در این ایام دفتر باز است 021-44033677 021-44072802 026-34214440 026-34214441
قبول وکالت فقط برای تهران و کرج

شرایط گرفتن مهریه از پدر شوهر چیست؟

شرایط گرفتن مهریه از پدر شوهر چیست؟

 • ۱۶ خرداد ۱۳۹۷
 • ۱۶ مهر ۱۳۹۷
 • 14 نظر
 • 141768 بازدید

وکیل خانواده گروه وکلای پارسای پاسخ می دهد: از نظر قانونی پدر شوهر هر چند بسیار متمول، تکلیفی برای پرداخت مهریه پسرش ندارد حتی اگر آن پسر (شوهر) فقیر باشد امکان گرفتن مهریه از پدر شوهر وجود ندارد. مهریه خواه عند الاستطاعه یا عند المطالبه، تعهدی است که شوهر در قبال همسرش کرده است و مطلقا ارتباطی به اطرافیان او ندارد به هر حال اگر مردی مال داشته باشد زن می تواند مهریه را از طریق دادگاه یا اجرای ثبت وصول کند اگر هم مالی برای توقیف نباشد و مهریه عند المطالبه باشد با مطالبه زن، مرد می تواند با دادن دادخواست اعسار از پرداخت دفعی مهریه از دادگاه تقاضای تقسیط مهریه کند.

اما ممکن است در ضمن عقد نکاح و در سند ازدواج و یا حتی در قراردادی مستقل پدر شوهر پرداخت مهریه را تقبل کرده و یا ضمانت شوهر (پسرش) را کرده باشد که در این صورت زن می تواند برای آنچه پدر شوهر تعهد کرده  برای گرفتن مهریه از پدر شوهر به او مراجعه کند. چندی قبل درگیر پرونده ای بودیم که در سند ازدواج در قسمت مهریه پدر شوهر هم امضاء کرده باشد و قبول کرده بود که پرداخت مهریه متضامنا بر عهده او و پسرش می باشد.

اگر شوهر فوت کند در صورتی که ماترکی (ارث) از شوهر مانده باشد زن می تواند مهریه خود را که طلب ممتاز محسوب می شود از محل ماترک یعنی اموالی که از شوهر به جای مانده، وصول نماید اما توجه داشته باشید که اگر شوهر فوت کند و مالی از خود به ارث نگذاشته باشد پدر شوهر و سایر وراث تکلیفی برای پرداخت مهریه زن ندارند اساسا بر طبق قانون وراث تکلیفی به پرداخت دیون متوفی که مازاد از ما ترک است ندارد.

مطلب مرتبط :   بذل "مهریه استحقاقی" در طلاق توافقی چیست؟

اگر پدر شوهر یا هر شخص دیگری که شوهر از او ارث می برد فوت کند و سهم الارثی به شوهر تعلق گیرد در این فرض زن می تواند از محل سهم الارث شوهر مهریه را به مقداری که جوابگوی مهریه باشد، وصول نماید.

در این حالت زن می تواند از طریق اجرای ثبت یا دادگاه به طرفیت وراث مطالبه مهریه کند با توجه به این که مهریه دین ممتاز محسوب می شود اول مهریه زن از ماترک پرداخت می شود و هر چه باقی بماند بین وراث از جمله همسر او تقسیم می شود. فرض دیگر این است که اگر زن هم فوت کند در این صورت وراث زن می توانند برای مهریه علیه وراث شوهر اقامه دعوی کنند و در صورت بودن ارث، از آن محل، مهریه را مطالبه کنند.

با وکیل پایه یک گروه وکلای پارسای متخصص در امور خانواده مشاوره حقوقی کنید.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

14 پاسخ به “شرایط گرفتن مهریه از پدر شوهر چیست؟”

 1. Jalal گفت:

  با سلام وعرض خسته نباشید متاسفانه پدرم حدود یکماه است که به رحمت خدا رفته است از طرفی یکی از زن برادران من که با برادرم دچار اختلاف است درخواست طلب مهریه خود را داده است و نامه ای از اداره ثبت بدستمان رسیده سئوال من این است که آیا از فروش منزل پدری این خانم میتواند مهریه خود را بگیرد و آیا پرداخت مهریه فقط از سهم الارث برادرم پرداخت میشود یا سهم الارث بقیه را نیز شامل میشود و سئوال آخر اینکه برای اقدام به انجام انحصاروراثه پس از فوت متوفی محدودیت زمانی وجود دارد یا خیر؟ پیشاپیش از راهنمایی که میفرمایید کمال امتنان را دارم

 2. سهيلا گفت:

  با سلام
  خانم برادر من طلب مهريه كردند و دادگاه صادر كردن كه مبلغ دارايي برادرم براي پرداخت مهريه كافي نيست و بايد مادرم باقيمانده مهريه ايشان را بدهند چونكه ايشان يكي از وراث ها هستند ولي مادر من فقط يك حقوق بازنشستگي دارند ايا خانم برادر من ميتواند به حقوق مادر من دست بگذارد و ماهيانه از حساب مادرم پول بردارد يا نه
  متشكرم

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   از ظاهر سوال شما بر می آید که برادرتان فوت کرده و زوجه به طرفیت وراث دادخواست مطالبه مهریه کرده. اگر ارثی به جای نگذاشته باشد وراث تکلیفی برای پرداخت مهریه ندارند

 3. تینا گفت:

  با سلام. سوالم اینه که آیا قسمت ضمانت پدرشوهر برای پرداخت مهریه در سند ازدواجه؟ چون در زمان امضای پدرم برای عقد برادرم، ایشون هم دفتر اصلی رو که پدر عروس هم امضا کردن امضا کرد و هم سند ازواج رو. یعنی با راهنمایی عاقد. ممکنه که عاقد از ایشون خواسته باشه اون قسمت رو هم امضا کنه؟ منظورم اینه که ممکنه کسی ناخواسته این قسمت رو هم امضا کنه و ضامن بشه؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   بایستی در قسمت مهریه یا جای دیگر از عقدنامه به صراحت نوشته شده باشد که پدرشوهر ضامن پرداخت مهریه است و ایشان نیز امضا کرده باشند.

 4. امید راستگو گفت:

  سلام ، زن داداشم به دادگاه رفت و طلب ۱۰۰ سکه کرده ، برادرم چیزی در زندگی ندارد و فقط حقوق اداره دارد ، پدرم چند سالی است که فوت کرده و در حال حاضر مادرم در خانه پدرم زندگی میکند ، آیا زن داداش میتواند برای پرداخت سکه هایش چشم به خانه ارثی بگذارد ؟

 5. حسین گفت:

  با سلام:اگر کسی همسر خود را به قتل برساند و خود در زندان باشد وراث زن مقتول میتوانند از پدر شوهر قاتل طلب مهریه کنند؟ لطفا جواب بدین مرسی

 6. محمد رضا اسدی گفت:

  باسلام اگر وراث در موعد مقرر رد ترکه نزده باشندولی یک سال بعد طبق ماده ۲۴۷ امور حسبی دخل وتصرفی در ترکه نداشته باشند ورد ترکه بزنند ومهریه زوجه بیش از ماترک باشد ایا وراث مسولیتی در قبال پرداخت مهریه دارند

 7. رضا طاهر گفت:

  باسلام زن داداشم ۲۷ ۳ ۹۷ از داداشم بعد از ۴۰ روز ازتاریخ عقد جداشد
  و طلب مهریه کرد ونفقه
  الان داداشم فوت کرد
  ایا الان من برم دنبال کارهاش برای گرفتن دیه
  میتواند اقدام به توقیف دیه برای خودش بکنه
  اگر بکنه من چگونه باید جلوش رو بگیرم

 8. بهراد گفت:

  ممنون خیلی خوب و کامل توضیح دادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *