قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد؟

 • ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
 • بروزرسانی: ۲ تیر ۱۴۰۰
 • 336 نظر
 • 4 دقیقه
 • 395168 نفر
4.1/5 - (114 امتیاز)
4.1/5 - (114 امتیاز)

سوال  مهمی که برای مردان پیش می آید این است که در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد ؟

بر طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی زن به مجرد عقد مالک مهر (به فتح میم) یا همان مهریه می شود و می تواند هر نوع تصرفی در آن داشته باشد پرداخت مهریه در سند ازدواج یا عند المطالبه است یا عند الاستطاعه که در هر دو مورد زن استحقاق مطالبه تمام مهریه را از شوهر دارد . حال این سوال پیش می آید که آیا طلاق دادن زن بدون مهریه هم شرایط و راه هایی دارد؟

فقط در مهریه عند الاستطاعه زن باید استطاعت مالی شوهر را برای پرداخت مهریه اثبات کند و به این منزله نیست که مرد مستحق طلاق دادن زن بدون مهریه است. در مهریه عند المطالبه نیز با مطالبه زن (دادن دادخواست مهریه) اگر مرد توان یک جای مهریه را نداشته باشد می تواند دادخواست اعسار از پرداخت دفعی مهریه را تقدیم دادگاه کند و تقاضای تقسیط مهریه کند که در این صورت نیز با پذیرش اعسار شوهر، مهریه تقسیط می شود و البته این هم به منزله عدم استحقاق زن در مهریه و طلاق دادن زن بدون مهریه توسط مرد نیست.

اگر زن دوشیزه (باکره) باشد در طول زندگی مشترک و تا قبل از طلاق می تواند مطالبه همه مهریه را کند فقط بر طبق ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی: «هر گاه شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلا داده باشد حق دارد مازاد از نصف را عینا یا مثلا یا قیمتا استرداد کند.» پس در طلاق، زن باکره مستحق نصف مهریه می باشد. ممکن است زنی در زندگی مشترک و بعد از عقد نکاح، با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی ذمه مرد را در اصطلاح حقوقی ابراء کند و یا این که مهریه را به شوهر ببخشد که همه این ها ارتباطی به عدم استحقاق زن در مهریه ندارد بلکه زن با اختیار خود حقی را که در مهریه داشته صرف نظر کرده است.

مطلب مرتبط :   طلاق خلع نوبت اول چیست؟

در طلاق توافقی یا طلاق از طرف زوجه نیز که به صورت طلاق خلع می باشد زن چیزی از مهریه را در قبال طلاق اصطلاحا بذل می کند که در این جا نیز زن با اختیار از مقداری از مهریه در قبال طلاق صرف نظر می کند که باز هم ارتباطی به عدم استحقاق مهریه به زوجه (زن)  و ندادن مهریه توسط مرد ندارد.

اما اگر زن ناشزه باشد بدین معنی که از مرد (شوهر) تمکین نکند و یا این که بیمار باشد و یا حتی مرتکب جرمی شده باشد و یا خیانت کند و مرتکب رابطه نامشروع شود، ارتباطی به مهریه او ندارد و همه این موارد مطلقا مانع دریافت و استحقاق زن نسبت به مهریه نیست و از اشتباهات رایج بین بعضی از مردم است که می پندارند رابطه نامشروع زن و یا ناشزه بودن او مهریه را از بین نمی برد.

اما در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد ؟

طلاق دادن زن بدون مهریه توسط مرد به شرح ذیل است:

۱-    بر طبق ماده ۱۰۸۹ قانون مدنی هر گاه عقد ازدواج (دائم یا موقت) بین زوجین به دلیلی باطل بوده باشد و بین آن ها نزدیکی واقع نشده باشد زن حق مهر ندارد.

۲-    به استناد ماده ۱۱۰۱ قانون مدنی هر گاه به دلیلی نکاح بین زوجین، فسخ گردد و بین آن ها نزدیکی واقع نشده باشد زن مستحق مهر نخواهد بود تنها استثناء آن فسخ به دلیل عنن بودن مرد است یعنی مردی که توانایی عمل زناشویی نداشته باشد که در این صورت با فسخ نکاح زن مستحق نصف مهر خواهد بود.

مطلب مرتبط :   گرفتن مهریه بعد از ازدواج مجدد امکان پذیر است؟

۳-    در هنگام طلاق دختر باکره نیز توضیح داده شد که مهریه او نصف خواهد شد.

برای  دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سوال در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد و شرایط ندادن مهریه با شماره های زیر تماس حاصل کنید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. اردلان

  در عقدنامه امده ۲۰۰ سکه مهریه و سه دنگ اپارتمان. من یه اپارتمان دارم که ۳ دنگش به اسم خانمم هست ۳ دنگش هم به اسم خودم. حالا که بخام طلاق بگیریم. ۳ دونگ خودم رو هم باید بدم؟ زنم هم یک ماه خونرو ترک کرده

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   متن دقیق آنچه در خصوص مهریه نوشته شده خصوصا قسمت آپارتمان مهم است عین متن را بنویسید تا راهنمایی کنیم

 2. احمد

  سلام خانم من تهدید ب خودکشی کرده و ب من تهمت زده ک زیرسری دارم و شک دارم بهت. میتونم بابت تهمتی ک زده شکایت کنم؟ممنون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   تا اقدام عملی برای شکایت از شما نکرده شما هم کاری نکنید

 3. فرشته

  باسلام.شوهرم خیلی بداخلاقه.دوتا خونه داریم.ومن درخرید خونه وهمه چی خیلی بهش کمک کردم.از هرجهت پشتش بودم.الان بخاطر اختلاف میخایم جداشیم.اما چون خونمون قولنامه ای هست نمیتونم کاری کنم.اون هم شغلش آزاده.والکی به همه میگه من بدهکارم.شغل ودرآمد ندارم.تامهریمونده.چیکار کنم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   گذشته از قولنامه ای بودن یک منزل مسکونی مهریه از این طریق وصول نمیشود

 4. یعقوب جمشیدی

  فقط واگذار میکنم‌به خدا با این قانون ناقص اگه میدونستم زن ناشزه مهریه میگیره ازدواج نمیکردم میگه هرجا دلم میخواد میرم من زن ولگردم تو هم هیچ غلطی نمیتونی بکنی این قانون گذاران را واگذار کردم به خدا

 5. سورنا نادری

  سلام ،
  وقت بخیر ،
  خانم بنده ۲سال پیش مهریه خودشو بهم بخشید ،
  تو یک کاغذ…
  با دست خط خودش نوشت ،
  امضا کرد ،
  انگشت زد ،
  تاریخ زد ،
  و دادش به من..
  میخوام بدونم میتونه بعدا در دادگاه
  درخواست مهریه کنه؟
  آیا اون برگه از نظر قانونی کافیه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید..
  سپاس..

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   جواب قطعی نمیشه داد چون بستگی به شرایط دادگاه و اظهارات طرفین در دادگاه و نظر قاضی دارد

 6. فاطمه تقی زاده

  سلام برادر من به خاطر توی کما بودن و بعد از یک ماه به هوش اومدن فعلآ توانایی راه رفتن و کار کردن نداره البته قبلاً اعتیاد هم داشته که دیگه نداره.حالا خانومش گفته میخوام دادخواست طلاق بدم،شخصی به من گفت مهریه اش رو از پدر مرد میگیرن.ممنون میشم راهنمایی کنید.اینکه شغل برادرم هم آزاد بوده و مال و اموال هم نداره

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   ارتباطی به پدر زوج ندارد

 7. زهرا

  سلام زن برادرم ۶ سال پیش با گول و کلک ازش حق طلاق و گرفت بلافاصله رفت طلاق گرفت الان پدرم فوت شده با اجرای مهریه اومده و اموال موروثی پدرم و توفیق کرده ک از سهم الارث برادرم مهریه بگیره چیکار کنیم طرف شوهر کرده بچه هم داره حالا ک فهمیده پدرمون فوت شده اومده مهریه بگیره راهی هست؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   قانونا کاری نمیشود کرد

 8. اسما ریشه کن

  سلام من ۱۰ ماهه نامزدم کردم شرط ازدواج ادامه تحصیل داشتم الان شوهرم نمیزاره خانواده شوهرمم دخالت میکنه و تهمت میزنن بهم و تو دادگاه تهمت اینکه با یکی دیگه چت کردم رو میزنن من مهریه به اجرا گذاشتم میتونم برای تهمت هاشونم اداعای ابرو کنم چون میخوان تهمت بزنن و مهریه ندن

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   توصیه میکنم حساسیت نشون ندید و عکس العمل قانونی نداشته باشید مگر در جواب شکایت آنها
   مهریه هم از بین نمیرود

 9. امیر

  با سلام و احترام .تو رو جون هر کی که دوسش دارین قوانین صدر اسلامی رو تغییر بدین…مردها دارن روانی میشن . به چه زبونی باید گفت این قوانین رو عوض کنین . چرا همش فکر میکنین این قوانین مسخره ای که در اسلام امده درست است.؟اینا رو کسی داره میگه که خودش یه دختر ۱۶ ساله داره………………گور پدر سکه … الان زن من از خودش خونه داره . ماشین داره.خون مارو هم تو شیشه کرده .برای چی باید بهش مهریه بدم؟! الان هم اراده کنن میتونن برن سر کار برا خودشون درامد داشته باشن !

 10. فاطمه صالحی

  سلام،من۶ ماهه ازدواج کردم و خونه خودم هستم ولی به دلیل بی اعتمادی شدید بهش باهاش اصلا رابطه نداشتم که هم اعتیاد به ناس داره و اینکه متوجه رابطه های مشکوکش بصورت تلفنی با کسی شدم که به بهونه های مختلف منو پیچونده بخوایم طلاق بگیریم ایا نصف مهریه بهم تعلق میگیره؟

  1. گروه وکلای پارسای
 11. مریم عباسی

  سلام، من مهریه رووبخشیدم. آیا همسرم فوت کنن، به من سهم نمیرسه، ؟؟ چون مهریه ام رو بخشیدیم هشت و یک نمیرسه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله ارث به شما میرسد

 12. mohsen

  واقعا برای قوانیین متاسفم ،کاملا مرد ستیز هست ، باید دولت و مجلس در قوانین خانواده تجدید نظر کنند.

 13. عبدالله درزاده

  سلام علیکم ببخشید نزدیک به دوماه میشه عقدکردم همسرم اول به ظاهردوستم داشت یه دفعه دیدم داره به چنداپسر اس میده واسهاروپاک میکنه تامچشوگرفتم به نصیحت گفتم به زندگیمون بچسب زندگیمون خوب بشه کسی که این کارارومیکنه نشست برخواست نکن رفت پیش خانوادش خرابم کرد که به خواهرام فحش داده رابطه ای هم نداشتیم محضرهم نکردیم اومد میگه من محضرنمیکنم منو به زور دادند به تو میخوام طلاقم بدی مهرش۱۲۰ سکه تعیین کردند من نمیخوام طلاقش بدم اون میگه طلاقم بده حکمش چیه واسه مهرش اگه بخواد طلاق بگیره کوتاه نیاد لطفا راهنماییم کنید کارگرم بدبخت میشم میخواستم تشکیل خانواده بدم زندگیم آتیش گرفت

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   حالا چرا با زنی که با افراد مختلف رابطه ذارد و میدانید علاقه ای به شما ندارد طلاق نمیدهید و مخالفت میکنید؟

 14. مهدی

  سلام
  برادر من به زنش حق طلاق داده بنا به دلایلی که با هزار دوز کلک ازش گرفتن
  الانم مهریه شو گذاشته اجرا ولی برادر من هیچ اندوخته مالی نداری هیچ چیزی نداره که به اسم خودش باشه

  ایا میتونه مهریه بگیره؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر مالی ندارد با در نظر گرفتن درآمد تقسیط میشود نگران نباشید

 15. امير مومنى

  سلام من با خانومى ازدواج كردم كه در ازدواج قبلى خودش پرده بكارت از بين رفتن و وقتى با من ازدواج كرد پرده بكارت نداشت و با من هم نزديكى نداشته و رابطه زناشويي نداشتيم بعد از عقد ٤٠ روز بعد رفته مهريه اشو احرا گذاشته خانوم خونه پدرش بوده و بنده هم خونه پدرم مثلا نامزد بوديم ولى بصورت عقد دائم الان مهريه كامل به خانم تعلق ميگيره يا نه؟؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مهریه از بین نمیرود مگر اینکه نکاح را به دلیل تدلیس فسخ کنید

 16. رز اصل

  با سلام بنظر بنده که یک خانم میانسال هستم قانون ایران داری ایرادات زیادی در رابطه با مهریه هست و زن رو به یک کالا مثل عروسک مصرفی تشبیه کردن فقط قیمتش بینهایت حبابی و مسخرست. اگر من مرد بودن با کسی ازدواج میکردم که انسان باشه نه کالا. اولا اینکه بنظرم باید زمان طلاق باید دارایی بین دونفر تقسیم بشه نه اینکه ی دختر با دوز و کلک زندگی یک جون دیگه رو به بازی بگیره و بعد هم با هدف مالی و به بهانه های واهی مهریه هنگفتی رو دریافت کنه. نهایت هم مهریه برای زن های غیرشاغل باشه نه شاغلینی که از وقت خانواده برای کار میذارن و بعدا زبونشون دراز میشه.
  چرت و پرتهایی که توی قانون ما هست معلومه یکسری آدم که دختران و … خودشون در آستانه جدایی بودن تصویب شدن که مرد بیچاره رو تحت فشار قرار بدن . اینکه طرف خیانت کنه که باید سنگ سلر بشه دیگه چطور بهش مهریه میدن؟

 17. جمال عباسی

  سلام من ۲۳سالمه دوماهه با زن بچه دار ازدواج کردم والان باهم خوب نیستیم فهمیدم بخاطر مهریه باهام ازدواج کرده در ضمن ازدواج اول منه
  من چطور میتونم بدون پرداخت مهریه طلاق بگیرم؟؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   فقط در صورتی که خانم از مهریه گذشت کند و ادعایی نداشته باشد

 18. رضا باقرپور

  سلام اگرزن ماشين واموال شوهرراسرقت كندبه بهانه مهريه كه اين كارشده ايا جرم نيست ونظر دادگاه دراين موردچيست ايامهريه تعلق ميگيرد باتشكر وبه اميدخدا

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بحث مهریه از سرقت جداست میتوانید اگر دلایل دارید برای سرقت شکایت کنید ولی مهریه ساقط نمیشود

 19. اکرم

  سلام خانومی هستم ک ۳۴ساله زندگی مشترک دارم و ۲فررند و حدودا ۲.۳سالی هست ک متوجه اعتیاد شوهرم ب شیشه شدم و ازش چندبار خیانت دیدم و اخلاقای بسیار زشت و ناگوار و زننده ای ازش میبینم چطور میتونم حق خودمو بچه هامو ازش بگیرم و از زندگیش برم لطفا راهنمایی کنید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   نیاز به اطلاعات بیشتری است مثل اینکه وضعیت مالی شما و همسرتان چگونه است و سوالات دیگر
   بهتر است با مشاور خانواده و بعد وکیل دادگستری با تحربه حضورا مشاوره کنید

 20. آرش

  سلام . اگه خانمی هنگام عقد دوشیزه نباشه و بعد از عقد روشن بشه که قبلاً ازدواج کرد و با شناسنامه جدید خودش دختر جا زد و اسناد ازدواج قبلی هم رو بشه به زن مهریه تعلق میگیر یا نه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر ندلیس در ازدواج داشته تقاضای فسخ نکاح کنید مهریه تعلق نمی گیرد

 21. عبدالله عباسی

  سلام عباسی هستم ازتهران با خانمم ۳۷ زندگی کردیم الآن سه سال است کسر ناسازگاری دارد۹۵ واحدی را خریدم پولشو کامل خودم دادم طبق پرینت بانکی در عرض ۲۴ ساعت بدون اطلاع من خونه را فروخت از اون محل رفت هر تهمتی را به من زدا به یک وکیل نیاز دارم

 22. عبرتی

  سلام من حدود ۶ماه که ازدواج کردم اما همسرم اصلا به خواسته های من توجه نمیکنه ..و درخواست مهریه داره
  بدون اجازه من هرجا میخواد می‌ره …

 23. مسعود

  سلام وقت تون بخیر
  بنده یک ماهه عقد کردم و نامزد هستیم
  نامزد بنده قبلا عقد شخص دیگه ای بودن و باکره بودن خودشون رو از دست دادند
  در حال حاضر درخواست مهریه کنند آیا نصف مهریه به ایشون تعلق میگیرد یا کل مبلغ مهریه ؟؟
  و اینکه در صورتی که بنده درخواست عدم تمکین از دادگاه بدم نفقه ی ایشون قطع خواهد شد ؟؟
  ( در حال حاضر جایی رو برای شروع زندگی اجاره نکردم و منزلی ندارم که نامزدم بخواد بیاد با من زندگی کنه اما میتونم فراهم کنم )
  و سوال آخر اینکه ۴ تیکه لوازم خانگی در ستد ازدواج ما قید شده که خرید آن به عهده ی بنده می باشد ایا این ۴ تیکه ی قید شده را من باید به نامزدم خریده و تحویل بدم ؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   همه مهریه میتواند درخواست کند
   اگر فاکتورها یا ادله ای دارید که چهار وسیله خانه را شما تهیه کردید جهیریه محسوب نمیشود
   اگر رای قطعی نفقه با صدور اجراییه اخذ کنید از آن تاریخ نفقه به ایشان تعلق نمی گیرد

 24. رعنا حسینی

  سلام اگر زن در ازدواج دائم باکره نبوده باشد هیچ مهری بهش تعلق نمیگیره؟اگر مرد نتونه ثابت کنه چی؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   فقط در صورت اثبان فسخ نکاح به فریب است که مهریه تعلق نمی گیرد اگر زن بگوید باکره بوده و مرد بگوید نبوده و نزدیکی نکرده ام از نظر فقهی حرف زن مقدم است

 25. آقای تجربه

  آقایون محترم به هیچ عنوان مهریه بیش از توانتون قبول نکنین بجای مهریه نصف اموال بزنین بهتره من دارم برادرانه میگم اوضاع خیلی وخیمتر از اون چیزیه که فکرشو میکردم همسر سابق من هنوز جوهر عقد خشک نشده پدرش حرف از طلاق و گرفتن مهریه زد چون زن دومش ۷۰۰تا مهریه داشت تهدیدشون کرده بود که دختر رو باید بدهند به برادرش و میخواستن از من مهریه بگیرن من دیگه بخوام ازدواج کنم هیچ وقت مهریه قبول نمی کنم عشق و علاقه و این داستانها هم برای بعد ازدواجه قبل ازدواج گول نخورین که بعدش عمری پشیمانی به همراه دارد

 26. صالحی

  سلام خانوم من در نامزدی مهریشو گذاشته اجرا بعد با توافق خانواده هردو دوباره آشتی کردیم و وارد زندگی مشترک شدیم الان بعد هشت ماه دوباره میونمون خراب شد خانمم شکایت ترک انفاق کرد نتونست ثابت کنه چون خودش رفت شکایت جهیزیه کرد نتونست ثابت کنه چون همشو با خودش برد شکایت طلای حاظری کرد اونم نتونست ثابت کنه چون طلا ها دست خودشه بعدش اومد بدون حکم بدون هماهنگی من کل خونرو خالی کرد منم شکایت خیانت در امانت رو کردم ظاهرا محکوم شدن الان دوباره جواب مهریه اومده تو میدون این خانوم اصلا شکایت مهریه رو پس نگرفته بود بدون حضور من هم حکم داده شده و نوشته حضوری الان من چیکار کنم که مهریه ندم چون توانایشو ندارم و زندگیم رو کلا برده

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   دادخواست اعسار بدهید

 27. عزیزنامی

  سلام وخسته نباشیدخانمم مهریه رااجراگذاشته والان اجراعیه آمده درمنزل پدرشان هستندآیاایشون موظف هستندکه هرهفتع برای همبسترشدن به خانه بیایندهمچین قانونی هست

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   نه چنین قانونی نیست ولی وظیفه تمکین دارد و اگر دادخواست تمکین بدهید و برنگردد ناشزه محسوب میشود

 28. مژده

  سلام ببخشید یه خانمی که یه بار از همسرش مهریه گرفته طلاق گرفته رفته ۴ صیقه ای بزرگ کوچیک کرده دوباره بیاد با همون مرد ازدواج کنه دوباره مهریه بهش تعلق میگیره ؟؟؟
  لطفا زودتر جواب بدین اعصابم داره..

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در ازدواج مجدد هر مقدار مهریه مشخص شده باشد قابل مطالبه است

 29. هلما نوری

  سلام ببخشید شوهرم با این چندمین باره کتکم میزنه یه سال نشده ازدواج کردیم ولی امروز خیلی بد کتک زد طوری ک بدنم سیاه و از دماغم خون اومده مهریه هم اونطور ک میدونم نوشته شده هر وقت بخوام باید بده الان من طلاق بگیرم مهریه تعلق میگیره

  1. گروه وکلای پارسای
 30. داود احمدی

  با سلام وخسته نباشید خانوم من بعد از ۱۳سال زندگی طلاق گرفت۲تا هم بچه داریم که حضانت بچه ها دست خانومه الان مادر بچه ها ازدواج کرده آیا حضانت بچه ها باز با مادرشونه ؟آیا با ازدواج دوباره بازم باید مهریه بدم ؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   حضانت به شما برمیگردد
   مهریه باقی است

 31. نازی

  سلام من میخوام مهریمو از شوهرم بگیرم.. و خونه مادرم هستم.. امروز از ترس دادگاه بهم پیام داده بود.. منم گوفتم دست از سرم بردار.. اونم گفت اسکرین شات گرفتم واسه دادگا ک تو منو نمی خوای.. آیا این میتونه باعث بشه مهریمو نگیرم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   نگران نباشید

 32. محمد طاهری

  سلام من با همسرم ۲ ماه میشه ک ازدواج کردم ولی این اویل متوجه شدم ک یه بیماری خیلی بد موقعی ک خونه مادرش بوده داشته و به منم نگفته بودن و من اگر الان درخواست طلاق کنم ایا باید مهریه بدم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   نوع بیماری و مدت ازدواج مهم است

 33. مسعود علی محمدلو

  سلام اگر زن نخواهد بچه دار شود طبق قانون مرد میتواند طلاق بگیرد وضعیت مهریه چه میشود در این حالت?

  1. گروه وکلای پارسای

   درود
   میتوانید طلاق بدهید اگر صلاح بدانید ولی مهریه از بین نمیرود

 34. ارتین ثناییفر

  سلام
  من شیش ماهه ازدواج کردم نامزدم
  تازه فهمیدم خانومم بیماری میگرن عصبی داره ازم پنهونش کرده بودن نگو ازقبل داشته
  الانم بخاطر میگیرنش یه روز یبار عصاب نداره دعوامون میشه
  الان من اینو میخام طلاق بدم
  ایا مهریه بهش تعلق میگیره ؟
  راهی هست که بهش مهریه ندم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   به دنبال درمانش باشید
   مهریه هست

 35. جواد حیدر

  سلام‌من ۲ ساله تو عقدم زنم مریضه وسواس داره با خانوادم رفتو امد نمیکنه نزدیکی نمیکنه وقتی زندیکی میکنه با بدبختی الان میخوایم طلاق بگیریم تقاضای مهریه کرده ایا مهریه بهش تعلق میگیره.؟و من خودمم هیچی ندارم کارگرم و اینکه بابام قراره بهش ارث ۲ میلیارد برسه میتونن از بابام بگیرن.؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله تعلق میگیره
   مطلقا نمیتوانند از پدرتان بگیرند ارتباطی به ایشان ندارد

 36. هادی موسوی

  سلام
  من یک چند سالی با خانومم مشکل پیدا کردم
  یکسره دعوا جنگ داریم قبلا خانومم شوهر داشته
  که جدا شده حالا بهم شکاک شده و یکسره مریض
  ومن رابطه نزدیکی به اون صورت ندارم باید چکار کنم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بهتر است با مشاوره مجرب صحبت کنید مگر اینکه قصد جدی طلاق داشته باشید

 37. حسین

  سلام. عزیز ما حدود ۹ ماهه که عقد کردیم. قبل از عقد به من گفتن که قرص زد استرس مصرف می‌کنه و بچه هم داره. منم تو برگه نوشتم که می‌دونم قرص زد استرس میخوره. ولی بعد از دو ماه فهمیدم قرص های که میخوره برای اعصاب و روان هستش و تو بیمارستان یکبار برای خودکشی بستری بوده و یکبار هم حدود چهار ماه برای اعصاب و روان. سوالم اینه که الان مهریه بهش تعلق میگیره. ببخشید سرتون رو درد اوردم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگه بتونید که از طریق فریب در ازدواج اقدام کنید که موفقیت راحت نیست و فسخ نکاح کنید مهریه ندارد در غیر اینصورت مهریه هست

 38. صمیرها

  درود برشما
  دوسالی هست باخانمم مشکل پیداکردم بخاطر سردی وهم دخالتهای خانوادش العان سه هفته هم هست که بعد جروبحثی که کردیم به خانوادش گفته پدرزن دیوس هم اومده برده خانمم رو بدون اطلاع من رفته به بهانه اینکه نفقه نمیدم شکایت کرده آ

 39. حامد الله وردی

  سلام و خسته نباشید. من ۱۳ ساله ازدواج کردم اما خانومم بچه دار نمیشه. آیا مهریه بهش تعلق میگیره؟

  1. گروه وکلای پارسای
 40. میم.زمانی

  سلام
  من به دلیل دخالت های خانواده همسرم، دعواهای مکرر و حتی کتک کاری، عدم ارامش و انگیزه و عدم اعتماد و امنیت میخوام درخواست طلاق بدم. ایا مهریه تعلق میگیره؟چطوری ثابت کنم بارها کتک خوردم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر رای دادگاه مبنی بر ضرب و جرح ندارید از طریق شاهد یا تحقیقات محلی…

 41. محمد مطلبی

  زن نگیرید آقایون… در مملکتی که قانون یعنی زن درست میگه پول و اموالو یه شبه میگیره و طلاقم نگیره بازم می تونه نیاد زندگی کنه. این است قانون ملی

 42. حسین

  سلام. همسرم ، به همراه مردی، در جیبم مواد مخدر جاسازی نموده و مرا تحویل پلیس داده است که بعد از چند روز متوجه شدند و مرا آزاد و همسرم را دستگیر نمودند.بعد از برگشت به خانه متوجه شدم کلیه اسناد و مدارک شناسایی و ملکی و … به همراه اتومبیل و …. سرقت شده است و در بازه چند روز غیبت من حسابهای بانکی تخلیه شده و برخی وسایل بفروش رفته اند. اسناد ملکی نیز در اجرائیه ثبت بابت مهریه گذاشته و توقیف شده اند. در دادسرای مواد مخدر جرم آن دو محرز شده و بابت سرقت هم ، با ادله کافی ، شکایت نموده ام. کار دیگری هست انجام دهم؟ ممنون از حضرتعالی

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   خوب عمل کرده اید اگه ادله کافی دارید رابطه نامشروع هم شکایت کنید

 43. کیوان بینا

  سلام ، من پنج ماهه عقد کردم ، بعد عقد متوجه شدم که دختره در ناحیه تناسلی مشکل دارد و هیج نزدیکی ای هم نداشتیم ایا درخاست طلاق کنم مهریه شامل میشود؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   ای کاش نوع مشکل را میگفتید تا ببینیم شامل فسخ نکاح میشود یا خیر اما در طلاق شامل نصف مهریه میشود مگر اینکه توافق کنید

 44. نگار

  سلام من دو سال صیغه بودم فروردین امسال عقد کردیم هیچ نزدیکی بین مون اتفاق نیوفتاده از همون اولش باهام سرد بود و الانم همینطوره
  الان یکی دوماهه نامزدم میگ من نمیخوامت
  من چیکار کنه مهریه ب من تعلق بگیره ؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مهریه صیغه را میتوانید دریافت و درخواست کنید

 45. سیامک رضایی

  سلام خانمم نزدیک چهار ماهه از خونه رفته ویه ماه بعد درخواست مهریه کرده وبعد دو ماه متوجه شدم که با برادر ناتنی خودم به من خیانت کرده ومدرکی که دارم صحبت‌های دختر هفت ساله ام هست وچندین پیامک خواهر ناتنی من که به خانمم داده درمورد خیانت چکار کنم که بدون مهریه از من جدا شه ممنون میشم جواب بدین

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مهریه از بین نمیره

 46. رامین

  اگر بعد ازدواج متوجه شویم که زن بچه دار نمیشه چی

  1. گروه وکلای پارسای

   مهریه ار بین نمیرود

 47. نادعلی فتحعلی

  با سلام همسر بنده از خونه رفته بچه‌ها روهم برده خونه پدرش ودرضمن برای گرفتن مهریه شکایت کرده باید چکار کنم من کلا یه واحد ۶۳متری دارم ویک ماشین مدل پایین دو تا پسر هم دارم باید چجوری مهریه بدم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   نگران خونه نباشید ولی ماشین را سریع انتقال دهید

 48. محسن نوری

  سلام خسته نباشید من الان هفت ساله ازدواج کردم چهارسالی هست بچه ام به دنیا اومده موقع گرفتن شناسنامه اش فهمیدم همسرم دوتاشناسنامه داره وقبلا بایکی دیگه ازدواج کرده به من نگفته مهریه بهش تعلق میگیره؟

  1. گروه وکلای پارسای
 49. مهیار حسینی

  در قانون آمده که اگز زوجه خیانت کنه باز هم مهریه بهش تعلق میگیره ولی اگر زن ثابت کنه که مرد خیانت کرده حق طلاق را ازش میگیرن آیا این عدالت است حداقل این بود که خیانت باعث میشه حق مهریه از زن گرفته شود قانون خودش بی عدالتی بودنش را داد میزنه

 50. زهرا

  سلام من یک ساله ازدواج کردم و شوهر هفت ماهه کتکم میزنه و چن بار بدنم کبود شو نزاشتن برم پزشکی قانونی. الان چطور میتونم مهریه موبگیرم.بااینک ایشون بنای ساختمان هستن

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   برای دریافت مهریه باید از صدور اجراییه دفتر رسمی ازدواجتون شروع کنید

 51. زارع مهر آبادی

  سلام اگر زنی ۴ماه رابطه زن و شوهری نداشته باشند مرد می‌تواند او را طلاق بدهد مهریه بهش طعلق می‌گیرد این زن تنها کاری که میکنه فقط آشپزی بچه داریم که اجازه بیرون بردنش رو نمیده چند بارهم دعوا کردیم باز کوتاه اومدم دیگه خسته شدم با هیچ یک از اعضای خانواده من و خودش در ارتباط نیست ایشون باتوجه به نزدیک بودن خانه مادرش هروز ۷یا ۸ساعت اونجاست لطفا راهنمایی کنید آیا نفقه این زن به عهده مرد هست یا مرد می‌تواند نفقه او را ندهد

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله مهریه تعلق میگیرد

 52. فاطمه حسینی

  سلام
  خانمی که خانه را ۳ سال ترک کرده است و اقدام ب طلاق نکرده میتواند درخواست مهریه کند ؟

  1. گروه وکلای پارسای
 53. مهسام

  سلام وقت بخیر ۲ساله ازدواج کردم و به دلیل بداخلاقی و قهرهای مداوم شوهرم میخوام جدا بشم.دراین صورت میتونم تمام مهریم رو بگیرم؟۳۰۰سکه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر دلیل موجه برای طلاق داشته باشید میتوانی از طریق عسر و حرج یا شرط های عقدنامه با بخشش کمی از مهریه طلاق بگیرید

 54. حسین

  این چه قانونیه که کلا همه چی به نفع زن تموم میشه.مرد بدبخت کل سال رو تلاش میکنه کارر میکنه پول جمع کنه خونه بخره بعد میگن زنش زندگی جمع کرد آخر سر هم همه چیز به اسم مهریه میرسه به زن.
  واقعا در حق مرد نامردیه

 55. درسا

  باسلام من یه سوالی داشتم اگر امکان داره سریع تر پاسخ بدید ممنون میشم من تو خواستگاری به همسرم گفته بودم ک ادامه تحصیل میدم ایشون قبول کرده بودن حتی تو عقدنامه هم نوشته شده ک من اون زمان محصل بودم بعد عروسی یک سال نداشتن ک درس مو ادامه بدم بعد با کلی دعوا دوباره راضی شدن و من الان ترم ۵ دانشگاه هستم و استخدام تازه بچه مم ۵ ماهشه الان شوهرم گیر داده که باید درس و شغل تو ول کنی آیا من میتونم از ایشون شکایت کنم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   میتونید تحصیل رو ادامه بدید

 56. محمد جلالی

  سلام.مردی هستم که بعد از طلاق دوباره با شخص دیگری ازدواج کردم،،بعد از عقد متوجه شدم که این خانم معتاد بوده و سابقه کیفری متعدد از جمله قاچاق مواد دارد،،،و همچنین متوجه شدم که ایشون دو بار شوهر کرده و جدا شده،،الان چون منو گول زده میتونم در رابطه با مهریه کاری کنم؟ممنون میشم جواب منو بدید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   نه متاسفانه

 57. سعید

  باسلام واحترام _ دو ماه گذشته ازدواج نموده ودر برگه عادی ، مهریه ازجمله سکه ومیزان ۳ دانگ آپارتمان مسکونی که فاقد سند مالکیت بود ومقررشد پس از صدور سند انتقال داده شود قید وبه امضاچند نفر از فامیل رسانده شد . لیکن در موقع تنظیم قباله ازدواج در دفتر ثبت ازدواج بدلیل نداشتن سند چیزی به این عنوان ثبت نشده است . در حال حاضر (همسرم )زوجه قصد مطالبه مهریه وطلاق را دارند . سوال این است با توجه به اینکه این موضوع در قباله ثبت نشده آیا از طریق همان برگه عادی که امضاشده است قابل پیگیری می باشد.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   به نطر ما آخرین توافق و سند رسمی ملاک است

 58. فاطیما مرامی

  سلام من ۲۰ ساله با شوهرم ازدواج کردم و ۲ تا پسر و یک دختر ۳ ساله دارم، همسرم معتاده ( سیگار و ترامادول) مشکل روانی هم داره بچگیشو عاشق یکی دیگه بوده و حالا بعد ۲۰ سال که شوهر زنه مرده دوباره رفته سمتش و باهاش در ارتباطه، من از سروصدا کردناش مدرک ضبط کردم اگه واسه طلاق و مهریه اقدام کنم میتونم با این صداها و اثبات اعتیادش ( با نشون دادن پرونده پزشکی) هم طلاق بگیرم و هم مهریه ؟ مهریه من ۳۰۰ سکه بهار آزادیه اما بخاطر قوانین بنظر فقط ۱۱۰ تاشو میتونم بگیرم امکانش هست؟ درضمن همسر من کارمند بانکه و حقوقش جوابگویه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر شوهر دارای اموال بیشتر از ۱۱۰ سکه هم باشد مهریه قابل وصول است
   صدا ملاک نیست ولی با اثبات اعتیاد موفق میشوید

 59. علیرضا

  سلام من الان ۷ماهه که عقد کردیم فقط مشکلات جزی بینمون بود الان نزدیک یک هفته است که خواهر خانوم اونو برده نه میزان ببینمش نه تلفنی حرف بزنم الان خواهرش اونو برده درخواست مهریه کرده من یه کارگرم بگم که ندارم طلاقش نمیدم چی میشه نه اون میخواد منو طلاق بده نه من اونم راضی نیست فقط خواهرش اینکارو میکنه

 60. صنم

  سلام یه ساله ازدواج کردم توی دعوا شوهرم بینیمو شکوند ..یک ماهه این اتفاق افتاده ولی هنوز شکایت نکردم..اگه بخوام طلاق بگیرم نفقه و مهریه بهم میرسه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اول باید شکایت کنید و رای ضرب و جرح را بگیرید

 61. حسن

  با سلام متاسفانه به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شده ام و زوجه به علت زندانی بودنم دادخواست طلاق داده و حالا من بعد ۱۴ ماه به مرخصی آمدم آیا باز میتواند ادعایش را ثابت کند

  1. گروه وکلای پارسای
 62. حمید

  من حقوقم زیاد نیست ۱۵۰۰ ماهی زنم رفته درخواست طلاق و مهریه کرده میتونه طلاق بگیره من مهریه شو قسطی کنم ماهی چقد پرداخت کنم اصلا قسطی میکنن میشه میتونه طلاقشو بگیره من حقوقم کمه وگرنه خرجیش میدم بهش میگم بیا تو این خونه زندگی کنیم میگه به کلاسم نمیخوره چیکار میتونم بکنم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   طلاق نیاز به دلیل موجه دارد
   در صورتی مه مال نداشته باشید قسطی میشود

 63. Fatiiii

  سلام ی سوال من واسه نامزدم حلقه نگرفتم ینی اوضاع مالیم خوب نبود اون برام طلا گرفت الان دادگاه از این علیه من استفاده میکنه؟؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای
 64. محمد

  سلام.من یه بچه ۵ ساله دارم.زنم طلاق میخاد.من طلاق نمیخام بدم.هیچکدوم از شرایط طلاق رو هم نداره.خونه پدرش رفته.تا کی میتونه اونجا بمونه؟
  تکلیفه بچه چی میشه اینجا با توجه به اینکه پرستاره و درگیر کرونا میتونم طلاق ندم و بچمو پیش خودم نگه دارمو؟ بچه هم میل به رفتن به خونه مادری همسرم نداره.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   تا ۷ سالگی حضانت با مادر است
   طلاق به درخواست زن با وجود مخالفت شوهر نیاز به دلیل موجه دارد

 65. آنیم مینایی

  سلام وقت بخیر، ببخشید برادر من میخواد از همسرش جدا بشه و اینکه ۷۹۰ سکه مهریه خانومش هستش و همه ش رو هم میخواد ، به جز یک ماشین پارس چیزی به نام نداره چی کار میتونه بکنه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مهریه بجز خودرو با توجه به درآمد تقسیط میشود

 66. ابراهیمی

  با سلام مجدد
  میشه در مورد سوال قبلی ام در مورد دادن ۵سکه در ابتدای شروع پرداخت مهریه بیشتر توضیح بدین .شاید من درست سوالم رو مطرح نکردم …چونکه گفته میشه هرچه میزان مهریه باشه در ابتدای کار باید ۵سکه یکجا داد و بقیه قسط بندی میشه خواهش جواب بدین ممنون میشم

 67. ابراهیمی

  با سلام وخسته نباشید خدمت گروه وکلای پارسای

  قضیه ۵سکه چیه که بعد از درخواست مهریه از سوی زن گفته میشه که در ابتدا باید یکجا پرداخت بشه ؟
  خواهشا به طور کامل توضیح بدین خیلی ممنون میشم

  1. گروه وکلای پارسای
 68. محمد عبدالهی

  سلام من فقط یک خونه ۵۵ متری به نام دارم که توش زندگی میکنم ماشین یا حساب بانکی آنچنانی ندارم اگه زنم مهریه بخواد می‌تونه از طریق دادگاه خونه منو از من بگیره؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   خانه ای که گفتید از مستثنبات دین است

 69. و

  سلام
  توی دوران عقد اگر بخوایم طلاق توافقی بگیریم و نزدیکی صورت گرفته باشه
  تکلیف مهریه چی میشه؟ کامل یا نصف؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در طلاق توافقی آنچه اهمیت داره توافق زن و شوهر برای مهریه است خواه نزدیکی شده باشه یا نه

 70. سروش افرا

  سلام جسارتا اینه بگم که تو کشور ما زن سالاری بیداد میکند.

 71. مهدی رییسی

  من ۹ساله ازدواج کردم.الان هم طلاق توافقی گرفتیم.نزدیک به ۵ساله پیش هم نخوابیده بودیم و رابطه نداشتیم.ایا مهریه شاملش میشود یا نه؟؟

  1. گروه وکلای پارسای
 72. 🙁

  سلام یک سال و ۶ماه هستش که ازدواج کردیم نزدیکی داشتیم کم محبتی میکنه که دارم واقعا اذیت میشم و دخالت مادرش توی زندگیمون زیاده به طوری که اگرم درحین دعوا مقصر هم اون باشه انتظار داره من برای معذرت خاهی پیش برم اگر بخام طلاق بگیریم به صورت توافقی وضعیت مهریه چی میشه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مهریه همیشه هست و مشکلات اوایل ازدواج هم به نوعی برای همه هست سریع به جدایی فکر نکنید

 73. رضابیات

  سلام من دوسال پیش ازدواج کردم بعد شیش ماه فهمیدم منو فریب دادن خانومم مریض بوده نگفتن خواستم شکایت کنم بعد خانومم خودش با دست خط خودش نوشته به خاطر بیماری هایم مهریه منو می بخشم امضا واثر انگشت هم کرده ولی الان رفته مهرشو اجرا گذاشته آیا حرف میرسه مهریه ندم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله به دادگاه ارائه کنید

 74. Milad

  سلام
  اگر زن بخشی از مهریه را ببخشد و مابقی را نبخشد راهی هست تا مرد نتواند مهریه را ندهد؟اگر خارج از کشور برود میشود یا نه؟

 75. مرتضی حسین آبادی

  سلام من خواهرم شوهرش فوت کرده الان ازدواج مجدد کرده آیا میتونه مهریه شوهر اولشو از اموالی که داره بگیره یا نه ؟

  1. گروه وکلای پارسای
 76. D. Gh

  سلام آیا زن پس از طلاق اگر مثلا یک سال بعد از طلاق مجددا ازدواج کنه باید شوهر قبلی همچنان مهریه او رو پرداخت کنه؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای
 77. مارال عبدالهی

  سلام نزدیک به ۵ ساله عقدم والان میخام جداشم ولی شوهرم برای اینکه مهریه نده گفته جدیدا اقای رییسی تصویب کرده ک هیچ مهریه ایی ب زن باکره تعلق نمیگیره ایا این قانونی ک اقای رییسی تصویب کرده درست است؟

  1. گروه وکلای پارسای
 78. Aria

  خاک تو سر اون مردی که برا اولین بار دو هزار سکه مهریه زد
  مهریه از لحاظ دینی و عرفا باید بین ده تا بیست سکه باشد به گونه ای که مرد توان پرداخت ان را داشته باشد
  من اگه بخوام زن بگیرم به هیچ عنوان بالای چهارده سکه مهریه نمیزنم

 79. سامره

  سلام
  من ۱۱ ساله ازدواج کردم و ۳ ساله خونه رو ترک کردم.با همسرم اختلاف داشتم.مریضی سختی هم داشت و رابطه نداشتیم.
  الان برای مطالبه مهریه وضعیت من چطوری هست.
  و اینکه چون باهم زندگی نمیکنیم مهریه شاملم میشه؟؟؟

  وضع همسرم خوبه.ولی اگه داراییهاشو بنام کسی بزنه وضعیت چجوری میشه؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مهریه همیشه به زن تعلق میگیرد

 80. ناصر

  با سلام بنده ۳ ساله ازدواج کردم متاسفانه تا بدین لحظه موفق نشدم یک زندگی سالم داشته باشم از طرفی هم برادر زنم در زندگیمون خیلی دخالت میکنه میخواستم راهنمایی کنین لطفا؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   با مشاور خانواده صحبت کنید نه وکیل

 81. Hafez

  سلام ب نظرمن این قانون ک زن هرکاری بکند چ حق بااوباشدچه نباشدمهریه تعلق میگیراشتباه است چون این امرباعث حکم فرمای بیشترزنها وزورگوی بیشترزنها ب مردمیشود ک همین امرباعث معتادشدن مردگوشه گیری وافسردگی ودورشدن ازاقوام ودوستان خودمیشودبالاخره مردهم حقی داردنبایدتمام حق مردازش گرفته وبه زن داده شود.ازنظرمن بایداصلاه شودچون خیلی ازمردها به خاطرهمین مهریه گذاف مجبورب ادامه دادن زندگی بازنی هستن ک فرصت یه نفس راحت کشیدن راهم ندارن یه خواب راحت روندارن بایدفکری بحال مردهاکردبایداصلاه شود.موافقا دستارو بالاببرن اعتراض کنن

 82. الناز پورجم

  سلام ممنون از حضورتون
  برادرم خارج از کشور زندگی میکنند ده سال پیش همسرشون خانه ایشان را با دختر یکساله برادرم ترک کردن با پرونده سازی که از برادرم کرده بود دولت انگلستان اجازه به دیدن فرزندش هم از ایشون گرفته بودن امسال با فوت پدرم درخواست مهریه کردن از ارث با وجودی که برادرم در آنجا انگیزه ای برای زندگی نداشتن و افسردگی که گرفتن الان از دولت انگلیس به عنوان یک فرد از کار افتاده حقوق گیر هستن آیا همه ارث را به مهریه تعلق میدهند یا راهی هست که مبلغی را برای خودشون نگه دارن ؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   میتواند به میزان مهریه سهم الارث را توقیف کند

 83. علی سالیکنده

  سلام خانمم مهریه بخشیده خانمم طلاق میخوادمن طلاقش نمیدن میگم بیا سرزندگی الان قانون چه اتفاقی نیفته اگه سرزندگی نیاد

  1. گروه وکلای پارسای

   دادخواست تمکین بدهید

 84. حسین دشتی

  سلام من تیرماه ۹۹با یک زن که قبلاً طلاق گرفته بوده آشنا شدم و ازم خواست برای رابطه جنسی باید صیغه موقت بخونیم من اینکار رو انجام دادم و دو روز بعدش داداشش به صورت خیلی مشکوک مارا باهم دید و با من درگیر شد و منو به خونشون بردن و با تهدید های زیاد مجبور کردند که صرف یک هفته عقد دایم کنم منم چون کارمند بودم واسه حفظ آبروی خودم و خانواده ام مجبور شدم عقد کنم بعد از مدتی متوجه شدم که زنده اعتیاد داره وحشتناک به قرص ترامادول و چندین بار هم تشنج کرد و علاوه بر این خیانت های زیادی می‌کنه و روابط نامشروع داره الآن نزدیک به ۹ماهه که ازش بی خبرم و حتی تلفن هم ازش ندارم چطوری میتونم خودمو نجات بدم از دست این بلای خانمان برانداز؟؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   یا دادخواست طلاق بدید و یا اینکه دادخواست تمکین بدین و صبر کنید تا خودش خسته بشه

 85. علی بهاروند

  سلام زنی که ۳۵۰تا سکه مهریه باشه ۳۰۰تاشوبذل کنه ۵۰تاشونگه داره خودشم شوهرکه یعنی دختر ایا بهش مهریه میرسه یانه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مهریه در همه حال میتواند مهریه خود را مظالبه کند

 86. علی5

  باسلام.یک ماهی میشه برادرم نامزد کرده.اما هرروز دختر و مادرش یک بحث و جدل بیخود درمیارن و مارو واقعا خسته کردن چند باری هم بزرگتر ها صحبت کردن اما بی فایده بوده و مادر و دختر ازار میدن برادرم و خوانوادمو.بنظرتون چکار باید کرد و هیچ میلی به اشتی نداریم دیگه و مقصد جداییه ممنون میشم راهنمایی کنید هم در مورد مهریه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر تصمیم بر جدایی به صورت قطعی دارید با طرف مقابل مطرح کنید و توجه داشته باشید به غیر طلاق توافقی اگر دادخواست طلاق همراه با باقی گذاشتن عمده مهریه را داشته باشید در صورتی موفق میشوید که دلایل خیلی موجه مثل یکی از شروط عقدنامه را اثبات کنید

 87. مینا محمدی

  سلام من عقد موقت نودونه ساله کردیم..ولی ایشون بعداز یک روز پشیمون شدن و بدلیل اینکه قصدشان زبونی خوندن عقد بوده پشیمون شدن که چرا محضر اومدن..و الان یکماهه کلا رفتن ..مهریه من پنجاه عدد سکه ..آیا میتونم ازشون بگیرم اموالم دارن..چون با آبروی من بازی شده ‌حق فسخم ندارم..رابطه هم داشتیم.ایشون میتونن بگن من یکروز زندگی کردم پشیمون شدم و مهریه ندن..لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   میتوانید همه مهریه را مطالبه کنید

 88. سحر گوهری

  سلام وقتتون بخیر .من و همسرم توافق کردیم که با بنام زدن یک خونه به اسم بنده به عنوان مهریه از هم جداشیم .حالا بعد ۳ ماه ایشون خونه رو به اسم دخترمون کرده و زیر توافقمون زده .حالا من طلب مهریه کردم از ایشون و ایشون میگه ازت آتو دارم که اگر به دادگاه نشون بدم هیچ مهریه ایی بهت تعلق نمیگیره .حالا من نمیدونم آتوی ایشون چیه فقط خواستم بدونم حرفشون درسته یا خیر .

  1. گروه وکلای پارسای

   مهریه فقط با رضایت شما از بین میرود

 89. فرزاد غلامی

  سلام اگه مرد مدارک پزشکی مبنی بر مشکل زن بیاره و عقد باشه در مهریه تاثیری داره؟؟ایا ممکن مهریه کم بشه ؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   منظور از مدارک پزشکی چیست؟

 90. یلدا کریمی

  سلام من ۱۲ ساله ازدواج کردم شوهرم بسیار مغرور و کینه ای هست و یه مدت بسیار بدبین و شکاک به طوری که من سوپری میرفتم چیزی بخرم میگفت خونه کی رفتی خلاصه چندین بار جروبحث شدید داشتیم که من تصمیم به جدایی داشتم ولی با دخالت خانواده اون این جدایی انجام نشده خلاصه الان ما یه دختر ۵ ساله هم داریم بیشتر به خاطر دخترم از سر تقصیراتش گذشتم البته هیچ وقت پام رو کج نذاشتم که بخوام کوتاه بیام .بهرحال تو این ۱۲ سال من خودم خونه تهیه کردم ومخارج غیر خوراکی رو همه رو خودم دادم و از خوراک هم ۴۰ درصد خودم میدم چون شاغل هستم ولی ایشون نه سرکار درست رفته و همیشه از این کار به اون کار پریده و نصف این ۱۲ سال رو بیکار بودن نه از سر نبودن کار بلکه از اینکه کار راحت برای ایشون نبوده چون خیلی راحت طلب هستن ولی دیگه خسته شدم میخوام درخواست طلاق بدم و حضانت دخترم رو هم بگیرم حالا نمیدونم از در مهریه وارد بشم یا همون طلاق . مهریه برام مهم نیست فقط اجبار به طلاق دادن من و گرفتم حضانت برام مهمه . چی کار کنم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   به نطرم ابتدا فکر این رو کنید که بعد از طلاق با بچه آیا مشکلات مالی و غیر مالی بهتر میشه یا بدتر
   هر زندگی مشکلات مربوط به خودش را دارد
   اگر مصمم به جدایی بودید با وکیل حضورا مشاوره کنید

 91. mahdi eskandari

  سلام خسته نباشین
  من ۲ ساله نامزدم مشکلات اخلاقی داره نامزدم که تاحالا چندین بار دعوامون شده و بحث جنجال
  مشکلات بهداشتی و اخلاقی
  میخواستم ببینم چیکار میتونم انجام بدم ؟
  تروخدا خلاصم کنین

  1. گروه وکلای پارسای

   نیاز به دانستن اطلاعات بیشتری است در ابتدا توصیه میشود با مشاور خانواده صحبت کنید و در انتها با وکیل دادگستری

 92. ........

  من سیزده ساله ازدواج کردم. متوجه شدم که خانمم باکره نیست ولی با ابراز عشق و بازی کردن با احساساتم منو فریب داد.البته دو تا شاهد دارم که می‌دونن باکره نبوده چطور میتونم ثابت کنم و مهریه ندم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. گروه وکلای پارسای

   در صورت اثبات هم مهریه از بین نمیرود

 93. .......

  سلاماگ مروی زنش را کول کرده باشد دیگر مهریه نمیخاهد بدهد؟؟؟

 94. نبی زاده

  سلام
  بنده در اروپا زندگی میکنم مدت بیست سال از ازدواج من میگذره میان ما اختلاف های شدید بنیان امد خانمم دوبار توسط پولیس از خونه مون بیرون کرد و طبق فیصله محکمه اینجا دگر حق ندارم خونه یروم اورا طلاق دادم اما او وکیل کرفته و خواهان مهریه هست از نظری شرعی من حتما مهریه را بپردازم یاخیر ؟ لطفا معلومات دهید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   از نطر شرعی پرداخت مهریه در حد توان بر ذمه زوج است

 95. رضا

  سلام من هشت سال است ازدواج کردم اعتیاد دارم خانمم همیشه بهانه میگیرد وکارمم یه جوری هست دست خودمه میگه تو چرا بیکاری چرا سر کار نمیری وبهانهای الکی الآنم رفته از خونه ویه دختر ۷ساله هم دارم لطفا یه راه کار بگین برام باید چکار کنم خیلی هم دوستش دارم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   با مشاور خانواده خوب صحبت کنید بجای وکیل دادگستری

 96. saberi

  سلام من ۲نیم هست عقد کردم
  مادرهمسرم خیلی پشتیبانی پسرشو میکنه ،همسرم مشروب میخوره و حالت عادیشو از دست میده من میخوام بترسونمش ک از خوردن مشروب و رفیق بازی و دروغ گفتن دست بکشه
  میتونم درخواست مهریه بدم یا شکایتی چیزی؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر قصد بقای زندگی دارید به نظر اینجانبان از طریق دادگاه وارد نشوید

 97. Hamedi

  سلام وقتتون بخیر. همسر من تمکن مالی داره برای پرداخت مهریه. آیا من میتونم از ملک خاصی طلب مهریه کنم یا حق نوع پرداخت با خودشون هست؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   میتوانید هر مالی از شوهر به غیر از مستثنیات دین را توقیف کنید

 98. مهدیه

  سلام منو شوهرم ی ساله داریم زیر ی سقف زندگی میکنیم ولی هیچجوره تفاهم نداریم.همون روز اول عروسی با پدرم دعواگرفت و نذاشت تاالان بیاد خونمون.منم بریدم و بهش گفتم باید جداشیم.میترسم مهرمو نده.قبل درخواست طلاق مهرمو بذارم اجرا؟میشع راهنمایی کنید لطفا

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   برای طلاق باید دلایل موجه داشته باشید تا هم بتوانید مهریه بگیرید و هم طلاق

 99. رسول محرابی

  سلام ، یک شبهه ای پیش آمده ، ایا زنی که شوهرش رو به قتل برسونه باز هم می تونه مهریه اش رو طلب کنه؟

  1. گروه وکلای پارسای
 100. علی مرادی

  با سلام من کارمند هستم
  خونه و ماشین هم دارم
  درصورت طلاق همسرم و درخواست مهریه
  خونه و ماشین رو از من میگیرن یا مهریه رو تقسیط میکنن ؟؟
  باتشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   یک خانه متعارف از مستثنیات دین است
   ولی خودرو قابل توقیف است

 101. هانی قطبی

  آیا طلا هایی که روز عروسی پدرمادر و خانواده داماد به عروس داده باشن وقت طلاق برای زن هستش یا مرد؟

  1. گروه وکلای پارسای
 102. محمد

  سلام همسرم میخواد مهریه رو بذاره اجرا و من چیزی ندارم جز ماشین.این ماشین به نامه منه و به درخاست زن توقیف میشه.اگر ماشین رو بزنم به نام کسی دیگه اونوقت توقیف نمیشه؟؟

 103. حمید

  بابا شما خیلی به زن حال دادید.بعد میگن توی ازدواج حقوق زن پایمال میشه. دیگه جی میخواید.ایران بهشت زنانه
  چه قانونی نشستید و نوشتید.مهریه،نفقه،مالکیت نصف اموال مرد،حق حضانت فرزند تا ۷ سالگی
  چی‌میخواید دیگه.به خدا این مهریه اگر حضرت محمد هم الان زنده میشد حرام اعلام‌می‌کرد.این قوانین ضد اسلامیه.تمام حقوق رو از مرد گرفتید و همه رو به زن دادید.چه خبره.کی میگه به نفع مرد هستش.اقای که داری پیغام رو میخونی .اسگل نشی بری زن بگیریا.داداش خودت رو بدبخت نکنی.زن =با بدبختی.بیجاره میشی حاجی. نابود میشی.خودت رو میندازی توی هچل. بدهکار و بدبخت و آواره میشی.روزی صدبار آرزوی مرگ‌میکنی.تازه اینکه من میگم واسه ایام زندگیه ها.نه واسه دادن مهریه و طلب اون از طرف زن.یعنی زندکی میخوای بکنی با این وضع اقتصادی بیچاره ای .وای به حال اونموقع که طرف تقاضای مهریه بکنه وطلاق هم‌باشه.نکن برادر.مجردی یعنی آزادی مطلق.ازادی رو از خودت نگیر

 104. علی

  یعنی قشنگ قانون ازدواج توی این کشور مثال بارزه برده داریه
  مرد رو کامل به بردگی در میارید.بعد یه مشت اسگل میگن حقوق زنها پایمال میشه
  یه مشت آدم هول و زن ندیده نشستن قانون نوشتن.مرد اگر زن باهاش نسازه یا به هر دلیلی نخواد ادامه بده میتونه شورت پای مرد رو هم با خودش ببره
  والا توی قرن ۲۱ برده داری رو شاهدیم

 105. محمد

  سلام زنم میخاد درخاست مهریه بکنه. و من هیچی ندارم فقط یه ماشین دارم و به نامم هست.میخاستم بدونم دادگاه این ماشینو بخاطر مهریه ازم میگیره یا ن؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   ماشین با درخواست زن توقیف میشود

 106. حمید

  سلام سال ۸۲ ازدواج کردم خانمم دیپله بوده الان فوق لیسانسه وآموزگار هست مادر خانم خیلی دخالت میکنه فامیل هم هستیم خودمم فوق لیسانسم یک شغل رسمی با حقوق عالی دارم هرچه خانم گرفته گفتم بچشم خونه هم با کلک صاحب شده الان میگه همه چیزت خوبه ولی ما درد هم نمیخوریم وطلاق عاطفی هستیم یک پسر ۱۱ساله هم داریم خانواده ش با کل فامیل قطع رابطه کرده باید چکار کنم میگه برو برای خودت خونه بگیر خرج نفقه من پسرت بده

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اینها مسایل حقوقی نیستند که در تخصص ما یاشد بهتر است از مشاور خانواده خوب مشاوره بگیرید

 107. بابک فراهانی

  سلام.۵ساله ازدواج کردیم و یک دختر ۴ساله هم داریم.زنم بدون هیچ دلیلی میخواهد طلاق بگیرد.نفقه و اجرت المثل هم بهش نرسید فقط مهریه بهش میرسه.۱۰ماه یک سکه.۱۰۰تا سکه مهرشه.ایا میشه مهریه بهش ندم.اگه مهریه ندم چقدر زندان داره؟؟؟ممنون میشم اگه جواب بدین

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   نپرداختن چند قسط از اقساط مهریه با درخواست زوجه از موارد صدور جلب است تا زمانیکه پرداخت کنید

 108. پارسا اصغری

  سلام وقت بخیر همسر منم مشکل روانی داره پیش مشاور رفتم ولی خودش نمیاد همش فکر اینکه من بهش خیانت میکنم و همه و همه به من نگاه بد دارن دریغ از یه اشتباه من.دست بزن داره فوش میده هم به خودم هم پسرمو خیلی خیلی اذیت میکنه .چند بار هم اقدام به خودکوشی کرده که من باهاش اشتی کنم من میخوام طلاق بگیرم و هیچی ازش نمیخوام فقط میترسم پسرموکه ۱۰ ساله هستش رو ازم بگیره.پسرم خیلی به من وابسته هستش و از پدرش خیلی میترسه من چیکار میتونم انجام بدم.راه حل کار چیه ؟

 109. مریم رزاقی

  باسلام قصد جداشدن ازهمسزم دارم بعلت اختلاف و علاقه نداشتن به ایشون خانوم هستم ایا مهریه بمن تعلق میگیزه لطفا جواب

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   به تفصیل در متن بالا توضیح داده شده است. اما به صورت خیلی خلاصه اگر شوهر راضی به طلاق توافقی نباسد و وکالت هم از ابشان نداشته باشید. برای طلاق یک طرفه در ابتدا ببینید که میتوانید یکی از ۱۲ شرط عقدنامه را ثابت کنید یا خیر اگر جواب مثبت است امکان طلاق با ابقای مهریه است زیرا طن وکیل مرد در طلاق و قبول بذل خواهد در غیر اینصورت باید از راه عسر و حرج وارد شوید…

 110. Sadaf keshavarz

  سلام
  اگر کسی موقع ازدواج مهریه تعیین نکرده باشه ،اگر بخواد طلاق بگیره ،حکم چجوری میشه? لطفاً میشه راهنمایی کنید.
  باتشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   زن مستحق مهرالمثل میشود

 111. احمد احمدی

  با سلام چند ماهی میشه عقد کردیم نزدیکی داشتیم اما رابطه نداشتم باهاش ، خانمم خیلی بد اخلاق و گوشه گیره اصلا بهم محل نمیده همش بی محل میکنه زندگیم رو سیاه کرده الانم میگه مهریه میخوام
  الان درخواست طلاق بدم باید مهریه بهش بدم؟
  اصلا پیش من نمیمونه همش میخواد از پیشم بره
  نه بیکارم ن معتادم ن مشروب خورم هیچی فقط محبت میخواستم ازش

 112. Leili

  سلام.خسته نباشین. من ۱۲ساله ازدواج کردم. سه تادختردارم. ولی الان میخواییم جدابشیم. ولی شوهرم خیلی تهدیدم میکنه که مهریه نمیده. مهریه ام عندالمطالبس. ۱۴سکه و۴۰میلیون پوله. ۳تابچه هم که شیردادم. تهدیداش اثری داره که بخوادمهریه نده؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر مالی داشته باشد توقیف میشود در عیر اینصورت با توجه به درآمد در نهایت تقسیط میشود

 113. شهریار شایانی

  سلام من ۴ ساله با خانمم ازدواج کردم الان داریم جدا میشیم و کلا ۵۰ مثقال طلا مهریه اش بوده و طبق شرع ما باید مقداری هم طلا اول ازدواج بگیری و با توافق طرفین ۳۰ مثقال تعیین شد و در دفترچه ازدواج نوشته ۵۰ مثقال مهریه قرض نزد زوج و ۳۰ مثقال به صورت نقد تحویل زوجه داده شده ولی من مازاد بر ۳۰ مثقال گرفتم یعنی تقریبا ۴۸ مثقال الان که می خواییم جدا شیم خانم می فرماییند شما باید کلا ۵۰ مثقالو بدید منم میگم مگه من از مقدار نقد ۱۸ مثقال بیشتر واسط گرفتم الباقیشم که میشه ۳۲ مثقال می خرم میگه نه اون ۱۸ مثقالو که مازاد گرفتی طو دفترچه نوشته نشده و اینو فقط کادو بهم دادی ایا من میتونم به اون ۱۸ مثقالم به عنوان بخشی از مهریه استناد کنم و کله طلاها پیشه خودشه من فقط فاکتورهاشو دارم اونم که به اسمه پدرمه و اگه طو دادگاه از این ۱۸ مثقال چیزی نگه می تونم ثابت کنم مثل سوگند بخورم

 114. سهیل

  سلام ممنون میشم جواب بدید
  بعد از فوت برادرم در سن بیست سالگی با فشار خانواده مجبور شدم با زن برادرم عقد کنم و خانواده مهریه زدند
  باهم رابطه ای هم نداشتیم الان میخوام جدا شم باید چیکار کنم هیچ وضع مالیمم در حد پرداخت مهریه نیست و ایشون مهرشون رو گذاشتن اجرا باید چیکار کنم؟

 115. سمانه خلیلی

  سلام ببخشید اگه یگ نفر بخواهد از همسرش جدا بشه و این ک ننیتونه کامل مهرشو بده همون اول خانواده داماد داغ بودن و کلی ملک به نامش کردن حالاااا هر روز هر روز بحثو مشگل دارند ولی اقا بخاطر مهر تقاضای طلاق نمیده حااااالا بابد چبکار کنه؟مهرش خیلی سنگینه حدودا ۱۵ میلیارد میشه باید چیکار گنه

 116. محمود صدیقی

  سلام سوال دارم کجا بپرسم؟

 117. رامین خانی

  سلام خسته نباشید دوماه میش ازدواج کردم ولی هنوز نامزد هستیم ولی خانومم از دختر بودن دراومده بعدا درخواست طلاق کرده مهریه میخواد..ایا من فرار کنم ی جایه دگ او باز هم مهریه میتواند بگیرد

 118. N

  سلام خسته نباشید ، مهریه به کسی که در برگه ی ازدواج نوشته نشده تعلق میگیرد؟؟؟
  اما شاهدی وجود داره که ثابت کنه مهریه هست و وجود داره

 119. امید

  یک فکری به حال مهریه کنید. مهریه شده اهرم قدرت و فشار زنان برای ب کرسی نشاندن حرف و عملی که خودشون دوست دارند. من ۶ ماهه عقد کردم خانومم و خانوادش بعد عقد ۱۸۰درجه تغییر کردن و سر هر مسئله ای منو تهدید به طلاق و مهریه میکردند و حالا هم مهریه رو اجرا گذاشتند. بخدا قبل از عقد فقط میگفتن پسر اهل خلاف نباشه و نماز و خدا حالیش بشه کافیه… مهریه شده یک کلاهبرداری قانونی و کاسبی برای خانواده های دروغگو و دورو و علنی اخاذی میکنن!

 120. محمد کاظم

  اقا محمد شما پیرمردی بچه داردنمیشی به زن جوان ت چه مربوطه زنت ۱۴ سال ازت کوچکتره بازم کمته نگفتی خرجی ماهی ۲۰۰هزارتومن میدهی .واقعا که خجالت دارد حالا خوبه زن دومته بازهم زبونت درازه

 121. رضا

  قانون باید در زمان خطبه عقد از ثبت مهریه های سنگین جلوگیری کند .این مهریه نه تنها هیچ حمایتی از زنان نکرده بلکه باعث شده زن دیگه از شوهر حرف شنوی نداشته باشه و تمام بنیان خانواده از هم پاشیده .آیا مردی که میخواد ازدواج کن،جرمی داره مرتکب میشه که باید جریمه ای سنگین بده .قانون ازدواج نیاز به اصلاح داره .

 122. محمد

  سلام ، ببخشید چه راهکار قانونی برای جلوگیری از سو استفاده خانم ها وجود دارد ، در جامعه فقط داد و فقان است که حق زن ضایع شد زن هیچ حقی ندارد و …. در حالیکه ازدواج یک کاسب کاری شده برای طلب مهریه ، زن اگر بیمار و نازا باشد مهریه میگیره مرد نازا باشه باید مهریه بدهد و زن حق طلاق دارد ، زن اگر ده سال فقط بخوره و بخوابه و هیچ رابطه ی جنسی نداشته باشه و مرد بخواد طلاقش دهد باید مهریه هم بدهد نفقه هم بدهد ، خب چه قانونی است ، لطفا در قانون تجدید نظر کتید که طلاق های زیر یک و دو سال مهریه تعلق نگیرد ، زنی که سرد است و حتی به روانشناس مراجعه نمیکند حق مهریه نداشته باشد ، پدر و مادر دختر حق دریافت مهریه نداشته باشند و…. آخه چرا این قوانین وضع نمیشود ، پس ما هم در مقابل بگوییم زن حق نداره پاشو بیرون از خانه بگذارد حق ندارد رنگ آفتاب رو ببیند فقط بشینه در یک چهار دیواری ، خب اینطوری که فقط میشه لج و لجبازی و تلف شدن دو انسان ، اگر قانون اصلاح شود و راه سو استفاده زنان بسته شود وقتی قصد اخاذی باشد قانون محکم پشت مرد می ایستد و بدون یک ریال اخاذی طلاق به نفع مرد میگردد تا بار دیگر اون خانم به هوس پول و مال آویزان کسی نگردد ، مگر به جهت ازدواج واقعی از درون وجود نه روی هوا و هوس و اخاذی که خب حالا خوشم نیومد قانون پشت من است و حداقل یه پولی از مهریه به جیب زدیم و خداحافظ ….. لطفا وکلا و مشاوران بزرگوار این مسایل را به گوش نهاد قانون گذاری برسانید لطفا …. البته همین که میزان مهریه برابر صد سکه شد باز جای شکرش باقیست . موفق باشید

 123. علی20

  ببخشید چرا جواب سوال من را نمیدید
  شما مطمن هستید کسی رو زندان نمیکنن دیگه بخاطر مهریه
  چون من شاغلم حقوقم ۲ میلیون هست و هیچگونه مالی یا خونه ای ندارم
  چند درصد از حقوقم را بر میدارن

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   نپرداختن اقساط مهریه تا ۱۱۰سکه جلب دارد.

 124. فرهاد ه

  همسر ۱ سال است ازدواج کردیم بعد از ازدواج ۱۸۰ درجه تغییر کرد جفتمون به طلاق فکر میکنیم اما مهریه رو میخواد
  هنوز دختره و رابطه نداشتیم
  من خواستم اون نمیخواست و نداشتیم
  مهریه باید بدم
  کامل یا نصفه
  حق طلاقبا منه مهریه هم عندالمطالبست

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مهریه زن باکره فقط در زمان طلاق نصف می شود

 125. علی20

  چندبار سوال پرسیدم جواب ندادید
  چرا وقتی مهریه رو میشه بر اساس درآمد تقسیط کرد ولی باز مرد رو میبرن زندان

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در صورت نپرداختن اقساط یا بی توجهی به آراء دادگاه و عدم توجه به آن موجب صدور حکم جلب خواهد شد.

 126. ميلاد

  سلام زن بنده باكره نبوده بعد از ازدواج متوجه شدم الانم ٦ ماه بيشتر زندگي نكرديم ميتونم مهرش رو ندم يا ثابت كنم واسه دادگاه؟ممنون

  1. گروه وکلای پارسای
 127. حمید رضا

  در رابطه با سوال قبل بگم که بابت اثبات دختر بودن قبل از ازدواج آزمایشگاه نرفتیم و هیچ مدرکی به من ندادن

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   آنچه که در عرف بعضی از شهرها رایج است که گواهی ای تحت عنوان سلامت بکارت اخذ می کنند گرفتن یا نگرفتن آن از نظر دادگاه اهمیتی ندارد.

 128. حمید رضا

  سلام زن من موقع عقد دختر نبوده و این موضوع رو فقط من و خودش به صورت لفظی میدونستیم ، آیا بعد از ۴ سال میتونم این موضوع رو اثبات کنم و تکلیف مهریه چی میشه

 129. hossein

  سلام خسته نباشید من و همسرم یه سال عقد کردیم به من خیانت کرده هی پیامک بازی میکرد چند دفعه بهش گفتم این کارو بزازه کنار ولی اصلا توجه نکرد ادامه داد تا این رابطه داشته اسنادشم موجود داده حالا درخواست طلاق بدم مهریه بهش تلع میکره-? اگه توافقی جدا بشیم چه طوره بازم تلع میگیره؟ ممنون از پاسخ دهیتون

  1. گروه وکلای پارسای
 130. میثم

  سلام من حدود ۲سال ازدواج کردم الان هم یک بچه ۸ماهه دارم همسرم از لحاظ روانی مشکل داره و در ضمن خانوادش خیلی در زندگی ما دخالت میکنن تا جایی که من دیگه از این زندگی خسته شدم حالا اگر قصد طلاق داشته باشم تکلیف بچه چی میشه در ضمن من بیکار هستم و فقط یک ماشین به ناممه تکلیف مهریه چی میشه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   حضانت تا پایان ۷سالگی با مادر استُ‌ماشین بابت مهریه قابل توقیف است و در صورت توانایی مالی نداشتن می توانید دادخواست اعسار بدهید.

 131. حامد

  با سلام من با همسرم اختلاف پیدا کردم یه بچه هم دارم او یعنی زنم به من خیانت کرده من از طریق اس ام اس و تلگرام مچش رو گرفتم اما از طرق دیگر نتوانستم سه دانگ خانه هم به نامشه با این اوضاع چه کاری میتوانم انجام دهم چون دیگر قادر به ازدواج با او نیستم ممنون

 132. امیرحسین

  سلام
  من قبل از ازدواج ودر زمان مجرد بودنم هم خونه خریدم و هم ماشین که البته برای هردوش کلی وام گرفتمو هنوزم دارم قسط میدم…خونه هم تنها خونه ای هست که دارم و توش سکونت دارم…خواستم ببینم اگه توانایی پرداخت مهریه رو نداشته باشم،همسرم برای طلب مهریه اش میتونه خونه یا ماشین منو ازم بگیره؟
  با تشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   داشتن یک خانه متعارف جزء مستثنیات دین است ولی خودرو قابل توقیف است.

 133. mozhi

  سلام من هشت ماهه ازدواج کردم اما شوهرم اصلا میل جنسی نداره مثل یک هم خونه هست درست و حسابی هم سرکار نمیره خستم کرده میخواستم بدونم اگر اثبات کنم که من باکره هستم و ایشون هیچ تمایل جنسی ندارن میتونم جدا بشم؟

  1. گروه وکلای پارسای
 134. شهرام

  سلام من با همسرم اختلاف داریم و نمی تونم ادامه زندگی بدم و ایشون هم حاضر به طلاق نیست اگر من طلاق بدم البته مهریه نقره و سرویس طلا رو خریدم و دادم فقط سکه ها رو نخریدم در موقع طلاقچه جوری میشه در مورد دادن مهریه

 135. مجید

  سلام
  زن من بیش از ۲ماه که رفته خارج از کشور بدون اینکه به من بگه، بعد از ۲هفته با پرسو جو فهمیدم که خارج هست، الان میخوام بدونم که تکلیف پرداخت مهریه به چه صورت هست، آیا مهریه به ایشون تعلق میگیره یا خیر
  باید چه کارهایی انجام بدم
  ممنون از راهنماییتون

  1. گروه وکلای پارسای
 136. nabi

  سلام من پارسال ازدیواج کردم و امسال تازه فهمیدم که زنم مریض بوده مادرش پدرش چیزی به من نگفته بودوهست و منم که نمیتونم از پس خرچش بر بیام میخاهم طلاق بدم آیا مهریه تعلق میگیرن یاخیر

  1. گروه وکلای پارسای
 137. sh

  سلام یک ساله ک ازدواج کردم متوجه شدم خانمم مواد مخدر مصرف میکنه ایا در صورت طلاق باید مهریه بدم؟

  1. گروه وکلای پارسای
 138. زیبا احمدپور از تبریز

  همسرم به کرات من رو احمق خطاب میکنه. دفعه قبل دعوامون شد کتاب بیشعوری خاویر کرمنت رو برای من خریده بهم میگه مشکل جامعه ما توی احمق نیستی بلکه مشکل جامعه ما بیشعورها هستند . روز زن برام رمان بیشعوری خریده. ایا راهی هست درستش کنم؟ دارم به طلاق فکر می کنم. فقط یبار عصبی شدم به مادرشوهرم توهین کردم میگه تو خیلی احمق و بیشعوری و تربیت نداری. من همیشه بهش احترام میگذارم فقط یکبار بحثمون شد بهم سیلی زد منم از کوره دررفتم. چکار کنم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   سرکار خانم بدانید که در همه زندگی ها کم و بیش اختلاف بین زوجین و خانواده آنها وجود دارد بهتر است که برای حل مشکلات از اطرافیان با تجربه خود و مشاوران دلسوز کمک بگیرید

 139. علی20

  ببخشید این سوال میپرسم
  پس وقتی میشه مهریه رو بر اساس حقوق ماهیانه تقسیط کرد چرا پس مرد رو میفرستن زندان

 140. سامان

  سلام من مردهستم وپیش روانپزشک میرم اماچیزبخصوصی نیست اگرهمسرم ثابت کنه من قرص میخورم میتونه حق طلاق بگیره؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   صرف خوردن دارو برای بیماری اعصاب جزء دلایل طلاق نیست

 141. محدثه

  سلام
  من ۱سال پیش با پسری عقد کردم که ایشون به گفته خانواده شون روزی ۳۰۰/۴۰۰ معامله داشتند و صاحب خونه بودند ولی بعد ازدواج نه از خونه خبری بود نه از انجام دین با توجه به دخلشون و ۱ ساله منو به امان خدا ول کردند من چطور میتونم ثابت کنم که مشکلی نداشتم و ایشون نیومدن سراغ من و با من قطع ارتباط کردن؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   می توانید دادخواست نفقه یا مهریه یا طلاق به دلیل بلاتکلیف رها کردن شما مطرح کنید.

 142. سعید

  سلام
  سه سال با همسرم ازدواج کردم مهریه ۱۱۳ سکه است. در حال حاضر به این نتیجه رسیدم که ادامه زندگی برای من غیر ممکن است و توانایی پرداخت یکجا سکه ها رو ندارم مگر اینکه قسط بندی کنن. ایا میتونم درخواست طلاق بدم و مهریه رو به شرط پرداخت به صورت قسط بندی بدون اینکه به زندان بروم؟ یعنی میشه هم طلاقش بدم و هم مهریه قسط بندی کنن بدون اینکه برم حبس. لازم به ذکر است متاسفانه همسرم حاضر نیست طلاق بگیرد

  1. گروه وکلای پارسای
 143. کسرا

  با سلام
  من همسرم وقتی همسر من شد یه خونه بنامش کردم ولی تو قولنامه نوشتم که من خریدم الان هم بهونه گرفته اگه دادخواست طلاق بده من مهریش اقساطی کنم میتونم طلاقش ندم ؟ ایا میتونم خونه که دادم پس بگیرم ؟ اگه مهریش اقساطی بپردازم ولی طلاق ندم میتونه بره یکجا دیگه زندگی کنه یا باید بیاد خونه من

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   امیدوار به پس گرفتن خانه ای که به همسر داده اید نباشید مهریه نیز اگر اموالی از شما در دست نباشد با توجه به درامدتان تقسیط خواهد شد.

 144. اسماعیل

  سلام،من۶ ماه پیش عقد کردم و دوماه بعد از عقد همسرم تقاضای طلاق توافقی دادن،بدون هیچ دلیلی،فقط بخاطر اینکه نمیتونه با من زندگی کنه و منو دوست نداره،تو اون دوماه نزدیک ۴۰ میلیون طلا براش خریدم که هیچکدوم را پس ندادن و سه تیکه طلا هم که برای من خریدن هم پیش خودشونه،یکی از دوستان که رشته ش مشاوره هست بهم گفت من میتونم ادعای خسارت کنم،مهریه خانمم تقریبا ۶۰۰میلیون میشه که دوستم گفت میتونم تا نصف مهریه را خسارت بگیرم،چنین چیزی واقعیت داره؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   دوست شما مشاوره اشتباه داده است

 145. علی20

  با تشکر از پاسخ شما
  اگر زن بگه قسطی مهریه را نمی خواهم و یکجا می خواهم چطور
  آیا باز قسطی می کنن مهریه رو بر اساس درآمد ماهیانه من

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله، مهریه با توجه به درامد شما تقسیط خواهد شد.

 146. علی

  شرایط طلاق بدون دادن مهریه چیه.لطفا میشه راهنماییم کنین

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   طلاق بدون مهریه وجود ندارد مگر اینکه توافقی باشد و زوجه از مهریه بگذرد.

 147. علی

  با تشکر از پاسخ شما
  اگر زن بگه قسطی مهریه را نمی خواهم و یکجا می خواهم چطور
  آیا باز قسطی می کنن مهریه رو بر اساس درآمد ماهیانه من

 148. شهرام

  سلام من سال پیش ازدواج کردم با دختری که بار دومش بود و از ازدواج قبلی طلاق داده بودند در این میان به تمام حرف های که قبل ازدواج بوده بودیم به هیچ کدوم عمل نکرد و بعد عقد خانواده اش مرا به مهمونی ها می بردند که توش پارتی و الکل بود و به منم می گفتند تو هم الکل بخور و منم نمی خوردم و در کل خلاصه بگم ایشون دارای شک و بد گمان هستند و فکر کنم بیماری اعصاب دارن و همیشه عصبی هستند و مرا دائم کنترل می کند و …‌. ضمنا هم چنین تازه متوجه شدم که در ازدواج قبلی هم همین طور بوده شکاک بد گمان و ایشون موقع ازدواج با من با کره و دوشیزه نبودند و در عقد نامه هم به جای دوشیزه .بانو نوشتند و هم چنین از ازدواج اول مهریه دریافت می کنند ولی تمام اینارو از من مخفی کردند حالا اگر من طلاق بدم آیا از طلاق دوم مهریه دریافت می کنه یا نه و هم چنین بیماری اعصاب و شک و بد گمانی ایشون چی یا الکلی بودن خانواده ایشون چی با تشکر از راهنمایی تان

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مهریه از بین نمی رود.

 149. Pari

  عذرمیخوام دوباره پیام دادم.نامزدبنده۶.۷ماهی میشه که ب روانپزشک مراجعه میکنه و هرروز چندتاقرص اعصاب میخوره و کلا مریض شده انداز نظر جسمی و روحی و میتونم اینارو ذکرکنم و بگم ک اذیتم میکنن اینطور برای گرفتن مهریه راحتتر انجام میشه یا نه ربطی نداره ایشون وقتی دانشجو هستن چیزی بهم تعلق نمیگیره؟!بااینکه ایشون تو مشاوره هایی ک ازطرف دادگاه بود رفتیم حقوق ماهیانشون رو۲میلیون گفتن ک خیلی بیشترازاین قیمت هست حقوقشون چطور اثبات کنم؟!؟
  ممنون از پاسخگویتون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بیماری شوهر ارتباطی با مهریه ندارد. اگر اموالی از او سراغ دارید که توقیف کنید در غیر این صورت با درخواست زوج مهریه تقسیط می شود.

 150. Mehran

  سلام من حدود ۶ ساله که بصورت قسطی به همسر سابقم مهریه پرداخت میکنم و حالا برای همیشه از ایران رفتن جایی شنیدم که وقتی زن به کشور دیگه مهاجرت میکنه دیگه بهش مهریه تعلق نمیگیره (طلاقمون هم به صورت توافقی بوده)
  لطف میکنید اگر جواب بدین

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام خیر- مهریه از بین نمی رود.

 151. رضا

  باسلام من بادختر عقد کردم نزدیک ۶ماه با هم بودیم بعد از ۶ماه این دختر از خانه فرار میکنه میره خارج کشور با خودش ۲۰گرم طلا که مال من بود میبره حالا من میخوام آون طلاق بدم از اونجا که دختر فرارکرده ودر دسرس نیست مهریه اش چگونه میشه بعدخانواد دختر هست آیا میتوانم همون مقدار طلا که با خودش برد از خانواده اش بگیرم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   می توانید دادخواست طلاق یکطرفه بدهید ولی توجه داشته باشید که مهریه زوجه از بین نمی رود و هر زمان که به ایران برگردد می تواند مهریه را مطالبه کند. طلاهای ذکر شده هم اگر متعلق به شما بوده و زوجه آنرا برده است در صورت اثبات می توانید شکایت کنید ولی ارتباطی به خانواده ایشان ندارد.

 152. علیرضا نا امید شدم از زندگی

  سلام وقتتون بخیر امیدوارم بتونید کمکم کنید،خیلی ذهنم درگیر شده،من سه ماهه عقد کردم،تازه متوجه شدم قبل ازعقد زنه من با یه پسر بوده یعنی عاشق هم بودند و میخواستند باهم ازدواج کنند ولی این امر میسر نشده یعنی پسره فقط برای …مالی کردن و … وعده وعید میداده،همسره منم کاملا تحت تاثیر این پسر رفته بوده،من پیج اینستای همسرمو هک کردم و دایرکت هایی که به این پسره میداره رو چک کردم دیدم قبل خیلی از این پسره در باره من خط میگرفته اخه دوبار به من جواب منفی داده بوده ولی دفعه آخر همین طور که از پیاماشون معلومه دیگه با اصرار مادرش منو قبول کرده الان هم وقتی منو میبینه دوستم داره بغلم میکنه و در کل دیدش از اول عوض شده ولی خب یکماه بعد از ازدواجمون هم با این پسره بوده یعنی یجوری میخواسته خلاصش کنه منظورم اینه که رابطشون رو تموم کنه ولی خب یکماه طول کشیده،ولی حالا من متوجه شدم زنم …مالی شده قبل من و دلم نسبت بهش چرکین شده چون بهم نگفته که قبلا با یکی ارتباط داشتم درضمن همسرم هنوز باکره هست،درضمن ۲۰۰عکس از پیاماشون و هم قبل از عقد و هم یکماه بعد از عقد دارم که میتونم ثابت کنم که با کسی بوده،حالا شما بفرمایید این خیانت بوده؟و بفرمایید چجوری میتونم جدا بم که مهریه بهش تعلق نگیره درضمن دختر عمه پسر دایی هستیم،خیلی حالم خرابه کمکم کنید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بدیهی است که هرکسی با فهمیدن رابطه همسر قبل از ازدواج ناراحت می شود و بایستی شما را مطلع می کرده است ولی در حال حاضر اگر رابطه با فرد مورد نظر بعد از عقد داشته می توانید شکایت رابطه نامشروع کنید اما بدانید که ارتباطی با مهریه ندارد.

 153. علی

  سلام ۴ سال هست ازدواج کردم و یک فرزند دارم
  خانواده همسرم از لحاظ عصبی شدیدا مشکل دارن و من نمیدونستم و کتمان می کردن و پرونده پزشکی دارن و همسرم هم دچار ضعف اعصاب شدید شده و باعث شده هر روز دعوا باشیم
  و میگه مهریه ام را که ۳۰۰ سکه هست ازت میگیرم
  با توجه به اینکه من کارگر هستم و حقوقم ۱۵۰۰ هست باید چیکار کنم
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر مالی ندارید پس درخواست مطالبه مهریه می توانید از دادگاه تقاضای تقسیط کنید که با توجه به درآمد شما قسط بندی می شود.

 154. سهراب

  سلام.من زنی گرفتم که تا الان هیچ زمان برای رشد من تلاش نکرد و همیشه برای من مشکل ایجاد میکرد یعنی کلی بگم در رشد من هیچ نقشی نداشت حتی درست به کار خونه هم نمیرسید و ازدواجم هم در سن ۱۸ سالگی انجام شده و خودش قبول داره تو عقلت کامل نبود و نتونستی درست تصمیم بگیری بخاطر س… ازدواج کردی.حالا با اینکه هیچ کمکی نکرده بازم باید نصف دارایی الانم بهش بدم برای طلاق

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   فقط در صورتی که شما درخواست طلاق بدهید مشمول شرط تنصیف دارایی می شوید و نه طلاق توافقی و یا طلاق به درخواست زوجه.

 155. تورج

  سلام.وقت بخیر. اگر مرد در زمان پرداخت مهریه اثبات کند که همسرش رابطه نامشروع دارد. ایا مهریه کنسل میشود .

  1. گروه وکلای پارسای
 156. بهرام پور

  سلام. برادر من با یه خودرو تصادف کرد و فوت کرد
  مهریه همسرش ۵۰۰ سکه بوده و چون تصادف در ماه حرام بود ۳۰۸ میلیون دیه تعلق میگیره.
  ۱٫آیا کل دیه فقط به همسرش داده میشه چون مهریش از مبلغ دیه بیشتر میشه
  ۲٫و آیا همسرش میتونه بقیه مهریش رو از ارث پدر شوهرش طلب کنه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اول مهریه درصورت درخواست زوجه پرداخت می شود و اگر چیزی از ماترک ماند بین وراث تقسیم می شود.
   اگر میزان ماترک متوفی کمتر از مقدار مهریه باشد زوجه مابقی را نمی تواند از سایز وراث مطالبه کند.

 157. مهدی

  سلام.بنده ۳سال پیش به علت مشکل اعصاب و بیماری افسردگی شدید خانمم.هرجا که رفتم اثبات کنم که ایشان بیماری اعصاب دارن هیچکس پاسخگو نبود وحتی دکترش هم پرونده رو بهم ندادن و قاضی هم به نفع خانم رای را صادر کرد که هرماه ربع سکه پرداخت بکنم.
  وحرف بنده هیچ تاثیری نداشت.
  حالا بعد از سه سال میتوانم درخواست شکایت بکنم و بیان کنم که خانمم مشکل اعصاب داشتند و وبه من دروغ گفتن وبه من نگفتن که دختر ما مشکل اعصاب داره.وتمام مهریه ای رو که پرداخت کردم دوباره پس بگیرم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اثبات بیماری اعصاب همسر باعث از بین رفتن مهریه او نمی شود.

 158. gooly

  سلام منو بزور دادن به پسرخالم اصلادوسش ندارم ادم شکاکیه کتک میزنه بددهن دوتادخترکوچیک دارم الان خونه مادرمم ن خرج بچه هارو میده ن منو حسابش پرپوله ولی نمیده همین یارانه رو نمیده میگم طلاقم بده نمیده معتادم هست من باید چکارکنم تاطلاق پیش رفتیم ولی داییم نمیزاره میگه میکشمت

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   با توجه به اینکه ما فقط سوال حقوقی پاسخ می دهیم با اثبات اعتیاد و ترک انفاق می توانید از همسر طلاق بگیرید.

 159. حسن

  سلام من ۴ساله تو عقدم کارگرم ماهی ۱/۵درآمدمه بجز یه پیکان وانت مدل۸۰تو این دنیا هیچی ندارم دارم از همسرم جدا میشم ماهی ۵۰۰هزارتومانم قسط میدم ۱۱۰مهره همسرمه داره اجرا میزاره به نظره شما در ماه چقد باید بدم به همسرم ویه سوال دیگه آیا با این شرایطی که عرض کردم همسرم میتونه ممنوع الخروجم کنه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   میزان اقساط مهریه با توجه به میزان درامد شما توسط قاضی دادگاه مشخص می شود. با توجه به میزان کم درامدتان بدیهی است که قاضی اقساط متناسب در نظر می گیرد اما با توجه به اصلاح قانون در خصوص مستثنیات دین خودرو ولو اینکه وسیله کار باشد قابل توقیف است البته کمی بین قضات اختلاف است.

 160. علی

  سلام من یک سال عقدم چند هفته پیش حق طلاقو بدون مهریه به همسرم میدم الان میخوام پس بگیرم ایا راهی داره پس بگیرم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر بلاعزل باشد و حق ضم وکیل هم نباشد فقط با رضایت همسرتان امکان منتفی شدن آن وجود دارد.

 161. N

  سلام ، اگر زنی خودش درخواست طلاق کند ولی مرد چندان راضی نیست ، مهریه به زن تعلق میگیرد یا نه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر زوجه دلیل موجه مثل یکی از شروط ۱۲گانه عقدنامه را برای دادگاه ثابت کند امکان اخذ یا باقی گذاشتن عمده مهریه وجود دارد.

 162. میلادماکو

  سلام من از شهرستان ماکو مزاحم میشم من سه سال هست که ازدواج کردم و دو تا پسر دارم بزرگه نزدیک دوسالشه و کوچیکه شش ماهه هست من دو ماه پیش پدر زنم اومد زن و بچه هامو برد خونه ی خودش منم یک روز بعدش با پدرم حرفم شد و پدرم گفت من نمیتونم نگهت دارم برو واسه خودت خونه اجاره کن و وقتی که خونتو تو حیاط تکمیل کردی بیا بشین و منم به پدر زنم زنگ زدم و گفتم خواهشا دو سه ماه زن و بچه هام پیش شما باشه تا من خونمو تکمیل کنم بیام دنبالشون چون هرجا که رفتم خونه واسه اجاره پیدا نکردم یعنی پول پیش خواستن و منم در توانم نبود و تقریبا ۱۵ روز پیش دیدم از طرف ثبت اسناد برام برگه ی اجرای مهریه اومدو امروزم شکایت کردن برام ابلاغیه اومده و الانم نزدیک دوماهه که هرچی به پدر زنم و مادرزنم زنگ میزنم که پول واسه خرجشون بزنم جواب تلفن هامو نمیدن و نمیزارن بچه هامو ببینم الان دوماهه حتی صدای بچه هام رو هم نشنیدم خواهشا راهنمایی کنین چیکار کنم ؟؟؟؟ اگه میتونید لطفا باهام تماس بگیرین و راهنمایی کنین چون من زیاد اینترنت نمیام

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   برای دیدن فرزند می توانید دادخواست ملاقات با فرزند بدهید و ضمنا اگر قصد پرداخت نفقه دارید و شماره حساب از همسرتان ندارید طی یک اظهارنامه مراتب را به همسر اعلام کنید.

 163. تنها

  سلام خسته نباشین. ببخشی من ۷ماه عقد کردم باکرم. نامزدم ایراد های زیادی میگیره ازم که لباس کوتاه بپوش و ارایش غلیظ کن وشال بزن موسرت معلوم باشه. از اون ورم میگه حق نداری تنها تا سرکوچه بری کلا حرف حسابش معلوم نیست روز عقدمون هم با یکی از اعضای خانوادم دعواش شد ولی ما کوتاه اومدیم نامزدم نظامیه
  الان دوماه میگه برو طلاق بگیر نه مهریه بخواه نه طلا اگه بخوای باباتو میکشم یا مهریه بخوای طلاقت نمیدم عروسیت هم نمیکنم خونه بابات هی بمون. هیچ خطا و خلافی هم من نکردم ولی میتونه کاری کنه مهریه بهم نده. تو روخدا جوابمو بدین دارم نابود میشم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   شما می توانید در صورت صلاحدید مهریه را مطالبه کنید. اگر مالی به غیر از یک خانه متعارف و ودیعه اجاره داشته باشد قابل توقیف است و همچنین یک سوم حقوق.

 164. بهار

  باسلام.. ی سوال دارم برام خیلی مهمه..
  قبلا ی ازدواج ناموفق داشتم ک حاصلش ی بچه بود ک پیش پدرشه.. حالا بعداز چندسال ازدواج کردم ولی به اصرار خانواده شوهرم هیچی مهریه تو عقدنامه نزدم. میخواستم بدونم این قانون مهرالمثل ‌‌‌شامل شرایط من میشه؟؟ ممنون میشم جواب بدید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر مهریه در عقد دائم مشخص نشده باشد مهرالمثل تعلق می گیرد.

 165. ابراهیم

  سلام من ۷ ساله ازدواج کردم خیلی خیلی به بچه علاقه دارم منتها زنم ایراد داره باور کنید کل دکتر زناز بردم ولی درست نشد اینم بگم خواهر زنمم ۴ ساله ازدواج کرده اونم بچه دار نمیشه منم بخاطر بچه ازدواج کردم تو رو خدا راهنماییم کنید بدجور سر دوراهی گیر کردم از ی طرف غور زدن خانواده ام که برو طلاقش بده از ی طرفم میترسم برم طلاق شو بگیرم مهریه ام ۵۰۰ تا سکه است نمیتونم پرداخت کنم سوال من اینه ایا میشه تو دادگاه بخاطر بچه دار نشدن زنم مهریه ندم توروخدا جواب منو بدید بلکه زندگیمو نجات دادین

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   ناباروری زوجه باعث از بین رفتن مهریه نمی شود

 166. احسان

  سلام
  الان ما یک ساله که ازدواج کردیم و تا الان زنم بچه دار نشد به دکتر مراجعه کردیم گفت تنبلی تخمدان دارد و همیشه با هم جنگ و دعوا داریم چه راهی هست که مهریه تعلق نگیرد ؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   ناباروری زوجه باعث از بین رفتن مهریه نمی شود

 167. ابی جانی

  سلام ما الان دو ساله عقدیم . و سه ماه بعد از عقد خانم بدون اجازه من میره سرکار تا جایی که بعد از یک سال و نیم نمیاد سرزندگی و خانم دوشیزه است از من ۱۰ میلیون شیر بها گرفته و تمکین خاص و عام هم نکرده تکلیف چیست لطفا راهنمایی کنید.ممنون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   با توجه به اینکه زوجه باکره است از حق حبس برخوردار است و دعوی تمکین شما رد خواهد شد. اگر واقعا قصد زندگی ندارد یا با ایشان توافق کنید و یا اینکه پس از دادخواست تمکین دادخواست ازدواج مجدد بدهید

 168. علی حسین پور

  سلام بنده پنج ساله دارم زندگی میکنم اما دخالت های مادر زن نمیزاره ما زندگی بکنیم الان یه هفته هست میگه اگه ماشین رو به نامم نکنی نمیام خونه من یه پراید خریدم چشم دوختن به اون .یه بچه دو ساله دارم دختره اگه ما جدا بشیم تکلیف بچه چی میشه تقسیط مهریه حدودا با ماهی دو میلیون درامد چقدر میشه حدودی ..هیچ چیز دیگه ای به نام ندارم …در ضمن من زنگیمو دوست دارم ایا با درخواست مهریه حتما باید طلاق داد..

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   خیر بحث مهریه و طلاق از هم جداست. اگر مالی نداشته باشید دادگاه با توجه به درامد و هزینه های شما مهریه را تقسیط می کند. حضانت فرزند تا ۷ سالگی با مادر است

 169. محسن محمودی

  سلام.
  من بعد از ۵سال زندگی مشترک به مشکل خوردم. همش به مت و خانوادم فحاشی میکنه و زور میگه واقعا خسته شدم. بعد از این ۵سال ۹۵ میلیون خانه رهن کردم و گفت بزن به نام من.
  یه پسر ۱۹ ماهه هم دارم.
  میخوام بدونم خانه ای که به اسم ایشون رهن کردم میتونه برداره مال خودش کل پولشو؟؟
  و پسرمو ۱۰ روزه نزاشته ببینم.
  چاره کار چیست؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین!

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   توصیه می شود با مشاور خانواه صحبت کنید اما از لحاظ حقوقی وقتی در رار دادمستاجر مستاجر همسر شماست بدیهی است که ودیعه هم به ایشان تعلق دارد مگر اینکه خلاف آن را ثابت کنید که دشوار است. برای ملاقات فرزند نیز می توانید از طریق دادگاه اقدام کنید

 170. Ali

  اگر زن باکره نبوده و مرد بخواهد از اون جدا شود مهریه باید بدهد

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله به زوجه مهریه تعلق میگیرد

 171. ۱۲۳

  سلام.آیا خونه ای که توی رهن بانک هست رو میشه بعنوان مهریه گرفت

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مازاد آنچه از رهن مانده قابل توقیف است اما اولویت با بانک است

 172. سپهر

  با سلام از وبسایت خوبتون
  کمتر از یکسال ازدواج کردم. با هزارتا زحمت در ابان همین امسال خونه خریذیم و به پاس حرمت زنم شش دانگ به اسمش زدم (نقل و انتقالات مالی قابل تشخیص است). بعد اینکه ثبت شد یکماه بعدش زنم بخاطر مشکلات اول زندگی بنا به طلاق گذاشته و میگه اگر توافقی جدا شیم من خونه رو میبرم و سکه هارو میبخشم.
  شروط ۱۲ گانه طلاق رو ندارم و نمیخام طلاق بدم. زندگیمو دوست دارم و تغییرات مثبت زیادی در خوردم ایجاد کردم تا خانومم رضایتش جلب بشه. من حدود دو سوم پول خونه رو دادم و بقیش از قروش طلای خانومم بوده. حالا که طلاق میخواهد من چطور میتونم حداقل پولیکه برای خونه دادم رو زنده کنم؟ ایا شرایط مهریه روی این موضوع اثر می گذارد؟
  من واقعا با یک دنده و کینه ای بودن خانومم نمیدونم چیکار کنم. خواهشا بنده را هم مثل دوستان راهنمایی کنید. ممنون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   این دست پرونده ها در دادگاه خصوصا در سال های اخیر زیاد شده است. به طور خلاصه بگوییم پس گرفتن خانه که تقریبا محال و استرداد وجوه پرداختی نیز دشوار است

 173. احمد

  مادر من فوت شده اما پدر و مادر و خواهراش زنده هستن. من و خواهرم هم هردو بالغیم و پدرمان نیز زنده است . آیا پدرِ مادر من میتواند از پدرم طلب مهریه مادر مرحوم مرا بکند؟ آیا من و خواهرم میتوانیم طلب مهریه مادر خودرا بکنیم تا پدر و مادرش این پول را نگیرند؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   پدر و مادر زوجه متوفی به قدر سهم خودشان می توانند مطالبه مهریه کنند

 174. علی بیژن فر

  سلام و عرض ادب هفت ماه میشه ازدواج کردم خانم بنده از خونه من دزدی کرده پول دزدیده داده دست خانواده پدرش دیگه نمیتونم اعتماد کنم میتونم ثابت کنم صداشو ضبط کردم دزدی کرده بازم باید به یه دزد مهریه بدم ? و آیا طلا ها که خریدم مال منه یا مال اونه ? آیا میتونم طلاقش بدم مهریه ندم بهش . لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   حتی در صورت اثبات سرقت مهریه پا برجاست

 175. حجت تبریزی

  سلام من ۸ ماهه نامزد کردم ولی تو عرض ۸ ماه ۸۰۰ بار دعوا کردیم روز شب،،یبار خواست خودکشی کنه ۶ تا قرص ترامادول انداخته بود دفعه بعد یه چن ماهی از روش گذشت گفت دیگه درس شدم بازم زد گوشیشو شکست مادرشم همش پشتبانیش میکنه هر چی میگم دخالت میکنه بهشون گفتم اینجوری پیش بره خواهشا وقتی اومد خونه خودش با دست خودش تعهد بده چون من واقعا میترسم که خودکشی کنه یقه منو بگیرن،،،کارم بجای بد میکشه میگه ازت سکه میگیرم فلان،،،خواهشا راهنماییم کنین

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بهتر است این دست از مسائل را با مشاور خانواده در میان بگذارید.

 176. mahgol

  همسر من دست بزن دارد اما من هیچ وقت بخاطر این به جایی مراجعه نکردم به این علت که یک بار که دست از سرم برنمیداشت من یک کارد آشپزخانه دست گرفتم و گرفتم کنار گلوم گفتم خودمو میکشم و زمانی که میخواست اونو ازم بگیره رفت توی دستش و جاش به عنوان یه جوش خوردگی مونده
  حالا که قصد شکایت دارم میگه من میرم بابت این ازت شکایت میکنم و میگم تو تعادل روانی نداری مهریه هم بهت تعلق نمیگیره
  هیچ مدرکی دال بر اثباتش نداره
  من از قسمت مهره های کمرم و دنده هام دچار آسیبم ولی به این خاطر ساکت موندم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر همانطور که گفتید مدرکی برای اثبات ندارد و همچنین خودش برای گرفتن چاقو اقدام کرده و دستش آسیب دیده جای نگرانی ندارد.

 177. آوین دار

  سلام .یک بارازخانمم جداشدم.یک سال بعدمجددازدواج کردیم.مبلغی روکه به خانمم دادم به خانمم باراول ،درازدواج دوم باایشان به من برگردوند.حال دفترخانه فراموش کرده درسندازدواج یادداشت کند ویک رونوشت هم ازهمون دفترخانه گرفتم که دقیقا همان متن سندازدواج بود.حال ازخانمم قصدجدایی دارم تکلیف مهریه چی میشه؟ چهارماه پیش خونه خریدم باکلی وام که دررهن دوتابانک هست آیا میتونه خونه روتوقیف کنه؟ممنون میشم راهنمایی کنید.تشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر تنها منزل مسکونی شماست مهریه از این طریق قابل وصول نیست

 178. قديمي

  سلام ، من نزديك ٢ ماه هست كه با همسرم نامزد كرديم ولي تو اين ٢ ماه ايشون همش دنبال زورگويي و بد و بيراه گفتن و اذيت و آزار من هست، از نظر عصبي هم تعادل نداره ، يعني حتي با پدر و مادر خودش هم اينطور هست، الان هم من رو تحديد كرده كه مهريه ام رو ميخوام و ميخوام طلاق بگيرم، البته بينمون رابطه جنسي هم نبوده، من شروط ١٢ گانه رو هم امضا كردم ولي تو اين ٢ ماه هيچ ثروتي اندوخته نداشتم، يه خونه دارم كه قبل عقد پدرم برام خريد تا يه طورايي هديه عقد حساب بشه، من هم علاقه اي به جدايي ندارم و دوست دارم خانمم سرش رو بندازه و اين آدم زندگي كنه ولي اين اونه كه يك طرفه زور ميگه! الان اگه مهريه بخواد شرايطش چه طور هست؟ و اگر دادگاه به روانشناس يا مشاور خانواده بفرسته و ثابت بشه كه ايشون تعادل رواني نداره باز هم بايد مهريه بدم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   نداشتن تعادل روانی باعث از بین رفتن مهریه نمی شود. تنها منزل شما نیز از بابت مهریه قابل وصول نخواهد بود و نگران نباشید مهریه با توجه به درامد شما تقسیط می شود

 179. محسن

  با سلام الان نه ساله اززواج کردم مادر زنم دخالت میکنه نمیزاره بچه دار بشیم اوایل زندگی پی بردم که خانومم معتاده حتا مادر خانومم خبر داشت از این موضع من با بدبدختی بردم ترکش دادم که با مخافت مادر زنم مواجه شدم در حدی که مادر زنم شاه رگه خانوممو با چاقو زد اگه دیر میرسیدم میخواست بکشدش الان مادرش مجبورش کرده که طلاق بگیره لطفا یه راهی بگین من باید چکار کنم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   آنچه که شما تعریف کردید به نظر ما خودتان را نجات دهید

 180. علی

  سلام زن یکی ازدوستان رابطه نامشروع داشته بایک مردکه اونم متاهل هست چه جورطلاق بگیره تامهریه نده جواب ؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اثبان رابطه نامشروع مجازات شلاق دارد و ارتباطی به مهریه ندارد مگر اینکه از ترس ابروریزی و مجازات زوجه حاضر به بخشش مهریه بشود

 181. سیدمیلاد

  سلام من دو‌ماه ازدواج کردم و توانایی پرداخت مهریه رو ندارم شرایط تقسیط به‌چگونه است؟کارگر هستم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   تصمیم در خصوص تقسیط مهریه با قاضی و بر اساس دارایی فعلی و یک سال گذشته شما و میزان درامدتان دارد

 182. احمد

  با سلام
  بین من و همسرم اتفاقات زیادی افتاده دایم درگیر دعوا هستیم حداقل هفته ای دو بار . اوایل ازدواجم بحث کمتر رود یکسری ی دست خط از همسرم گرفتم ک اگر این بحث ها رو دوباره پیش بیاره بریم طلاق بگیریم و مهریه اش رو هم کامل ببخشه. امضا و اثر انگشت هم گرفتم ایا میتونه کمکی بهم بکنه ک مهریه ندهم ؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   به نظر می آید که سند عادی بخشش مهریه مشروطی از ایشان گرفته اید که به نظر ما با توجه به شرطی که گفتید در دادگاه خیلی معتبر نیست مگر اینکه به طور مطلق از مهریه صرف نظر کرده باشد.

 183. عاط

  سلام اگه به علت اعتیاد شوهرم درخواست طلاق بدم مهریه بهم تعلق میگیره؟؟اگه بگه ندارم چکار میشه؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر اعتیاد مضر شوهر را اثبات کنید می توانید عمده مهریه را هم حفظ کنید و اگر شوهر مالی نداشته باشید با توجه به میزان درآمد تقسیط می شود

 184. علی

  سلام هیچ چیزی به اسمت نباشه و حسابت پول نباشه وقتی درخواست مهریه داد قسطی پرداخت کن تا طلاق توافقی باید صبر کنی اصولا ۳ تا ۴ سال میکشه

 185. روشنک

  سلام.من خانمی هستم وده سال ازدواج کردم ولی الان درخواست طلاق دارم.به دلیل بی تفاوتی ونامهربانی همسر واینکه حاضربه رفتن دکترروانشناس هم نیست.بسیارآزارمیبینم.چندبارخواستم جدابشم ولی بخشیدم.ولی اینسری فایده ای نداره.من اگه درخواست طلاق بدم آیامهریه بهم تعلق میگیره؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   به طور کلی زن در صورتی می تواند هم در طلاق موفق باشد و هم عمده مهریه را داشته باشد که دلیل موجه مثل اثبات عسر و حرج یا شروط ۱۲گانه عقدنامه را اثبات نماید.

 186. علی

  این چه قانونیه که زنی که خیانت میکنه وزنا میکنه بازم مهریه بهت تعلق میگیره این ظلم درحق مرد می باشد ومرد هم ابروی خود را از دست میدهد هم اموالش را..دولت باید دراین قانون تجدید نظر کند

 187. دانیال

  با سلام و خسته نباشید.با خانمی ازدواج کردم و نزدیکی بینمون بوده ولی قبل از عقد ایشون توسط کس دیگه دختر بودنشون رو از دست دادن.ولی ایشون با دوز و کلک و استفاده از عشق من بهشون ازم مدرک گرفتن ک من ایشون رو از دختر بودن خارج کردم.ایا راهی وجود داره ک ثابت کنم من این کار رو نکردم.طبق گفته خودشون حدود ۱۰ سال پیش دختر بودنشون رو از دست دادن

  1. گروه وکلای پارسای
 188. javad moghadam

  سلام یه سوال داشتم چهار ماه میشه عقد کردم بینمون نزدیکی به وجود نیامده هیچ قولی هم به دختره ندادم الان هر روز بهم گیرمیده ماشین اسباب خونه وغیره الان گفته مهریه میخوام تو عقد نامه هم شرطی نذاشتیم تکلیف چی میشه.. کارگر هم هستم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر درخواست مهریه کرده است و شما توان پرداخت ندارید دادخواست تقسیط مهریه بدهید

... ...