قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

درخواست طلاق از طرف زن در دوران عقد

 • ۲۰ خرداد ۱۳۹۷
 • بروزرسانی: ۳ آذر ۱۳۹۷
 • 6 نظر
 • 3 دقیقه
 • 79958 نفر

در ابتدا توضیح دهیم که منظور از دوران عقد، زمانی است که بین زوجین عقد نکاح دائم منعقد شده است ولی بین آن ها یا نزدیکی (زناشویی) واقع نشده است و یا این که هنوز زندگی مشترک را شروع نکرده اند. در این سایت به صورت تخصصی و به تفصیل در خصوص راه های طلاق از جانب زوجه توضیح داده شده است که می توانید برای اطلاعات کامل تر به لینک های مربوطه مراجعه نمایید. حال در این مقاله به طلاق از طرف زن در دوران عقد می پردازیم

اما در این مختصر به اجمال باید گفت که اگر طلاق توافقی نباشد و زوج (شوهر) رضایت به طلاق نداشته باشد و طلاق از طرف زن باشد زوجه بایستی عسر و حرج خود را به دادگاه ثابت نماید یا تحقق یکی از شروط ۱۲ گانه مندرج در عقدنامه البته به شرطی که زوج آن ها را امضاء کرده باشد.

بدیهی است که عقد نکاحی که تازه تشکیل شده و هنوز زندگی مشترک آغاز نشده است اثبات عسر و حرج بسیار دشوار است مگر این که مدت طولانی به تشخیص عرف از عقد گذشته باشد و زوجه بلاتکلیف باشد. پس فقط می ماند اثبات یکی از بندهای ۱۲گانه سند ازدواج.

با ملاحظه اجمالی ۱۲ شرط عقدنامه مشخص می شود که بعضی از شروط اساسا برای درخواست طلاق از طرف زن در دوران عقد مثل شرط ۱۰ عقدنامه مصداق ندارد و فقط در سایر شرط ها امکان تحقق در دوران عقد متصور است.

بنابراین با توجه به سخت بودن طلاق در دوران عقد اگر زنی مصر به طلاق باشد مرسوم است از طریق مطالبه مهریه، مطالبه نفقه و با استناد به حق حبس خود به تعبیر عامیانه به زوج فشار وارد می کند تا راضی به طلاق گردد و معمولا هم زوج به طلاق توافقی راضی خواهد شد به این صورت که یا زوجه کل مهریه استحقاقی را در قبال طلاق بذل می کند یا بر سر مقداری از مهریه توافق می کنند و باقی مانده را زوجه در راستای طلاق بذل می کند.

مطلب مرتبط :   وکالت در طلاق های ناقص!

بدیهی است مواردی که در بالا گفته شد مشمول زنی که از شوهر وکالت در طلاق دارد نمی شود زیرا اگر وکالت طلاق زوجه ای کامل باشد می تواند از طریق طلاق توافقی و انتخاب وکیل برای شوهر، خود را از قید زوجیت رها کند. برای داشتن اطلاعات بیشتر می توانید لینک های بنفش رنگ را دنبال کنید.

از دیگر راه های طلاق استفاده از دادخواست الزام به تهیه مسکن است. می دانیم که از وظایف زوج این است که برای همسرش منزل به جهت شروع زندگی مشترک تهیه کند که در عرف موکول به بعد از مراسم عروسی است. در مواردی که بعد از عقد نکاح، شوهر به دلایلی زن را بلاتکلیف رها کرده می توان از طریق این دادخواست، گرفتن رای لازم، مقدمات دلایل درخواست طلاق  را فراهم کرد. به عبارت دیگر بلاتکلیف گذاشتن زن در دورا عقد برای مدت زمان غیر متعارف از دلایل طلاق است.

مهریه در دوران عقد از سوی زوجه قابل مطالبه است و از حیث مراحل مطالبه مهریه فرقی بین دوران قبل و بعد از عقد نیست. اما اگر سئوال مفروض این باشد که در دوران عقد امکان گرفتن مهریه و طلاق توامان وجود دارد یا خیر؟ کاملا بستگی به دلایل طلاق زن دارد و اینکه طلاق به استناد عسر و حرج باشد یا شروط ضمن عقد نکاح.

توصیه می شود مطلب طلاق با عسر و حرج چیست و تفاوت آن با ۱۲شرط عقدنامه را مطالعه کنید

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سعید

  سلام،گفتین که فقط در صورتی که مدت طولانی از عقد گذشته باشه ،زوجه میتونه عسر و حرج رو ثابت کنه،منظورتون چند مدت هستش؟چند سال ؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مدت عرفی است و تشخیص آن با قاضی رسیدگی کننده به پرونده است

 2. فاطمه فاروقی

  سلام، من در خراسان جنوبی طبق اداب و رسوم محلی بصورت عادی (صیغه نامه ۹۹ ساله کاغذی چیزی مانند استشهادیه یا صورتجلسه) که در دفترخانه به ثبت نرسیده با تعیین ۵۰ میلیون تومان مهریه به همسری مردی درآمدم و اکنون دو سال از آن تاریخ می گذرد و بخاطر کدورت ها و برخوردهای بین دو خانواده از این ازدواج منصرف شده ام ، لازم به ذکر اینکه از تاریخ اجرای صیغه تا کنون هیچگونه معاشرت و نزدیکی بین ما واقع نشده است. لطفاً مرا راهنمایی کنید که چگونه می توانم نسبت به فسخ صیغه نامه عادی غیر محضری اقدام کنم.
  من با کسی که دندان مادرم را شکسته و شیشه های خانه ما را شکسته و در محل آبروی من و خانواده‌ام را برده حاضر به ازدواج با چنین شخصیتی نیستم . ممنون با تشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر صیغه نامه ذفترچه ای دارید و زوج همه را امضا کرده باشد در آن وکالت در بذل مدت دارد به سردفتری که صیغه عقد خوانده بروید

 3. شیوا

  سلام من حدودسه ماه است که نامزدکردم حالابه دلایلی ازاون میترسم ووحشت دارم ودوست ندارم بااون زندگی مشترکم راشروع کنم به شدت متنفرم خانوادش گفتن ماطلاق نمیدیم اگه خودت میخوای اقدام کن حق طلاق هم بامن نیست حالا من چکارکنم باتشکرراهنمایم کنید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بعد از سه ماه طلاق گرفتن دشواره باید به کراهت و بخشش کامل مهریه استناد کنید

... ...