قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

استرداد هدایای (طلاجات) زوجین پس از طلاق

 • ۱۸ خرداد ۱۳۹۷
 • بروزرسانی: ۸ بهمن ۱۳۹۷
 • 16 نظر
 • 5 دقیقه
 • 137961 نفر

در این مطلب وکیل خانواده گروه وکلای پارسای سعی کرده است که به سادگی آنچه در خصوص دادخواست استرداد طلا و جواهرات، استرداد هدایا به عنوان مثال طلاجات توسط زوج، قانون استرداد هدایا و طلاجات و پس گرفتن طلا بعد از طلاق لازم است را به صورت مستدل پاسخ بدهد.

استرداد هدایا در دوره نامزدی که منجر به ازدواج نشده است

قانون مدنی در مواد ۱۰۳۷ الی ۱۰۴۰ به این موضوع پرداخته است دوران نامزدی دوره ای است که مراسم خواستگاری انجام شده است ولی هنوز منجر به وقوع عقد نکاح نشده است باید توجه کرد از لحاظ قانونی این دوران را که هنوز زوجیت تشکیل نشده است با دوران عقد یعنی حد فاصل وقوع عقد نکاح و شروع زندگی مشترک را نباید با هم اشتباه گرفت. مواد مذکور در خصوص استرداد هدایای نامزدی صرفا مختص دوران نامزدی است و نه دوران عقد. بر طبق قانون هر یک از نامزد ها تاکید می کنم هر یک از نامزد ها و نه والدین آن ها می تواند اگر نامزدی به هم بخورد و منجر به وصلت نشود هدایایی را که به طرف دیگر یا والدین او داده مسترد نماید. اگر بخشی از هدایا موجود نباشد قیمت آن ها پرداخت می شود.

نکته: اگر دوران نامزدی یکی از نامزد ها فوت کند از مقررات مذکور نمی توان استفاده کرد.

استرداد هدایا در نامزدی که منجر به ازدواج شده است

همانطور که گفته شد مواد ۱۰۳۷ الی ۱۰۴۰ قانون مدنی در خصوص استرداد هدایایی است که در دوره نامزدی داده شده و منجر به وصلت نشده است اما اگر منجر به وصلت (عقد نکاح) شود برای استرداد هدایا باید به عمومات یعنی مقررات عقد هبه موضوع مواد ۷۹۵ الی ۸۰۷ قانون مدنی مراجعه کرد.

یکی از مواردی که بر طبق بند ۲ ماده ۸۰۳ قانون مدنی رجوع به هبه امکان پذیر نیست موردی است که هبه معوض باشد توجه داشته باشید که عوض هبه می تواند مادی یا معنوی باشد. نظر غالب در رویه قضایی این است با وقوع عقد نکاح دیگر امکان رجوع به هدایای نامزدی میسر نیست زیرا قضات محترم – به درستی – عقد نکاح را عوض معنوی هدایای داده شده در نظر می گیرند که با این وصف هبه معوض محسوب می شود و غیر قابل رجوع.

مطلب مرتبط :   سایت دادگاه خانواده تهران – ساعت کار دادگاه خانواده

در این زمینه آراء بسیاری در محاکم صادر شده است که به نمونه ای از آن که از شعبه محترم ۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران صادر شده است و رای بدوی شعبه ۱۴۸ دادگاه عمومی تهران نقص کرده است ارائه می شود:

تجدیدنظرخواهی آقای ع.م. به وکالت از خانم س.ر. به طرفیت آقای م.ر. نسبت به دادنامه شماره ۸۲۲-۱۲/۱۱/۹۰ شعبه ۱۴۸ دادگاه عمومی حقوقی تهران که به موجب آن به استرداد طلا و جواهرات و سرویس غذاخوری [و] ست حوله به شرح فاکتورهای استنادی درحق تجدیدنظرخوانده محکومیت حاصل نموده وارد است استناد و استدلال دادگاه نخستین به ماده ۱۰۳۷ قانون مدنی و قابل استرداد بودن هدایای طرفین در دوران نامزدی به جهت عدم حصول وصلت منصرف از موضوع دعوی است زیرا به موجب سند نکاحیه شماره ۵۰۴۷-دفتر رسمی ازدواج ۳۳۳ حوزه ثبت تهران طرفین زن و شوهر شرعی و قانونی بوده و پس از مدتی زندگی مشترک به دلالت دادنامه‌های ۹۶۱-۱۳/۷/۹۰ شعبه ۲۶۳ دادگاه حقوقی تهران و ۱۶۴۲-۱/۹/۹۰ شعبه ۲۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران زوجیت به طلاق انجامیده است بنابراین بر فرض صحت ادعا و اعطاکردن اقدام مذکور به تجدیدنظرخواه به جهت معوض فرض شدن هبه و هدایای دوران زندگی مشترک قابلیت استرداد ندارد و دادگاه به استناد ماده ۳۵۸ قانون آیین دادرسی مدنی و بند ۲ ماده ۸۰۳ قانون مدنی ضمن نقض دادنامه تجدیدنظرخواسته حکم به بی‌حقی تجدیدنظرخوانده صادر و اعلام می‌دارد این رأی قطعی است.

  استرداد هدایا در دوره عقد یا زندگی مشترک قبل یا بعد از طلاق

بسیار از ما سوال می شود که تکلیف طلا در طلاق چگونه است یا وضعیت حقوقی طلاهای زن بعد از طلاق چگونه است و به کرات دیده شده است که دادخواست استرداد طلا از زوجه تقدیم دادگاه شده است باید گفت که دادخواست مطالبه طلاجات در اکثر موارد به نتیجه نمی رسد، همانطور که گفته شد قانون حاکم استرداد هدایای زندگی مشترک مواد ۷۹۵ الی ۸۰۳ قانون مدنی است. خوب است به این نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه دقت شود:

مطلب مرتبط :   مراحل طلاق برای ایرانیان مقیم خارج

نظریه ۷/۲۰۶ مورخ ۱۸/۱/۷۵ سؤال: زوج به استناد فاکتورهای خرید دادخواست استرداد مقداری طلاجات و ساعت مچی که برای همسرش خریده بود می ‌نماید آیا در صورت اثبات خرید آن توسط زوج، می‌توان حکم به استرداد آن صادر کرد یا خیر؟ و اگر زوجه نیز متقابلاً دادخواست استرداد پارچه کت و شلوار و حلقه طلا و ساعت مچی مردانه داده باشد چه حکمی می‌توان صادر نمود؟

نظریه اداره کل حقوقی قوه قضائیه: «چنانچه احراز شود که تحویل طلا و جواهرات خریداری‌ شده برای زوجه یا زوج به عنوان هبه یا عاریه در اختیار طرف مقابل گذاشته شده است در صورت اول با توجه به ماده ۸۰۳ قانون مدنی و رعایت بندهای ذیل آن و در صورت دوم با در نظر گرفتن مقررات مربوط به عاریت قابل استرداد است. اما اگر ثابت شود که اشیای مذکور به صورت هبه معوض رد و بدل شده است در این صورت قابل استرداد نخواهد بود.»

با این وصف اگر زوج هدایایی را به عقد از خریده و هبه کرده است و فاکتور خرید آن ها را در اختیار دارد می تواند دادخواست رجوع از هبه و استرداد طلا به طرفیت زوجه تقدیم دادگاه کند. البته به شرط این که هبه معوض نبوده و عین مال هبه داده شده هنوز در مالکیت و اختیار زوجه باشد، قابل استرداد است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خسارات نامزدی می توانید به لینک مربوطه مراجعه کنید

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بارانا

  سلام. من دو سال از به هم خوردن نامزديم ميگذره و با اينکه گفتيم طلا و هديه هايي که بهشون داديم را پس بيارن ولي انجام ندادن . يه سري طلا و هديه هن اينجا دارن ولي ارزش مالي اينها نصف طلايي هست که من به اون آقا دادم . چطور ميتونم ملزم به عودت کنم. فاکتور هم متاسفانه ندارم

 2. fateme

  سلام .من میخام از شوهرم جدا بشم میخاستم بدونم سرویس طلا و نیم ستی که تودوران عقد برای من خریدن رو میتونن پس بگیرن یا این طلاها برای منه؟فاکتور هم دارن

 3. میلاد

  سلام.امیدوارم که مشکلتون حل شده باشه و به جدایی نرسیده باشه.باید عرض کنم خدمتتون مهریه، هبه و هدایای که مرد به زن میده صرفا برای بدست آوردن دل زن و یه عمر زندگی در صلح و صفا و آرامشه.از نظر قانونی بخوایید بدونید مسالش اینه که شما میتونید بگید طلاها هدیه و هبه از طرف همسرتون بوده و شما اونا رو فروختید و جاش طلا یا جنس دیگه ای خریدید.اگه اصل طلاها موجود باشه میتونه بگیره ولی اگه عوض شده باشه خیر.اما از قانون که بگذریم میرسیم به شرع و بحث حلال و حرام.درسته قانون میگه طلاها مال شماست.اما شما نگاه کن ببین همسرت از ته دل راضیه؟مسلما نه.اگه قرار به ادامه زندگی بود مطمئنن راضی بود و تلاشش رو میکرد تا به هر مناسبتی یه تیکه طلا اضافه کنه و دل شما رو بدست بیاره.اما حالا که ادامه زندگی میسر نیست قطعا بدون که راضی نیست و اون مال شبهه داره.در ثانی شما چطور دلت میشینه که از اون طلاها که روزی با عشق برات خریداری شده و حالا دیگه عشقی درکار نیست استفاده کنی.

 4. f@r@$

  سلام من نامزد کردم و نامزدم تودوران نامزدی مقداری لباس و اینه شمعدان و فقط حلقه ازدواج خریده میخواستم بدونم اگ طلاق بگیرم ایا باید اینه و شمعدان و لباسارو پس بدم؟؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   با سلام
   اگر ازدواج کردید خیر

 5. جلال

  سلام وقت بخیر
  بنده در دوران عقد و قبل از شروع زندگی مشترک هستیم (بدترین دوران یک زندگی که هیچ حقی نداری ولی تمام محکومیت هایی مالی شاملت میشه) ، متاسفانه با پیش اومدن مسایلی امکان سازش نشد و توافق هم تا اینجا میسر نشد و خانواده کلاهبردار زوجه اقدام به درخواست نفقه و مهریه کردن و حکم اخیرا صادر شده و من رو محکوم کردن به پرداخت ۲۱۴ سکه ناقابل + حق دولت به هر حال (آش نخورده و دهن سوخته) درخواست اعسار خواهم داد و مجبورم پرداخت کنم با حقوق ۱ و نیم میلیونی کارگری، فقط الان من یک سری طلا و جواهرات در این مدت خریده بودم و دست این خانم هست حالا اطلاع ندارم بیان ادعا کنن که عین مال نیست و غیره اما فاکتورش هست میخواستم بدونم میشه اونا رو به عنوان پیش قسط تو دادگاه همراه اعسار مطرح کنم یا باید دادخواست دیگه ای از شورا تنظیم کنم و جدا از این مقوله برم جلو.
  یکیم اینکه تو این شرایط از لحاظ قانون و فشار آوردن برا توافق در سطح خیلی کمتر که خدا هم راضی خلق خداهم راضی باشه حقی هست که بتونم درخواست کنم؟
  میگن حق حبس نداری نمیدونم از این حرفا، این چه دورانیه که من باید هم پول بدم و هیچ گ .. ی هم نتونم بخورم ای خدا

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   طلاهای خریداری شده در دادگاه از مهریه کسر نخواهد شد. اگر هدیه ای دادید می توانید دادخواست مستقل استرداد هدایا بدهید ولی توجه داشته باشید معمولا اینگونه دادواست ها بعد از عقد به نتیجه نمی رسد. اگر همسرتان حق حبس ندارد می توانید دادخواست تمکین هم بدهید

 6. مریم زارعی

  سلام
  سر یه موضوعی من دارم از همسرم ک یک ساله عقدیم و عروسی نکردیم جدا میشم او حلقه ای ک من براش خریدم رو داره ولی من همون اوایل گم کردم ،او یک گوشواره هم برام خریده جز این چیزی هدیه بهم نداده الان اون گوشواره حق منه یا اون
  میتونع ازم بگیره!؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   طلاهای خریداری برای شما متعلق به خودتان است.

 7. asal

  با سلام بعد از ٥سال بنا به دلايلى ميخوام از همسرم جدا بشم همسرم طلاهاى خودم يعنى طلاها مال خودم را بود فروخته الان فاكتور هم ندارم چگونه بايد از ايشون پس بگيرم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر بدون رضایت و اجازه شما بوده که می توانید شکایت کنید در غیر این صورت شکایت شما به نتیجه نخواهد رسید.

 8. Mahmood

  سلام
  ببخشید من و خانمم قراره از هم جدا بشیم.طلاهای خانمم رو فروختیم و سرمایه گذاری کردیم به اسم من.طلاهایی که خودم براش خریده بودم.میخواستم بدونم قانونا و شرعا این طلاها حق کیه؟ من یا خانمم؟ممنونم

 9. زهرا

  سلام من دوساله ازدواج کردم و شوهرم قبل من یکی رو طلاق داده اینبار منم میخواد طلاق بده و بهم مارک توهم و روانی بودن میخواد بزنه تا مهریه نده من چطوری میتونم مهریمو کامل بگیرم؟؟ ایا میتونه طلاها ی من رو ازم بگیره؟ایا به علت تهمت و مارک زدن و افترا میتونه منو بدون مهریه طلاق بده؟؟؟؟؟؟

 10. مینا رحمانی

  سلام شوهرم داره چیزی رو پیش خرید میکنه که تا تحویلش زمان بره و تقریبا ۸۰ درصد پولشو رو هم من دارم میدم . و شوهرم قصد داره اونو به من هبه کنه . آیا قانونی در هبه وجود داره که هیچ وقت نتونه اونو از من پس بگیره . چون من قصد فروش این ملک رو حللا حالا ها ندارم . ممنون میشم راهنمایی کنید .

 11. ساناز خسروی

  سلام وقتتون‌ بخیر من با همرسم عقد‌ موقت کردیم و ما به عنوان خانواده دختر جشن عقد هم گرفتیم و بنا بود بعد جشن عقد دائم کنیم اما ایشون مدام طفره میرفتن و قبول نکردن و حالا هم زمان عقد موقت ما تمام شده و رابطه ی ما هم بهم خورده و ایشون میگن تمامه و باید تمام طلاهایی که با کادوهای عقد خریداری شده و سرویسی که برای عقد خریدیمو پس بدید حتی سرویسی که خانوادهی خودم خریدن هم پیش اون ها مونده حالا من موندم که این وسط که اینقدر به من ظلم شد با اینکه عقد دائم نکردن ما اعتماد کردیمو جشن گرفتیمو هزینه کردیم حالا هم میگن از نظر ما تموم شدست و‌ جدایی بدون اینکه بخوان سکه ای بدن آیا طلاهای من هم میتونن پس بگیرن؟!

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر عقد موقت کرده بودید و صرف نامزدی نبوده دادخواست ایشان به نتیجه نمیرسد نگران نباشید ولی بهتر است بفروشید

... ...