قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

جرم رابطه نامشروع در فضای مجازی (شبکه های اجتماعی)

 • ۲۲ خرداد ۱۳۹۷
 • بروزرسانی: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • 89 نظر
 • 6 دقیقه
 • 221513 نفر

با همه گیر شدن استفاده از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بدیهی است ارتکاب جرم نیز در آن و از طریق آن، روز افزون خواهد شد یکی از معضلات این روز ها که بنیان خانواده ها را سخت تهدید می کند رابطه نامشروع و خیانت از طریق شبکه های اجتماعی است. به نظر می رسد این شبکه ها خیانت را برای مستفدین تسهیل کرده است به گفته سرپرست دادسرای ارشاد تهران ۶۰ درصد روابط نامشروع از فضای مجازی شروع شده است. در این مختصر فارغ از چرایی شیوع روابط نامشروع در فضای مجازی، فقط از حیث حقوقی جرم نامشروع برای متاهلین از طریق شبکه های اجتماعی و مخابراتی (تلفنی و پیامکی) بررسی می شود.

بر طبق ماده ۶۳۷ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی: « هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل ‌یا مضاجعه شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.»

این ماده یکی از چالش برانگیزین مواد حقوقی است که منجر به تفسیرهای گوناگون و آراء متناقضی شده است این سوال جدی در مورد این ماده وجود دارد که تعریف رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا چیست و محدوده آن کجاست؟ مثال های که در ماده مذکور از سوی قانونگذار زده شده است از باب نمونه است و همگی دلالت بر ارتباط فیزیکی و جسمانی زن و مرد دارد. تقبیل به معنای بوسیدن است و مضاحجه به معنی هم آغوشی است.

و منشاء اختلاف این است که عملی که منجر به رابطه نامشروع می شود (عنصر مادی جرم) می بایستی صرفا تماس فیزیکی و جسمانی باشد؟

نظر حقوقدان ها و قضات در این مورد بسیار متناقض و متفاوت است. در جلسه نقد رای دادگاه تجدید نظر استان تهران که در بهمن ۱۳۹۴ تشکیل شده است نظر اکثریت قضات حاضر در جلسه چنین بوده است که با توجه به “یا” که در متن ماده آمده است روابط نامشروع متفاوت از عمل منافی عفت غیر از زنا است و رابطه نا مشروع نیازی به تماس فیزیکی ندارد و هر برقراری ارتباطی که محتوای آن برخلاف شرع باشد بین زن و مرد نامحرم را شامل می شود. اداره حقوقی قوه قضاییه هم در طول سالیان نظرات متفاوتی در مورد مصداق رابطه نامشروع اظهار کرده است مثلا به این که نظر اداره حقوقی توجه کنید که خود گویای همه چیز است.

مطلب مرتبط :   تاثیر ترک اعتیاد بر شرط وکالت زوجه در دعوای طلاق

نظریه مشورتی۷/۳۰۲۲ :«صرف تنها بودن زن و مردی در یک جا نمی تواند از مصادیق رابطه نامشروع یا اعمال منافی عفت به شمار آید.»

نظریه مشورتی۷/۳۴۹۲ مورخ ۸۸/۶/۸ :«ارتباط تلفنی از مصادیق رابطه نامشروع دانسته شده و طبق قانون مجازات قابل پیگرد است.»

نظریه مشورتی ۷/۹۳۷ مورخ ۹۲/۵/۲۳ :«صرف در خلوت بودن با نامحرم در قانون جرم شناخته نشده اعم از این که در منزل یا داخل وسیله نقلیه یا هر جای دیگری باشد زیرا به موجب ماده ۶۳۷ رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت از قبیل تقبیل و مضاجحه مثال زده شده است.»

اما رویه فعلی بیشتر دادگاه ها در خصوص این ماده این است که رابطه نامشروع محدود به اثبات تماس فیزیکی و جسمانی نیست گرچه هنوز قلیلی از قضات محترم معتقدند که جرم انگاری برای رابطه نامشروع غیر جسمانی بین زن و مرد در فضای مجازی نشده است.

بر طبق ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری اصلاحی ۹۴/۳/۲۴ رسیدگی به جرم عمل نامشروع و عمل منافی عفت مستقیما در صلاحیت دادگاه است و نه دادسرا .

ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری: « به جرائم زنا و لواط و سایر جرائم منافی عفت به طور مستقیم، در دادگاه صالح رسیدگی میشود.

تبصره- منظور از جرائم منافی عفت در این قانون، جرائم جنسی حدی، همچنین جرائم رابطه نامشروع تعزیری مانند تقبیل و مضاجعه است »

با این وصف اگر کسی از همسرش بابت جرم رابطه نامشروع جنسی و جسملنی (مثل بوسیدن، در آغوش گرفتن و …) شکایت دارد می بایستی مستقیما به دادگاه به جهت اعلام جرم و شکایت مراجعه کند و اگر مدعی رابطه نامشروع غیر جسمانی مثل پیامک تلگرام و … باید به دادسرا مراجعه کند.

بر طبق ماده ۲۴۱ قانون مجازات اسلامی: «در صورت نبود ادله اثبات قانوني بر وقوع جرائم منافي عفت و انکار متهم هرگونه تحقيق و بازجويي جهت کشف امور پنهان و مستور از انظار ممنوع است. موارد احتمال ارتکاب با عنف، اکراه، آزار، ربايش يا اغفال يا مواردي که به موجب اين قانون در حکم ارتکاب به عنف است از شمول اين حكم مستثني است.»

البته باید توجه داشت اگر شکایت شاکی خصوصی مثل همسر وجود با وجود ادله وجود داشته باشد، دادگاه متهم را احضار می کند و برگ اظهارات متهم را که حاوی سوال و جواب های دادگاه در خصوص اتهام انتسابی است را پر می کند.

مطلب مرتبط :   معامله به قصد فرار از دین مهریه

اگر دلیل رابطه نامشروع ارتباط تلفنی و پیامکی از سوی شاکی اظهار شده باشد دادگاه یا دادسرا می تواند از اپراتور مربوطه تلفن همراه، اطلاعات (داده های) مربوط به تماس های تلفنی و پیامک های متهم را به جهت بررسی اخذ کند.

در این زمینه بسیار سوال می شود که چطور می توان پرینت تلفن همراه همسرم را بگیرم در این خصوص باید گفت که اطلاعات تماس و پیامک همسر اطلاعات شخصی محسوب می شود و فقط به تشخیص دادگاه یا دادسرا برای کشف جرم است که می توان اصطلاحا پرینت آن را از طریق استعلام اخذ نمود.

بر طبق مواد ۶۶۷ و ۶۶۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲، اپراتورهای تلفن همراه موظفند اطلاعات را تا ۶ ماه ذخیره کنند بنابراین اطلاعات تماس یا متن پیامک های مربوط به ۶ ماه قبل معمولا نگهداری نمی شود.

توجه داشته باشید که پیامک و تماس های تلفنی اماره برای تشخیص جرم رابطه نامشروع و تقویت علم قاضی برای صدور حکم محکومیت می باشد.

اما در خصوص شبکه های اجتماعی موضوع کمی متفاوت است با این توضیح که داده های شبکه های اجتماعی مثل تلگرام داخلی نیستند که دادگاه بتواند از آن ها استعلام نماید پلیس فتا نیز از طریق هک یا به دست آوردن رمز شخصی یک نفر می تواند اطلاعات مربوط به آن را بدست بیاورد لذا اگر دلیل شخصی برای رابطه نا مشروع همسرش صرفا تلگرام می باشد بدون این که اطلاعات از آن داشته باشد یا اسکرین شات و عکس گرفته باشد در صورت عدم همکاری متهم، اطلاعات رابطه نامشروع از طریق تلگرام او قابل به دست آوردن نیست و محاکم معمولا در این خصوص برای جرم رابطه نامشروع همکاری نمی کنند ولی مواردی دیده شده است که شاکی توانسته به طریقی اسکرین شات و پرینتی از محتوی تلگرام همسر که نشان دهنده رابطه نامشروع او بوده را به دست بیاورد و به دادگاه بدهد و دادگاه نیز متهم (همسر) را احضار کرده است و او با دیدن آن ها تلویحا اقرار کرده است.

برای مشاوره حقوقی با وکیل مجرب در دعاوی رابطه نامشروع با ما تماس بگیرید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مهرداد

  سلام آیا میشود حتی شماره ای از همسر نداشت از او شکایت کرد به جرم ارتباط تلفنی با کسی .همسر در خانه پدرس زندگی کند

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام؛ جرم رابطه نامشروع نیازمند دلیل است.

 2. pary

  اگر خانمی سالها تنها نان آور خانه باشد و.همسرش بدون مشکل جسمی بیکار در خانه باشد و فقط از حقوق همسر برای مخارج زندگی و.فرزنداستفاده کند و در ضمن سلامت جسمی هم برای برقراری روابط زناشویی با همسرش نداشته باشد زن حق دارد خیانت کند یا خیر ؟و چنانچه مرتکب خیانت شود مجازتش چیست ؟

  1. گروه وکلای پارسای

   با سلام
   در نظر قانون مطالبی که گفتید مجوزی برای خیانت نیست و در صورت ارتکاب جرم و اثبات آن توسط شوهر جرم رابطه نامشروع محقق می شود. اگر زندگی آنچنان برایتان دشوار شده که غیر قابل تحمل است بهتر است که به جدایی فکر کنید تا خیانت
   موفق باشید

 3. م.ن

  سلام اگر همسر فقط مال و پولی که شامل مستثنیات دین است داشته باشد و در عقدنامه مهریه عندالاستطاعه ای باشد که بعدا در دفتر ثبت اسناد به عندالمطالبه تصحیح شده باشد مطالبه مهریه به چه صورت خواهد بود؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام؛ به طور کلی چه مهریه عندالاستطاعه باشد و یا عندالمطالبه وصول مهریه از مستثنیات دین ممکن نیست.

 4. م

  سلام.پسری هستم که پنج سال پیش با دخترخانمی آشنا شدم و بهشون گفتم قصدم از این رابطه ازدواج و وابستگی و عشق هست ، بعد از مدتی قبول کرد و قسم خورد تا آخرش باهام بمونه، رابطمون بالا و پایین و خوبی و بدی داشت اما خوشبخت بودیم و تا سه چهار سال اول نگران بود یروزی تنهاش بذارم و برم اما از وقتی که خیالشو راحته راحت کردم که مال خودشم داره اذیتم میکنه و از وقتی که رفت دانشگاه میگه نمیخوامت و ما به درد هم نمیخوریم، درصورتی که من وابستگی شدید بهش دارم و نمیتونم جز این دختر کسیو بخوام.منم بهش گفتم همه چیزو به خونوادت میگم که چجوری با زندگیم بازی کردی و… دیروز بهم گفت رفته به جرم تهدید ازم شکایت کرده. میخواستم بدونم چیکار باید بکنم و شکایت به کجا میرسه؟ آیا منم میتونم به جرم بازی کردن با احساساتم (چون قبلش هیچ دختری توی زندگیم نبود و حتی دستم به نامحرم نخورده بود) ازش شکایت کنم؟ لطفا راهنماییم کنید که چیکار کنم . ممنونم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   حسب قانون هیچ کس را نمی توان اجبار به ازدواج با دیگری کرد حتی اگر تعهد داده باشد. بدیهی است در صورت مزاحمت و تهدید حق شکایت برای ایشان باقیست

 5. سعید

  سلام اقایی هستم که در یک شرکت از ساعت شش صبح تا هفت غروب کار میکنم تازگی متوجه شدم همسرم از طریق دایرکت اینستاگرام با یکی از اشنایان مرد چت میکنن و اون اقا راهای خودکشی و … جلوی پای همسر من میزاره که از من جدا بشه و همسرهم با اون اقا همکاری میکنه و زندگی رو برای من زهر کرده
  من مچشو گرفتم و اینستاشو دیدم و تونستم از دایرکتاشون اسکرین شات بگیرم و همشونو دارم ایا با این اسکرین شات ها میتونم همسرمو به خیانت متهم کنم و ازش جدا بشم؟اگ جدا بشم باید مهریه هم بدم اگ خیانتش ثابت بشه؟
  خیلی ممنون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   توجه داشته باشید که اثبات رابطه نامشروع ارتباطی به کاهش یا از بین رفتن مهریه ندارد

 6. Sims

  سلام چن مدتیه یکی از دوستانم تو فضای مجازی — چت و—– تصویری میکنه ایا مجازاتی هم داره چون متاهله

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله رابطه نامشروع است

 7. رضا

  سلام خسته نباشید
  مدتی است همسرم منو ترک کرده (قهرکرده) رفته خونه پدرش.
  من نه مشکل اعتیاد دارم نه یه خونه اجاره ای هستیم و اجارشو میدیم سرکارم میرم
  ۱- با این اوصاف زن من میتونه همینطوری منو ترک کنه بره؟
  ۲-من میتونم به صورت قانونی برشگردونم سر خونه زندگیش؟
  ۳- باید شکایت کنم؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   دادخواست تمکین بدهید

 8. نگار

  سلام
  همسرم به مدت یک هفته به ماموریت رفت و اجازه ی همراهی من را نداد،بعد از یک هفته که آخر هفته به منزل بازگشت تا باز برگردد متوجه شدم که در چت روم های مختلف با دخترهای بسیاری مکالمه داشته و عکسهای —- آنها در سابقه ی گوگل کروم پیدا کردم میخواستم ببینم جرم ایشان چه میباشد؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در صورت اثبات جرم رابطه نامشروع است

 9. احسان

  با سلام پسری ۱۸ ساله از استان خوزستان هستم بنده دوماهی با دختری دوست بودم و قرار بود تا اخر باهن باشیم قول ازدواج بهم دادیم یکروز او از مدرسه فرار کرد و من او را به خانه اوردم که در اخر پرده بکارت او را پاره کردم ولی خودش هم راضی بود حالا میخام بدونم جرم رابطه نامشروع با رضایت طرفین چجوریه ؟؟چه مجازاتی داره ؟؟؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   باتوجه به رضایت دختر رابطه نامشروع است و نه تجاوز.

 10. میلاد

  سلام خسته نباشید من ۶ماهه که عقد کردم بعد الان ۲هفته میشه که با خانومم قهرم و خونه پدرشه و میگ نمیخامت بعد امشب از پیج اینستاگرامش متوجه شدم که دوست پسر سابقشو ک وقتی بامن ازدواج کرد کات کرد باهاش فالو کرده دارن همدیگرو دنبال میکنن ولی دزصورتیه ک هنوز جدانشدیم…من میتونم از اینکع همدیگرو فالو کردنو هنوز زنه منه شکایت کنم؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   صرف فالو کردن باعث اثبات رابطه نامشروع نیست.

 11. رضا

  سلام خسته نباشید
  من همسرم قهر کرده بود درخواست تمکین دادم ولی بازم بر نمیگرده خانوادشم حمایتش میکنن نمیزارن بیاد
  راه قانونی دیگ ای نیست؟چطوری برگردونم همسرمو؟

 12. میلاد

  سلام وخسته نباشید.
  من سالها پیش با دختر خانم دوست بودم بعدش به دلیل خیانت بهم زدیم.
  بعدش گاهی اوقات با هم حرف میزدیم حتی بعد از ازدواجش ولی فقط در حد حرف زدن بوده.
  اما بعد از مدتی رابطه رو کاملا قطع کردم و هیچ شماره ای از ایشون نداشتم تا ۴ ماه پیش که توی تلگرام بهم پیام داد و گفت داره عروسی میکنه با همون آقا.
  دوباره تا ۳ ماه حرف نزدیم و بعد از ائن ۲ دفعه دیگه حرف زدیم بیشتر توی تلگرام و کمی هم اس ام اس.
  حالا شوهر این خانوم فهمیده و بهم زنگ زده گفته ازت شکایت میکنم.
  من میخوام بدونم با توجه به اینکه اول اون خانوم پیام داده و فقط ۳ بار حرف زدیم و این رابطه یک طرفه نبوده واینکه توی پرینت تلفن مشخصه که ابتدا اون خانوم اس ام اس داده تا چه حد محکوم میشم؟
  اصلا میتونه شکایت کنه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در هر صورت اگر شوهر بتواند ارتباط نامشروع شما را در فضای مجازی اثبات کند که البته مشکل است جرم رابطه نامشروع است و فرقی نمی کند چه کسی اول پیام داده.

 13. یاسین

  سلام همسر من حدود چند ماه پیش فرزند یک ماهه من را با قرص سقط کرده
  ایا پزشک قانونی میتواند تشخیص بدهد چون برای چند ماه پیش بوده و اگ ثابت بشه حکمش چیه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر تعمداً سقط جنین شده باشد جرم است.

 14. علیرضا

  باسلام .یک ماه پیش از همسایمون رفتم ابزار برقی بگیرم .ازشون پرسیدم ک شوهرتون خونه هست یا نه گفتن نه .بعدش وسایلو گرفتم دوساعت دگ بهش تحویل دادم.از روز بعدش دیدم شوهرش بهم زنگ زد گفت رفتی دم درمون و به خانومم گفتی اگ شوهرت نباشه بیا شبو باهم باشیم ،بعدش این حرف همه جا پیچید و آبرومو بردن .پدر اون خانوم هم هی زنگ میزنه منو تهدید ب مرگ میکنن .لطفا راهنمایی کنید (البته قبل این ماجرا من میدونستم ک این خانوم با یک نفر رابطه داره ولی به کسی نگفتم و آبروشو نبردم .این خانومه از ترس آبرو رفتنش آبروی منو برد تا زبونم کوتاه باشه)

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر داستان آنگونه است که شما تعریف کردید می توانید از طریق تهدید یا افترا شکایت کنید.

 15. مینو

  سلام
  وقت به خیر
  ایا پلیس فتا امکان رد یابی اکانت حذف شده رو بر اساس پیام باقی مونده داره ?تلگرام نسخه اصلی نبوده loopy بوده که نسخه خارجی بوده و سرور ایران نیست ,با از بین بردن گوشی چطور تاثیر داره ?

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   همانطور که می دانید پلیس فتا دسترسی به سرورهای تلگرام ندارد.

 16. سپیده

  سلام
  ببخشید من با شخصی اشنا شدم کگفتن مجردن با هم در تلگرام چت کردیم در حد چند روز ایشون به صراحت چندبار اشاره کردن مجردن،بعد از اکانت دیگه به من پیغام دادن و کلی فحاشی و گفتن همسرشون هستن و به فتا شکایت کردن و پیگیرن،
  حالا سوال من این هست با توجه به حذف اکانت از جانب من که فقط ایدی داشت با توجه به پیغام هایی که حذف نکردم و تلگرام من نسخه اصل نبود اما پیام رسان خارجی بودن ک سرور ایران نیست امکان پیدا کردن اکانت من هست ?اگه ای پی من معلوم بشه و علیه من شکایت بشه چطور بهم اطلاع میدن ?با توجه به فحاشی این خانم ک من پیغامهاشون رو فوروارد کردم و دارم میتونم منم شکایت کنم ،ایدی نداره ولی فعلا دلیت نکرده ،بعد این اقا گفتن مجردن میشه علیه ایشون شکایت کرد ?از اقا اسکرین شات دارم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در همین حد که شما می فرمایید قابلیت اثبات ندارد.

 17. سپیده

  ممنون از پاسخگویی منظورتون این هست که ایدی قابل شناسایی نیست ?چون در بعضی سایتهای همکاران شما نوشته شده اگر تلگرام دلیت بشه ولی پیغام طرف مقابل را داشته باشیم و پیگیری کنیم فتا میتونه ایدی رو پیدا کنه

 18. نگین

  سلام
  شخصی منو تهدید کرده که ازم به فتا شکایت کرده ،میتونم در سیستم ثنا ثبت نام کنم تا احیانا اگر واقعا شکایت کرده بود احضاریه درب منزل نیاد ،نمیخوام خانواده بفهمن،مشکلی پیش نمیاد که بدون داشتن پرونده ثبت نام کنیم ?

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   می توانید در ثنا ثبت نام کنید و نیاز به داشتن پرونده جاری نیز ندارد

 19. Mostafa

  سلام من همسرم یک ماه که قهر کرده رفته خونه باباش دلیلشم نمیدونم سر یه جر و بهث گزاشت رفت ولی من قبلا متوجه رابطه تلفنی اون با کسی شده بودم بعد چند مدتم تو تلگرام با کسی چت میکرد من میتونم تو داداگاه شکایت کنم چون رفته دادخواست داده

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مهم اثبات رابطه نامشروع است وگرنه صرف شکایت کردن آسان است

 20. علی

  سلام من حدودا یکسال قبل بنا به دلایلی تلگرام خانمم را روی گوشیم نصب کردم اما بعد از سه هفته حذفش کردم که فقط از چند پیامش اسکرین شات گرفتم با دوستاش که الان با اختلافاتمان اون اسکرین شاتها رو براش فرستادم از من شکایت کرده که تلگرامشو داشتم عکسهای دوستام داخلش بوده و … ایا میتونه اثبات کنه من تلگرامشو تو گوشیم نصب داشتم

  1. گروه وکلای پارسای
 21. شبنم

  سلام
  تشکر بابت اینکه وقت میزارید و پاسخگو هستید
  ببخشید با مطالعه پاسخها به این نتیجه رسیدم که با حذف تلگرام و نسخه های مشابه از نوع خارجی امکان ردیابی وجود ندارد ،اما در سایت دیگری همکارانتون نوشته بودن که با داشتن پیام امکان ردیابی توسط فتا هست ،دلیل این تفاوت چی میتونه باشه ?

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   امکان دسترسی به سرور های تلگرام در ایران وجود ندارد.

 22. بنده

  سلام من با پسری دوست بودم پدر ومادر هردوتامون درجریان رابطمون هستن و واقعا تصمیم به ازدواج داشتیم یه روز تو ماشین کنار هم خوابیدیم پتو رومون بوده امنیت اخلاقی گرفتمون تعهد گرفت الان شناسناممو خواهرم اورده ازادم کردن اما شناسناممو گرفتن گفتن با مادرم باید برم بگیرم من بیست سالمه اون اقا بیستو دوسال خواستم ببینم روزی که مامیریم شناسنامه رو بگیریم دلیل گرفتمونو به خانواده ها میگن یا فقط میخوان ببینند در جریان ارتباطمون بودند یا نه ؟واینکه من چه جوابی باید بگم اگه پرسش کردند ؟ممنون میشم جواب بدید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   احتمال فراوان در حضور خانواده تعهدی از شما برای تکرار نکردن خواهند گرفت.

 23. آرین

  خسته نباشید میخواستم بدونم اگر در تلگرام اکانت حذف بشود امکان پیگیری پلیس فتا وجود دارد؟

  1. گروه وکلای پارسای
 24. حميد

  سلام امكان برگرداندن چت هايي كه تو واتس آپ شده هست؟

  1. گروه وکلای پارسای
 25. محمد

  سلام وقت بخیر ، من چند وقته متوجه شدم پدرم با زن شوهر داری رابطه دارن ، رابطه تلگرامی ، تلفنی و حضوری.
  من از گوشی ایشون فیلم برداری کردم و از صفحه چتشون توی تلگرام فیلم دارم و علاوه بر اون پدرم برای ایشون پول واریز میکنه ، ینی هم فیلم از چت تلگرامشون دارم ، هم میشه پیرینت حساب ازشون گرفت ، حالا با توجه به این داشته ها ،میشه ثابت کرد دارن خیانت میکنن؟!
  تنها مشکل اینه که خطی که تلگرام دارن به اسم خودشون نیست ،اما میشه اثبات کرد که دست ایشون بوده ( پدرم) و در پیام های تلگرامی به صراحت گفته شده که چه اتفاقاتی افتاده ، و ایشون سابقه خیانت هم دارن. و اینم قابل گفتنه که ما از ایشون میترسیم ، تا حالا چند بار تهدید به کشتن کردن ، حالا اگر ما شکایت کنیم با توجه به داشته هامون ، ایشون باز داشت میشن ؟! یا خیر ، اگر جواب خیرهست ، ما باید چکار کنیم تا از نظر جانی چیزی ما را تهدید نکند
  اگر میشه راهنمایی کنید ، ممنون برای سایت و گروه خوبتون .

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   با توجه به تجربه این سالهای وکالت این گونه تهدید های پدر جنبه عملی ندارد. احتمالا در منزل جناح بندی بر علیه پدر شده و فرزندان متمایل به مادر شدن و پدر در منزل به گونه ای تنهاست. بهتر است که فرزندان در دعواهای پدر مادر جانب داری کامل از یک طرف نکنند و در صدد اطلاح بین آنها باشند. یادمان باشد همانطور که فرزندان نیاز به محبت دارند پدر نیز نیاز به محبت دارد. انچه در خصوص تلگرام گفتید کافی برای اثبات رابطه نامشروع نیست

 26. علیرضا

  با سلام..
  من استخدام یک شرکت شدم و برای کار به شهرستان رفتم الان بعد سه سال متوجه شدم ریس شرکت شماره تماس همسر بنده را از گوشیم ورداشته و به همسرم پیام داده من فلانیم من هوای اقاتون رو دارم که به همه چی برسه شما هوای منو داشته باشین همو ببینیم بیام خونتون و فلان.. خانمم جواب داده که این چه حرفیه شوهرم رفیق شماس نمیشه دیگه از این حرفا نزنید .. در پاسخ حرف همسرم گفتن پس به اقاتون بگید جول و پلاسشو جمع کنه برگرده پیشتون..و مزاحمتهای طولانی و.. الان متوجه شدم.. میخاستم بدونم چه کار میشه کرد..ایا پرینت پیامهای سه سال قبل در میاد.این‌وسط شکایت به کجا میرسه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله اگر مزاحمت و یا توهینی و… شده است قابلیت شکایت وجود دارد. پیامک ها تا ۶ماه بیشتر نگهداری نمی شوند.

 27. البرز

  سلام
  با تشکر از پاسخگویی شما …
  اگه دختری (مجرد و سالم ) گناه ارتباط نامشروع خانوم دیگر رو که مشکلات جسمی و روانی شدید داشتند و دارند رو به گردن بگیره آیا حتما معاینه برای تایید ارتباط جنسی توسط قانون انجام میشه یا خیر و فقط مجازات میشن؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در دادگاه و دادسرا اینگونه نیست که کسی بتواند در اصطلاح جرم دیگری را به گردن بگیرد

 28. محمد

  سلام
  من با دختر عمه ام چند وقتی پیام می‌دادیم البته اون شروع کرده بود و بعد ک نامزدی بود و ازدواج کرد چند وقتی خبری ازش نداشتم تا اینکه بهم پیام داد چند باری ازم خواست بزم خونشون ولی من قبول نکردم ب بهانه هایی پیچوندم و چند باری اس ام اس بهم داد ک اگ بابات و اینا خونه نیستن من بیام خونتون ک من ی بار قبول نکردم و یه بار هم تو پیام ها ب جایی نرسید حرف هامون و تا یک روز ک اینقد اصرار کرد من رفتم خونشون و من و کشوند تو اتاق خواب و همون موقع شوهرش رسید و درگیر شدیم و الان دو ماه میگذره و میخواد شکایت کنه ب نظر شما میتونه چیزی اثبات کنه و اگر میتونه حکم من چیه؟؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   آنچه شما نوشتید رابطه نامشروع است و در صورت اثبات تا ۹۹ضربه شلاق تعزیری مجازات آن است.

 29. محمد

  میشه بگید چجوری میشه مانع از اثبات شد میشه راهنمایی کنید خواهش میکنم چجوری میتونم یجوری اینهارو نقض کنم

 30. بهمن

  سلام من دوروز ی بود با یه دختر ۱۸ ساله چت میکردم وخودمم ۱۸ سالم واون ازم خوشش اومده بود من داخل پیامرسان سروش چت میکردیم که مامانش فهمید میتونه شکایت کنه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   نگران نباشید

 31. شهره

  سلام سپاس از وقتی که میگذارید
  خواهرمن شش ماهیه با شوهرش مشکل داره وشوهرش اونو از خونه بیرون کرده چون زیر سرش بلند شده بود
  جدیدا در هفته گذشته خواهرم با پسر مجردی در اینستاگرام چتی بسیار مختصرکرده بود و شوهرش نمیدونم از طریق گوشی قبلی خواهرم که وقتی بیرونش کرده بود ازش گرفته بود یا از طریق هک وارد اینیستلش شده و به این چت دسترسی پیدا کرده ،اسکرین شات اون را بصورت استوری گذاشته روی پیج خواهرم
  می خواستم محبت بفرمایید و راهنمایی کنید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   سوال حقوقیاتان چیست؟

 32. بی نام

  با سلام.حکم … چت و ارسال عکس از شبکه های اجتماعی با فرد متاهل درصورت اثبات چیست؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   جرم رابطه نامشروع

 33. بی نام

  حکم جرم نامشروع از طریق فضای مجازی.فقط ۹۹ ضربه شلاق هستش؟

 34. مسعود

  سلام ،از مردی که با همسرت ارتباط در فضای مجازی داشته،میتونم شکایت کنم،با مدارکی مثل عکس گرفتن از صفحات چت کردنشون،پیامهای تهدید هم به خودم ارسال کرده،

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   هم برای تهدید و هم برای رابطه نامشروع از هر دو نفر می توانید شکایت کنید.

 35. bi nam

  سلام خسته نباشین

  ۸ ماه قبل روی موبایل شوهرم چت با زنان بدکاره رو دیدم و همچنین تعدای عکس نامناسب. می خواستم انها را سیو کنم ولی او فهمید و همه را پاک کرد. اما من باهاش وارد صحبت شدم که من همه این چت ها را دیدم و در همین حال صدای او را بی انکه بفهمد ضبط کردم و او هم در حال عصبانیت اقرار کرد که با زنهای بدکاره ارتباط دارد و همچنین شروع به دادن فحش های رکیک به من کرد. آیا این اقرار ارزش قانونی دارد و میشود علیه او اقدام در دادگاه اقدام کرد. این کار چه جرمی دارد؟
  ب

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   به نظر ما صرف ضبط صدای شوهر که اقرار به رابطه نامشروع کرده کفایت نمی کند.

 36. زهرا

  سلام.خسته نباشید.من دوشب پیش پیام هایی تو واتساپ و تلگرام شوهرم دیدم پیاما مال ….چت بود‌.تابهش گفتم همه رو پاک کرد و حتی تلگرامشو کلا حذف کرد و گفت ک فقط از سر کنجکاوی بوده ومیخواسته بدونه چجوریه و چیه.من شماره اون خانوم رو دارم حتی ای دی تلگرامشو.میشه راهنماییم کنید که ایا میتونم فقط از اون خانوم ک نمیدونم چندتازندکیو تاحالا بهم ریخته شکایت کنم؟؟!ممنونم

  1. گروه وکلای پارسای
 37. Ramin

  سلام .من تو فضای مجازی مشغول کار بودم ک با زنی اشنا شدم ک فقط در فضای مجازی صحبت میکردی نه همو دیدیم نه چیز دیگ فقط تو فضای مجازی چت میکردیم ک این خانم از نظر سنی ۲۰ سال از من بزرگتر هست و وقتی داشت ازدواج میکرد دیگ ما ارتباط مجازیمون هم قط شد و بعد از مدتی بهم زنگ زد و گفت شوهرش پیامارو دیده ایا این کاری ک در زمان مجردی این خانم بین ما بود صحبت کردن در فضای مجازی جرم هستش بعد از متاهلی هیچ حرفی بین ما نبود

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   خیر نگران نباشید شوهر نمی تواند برای رابطه نامشروع قبل از ازدواج شکایت کند.

 38. دی جی

  سلام
  یکی از همکارای خانمم چند وقتی به من پیام میداد ولی نمیگفت متاهله و همه میگفتن جدا شده. بعد مشخص شد که متاهله. ما فقط پیام میدادیم و تلگرام ارتباط داشتیم . خط خانم به اسم شوهرش بوده . اون موقع شوهرش زنگ زد و فحش داد و صدای منو ضبط کرد . من فقط معذرت خواهی کردم و گفتم نمی دونستم متاهله. و نیگفتن جدا شده .بعد شوهره گفت بخشیدم . الان بعد سه سال اومده منو حضوری تهدید کرده و میگه یا باید از محل کارت بری ا میگم بکشنت. من چیکار باید بکنم؟ تو دادگاه من مقصرم‌؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   آنچه که بین شما اتفاق افتاده رابطه نامشروع است اما اثبات آن بعد از ۳ سال بسیار دشوار است، در ضمن تحدید هم بدیهی است که جرم است و قابلیت پیگرد دارد.

 39. Sd

  سلام همسر من با خانومی متاهل که گویا از شوهرش جدا زندگی میکنه رابطه تلگرامی داشتند و سالهاست گویا که این رابطه رو دارند .
  وقتی من متوجه سدم قول دادند دیگه انجام ندهند اما باز من متوجه شدم رابطه دارند ،من فقط در حد تلگرامشون رو‌میدونم .
  و اسکرین شات هم متاسفانه نگرفتم
  میشه جوری که پای همسرم گیر نباشه از اون خانوم شکایت کنم ؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای
 40. فرزین

  سلام . با خانومی که قبلا” بمدت ۵ سال ارتباط جنسی (اقرار خودشون ) با دوست پسرشون در دانشگاه داشتند آشنا شدم نامبرده با ترفند خاصی شماره همراه من رو در محل کار گرفتندو متاسفانه بعد از مدتی با مزاحمت های شروع شده از طرف ایشون و ترغیب به داشتن ارتباط (تو فضای تلگرام وواتس آپ ) و دادن پیام من رو بسمت خودش جذب کردن . متاسفانه از این حربه تونستند فقط با تماس تلفنی که مبلغ چند میلیون تومنی به خاطرفورس ماژورو مشکلات زندگی بهشون قرض بدم . با این توضیح که فردا سفته بهم بدهند ، که بعد از آن زیر قول خودشون زدن . من هم با دادخواست از ایشون در شورا بردم ، نامبرده هم به پیامک های توی فضای تلگرام اشاره کرده که ما با هم صیغه موقت بودیم.این در حالی است که من روحم خبر از این ماجرا نداشته و نه مدت ونه اقرار من و هیچ و هیچ تاریخی هم وجود نداشته برای مدت صیغه . متاسفانه در شورافقط به استناد اسکرین شات اکتفا نموده و بدتر از همه در حکم صادره، وی رو همسر قانونی من خطاب کرده و اون هم معین نکرده از کی تا کی و پای چه مبلغی گذاشته بدون دلیل و متاسفانه پول اینجانب رو بنا به تشخیص خوده قاضی پای مهریه یا اجرت المثل (نمی دونم ) گذاشته . این در حالیست که تو حکم هم نوشته زوجیت وهم محرمیت ، در حالی که نه صیغه و نه کلمات عربی وفارسی و… بین ما بوده و …. چطور میتونم به پولم که رقم بالایی هست برسم .ممنون. جالبه تو شعبه شورا اجازه دفاع به من ندادن وقتی گفتم حاج آقا فضای مجازی یه نوع نرم افزار و حتی میتونه به بد افزار هم تبدیل بشه و مصداق کلاهبرداری است قبول کرد ولی امان از ادم های بی سواد شورای حل اختلاف که پا تو کار حقوق دان ها می کنند. وزندگی یه خانواده رو با این استدلاهاشون از هم می پاشند. حال بنظر شما در مهلت بیست روزه دفاع بکنم توی دادگاه بدوی رای تغییر می کنه یا نه . ممنون

 41. رقیه

  با سلام من خانمی متاهل هستم .حدود یک سال پیش همراه دوستم برای خرید کفش خارجی به مغازه کفش فروشی اقایی که ادرسشون رو از طریق اکانت اینستاگرامشون که برای مغازه بود پیدا کرده بودیم رفتیم.البته من برای اینکه با پیج خصوصیم پیج مغازه ایشون رو فالو نکرده باشم یه اکانت خالی ایجاد کردم و این قضیه رو هم به همسرم گفتم.وقتی با دوستم رفتیم مغازه ایشون مدل مناسبی رو پسند نکردیم و ایشون از ما شماره تماس خواست که هر موقع بار جدید اومد بهمون اطلاع بده. خط تلفن دوستم به علت عدم پرداخت قبض مسدود بود و برای همین من شماره تماس دادم. چند روز بعد ایشون تماس گرفتن و اعلام کردن که از کفشایی که ما میخواسیم اومده و میتونیم برای انتخاب بریم مغازه شون.بار دوم که به مغازه ایشون رفتم کمی صحبت کردیم و از من راجع به شغلم پرسید و من که گفتم معلم هستم،متوجه شدیم که من معلم یکی از بچه های فامیلشون و همکار دختر عمه شون هستم و ایشون گفتن که اتفاقا برای خواهر زادشون دنبال معلم خصوصی برای پایه بعدی هستن و قرار شد خواهرشون با من برای این قضیه در تماس باشن. خواهرشون چند بار با خط ایشون با من در تماس بودن و من هم همینطور تا بتونیم راجع به ساعات و روزهای جلساتمون هماهنگی داشته باشیم .اما چون پدر شوهر من بسیار مریض حال و در بیمارستان بودن و ما مشغول تردد مکرر به جهت رسیدگی به ایشون در بیمارستان بودیم، اکثر جلسات از طرف من لغو میشد. البته چون تعطیلات بود و من با مدرسه جدیدی قرارداد بسته بودم و چون خواهر زاده ایشون از شاگردای مدرسه فعلی من نبود،بعد از کلی تماس با ایشون و این ور اونور کردن نتونستیم جلسات رو در مدرسه برگزار کنیم. و سر اینکه جلسات در منزل ایشون یا منزل ما برگذار بشه هم به توافق نرسیدیم و بعد از خرید کفش هم توسط من تقریبا تماسها قطع شد. کل این قضایا حدود یک و نیم ماه طول کشید. چند روز بعدش همسرم در گوشیم شماره ایشون و اکانت دوم من در اینستاگرام رو دید و کلی داد و بیداد که تو به من خیانت کردی. اما قبول نکرد که با ایشون تماس بگیریم تا همه چی مشخص بشه.حتی از من پرینت تماس خواست و من گرفتم و دادم بهشون .و بعد دو روز پرینت رو بهم برگردوند و دو تا شرط جلوم گذاشت که من دیگه بهت اعتماد ندارم یا باید مهریه تو ببخشی یا توافقی طلاق بگیریم. من سعی کردم دوباره اعتمادشو جلب کنم و کلی نازشو بکشم که فکر طلاق از سرش بیافته اما از من اصرار و از ایشون انکار. بعد ۸ ماه اواخر اردیبهش تصمیم به طلاق توافقی گرفتم اما ایشون زد زیر همه چی و گفت توافقی نداریم برو شکایت کن. الان هم همه جا با رکیک ترین وضعیت و لحن ممکن داره میشینه و میگه زنم بدوست پسر داره و به من خیانت کرده. میخواستم بدونم با یه پرینت میتونه ادعاشو ثابت کنه و اگهبتونه چه عواقبی برای من داره و اگه نتونه چه عواقبی برای اون داره؟

 42. حسن

  سلام خسته نباشید یک ماهیه که شماره های ناشناس زنگ میزنن به خانومم وقتی من گوشیو میگیرم میگن اشتباه گرفتیم و حتی پیامهایی دیدم تو فضای مجازی با پسرا رد و بدر میکردن که وقتی دیدم سریع همه رو پاک کرده و الانم میگه دوست ندارم و میخواد طلاق بگیره ایا مهریه بهش تعلق میگیره

  1. گروه وکلای پارسای
 43. فاطمه یزدی

  سلام من یکی دو ماه با یه اقایی حرف زدک از مشکلاتشون میگفتن و متاهل بودند و من پیشنهاد دادم که اگه راحت نیست به جایی دیگه بره و زندگی کنه و این فقط به عنوان پیشنهاد بود که حتی لطمه ای هم نزد بهشون اما همسر اوشون شماره ی منو برداشته و منو به فحش کشیده و ادعا کرده ازم شکایت میکنه و هزارن فحش ها و تهدید های زیاد ایا شکایت اون باعث میشه بیان سراغ من یا فقط برای همسرش مشکل پیش میاره

 44. Fatima jafari

  سلام من شوهرم بایکی از افوام چت میکنه درخواست خونه خالی میده واون زن عکس میفرسته میخوام شکایت کنم ازشون تاحالشون جا بیاد چه جرمی داره این کار???

  1. گروه وکلای پارسای
 45. م.ش

  سلام من در یک گروه مختلط عضو بودم و شوهرم از این گروه اگاه نبود من در انجا رابطه ی احساسی با کسی برقرار نکردم درحد چت عامیانه بوده ایشون میتونه با این ادعاها که من به او خیانت کرده ام دادخواست طلاق بده و فرزندمو ازم بگیره؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای
 46. همتا کریمط

  سلام. اگه خانومی متاهل با یه آقا و تلگرام فقط چت ساده کنه نه اعمال منافی عفت وفقط عکس از خودش فرستاده باشه جرمش چیه وقابل اثبات هست؟ ایاهمسر می‌تواند شکایت کنه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   تلگرام قابل پیگیری در ایران نیست

 47. sara

  سلام،
  من حدود ۹ ماهی میشه ی پسرو در فضای مجازی میشناسم..
  انقددبهش اعتماد داشتم ک عکسمو بهش دادم
  ولی اون پخش کرد..مجازاتش چقدره؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   هرگز تا وقتی عقد رسمی نکردید به کسی اعتماد کامل نکنید. از ۹۱ روز تا ۲ سال حبس

 48. سمیرا

  سلام من ۳۱ سال سنمه ۸ساله شوهرم بهم خیانت میکنه و کتکم میزنه منم چند سال همش کوتاه اومدم ولی منم تو تلگرام با یکنفر آشنا شدم و وابسته هم شدیم و فقط با هم تلفنی در تماس بودیم و گاهی موقع نیاز واس هم پول میفرستادیم .من الان به خاطر کتک شوهرم و شکایت کردم ایشون هم ارتباط منو با آقا تلگرام فهمیدن و منو تهدید میکنه واس تمکین و این حرفا چکار کنم میتونه کاری کنه؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   کار شما رابطه نامشروع است

... ...