زمین ها شکایت کنیم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   با شهادت شهود و تحقیق محلی

 74. نیلو

  شما که زحمت کشیدید وسیر تا پیاز انحصار وراثت را بیان کردید دیگه مردم نیاز نمیبینند بروند نزد وکیل!بیچاره وکلا که شما با این کارتون مانع کار کردنشون میشید. .یه پزشک میاد همه فوت وفن کارش را بگه؟همینطوری هم مردم خیلی تو کار وکالت مداخله میکنندو فرهنگ گرفتن وکیل ندارند.واقعا جای تاسفه

 75. غلامرضا بندانی

  توضیحات و نکات بسیار عالی و جامع، ممنون از شما

 76. میلادصفوی

  سلام من پدرم در بیمارستان ایست قلبی کرد فوت کرد
  ما دوتا برادریم ولی پدر وصیت نکرده بود داداشم رفته بود دنبال کارای ورثه شورای حل اختلاف رفت جواب شورا کی به دستمان میرسه؟
  بعدبرای خالی کرده حسابش چند درصد مالیات میخوره

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   حدود ۴۰ روز
   مالیات سپرده ۲ درصد

 77. حمید رضایی

  سلام وعرض ادب
  ۱_ آیا وصیت کننده میتواند یکی از فرزندان را از ارث محروم کند؟
  ۲_ آیا وصیت کننده میتواند همه اموالش را بنام یکی کند؟
  با تشکر

  1. گروه وکلای پارسای
 78. بابک بیدل

  سلام و عرض ادب ، عموی بنده قبل از فوت پدر بزرگ من ۸۵ متر زمین از ایشان ادعا میکنند که خریده و قولنامه خونگی داره و سند نداره حال که پدر بزرگ من فوت کرده ما این موضوع رو فهمیدیم و پدر من قول نداره و از اون زمین ارث خودش رو میخواد ، میخواستم ببینم این قولنامه ارزش داره ، البته ملک وراث دیگه ای هم داره ، و چون دختر هستن راضی هستن که به برادرشون یعنی عموی من برسه ولی پدر من نه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر مبایعه نامه قبل فوت واقعی باشد در دادگاه سندیت دارد

 79. مینا

  سلام
  وقت به خیر
  من میخواستم بدونم گواهی عدم ازدواج جهت برقراری حقوق ورثه انثا رو باید از کجا گرفت؟
  ممنون از راهنمایتون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   باید انحصار وراثت محدود بگیرید

 80. سلام

  مدت زمانی که میتوانیم درخواست انحصار وراثت بدهیم چقدر است؟

  1. گروه وکلای پارسای
 81. حسن خلقی

  سلام خسته نباشید من پدرم فوت کرده یه خونه داشته دست املاکی داده بود که بسازن الان هم انحصار به وارثت کردیم و کاراهای امور مالی رو انجام دادیم میخواستم بدونم الان بخوایم سند خونه رو بزنیم به اسم مادرم کل وارث باید باشن

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله هر ورارث باید برای انتقال سهم خود یا شخصا امضا کند و یا وکیل داشته باشد

 82. علیرضا رحیمی

  عرض سلام و ادب و احترام . اولا از راهنماییهای خوبتون ممنونم . دوم: پدر من بتازگی برحمت خدا رفته از ایشون یک ملک و یک مغازه شراکتی باقی مونده . الان موقع انحصار ورثه ما باید مالیات به اداره دارایی بپردازیم؟ ( چون قبلا پرداخت مالیات سقف معافیت داشت بر اساس طبقه وراث ) الان وضعیت مبلغ مالیاتی که از طرف وراث باید پرداخت شود چگونه است؟ ما چه باید بکنیم که مالیات کمتری پرداخت کنیم؟ اگر بزرگوارانه جواب این حقیر را به آدرس ایمیلم هم ارسال کنید بسیار بسیار ممنون میشم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در زمان دریافت انحصار وراثت نیاری به پرداخت مالیات بر ارث نیست هر زمان که خواستید انتقال دهید یا تقسیم کنید اطهارنامه مالیاتی بدهید

 83. فاطمه نویدی

  پدر بنده سال۹۰ فوت کرده همه اموالشو خونه ویلا و زمین بنام داداشم زده قبل فوتش الان میتونم سهممو بگیرم یا نه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر قبل از فوت انتقال دادن خیر

 84. سحر قادری

  سلام
  پدر همسر من اخیرا فوت کرده ما ساکن خارج کشوریم و دسترسی به هیچ مدرکی نداریم ایا میتوانیم درخواست انحصار وراثت کنیم؟؟

  1. گروه وکلای پارسای
 85. مهدی عبدالمحمدی

  سلام . وقت بخیر. ممنون از راهنمایی ارزشمندتان . سوالی داشتم. مادر ما در سال ۱۴۰۰ فوت نموده اند. ما در حال حاضر پنج برادر و یک خواهر بهمراه پدر مان هستیم . البته یک برادر دیگر متولد سال ۴۷ داشتیم که ایشان دو سه سال بعد فوت نموده اند ولی هیچ مدرکی از شناسنامه و گواهی فوت نداریم .بما می خواهیم سهم مادر مان از سند خانه (یک دونگ) هست به نام بچه ها تغییر دهیم. برای انحصار وراثت با توجه به نبود مدرک برادرفوت شده یمان چیکار باید کرد. متشکر می شویم.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مهم نیست مدارک ناقص از اداره ثبت استعلام میشود

... ...