برای تماس کلیک کنید 021-44033677021-44963487
قبول وکالت و مشاوره فقط برای تهران و کرج

شرایط گرفتن مهریه از پدر شوهر چیست؟

شرایط گرفتن مهریه از پدر شوهر چیست؟

 • ۱۶ خرداد ۱۳۹۷
 • 2 نظر
 • 2432 بازدید
شرایط گرفتن مهریه از پدر شوهر چیست؟
3.7 (73.33%) 3 نظر

وکیل خانواده گروه وکلای پارسای پاسخ می دهد: از نظر قانونی پدر شوهر هر چند بسیار متمول، تکلیفی برای پرداخت مهریه پسرش ندارد حتی اگر آن پسر (شوهر) فقیر باشد امکان گرفتن مهریه از پدر شوهر وجود ندارد . مهریه خواه عند الاستطاعه یا عند المطالبه، تعهدی است که شوهر در قبال همسرش کرده است و مطلقا ارتباطی به اطرافیان او ندارد به هر حال اگر مردی مال داشته باشد زن می تواند مهریه را از طریق دادگاه یا اجرای ثبت وصول کند اگر هم مالی برای توقیف نباشد و مهریه عند المطالبه باشد با مطالبه زن، مرد می تواند با دادن دادخواست اعسار از پرداخت دفعی مهریه از دادگاه تقاضای تقسیط مهریه کند.

اما ممکن است در ضمن عقد نکاح و در سند ازدواج و یا حتی در قراردادی مستقل پدر شوهر پرداخت مهریه را تقبل کرده و یا ضمانت شوهر (پسرش) را کرده باشد که در این صورت زن می تواند برای آنچه پدر شوهر تعهد کرده  برای گرفتن مهریه از پدر شوهر به او مراجعه کند. چندی قبل درگیر پرونده ای بودیم که در سند ازدواج در قسمت مهریه پدر شوهر هم امضاء کرده باشد و قبول کرده بود که پرداخت مهریه متضامنا بر عهده او و پسرش می باشد.

اگر شوهر فوت کند در صورتی که ماترکی (ارث) از شوهر مانده باشد زن می تواند مهریه خود را که طلب ممتاز محسوب می شود از محل ماترک یعنی اموالی که از شوهر به جای مانده، وصول نماید اما توجه داشته باشید که اگر شوهر فوت کند و مالی از خود به ارث نگذاشته باشد پدر شوهر و سایر وراث تکلیفی برای پرداخت مهریه زن ندارند اساسا بر طبق قانون وراث تکلیفی به پرداخت دیون متوفی که مازاد از ما ترک است ندارد.

اگر پدر شوهر یا هر شخص دیگری که شوهر از او ارث می برد فوت کند و سهم الارثی به شوهر تعلق گیرد در این فرض زن می تواند از محل سهم الارث شوهر مهریه را به مقداری که جوابگوی مهریه باشد، وصول نماید.

در این حالت زن می تواند از طریق اجرای ثبت یا دادگاه به طرفیت وراث مطالبه مهریه کند با توجه به این که مهریه دین ممتاز محسوب می شود اول مهریه زن از ماترک پرداخت می شود و هر چه باقی بماند بین وراث از جمله همسر او تقسیم می شود. فرض دیگر این است که اگر زن هم فوت کند در این صورت وراث زن می توانند برای مهریه علیه وراث شوهر اقامه دعوی کنند و در صورت بودن ارث، از آن محل، مهریه را مطالبه کنند.

با وکیل پایه یک گروه وکلای پارسای متخصص در امور خانواده مشاوره حقوقی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل طلاق میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

2 پاسخ به “شرایط گرفتن مهریه از پدر شوهر چیست؟”

 1. Jalal گفت:

  با سلام وعرض خسته نباشید متاسفانه پدرم حدود یکماه است که به رحمت خدا رفته است از طرفی یکی از زن برادران من که با برادرم دچار اختلاف است درخواست طلب مهریه خود را داده است و نامه ای از اداره ثبت بدستمان رسیده سئوال من این است که آیا از فروش منزل پدری این خانم میتواند مهریه خود را بگیرد و آیا پرداخت مهریه فقط از سهم الارث برادرم پرداخت میشود یا سهم الارث بقیه را نیز شامل میشود و سئوال آخر اینکه برای اقدام به انجام انحصاروراثه پس از فوت متوفی محدودیت زمانی وجود دارد یا خیر؟ پیشاپیش از راهنمایی که میفرمایید کمال امتنان را دارم

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   با سلام
   لطفا برای از این قبیل مشاوره ها با دفتر ما تماس حاصل نمایید
   ۰۹۱۲۲۵۴۷۶۹۹ – ۴۴۹۶۳۴۸۷ – ۰۹۱۲۷۹۲۳۶۱۱ – ۴۴۰۳۳۶۷۷
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *