قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

در صورت طلاق از طرف مرد آیا مهریه تقسیط می شود؟

 • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • بروزرسانی: ۱ مهر ۱۳۹۷
 • 8 نظر
 • 2 دقیقه
 • 71830 نفر

اگر مردی دادخواست طلاق به طرفیت همسر تقدیم دادگاه کند دادگاه رسیدگی کننده بر طبق ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده مکلف است در ضمن حکم طلاق نسبت به حقوق مالی زوجه از جمله مهریه نیز تعیین تکلیف کند.
در این جا دو فرض متصور است اگر قبل از دادخواست طلاق از جانب زوج و یا در اثنای رسیدگی دادگاه، زوجه دادخواست مهریه داده باشد دادگاه رسیدگی کننده به طلاق به آن پرونده مهریه که ممکن است در همان شعبه باشد و یا شعبه دیگر استناد می کند بدیهی است اگر مرد بخواهد در این حالت تقاضای تقسیط  مهریه (اعسار از پرداخت دفعی مهریه) کند می بایستی در شعبه ای که رای مهریه صادر شده است دادخواست اعسار از پرداخت تقدیم دادگاه کند.

اما فرض دوم این است که زن دادخواست مهریه نداده است ولی مرد دادخواست طلاق داده است. در این جا پس از صدور حکم طلاق، زوج (مرد) می تواند در همان دادگاهی که به طلاق رسیدگی کرده است دادخواست اعسار از پرداخت مهریه مندرج در عقدنامه و دادنامه طلاق را به طرفیت همسر و از طریق دفاتر خدمات قضایی ثبت کند. دادگاه پس از تعیین وقت و استماع شهادت شهود زوج و همچنین اظهارات زوجه در خصوص تقسیط مهریه تصمیم گیری می کند و رای صادر می کند.

نکته مهم این است که اجرای طلاق از طرف مرد و ثبت آن موکول می شود به تعیین تکلیف دادخواست اعسار مرد، اگر دادگاه اعسار را نپذیرد تا همه مهریه ای که استحقاق زن است پرداخت نشود امکان ثبت طلاق نیست و اگر دادگاه اعسار را بپذیرد با پرداخت پیش پرداخت تعیین شده توسط دادگاه و سایر حقوق مالی زوجه که در دادنامه آمده است دادنامه طلاق از جانب زوج ثبت می گردد ولی رویه دادگاه چنین است که بعضی از شعب به طور کلی اعسار مرد را در زمانی که درخواست طلاق داده است نمی پذیرند و طلاق را موکول به پرداخت کامل حقوق مالی زوجه می کنند و بعضی از شعبه دادگاه خانواده هم که می پذیرند، به تعبیر عامیانه پیش پرداخت و مهریه را اصطلاحا دست بالا می گیرند تا حقوق زن ضایع نشود. خاصه این که مرد دلیل موجهی هم برای طلاق نداشته است چند خط اخیر مقررات نوشته شده قانون نیست اما رویه ی دادگاه ها چنین است.

مطلب مرتبط :   هزینه طلاق توافقی با وکیل در سال 1400 چقدر است؟

نظریه ۱۴۰۸/۹۲/۷ اداره کل حقوقی قوه قضاییه

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. شهرام

  سلام حدود دو ماه پیش خانواده زنم مرا ضرب و جرح کردند و از خونه خودم بیرون انداختند و من به دادگاه شکایت کردم ولی زنم به بهانه ترک‌انفاق از من شکایت کرد البته اینم بگم که اجاره خانه پرداخت می شود ک خوب و ۴۵۰ هزار تومان به حساب ایشان پول واریز کردم و پول شارژ ساختمان را دادم‌و قبض ها. ولی دردادنامه قرار نهایی اومده که ترک انفاق کرده و پول ۱۵۰ هزار تومان واریز کرده مرامحکوم‌کرده و اینم بگم من اصلا مشکلی در پر اخت نفقه ندارم ک ترک‌منزل نکروم بلکه خودشون مرا از خونم بیرون‌کردند به نظر شما دادگاه در این مورد چه تصمیمی می‌گیره با تشکر

 2. ایمان امیدی

  سلام. درحال طلاق هستم . زنم از نظر اخلاقی کاری کرده بعد از,۲۰ سال زندگی و ۱۵ سال بخاطر اخلاق خشک مذهبی اش دارم طلاقش,میدم . کارمندی ۲۵ ساله و ماهی ۶ میلیون حقوق میگیرم دخترم هم سمت منه دوست نداره بسمت مادرش رود . مستاجر هستم و فقط,دوچرخه رادارم. بنظر شما با این روزگار سخت زندگی و دخترر۱۴ ساله و هزینه های بالا دادگاه مهریه رو چقدر میبنده ? من ۱۲۴ سکه مهریه کردند برای من و پدر,زن سفر مکه رو هم در صور استطاعت روی مهریه میخواهد .
  چرا قانون مدنی و حقوقی ما ثابت نیست تا هر قاضی ایی نظر خواص خودش رو میدهد
  ممنون میشم بابت اعسار و تنصیف اموال جز وسایل فرش و یخچال زندگی چیزی ندارم راهنمایی کنید
  ۰۰/۰۱/۴
  ۰۹۰۱۵۲۱۸۷۰۰

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   با توجه به اینکه مالی ندارید جای نگرانی ندارد
   در نهایت با توجه به حقوق تقسیط میشود

 3. امین عالی پور

  سلام خسته نباشید
  من بعد از ۵ سال زندگی میخواستم زنمو طلاق بدم بخاطر اخلاقش واقعا خسته شدم در طول سال چند ماه رو بدون رضایت من میره پیش خانوادش شهرستان دیگه خسته شدم میخوام بدونم مهریه زیادی داره و هم یدختر دارم آیا مهریه رو میتونم قسطی بدم یا نه؟دخترم چی میشه؟

 4. راضیه قنواتی

  با سلام ، شوهرم دو سال هست که با یک خانم دوست شده و قصد ازدواج دارن و میخواد منو طلاق بده، دوتا بچه هم داریم که من با وجود اینکه کسی رو ندارم و بچه هامو دوس دارم سر خونه رندگیم نشستم و دارم به بچه هام میرسم چون‌که زندگیمو دوس دارم، مهریه ام صد سکه هست ، حالا در صورتیکه منو طلاق بده آیا باید مهدیه ام رو یکجا بده یا دادگاه واسش قسط بندی میکنه ؟ وضع مالیش طوری هست که بتونه ماهی یک سکه بده ، دادگاه چی میگه ؟ همه یکجا یا قسطی ؟ اگر من همشو یکجا بخوام چی ؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر توان مال داشته باشه یکجا در غیر این صورت با توجه به درآمد قسطی میشود و غالبا در این موارد پیش پرداخت و اجرت المثل هم تعیین میشود

 5. حسن رضایی

  سلام.من الان سه ماه هست که ازدواج کرده ام. بعد از گذشت یک هفته متوجه شدم که خانمم هیچ میل جنسی به من ندارد با خانمم صحبت کردم گفت من هیچ میل جنسی به هیچ مردی ندارم خانمم بردم روانشناس دکتر روانشناس گفت برین خانواده هاتونو در جریان بزارید و توافقی جدا بشین مشکل خانمم اینه از ظاهر زن هست از باطن وجودی مرد هست رفتیم دکتر روانپزشک دکتر روانپزشکم گفت باید توافقی جدا بشین در ضمن خانمم نیز باکره هست الان حدود سه ماه هست که ازدواج کردیم خواستم بدونم الان با این مشکلی که خانمم داره مهریه بهش تعلق میگیره?

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   متاسفانه بله نصف مهریه مگر اینکه با توافق از مهریه بگذرد

... ...