قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

مهریه عندالاستطاعه و هر چه در مورد آن باید بدانید

 • ۱۵ خرداد ۱۴۰۰
 • بروزرسانی: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰
 • 17 نظر
 • 6 دقیقه
 • 109785 نفر

هر چیزی که اصطلاحا مالیت داشته باشد می تواند با توافق به عنوان مهریه قرار گیرد اگرچه که امروزه بنا بر مصالحی از جمله کاهش ارزش وجه رایج در طول زمان، رایج شده است که سکه بهار آزادی به عنوان مهریه قرار گیرد اما هر چه زوجین به عنوان مهریه انتخاب کنند می توان برای پرداخت آن مدت قرار داد. مثلا فرض کنید مهریه ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی در عقدنامه مندرج می شود ولی طرفین در همان عقدنامه یا توافق مکتوب دیگری مقرر می کنند تا ۵ سال اول زندگی مشترک زوجه حق مطالبه آن را نداشته باشد. در این مطلب به بحث مهریه عندالاستطاعه می پردازیم و توضیح کامل در این زمینه به شما دوستان می دهیم

چندی قبل با پرونده ای مواجه شدم که مدتی بعد از زندگی مشترک زوج سه دانگ منزل مسکونی خود را در ازای مهریه همسر به انتقال داده بود و ضمن اقرارنامه دریافت نیمی از مهریه، زوجه حق مطالبه نیمی دیگر از مهریه را تا ۱۵ سال آینده از خود ساقط کرده بود. بگذریم…

اما به غیر از این که مهریه می تواند مدت داشته باشد می تواند پرداخت آن موکول به داشتن استطاعت مالی مرد (زوج) گردد که در واقع همان مهریه عندالاستطاعه است به عبارت دیگر تعداد دقیق مهریه توافق شده در عقدنامه قید می گردد ولی زمانی زن مستحق دریافت آن است که استطاعت مالی زوج را اثبات نماید.

بحث مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه در سال های اخیر با توجه به بخش نامه ثبتی ابلاغ شده به دفاتر رسمی ازدواج قوت گرفته است و سر دفتر ازدواج با توافق زوجین می تواند نوع مهریه را به جای عندالمطالبه، عندالاستطاعه بنویسید حتی می توان از کل مهریه بخشی را عندالمطالبه نوشت و بخش دیگر را عندالاستطاعه و در این خصوص نیز منعی وجود ندارد.

فرض کنید کل مهریه ۳۰۰ سکه تمام بهار آزادی است که ۱۱۰ سکه آن عندالمطالبه و باقی مانده عندالاستطاعه …

شرایط گرفتن مهریه عندالاستطاعه

بدیهی است که اگر مهریه عندالاستطاعه باشد زن در صورتی می تواند مهریه را دریافت کند که مالی به غیر از مستثنیات دین، به دادگاه یا اجرای ثبت برای توقیف معرفی کند البته این مال می تواند منقول مثل خودرو، وجه نقد در حساب بانکی و یا غیر منقول (ملک) باشد. اگر زوج کارمند باشد توقیف ۴/۱ یا ۳/۱ حقوق با توجه به فرزند داشتن او، امکان پذیر است آنچه در مهریه عندالاستطاعه اهمیت دارد این که اعمال ماده ۳ قانون محکومیت های مالی (جلب) زوج وجود ندارد و دادخواست اعسار از پرداخت مهریه نیز در این جا معنایی ندارد.

مطلب مرتبط :   طلاق توافقی اقلیت های دینی

زوجین با توافق حتی بعد از عقد هم می توانند مهریه را از عندالمطالبه به عندالاستطاعه و یا بالعکس تبدیل کنند.

علی رغم این که سر دفتران ازدواج در کشور ما عمدتا از صالحین و متدینین می باشند در زمان اجرای صیغه عقد نکاح و نگارش عقد نامه در خصوص عندالمطالبه یا عندالاستطاعه بودن مهریه به زوجین توضیح لازم را می دهند ولی در مواردی نادر دیده شده است که سر دفتر ازدواج که از آشنایان زوج بوده است بدون این که توضیح بدهد مهریه را در سند ازدواج عندالاستطاعه نوشته است و زوجه نیز چون اطلاعات حقوقی نداشته و یا نوشته را مطالعه نکرده صرفا امضاء کرده است.

مهریه مندرج در عقدنامه زوجین این پرونده ۳۱۴ سکه تمام بهار آزادی عندالاستطاعه بود. با مراجعه زوج به دفتر وکالت و انعقاد قرارداد و اعطای وکالت، وکیل زوج با توجه به محل اقامت زوجه؛ دادخواست تمکین به طرفیت زوجه تقدیم دادگاه می کند. شعبه ۴ حقوقی شهریار پس از ابلاغ نسخه ثانی دادخواست به خوانده جلسه رسیدگی تشکیل می دهد… وکیل خواهان (زوج) اظهار می دارد حسب سند نکاحیه شماره… مورخ… زوجین در عقد نکاح دایم یکدیگرند و از وظایف زوجه تمکین عام و خاص می باشد و بر طبق اجاره نامه ای که هم اکنون تقدیم دادگاه می گردد خانه ای جهت شروع زندگی مشترک تهیه شده است و از دادگاه تقاضای تمکین زوجه را می کند.

در ادامه وکیل زوجه (خوانده) که در جلسه دادرسی اعلام وکالت کرده بود، خطاب به دادگاه اظهار می دارد که موکله اش دوشیزه می باشد و حسب قانون دارای حق حبس است و تا تمام مهریه از جانب زوج پرداخت نشود، حاضر به تمکین نمی باشد. در ادامه وکیل خواهان استدلال می کند که حق حبس زن در صورتی است که مهریه عندالمطالبه باشد در حالی که در اینجا مهریه عندالاستطاعه است و خوانده دلیلی برای استطاعت زوج ارایه نکرده است…

درنهایت دادگاه به این استدلال که زوجه دارای حق حبس است و عندالمطالبه و عندالاستطاعه بودن مهریه، اسقاط این حق را نمی کند حکم بر بطلان دعوی صادر می کند. پس از صدور حکم، وکیل خواهان در فرجه ۲۰ روزه قانونی دادخواست تجدید نظرخواهی تقدیم دادگاه می کند که پس از تبادل لوایح، پرونده به شعبه ۲۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع می شود که شعبه مذکور ضمن پذیرش اعتراض وکیل زوج رای بدوی را نقض و رای بر تمکین زوجه به شرح ذیل صادر می کند:

مطلب مرتبط :   شرایط گرفتن زن دوم - شرایط ازدواج مجدد مرد

«…با توجه به محتویات پرونده و ملاحظه لوایح طرفین، رای دادگاه بدوی با عنایت به مستندات موجود در پرونده مستحق نقض است زیرا با عندالاستطاعه بودن مهریه، در هنگام عقد نکاح زوجه پذیرفته است که زوج توان مالی پرداخت مهریه را در زمان انعقاد عقد ندارد و اگر زوجه بعد از آن اراده مطالبه مهریه را داشته باشد ابتدا باید به واسطه معرفی مال یا راه دیگر، تمکن مالی زوج را به اثبات برساند…لذا زوجه با قید الستطاعه بودن مهریه و پذیرفتن آن به عنوان شرط ضمن عقد، حق حبس خود را زایل کرده است و نمی تواند از حق حبس استفاده نماید. این دادگاه با عنایت بر مراتب فوق به استناد ماده ۳۵۸ قانون آیین دادرسی مدنی حکم بدوی را نقض و به استناد ماده ۱۰۸۵ ناظر به ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی زوجه را به مراجعه به منزل مشترک و تمکین در حق زوج محکوم می نماید، این رای قطعی است.

رویه عملی مهریه عند الاستطاعه در سال ۱۴۰۰

۱- رجوع زوجه یا وکیل او به دفتر رسمی ثبت ازدواج. ممکن است که زوجین در هر شهری عقد کرده باشند ولی بعدا محل زندگی عوض شده باشد اما نکته اینجاست که شروع کار یعنی درخواست صدور اجراییه با دفتر رسمی ازدواج محل وقوع عقد است.

۲-بعد از صدور اجراییه به نشانی اعلامی زوج در عقدنامه برای ادامه کار بایستی به واحد مهریه اداره ثبت اسناد شهر محل صدور اجراییه مراجعه کرد اگر مالی در آن شهر باشد که معرفی میشود و توقیف میگردد و حتی میتوان درخواست ممنوع الخروجی کرد

۳- اگر اموال در شهر دیگری است باید تقاضای نیابت به اداره ثبت اسناد آن شهر تقاضا کرد

۴- اگر مالی توقیف شود و از مستثنیات دین نباشد مال کارشناسی میشود و به مزایده گذاشته خواهد شد.

۵-اگر مالی نباشد و در این خصوص یعنی به دست آوردن اموال با استعلام چیزی به دست نیاید گواهی برای مراجعه به دادگاه به تقاضای زوجه یا وکیل صادر خواهد شد

۶- مهریه عندالاستطاعه مطلقا جلب ندارد

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مجید

  خسته نباشید، معنی مهریه عندالاستطاعه چیست؟

  1. گروه وکلای پارسای

   عندالاستطاعه عربی است به معنی اینکه وقتی او مستطیع شد و استطاعت مالی پرداخت مهریه را پیدا کرد آن هنگام مهریه پرداخت شود.

 2. مهری

  من در سال ۱۳۸۲ ازدواج کردم و الان یک دختر ۱۰ ساله دارم ولی همسرم اصرار به طلاق توافقی دارد و من هم راضی نیستم، آیا میتونه بدونه رضایت من طلاق بده در ضمن مهریه عندالاستطاعه تکلیف مهریه عندالاستطاعه در طلاق چگونه است؟

  1. گروه وکلای پارسای

   درود بر شما
   ۱٫ اگر رضایت به طلاق توافقی ندارید شوهر می تواند دادخواست یک طرفه طلاق بدهد و با پرداخت حقوق مالی شما علی رغم مخالفت شما طلاق بدهد.
   ۲٫ اگر شوهرتان استطاعت پرداخت مهریه راداشته باشد که بایستی پرداخت کند در غیر این صورت بعد از صدور حکم طلاق بر ذمه ایشان باقی می ماند تا زمانی که اموالی از او بدست آورید و استطاعت پرداخت را ثابت کنید.

 3. ناشناس

  سلام‌خسته نباشید
  من‌تو شرایط مهریه ام حق طلاق رو از همسرم خواستم‌‌. اونم گفت به شرطی حق طلاق رو بهت میدم که تو هم مهریه رو عندالاستطاعه کنی
  به نظرتون این جوری خوبه؟ یا حق طلاق نداشته باشم ولی مهریه رو عندالمطالبه بگیرم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   به نظر می آید که این تصمیم شخصی باشد که کدام برایتان مطلوب است

 4. سیمین سم

  سلام
  من مهریه م عندالاستطاعه هستش ، و مقدارش زیاده،
  همسرم خانه و ماشین داره که ارزش پولی اون ها از مهریه من کمتره،
  آیا من میتونم با اثبات این موضوع ( داشتن خانه و ماشین) بخشی از مهر رو ازش بگیرم!؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر یک منزل مسکونی در حد شان زوج وجود دارد که از طریق مهریه قابل توقیف نیست ولی امکان توقیف خودرو وجود دارد

 5. m

  سلام
  من و همسرم بعد از ۲ سال بصورت توافقی جدا شدیم و مهریه من ۱۴ سکه بصورت عندالاستطاعه هست و همسرم ملک یا ماشین به نام خودش نداره ولی پدرش رییس حوزه علمیه یکی از شهرهاست و اموال داره
  بعد از طلاق خانواده من طردم کردن و بسختی دارم زندگی میکنم
  راهی هست که مهریه خودم رو بگیرم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر مهریه عندالاستطاعه باشد و شوهر مالی نداشته باشد معمولا نمی توان کاری کرد.

 6. لیلا

  سلام
  من ۱۵سال ازدواج کردم دوتا پسر ۱۳و۶ساله دارم میخواستم بدونم وراهنمایی کنید. که الان دوسال طلاق عاطفی داریم و هیچ رابطه جنسی نداشتیم و عسر وحرج قرار می گیرد بره و همچنین بیماری پسوریازیس دارن محدود شش ماه رفت و آمد با خانواده من ندارد و فحاشی می‌کنه نسبت. به. پدر و مادر من و اکثر مواقع مسافرت‌های خارج از کشور میرن ویک ماه تا دو ماه طول می‌کشه وتمام بار زنگی رو دوش من هست میشه راهنماییم کنید چه جوری میشه حق و حقوقم بتونم بگیرم متشکرم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر تصمیم قطعی دارید به نظر دلایل برای طلاق کافیست، توصیه می کنیم به وکیل دادگستری مراجعه کنید.

 7. فاطمه

  سلام خسته نباشین
  من مطالبه مهریه کردم و و در عقدنانه ۱۱۴ سکه و مبلغ طلاجات و لوازم عندالمطالبه هستش
  رای که صادر شده ،۱۱۰ سکه مهریه رو قسط بندی کردن سالی یک سکه، بقیه سوه ها و وجه نقد در عقدنامه رو رای عندالستطاعه دادن؟
  وشوهر من کارمند هستش اما اموالم به اسم ندارن
  الان سالی یک سکه پرداخت میکنن، قبل قسط بندی یک چهارم حقوق توقیف کردن بلافاصله که قسط بندی مهریه شد حقوق آزاد شد،
  آیا راهی وجود نداره که وجه نقد قید شده در عقدنامه که رای عندالاستطاعه باتوحه به کارمند بودنشون قسط بندی شود..
  ممنون میشم راهنمایی کنین🙏🏻

 8. سین ب

  مهریه من ۴۰۰ سکه و عندالمطالبه و عندالاستطاعه هست،البته بدون آگاهی من عندالاستطاعه نوشته شده،یک منزل مسکونی داریم سه دنگ پدرم برام خریده سه دنگ برای همسرمه،حدود سهم همسرم یک میلیارد و سیصد هست،یک منزل هم در کرج داره به ارزش حدودی نهصد میلیون،یک قطعه زمین با هم خریدیم که چهار دنگ برای من و دو دنگ ایشون هست،سهم ایشون حدود دویست میلیون هست،سهم من با پول خودم بوده و یک هزاری از همسرم نیست.من چقدر از مهریه ام رو میتونم بگیرم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   به غیر از منزل محل سکونت ایشان، مابقی اموال ایشان قابل توقیف و وصول مهریه ار آن طریق است.

 9. وکیل

  “مهریه را همه دادند و همه نیز گرفتند”
  سلام علیکم برادران گرامی با توجه به اینکه در زمان عقد نکاح در سند ازدواج عنوان «عندالاستطاعه» به جای عنوان عندالمطالبه درج و نوشته شده باشد ، در صورتی می تواند زوجه مهریه را مطالبه نماید که ملائت و توانایی پرداخت زوج را در دادگاه خانواده با دلیل ، مدرک و سند معتبر به اثبات برساند که البته باید این اسناد ارائه شده توسط زوجه الزاماً غیر از مستثنیات دِین باشد لذا اگر بتواند ثابت نماید زوج محکوم به پرداخت مهریه می گردد و باید الزاماً بپردازد ولی، ولی، ولی اگر زوجه نتواند استطاعت و توانایی مالی زوج را به اثبات برساند (به عنوان مثال زوجی که هیچ سندی به نامش نیست و پولی هم در بانک جهت توقیف ندارد و کارمند هم نباشد که بتواند زوجه یک چهارم آن را به نفع خودش مسدود نماید) در اینحال مطالبه مهریه معلق و منتفی می ماند و زوجه هیچ گونه اقدامی جهت درخواست مهریه و اعمال فشار به زوج را نخواهد داشت البته این فرایند تا زمان استطاعت زوج به قوت خود باقی است مگر آنکه شرایط مالی جدیدی برای زوج پیش بیاید و زوج مستطیع و متمکن شود و الا اگر تا پایان عمرِزوج هم زوج مستطیع نشود امکان مطالبه مهریه برای زوجه به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی وجود ندارد. ضمناً در مورد مهریه های «عندالاستطاعه» به شرط عدم استطاعت و فقدان توانایی مالی زوج ، زوجه : ۱- حق حبس ندارد (موضوع ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی ملغی می شود) ۲- زوج زندان نمی شود(زوجه حق جلب زوج را نخواهد داشت) ۳- مهریه تقسیط نمی شود ۴- زوج ممنوع الخروج نمی شود و خلاصه هر اهرم فشاری را که زوجه می توانست به واسطه مهریه های سنگین و نامعقول به زوج وارد آورد و پایه های زندگی مشترک را متزلزل و بلکه تخریب نماید از کار انداخت و بلااثر نمود و موجب تحکیم خانواده ها گردید. «والسّلامُ عَليكُم و رَحمة اللهِ و بَركاتُه»

 10. مجید مجیدی

  ممنون از صداقت در گفتار و راهنمایی که می کنید .دقیقا پسر من با هم دانشگاهی که داشت دوست شدن و دخترخانم طرح دوستی رو ریخته بود و بقولی سیریش شده بود که باهم ازدواج کنیم و قاپ پسرم رو دزدید .هرچی ماهم سفارش و نصیحت کردیم ازدواج اینچنینی دوام نداره توجه نکرد . و به خواستش احترام گذاشتیم اما چون توانایی مالی زیادی نداشت مهریه رو عندالعستطاعه قبول کردیم و چقدر بهشون بر خورد .بعد از دوسال عقد و پایان درس. پسرم با شناختی که از خوانوادش و دختر در طول این دو سالی پیدا کرد گفت شروع زندگی با این دختر به مشکل میخرم چون دختر دست بزن و خودسر بود .فعلا دادگاه امروز باتوجه به درخواست پسرم رای به طلاق داد اما در خصوص نحوه و میزان پرداخت مهریه دادگاه چیزی ننوشته .حالا با توجه به فرمایشات شما فکر کنم باید از سوی زوجه اموالی معرفی کنه تا میزان اقساط مهریه مشخص شود . که زوج و زوجه هر کدام فقط سه دانگ آپارتمان دارد که اون هم زوج خریده و فعلا بدلیل بدهی در رهن مستاجر هست . تا ببینم خدا چی بخواد و دادگاه برای سه دانگ زوج چه تصمیمی بگیره

... ...