قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

حق ملاقات پدربزرگ و مادربزرگ

  • ۲۰ خرداد ۱۳۹۷
  • بروزرسانی: ۲۵ آذر ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 3 دقیقه
  • 29041 نفر
3.7/5 - (12 امتیاز)
3.7/5 - (12 امتیاز)

متاسفانه بسیار دیده ایم که با فوت یکی از والدین و وجود فرزند، پدر و مادری که در قید حیات است با توجه به اختلافات با خانواده همسر مانع حق ملاقات پدربزرگ و مادربزرگ با نوه می شود. مثلا شوهر فوت کرده است و همسر او مانع ملاقات فرزند خردسال (نوه) با پدربزرگ و مادربزرگ پدری می شود.

در ادامه خلاصه ای از پرونده ای در این خصوص ارائه می شود:

رای بدوی

در این پرونده خواهان خانم ن.ن فرزند ص. به طرفیت خوانده خانم ص.ع. فرزند الف. به خواسته تعیین حق ملاقات نوه پسری (دختر بچه ۸ ساله به نام ر.) اقامه دعوی نموده است، نظر به ملاحظه دادخواست تقدیمی و ضمایم پیوست از جمله رونوشت سند نکاحیه و شناسنامه و احراز رابطه زوجیت فی ما بین متداعیین و احراز رابطه (مادربزرگ با نوه پسری) و استماع اظهارات خواهان و مصون باقی ماندن دعوی مطروحه را مقرون به صحت تشخیص و با استناد ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی و ماده ۱۴ قانون حمایت خانواده حق ملاقات هفته ای ۲۴ ساعت عصر روزهای پنجشنبه ساعت ۱۷ تا عصر روزهای جمعه ساعت ۱۷ برای خواهان تعیین و اعلام می گردد. خوانده (مادر) ملزم است موجبات ملاقات را برای خواهان (مادربزرگ) فراهم نماید محل ملاقات در صورت عدم توافق محل سکونت فرزند مشترک و در صورت عدم توافق کلانتری محل سکونت طفل تعیین و اعلام می گردد. رای صادره غیابی و ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل واخواهی در همین دادگاه و سپس ظرف بیست روز قابل اعتراض در دادگاه محترم تجدید نظر می باشد.

مطلب مرتبط :   تکلیف حضانت فرزندان بالای سن بلوغ، اشکال و کمبود قانون

رای دادگاه تجدید نظر

در خصوص تجدید نظر خواهی خانم ص.ع. از دادنامه شماره ۹۲۰۲۰۰۰۴۰۰ مورخ ۹۲/۵/۷ شعبه محترم ۲۵۰ دادگاه خانواده که به موجب آن دعوی مطروحه خانم ن.ن به طرفیت تجدید نظر خواه به خواسته ملاقات نوه پسری به نام ر. متولد ۱۳۸۴ هجری شمسی که در پرونده کلاسه ۹۲۰۲۳۸ حکم به ملاقات به شرح دادنامه تصدیر گردیده وارد نمی باشد اما با توجه به این که خواهان بدوی در استان البرز ساکن می باشد و تجدید نظر خواه در استان تهران سکونت دارد لذا با توجه به مراتب طفل مورد ملاقات با فوت پدر در حضانت مادر قرار گرفته است دادگاه با رعایت ماده ۳۵۱ از قانون آیین دادرسی مدنی مدت ملاقات را از هفته ای ۲۴ ساعت به هر ماه دو ساعت با توافق طرفین پرونده و یا در کلانتری محل سکونت مادر (خانم ص.ع) تقلیل داده و با رد اعتراض معترض دادنامه معترض عنه با اصلاح یاد شده در استناد به ماده ۳۵۸ از قانون آیین دادرسی مدنی تایید می گردد. این رای به موجب ماده ۳۶۵ از قانون دادرسی یاد شده قطعی است.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + نه =

... ...