برای تماس کلیک کنید 021-44033677021-44963487
قبول وکالت و مشاوره فقط برای تهران و کرج

وکالت در طلاق زوج از زوجه مثل وکالت زوجه در طلاق (حق طلاق با زن) امکان پذیر است

وکالت در طلاق زوج از زوجه مثل وکالت زوجه در طلاق (حق طلاق با زن) امکان پذیر است

  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • بدون نظر
  • 124 بازدید
وکالت در طلاق زوج از زوجه مثل وکالت زوجه در طلاق (حق طلاق با زن) امکان پذیر است
5 (100%) 1 نظر

آنچه بسیار شنیده و دیده شده است و امروزه رواج بسیار نیز پیدا کرده است وکالت زن در طلاق یا به اصطلاح عامه حق طلاق با زن، به این معنی که چون در فقه و قانون، طلاق نیازمند اراده یک طرفه مرد است (ایقاع) او می تواند اعمال حق طلاق خود را به دیگری از جمله همسرش وکالت بدهد. برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به حق طلاق زن چیست؟

اما سوال پیش می آید که آیا زن هم می تواند در خصوص طلاق به دیگری از جمله همسر وکالت بدهد؟ بی شک جواب مثبت است قاعده کلی در حقوق ایران این است که هر کاری را که موکل بتواند خود انجام دهد می تواند انجام آن را به نمایندگی به وکیل واگذار نماید. در این حالت نیز زن به دفتر اسناد رسمی یا کنسولگری ایران در خارج از کشور مراجعه می کند و به همسر یا هر شخص دیگری وکالت در طلاق اعطا می کند. جزئیات این نوع وکالت ها بسیار مهم است می بایستی در این وکالت وضعیت حقوقی مالی و غیر مالی زن مثل مهریه، نفقه، اجرت المثل، جهیزیه، حضانت، ملاقات فرزند کاملا مشخص شده است که وکیل بر طبق آن وکالت را اعمال کند.

یکی دیگر از موارد مهم در وکالت مذکور، اسقاط حق تجدید نظر و فرجام خواهی است رویه به این صورت است که طلاق در پرونده های وکالت در طلاق چه این که شوهر از زن وکالت داشته باشد یا زن از شوهر، به صورت طلاق توافقی انجام می شود. اگر مرد (شوهر) از زن وکالت در طلاق و مراجعه به دادگاه داشته باشد ناگزیر شوهر (وکیل) بایستی به وکیل دادگستری مراجعه کند و با انتخاب وکیل برای همسر، مراحل طلاق توافقی را طی کند.

همانطور که گفته شد لزومی ندارد که زن وکالت در طلاق و گرفتن وکیل را به شوهر واگذار نماید. بسیار شاهد بوده ایم که زنی که در خارج از کشور و یا حتی در داخل کشور اقامت دارد وکالت برای نزدیکانش از جمله پدر یا مادر ارسال کرده است وکالت در خارج از کشور باید در کنسولگری ایران در کشور محل اقامت (یا دفتر یا سفارت حافظ منافع ایران) تنظیم شده باشد.

وکالت حق طلاق به زن عبارت صحیح حقوقی نیست و درست آن وکالت در طلاق زن از سوی شوهر است و چنانکه توضیح داده شده وکالت مرد در طلاق از زن نیز امکان پذیر است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل طلاق میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *