برای تماس کلیک کنید 021-77938057 021-44033677 021-77910821 021-44963487
قبول وکالت فقط برای تهران

آیا اثبات رابطه نامشروع باعث از بین رفتن مهریه و سلب حضانت از زوجه (مادر) میباشد؟

آیا اثبات رابطه نامشروع باعث از بین رفتن مهریه و سلب حضانت از زوجه (مادر) میباشد؟

  • ۱۴ خرداد ۱۳۹۷
  • ۲۵ مهر ۱۳۹۷
  • بدون نظر
  • 17420 بازدید
آیا اثبات رابطه نامشروع باعث از بین رفتن مهریه و سلب حضانت از زوجه (مادر) میباشد؟
4.5 (90%) 4 نظر

اثبات رابطه نامشروع زوجه چه اینکه اقرار بدان کند یا حکم قطعی در این خصوص صادر شود مطلقا ارتباطی به مهریه ندارد. بعد از وقوع عقد نکاح زوجه میتواند تقاضای تمام مهریه را از شوهر کند اگرچه دوشیزه باشد که فقط هنگام طلاق است که در صورت عدم نزدیکی مهریه نصف می شود. در مورد سلب حضانت از مادر به طور مفصل توضیح داده می شود

فرض کنید زنی از بابت جرم رابطه نامشروع متعدد با حکم دادگاه در زندان باشد، او میتواند از زندان دادخواست مطالبه مهریه به طرفیت همسرش دهد.

اما آیا اثبات رابطه نامشروع موجب سلب حضانت از مادر می شود یا خیر. باید قائل به تفسیر شد، آنچه اهمیت دارد و ملاک اعتبار است نظر قاضی و مصلحت طفل است ولی اگر مادر شهرت به فساد پیدا کند قطعا باعث سلب حضانت از وی خواهد شد زیرا بدیهی است چنین مادری صلاحیت تربیت چنین فرزندی را ندارد ولی در سایر موارد اثبات رابطه نامشروع در جایی که اشتهار به فساد اخلاق نیست به نظر می رسد جزئیات موضوع و نوع رابطه در نظر قاضی تاثیر گذار باشد و با این وضع نمیتوان نتیجه کلی گرفت و نظر قطعی در این خصوص داد.

به جهت روشن شدن موضوع یک نمونه رای در این مورد سلب حضانت از مادر ارائه می گردد:

آقای ح.گ به طرفیت خانم س.م دادخواست سلب حضانت فرزند دختر ۵ ساله به دلیل حکم قطعی رابطه نامشروع تقدیم دادگاه می گردد. پرونده به شعبه ۲۸۱ خانواده تهران ارجاع می گردد. دادگاه پس از ابلاغ، در وقت رسیدگی به استماع اظهارات طرفین می پردازد. زوج به استنناد رای دادگاه کیفری از قاضی شعبه مذکور میخواد که چون مادر صلاحیت اخلاقی ندارد دادخواست سلب حضانت از مادر را دارم. خوانده از خود دفاع میکند که رابطه نامشروع در رد و بدل کردن یک سری پیامک و ملاقات در پارک بوده است … و در ادامه اظهار می دارد که دخترم ۵ساله است و بسیار به من وابسته است و دوری از من موجب آسیب روحی وی میشود و از طرفی پدرش هم کارمند است و عملا توان نگهداری از او را ندارد و قصد دارد بچه را نزد مادربزرگ (مادر زوج) بگذارد… دادگاه پس از اعلام ختم دادگاه پس از ۷ روز چنین رای صادر می کند:

«آنچه موجب عدم صلاحیت مادر برای حضانت می شود اشتهار به فساد اخلاقی است و صرف رای دادگاه کیفری دلالت بر اشتهار ایشان ندارد و رعایت مصلحت و غبطه طفل هم این است که نزد مادر زندگی کند لذا با توجه به مراتب فوق دعوی خواهان را غیر ثابت تشخیص و مستندا به مواد ۱۱۶۸ و ۱۱۶۹ و بند ۲ ماده ۱۱۷۳ و ۱۱۷۵ قانون مدنی حکم بر بطلان دعوی خواهان صادر می نماید.»

این حکم پس از اعتراض زوج عینا در شعبه ۲ دادگاه تجدید نظر استان تهران تایید می شود.

نمونه دادخواست سلب حضانت از مادر

خواهانآقای…
خواندهخانم
وکیل
خواستهسلب حضانت و نگهداری فرزند ۵ ساله دختر

ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران

با سلام احتراما  به استحضار می رساند که اینجانب و خوانده در مورخ ۹۶/۲/۱۰ با رای طلاق توافقی از هم جدا شده ایم و فرزند دختر ۵ ساله در حضانت مادر است ولی متاسفانه حسب دادنامه —– مورخ —– شعبه —- کیفری دو تهران، خوانده محکوم به دایر کردن خانه فساد شده است. با توجه به مراتب فوق ایشان صلاحیت نگهداری فرزند مشترک دختر ۵ ساله را ندارد و بیم این می رود که رفتار های مادر باعث تربیت غلط و آثار منفی در او گردد. مضافا بر اینکه این ارتکاب جرم خوانده در نزد اقدام و همسایگان ایشان روشن است و آینده و تربیت فرزندم در مخاطره است لذا حکم بر سلب حضانت ایشان مورد استدعا است.

امضاء

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *