قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

بخشیدن مهریه و هر آنچه در خصوص آن باید بدانید

 • ۱۶ خرداد ۱۳۹۷
 • بروزرسانی: ۱۱ مهر ۱۳۹۷
 • 47 نظر
 • 5 دقیقه
 • 215774 نفر

بسیار دیده ایم که زنی با توجه به شرایط زندگی ترجیح به بخشیدن مهریه خود داده است حال یا تمام یا قسمتی از مهریه خود را پس از ازدواج به شوهر بخشیده حال سوال این است که امکان رجوع برای زن به آنچه بخشیده وجود دارد؟

نحوه بخشیدن مهریه به چه صورت است؟

۱- اگر زن سندی (نوشته ای) به زوج داده باشد و اقرار به دریافت مهریه کرده باشد کار بسیار دشوار است زیرا ادعای بعدی زن انکار بعد از اقرار محسوب می شود که در محاکم مسموع نیست مثلا دیده شده است که زوجین به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه کرده اند وبرای بخشیدن مهریه زن سند اقرار نامه مهریه را امضاء کرده است در این حالت مهریه دریافت شده محسوب او می شود و ادعای بعدی نگرفتن مهریه پذیرفته نمی شود مگر این که زن ثابت کند که اقرار او فاسد یا مبنی بر اشتباه و غلط بوده است. (ماده ۱۲۷۷ قانون مدنی)

۲- حالت دوم به اصطلاح حقوقی این است که زوجه (زن) ذمه مرد را از مهریه ای که بدهکار است بری کند که به آن ابراء می گویند اگر نوشته یا همان سندی که زوجه به زوج می دهد خواه رسمی یا عادی، دلالت بر ابرار ذمه کند دیگر از جانب زوجه امکان رجوع وجود ندارد. ماده ۲۸۹ قانون مدنی: « ابرا عبارت از این است که دائن از حق خود به اختیار صرف نظر نماید»

۳-  اگر مهریه در قالب عقد صلح در عوض چیزی صلح شده باشد، امکان رجوع برای زوجه وجود ندارد.

۴- اگر سندی (نوشته ای) بین زوجین رد و بدل شود مبنی بر این که با توافق مهریه مندرج در عقدنامه را کم یا زیاد کرده اند حسب نظریه شورای نگهبان این افزایش یا کاهش مهریه غیر شرعی محسوب می شود و بلا اثر است.

۵-  اگر بخشیدن مهریه در قالب بذل تمام یا قسمتی از مهریه در طلاق خلع باشد زوجه در ایام عده می تواند به آنچه بذل کرده است رجوع کند فرض کنید طلاق توافقی بوده و زوجه تمام مهریه را در قبال طلاق بذل کرده است در ایام زوجه می تواند با مراجعه به دفترخانه ای که صیغه طلاق را خوانده است طی درخواستی رجوع به مابذل کند. این رجوع در صورتی است که زن عده داشته باشد یعنی باکره یا یائسه نباشد. (رجوع به مهریه پس از طلاق توافقی)

مطلب مرتبط :   چگونگی طلاق به دلیل اعتیاد شوهر و اثبات آن

۶-  فرض دیگر که شایع هم می باشد این است که زن طی نوشته ای خواه در دفتر اسناد رسمی و یا در نوشته ای (سند) عادی اقدام به بخشیدن مهریه خود کرده باشد و به اصطلاح حقوقی هبه کند.
در این حالت در رویه قضایی کمی اختلاف نظر است عده ای از قضات معتقدند با عنایت به مقررات هبه، زوجه به عنوان واهب می تواند به آنچه بخشیده (عین موهبه) با باقی بودن عین آن ها رجوع کند و آرایی هم در این خصوص صادر شده است در مقابل عده ای دیگر معتقدند به استناد ماده ۸۰۶ قانون مدنی: « هر گاه داین طلب خود را به مدیون ببخشد حق رجوع ندارد» در خصوص مهریه های که وجه نقد است به نظر می رسد در عدم امکان رجوع از آن اتفاق نظر وجود دارد زیرا کلی فی الذمه است و هبه در عین مصداق دارد فقط محل اختلاف امکان رجوع از بخشیدن مهریه ای مثل سکه به خودرو و ملک شخصی است البته به نظر ما سکه نیز کلی فی الذمه است و مشمول ماده ۸۰۶ قانون مدنی است. (رجوع از هبه مهریه)

۷- چه برای دریافت، ابراء و یا هبه مطلقا نیازی به اجازه پدر زوجه نیست و این که بعضی از دفاتر اسناد رسمی اصرار می کنند فقط در صورت بودن نزدیکان درجه یک زن حاضر به تنظیم سند می باشند برای این است که مصلحت اندیش شرایط زن و خودشان را می کنند وگرنه منع قانونی وجود ندارد.

۸-  به نظر اگر زوجه در یک برگ عادی به تعبیر حقوقی سند عادی مهریه را ببخشد یا ذمه شوهر را ابرا ء کند و … به ضرر او در دادگاه این امضاء سندیت داشته باشد اگر چه که بهتر است در این خصوص سند رسمی تنظیم گردد. (ماده ۱۲۹۱ قانون مدنی)

مطلب مرتبط :   طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی یا رابطه جنسی نامتعارف

۹-  سوال می شود اگر از زن در یک برگه سفید امضاء اخذ شود آیا می توان بعدا در بالای آن نوشته شود که زن مهریه را بخشیده است یا خیر؟ اول این که هرگز ما چنین توصیه ای به کسی نمی کنیم مهریه حق شرعی و قانونی یک زن است و هم اوست که می تواند با رضایت و صلاحدید از حق خود عدول و گذشت نماید

خلاصه بحث بالا

بخشش مهریه بی اذن پدر در لحاظ قانونی بلا اشکال است در اینجا کاری به مباحث اخلاقی و عرف نداریم.

مدارک لازم برای بخشیدن مهریه، همان عقد نامه و مدارک شناسایی زوجه و صرف حضور او در دفتر اسناد رسمی در کمال عقل و سلامت است. البته به شرطی که بالای ۱۸ سال تمام باشد.

خیلی از دفاتر اسناد رسمی به دلیل مسکلاتی که معمولا بعد از بخشیدن مهریه بدون بازگشت پیش می آید از نوشتن سند ابراء مهریه، اقرار به دریافت مهریه و یا بخشیدن مهریه (بذل) خودداری می کنند و شرط می گذارند که یکی از نزدیکان زوجه نیز حضور داشته باشد.

متن ابراء به مهریه یا متن بخشیدن (بذل)مهریه و متن اقرار به دریافت مهریه را هم دفاتر اسناد رسمی در اختیار دارند لذا در این خصوص خود را به دردسر و تکاپو نیندازید. آنچه مهم است اینکه نوع سند را باید در دفترخانه مشخص کرد که چه باشد ابراد – بذل و یا اقرار به دریافت مهریه.

دنبال کنید مطالب حقوقی مرتبط را با مراحل اجرا گذاشتن مهریه

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سمن

  چرا هیچ جا درمورد اینکه زن مهریه اش رو ببخشه شوهرش براحتی میتونه طلاق ش بده چیزی گفته نشده شما که میگید همه چیز درمورد بخشیدن مهریه این نکته رو هم اضافه کنید لطفا ممنونم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله، بدیهی است که اگر زنی مهریه را بذل یا ابرا نماید و شوهر درخواست طلاق کند مهریه ای به زن تعلق نمی گیرد.

 2. شاهین

  سلام . به اتفاق همسرم به دفتر ثبت اسناد رفتیم و همسرم مهریه خود را بذل و من هم حق طلاق را به او دادم . الان پس از گذشت یک ماه همسرم تماس گرفته و میگه پشیمان شدم و میخواهم مثل قبل ماهیانه که از حقوقم کسر میشد و به حسابش میرفت مهر خود را بگیرم . سوالم این است آیا میتواند مثل قبل مهریه خود را بگیرد ؟ ممنون از شما

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   خیر. جون مهریه را بذل کرده است

 3. هاشم

  در دفترخانه همسرم در اقرارنامه ای در قبال وکالت آپارتمان مهریه خود را بری کرد این وکالت میتواند شرطی برای بذل مهریه باشد؟ یعنی در صورتی که وکالت باطل شود یا من آپارتمان را بفروشم امکان برگشت بری هست؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر منظورتان این است که همسر مهریه را ابرا کرده که قابل برگشت نیست.

 4. فرهاد

  سلام
  بنده از همسر خود اقرار نامه دریافت مهریه و اجرت المثل و نفقه رو در دفترخانه گرفتم با این وجود ميتواند توقیف اموال من رو بگیرد ????

  1. گروه وکلای پارسای
 5. پدرام

  سلام من همسرم رو یک برگه نوشته که با صحت عقل مهریه خود را کامل که شامل …. هست رو بخشیده آیا من در صورت طلاق باز باید مهریه پرداخت کنم ؟

  1. گروه وکلای پارسای
 6. سینامقدم

  باعرض سلام
  همسرمن بنابه مشکلاتی که خودش ایجاد کرده برای ادامه زندگی پیشنهاد داده که مهریشو ببخشه به من
  الان متوجه شدم که اجازه پدر لازمه
  آیا این قانونه؟؟
  واینکه اگر نخوایم خانواده هارو درگیر کنیم راه دیگه ای هم وجود داره؟ یعنی خودمون دستی این تعهد رو بنویسیم و شاهد امضا کنه کافیه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   شرط رضایت پدر در قانون نیست ئلی بعضی از دفاتر اسناد رسمی به جهت جلوگیری از مشکلات آتی از زوجه می خواهند که یکی از نزدیکان او در هنگام تنظیم سند بخشش مهریه باشد البته که بعضی دیگر از دفاتر با صرف حضور زوج و زوجه بالغ و عاقل سند مذکور را تنظیم می کنند.

 7. T

  سلام و خسته نباشید من مهریه خود را که ۱۱۴ سکه بوده در دفتر رسمی به همسرم بخشیده م ،بعد از یک ماه به اختلاف برخوردیم و حال میخواییم طلاق بگیریم آیا می‌توانم مجدد مهریه خود را پس بگیرم؟

  1. گروه وکلای پارسای
 8. مسعود

  سلام. اگر زن در عقدنامه ازدواج زیر قسمتی که میزان مهریه را نوشته یا در قسمت ملاحظات بنویسد تمام مهریه خود را مثلا در مقابل انجام کاری توسط زوج بخشیدم و امضا و اثر انگشت هم بزند بعدا میتواند درخواست مهریه کند؟

  به طور کلی باید در کاغذ سفید جدا بنویسد یا در همان عقدنامه هم برای بخشش مهریه کافی ست؟

  و سوال دیگر اینکه از نظر حقوقی چه فرقی بین بخشش در سند عادی (دستی) و دفتری(رسمی) هست؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در سند رسمی امکان انکار امضا وجود ندارد و فقط می توان ادعای جعل کرد ولی در سند عادی شخصی که سند بر علیه او ارائه شده می تواند منکر امضای خود ویا ادعای جعل کند.

 9. سارا

  سلام
  ایا این شرط میتواند شرط ضمن عقد باشد؟
  اگر مهریه را مرد نداد پدرش بدهد؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   می توان شرط کرد که پدر ضامن پرداخت مهریه باشد.

 10. علی

  سلام .ببخشید من مهریه همسرم ۵۵۰ سکه هست ایشون بعداز گذشت ۸سال در خواست طلاق کردن .
  ۴ سال پیش یه خونه خرید ایا باید خونه رو بهش بدم و من به صفر برسم یا قاضی برای من هم فکر میکنه چون غیر از خونه دیگه چیزه دیگی ندارم باتشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   یک خانه متعارف و مورد نیاز جزء مستثنیات دین است و مهریه از آن محل وصول نخواهد شد.

 11. رضا

  ببخشید بخشی از متن بسیار کامل و دقیق شما حاوی کلمات حقوقی سنگین عربی بود. امکان داره به صورت خلاصه و به فارسی بفرمایید که آیا تفاوتی بین ابرا مهریه و بخشش مهریه هست و اگر هست چه فرقی دارند؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در مقام نتیجه تفاوت چندانی بین آنها نیست اگر ساده بگوییم سند ابرا برای مرد محکم تر و بهتر است.

 12. Mohammad

  سلام من به همسرم وکالت طلاق شش ماهه داده بودم و او هم مهریه خود را ابرا کرده بود با حضور پدرش در محضر ولی طلاق نگرفت به علت تمام شدن زمان، الان در خواست ابطال سند کرده میتونه شکایت کنه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر منظورتان ابطال سند ابرا است که امکان پذیر نیست.

 13. روشن پژوه

  مطالب بسیار مفیدی ارائه دادید . سپاسگذارم

 14. ایسا

  سلام ببخشید من میخاهم مهریه ام را ببخشم ..۱۷ سالم هست برج ۴ میرم داخل ۱۸ سال ایا میتوانم برج ۴ مهریه ام را ببخشم ..تورا خودا زود جواب بدید؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام، بایستی ۱۸ ساله شما تمام شده و وارده ۱۹ سال شوید.

 15. saeed

  سلام خسته نباشید.من مهریه ی همسرم را پرداخت نمودم ودر دفتر خانه سند وصول مهریه را امضا نموده و وکالت طلاق هم به ایشان داده ام ودر یک توافق نامه ی دستی مکلف به طلاق گرفتن شده در صورت عدم طلاق اموال به من برمیگردد،زوجه در جلسه ی دادگاه که من نرفتم قسمتی از مهر خود را بخشیده،ایا پس از وصول مهریه بخشش در دادگاه قانونی میباشد؟ودر صورت امتنا از اجرای طلاق توسط زوجه بنده میتوانم طلاق را به تنهایی اجرا کنم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام بله شما حق طلاق دارید و اگر سند اقرار به دریافت مهریه وجود دارد بذل مجدد آن در دادگاه به نظر بی معنی است.

 16. میلاد یاقوتی

  سلام من با خانواده ی همسره آیندم ۳۵۰تا سکه توافق کردیم اما من زیر بار نرفتم و خانمم گفت که بعد عقد تعدادیش رو میبخشه و میکنه همون ۱۱۰تایی که توافق خودمون بوده آیا راهی هست که تضمینی باشه که بعد از عقد این کارو انجام بده؟لطفا جواب بدین یک هفته دیگه مراسم عقدمون هست

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   با توجه به اینکه هنوز عقد نکرده اید این تعهد فقط اخلاقی ست و فاقد ضمانت اجراست ولی بعد از عقد بلافاصله می توانید هر مقدار از مهریه را که توافق داشته باشید در قالب بذل یا ابراء کم کنید.

 17. علی

  سلام و عرض ادب خواهش میکنم در صورت مغدور بودن پاسخ من را بدهید. من با یه خانمی میخواهم ازدواج کنم و برای راضی شدن پدر مادر ایشان من مجبورم شش دانگ خانه که با وام خریدم و ۱۳۷۵ تا سکه مهر این خانم کنم و بنده از قبل به این خانم گفتم که پرداخت مهریه در توان من نیست این خانم هم قول داده بعد عقد مهریه خود را ببخشد و برای ضمانت به بنده یک میلیارد سفته میدهد.

  سوال : آیا میشود قبل عقد در دفتر اسناد ایشان مهریه خودش را ببخشد و تاریخ تنظیم سند را ۱۰ روز بعد عقد تنظیم کرد ؟
  سوال ۲ : آیا اگر ایشان نبخشید دادگاه از ۱۳۷۵ تا سکه آن را به ۱۱۰ تا تبدیل خواهد کرد ؟ که صفته یک میلیاردی که من از ایشان دارم با سکه ایشان و شش دانگ خانه یر به یر شود و چیزه دیگری پرداخت نکنم ؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   غالباً دفاتر اسناد رسمی سندی را به تاریخ غیر واقعی تنظیم نمی کنند، ضمناً مهریه هر چقدر که در عقدنامه نوشته شده باشد معتبر است و فقط مهریه بالای ۱۱۰سکه جلب و زندان ندارد.

 18. Mhghl

  با سلام، تشکر فراوان، چقدر خوب و جامع توضیح دادید، خدا خیرتان دهد

 19. نسرين مولايي

  سلام
  بخشيدن مهريه نياز به پدر دختر است يا نه؟

  1. گروه وکلای پارسای
 20. افرین

  سلام من مهریه ام ۱۱۴ عدد بود رفتم دفترخانه اورا کاهش دادم به ۱۴عدد اگه بخوام طلاق بگیرم میتونم ادعای مهریه اولی کنم باتشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   کاهش مهریه فاقد اعتبار است مگر اینکه کامل بخشیده باشید

 21. معین خان

  سلام عزیزان
  عرض ادب
  خواهشمندم کمک کنید
  من و خانومم کاملا ب توافق رسیده ایم ک مهریه ۱ سکه باشه ولی خانواده ی خانم میگن ۵۰۰ تا سکه
  آیا میشود قبل از جاری شدن خطبه عقد ، تعهد محضری گرفته بشود که تمام مهریه بخشیده شده است؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   ابتدا باید عقد ازدواج انجام شود و بعد…

 22. اصغر‌بایرامی

  سلام
  مهریه‌پرداخت‌کرده‌ام‌.در‌دفتر‌خانهاقرار‌نمودا‌که‌دریافت‌‌کردام‌.و‌حق‌طلاق‌دادم‌‌به‌شرط‌‌بذل‌مهریه.
  لطفا‌‌راهنمای‌ام‌‌فرمایید.

 23. محمدرضا امامی

  آیا می توان بذل مهریه را مشروط به جاری شدن طلاق نمود؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در قالب پرونده طلاق و طلاق خلعی بله

 24. سارا اسماعیلی

  ایا زن اگر مهریه رو ببخشه میتونه طلاق بگیره؟ اگه مرد نخواد زنش رو طلاق بده؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   جواب مفصل است به مطلب مراحل طلاق به درخواست زوجه مراجعه کنید

 25. معصومه

  سلام من با شوهرم به صورت صیغه هستم میخوام بدونم که من میتونم از شوهرم ۱۰۰ سکه مهریه بخوام ؟ و اگه قبول کنه میتونم این مهریه رو محضری کنم و برگه اجرایی بگیرم ؟ ممنون میشم اگه جواب بدین

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مقدار مهریه در عقد موقت بستگی به توافق شما و همسر است
   برای مطالبه مهریه عقد موقت باید دادخواست بدهید چون معمولا در سند رسمی نیست

... ...