برای تماس کلیک کنید 021-77938057 021-44033677 021-77910821 021-44963487
قبول وکالت فقط برای تهران

اگر مردی پولی به حساب همسرش واریز کرده باشد می توان بگوید بابت مهریه بوده است؟

اگر مردی پولی به حساب همسرش واریز کرده باشد می توان بگوید بابت مهریه بوده است؟

  • ۱۵ خرداد ۱۳۹۷
  • ۱۴ مهر ۱۳۹۷
  • 2 نظر
  • 9324 بازدید
اگر مردی پولی به حساب همسرش واریز کرده باشد می توان بگوید بابت مهریه بوده است؟
4.5 (90%) 4 نظر

فرض کنید که مردی وجوهی را به حساب همسرش واریز کرده است و مدرک واریزی یا پرینت حساب را در اختیار دارد اما بعد از مدتی همسرش (زوجه) مهریه مندرج در عقدنامه را از طریق دادگاه مطالبه می کند و پس از تشکیل جلسه دادگاه، زوج ادعا می نماید که بر طبق این رسید ها این مبالغ را به حساب زوجه واریز کرده است ولی رسیدی ندارد که از بابت مهریه بوده است و در مقابل زوجه جواب می دهد که پول های واریز شده ارتباطی به مهریه ندارد و به من هبه شده است. تکلیف قاضی دادگاه در مقام قضاوت چیست؟

ماده ۲۶۵ قانون مدنی مقرر کرده است: « هر کس مالی به دیگری بدهد ظاهر، در عدم تبرع است بنابراین اگر کسی چیزی به دیگری بدهد بدون این که مقروض آن چیز باشد می‌تواند استرداد کند.»

یعنی این که پرداخت پول به دیگری اماره نشانه مدیون بودن پرداخت کننده است و در مقام پرداخت دین، پول را به حساب دیگری پرداخت کرده است.

ماده ۲۸۲ قانون مدنی نیز مقرر کرده است: « اگر کسی به یک نفر دیون متعدده داشته باشد، تشخیص این که تأدیه از بابت کدام دین است با مدیون می‌باشد. »

در این جا اگر زوجه نتواند دلیل و مدرکی ارائه کند که واریز پول ها از چه بابت بوده است شوهر می تواند از مواد قانونی مذکور بهره بگیرد و آن را بابت مهریه محاسبه کند. در این خصوص نشست قضایی برگزار شده است که به اتفاق آراء نظر قضات و کمیسیون مربوطه چنین بوده است که مطابق ماده ۲۶۵ و ۲۸۲ قانون مدنی ادعای زوجه خلاف ظاهر است و او باید اثبات کند که وجوهی که به وی داده شده است هبه بوده و مهریه نبوده است.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

2 پاسخ به “اگر مردی پولی به حساب همسرش واریز کرده باشد می توان بگوید بابت مهریه بوده است؟”

  1. حامد گفت:

    سلام و درود.
    چنانچه بعد از صدور حکم اعسار و تقسیط مهریه،زوج رسیدهای واریزمبالغی در همان حدود( پیش پرداخت و اقساط” “و کمی تاخیر حوالی تاریخ سررسیدها) به حساب زوجه را در دست داشته باشد؛مورد تایید است یا حتماً میبایست طی فیش های صادره که در محاکم جهت پرداخت صادر میشود وصول گردد؟چند سالی است که پرداخت کردم که با گفته یه بنده خدایی که بعد از تشکیل پرونده، قاضی قبول نمیکنه الان شک کردم نکنه سر لجبازی بعداً دوباره مدعی بشه! هر چند فی الحال با خوبی و خوشی زندگی میکنیم ولی کارم محکم باشه دوباره دادنش دیگه !!!

    • گروه وکلای پارسای گفت:

      سلام
      تا به تعبیر خودتان به هم خوب و خوش هستتید و اقساط مهریه را هم به حسابش واریز کردید خوب است که رسیدی از ایشان در این خصوص اخذ کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *