برای تماس کلیک کنید 021-77938057 021-44033677 021-77910821 021-44963487
قبول وکالت فقط برای تهران

ترک زناشویی از طرف مرد و نشوز او باعث طلاق می شود؟

ترک زناشویی از طرف مرد و نشوز او باعث طلاق می شود؟

  • ۵ فروردین ۱۳۹۸
  • ۷ فروردین ۱۳۹۸
  • بدون نظر
  • 4737 بازدید
ترک زناشویی از طرف مرد و نشوز او باعث طلاق می شود؟
4.7 (93.33%) 3 نظر

مرسوم است که وقتی حکم ناشزه را می شنویم این در ذهن متبادر می شود که زنی از انجام وظایف شرعی و قانونی در مقابل شوهر امتناع کرده و ناشزه شده است.

اما مگر مرد ناشزه هم داریم؟

نشوز در لغت به معنای مقاومت و تمرد کردن است و در اصطلاح فقهی تمرد کردن هر یک از زوجین از انجام وظایف زندگی مشترک است.

پس با این تعریف نشوز شامل مرد هم می شود. هر مردی در زندگی مشترک و با عقد نکاح وظایف مالی و غیر مالی در مقابل همسر دارد. در این جا قصد ورود به همه وظایف مرد در مقابل زن نداریم و آنچه در مقام بیان آن هستیم ترک زناشویی از طرف مرد است در این خصوص قانون ساکت است و مقرره ای وجود ندارد اما در فقه جعفری رابطه زناشویی خاص و همخوابگی از حقوق زوجه هم هست. نظر شهود در فقه شیعه این است که هم خوابگی هر ۴روز یک بار و عمل جنسی زناشویی (مقاربت) هر ۴ماه یک بار اگر زوجه تمایل داشته باشد واجب است.

از دیگر تکالیف غیرمالی شوهر معاشرت با زوجه است در صورت عدم رعایت آن موجب نشوز زوج خواهد بود. پروردگار متعال در قرآن با عبارت “وعاشروهن بالمعروف” دستور حسن معاشرت با زنان داده است. بنابراین اگر در دادگاه زوجه ثابت کند زوج حسن معاشرت ندارد و دارای سوء رفتار است. به عنوان مثال آزار و اذیت زبانی و فیزیکی داشته باشد، فحش و ناسزای مستمر داشته باشد و دوری مکرر طولانی بدون دلیل داشته باشد همه از موارد نشوز زوج است.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *