قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

ترک زناشویی از طرف مرد و نشوز او باعث طلاق می شود؟

 • ۵ فروردین ۱۴۰۰
 • بروزرسانی: ۱۷ اسفند ۱۴۰۰
 • 2 نظر
 • 2 دقیقه
 • 33541 نفر
3.3/5 - (20 امتیاز)
3.3/5 - (20 امتیاز)

مرسوم است که وقتی حکم ناشزه را می شنویم این در ذهن متبادر می شود که زنی از انجام وظایف شرعی و قانونی در مقابل شوهر امتناع کرده و ناشزه شده است.

اما مگر مرد ناشزه هم داریم؟

نشوز در لغت به معنای مقاومت و تمرد کردن است و در اصطلاح فقهی تمرد کردن هر یک از زوجین از انجام وظایف زندگی مشترک است.

پس با این تعریف نشوز شامل مرد هم می شود. هر مردی در زندگی مشترک و با عقد نکاح وظایف مالی و غیر مالی در مقابل همسر دارد. در این جا قصد ورود به همه وظایف مرد در مقابل زن نداریم و آنچه در مقام بیان آن هستیم ترک زناشویی از طرف مرد است در این خصوص قانون ساکت است و مقرره ای وجود ندارد اما در فقه جعفری رابطه زناشویی خاص و همخوابگی از حقوق زوجه هم هست. نظر مشهور در فقه شیعه این است که هم خوابگی هر ۴روز یک بار و عمل جنسی زناشویی (مقاربت) هر ۴ماه یک بار اگر زوجه تمایل داشته باشد واجب است.

از دیگر تکالیف غیرمالی شوهر معاشرت با زوجه است در صورت عدم رعایت آن موجب نشوز زوج خواهد بود. پروردگار متعال در قرآن با عبارت “وعاشروهن بالمعروف” دستور حسن معاشرت با زنان داده است. بنابراین اگر در دادگاه زوجه ثابت کند زوج حسن معاشرت ندارد و دارای سوء رفتار است. به عنوان مثال آزار و اذیت زبانی و فیزیکی داشته باشد، فحش و ناسزای مستمر داشته باشد و دوری مکرر طولانی بدون دلیل داشته باشد همه از موارد نشوز زوج است.پس اصطلاح مرد ناشزه خالی از اشکال است.

مطلب مرتبط :   پروانه زناشویی چیست و شرایط اخذ آن چیست؟
می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. زن مظلوم

  شوهر منو چی میگی که حتی دادگاه رای نداد خونه بگیره برای شروع زندگی حتی میگم مهریه نمی خوام بیا توافق نمیاد طلاهامم دادم بهش باز اذیت می کنه خدا ازش نگذره دادگاه هم که فقط به نفع اون رای میده هر شیادی هم وکیلش می کنه پول برا وکیل داره برا گرفتن خونه نه خدایا چه قاضیه عادلی

 2. محمد شاهبازی

  قانون ایران خیلی چرت مفت نمارزه چون ی کاری کرده که مرد همیشه محکومه و زن همیشه زبون دارز الان من یکساله بایکی ازدواج کردم نمیدونستم ی شیاد دروغگو هستش حتی بچه ای که داشته به من نگفته و ازدواج دوم داشته نگفته الانم به مشکل خوردیم داعم با مهریه تهدیدم میکنه واقعا قانون مملکتمون خیلی چرت و پوسیدس این قانون مال خانمای قدیمی واقعا خانم بوده نه برای دخترای ….الان که وای وای وای همشون دنبال نگم برات….لطفا هرکسی از دستش برمیاد این قانون مهریرو برداره ممنون چون جونا الان ۹۹درصد بخاطر مهریه ازدواج نمیکنن

... ...