قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

نحوه قسط بندی مهریه و پیش قسط مهریه

 • ۱۹ خرداد ۱۳۹۷
 • بروزرسانی: ۱۰ مهر ۱۳۹۷
 • 7 نظر
 • 3 دقیقه
 • 192610 نفر
4.1/5 - (39 امتیاز)
4.1/5 - (39 امتیاز)

قبل از ورود به جواب سوال توصیه می شود مطلبی تحت عنوان همه چیز در خصوص اعسار از پرداخت مهریه (قسط بندی مهریه) را که به طور کامل و به تفصیل در خصوص نحوه قسط بندی مهریه توضیح داده شده است را مطالعه نمایید.

یکی از متداولترین سوالاتی که از وکیل خانواده می شود در مورد مهریه و به ویژه نحوه قسط بندی مهریه و پیش قسط مهریه است. سوال می شود که پیش پرداخت مهریه چقدر است؟

در قوانین مرتبط با مهریه و نحوه قسط بندی مهریه، میزانی برای قسط و اقساط مهریه مشخص نشده است حتی ملاکی هم برای آن ارائه نشده است و تماما اختیار تعیین آن به قاضی رسیدگی کننده محول شده است.

این قاضی است که با توجه به مهریه و میزان آن، شرایط مالی زوج و دفاعیات زوجه، نحوه قسط بندی مهریه و میزان پیش قسط مهریه را تعیین می کند. بنابراین مبلغ اقساط مهریه یا همان میزان اقساط مهریه برای همه یکسان نیست و در هر پرونده ای و در هر شعبه ای، قاضی دادگاه خانواده به صورت موردی تصمیم گیری می کند. بدیهی است که رای اعسار از پرداخت مهریه ظرف ۲۰ روز در دادگاه تجدید نظر استان، امکان تجدید نظر خواهی و اعتراض وجود دارد.

عده ای اصرار دارند که شما بگویید حداقل پیش قسط مهریه به چه میزان است

جواب سوال بالاداده شد که ملاک و معیاری برای آن وجود ندارد و از مواردی است که در اختیار قاضی دادگاه است.

توجه داشته باشید که عدم پرداخت پیش قسط مهریه و همچنین ادعای عدم توانایی پرداخت پیش قسط مهریه در صورتی که در دادگاه پذیرفته نشود، موجب صدور حکم جلب زوج خواهد شد.

مطلب مرتبط :   نداشتن تفاهم اخلاقی دلیل طلاق محسوب می شود؟

شایان ذکر نپرداختن مهریه تا ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن با شرایطی که در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی آمده است از موجبات صدور حکم جلب شوهر خواهد بود و نسبت به مازاد آن حتی در صورت تقسیط توسط دادگاه، در صورت نپرداختن اقساط امکان جلب شوهر وجود ندارد.

پیش قسط مهریه در طلاق زوج از موارد مذکور مستثنی نیست اما با این توضیح که اگر قبل از طلاق مهریه توسط زوجه مطالبه شده باشد (چه از طریق دادگاه و چه از طریق اجرای ثبت) و متعاقبا توسط زوج دادخواست اعسار داده شده باشد و حکم قطعی در خصوص وضعیت اعسار زوج صادر شده باشد با همان شرایط و با دادن دادخواست طلاق از جانب زوج، امکان طلاق زوجه وجود دارد. ولی اگر زن درخواست مهریه نکرده باشد و مردی دادخواست یک طرفه طلاق تقدیم دادگاه کرده باشد و بعد از صدور حکم قطعی طلاق، مدعی عدم توانایی پرداخت کل مهریه را داشته باشد می بایستی دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را تقدیم دادگاه کند.
در این رویه دادگاه ها کاملا سختگیرانه است اولا بعضی از شعب اعسار زوج را وقتی دادخواست طلاق داده باشد را نمی پذیرند ثانیا شعبی هم که می پذیرند معمولا پیش پرداخت سنگین تری برای زوج در نظر می گیرند.

توصیه می شود برای اطلاعات کامل تر در خصوص درخواست طلاق از جانب مرد مطلب مراحل طلاق از طرف مرد را مطالعه نمایید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. هما

  سلام؛برادر من اعسار گرفته و دادگاه ۲۰سکه پیش و هر۶ماه یک سکه تعیین کرده؛در صورتی که هیچ اموال ثبتی نداشته و یک خودرو مدل پایین داشته که اونم توقیف کردن و بیکار هست و حدود۲ماه پیش طلاق گرفته اما زوجه مدرک آورده که در اون ۴سال پیش گردش مال برادرم ۱میلیارد خورده ای بوده یعنی ۱سال و نیم قبل از ازدواج ؛در صورتی که قانون گفته تا۱سال قبل دادخواست مهریه باید گردش مال محاسبه شود؟ایا این حکم قاضی قانونی هست؟چون برادرم توان پرداخت پیش قسط را ندارد.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   تعیین مقدار پیش قسط و اقساز با قاضی است و خلاف قانون نیست میتوانید به حکم اعتراض کنید

 2. لیلا لطیفی

  با سلام ، آیا حضور زوجه در دادگاه در بهتر شدن روند پرداخت مهریه تجربتا نقش مثبتی داره؟
  چون من شهر دیگری هستم و برای دریافت مهریه فقط وکیلم رو میفرستم
  البته من میخوام بدونم یعنی اگر قاضی مستاصل بودن من رو ببینه پیش قسط رو بیشتر میکنه؟احتمالش هست؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   حضوری فیزیکی زوجه قطعا بی تاثیر نیست

 3. عرشیا

  سلام به خدا وقتی راجب به مهریهزن حرفی زده میشه، وقتی گفته میشه زن بعداز اجرایعقد میتواند مهریه خودش را به اجرا بگذارد تکلیف اون مرد بدبخت چی میشه، اصلا بابت چی این مهریه باید به زن تعلق بگیره، زنی که هنوز یک روز نشده که زندگی مشترکی را شروع کرده برای چی مهریه بهش تعلق میگیره، با احترام به نظر های دیگر، من این روند رو یه مشکل بزرگ و یه باز شدن دری نصبت به ویران کردن یه زندگی تازه شروع شدخ میدانم، یه قانون بی خود ومشکل درست کن برای زوجهای جوان میباشد، به نظرم توی این موضوع هم چون جهان سومی هستیم نصبت به کشورهای بیگانه که بویی از دین اسلام نبردن عقب تریم، در ظاهر ما مسلمانیم ودینمان نصبت به ادیان دیگر کاملتر است ولی به نظر میرسد انها توی اینموضوع بهتر از ما دارن عمل میکنن، یعنی بعد از جدا شدن زن ومرد از هم هرچی از شروع تزدواج این زوج جمع کردن در اخر تفسیم بر دو میشه هرکی حق خودش رو از آن زندگی برمیدارد و دیگر یه دنیا شکایت ودادگاه وزندان وندارن، ما توی ایران فقط لغمه رو دور سرمان میچرخونیم وبعد به جای دهان میکنیم تو بینی خودمان، همین، باز هم بابت این نظر تند معذرت خواهی میکنم،

 4. امیدوار

  سلام وقتتون به خیر …آقا تورو خدا یکی من و راهنمایی کنه.خانومم سر سازش بامن نداره.خانواده خانومم مدام در زندگیمون دخالت میکنن …همسرم بد دهن و بعضی وقتا هم دست به زن داره به صورت کنترل نشده.وضعیت اقتصادی خوبيم ندارم.از همه لحاظ هم به سختی همه چیز و براش فراهم کردم.منطق و درکش خیلی پايينه .میخوام جدا بشم ولی سردرگمم.صبح زود از خونه میزنم بیرون تا دیر وقت سرکار میمونم که نرم خونه تا بحث پیش نیاد ..خسته شدم دیگه ..اگه انصاف دارين و مسلمونين تورو خدا کمکم کنین ..ممنون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   متاسفانه خیلی مشکلات ناشی از وضع مالی و درآمد است وقتی پول نداری غالبا تنش هم زیاد و آرامش فکری هم نیست هوشمندانه برای زندگیتون تصمیم بگیرید به همسرتون محبت کنید به این فکر کنید ریشه رفتار همسرتان چیست؟

... ...