برای تماس کلیک کنید 021-44033677 021-22674519 021-22675174 021-44963487
قبول وکالت فقط برای تهران

تکلیف فرزندان بالای سن بلوغ، اشکال و خلاء قانونی

تکلیف فرزندان بالای سن بلوغ، اشکال و خلاء قانونی

 • ۱۹ خرداد ۱۳۹۷
 • ۲۸ مهر ۱۳۹۷
 • 5 نظر
 • 11948 بازدید
تکلیف فرزندان بالای سن بلوغ، اشکال و خلاء قانونی
4.3 (86.67%) 6 نظر
سوالات خود را در قسمت نظرات پست های اینستاگرام از ما بپرسید

بر طبق قانون حضانت که به معنای نگهداری و پرورش است مخصوص اطفال است و طفل از نظر قانون مشمول دختر تا پایان ۹ سال قمری و پسر تا پایان ۱۵ سال قمری است.

ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی: «نگاهداري اطفال هم حق و هم تكليف ابوين است.»

ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی: «برای حضانت و نگهداری طفلی که ابوین او جدا از یکدیگر زندگی می کنند ، مادر تا سن هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است.تبصره – بعد از هفت سالگی در صورت حدوث اختلاف، حضانت طفل با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه می باشد. (اصلاحی بموجب قانون اصلاح ماده (۱۱۶۹) قانون مدنی مصوب ۱۳۱۴ که در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ ششم مرداد ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و یک مجلس شورای اسلامی تصوب و در تاریخ ۱۳۸۲/۹/۸ با اصلاحاتی به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است.) »

تبصره ۱ ماده ۱۲۱۰ قانون مدنی: «سن بلوغ در پسر پانزده سال تمام قمری و در دختر نه سال تمام قمری است.»

در رویه قضایی چنین است که گفته می شود دختر بعد از ۹ سال و پسر بعد از ۱۵ سال قمری از دایره حضانت خارج است و به تعبیر حقوقی این که بحث کنیم بعد از این سال ها حضانت با پدر است یا مادر سالبه به انتفاد موضوع است و در این خصوص دادگاه خانواده ورود پیدا نمی کنند و اظهار می کنند خود فرزند می تواند انتخاب کند که با پدر یا مادر زندگی کند! از طرفی سن رشد در کشور ما ۱۸ سال تمام است (اول نوزده سالگی) است یعنی از فاصله سن بلوغ تا ۱۸ سالگی باز هم شخص محجور است و نمی تواند در امور مالی خود به تنهایی ورود پیدا کند. (البته استثناهایی وجود دارد که از این بحث خارج است.)

متاسفانه به نظر می رسد این مقررات یعنی سن حضانت (۹ و ۱۵ سال قمری) با شرایط و مقتضیات جامعه همخوانی ندارد چگونه می شود که دختری ۹ ساله، ۱۰ ساله تمییز و تشخیص داشته باشد که صلاحیت تربیتی پدر یا مادر کدامیک بهتر است. او هنوز دچار احساسات است از طرفی دختر ۱۰ ساله مگر در دید کلان جامعه ما آنقدر اختیار دارد که بتواند خودش انتخاب کند که با پدر باشد یا مادر. نزد هر کدام که مانده باشد تحت سیطره اوست. (حضانت دختر ۹ ساله)

این که قضات می گویند دختر و پسر بالای سن حضانت خودشان باید انتخاب کنند در کدام مرجع از ایشان سوال می شود که تمایل آن ها چیست؟!

بنابراین بهتر است نمایندگان محترم مجلس، حقوقدان ها و قوه قضاییه در این مورد دست به تغییر قوانین بزنند و سن حضانت را با پایان سن رشد یعنی ۱۸ سال تمام و هماهنگ با آن تغییر بدهند.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

5 پاسخ به “تکلیف فرزندان بالای سن بلوغ، اشکال و خلاء قانونی”

 1. صاد گفت:

  با سلام ؛ چطور شد تا هفت سالگی اولویت با مادر اما پس از آن اگر اختلاف افتاد با پدر ؟ خب تا هفت سالگی هم اگر اختلاف افتاد میتواند با پدر باشد [ از بعد از دو سالگی ] .
  مجلس ششم – به اصطلاح – خودش را کشت را قوانین غرب را داخل ایران اسلامی کند ، مشکل هم همینجاست که قوانین غرب بر اساس جامعه سکولار است ، نمیتوان قوانین جامعه سکولار را در جامعه دینی پیاده کرد یا باید ایران را نیز کلا سکولار کنند.

 2. محمد گفت:

  اگر من بخواهم بعد از ۱۸ سال مستقل شوم آیا پدرم حتما باید پول خانه جدید مرا بده یا باید با پول خودم خانه بخرم یا خرجی خودم را بدهم

 3. sz گفت:

  سلام وقت بخیر
  در صورت فوت پدر و عدم حیات پدرِ پدر حضانت و همچنین قیمومیت سه فرزند دختر ۱۸سال به بالا آیا به مادر میرسد یا به عمو و یا به مادرِ پدر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *