در این ایام دفتر باز است 021-44033677 021-44072802 026-34214440 026-34214441
قبول وکالت فقط برای تهران و کرج

حق طلاق چیست؟ (وکالت حق طلاق به زن)

حق طلاق چیست؟ (وکالت حق طلاق به زن)

 • ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • ۲۵ شهریور ۱۳۹۹
 • 87 نظر
 • 198689 بازدید

شرایط طلاق با وکالت طلاق در تهران و کرج

 •  فقط در صورت بخشش مهریه از سوی زوجه قبول وکالت می کنیم
 • مدت زمان ۱۰ روز کاری بدون حضور زوجین
 • حق الوکاله دو وکیل با جمع تمامی هزینه ها چهار میلیون و پانصد هزار تومان

حق طلاق چیست؟ و با کیست؟

همانطور که می دانید بر طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی و شرع، حق طلاق به دست مرد است. اما مرد می تواند اجرای حق خود در طلاق را به همسرش یا هر شخص دیگری وکالت دهد. و این توضیح ساده اصطلاح حق طلاق است

نکته: اگر زوج (مرد) به زوجه (زن) وکالتنامه بلاعزل طلاق داده باشد حق طلاق مرد هنوز پابرجاست و شوهر هم می تواند برای طلاق از طرف مرد اقدام کند.

وکالت حق طلاق یا همان گرفتن حق طلاق به دو صورت است:

اول این که به صورت شرط ضمن عقد در سند نکاحیه نوشته شود ( نمونه شرط وکالت طلاق ضمن عقد نکاح)

دوم این که زوج (مرد) به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه می کند و وکالت در طلاق به همسرش یا دیگری بدهد .اگر زوج خارج از کشور باشد می تواند به سفارت یا کنسولگری ایران مراجعه کند و حق طلاق را به هر کس که تمایل داشته باشد اعطا کند. اما مورد شایع این است که مرد به همسرش وکالت در طلاق می دهد. ولی همانطور که گفته شد زوج می تواند این وکالت طلاق را به هر کس که بخواهد فرضا پدرش ، دوستش و یا همسرش واگذار کند.

حق طلاق

نکته: وکالت طلاق بایستی حتما محضری می باشد یعنی در سند رسمی باشد. خواه ضمن سند ازدواج یا به صورت وکالتنامه طلاق محضری


داشتن حق طلاق و گرفتن مهریه

آنچه که در حق طلاق برای زن اهمیت دارد حدود اختیارات است. به عنوان مثال مرد می تواند از سردفتر بخواهد که در وکالت قید کند طلاق در قبال بذل (بخشیدن) تمام مهریه باشد و یا نه می تواند وکالت در طلاق را با بذل هر مقدار از مهریه یا غیر آن قرار دهد.
لذا در خصوص این پرسش که اگر حق طلاق با زن باشد مهریه تعلق می گیرد؟ باید گفت که بستگی به حدود اختیارات وکیل در وکالت زن در طلاق دارد.

وکالت برای طلاق اگر در ضمن عقد نکاح (سند ازدواج) شرط شده باشد، غیر قابل عزل از جانب مرد می باشد و اگر اعطای وکالت در طلاق در دفترخانه داده شده باشد می تواند بلا عزل و یا قابل عزل و یا مدت دار باشد که همه این موارد بستگی به مرد دارد که چه نوع وکالت در طلاقی بخواهد اعطا کند.

مطلب مرتبط :   مشکلات دادن حق طلاق به زن چیست؟

مزایای حق طلاق برای زن

اگر حق طلاق با زن باشد، بدون نیاز به حضور شوهر در تمام مراحل و از طریق وکیل دادگستری می تواند با طلاق توافقی، به راحتی طلاق بگیرد. برای اطلاع بیشتر در خصوص مراحل طلاق با داشتن حق طلاق را روی لینک آبی رنگ کلیک نمایید یا با ما تماس بگیرید.

به این صورت که مثلا اگر حق طلاق به زن داده شده باشد وکیل شوهر در مراجعه به وکیل دادگستری و امضا وکالتنامه اعطای وکالت و طی مراحل طلاق یا حدود مندرجات و اختیارات وکالتنامه محضری طلاق است.

پرسش دیگر اینکه  آیا زن هم می تواند وکالت را به شوهر خود بدهد؟ (حق طلاق به مرد) یعنی عکس آنچه که در بالا گفته شد. در این مورد نیز مشکل حقوقی و قضایی وجود ندارد و زن می تواند با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی به شوهر وکالت برای گرفتن وکیل به جهت مطلقه نمودن خود از قید زوجیت با وکالت بذل تمام یا قسمتی از مهریه را بدهد.

اگر چه که این وکالت کم دیده می شود ولی منع قانونی ندارد ولی مشکل این وکالت نامه ها که زوج، وکیل زوجه می شود، آزمایش بارداری یا بکارت است. که باز هم نیازمند حضور زوجه برای آزمایش بارداری و یا تست بکارت می باشد. معمولا این نوع وکالت زن در طلاق به شوهر یا شخص دیگر در مواردی است که زن خارج از کشور است. زوجه به سفارت ایران در کشور محل اقامت مراجعه می کند و وکالت برای طلاق تنظیم میکند.

در این مورد ابتدا به سامانه تاک مراجعه می شود. توصیه میکنیم که زوجه وقتی که می خواهد اصل مدارک و وکالتنامه طلاق را به ایران ارسال کند یک تست بارداری به زبان انگلیسی هم برای شخص مورد نظر در ایران پست کند، عزیزان خارج از کشور می توانند به وکلای مجرب گروه پارسای وکالت بدهند.

مطلب مرتبط :   چگونه بفهمیم که از طریق اداره اجرای ثبت بابت مهریه ممنوع الخروج هستیم ؟

چرا وقتی وکالت برای طلاق (حق طلاق) را داریم باید وکیل دادگستری داشته باشیم ؟

این را میدانیم که هرکسی می تواند برای امور حقوقی و اداری به  دیگری وکالت محضری بدهد ولی وکالت در دادگاه مستلزم داشتن پروانه وکالت و تخصص است و اینگونه نیست که هرکس بتواند با اخذ وکالت در دفتر خانه از دیگری به جای او در دادگاه وکالت کند .

لزوما می بایستی وکالت به وکیل صلاحیت دار دارای پروانه وکالت باشد از این رو وقتی مثلا زن از شوهر وکالتنامه به طلاق دارد در واقع وکالت دارد که برای او وکیل دادگستری انتخاب کند.

اما خود زوجه میتواند وکیل نداشته باشد چون اساسا داشتن وکیل اختیاری است ولی به کرات زوجه با وکالت برای طلاق به دفتر وکالت گروه وکلای پارسای مراجعه کرده است و وکالتا از جانب شوهر و اصالتا از جانب خود دو وکیل انتخاب کرده است.

نکته: توجه داشته باشید که وکالت طلاق زوجه می تواند مشروط یا معلق باشد. در این صورت وکالت زوجه در طلاق مطلق نیست و به سرعت مراحل طلاق طی نخواهد شد . زوجه مجبور می شود که اولا در دادگاه اثبات کند که شرط ضمن سند وکالت محقق شده است و بعد از آن می تواند از وکالت اخذ شده از شوهر استفاده کند . به زبان راحت تر شرط گذاشتن نوعی سنگ اندازی است و از ارزش وکالت در طلاق (حق طلاق) می کاهد. بنابراین شرط های چاپ شده در سند ازدواج وکالت طلاق مشروط است.

نکته: در بعضی از شروط ضمن عقد نکاح بعضی از سر دفتر داران ناشی –به عمد یا به سهو – می نویسند که حق طلاق به زوجه داده شد. این عبارت کاملا غلط است به تعبیر عامیانه صرفا دلخوش کردن زوجه است و اثر حقوقی ندارد زیرا حق طلاق مرد قابل واگذاری نیست و فقط می شود به زوجه یا شخص دیگری در این خصوص وکالت داد .

شعبه ۳۰ دادگاه تجدید نظر استان تهران در دادنامه  ۹۱۰۹۹۷۰۲۲۳۰۰۱۸۶۱ مورخ ۱۳۹۱/۱۰/۱۱ رای شعبه ۲۶۱ خانواده تهران را به همین دلیل و به این استدلال که عبارت “زوجه شرط نموده که حق طلاق با او باشد و زوج قبول نمود”وکالت در طلاق محسوب نمیشود و واگذاری حق طلاق هم باطل است ، رای بدوی را نقص کرده است.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

87 پاسخ به “حق طلاق چیست؟ (وکالت حق طلاق به زن)”

 1. فاطمه گفت:

  من یک سال بعد از عقد از همسرم در دفتر اسناد رسمی وکالت طلاق گرفتم و الان بعد از ۵ سال میخام ازش جدا بشم. آیا مهریه به من تعلق میگیره و چقدر پروسه طول میکشه؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   با سلام خدمت شما کاربر محترم
   مدت زمان طلاق با وکالت در طلاق بستگی به این دارد که در کدام شهر ایران دادخواست داده شود. در تهران همان مدت زمان طلاق توافقی یعنی حدود یک هفته است. اما در خصوص سوال دیگرتان حدود اختیارات وکالتنامه در قبول بذل است که مشخص می کند شما می توانید از جانب شوهر وکالتا قبول بذل چه مقدار از مهریه کنید. بهتر است اگر تصمیم قطعی بر جدایی دارید متن وکالتنامه را به وکیل مجرب نشان دهید
   با احترام

 2. ایمان حسینی گفت:

  سلام
  خواهر من از شوهرش حق طلاق گرفته که دیگه همسرش حضور نداشته باشه.الان به دادگاه مراجعه کردیم به ما گفته شد که باید برای شوهر وکیل داشته باشیم چرا؟؟؟؟؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   با سلام خدمت شما
   وکالت در دادگستری مثل سایر مراجع اداری دیگر نیست و لزوما وکیل دادگستری می تواند از جانب دیگری اعلام وکالت کند. در وکالت در طلاق هم زوجه بایستی با وکالت خود برای شوهر وکیل دادگستری انتخاب کند و این الزامی است و دیگر نیازی به حضور شوهر نخواهد بود
   موفق و پیروز باشید

 3. مریم گفت:

  سلام حق طلاق زن همان وکالت در طلاق است؟
  ممنونم

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   با درود فراوان
   بله. وقتی زنی از شوهر وکالت برای طلاق میگیرد در تعبیر عامیانه به آن حق طلاق زن گفته می شود و در عمل بین این دو تفاوتی نیست

 4. فاطمه گفت:

  ببخشید میشه هزینه وکیل برای طلاق با حق طلاق رو بفرمایید؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   با سلام و درود
   همانطور که می دانید دستمزد و حق الوکاله وکیل و موکل توافقی است و هزینه هر وکیل با وکیل دیگر لزوما یکسان نیست. در گروه وکلای پارسای با توجه به تخصصی بودن وکالت ما در دعاوی خانواده و از طرفی کثرت پرونده ها وکیل مع الواسطه برای شوهر یک میلیون دویست هزار تومان است. اگر خود زوجه نیز نیازمند وکیل و عدم حضور زوجین باشد هفتصد هزار تومان حق الوکاله است

 5. رها گفت:

  اگر وکالت حق طلاق که در محضر تنظیم شده است (چند سال بعد از عقد) مفقود شده باشد، می توان از محضر المثنی دریافت کرد؟؟

 6. اناهیتا گفت:

  با عرض سلام ، من حق طلاق دارم، و شوهرم می‌خواد من رو طلاق بده و تمام مهریه رو هم بده. ولی من نمی خوام ، آیا می توانم طلاق نگیرم؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   حتی اگر همسرتان به شما حق طلاق (وکالت در طلاق) داده باشد می تواند دادخواست یکطرفه طلاق از جانب مرد تقدیم دادگاه کند و متاسفانه عدم رضایت زن موثر نخواهد بود اما حقوق مالی شما مثل مهریه نفقه اجرت المثل و شرط تنصیف دارایی قابل پیگیری و مطالبه از دادگاه است.

 7. محمد گفت:

  سلام من به همسرم حق طلاق بدون شرط تودفتراسناد داده ام.بعد چندما خانوادش اقدام به طلاق کردن .وهیچگونه راضی به زندگی نیستن.لطفا یه راهنماییم کنید ممنون

 8. ابراهیم گفت:

  سلام همسر بنده مهریه اش رو به اجرا گذاشت وبدون اجازه بنده به منزل مادرش رفت و پسرم را با آژانس به خانه پدرم فرستاد و بنده الزام به تمکین داده ام و برج ۱۲موعد جلسه دادگاه است و اکنون نیز مهریه را داده ام همسرم میگوید که برنمیگردد و اجرت المثل را هم میخواهد درصورتی که ایشان به میل خود در منزلم کار کرده و دستوری نبوده حالا هم میگوید اجرت المثل و پنج تیکه بزرگ جهیزیه را میبخشم شما هم وکالت طلاق بده لطفا راهنمایی بفرمایید

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   با سلام
   ما در اینجا فقط به سوالات حقوقی جواب می دهیم و اینکه در شرایط فعلی چه کاری به صلاح زندگی سوال کننده یا زوجین است در تخصص مشاورین خانواده است نه وکیل دادگستری اما برای پرونده اجرت المثل می توانید وکیل بگیرید یا از وکیلی بخواهید برای شرکت در جلسه دادرسی لایحه ای برایتان تنظیم کند. ضمنا می توانید وکالت در طلاق به همسرتان بدهید ولی اینکه بتواند مهریه را وصول کند یا خیر کاملا بستگی به متن وکالت در طلاق دارد
   موفق باشید

 9. M گفت:

  با سلام اگر تو عقدنانه مرد حق طلاق رو به من ک همسرش میشم بده میشه این حق طلاق رو با مدت زمان قید کرد که مثلا بعد از دوسال این شرط فسخ بشه؟؟؟

  یااینکه حق طلاق رو در عقد نامه ب زوجه بده و زوجه میتونه با یک وکالت ثبتی اینو به مرد برگردونه؟؟؟

 10. محمد گفت:

  سلام آیا متن خاصی برای گرفتن وکالت طلاق ازطرف زوج به پدر زوجه وجود دارد؟ وامکان داره برام بفرستید؟

 11. نورالدین غازیان گفت:

  سلام
  ۱- آیا حق طلاق در عقدنامه قید شو کافیست ؟ ۲- جواب مثبت است متن مخصوص چیست؟

 12. marzie گفت:

  با سلام
  بنده با حق طلاقی که داشتم از همسرم طلاق بائن گرفتم حالا بعداز چندسال همسرم برگشته میگه باهم زندگی کنیم اگر باز هم بدی دیدی حق طلاق قبلی باقی است … میخوام بدونم ایا حق طلاق باطل نشده؟ در ازدواج مجدد با همون همسرم قابل استفاده است؟ در برگه حق طلاق مدت ۴۰ و ۵۰ سال قید شده

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   با توجه به اینکه با آن وکالت طلاق گرفته اید در صورتی که بخواهید با همسر قبلی ازدواج مجدد کنید بایستی وکالت در طلاق جدید اخذ نمایید

 13. میترا گفت:

  با سلام ؛من حق طلاق دارم ،یک فرزند دارم ،مهریه و هیچ حق و حقوق مالی ای نمیخوام ،باید چطور اقدام کنم ؟ به کجا مراجعه کنم ؟

 14. Mina گفت:

  سلام من حق طلاق بلاعزل از همسرم دارم ولی همسرم برای طلاق رضایت نمیده ؛ آیا من میتونم بدون رضایت اون طلاق بگیرم؟

 15. مصطفی گفت:

  سلام و سپاس از شما لطفا روشن بیان کنید وکالتنامه بدون مهریه و با مهریه چیست واینکه اگر زن بخواهد از مهریه اش را ببخشد کدام متن باید تنظیم گردد ؟در متون بالا فرق این دو در کجای متن لحاظ گردیده است چون بمشابه هم میباشند باتشکر

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   فرق دو تا وکالتنامه ارائه شده در میزان بذا و قبول بذل است. به عبارت دیگر در یکی از وکالتنامه ها زوج بایستی کل مهریه را در قبال طلاق بذل کند و در دیگری مقدار کمی بذل مهریه کفایت می کند

 16. تینا گفت:

  سلام یک جای متن نوشته بود که حق طلاق اگه فقط در عقدنامه ذکر بشه یجورایی قابل صرف نظر و پیچوندنه و خیلی نمیشه روش حساب کرد. پس عملا سرکاریه . درسته؟ راه مطمئن همون گرفتن وکالت طلاق در دفتر اسناد هستش؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   فرقی بین وکالت ضمن عقد نکاح با وکالت در طلاقی که در دفتر اسناد رسمی داده می شود نیست ولی غالبا وکالت در طلاق به صورت شرط ضمن عقد توسط سر دفتران ازدواج ناقص نوشته می شود و همین نقص ها موجب سنگ اندازی فراوان برای زوجه می شود

 17. فاطمه گفت:

  س. میشه باوجودحق طلاقحضانت بچه روهم به مادربدن؟؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   تا ۷ سالگی که حضانت با مادر است اگر فرزندتان بالای ۷ سال و در سن حضانت است و وکالت در طلاق شما وکالت در تعیین تکلیف حضانت نیز داشته باشد این امکان وجود دارد ولی نکته مهم این است که پدر می تواند در دادخواستی مستقل بعداً دعوی حضانت مطرح کند در آنجا ملاک برای دادگاه مصلحت طفل است.

 18. Venon گفت:

  سلام میخواستم بدونم در صورتی ک من طلاق بخوام بگیرم طلاهایی ک تو مدت عقدم برام اوردن بهم میرسه یا نه؟ در ضمن رسید طلاها دست منه و مدرکی ندارن ک ثابت کنن برام طلایی گرفتن
  لطفا راهنماییم کنید

 19. احسان گفت:

  سلام من در هنگام عقد حق طلاق را به همسرم داده ام . الان من میخواهم از همسرم جدا بشوم چه کار باید بکنم؟ لطفا راهنمایی کنید ممنون.

 20. فرزانه گفت:

  باسلام من بعد عقد حق طلاق بلاعزل از همسرم گرفتم برای ادامه زندگی ولی مهریمو نبخشیدم میتونم الان هم مهریمو بگیرم هماز حق طلاق وکیلم استفاده کنم؟
  یا اینکه باید یه مقدار از مهریمو ببخشم یا باید توافقی طلاق بگیرم

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   مقدار بذل در طلاق توافقی با وکالت در طلاق بستگی کامل به حدود اختیارات وکالتنامه محضری طلاق دارد. بهتر است که وکالتنامه خود را به وکیل نشان دهید

 21. كيوان گفت:

  سلام حق طلاق را به همسرم دادم در صورت اقدام از طرف ايشان حق تصنيف به چه صورت خواهد شد ؟آيا ايشان هم مكلف به پرداخت نصف دارايي بدست امده از بعد تاريخ ازدواج خواهند بود؟ ممنون

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   شرط تنصیف دارایی فقط در یک مورد است و آن جایی که مرد درخواست طلاق داده باشد و زن ناشزه نباشد بنابراین شامل سایر موارد نمی شود

 22. فرزانه گفت:

  سلام
  همسرم در وکالت طلاق بمن فقط نوع طلاق خلعی را ذکر خواهد کرد، آیا این نقصی در روند درخواست طلاق از سوی من ایجاد خواهد کرد؟؟ در مقابل دادن وکالت طلاق خلعی ، درخواست اقرار نامه جهت اعلام‌وصول کلبه حق و حقوق از طرف من را نیز میخواهد. لطفا راهنمایی کنید که سه نوع دیگر طلاق چیست و نداشتن وکالت به آن سه نوع دیگر طلاق چه مشکلی برای من دارد ،؟؟

 23. علی امیدوار گفت:

  با سلام .من وکالت حق طلاق به همسرم که پافشاری کرد داده ام .آیا میشه در دادگاه بگم نمی خوام همسرم رو طلاق بدهم یا وکالتش رو باطل کنم .ممنون

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اگر وکالت بلاعزل باشد که امکان ابطال آن نیست ولی اگر از شعبه رسیدگی کننده دادگاه مطلع شوید می توانید دادخواست را پس بگیرید.

 24. safari گفت:

  سلام من حق طلاق بلا عزل از شوهرم دارم میتونم بدون اینکه شوهرم اطلاع پیدا کنه ازش جدا بشم یا اینکه همسرم هم باید حضور داشته باشه و امضا کنه؟
  با تشکر از سایت خوبتون

 25. نظریان گفت:

  با سلام
  اگه کلمه وکالت در عقد نامه نباشه فقط نوشته باشه حق طلاق با زوجه است یعنی اثری نداره؟

 26. سارینا گفت:

  سلام
  هزینه وکالت حق طلاق به زن در دفترخانه چه مبلغی می باشد؟

 27. ناشناس گفت:

  سلام. حق طلاق بلاعزل با حق توکیل به غیر در عقدنامه ذکر شده است، بنظر شما چه مدت طول میکشد که زوجه طلاق بگیرد؟ در ضمن سه روز پیش در سامانه ثنا دادخواست طلاق را ثبت کرده ایم.

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   پیش بینی دقیق نمی تواند کرد چون بستگی به شهر محل اقدام، مشاوره بهزیستی و شعبه رسیدگی کننده دارد
   اما در گروه وکلای پارسای در حدود ۱۰ روز رای طلاق با وکالت حق طلاق اخذ می شود

 28. شیما گفت:

  سلام میخواستم بدونم اگر زنی حق طلاق با شرط بذل کامل مهریه را داشته باشد اگر اقدام به طلاق بکند اما دلایلی برای طلاق داشته باشد(مثلا خیانت همسر و…) در این صورت باز هم باید کل مهریه را ببخشد؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اگر بخواهید از طریق وکالتی که ذکر کرده اید اقدام کنید با توجه به اینکه شرط بذل کل مهریه شده است لزوما بایستی مهریه را ببخشید

 29. سهیلا گفت:

  سلام ببخشید من در دوران عقد هستم و سر تفاوت فرهنگی و اعتقادی میخوام جدا بشم از همسرم ودر سند ازدواج ایشون ۳۰۰ سکه نوشتن و سه دانگ منزل مسکونی در فلان محل یعنی همون جایی که قرار بود بریم زندگی کنیم خانه دو طبقه ای که تفکیک نشده طبقه پایین پدر مادرشونن طبقه بالا ما قرار بود زندگی کنیم ولی به نام پدر شوهرمه میخواستم ببینم این سه دونگ به من میرسه یا نه؟ چون دقیقا ذکر شده کجا و مهریه کامل به من میرسه. و ایا طلاهایی که تابحال برای من اوردند به من میرسه یا نه؟ و چطور میتونم اقدام کنم برای طلاق ؟ یعنی اول من برم شکایت کنم میتونم دانگ منزل و طلاها رو بگیرم چون سکه ها زیاد مهم نیست برام

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   با توجه به اینکه نوشته اید منزل مذکور در عقد نامه متعلق به پدر شوهرتان است آیا ایشان ضامن پرداخت مهریه در عقد نامه بوده است؟

 30. نازنین گفت:

  باسلام.حدود یک سال قبل من رفتم محضر با خانواده شوهرم که مهریمو ببخشم و الان تو زندگی به مشکل خوردیم ومی خوام جدا شم. وقتی رونوشت گرفتم از محضر اونا نوشتن که من مهریمو گرفتم با اینکه من اصلا چیزی نگرفتم و برای بخشیدن رفتم. ایا مهریم قابل برگشت هست یانه. لطفا راهنمایی کنید

 31. فاطمه گفت:

  سلام… ببخشیدمن میخواستم بدونم میتوونم از خواستگارم حق طلاق به شرط خیانت بگیرم…. یعنی فقط در صورت خیانت به من من حق طلاق رو داشته باشم

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   مشکل قانونی ندارد اما پروسه اثبات خیانت یعنی شکایت رابطه نامشروع و اخذ رای که بدیهی است زمان بر خواهد بود و نیازمند دلیل

 32. یاسر گفت:

  سلام؛
  آقایی وکالت حق طلاق بلاعزل و قابل وکالت به غیر را داده..
  آیا زن و یا وکیل وی میتوانند بدون اطلاع شوهر، طلاق بگیرند؟ منظورم این است دادگاه بدون احضار شوهر این کار را انجام می دهد؟

 33. محمد مرادیان گفت:

  سلام.من مجدد با همسرم ازدواج کردم شرطش دادن حق طلاق بود که توی عقدنامه قید شد.الان به مشکل برخوردیم همش همسرم به اون حق طلاق تهدیدم میکنه.آیا میتونه کاری بکنه

 34. صادق گفت:

  سلام اگر به همسرم حق طلاق بدم با شرط بخشش مهریه و ایشون قبل از طلاق مهریه شو به اجرا بگذاره باز هم حق طلاق رو داره یا این حق ازش گرفته میشه

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   در هر صورت زمانی می تواند طلاق بگیرد که مهریه را بذل نماید بنابراین اگر قبلا مهریه را مطالبه کرده است نباید از طریق وکالت طلاق بگیرد یا اینکه مهریه را پس بدهد

 35. الهام خانم گفت:

  سلام من در دفتر ازدواجم در قسمت سایر شروط تفویض وکالت حق طلاق رو دارم این یعنی در چه صورتی حق طلاق با منه؟ شخصی گفت فقط در صورت اثبات ۱۲ شرط حق طلاق با من هست ایا این درسته یا خیر؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اگر منظورتان این است که وکالت در طلاق به صورت شرط ضمن عقد به شما داده شده است نیازی به اثبات موارد ۱۲ گانه نیست

 36. M گفت:

  سلام ایا میشود حق طلاق را فقط در صورت خیانت به همسر داد اگه میشه بگید چطوری؟

 37. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید من بعد از عقد دوسال طول کشید تا از نظر مالی آماده عروسی شوم که در این دو سال لباس و طلاهای زیادی به همسرم خریدم ولی سه روز مانده به مراسم عروسی به اختلاف خوردیم که همسرم گفتن نمیخوام باهات زندگی کنم به یک شرط آن هم حق طلاق به من بدی در عوض نصف مهریه که میشود ۱۵۶سکه راببخشم ولی بعد از گرفتن حق طلاق(هرکدام جداگانه ثبت شده است) مجددا پافشاری برای گرفتن سه دانگ منزلم راکرد که من مخالفت کردم و الان هم درخواست مهریه و هم طلاق داده لطفا راهنمایی کنید که بتونم ثابت کنم که مرا بازی داده اند

 38. مهديه گفت:

  سلام من همسرم محكوم به ٢سال حبس شده ايا حق طلاق دارم؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   ای کاش می نوشتید که علت محکومیت چه بوده است زیرا بند ۹ عقد نامه این اختیار را به زوجه می دهد که در صورت محکومیت شوهر به جرمی که مغایر با حیثیت خانوادگی و شان زن باشد زوجه وکیل در طلاق باشد

 39. ش.ا گفت:

  با داشتن حق طلاق میخوام بدونم که در تهران چقدر زمان نیازه تا جدا شیم؟

 40. راد گفت:

  سلام آیا اگر حق طلاق با زن باشد در زمان طلاق دارایی های زوجین نصف میشه ؟

 41. میثم گفت:

  با سلام اگه حق طلاق به زن داده بشه،ممکنه برای طلاق اقدام کنه و طلاق انجام بشه ولی همسرش متوجه طلاق نشه؟؟

 42. شب نیست گفت:

  سلام من شوهرم معتاد بود و از سال ۹۱تا الان۹۹ خونه رو ترک کرده و سراغی از من نگرفته میتونم غیابی طلاق بگیرم-

 43. امیر گفت:

  باسلام وخسته نباشید من حق طلاق به همسرم دادم الانم ۷ماه میشه که کلا ازهمدیگه جدا شدیم ولی نمیدونم که آیا طلاق گرفتن یانه از کجا باید پیگیری کنم که بفهمم جدا شده است

 44. آذین گفت:

  سلام، من حق طلاق محضری دارم، مهریه ام محضری بخشیدم، الان توی جدایی هم توافق داریم راحت ترین و ارزان ترین راهش چیه؟ اگر امکان داره راهنمایی کنید

 45. بهار گفت:

  سلام. من پارسال در ازای بخشش مهریه حق طلاق محضری گرفتم. آیا میشه بتونم مهریه رو برگردونم چون به زور و با تهدید کاری کرد که من مهریه رو ببخشم و رضایت نداشتم

 46. بدبخت روزگار گفت:

  شاید مقداری از گفته شما درست باشه
  اما باید بدونید که مرد هم از عمر و زندگی خودش میگذره همینطور که زن برای زندگی مشترکش خرج از عمر و زندگی خودش کرده
  اما اخرش مرد تا ابد باید کار کنه و مهریه بده زن با پولش بره عشق و حال ازدواج هم کنه مهریه هم بگیره در صورتی که مرد دیگه با این حجم بدهی نه جرات ازدواج داره نه توان شو که باعث شده ضربات شدید روحی و جسمی به مرد وارد بشه
  شمایی که طرفدار خانومها هستی میشه بگی با اینکه رفاه در قدیم کمتر بود مخصوصا برای زنها چرا طلاق کم بود؟؟؟؟؟؟چرا خودت که یک زن هستی نمیتونی حداقل نصف سختی هایی مادر خودت و تحمل کنی؟؟؟؟؟
  قبلا طرف ازدواج میکرد که مسقل باشه و خانواده تشکیل بده والا الان شده زن ازدواج میکنه فقط برای خلاص شدن از شر خانواده و خر کردن شوهر و مردن واسه لایو گذاشتن و باشگاه رفتن و انواع ارایش و ول گردی
  مگه مادر خودت اینطوری زندگی کرد؟؟؟؟؟؟
  بعد مرد بیاد مهریه بده بعد میتونه ازدواج کنه؟؟؟؟؟؟اگه ازدواج کرد میتونه پیشرفت کنه؟؟؟؟میتونه پسنداز کنه؟؟؟؟؟؟میتونه صاحب خونه بشه؟؟؟؟؟؟؟؟
  پس خانوم محترم خودتون و به کوری نزن
  امیدوارم تمام زنهایی که این بلا رو سر مردها میارن سر خانواده خودشون بیاد تا قشنننننننگ حسش کنن
  والا چنان میگن زن پشت بانه نداره انگار مرد داره
  فکر میکنید مرد تا چند سال میتونه تاوان بده؟؟؟؟؟؟
  سالی دو تا سکه حساب کنی در سال میشه ده میلیون چطور مرد ازدواج کنه و اجاره خونه هم بده اونم با این گرانی افتضاح بعد بیست و پنج سال بعد از عمر طرف میگذره تازه پنجاه تا سکه داده و باز بدهکار هستش
  بماند که جانم به قربانش سکه هم همینطوری میره بالا و خرج و مخارج زندگی
  چطور مرد میتونه ازدواج مجدد کنه و زن بعدی شو با این شرایط راضی نگهداره؟؟؟؟؟مگه مرد یا اون زن ادم نیستن؟؟؟؟؟؟در صورتی که زن مهریه شو سر ماه میگیره سر کار هم میره شوهر هم میکنه شاید شوهر سابق شو تو خیابون ببینه یک فرمون هم با ماشینی که به واسطه مهریه گرفته بده
  اگه شما دنبال بنیان خانواده میگردی تو خودت جستو جوش کن زن مهریه رو میگیره میره اصلا جایی که شوهر ندونه زندگی میکنه یک وکیل میگیره بعد چند سال طلاق هم مثل اب خوردن میگیره بماند که میتونه با چند تا شهود قلابی شناسنامه المثنا هم بگیره بدبخت مرد که هم ابرو غیرتش به تاراج رفته هم زحمت و جون کندنش هم بدهکار هم شده بماند با کلی مشکلات عاطفی و دنبال چرا گشتن بگرده
  بعد مرد میتونه یدونه تمکین بده این چه فرقی به حال مرد داره فقط باعث میشه از شر بعضی چیزها خلاص بشه مثل نفقه ولی جواب گویی مرد کیه؟؟؟؟؟کی تاوان شو باید پس بده؟؟؟؟؟ضرر مرد و کی باید بده؟؟؟؟؟؟تمکین میگه مرد میتونه تقاضایی ازدواج مجدد کنه ولی مهریه زن هیچ نمیشه پس چطور مرد با این بدهکاری میتونه ازدواج کنه
  مثال تمکین میتونه مرد طلاق بده زن شو خو ملا نصردین طلاق حق مرد هست و تئها استفاده چند ساله مرد یهو هیچ میشه
  پس شما قانونی هیچ کاری و راهکاری واسه مرد انجام ندادین و تمام حق و حقوق میرسه به زن
  یدونه طلاق هست که اونم زن بعد چند سال تمکین نکردن خودش میگیره ازدواج هم نکنه شوهر بدبخت پول مهریه شو می ه هر جا بخواد زندگی میکنه پس اصولا مرد شده هیچ
  فقط گفتئ مرد هر جا که به زن گفته باید زندگی کنه خو این شد حرف کدوم مردی میخواد تشکیل زندگی بده و زن و بچه اش و خودش تو اسایش نباشه؟؟؟؟؟؟؟
  واقعا متاسف هستم
  قاضی باید عدالت و ببینه و خودش تصمیم بگیره و شرایط و بسنجه
  نه اینکه دو سه سال تو دادگاه بدویی اخرش همونی بشه که از قبل همه میدونن
  طرف خودش ترک کرده منزل و معلوم نیست کجاست یدونه وکیل میگیره خود طرف پاسخگو نیست شما میخوری به طور یدونه وکیل که حق و وکالت شو میبینه نه شرایط تو رو اخرش محکوم میشیم حق و وکالت هم میفته گردن شوهر تازه باید شوهر به دادگاه هزینه هم پرداخت کنه که بماند کل روند دادگاه از صفر تا صدش هزینه واسه مرد هستش
  شما رو هم میگن زن؟؟؟؟چیزی از خانواده حالیتون نیست؟چیزی به نام آبروی خود تو خانواده حالیت نیست و فقط و فقط خودت و میبینی نه هیچ چیز دیگه و مردها رو کردین سکوی پرش خودتون به رویاهاتون
  جالب اینجاست که زن مرد و یک زن دیگه ببینه میتونه طلاق بگیره ولی برای مرد اول باید داد و بیداد کنه تا چهار نفر عاقل بیان و غیرت شو زیر سوال ببره و بهشون بگه خوب نگاه کنید که شهودم هستید بعد اونا اگه دادگاه حضور پیدا کنن زن شلاق میخوره و مهریه اش هیچ نمیشه واقعا که شماها گل کاشتین با این قانون تون

 47. مایسا گفت:

  برادر من در حین ترک مواد بود که خانمش برد دفترخونه ازش امضای حق طلاق و حضانت بچه رو گرفت
  ایا دکتر بنویسه که حالت عادی نداشته میتونیم موفق به باطل شد این وکالت بشیم؟؟؟

 48. مملی بلا گفت:

  سلام
  ایا پنهان کاری تجاوز برادر به خواهر در دوران کودکی موجب باطل شدن عقد میشود. عواقب پنهان کاری زوجه از تجاوز برادر به او چیست؟

  ایا این موضوع را میتوان بصورت قانونی پیگیری کرد؟
  ایا این موضوع که زوجه در دوران کودکی یا قبل ازدواج بصورت مکرر قربانی نیت شوم برادرش شده است در زندگی زناشویی تاثیر دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *