برای تماس کلیک کنید 021-77938057 021-44033677 021-77910821 021-44963487
قبول وکالت فقط برای تهران

مطالبه همزمان مهریه از طریق اجرای ثبت و دادگاه

مطالبه همزمان مهریه از طریق اجرای ثبت و دادگاه

 • ۱۴ خرداد ۱۳۹۷
 • ۲۵ مهر ۱۳۹۷
 • 10 نظر
 • 10106 بازدید
مطالبه همزمان مهریه از طریق اجرای ثبت و دادگاه
3.8 (76%) 5 نظر

امکان مطالبه همزمان مهریه از دادگاه اجرای ثبت سئوال بسیاری است. همانطور که در توضیحات مطالبه مهریه گفته شد زوجه هم از دادگاه و هم از اداره اجرای ثبت می تواند مهریه را مطالبه کند و به تعبیر دیگر مهریه را به اجرا بگذارد. در این خصوص چند نکته حائز اهمیت است

۱ – امکان مطالبه همه مهریه هم از دادگاه خانواده و هم از طریق اداره اجرای ثبت میسر نیست به عبارت دیگر یک دین را نمی توان از دو مرجع مطالبه کرد.

۲ – اما می توان قسمتی از مهریه را از اداره اجرای ثبت تقاضای اجرا کرد و برای قسمتی دیگر از طریق دادخواست مطالبه مهریه و دادگاه اقدام کرد. مطالبه همزمان مهریه از دو مرجع  در اینجا درست است و مصداق دارد. فرض  کنید کل مهریه ۵۰۰ سکه است زوجه می تواند ۳۹۰ سکه را از طریق دفترخانه ازدواج و اداره اجرای ثبت اسناد اجرا بگذارد و ۱۱۰ سکه دیگر را از دادگاه خانواده با دادن دادخواست به طرفیت شوهر اقدام کند.

نمونه رای مطالبه همزمان مهریه از طریق اجرای ثبت و دادگاه

مطالبه همزمان مهریه از طریق اجرای ثبت و دادگاه به طور همزمان امکان پذیر نیست و در فرض تقدم مطالبه از طریق مرجع ثبتی، دعوای مطالبه آن از طریق مرجع قضایی محکوم به رد است.

خانم م.ع دادخواست مطالبه بخشی از مهریه به مقدار ۱۱۰ سکه را به طرفیت آقای الف.الف تقدیم دادگاه می کند که به شعبه ۲۷۴ خانواده تهران ارجاع می شود. دادگاه پس از تعیین وقت رسیدگی، اخطاریه حضور در جلسه دادرسی را برای طرفین ارسال می دارد. زوج (خوانده) علی رغم ابلغ واقعی (ابلاغ به خود او) در جلسه دادرسی حاضر نمی شود و دادگاه با توجه زوجیت (عقد نکاح دائم بر طبق سند نکاحیه) و اشتغال ذمه خوانده ایشان را حضوری محکوم به پرداخت ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی می کند. با توجه به این که ابلاغ جلسه دادرسی واقعی بوده است و رای دادگاه با توجه به آن حضوری محسوب می شود.

در مهلت ۲۰ روز تجدید نظر،  زوج دادخواست تجدید نظر خواهی تقدیم دادگاه می کند با این اعتراض و استدلال که بر طبق پرونده  … اداره پنجم اجرای اسناد سند رسمی، زوجه (تجدید نظر خوانده) قبل از این دادخواست از طریق اجرای ثبت مطالبه مهریه کرده است. در ادامه، پرونده به شعبه ۲۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع می شود که شعبه مذکور ضمن پذیرش اعتراض بدین شرح رای صادر می کند که با توجه به محتویات پرونده و لایحه اعتراض تجدید نظر خواه، رای بدوی به درستی صادر نشده است و مستحق نقض است زیرا مطالبه دین واحد از دو  مرجع مواجه با اشکال قانونی است و در این پرونده زوجه قبلا از طریق اجرای ثبت همه مهریه را مطالبه کرده است و از طرفی گواهی دال بر مختومه نمودن پرونده اجرای ثبت را به دادگاه ارائه نکرده است.

لذا این دادگاه با استناد به مواد ۳۵۸ و ۳۵۹ قانون ]یین دادرسی مدنی رای صادر شده را نقض و به استناد ماده ۱۲۵۷ قانون مدنی حکم بر رد دعوی خواهان مهریه صادر می شود و این رای قطعی است.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

10 پاسخ به “مطالبه همزمان مهریه از طریق اجرای ثبت و دادگاه”

 1. علیرضا قاسمی گفت:

  اگر زوج ابتدا از طریق دادگاه برای مطالبه مهریه اقدام‌نمود و‌سپس مجدد به اداره ی ثبت مراجعه نمود در‌این صورت چه می‌شود؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   از دو مرجع هم زمان نمی توان همه مهریه را مطالبه کرد مگر اینکه قسمتی را از دادگاه و قسمتی را از اداره ثبت مطالبه کرده باشد.

 2. سپیده گفت:

  سلام …. میشه همزمان که پرونده در ثبت اجرا در حال رسیدگی هست برای بخشی از مهریه مثلا تعداد ۳۰۰ سکه از ۷۰۰ سکه از طریق دادگاه اقدام کرد ؟ یا باید پرونده یی که در ثبت هست بسته بشه تا اقدامات دادگاه قانونی بشه

 3. زهره گفت:

  سلام
  اگر از اموال ای که به نام همسر خبر نداشته باشیم ، اداره ثبت می تواند کلیه اموالی که به نام آن شخص هست را مشخص کند و سپس توقیف کن؟ یا حتما زوجه باید لست اموال را داشته باشد؟!

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   می توانید از مرجعی که اقدام کردید بخواهید که از بانک مرکزی راهور ناجا یا اداره ثبت در خصوص اموال شوهر استعلام شود.

 4. ع گفت:

  سلام
  اگر کل مهریه را از طریق ثبت به اجرا بگذاریم و ۸۰ درصد آن را بگیریم و مالی دیگر نداشته باشد برای بقیه آن چه باید کرد

 5. حامد گفت:

  سلام
  همسرم سه سال پیش مهریه اش را اجرا گذاشته بود که پس ازمحکوميت بنده به پرداخت پیگیر آن نبود، تا امسال دوباره پیگیری کرده و اقدام به توقیف حساب های بانکی من کرده بود ، اکنون میخواهد شکایت را پس گرفته و پرونده رامختومه کند.
  حال اینکه پس از مختومه شدن دوباره درآينده قابل پیگیری می باشد یا باید از اول اقدام به اجرا گذاشتن مهریه و تشکیل پرونده جدید بکند?
  با سپاس

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   همسرتان می تواند پرونده ای که در خصوص آن رای صادر شده بلاتکلیف رها کند و یا از مالی که توقیف کرده تقاضای رفع توقیف کند اما اگر پرونده را مختومه کند دوباره نمیتواند مطالبه مهریه کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *