فقط تهران و کرج 021-44033677 021-44963487 026-34214440 026-34214441
قبول وکالت فقط برای تهران و کرج

مهریه عندالاستطاعه و هر چه در مورد آن باید بدانید

مهریه عندالاستطاعه و هر چه در مورد آن باید بدانید

 • ۱۵ خرداد ۱۳۹۷
 • ۱۶ مهر ۱۳۹۷
 • 12 نظر
 • 63915 بازدید

هر چیزی که اصطلاحا مالیت داشته باشد می تواند با توافق به عنوان مهریه قرار گیرد اگرچه که امروزه بنا بر مصالحی از جمله کاهش ارزش وجه رایج در طول زمان، رایج شده است که سکه بهار آزادی به عنوان مهریه قرار گیرد اما هر چه زوجین به عنوان مهریه انتخاب کنند می توان برای پرداخت آن مدت قرار داد. مثلا فرض کنید مهریه ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی در عقدنامه مندرج می شود ولی طرفین در همان عقدنامه یا توافق مکتوب دیگری مقرر می کنند تا ۵ سال اول زندگی مشترک زوجه حق مطالبه آن را نداشته باشد. در این مطلب به بحث مهریه عندالاستطاعه می پردازیم و توضیح کامل در این زمینه به شما دوستان می دهیم

چندی قبل با پرونده ای مواجه شدم که مدتی بعد از زندگی مشترک زوج سه دانگ منزل مسکونی خود را در ازای مهریه همسر به انتقال داده بود و ضمن اقرارنامه دریافت نیمی از مهریه، زوجه حق مطالبه نیمی دیگر از مهریه را تا ۱۵ سال آینده از خود ساقط کرده بود. بگذریم…

اما به غیر از این که مهریه می تواند مدت داشته باشد می تواند پرداخت آن موکول به داشتن استطاعت مالی مرد (زوج) گردد که در واقع همان مهریه عندالاستطاعه است به عبارت دیگر تعداد دقیق مهریه توافق شده در عقدنامه قید می گردد ولی زمانی زن مستحق دریافت آن است که استطاعت مالی زوج را اثبات نماید.

بحث مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه در سال های اخیر با توجه به بخش نامه ثبتی ابلاغ شده به دفاتر رسمی ازدواج قوت گرفته است و سر دفتر ازدواج با توافق زوجین می تواند نوع مهریه را به جای عندالمطالبه، عندالاستطاعه بنویسید حتی می توان از کل مهریه بخشی را عندالمطالبه نوشت و بخش دیگر را عندالاستطاعه و در این خصوص نیز منعی وجود ندارد.

فرض کنید کل مهریه ۳۰۰ سکه تمام بهار آزادی است که ۱۱۰ سکه آن عندالمطالبه و باقی مانده عندالاستطاعه …

بدیهی است که اگر مهریه عندالاستطاعه باشد زن در صورتی می تواند مهریه را دریافت کند که مالی به غیر از مستثنیات دین، به دادگاه یا اجرای ثبت برای توقیف معرفی کند البته این مال می تواند منقول مثل خودرو، وجه نقد در حساب بانکی و یا غیر منقول (ملک) باشد. اگر زوج کارمند باشد توقیف ۴/۱ یا ۳/۱ حقوق با توجه به فرزند داشتن او، امکان پذیر است آنچه در مهریه عندالاستطاعه اهمیت دارد این که اعمال ماده ۳ قانون محکومیت های مالی (جلب) زوج وجود ندارد و دادخواست اعسار از پرداخت مهریه نیز در این جا معنایی ندارد.

مطلب مرتبط :   رجوع از فدیه در طلاق خلع

زوجین با توافق حتی بعد از عقد هم می توانند مهریه را از عندالمطالبه به عندالاستطاعه و یا بالعکس تبدیل کنند.

علی رغم این که سر دفتران ازدواج در کشور ما عمدتا از صالحین و متدینین می باشند در زمان اجرای صیغه عقد نکاح و نگارش عقد نامه در خصوص عندالمطالبه یا عندالاستطاعه بودن مهریه به زوجین توضیح لازم را می دهند ولی در مواردی نادر دیده شده است که سر دفتر ازدواج که از آشنایان زوج بوده است بدون این که توضیح بدهد مهریه را در سند ازدواج عندالاستطاعه نوشته است و زوجه نیز چون اطلاعات حقوقی نداشته و یا نوشته را مطالعه نکرده صرفا امضاء کرده است.

مهریه مندرج در عقدنامه زوجین این پرونده ۳۱۴ سکه تمام بهار آزادی عندالاستطاعه بود. با مراجعه زوج به دفتر وکالت و انعقاد قرارداد و اعطای وکالت، وکیل زوج با توجه به محل اقامت زوجه؛ دادخواست تمکین به طرفیت زوجه تقدیم دادگاه می کند. شعبه ۴ حقوقی شهریار پس از ابلاغ نسخه ثانی دادخواست به خوانده جلسه رسیدگی تشکیل می دهد… وکیل خواهان (زوج) اظهار می دارد حسب سند نکاحیه شماره… مورخ… زوجین در عقد نکاح دایم یکدیگرند و از وظایف زوجه تمکین عام و خاص می باشد و بر طبق اجاره نامه ای که هم اکنون تقدیم دادگاه می گردد خانه ای جهت شروع زندگی مشترک تهیه شده است و از دادگاه تقاضای تمکین زوجه را می کند.

در ادامه وکیل زوجه (خوانده) که در جلسه دادرسی اعلام وکالت کرده بود، خطاب به دادگاه اظهار می دارد که موکله اش دوشیزه می باشد و حسب قانون دارای حق حبس است و تا تمام مهریه از جانب زوج پرداخت نشود، حاضر به تمکین نمی باشد. در ادامه وکیل خواهان استدلال می کند که حق حبس زن در صورتی است که مهریه عندالمطالبه باشد در حالی که در اینجا مهریه عندالاستطاعه است و خوانده دلیلی برای استطاعت زوج ارایه نکرده است…

مطلب مرتبط :   شرط ضمن عقد تملیک سه دانگ منزل توسط زوج در آینده به عنوان مهریه

درنهایت دادگاه به این استدلال که زوجه دارای حق حبس است و عندالمطالبه و عندالاستطاعه بودن مهریه، اسقاط این حق را نمی کند حکم بر بطلان دعوی صادر می کند. پس از صدور حکم، وکیل خواهان در فرجه ۲۰ روزه قانونی دادخواست تجدید نظرخواهی تقدیم دادگاه می کند که پس از تبادل لوایح، پرونده به شعبه ۲۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع می شود که شعبه مذکور ضمن پذیرش اعتراض وکیل زوج رای بدوی را نقض و رای بر تمکین زوجه به شرح ذیل صادر می کند:

«…با توجه به محتویات پرونده و ملاحظه لوایح طرفین، رای دادگاه بدوی با عنایت به مستندات موجود در پرونده مستحق نقض است زیرا با عندالاستطاعه بودن مهریه، در هنگام عقد نکاح زوجه پذیرفته است که زوج توان مالی پرداخت مهریه را در زمان انعقاد عقد ندارد و اگر زوجه بعد از آن اراده مطالبه مهریه را داشته باشد ابتدا باید به واسطه معرفی مال یا راه دیگر، تمکن مالی زوج را به اثبات برساند…لذا زوجه با قید الستطاعه بودن مهریه و پذیرفتن آن به عنوان شرط ضمن عقد، حق حبس خود را زایل کرده است و نمی تواند از حق حبس استفاده نماید. این دادگاه با عنایت بر مراتب فوق به استناد ماده ۳۵۸ قانون آیین دادرسی مدنی حکم بدوی را نقض و به استناد ماده ۱۰۸۵ ناظر به ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی زوجه را به مراجعه به منزل مشترک و تمکین در حق زوج محکوم می نماید، این رای قطعی است»

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

12 پاسخ به “مهریه عندالاستطاعه و هر چه در مورد آن باید بدانید”

 1. مجید گفت:

  خسته نباشید، معنی مهریه عندالاستطاعه چیست؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   عندالاستطاعه عربی است به معنی اینکه وقتی او مستطیع شد و استطاعت مالی پرداخت مهریه را پیدا کرد آن هنگام مهریه پرداخت شود.

 2. مهری گفت:

  من در سال ۱۳۸۲ ازدواج کردم و الان یک دختر ۱۰ ساله دارم ولی همسرم اصرار به طلاق توافقی دارد و من هم راضی نیستم، آیا میتونه بدونه رضایت من طلاق بده در ضمن مهریه عندالاستطاعه تکلیف مهریه عندالاستطاعه در طلاق چگونه است؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   درود بر شما
   ۱٫ اگر رضایت به طلاق توافقی ندارید شوهر می تواند دادخواست یک طرفه طلاق بدهد و با پرداخت حقوق مالی شما علی رغم مخالفت شما طلاق بدهد.
   ۲٫ اگر شوهرتان استطاعت پرداخت مهریه راداشته باشد که بایستی پرداخت کند در غیر این صورت بعد از صدور حکم طلاق بر ذمه ایشان باقی می ماند تا زمانی که اموالی از او بدست آورید و استطاعت پرداخت را ثابت کنید.

 3. ناشناس گفت:

  سلام‌خسته نباشید
  من‌تو شرایط مهریه ام حق طلاق رو از همسرم خواستم‌‌. اونم گفت به شرطی حق طلاق رو بهت میدم که تو هم مهریه رو عندالاستطاعه کنی
  به نظرتون این جوری خوبه؟ یا حق طلاق نداشته باشم ولی مهریه رو عندالمطالبه بگیرم؟

 4. سیمین سم گفت:

  سلام
  من مهریه م عندالاستطاعه هستش ، و مقدارش زیاده،
  همسرم خانه و ماشین داره که ارزش پولی اون ها از مهریه من کمتره،
  آیا من میتونم با اثبات این موضوع ( داشتن خانه و ماشین) بخشی از مهر رو ازش بگیرم!؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اگر یک منزل مسکونی در حد شان زوج وجود دارد که از طریق مهریه قابل توقیف نیست ولی امکان توقیف خودرو وجود دارد

 5. m گفت:

  سلام
  من و همسرم بعد از ۲ سال بصورت توافقی جدا شدیم و مهریه من ۱۴ سکه بصورت عندالاستطاعه هست و همسرم ملک یا ماشین به نام خودش نداره ولی پدرش رییس حوزه علمیه یکی از شهرهاست و اموال داره
  بعد از طلاق خانواده من طردم کردن و بسختی دارم زندگی میکنم
  راهی هست که مهریه خودم رو بگیرم؟

 6. لیلا گفت:

  سلام
  من ۱۵سال ازدواج کردم دوتا پسر ۱۳و۶ساله دارم میخواستم بدونم وراهنمایی کنید. که الان دوسال طلاق عاطفی داریم و هیچ رابطه جنسی نداشتیم و عسر وحرج قرار می گیرد بره و همچنین بیماری پسوریازیس دارن محدود شش ماه رفت و آمد با خانواده من ندارد و فحاشی می‌کنه نسبت. به. پدر و مادر من و اکثر مواقع مسافرت‌های خارج از کشور میرن ویک ماه تا دو ماه طول می‌کشه وتمام بار زنگی رو دوش من هست میشه راهنماییم کنید چه جوری میشه حق و حقوقم بتونم بگیرم متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالات خود را در نظرات مطالب اینستاگرام از ما بپرسید (کلیک کنید)