قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

مجازات ازدواج مجدد بدون اجازه همسر اول (مجازات گرفتن زن دوم) چیست؟

 • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • بروزرسانی: ۲ مهر ۱۳۹۷
 • 3 نظر
 • 3 دقیقه
 • 123395 نفر

جواب مختصر این است  ازدواج موقت بدون اجازه همسر اول  و حتی ازدواج دائم بدون اجازه همسر اول جرم نیست آنچه جرم است عدم ثبت واقعه نکاح دائم است.

اما توضیح مفصل این که در ماده ۱۷ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ ازدواج موقت بدون اجازه همسر اول و ازدواج دائم بدون اذن همسر را جرم معرفی کرده و برای آن مجازات تعیین شده بود اما بعد از انقلاب بر طبق نظریه شورای نگهبان این ماده قانونی غیر شرعی اعلام شد.
در حال حاضر قانونی که در این خصوص حاکم است ماده ۴۹ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ می باشد. بر طبق این ماده عدم ثبت ازدواج دائم جرم بوده و مجازات آن جزای نقدی درجه پنج یا حبس تعزیری درجه هفت می باشد. بنابراین اولا مطلق ازدواج مجدد بدون اجازه همسر یا دادگاه جرم نیست. ثانیا عدم ثبت ازدواج موقت  بدون اجازه همسر و بدون ثبت هم جرم نیست. ثالثا اگر مردی حتی بدون اجازه دادگاه یا همسر اول به هر طریقی! ازدواج را ثبت کند، جرم عدم ثبت واقعه نکاح دائم را مرتکب نشده است. رابعا در فرض که مردی بدون اجازه دادگاه و همسر، ازدواج دائم کند بدون این که ثبت کرده باشد، برای همسر دوم جرمی متصور نیست و مجازات مربوط به زوج است.

فارغ از بحث کیفری اما زن اول با اثبات ازدواج مجدد شوهر بدون اجازه خود می تواند به استناد بند ۱۲ شروط عقدنامه تقاضای طلاق کند و در صورت تمایل علاوه بر طلاق می تواند مهریه را هم وصول نماید. زیرا با تحقق این بند از شروط ضمن عقد، زن وکیل زوج در طلاق می گردد اما اگر شوهر شرط مذکور را امضاء نکرده باشد زوجه می تواند از طریق اثبات عسر و حرج و البته استناد به بند ۱۰ ماده ۸ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ از دادگاه تقاضای طلاق کند.

مطلب مرتبط :   نمونه کامل متن وکالت در طلاق همراه با مهريه

شایان ذکر است که قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ به طور کامل نسخ نشده است و فقط قسمتی از آن که در قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ تغییر یافته، نسخ شده است.

در این که اگر مردی با اجازه دادگاه ازدواج مجدد کرده باشد آیا همسر اول او می تواند به استناد بند ۱۲ شرط ضمن عقد سند ازدواج طلاق بگیرد، توضیحات کاملی در مطلبی با عنوان “طلاق به دلیل ازدواج مجدد شوهر” ارائه شده است.

ممکن است سوال شود در چه مواردی مرد می تواند به دادگاه مراجعه کند و اجازه ازدواج مجدد تحصیل کند. در این خصوص مستند ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ می باشد.

برای مشاوره حقوقی با وکیل خانواده می توانید با ما تماس بگیرید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. زهرا لک

  با سلام
  قانون به مردها این اجازه را بدهد حتی بدون اجازه همسر اول در صورتی که مرد توان مالی دارد زن دوم اختیار کند و زنان بی سرپرست هم تکیه گاه داشته باشند چون زن های بی همسر نیاز شدید عاطفی به مردها دارن درسته که نیاز جنسی هم مهم است ولی برای زن ها ساپورت عاطفی خیلی مهم است ونیاز به مرد دارند با تشکر

 2. ثریا تاتاری

  به همان ترتیب که ازدواج و یا صیغه زن با مرد دیگر حرام و تا ابد به مرد دوم حرام است و قانون، مجازات برای ازدواج مجدد زن، بدون اذن همسر اولش بصورت صیغه موقت یا دائم را لازم می‌داند باید این حکم درباره مردان نیز جاری باشد چه شرعا و چه قانونا.
  حکام محترم به نفع خود قانون وضع می‌کنند
  زنان هم میل به چند شوهری دارند و تنوع طلبی در همه ی موجودات عالم هست چنانچه زنی تمکن مالی داشته باشد می‌تواند چند مرد را تحت سرپرستی و حمایت خود قرار داده و از گناه نیز باز دارد!!!!!

 3. یک زن

  این اصلا درست نیست ک زنی با بدبختی زندگی را نگه دارد و با بیتوجهی بگذراند.. بخدا ظلم است، اگر زنی بیوه است با مردی ک زن ندارد باشد ن با مردی ک زن و بچه دارد، زنها از این نمیگذرند، شما ک میگید زن نیازشه مرد میتونه بیاد منو بگیره ک بیوه ام خب نرو تو زندگی زنه بیچاره سوار شو برو پیدا کن و بساز زندگیتو.تمام

... ...