قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

مجازات ازدواج مجدد بدون اجازه همسر اول (مجازات گرفتن زن دوم) چیست؟

 • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • بروزرسانی: ۲ مهر ۱۳۹۷
 • 16 نظر
 • 3 دقیقه
 • 124585 نفر

جواب مختصر این است  ازدواج موقت بدون اجازه همسر اول  و حتی ازدواج دائم بدون اجازه همسر اول جرم نیست آنچه جرم است عدم ثبت واقعه نکاح دائم است.

اما توضیح مفصل این که در ماده ۱۷ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ ازدواج موقت بدون اجازه همسر اول و ازدواج دائم بدون اذن همسر را جرم معرفی کرده و برای آن مجازات تعیین شده بود اما بعد از انقلاب بر طبق نظریه شورای نگهبان این ماده قانونی غیر شرعی اعلام شد.
در حال حاضر قانونی که در این خصوص حاکم است ماده ۴۹ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ می باشد. بر طبق این ماده عدم ثبت ازدواج دائم جرم بوده و مجازات آن جزای نقدی درجه پنج یا حبس تعزیری درجه هفت می باشد. بنابراین اولا مطلق ازدواج مجدد بدون اجازه همسر یا دادگاه جرم نیست. ثانیا عدم ثبت ازدواج موقت  بدون اجازه همسر و بدون ثبت هم جرم نیست. ثالثا اگر مردی حتی بدون اجازه دادگاه یا همسر اول به هر طریقی! ازدواج را ثبت کند، جرم عدم ثبت واقعه نکاح دائم را مرتکب نشده است. رابعا در فرض که مردی بدون اجازه دادگاه و همسر، ازدواج دائم کند بدون این که ثبت کرده باشد، برای همسر دوم جرمی متصور نیست و مجازات مربوط به زوج است.

فارغ از بحث کیفری اما زن اول با اثبات ازدواج مجدد شوهر بدون اجازه خود می تواند به استناد بند ۱۲ شروط عقدنامه تقاضای طلاق کند و در صورت تمایل علاوه بر طلاق می تواند مهریه را هم وصول نماید. زیرا با تحقق این بند از شروط ضمن عقد، زن وکیل زوج در طلاق می گردد اما اگر شوهر شرط مذکور را امضاء نکرده باشد زوجه می تواند از طریق اثبات عسر و حرج و البته استناد به بند ۱۰ ماده ۸ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ از دادگاه تقاضای طلاق کند.

مطلب مرتبط :   دلایل رد دادخواست الزام به تمکین چیست؟

شایان ذکر است که قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ به طور کامل نسخ نشده است و فقط قسمتی از آن که در قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ تغییر یافته، نسخ شده است.

در این که اگر مردی با اجازه دادگاه ازدواج مجدد کرده باشد آیا همسر اول او می تواند به استناد بند ۱۲ شرط ضمن عقد سند ازدواج طلاق بگیرد، توضیحات کاملی در مطلبی با عنوان “طلاق به دلیل ازدواج مجدد شوهر” ارائه شده است.

ممکن است سوال شود در چه مواردی مرد می تواند به دادگاه مراجعه کند و اجازه ازدواج مجدد تحصیل کند. در این خصوص مستند ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ می باشد.

برای مشاوره حقوقی با وکیل خانواده می توانید با ما تماس بگیرید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. زهرا لک

  با سلام
  قانون به مردها این اجازه را بدهد حتی بدون اجازه همسر اول در صورتی که مرد توان مالی دارد زن دوم اختیار کند و زنان بی سرپرست هم تکیه گاه داشته باشند چون زن های بی همسر نیاز شدید عاطفی به مردها دارن درسته که نیاز جنسی هم مهم است ولی برای زن ها ساپورت عاطفی خیلی مهم است ونیاز به مرد دارند با تشکر

 2. ثریا تاتاری

  به همان ترتیب که ازدواج و یا صیغه زن با مرد دیگر حرام و تا ابد به مرد دوم حرام است و قانون، مجازات برای ازدواج مجدد زن، بدون اذن همسر اولش بصورت صیغه موقت یا دائم را لازم می‌داند باید این حکم درباره مردان نیز جاری باشد چه شرعا و چه قانونا.
  حکام محترم به نفع خود قانون وضع می‌کنند
  زنان هم میل به چند شوهری دارند و تنوع طلبی در همه ی موجودات عالم هست چنانچه زنی تمکن مالی داشته باشد می‌تواند چند مرد را تحت سرپرستی و حمایت خود قرار داده و از گناه نیز باز دارد!!!!!

 3. یک زن

  این اصلا درست نیست ک زنی با بدبختی زندگی را نگه دارد و با بیتوجهی بگذراند.. بخدا ظلم است، اگر زنی بیوه است با مردی ک زن ندارد باشد ن با مردی ک زن و بچه دارد، زنها از این نمیگذرند، شما ک میگید زن نیازشه مرد میتونه بیاد منو بگیره ک بیوه ام خب نرو تو زندگی زنه بیچاره سوار شو برو پیدا کن و بساز زندگیتو.تمام

 4. س.م

  با سلام اگه اینطورت حرم نیس پس چرا دفاتر ثبت ازدواج جوری برخورد میکنن که کار غیر قانونیه و بابتش پول بیشتر تقاضا میکنن!!!!!

 5. اسلام

  زن گوسفند که نیست که فقط نیاز به خوراک و پوشاک و خرجی داشته باشد و صرفا به خاطر خرجی ازدواج کند .زن نیاز عاطفی هم دارد نیاز به توجه و مراقبت دارد اگر واقعا دل مردان به حال زنان بی سرپرست میسوزد که خرجی نداشته باشند خوب می‌توانند به آنها از لحاظ مالی کمک کنند و نیازی به ازدواج و رابطه جنسی نیست چون قصدشان کمک است.و اگر قرار باشد به هر کسی که کمکی میکنیم با او رابطه جنسی هم داشته باشیم و عواطف او را هم تامین کنیم پس عواطف زن خودش چه میشود همان طور که مرد تاب نمی آورد که زنش را با کسی ببیند زن هم تاب نمی آورد که مردش را با کسی ببیند ..به نظرم اگر قانون ازدواج مجدد را برای آقایون گذاشتند باید برای خانم ها هم بگذارند چون هر دو جنس زن و مرد انسانند ما زنانی رو هم داریم که از لحاظ مالی حتی از مردان هم توانا ترند و نیاز جنسی شدیدی هم دارند اگر شعار می‌دهند که چه اشکال دارد اگر مردی از لحاظ مالی عالی باشد سرپرستی چند زن را به عهده بگیرد .پس چرا زن نتواند سرپرستی چند مرد را بر عهده بگیرد ما مردانی داریم که از کار افتاده اند و نمی‌توانند کار کنند و زن میتواند سرپرستی آنان را بر عهده بگیرد و آنان را همه احاطه تامین کند هم جنسی و هم عاطفی و هم مالی ..چرا باید بین زن و مرد فرق باشد چرا زن باید محدود باشد ؟؟؟به خاطر بچه دار شدنش ؟؟میترسند که حق بچه اش ضایع شود ؟؟؟مگر معیار سنجش دادگاه فقط توانایی مای نیست ..خوب زن هم میتواند بچه اش هم ساپورت کند …درضمن ما زنانی داریم که بچه دار نمی‌شوند یا لوله های رحمشان را بسته اند و اصلا بچه ای به دنیا نمی آورند که حقی از آنها ضایع شود ..و در کنارش هم میل شدید جنسی دارند ..نباید حقی برا ی آنها از لحاظ جنسی باشد ..اگر مرد نتوانست به نیاز جنسی او پاسخ دهد و او را هم طلاق ندهد نباید قانونی باشد که آنها هم بدون اجازه شوهرشان ازدواج کنند و زندگیشان به نریزد چرا زن فقط میتواند درخواست طلاق دهد و مرد می‌تواند هم طلاق دهد و هم ازدواج مجدد کند همه اینها به خاطر وسع مالی است یا نیاز جنسی ؟؟؟اگر به نیز اجازه ازدواج مجدد دهند همه مردان فقط روی زندگی خودشان تمرکز میکنند که مبادا زنش آن را از دست بدهند آن وقت هر دو فقط به هم توجه میکنند چون می‌ترسند همدیگر رو از دست بدهند سعی میکنند با هم زندگی رو بسازند و…و ازدواج معنای تعهد میدهد و اگر می‌ترسند که حق جنسی زنان ضایع شود پس همه باید آزاد باشند و به نیاز جنسی همه پاسخ داده شود حتی مردان در بستر بیماری ….حداقل اجازه بدهند در مورد حق زنان قاضی های زن قانون وضع کند چون آنها به خوبی نیاز زن رو میدونند چرا همش باید مردان قانون وضع کنند ؟؟؟پس جمع بندی…ما در جامعه زنانی داریم که از لحاظنیاز جنسی با مردان برابری دارن و گاها هم از مردان بیشتر است …ما زنانی داریم که مانند مردها کار میکنند و قدرت مالی همانند مرد ها دارند …ما زنانی داریم که بچه دار نمی‌شوند و یا به هر دلیلی لوله رحمشان را بسته اند ..که باید برای همه اینها جداگانه قانون و تبصره وجود داشته باشد باید وجود داشته باشد چون برای مرد هم وجود دارد …اگر مرد میخواهد با چند همسری نیاز جنسی شأن را برطرف کنند و توجهی به نیاز عاطفی ندارند پس باید زن نیز بتواند برای پاسخ به نیاز شدید عالی خود که از سمت شوهرش نادیده گرفته شده آن نیاز را از چند مرد دریافت کند تا نیازش کاملا برطرف شود و در پی جلب توجه از سمت شوهرش که سرگرم پاسخ به نیاز جنسی خودش توسط چند زن دیگر است نباشد و زندگیشان در آرامش باشد

 6. علی اصغر محمدی

  به نظر بنده چند همسری برای خانمها به بی بند وباری منتهی میشود وزنی که پیشنهاد چند همسری میدهد به خدا و احکام خدا معتقد نیست چرا که در ادیان آسمانی چند همسری برای خانمها مجاز نبوده و تعزیر در پی دارد زن فقط باید به یک همسر قناعت کند وبیشتر از این زنا محسوب میشود اگر از شوهرش خوشش نمی آید میتواند با ارائه دلیل و مدرک تقاضای طلاق بکند چند همسری چه معنی دارد به نظر بنده چنین زنانی انحراف اخلاقی دارند.

 7. علی ..ت

  به نظر من مردی که در زندگی کم و کاستی برای همسر و بچه هاش نمیزاره ولی اخلاق درستی نداشته باشه و همش سربالا جواب مرد رو بده و از طرفی دیگر نیاز جنسی مرد را تامین کنند پس این زندگی به چه درد میخورد نباید اجازه داشته باشه زنی دیگه صیغه کنه لااقل بتونه به راه خلاف نره وهم اینکه یه زن سرپرست و محتاج را از لحاظ مالی ساپورت کنه وهم اینکه بتونه نیاز جنسی زن رو بر طرف کنه به نظرم این قانون خوبیه که کسی به راه خلاف وناموس مردم نره فقط از راه شرعی وحلال

 8. یک خانم۱۱۱

  خیلی جالبه اون اقا در نظراتشون میفرمایند برای اینکه مرد به گناه نیافتد چه اشکالی دارد صیغه.
  ما زنها صیغه و ازدواج مجدد رو گناه میدونیم پس شما خودت گناهکاری اقا.
  اگر زنت پرخاشگره و اخلاق نداره طلاقش بده . هیچ زنی الکی پرخاش نمیکنه مگر اینکه از طرف مرد در زندگیش ستم و بی محبتی دیده باشد . امکان داره اون مرد پدرش باشه برادرش باشه یا همسرش و گاها بخاطر تبعیضات شدید در فرهنگ پسر دوست ایرانیان حتی از طرف زنان هم کم محبتی دریافت میکند آن دخترک تازه متولد شده و تا بزرگسالی این کمبود ادامه پیدا میکند و بعضی وقتا به شکل پرخاشگر بروز میکند.
  شاید توی محبت بلد نیستی بنابراین اون خانم میره زن کسی میشه که انسانیت داشته باشه و با یک زن به مانند انسان رفتار کند نه با نگاه جنسی و بخاطر امیال حیوانی خودش

 9. علیرضا

  سلام.مردها قانون وضع نکردند.که خانم هها نظر میدن ماهم چندهمسری نیازداریم.شماهاهمه مسلمان هستید وپیروقرآن.پس سوره نساراکه بخوانید حتی اگرعربی نمیدانید.معنی فارسی.متوجه میشوید که این راخداوند حکم کرده. ودرپایان گفته که این حکم من است وهرکس که ازآن سرپیچی کند آتش درانتظاراوست.حتی جای چراهم نگذاشته.پس دنیا فانی هسته.خانم های محترم پس اعتراض نفرمایید.مردهامجری قوانین هستن.حکم راالله صادرکرده.

 10. لوتوس

  آقایی که میگی خدا حکم کرده که مرد میتونه چند همسر داشته باشه و میگی حکم الله هست ،تا اینجا درست ،ولی حکم خدا در ادامه آیه می‌فرماید باید عدالت بین دو یا چند همسر رعایت بشه ،کجای دنیا مرد دو یا چند زنه تونسته عدالت رو رعایت کنه ،؟؟؟؟؟؟
  معمولا آقایون خدارو با این غیرت و شوت قبول ندارن مگر در مسائلی که نصفه نیمه به نفع خودشون هست
  یهو خداپرست و مسلمون میشن

 11. لوتوس

  یاد حدیث سلسله الذهب امام رضا افتادم
  یه جایی از این حدیث امام رضا می‌فرمایند(بشرطها و شروطها)
  ازدواج مرد با چند زن حکم الله هست ولی (بشرطها و شروطها)
  و مهترین شرط چند همسری برای مردان ((((رعایت عدالت بین زن هایی هست که اختیار کرده ))))
  عدالتی که خدا گفته نه عدالتی که مرد در رویاهای خودش متصور هست

 12. آقا تنها

  سلام
  من یه همسر فقط یکی اونم مطیع و خوب میخام
  اما نیست.

 13. محمدجواد اعتمادیان

  سلام خانم لوتوس
  شما که قبول دارید حکم خداست. آیا خداوند حکمی می‌کند که قابل اجرا نباشد؟ آیا پیامبران و امامان عدالت بین زنان خود برقرار نکردند؟ آیا نمی اندیشید؟

 14. میثم محمدی

  با درود؛
  بنده معتقدم خداوند زن و مرد رو یکسان و با حقوق برابر آفریده و به هیچ وجه پذیرفتنی نیست که مردان در قوانینی مثل ارث،دیه،شهادت دادن و ازدواج نسبت به زنان از حق بیشتری برخوردار باشند.به نظرم ازدواج دوم یک مرد چه دائم چه موقت بیشتر از فایده و ثوابش، ضرر و گناه به همراه داره و باعث نابودی زندگی اولش میشه و حتی با وجود شرایط خاص،رضایت و اجازه همسر اول لازم و ضروری است.

 15. عاطی عاطیا

  میخوام خودکشی کنم. خستم

  1. گروه وکلای پارسای

   با زندگی باید جنگید لذتش به همینه تو جنگ سپر نمیندازن با مشاور حتما صحبت کنید همه ما نیاز به کمک داریم

... ...