فقط تهران و کرج 021-44033677 021-44963487 026-34214440 026-34214441
قبول وکالت فقط برای تهران و کرج

مراحل گواهی انحصار وراثت ⚖️ با وکیل در سال ۹۹، مدارک و هزینه ها

مراحل گواهی انحصار وراثت ⚖️ با وکیل در سال ۹۹، مدارک و هزینه ها

 • ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
 • ۲۸ مهر ۱۳۹۹
 • 52 نظر
 • 205795 بازدید

انحصار وراثت نامحدود با وکیل پایه یک در تهران و کرج

 • حدود ۴۰ روز کاری
 • حق الوکاله با تمام هزینه ها دو میلیون و پانصد هزار تومان. نصف مبلغ در ابتدا دریافت می شود و نصف دیگر پس از صدور گواهی انحصار وراثت
 • تماس با شماره ۰۹۱۲۲۵۴۷۶۹۹

به روز رسانی در تاریخ چهارشنبه ۳۰ ام مهر ۱۳۹۹

کلیه مراحل گرفتن گواهی حصر وراثت در تهران و کرج توسط وکلای مجرب در کوتاه ترین زمان و کمترین هزینه بدون مراجعه شما انجام خواهد شد. قابل توجه اینکه علی رغم تورم زیاد در یکسال گذشته و کاهش ارزش پول به جهت رعایت حال موکلان حق الوکاله اعلامی همان است که در سال ۹۸ بوده و تغییری نکرده است.

✍🏼 گواهی انحصار وراثت چیست؟

گواهی است که توسط شورای حل اختلاف آخرین محل اقامتگاه متوفی صادر می شود و در آن ورثه میزان سهم الارث آن مشخص می شود.

آثار داشتن گواهی حصر وراثت چیست؟

ورثه یا هر ذی نفعی برای برای هر اقدام حقوقی در ادارات دولتی، دفاتر اسناد رسمی، بانک ها و … نیازمند گواهی مذکور است. بنابراین اگر انحصار وراثت نکنیم امکان تقسیم و یا انتقال ترکه و مراجعه به ادارات دولتی بانک ها نیست.

✍🏼 مدارک لازم برای درخواست انحصار وراثت چیست؟

 • گواهی فوت متوفی که از سال ۹۵ در بعضی استان ها از جمله تهران به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه درخواست گواهی فوت اخذ می شود.
 • استشهادیه محضری
 • شناسنامه متوفی
 • عقدنامه یا رونوشت
 • شناسنامه وراث
 • احیاناً وصیت نامه رسمی شخص فوت شده

برگه استشهادیه محضری حصر ورثه چیست؟

یکی از مراحل اخذ گواهی انحصار وراثت داشتن برگه استشهادیه است، به این صورت که ۳نفر در یکی از دفاتر اسناد رسمی حاضر می شوند و با پر کردن فرم مخصوص استشهادیه افراد فوت شده، گواهی می کنند که ورثه متوفی چه کسانی هستند؛ دفتر اسناد رسمی نیز امضا ایشان را گواهی و تصدیق می کند.

قانون جدید انحصار وراثت چیست؟

قانون جدیدی وجود ندارد فقط برای فوت شدگان بعد از سال ۹۵ نیاز به اخذ مالیات بر ارث برای گرفتن گواهی انحصار وراثت نیست.

هزینه وکیل برای انحصار وراثت در تهران و کرج چقدر است؟

توجه داشته باشید که گروه وکلای پارسای فقط وکالت انحصار وراثت در تهران را قبول می کنند هزینه وکیل در سال ۹۹ جهت انحصار وراثت دو میلیون و پانصد هزار تومان است که نصف مبلغ در ابتدا دریافت می شود و نصف دیگر پس از صدور گواهی انحصار وراثت.

در صورت عدم همکاری وراث در انحصار وراثت چه باید کرد؟

ممکن است که به هر دلیل یکی از وراث یا حتی به چند نفر از آنها دسترسی نباشد و یا همکاری لازم را نداشته باشند و یا خارج از کشور باشند. به عبارت دیگر به مدرک شناسنامه ایشان دسترسی نیست در این موارد به تقاضای ذی نفع شورای حل اختلاف از اداره ثبت احوال در این خصوص استعلام می کند. پس نگران عدم همکاری یکی از وراث مطلقاً نباشید.

سهم الارث

برای گرفتن حصر ورثه باید به اداره دارایی مراجعه کرد؟

خیر، مگر اینکه متوفی قبل از سال ۹۵ فوت کرده باشد که بایستی گواهی از اداره مالیات اخذ شود.

از کجا شروع کنیم؟

اگر وکیل داشته باشید که تمام مراحل توسط وکیل دادگستری انجام خواهد شد در غیر این صورت بایستی با مدارک گفته شده به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید و دادخواست صدور گواهی انحصار وراثت بدهید. شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی که شما اعلام کنید صالح به صدور گواهی مذکور است.

سهم دولت از انحصار وراثت چقدر است؟

دولت سهمی ندارد و فقط هزینه دادرسی به مبلغ حدود ۲۰۰ هزار تومان در دفتر خدمات الکترونیک پرداخت می شود.

هزینه انحصار وراثت چقدر است؟

پرداخت مبلغ حدود ۲۰۰ هزار تومان در دفتر خدمات الکترونیک قضایی

هزینه نشر آگهی انحصار ورثه چقدر است؟

در سال ۹۹ رایگان است.

انواع گواهی انحصار ورثه:

اگر متوفی دارای اموال باشد بایستی گواهی انحصار وراثت نامحدود اخذ کرد و اگر دارای اموال نیست صرف گرفتن گواهی انحصار وراثت محدود کفایت می کند. توجه داشته باشید اگر بعداً بخواهید ملک یا مال موروثی را بفروشید نیازمند گواهی انحصار وراثت نامحدود می باشید.

از لحاظ هزینه بین این دو تفاوت نیست. اما حیث مدت زمان بین آنها اختلاف است. از مراحل اخذ گواهی انحصار وراثت نامحدود انتشار آگهی است. فاصله بین انتشار آگهی در روزنامه تا زمان صدور گواهی یک ماه است. در خصوص نشر آگهی نیز لازم نیست کار خاصی انجام بدهید شعبه شورای حل اختلاف به پرونده رسیدگی می کند و خودشان رایگان نشر آگهی می کنند.

مطلب مرتبط :   نفقه فرزند مشترک

نمونه گواهی انحصار وراثت نامحدود در سال ۱۳۹۹

نمونه گواهی انحصار وراثت نامحدود در سال ۱۳۹۹

مدت زمان گرفتن گواهی

اگر به ما گروه وکلای پارسای وکالت برای گرفتن گواهی حصر وراثت می دهید برای گواهی نامحدود ۴۰ روز و برای گرفتن گواهی محدود یک هفته زمان لازم است. هزینه و حق الوکاله هم دو میلیون و پانصد هزار تومان است.

گواهی حصر ورثه

گرفتن المثنی انحصار وراثت چگونه است؟

هر کدام از ذی نفعان و ورثه می توانند با مراجعه به مرجع صادر کننده گواهی درخواست کپی برابر اصل کنند.

✅ آیا امکان اعتراض به گواهی انحصار وراثت وجود دارد؟

بله هر کسی که نسبت به به مفاد آن اعتراض داشته باشد بدون قید مدت می تواند نسبت به اعتراض اقدام نماید

✅ اگر کسی از متوفی طلب داشته ولی اسامی وراث را نمی داند، این امکان وجود دارد که برای اخذ گواهی اقدام نماید؟

بله اگر وراث گواهی را اخذ نکرده باشند هر ذی نفعی می تواند از شورای حل اختلاف با ذکر دلیل ، تقاظای صدور گواهی انحصار وراثت برای فرد فوت شده کند.

✅ اگر یکی از وراث خارج از کشور باشد و مدارک هم نمی دهد چه باید کرد؟

این سوال پاسخ داده شد هرکدام از وراث می تواند به تنهایی و بدون مدارک سایر وراث هم تقاضای صدور گواهی حصر ورثه کند در صورت اصل مدارک، از اداره ثبت اخوال استعلام خواهد شد.

✅ آیا دیر پرداخت کردن مالیات یا گرفتن گواهی انحصار وراثت مشمول جریمه است؟

خیر نگران نباشید بر طبق آخرین تغییرات قانون مالیات های مستقیم تاخیر در دادن اظهار نامه مالیات بر ارث مشمول جریمه نیست. مشروط بر اینکه متوفی بعد از ۱۳۹۵/۱/۱ فوت کرده باشد

✅ چگونه حق الوکاله دریافت میکنید؟

یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان در ابتدا و یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان پس از دریافت گواهی و در انتها

✅ آیا حضور همه ورثه الزامی است؟

خیر اقدام یکی از ورثه برای گرفتن انحصار وراثت کافی است.برای دادن وکالت به ما هم مراجعه یکی از ورثه کفایت میکند.فقط ورثه ای که اقدام میکند لزوما باید در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشد

✅ شما میتوانید استشهادیه رو هم تهیه کند؟

بله مبلغ ۴۰۰ هزار تومان اضافه میشود

 • یکی از مراجعین پرسیده است که من با برادرم قهر هستم ولی می دانم او انحصار وراثت کرده است ولی هیچ اطللاعات دیگری ندارم مغازه پدری را هم در حال استفاده است؟

در جواب باید گفت اگر مطمئن هستید که گواهی انحصار وراثت اخذ شده است ولی شما اطلاعاتی در مورد شعبه و کلاسه پرونده ندارید توصیه می کنیم به ساختمان مرکزی شورای حل اختلاف در تهران مراجعه کنید تا از طریق رایانه با جستجوی نام متوفی و وراث از شعبه صادر کننده گواهی مطلع شوید.

 • یکی دیگر از مراجعین پرسیده است، بیش از ده سال قبل انحصار وراثت کرده ایم ولی الان مدارک آن گم شده است چه باید کرد؟

بهتر است که بدون اینکه اعلام کنید قبلاً تقاضای صدور گواهی مذکور را کرده اید دوباره اقدام به اخذ آن کنید.

 • سوال شده که پدر بزرگ ما در قم فوت شده است، امکان اخذ گواهی حصر وراثت از تهران هست؟

بر طبق قانون شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی صالح به صدور گواهی است. اما می توانید اعلام کنید که در تهران زندگی می کرده است، در این خصوص کنکاش نخواهد شد، بنابراین اعلام اشتباهی محل فوت متوفی ضمانت اجرایی ندارد.

اگر کسی به صورت عمدی یکی از وراث را از شورای حل اختلاف پنهان کند و گواهی انحصار وراثت خلاف واقع اخذ کند مرتکب جرم کلاه برداری شده است (ماده ۹ قانون تصدیق انحصار وراثت)

تنظیم شخصی سند رسمی انتقال مال منقول و غیر منقول با گواهی انحصار وراثت محدود میسر نیست.

اگر به شخصی، غیر از وکیل دادگستری وکالت در اخذ گواهی انحصار وراثت داده شود هرچند وکالت محضری و اداری باشد، لزوماً بایستی این کار توسط وکیل دادگستری انجام شود.
قابل توجه هم وطنان عزیز در خارج کشور که در ایران نیازمند وکیل برای اخذ گواهی انحصار وراثت هستند، می توانند با تلفن های دفتر با ما در تماس باشند

مطلب مرتبط :   مراحل تعیین (نصب) قیم با وکیل پایه یک از ابتدا تا انتها
وراث چه کسانی هستند؟

سوالی است که جواب آن مفصل است اجمالاً اینکه مذاهب و ادیان شناخته شده در قانون اساسی در مسئله ارث از مقررات مربوط به خود پیروی می کنند اما برای ایرانیان مسلمان و شیعه ملاک عمل مقررات قانون مدنی است. وراث نسبی بر طبق قانون ۳ دسته هستند که در صورتی که حداقل یک نفر از طبقه قبل باشد نوبت به افراد طبقه بعد نمی رسد.

طبقات ارث مطابق قانون مدنی

 1. طبقه اول:
 • همسر متوفی
 • پدر و مادر
 • فرزندان و در نبود فرزند، نوه یا نوه ها
 1. طبقه دوم:
 • پدر بزرگ و مادربزرگ
 • همسر متوفی
 • خواهر و برادر و در نبود ایشان فرزندان آنها
 1. طبقه سوم:
 • همسر متوفی، عمه، عمو، دایی، خاله متوفی و در نبود ایشان فرزندان آنها
 • در نبودن افراد مذکور نوبت به عمه، عمو، خاله، دایی، پدر و مادر متوفی می رسد.

زن و شوهر به عقد دائمی هم در تمام طبقات جزء وراث محسوب می شوند.

برای مطالبه مهریه از وراث هم نیاز به انحصار وراثت است؟

بله قطعاً، چه از طریق دادگاه مطالبه مهریه شود و چه از طریق اداره اجرای ثبت، یکی از مدارک لازم گواهی حصر وراثت است. توضیح مختصر اینکه اگر متوفی مالی داشته باشد اول بدهی او مثل مهریه پرداخت می شود و بقیه مال بین وراث تقسیم خواهد شد.

نمونه فرم استشهادیه (شهادت برای انحصار وراثت) طبقه اول

نمونه برگه استشهادیه دفاتر اسناد رسمی برای طبقه دوم ارث

 

در مورد گم شدن انحصار وراثت توضیح بدهید؟

عنایت داشته باشید اگر شماره پرونده و شعبه را داشته باشید به راحتی می توان کپی برابر اصل درخواست کرد. اگر آن هم نداشته باشید و بدانید در کدام شهر بوده و مربوط به هفت هشت سال اخیر باشد از طریق جستجوی کدملی در رایانه دادگاه یا شورا قابل پیگیری است. اگر پرونده قدیمی باشد و در بایگانی راکد باشد نیازمند دانستن شماره پرونده و شعبه است. نکته ظریف اینکه اگر سابقاً در دفترخانه انتقال صورت گرفته باشد حتماً یک نسخه کپی در مدارک آن دفترخانه و سند تنظیمی وجود دارد. بنابراین می توانید به آنجا مراجعه کنید و اگر هیچ یک از موارد بالا نیست خوب دوباره باید دادخواست داد.

مراحل انحصار وراثت خانه چگونه است؟

در این مطلب مراحل گام به گام انحصار وراثت نوشته شده است و بهتر است از ابتدا مطالعه کنید. اما به صورت خلاصه اگر شما گواهی مذکور را اخذ نکنید وراث نمی توانند بفروشند و تقسیم کنند ملک نیز چنین است و ابتدا گواهی حصر وراثت تقاضا می شود و پس از آن با دادن اظهارنامه مالیات بر ارث توسط یکی از ورثه، مالیات پرداخت می شود. بعد از آن هرکدام از ورثه به تنهایی می توانند سهم خود را از ملک ولو با عدم رضایت سایر ورثه انتقال رسمی بدهد. بدیهی است که همه ورثه با هم می توانند کل ملک موروثی را به نام هرکه بخواهند انتقال رسمی بدهند و یا حتی به اداره ثبت اسناد مراجعه کنند و تقاضای سند تفکیکی به قدرالسهم خود کنند مراحل انحصار وراثت خودرو هم مثل ملک است.

در خصوص مراحل انحصار وراثت املاک قولنامه ای هم سئوال می شود. در صورتی که متوفی ملکی فاقد سند رسمی داشته است اگر وراث بخواهند تقسیم کنند و بفروشند به صورت سند عادی (چه در نزد بنگاه یا غیر آن و چه با کد رهگیری و غیر آن) نیازمند گواهی انحصار وراثت هستند تا مشخص شود که ورثه زمان فوت متوفی به صورت قانونی چه کسانی بوده اند. فرض کنید کسی خریدار زمین قولنامه ای باشد او حتماً بایستی مطالبه نسخه ای از گواهی مذکور کند تا مطمئن شود همه ورثه امضاء کرده و فروخته اند.

نکته : هرکس از ورثه که برای اعطای وکالت به دفتر وکالت مراجعه می کند برای گرفتن انحصار ورثه میبایستی در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشد.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

52 پاسخ به “مراحل گواهی انحصار وراثت ⚖️ با وکیل در سال ۹۹، مدارک و هزینه ها”

 1. حسین گفت:

  سلام.درتوضیحات متن بالا نوشته شده که انتشار آگهی در سال ۹۸ رایگان است ولی در شهرستان زابل از شورای حل اختلاف نامه به اداره ارشاد فرستاده میشود که توسط دفتری تحت عنوان انتشار آگهی در این اداره به یکی از روزنامه ها ارسال و مبلغ ۳۰ هزار تومان هم بابت نشر آگهی اخذ میشود
  آیا گرفتن هزینه قانونی است؟
  تشکر

 2. ملیحه مسگرها گفت:

  بسیار خوب است

 3. نادی والی گفت:

  پدربزرگ من درسال ۱۳۶۲ فوت شده، ۲پسر او یعنی پدر و عموی بنده به ترتیب در سال‌های ۱۳۸۰ و ۱۳۸۶ فوت شدند، عموم ازدواج نکرده بودن و فرزندی ندارند، و تنها دختر ایشون یعنی عمه من بعد از فوت پدرم خبری از ما نگرفت، عمه من زمانی که پدرم بودند با جلب امضای ایشون توانست منزل ایشون رو بفروشه و حق پدرمو نده، اخیرا یکی از اقوام پدری من بما اطلاع دادند پدربزرگ من در ساوه زمین داره و عمه من نتوانسته در نبود ما اونا رو بفروشد، وقتی از ایشون پرسیدیم گفت روی زمین‌ها کشاورزی میکنن و هیچ ارزشی نداره و بما آدرس نداد، حالا ما باید چگونه حق خود را بگیریم، وراث فقط۵ نفرهستند ۱ عمه من و ۴ فرزند ما هستیم ( ۲ پسر و ۲ دختر ). ممنون

 4. محبوبه عباسی گفت:

  شوهرم فوت کرده و یک مغازه با برادرش شریک هست ولی نمیدونم که توی سند ذکر شده یا نه از کجا باید بفهمم و اگر ذکر نشده باشد باید چکار کنم

 5. کامران گفت:

  با سلام
  پدر بزرگم من حدود ۲۵ سال پیش فوت کردند و ی زمین تقریبا بالای ۲۰ هکتار زمین اطراف سنندج ب ارث گزاشتن . الان بعد فوت ۲ تا عموهام میخواهیم انحصار وراثت کنیم چکار باید بکنیم

 6. علیرضا گفت:

  با سلام

  جهت اقدام به انحصار وراثت شخصی که در سال ۱۳۹۳ فوت شده نیاز به چه مدارک و انجام چه اقداماتی میباشد؟

  با تشکر

 7. بابک ساکی گفت:

  سلام وقت خوش من بابا انحصار ورثه به دفتر الکترونیک رفتم ولی تاریخی که زده نزدیکه متاسفانه تمامی مدارک خودم نوشتم از طرف خانواده باید در تاریخ مقرر در دادگاه باشم چون من ماموریت به شهر دوری امدم نمی توانم در دادگاه شرکت کنم نظر شما چیست باید چکار کنم ممنون

 8. مریم گفت:

  با سلام
  اگه اول اقدام به حصر وراثت کرده سپس از طریق ثبت مهریه را اجرا بذاریم و دادگاه حصر وراثت زودتر تشکیل بشه آیا توی دادگاه با توجه به مهریه اموال رو تقسیم میکنند ؟

 9. شهاب سعادت گفت:

  سلام خسته نباشيد،يك سوال داشتم
  من پدرم سالها پيش فوت شده و مادرم ازدواج مجدد كرده،ايا از پدرم يك هشتم مالش ارث به مادرم تعلق ميگيرد؟

 10. بهنام گفت:

  سلام ممنون از مطالب و اطلاعات خوبی که در اختیارمان گذاشتید شاد و موفق باشید

 11. نجاری گفت:

  آیا برای اموالی که قولنامه ای هستند وسند ندارند وراث میتوانند درخواست حصر ورثه کنند یا باید بصورت توافقی انجام شود؟

 12. هومن گفت:

  با عرض سلام
  اگر تمامی وراث راضی به پرداخت مهریه همسر متوفی باشند, برای کسر مهریه از ارثیه و کاهش میزان مالیات, باز هم نیاز است که از طریق دادگاه یا ثبت اقدام گردد یا اینکه صرفا پر کردن فرم های مالیاتی با ذکر مهریه به عنوان دین کفایت می کند؟

 13. هومن گفت:

  برادر من فوت کرده.الان مبلغی دیه که بهش تعلق گرفته بهش رسیده مال تصادف قبل از فوتش بوده.برادرم با مادرم زندگی میکرد و از پدرم جدا شده اند.الان چطوری میشه دیه تصادف رو از بیمه بگیریم.
  از پدرم خبری نداریم و نمیدونیم کجاست باید چه کنیم

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   گواهی انحصار وراثت رو اخذ کنید و به شعبه دادگاه و یا جرای احکام مراجعه کنید به قدر السهم خودتون میتونید دیه رو بگیرید

 14. سعید گفت:

  با سلام
  اگه یکی از وراث از نحوه تقسیم اموال رضایت نداشته باشد ایا میتوان گواهی انحصار وراثت صادر کرد با توجه به اینکه اینجا نوشتین میشه با استعلام شورای حل اختلاف میشه حل شد؟؟ ایا این انصافه یا من اشتباه متوجه شدم

 15. عباس گفت:

  باسلام اگر متوفی طلا و سهمی از خانه بنام داشته باشد هزینه انحصار ورثه چگونه است ؟

 16. نفس گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  اگر متوفی سال ۹۷ فوت کرده باشه و فرزند و همسری هم نداشته باشه و ویرایش(خواهر و برادر) هنوز انحصار وراثت انجام نداده باشن، هنوز هم با همین شرایط میشه حصر وراثت انجام داد؟

 17. وحيد گفت:

  سلام
  پدر بنده به رحمت خدا رفته
  ايشون مغازه داشتن ايا پرداخت ماليات شغلي مستجري كه با پدرم قرار داد داشته ربطي به انحصار وراثت داره ؟

 18. حمید پاک سیرت گفت:

  باسلام و تشکر . ما ۳ خواهر و ۵برادر بودیم که یکی از برادرها قبل از مادرم فوت شده ودارای یک فرزند میباشد ‌. و برادر دیگر مجرد بوده و به علت اعتیاد و بیماری روانی حدودا ۱۵ سال است که از منزل خارج و تاکنون برنگشته است . سوال : ۱-آیا به وراث برادرم ارث تعلق میگیرد ؟ ۲-آیا برادر مفقودم در انحصار ورثه قید شود یا نه ؟ خیلی خیلی ممنونم

 19. abbas moghtaderr گفت:

  سلام خسته نباشد ما ملک مسکونی تجاری در سال ۸۸ به ما به ارث رسید هزینه مالیات انحصار وراثت برای فروش ملک به چه صورت حساب میشود؟!

 20. فرساد فروغی گفت:

  سلام . تو مطالبتون نوشتید “برای گرفتن حصر ورثه باید به اداره دارایی مراجعه کرد؟

  خیر، مگر اینکه متوفی قبل از سال ۹۸ فوت کرده باشد که بایستی گواهی از اداره مالیات اخذ شود.” پدر من ۱۳۹۹/۰۱/۰۵ فوت کرده اما گفتن دارایی هم باید بری
  لطفا راهنمایی بفرمایید! ممنونم

 21. علیرضا گفت:

  سلام. پدر من سال ۷۹ فوت کردن و ما همون سال گواهی انحصار وراثت گرفتیم، اما الان به شورای حل اختلاف مراجعه کردم برای گرفتن کپی برابر با اصل گواهی میگن از زمان صدور گواهی خیلی گذشته و مدارک اون سالهارو از بین بردن و ما برای انتقال یه سند فرصت دوباره اقدا کردن رو نداریم. می خواستم بدونم راه دیگه ایی برای گرفتن کپی برابر با اصل انحصار وراثت وجود داره؟؟ پیشاپیش ممنون از راهنمایی هاتون.

 22. تهامی گفت:

  من پدرم فوت شدن و یکسال بعدش پدر پدرم (پدربزرگم) فوت کردن و مادر پدرم خیلی وقت پیش و قبل تر از پدرم فوت کرده بودن. ما تا الان هیچ اقدامی برای انحصار وراثت نکردیم ولی الان می خوایم انجام بدیم. سوال من اینه که آیا فرزندان پدربزرگم (برادران و خواهران پدرم) هم الان جزء وراثین حساب میشن؟ چون پدربزرگ بعد از پدرم فوت شدن بخاطر این برایم سوال هست این مسئله. ممنون از شما

 23. مازی گفت:

  سلام.پدربزرگ من حدودا ۱۳ سال پیش فوت شده. و اون موقع وراث بدون انحصار وراثت اموال رو بین هم توافقی تقسیم کردند. و به عموم رسید دادند که حق پدری از عموم دیگه هیچکسی نداره. مونده الان فقط سهام عدالت که اون موقع پیگیر نبودند. الان میشه اون سهام رو هم بین وراث تقسیم کرد؟ اگر میشه….با توجه به اینکه انحصار وراثت باید صورت بگیره…اینا هم از قبل اموال رو تقسیم بندی کردن…شرایط چگونه خواهد بود؟

 24. مریم گفت:

  سلام وقت بخیر برادرمن۴ سال پیش فوت کرده و زن عقدی داشته الان ازدواج کرده ایامیتونسته طی این مدت بدون اطلاع ازماکارای انحصارورثه روانجام داده باشه؟واینکه برای انجام کارهای انحصارورثه باید حتما همسرش حضورداشته باشه؟

 25. علی گفت:

  سلام ببخشید من دفتر خدمات قضایی رفتم ارجاع دادن حل اختلاف الان کی باید برم حل اختلاف برای بقیه کار؟

 26. نسیم گفت:

  سلام پدر م ۱۰ سال پیش فوت شده در این سالها برادرمان سعی در وکالت تام اموال به مادرم رو داشتند ولی من امضا نکرد الان می خوان از طریق دادگاه سهم هر کسی مشخص بشه ایا انحصار وراثت بدون نیاز من انجام گرفته وآیا امکان تبانی فروش مال به داییم وجود داره

 27. ایمان گفت:

  باسلام.مادر من چند سال پیش فوت کردن.پدرم چندسال بعد دوباره ازدواج کردن.سال گذشته پدرم فوت شدن.خواستم بدونم مادره خودم از ارث سهمی دارد؟ایا میشود از لحاظ قانونی کاری کرد.ممنون

 28. سلیم رضائی گفت:

  سلام و وقت بخیر
  طبق کدام ماده قانون یا بخشنامه باید گواهی حصر وراثت به امضاء “سه نفر” برسد؟ تاکید سوال بر سه نفر بودن شهود میباشد.
  با تشکر و سپاس فراوان

 29. خاطره هاشمی گفت:

  سلام
  پدر بزرگ (مادری)من سال ۸۱ فوت کردن و مادر بزرگ (مادری) هم سال ۹۹ و مادرم هم ۹۵ و پدر بزرگم زمین و خونه داره که توی خونه داییم زندگی میکنه و تمام مدارک پدر و مادر بزرگم دست داییم هستش چجوری باید اقدام به گرفتن ارثم کنم ؟

 30. Pari گفت:

  سلام خسته نباشید اگر از طرف خانواده مادری یه ملک باشه و دختر اون خانواده بعد از پدر فوت شده ایا چیزی به نوه میرسد؟

 31. دارا گفت:

  آیا مدت زمانی که برای گواهی انحصار وراثت طول میکشد تبدیل به بهانه برای بیمه نمیشود

 32. میلاد گفت:

  سلام.
  من یه سوال داشتم اگه جواب بدید ممنون میشم
  مادرم به رحمت خدا رفته و برادر و خواهرام به من وکالت دادن که خونش رو بفروشم و برای انحصار وراثت اقدامی نکردیم.با این وکالت میتونیم سند که به نام مادرمه به نام خریدار بزنیم یا نه.

 33. عادل گفت:

  سلام چطور می توانم قبل از فوتم شخصا مالیات بر ارث را بدهم و انحصار وراثت هم بکنم؟

 34. محمد گفت:

  ما داخل پرونده مون ک داخل دادسرا بود
  برگه انحصار وراثت وجود داشت

  اما مث اینکه منشی گم کردش برگه رو و الان پروندمون ناقصه
  چیکار میتونم بکنم؟
  میشه از منشی شکایت کنم ؟

 35. مهسا گفت:

  سلام وقت بخیر پدر بزرگ من سال ۸۷فوت شده ومادربزرگم سال ۹۰فرزندانشون از سمت پدر انحصاروراثت نگرفتن وبعداز فوت مادرشون انحصاروراثت از سمت مادرگرفتن و ارث رو ازسمت شورای اسلامی تقسیم کردند درصورتی که تمام اموال به نام پدربزرگم بود حالا بین وراث دعواشده میخوان انحصاروراثت پدری بگیرن ایا یه همچین چیزی نیشه؟یا چیکار باید انجام داد

 36. سارا گفت:

  سلام .من پدرم فوت کرده و بازنشسته بوده الان من و مادرم میخوهیم حقوق پدرم رو بگیرم ولی اسناد و مدارک اموالشو رو نداریم و پولی هم نداریم دنبال این کار بریمو بچه های دیگه ازدواج کردند و نمی خواند انحصار ورثه بشه راهی هست بدون این کار برای حقوق اقدام کرد

 37. آرزو موسی زاده گفت:

  سلام – من سوال داشتم میشه جواب بدین ممنون میشم
  من پدرم بهمن سال ۹۵ فوت شدن انحصاروراثت کردم از خدمات الکترونیک. الان میخوام سهام های پدرم و خونشو تقسیم کنم
  برادرم خارج از ایرانه از کجا باید اقدام کنم برای تقسیم ارث
  بعد من میخوام از برادرم وکالت بگیرم که بتونم خونه رو تقسیم کنم و سهام و من بردارم کلا ماله من بشه چه نوع وکالتی باید به من بده؟

 38. Mina گفت:

  سلام برای انحصار وراثت اگر عقد نامه همسر متوفی گم شده باشد باید چکار کنیم
  لطفا جواب بدین

 39. شاهرخ گفت:

  سلام
  میخواستم درمورداینکه بعدازفوت دایی وزن داییم که صاحب فرزندهم نشدن ایادارایی داییم چگونه بین خواهرهاش ویک برادرتقسیم میشه
  خواهش میکنم راهنمایی کنید
  تشکر

 40. عباس قشلاقی گفت:

  درسال ۶۶ انحصار وراثت انجام دادیم ، متاسفانه در سیل کلیه مدارک ما را آب برد برای گرفتن المثنی چکار باید کنم چه مراحلی را باید طی نمایم ؟

 41. رصا گفت:

  سلام.پدرم هشت ماه است که فوت کرده.دو برادر و دو خواهر و مادرم هستیم.برادرم هیچگونه همکاری برای انحصار وراثت نمیکند.در توضیحات شما خواندم که عدم همکاری یکی از وراث مشکلی ایجاد نمیکند .و از ثبت احوال استعلام میگیرند.میخواستم بدونم اگر بدون ایشان اقدام کنیم و گواهی نامحدود گرفتیم.هنگام انتقال اسناد در دفتر خانه عدم حضور ایشان مشکلی ایجاد نمیکند.؟ممنون میشم

 42. کریم گفت:

  گواهی حصر وراثت تو سامانه ثنا اومده و پرینت گرفتم آیا همین کافیه یا باید اصلش را دریافت گنم و از کجا؟؟؟

 43. محمد گفت:

  سلام .خانمی از اقوام شوهرش تصادف کرده وبه رحمت خدا رفتن شورای حل اختلاف دیه آن مرحوم را بین فرزندان ،مادر، پدر وهمسرش تقسیم کرده بعد از گذشت ۱سال وچند ماه همسرش درخواست مهریه خود را دارد . تکلیف آن چه خواهد بود

 44. Emarat گفت:

  پدرم با یک از اقوامش در خرید و فروش خانه با هم کار می کردن معمولن سند یا قولنامه به نام یکی از آنها نوشته می شد. پیش از فوت پدر دو تا خانه خریده شد بنام شریک او. وراث برای تقسیم اموال پیش او مراجعه کردن اما ایشان آنها را تحویل نداد حال باید چکار کرد. ضمنن شریک بنگاه دار است و پدر کشاورز.

 45. محمد انصاری گفت:

  با سلام.بنده از پدرم یک چک به مبلغ پنجاه ملیون تومان دارم به تاریخ سال نود و شش و پدرم یک ماه قبل فوت شده ایا این چک از محل ارث پدری قابل نقد کردن میباشد یا نه.ممنون میشم جواب بدین.محمد از شیراز

 46. محمد انصاری گفت:

  سلام.بنده یک چک از پدرم دارم به تاریخ زمستان نود و شش و حالا دو ماه است پدرم فوت نموده میخاستم بدونم ایا این چک قابل نقد کردن از محل ارثیه پدری میباشد یا نه.ممنون

 47. نبی گفت:

  سلام من بابام خیلی وقت پیش بابام فوت کردن حالا مامانم و خواهرم فوت کردن برای انتقال سهام عدالتشون انحصار وراثت میخوان برا مامانم گرفتم ولی خواهر ندادن آیا همون کافیه چون فقط من وارثشون هستم

 48. رضاتهرانی گفت:

  سلام وخسته نباشید
  من چندسالی ایران نبودم و به دلیل جداشدن مادروپدرم هیچ دسترسی به اقوام مادرم ندارم بعد از برگشتم متوجه شدم مادرم فوت شده است از طریق یک نفر ناشناس
  میخوام انحصار وراثت بگیرم برگه گواهی فوت را گرفته ام اما شناسنامه متوفی را ندارم و هیچ دسترسی به اینکه چه اموالی داشته و میزانش رو هم نمیدانم
  ایا بدون شناسنامه متوفی میتونم حصروراثت بگیرم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *