برای تماس کلیک کنید 021-44033677 021-22674519 021-22675174 021-44963487
قبول وکالت فقط برای تهران

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد؟

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد؟

 • ۱۶ خرداد ۱۳۹۷
 • ۱۶ مهر ۱۳۹۷
 • 58 نظر
 • 52320 بازدید
در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد؟
4.3 (85%) 20 نظر
سوالات خود را در قسمت نظرات پست های اینستاگرام از ما بپرسید

سوال  مهمی که برای مردان پیش می آید این است که در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد ؟

بر طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی زن به مجرد عقد مالک مهر (به فتح میم) یا همان مهریه می شود و می تواند هر نوع تصرفی در آن داشته باشد پرداخت مهریه در سند ازدواج یا عند المطالبه است یا عند الاستطاعه که در هر دو مورد زن استحقاق مطالبه تمام مهریه را از شوهر دارد . حال این سوال پیش می آید که آیا طلاق دادن زن بدون مهریه هم شرایط و راه هایی دارد؟

فقط در مهریه عند الاستطاعه زن باید استطاعت مالی شوهر را برای پرداخت مهریه اثبات کند و به این منزله نیست که مرد مستحق طلاق دادن زن بدون مهریه است. در مهریه عند المطالبه نیز با مطالبه زن (دادن دادخواست مهریه) اگر مرد توان یک جای مهریه را نداشته باشد می تواند دادخواست اعسار از پرداخت دفعیمهریه را تقدیم دادگاه کند و تقاضای تقسیط مهریه کند که در این صورت نیز با پذیرش اعسار شوهر، مهریه تقسیط می شود و البته این هم به منزله عدم استحقاق زن در مهریه و طلاق دادن زن بدون مهریه توسط مرد نیست.

اگر زن دوشیزه (باکره) باشد در طول زندگی مشترک و تا قبل از طلاق می تواند مطالبه همه مهریه را کند فقط بر طبق ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی: «هر گاه شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلا داده باشد حق دارد مازاد از نصف را عینا یا مثلا یا قیمتا استرداد کند.» پس در طلاق، زن باکره مستحق نصف مهریه می باشد. ممکن است زنی در زندگی مشترک و بعد از عقد نکاح، با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی ذمه مرد را در اصطلاح حقوقی ابراء کند و یا این که مهریه را به شوهر ببخشد که همه این ها ارتباطی به عدم استحقاق زن در مهریه ندارد بلکه زن با اختیار خود حقی را که در مهریه داشته صرف نظر کرده است.

در طلاق توافقی یا طلاق از طرف زوجه نیز که به صورت طلاق خلع می باشد زن چیزی از مهریه را در قبال طلاق اصطلاحا بذل می کند که در این جا نیز زن با اختیار از مقداری از مهریه در قبال طلاق صرف نظر می کند که باز هم ارتباطی به عدم استحقاق مهریه به زوجه (زن)  و ندادن مهریه توسط مرد ندارد.

اما اگر زن ناشزه باشد بدین معنی که از مرد (شوهر) تمکین نکند و یا این که بیمار باشد و یا حتی مرتکب جرمی شده باشد و یا خیانت کند و مرتکب رابطه نامشروع شود، ارتباطی به مهریه او ندارد و همه این موارد مطلقا مانع دریافت و استحقاق زن نسبت به مهریه نیست و از اشتباهات رایج بین بعضی از مردم است که می پندارند رابطه نامشروع زن و یا ناشزه بودن او مهریه را از بین نمی برد.

اما در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد ؟

طلاق دادن زن بدون مهریه توسط مرد به شرح ذیل است:

۱-    بر طبق ماده ۱۰۸۹ قانون مدنی هر گاه عقد ازدواج (دائم یا موقت) بین زوجین به دلیلی باطل بوده باشد و بین آن ها نزدیکی واقع نشده باشد زن حق مهر ندارد.

۲-    به استناد ماده ۱۱۰۱ قانون مدنی هر گاه به دلیلی نکاح بین زوجین، فسخ گردد و بین آن ها نزدیکی واقع نشده باشد زن مستحق مهر نخواهد بود تنها استثناء آن فسخ به دلیل عنن بودن مرد است یعنی مردی که توانایی عمل زناشویی نداشته باشد که در این صورت با فسخ نکاح زن مستحق نصف مهر خواهد بود.

۳-    در هنگام طلاق دختر باکره نیز توضیح داده شد که مهریه او نصف خواهد شد.

برای  دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سوال در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد و شرایط ندادن مهریه با شماره های زیر تماس حاصل کنید.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

58 پاسخ به “در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد؟”

 1. javad moghadam گفت:

  سلام یه سوال داشتم چهار ماه میشه عقد کردم بینمون نزدیکی به وجود نیامده هیچ قولی هم به دختره ندادم الان هر روز بهم گیرمیده ماشین اسباب خونه وغیره الان گفته مهریه میخوام تو عقد نامه هم شرطی نذاشتیم تکلیف چی میشه.. کارگر هم هستم

 2. علی گفت:

  این چه قانونیه که زنی که خیانت میکنه وزنا میکنه بازم مهریه بهت تعلق میگیره این ظلم درحق مرد می باشد ومرد هم ابروی خود را از دست میدهد هم اموالش را..دولت باید دراین قانون تجدید نظر کند

 3. روشنک گفت:

  سلام.من خانمی هستم وده سال ازدواج کردم ولی الان درخواست طلاق دارم.به دلیل بی تفاوتی ونامهربانی همسر واینکه حاضربه رفتن دکترروانشناس هم نیست.بسیارآزارمیبینم.چندبارخواستم جدابشم ولی بخشیدم.ولی اینسری فایده ای نداره.من اگه درخواست طلاق بدم آیامهریه بهم تعلق میگیره؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   به طور کلی زن در صورتی می تواند هم در طلاق موفق باشد و هم عمده مهریه را داشته باشد که دلیل موجه مثل اثبات عسر و حرج یا شروط ۱۲گانه عقدنامه را اثبات نماید.

 4. علی گفت:

  سلام هیچ چیزی به اسمت نباشه و حسابت پول نباشه وقتی درخواست مهریه داد قسطی پرداخت کن تا طلاق توافقی باید صبر کنی اصولا ۳ تا ۴ سال میکشه

 5. احمد گفت:

  با سلام
  بین من و همسرم اتفاقات زیادی افتاده دایم درگیر دعوا هستیم حداقل هفته ای دو بار . اوایل ازدواجم بحث کمتر رود یکسری ی دست خط از همسرم گرفتم ک اگر این بحث ها رو دوباره پیش بیاره بریم طلاق بگیریم و مهریه اش رو هم کامل ببخشه. امضا و اثر انگشت هم گرفتم ایا میتونه کمکی بهم بکنه ک مهریه ندهم ؟؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   به نظر می آید که سند عادی بخشش مهریه مشروطی از ایشان گرفته اید که به نظر ما با توجه به شرطی که گفتید در دادگاه خیلی معتبر نیست مگر اینکه به طور مطلق از مهریه صرف نظر کرده باشد.

 6. سیدمیلاد گفت:

  سلام من دو‌ماه ازدواج کردم و توانایی پرداخت مهریه رو ندارم شرایط تقسیط به‌چگونه است؟کارگر هستم

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   تصمیم در خصوص تقسیط مهریه با قاضی و بر اساس دارایی فعلی و یک سال گذشته شما و میزان درامدتان دارد

 7. علی گفت:

  سلام زن یکی ازدوستان رابطه نامشروع داشته بایک مردکه اونم متاهل هست چه جورطلاق بگیره تامهریه نده جواب ؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اثبان رابطه نامشروع مجازات شلاق دارد و ارتباطی به مهریه ندارد مگر اینکه از ترس ابروریزی و مجازات زوجه حاضر به بخشش مهریه بشود

 8. محسن گفت:

  با سلام الان نه ساله اززواج کردم مادر زنم دخالت میکنه نمیزاره بچه دار بشیم اوایل زندگی پی بردم که خانومم معتاده حتا مادر خانومم خبر داشت از این موضع من با بدبدختی بردم ترکش دادم که با مخافت مادر زنم مواجه شدم در حدی که مادر زنم شاه رگه خانوممو با چاقو زد اگه دیر میرسیدم میخواست بکشدش الان مادرش مجبورش کرده که طلاق بگیره لطفا یه راهی بگین من باید چکار کنم

 9. قديمي گفت:

  سلام ، من نزديك ٢ ماه هست كه با همسرم نامزد كرديم ولي تو اين ٢ ماه ايشون همش دنبال زورگويي و بد و بيراه گفتن و اذيت و آزار من هست، از نظر عصبي هم تعادل نداره ، يعني حتي با پدر و مادر خودش هم اينطور هست، الان هم من رو تحديد كرده كه مهريه ام رو ميخوام و ميخوام طلاق بگيرم، البته بينمون رابطه جنسي هم نبوده، من شروط ١٢ گانه رو هم امضا كردم ولي تو اين ٢ ماه هيچ ثروتي اندوخته نداشتم، يه خونه دارم كه قبل عقد پدرم برام خريد تا يه طورايي هديه عقد حساب بشه، من هم علاقه اي به جدايي ندارم و دوست دارم خانمم سرش رو بندازه و اين آدم زندگي كنه ولي اين اونه كه يك طرفه زور ميگه! الان اگه مهريه بخواد شرايطش چه طور هست؟ و اگر دادگاه به روانشناس يا مشاور خانواده بفرسته و ثابت بشه كه ايشون تعادل رواني نداره باز هم بايد مهريه بدم؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   نداشتن تعادل روانی باعث از بین رفتن مهریه نمی شود. تنها منزل شما نیز از بابت مهریه قابل وصول نخواهد بود و نگران نباشید مهریه با توجه به درامد شما تقسیط می شود

 10. آوین دار گفت:

  سلام .یک بارازخانمم جداشدم.یک سال بعدمجددازدواج کردیم.مبلغی روکه به خانمم دادم به خانمم باراول ،درازدواج دوم باایشان به من برگردوند.حال دفترخانه فراموش کرده درسندازدواج یادداشت کند ویک رونوشت هم ازهمون دفترخانه گرفتم که دقیقا همان متن سندازدواج بود.حال ازخانمم قصدجدایی دارم تکلیف مهریه چی میشه؟ چهارماه پیش خونه خریدم باکلی وام که دررهن دوتابانک هست آیا میتونه خونه روتوقیف کنه؟ممنون میشم راهنمایی کنید.تشکر

 11. حجت تبریزی گفت:

  سلام من ۸ ماهه نامزد کردم ولی تو عرض ۸ ماه ۸۰۰ بار دعوا کردیم روز شب،،یبار خواست خودکشی کنه ۶ تا قرص ترامادول انداخته بود دفعه بعد یه چن ماهی از روش گذشت گفت دیگه درس شدم بازم زد گوشیشو شکست مادرشم همش پشتبانیش میکنه هر چی میگم دخالت میکنه بهشون گفتم اینجوری پیش بره خواهشا وقتی اومد خونه خودش با دست خودش تعهد بده چون من واقعا میترسم که خودکشی کنه یقه منو بگیرن،،،کارم بجای بد میکشه میگه ازت سکه میگیرم فلان،،،خواهشا راهنماییم کنین

 12. علی بیژن فر گفت:

  سلام و عرض ادب هفت ماه میشه ازدواج کردم خانم بنده از خونه من دزدی کرده پول دزدیده داده دست خانواده پدرش دیگه نمیتونم اعتماد کنم میتونم ثابت کنم صداشو ضبط کردم دزدی کرده بازم باید به یه دزد مهریه بدم ? و آیا طلا ها که خریدم مال منه یا مال اونه ? آیا میتونم طلاقش بدم مهریه ندم بهش . لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 13. احمد گفت:

  مادر من فوت شده اما پدر و مادر و خواهراش زنده هستن. من و خواهرم هم هردو بالغیم و پدرمان نیز زنده است . آیا پدرِ مادر من میتواند از پدرم طلب مهریه مادر مرحوم مرا بکند؟ آیا من و خواهرم میتوانیم طلب مهریه مادر خودرا بکنیم تا پدر و مادرش این پول را نگیرند؟؟

 14. سپهر گفت:

  با سلام از وبسایت خوبتون
  کمتر از یکسال ازدواج کردم. با هزارتا زحمت در ابان همین امسال خونه خریذیم و به پاس حرمت زنم شش دانگ به اسمش زدم (نقل و انتقالات مالی قابل تشخیص است). بعد اینکه ثبت شد یکماه بعدش زنم بخاطر مشکلات اول زندگی بنا به طلاق گذاشته و میگه اگر توافقی جدا شیم من خونه رو میبرم و سکه هارو میبخشم.
  شروط ۱۲ گانه طلاق رو ندارم و نمیخام طلاق بدم. زندگیمو دوست دارم و تغییرات مثبت زیادی در خوردم ایجاد کردم تا خانومم رضایتش جلب بشه. من حدود دو سوم پول خونه رو دادم و بقیش از قروش طلای خانومم بوده. حالا که طلاق میخواهد من چطور میتونم حداقل پولیکه برای خونه دادم رو زنده کنم؟ ایا شرایط مهریه روی این موضوع اثر می گذارد؟
  من واقعا با یک دنده و کینه ای بودن خانومم نمیدونم چیکار کنم. خواهشا بنده را هم مثل دوستان راهنمایی کنید. ممنون

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   این دست پرونده ها در دادگاه خصوصا در سال های اخیر زیاد شده است. به طور خلاصه بگوییم پس گرفتن خانه که تقریبا محال و استرداد وجوه پرداختی نیز دشوار است

 15. ۱۲۳ گفت:

  سلام.آیا خونه ای که توی رهن بانک هست رو میشه بعنوان مهریه گرفت

 16. Ali گفت:

  اگر زن باکره نبوده و مرد بخواهد از اون جدا شود مهریه باید بدهد

 17. محسن محمودی گفت:

  سلام.
  من بعد از ۵سال زندگی مشترک به مشکل خوردم. همش به مت و خانوادم فحاشی میکنه و زور میگه واقعا خسته شدم. بعد از این ۵سال ۹۵ میلیون خانه رهن کردم و گفت بزن به نام من.
  یه پسر ۱۹ ماهه هم دارم.
  میخوام بدونم خانه ای که به اسم ایشون رهن کردم میتونه برداره مال خودش کل پولشو؟؟
  و پسرمو ۱۰ روزه نزاشته ببینم.
  چاره کار چیست؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین!

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   توصیه می شود با مشاور خانواه صحبت کنید اما از لحاظ حقوقی وقتی در رار دادمستاجر مستاجر همسر شماست بدیهی است که ودیعه هم به ایشان تعلق دارد مگر اینکه خلاف آن را ثابت کنید که دشوار است. برای ملاقات فرزند نیز می توانید از طریق دادگاه اقدام کنید

 18. علی حسین پور گفت:

  سلام بنده پنج ساله دارم زندگی میکنم اما دخالت های مادر زن نمیزاره ما زندگی بکنیم الان یه هفته هست میگه اگه ماشین رو به نامم نکنی نمیام خونه من یه پراید خریدم چشم دوختن به اون .یه بچه دو ساله دارم دختره اگه ما جدا بشیم تکلیف بچه چی میشه تقسیط مهریه حدودا با ماهی دو میلیون درامد چقدر میشه حدودی ..هیچ چیز دیگه ای به نام ندارم …در ضمن من زنگیمو دوست دارم ایا با درخواست مهریه حتما باید طلاق داد..

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   خیر بحث مهریه و طلاق از هم جداست. اگر مالی نداشته باشید دادگاه با توجه به درامد و هزینه های شما مهریه را تقسیط می کند. حضانت فرزند تا ۷ سالگی با مادر است

 19. ابی جانی گفت:

  سلام ما الان دو ساله عقدیم . و سه ماه بعد از عقد خانم بدون اجازه من میره سرکار تا جایی که بعد از یک سال و نیم نمیاد سرزندگی و خانم دوشیزه است از من ۱۰ میلیون شیر بها گرفته و تمکین خاص و عام هم نکرده تکلیف چیست لطفا راهنمایی کنید.ممنون

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   با توجه به اینکه زوجه باکره است از حق حبس برخوردار است و دعوی تمکین شما رد خواهد شد. اگر واقعا قصد زندگی ندارد یا با ایشان توافق کنید و یا اینکه پس از دادخواست تمکین دادخواست ازدواج مجدد بدهید

 20. احسان گفت:

  سلام
  الان ما یک ساله که ازدواج کردیم و تا الان زنم بچه دار نشد به دکتر مراجعه کردیم گفت تنبلی تخمدان دارد و همیشه با هم جنگ و دعوا داریم چه راهی هست که مهریه تعلق نگیرد ؟

 21. ابراهیم گفت:

  سلام من ۷ ساله ازدواج کردم خیلی خیلی به بچه علاقه دارم منتها زنم ایراد داره باور کنید کل دکتر زناز بردم ولی درست نشد اینم بگم خواهر زنمم ۴ ساله ازدواج کرده اونم بچه دار نمیشه منم بخاطر بچه ازدواج کردم تو رو خدا راهنماییم کنید بدجور سر دوراهی گیر کردم از ی طرف غور زدن خانواده ام که برو طلاقش بده از ی طرفم میترسم برم طلاق شو بگیرم مهریه ام ۵۰۰ تا سکه است نمیتونم پرداخت کنم سوال من اینه ایا میشه تو دادگاه بخاطر بچه دار نشدن زنم مهریه ندم توروخدا جواب منو بدید بلکه زندگیمو نجات دادین

 22. بهار گفت:

  باسلام.. ی سوال دارم برام خیلی مهمه..
  قبلا ی ازدواج ناموفق داشتم ک حاصلش ی بچه بود ک پیش پدرشه.. حالا بعداز چندسال ازدواج کردم ولی به اصرار خانواده شوهرم هیچی مهریه تو عقدنامه نزدم. میخواستم بدونم این قانون مهرالمثل ‌‌‌شامل شرایط من میشه؟؟ ممنون میشم جواب بدید

 23. تنها گفت:

  سلام خسته نباشین. ببخشی من ۷ماه عقد کردم باکرم. نامزدم ایراد های زیادی میگیره ازم که لباس کوتاه بپوش و ارایش غلیظ کن وشال بزن موسرت معلوم باشه. از اون ورم میگه حق نداری تنها تا سرکوچه بری کلا حرف حسابش معلوم نیست روز عقدمون هم با یکی از اعضای خانوادم دعواش شد ولی ما کوتاه اومدیم نامزدم نظامیه
  الان دوماه میگه برو طلاق بگیر نه مهریه بخواه نه طلا اگه بخوای باباتو میکشم یا مهریه بخوای طلاقت نمیدم عروسیت هم نمیکنم خونه بابات هی بمون. هیچ خطا و خلافی هم من نکردم ولی میتونه کاری کنه مهریه بهم نده. تو روخدا جوابمو بدین دارم نابود میشم

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   شما می توانید در صورت صلاحدید مهریه را مطالبه کنید. اگر مالی به غیر از یک خانه متعارف و ودیعه اجاره داشته باشد قابل توقیف است و همچنین یک سوم حقوق.

 24. میلادماکو گفت:

  سلام من از شهرستان ماکو مزاحم میشم من سه سال هست که ازدواج کردم و دو تا پسر دارم بزرگه نزدیک دوسالشه و کوچیکه شش ماهه هست من دو ماه پیش پدر زنم اومد زن و بچه هامو برد خونه ی خودش منم یک روز بعدش با پدرم حرفم شد و پدرم گفت من نمیتونم نگهت دارم برو واسه خودت خونه اجاره کن و وقتی که خونتو تو حیاط تکمیل کردی بیا بشین و منم به پدر زنم زنگ زدم و گفتم خواهشا دو سه ماه زن و بچه هام پیش شما باشه تا من خونمو تکمیل کنم بیام دنبالشون چون هرجا که رفتم خونه واسه اجاره پیدا نکردم یعنی پول پیش خواستن و منم در توانم نبود و تقریبا ۱۵ روز پیش دیدم از طرف ثبت اسناد برام برگه ی اجرای مهریه اومدو امروزم شکایت کردن برام ابلاغیه اومده و الانم نزدیک دوماهه که هرچی به پدر زنم و مادرزنم زنگ میزنم که پول واسه خرجشون بزنم جواب تلفن هامو نمیدن و نمیزارن بچه هامو ببینم الان دوماهه حتی صدای بچه هام رو هم نشنیدم خواهشا راهنمایی کنین چیکار کنم ؟؟؟؟ اگه میتونید لطفا باهام تماس بگیرین و راهنمایی کنین چون من زیاد اینترنت نمیام

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   برای دیدن فرزند می توانید دادخواست ملاقات با فرزند بدهید و ضمنا اگر قصد پرداخت نفقه دارید و شماره حساب از همسرتان ندارید طی یک اظهارنامه مراتب را به همسر اعلام کنید.

 25. N گفت:

  سلام ، اگر زنی خودش درخواست طلاق کند ولی مرد چندان راضی نیست ، مهریه به زن تعلق میگیرد یا نه؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اگر زوجه دلیل موجه مثل یکی از شروط ۱۲گانه عقدنامه را برای دادگاه ثابت کند امکان اخذ یا باقی گذاشتن عمده مهریه وجود دارد.

 26. علی گفت:

  سلام من یک سال عقدم چند هفته پیش حق طلاقو بدون مهریه به همسرم میدم الان میخوام پس بگیرم ایا راهی داره پس بگیرم

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اگر بلاعزل باشد و حق ضم وکیل هم نباشد فقط با رضایت همسرتان امکان منتفی شدن آن وجود دارد.

 27. حسن گفت:

  سلام من ۴ساله تو عقدم کارگرم ماهی ۱/۵درآمدمه بجز یه پیکان وانت مدل۸۰تو این دنیا هیچی ندارم دارم از همسرم جدا میشم ماهی ۵۰۰هزارتومانم قسط میدم ۱۱۰مهره همسرمه داره اجرا میزاره به نظره شما در ماه چقد باید بدم به همسرم ویه سوال دیگه آیا با این شرایطی که عرض کردم همسرم میتونه ممنوع الخروجم کنه

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   میزان اقساط مهریه با توجه به میزان درامد شما توسط قاضی دادگاه مشخص می شود. با توجه به میزان کم درامدتان بدیهی است که قاضی اقساط متناسب در نظر می گیرد اما با توجه به اصلاح قانون در خصوص مستثنیات دین خودرو ولو اینکه وسیله کار باشد قابل توقیف است البته کمی بین قضات اختلاف است.

 28. gooly گفت:

  سلام منو بزور دادن به پسرخالم اصلادوسش ندارم ادم شکاکیه کتک میزنه بددهن دوتادخترکوچیک دارم الان خونه مادرمم ن خرج بچه هارو میده ن منو حسابش پرپوله ولی نمیده همین یارانه رو نمیده میگم طلاقم بده نمیده معتادم هست من باید چکارکنم تاطلاق پیش رفتیم ولی داییم نمیزاره میگه میکشمت

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   با توجه به اینکه ما فقط سوال حقوقی پاسخ می دهیم با اثبات اعتیاد و ترک انفاق می توانید از همسر طلاق بگیرید.

 29. مهدی گفت:

  سلام.بنده ۳سال پیش به علت مشکل اعصاب و بیماری افسردگی شدید خانمم.هرجا که رفتم اثبات کنم که ایشان بیماری اعصاب دارن هیچکس پاسخگو نبود وحتی دکترش هم پرونده رو بهم ندادن و قاضی هم به نفع خانم رای را صادر کرد که هرماه ربع سکه پرداخت بکنم.
  وحرف بنده هیچ تاثیری نداشت.
  حالا بعد از سه سال میتوانم درخواست شکایت بکنم و بیان کنم که خانمم مشکل اعصاب داشتند و وبه من دروغ گفتن وبه من نگفتن که دختر ما مشکل اعصاب داره.وتمام مهریه ای رو که پرداخت کردم دوباره پس بگیرم؟

 30. بهرام پور گفت:

  سلام. برادر من با یه خودرو تصادف کرد و فوت کرد
  مهریه همسرش ۵۰۰ سکه بوده و چون تصادف در ماه حرام بود ۳۰۸ میلیون دیه تعلق میگیره.
  ۱٫آیا کل دیه فقط به همسرش داده میشه چون مهریش از مبلغ دیه بیشتر میشه
  ۲٫و آیا همسرش میتونه بقیه مهریش رو از ارث پدر شوهرش طلب کنه؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اول مهریه درصورت درخواست زوجه پرداخت می شود و اگر چیزی از ماترک ماند بین وراث تقسیم می شود.
   اگر میزان ماترک متوفی کمتر از مقدار مهریه باشد زوجه مابقی را نمی تواند از سایز وراث مطالبه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *