برای تماس کلیک کنید 021-44033677 021-22674519 021-22675174 021-44963487
قبول وکالت فقط برای تهران

بخشیدن مهریه و هر آنچه در خصوص آن باید بدانید

بخشیدن مهریه و هر آنچه در خصوص آن باید بدانید

 • ۱۶ خرداد ۱۳۹۷
 • ۱۱ مهر ۱۳۹۷
 • 18 نظر
 • 22017 بازدید
بخشیدن مهریه و هر آنچه در خصوص آن باید بدانید
3.7 (74.29%) 7 نظر
سوالات خود را در قسمت نظرات پست های اینستاگرام از ما بپرسید

بسیار دیده ایم که زنی با توجه به شرایط زندگی ترجیح به بخشیدن مهریه خود داده است حال یا تمام یا قسمتی از مهریه خود را پس از ازدواج به شوهر بخشیده حال سوال این است که امکان رجوع برای زن به آنچه بخشیده وجود دارد؟

نحوه بخشیدن مهریه به چه صورت است؟

۱- اگر زن سندی (نوشته ای) به زوج داده باشد و اقرار به دریافت مهریه کرده باشد کار بسیار دشوار است زیرا ادعای بعدی زن انکار بعد از اقرار محسوب می شود که در محاکم مسموع نیست مثلا دیده شده است که زوجین به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه کرده اند وبرای بخشیدن مهریه زن سند اقرار نامه مهریه را امضاء کرده است در این حالت مهریه دریافت شده محسوب او می شود و ادعای بعدی نگرفتن مهریه پذیرفته نمی شود مگر این که زن ثابت کند که اقرار او فاسد یا مبنی بر اشتباه و غلط بوده است. (ماده ۱۲۷۷ قانون مدنی)

۲- حالت دوم به اصطلاح حقوقی این است که زوجه (زن) ذمه مرد را از مهریه ای که بدهکار است بری کند که به آن ابراء می گویند اگر نوشته یا همان سندی که زوجه به زوج می دهد خواه رسمی یا عادی، دلالت بر ابرار ذمه کند دیگر از جانب زوجه امکان رجوع وجود ندارد. ماده ۲۸۹ قانون مدنی: « ابرا عبارت از این است که دائن از حق خود به اختیار صرف نظر نماید»

۳-  اگر مهریه در قالب عقد صلح در عوض چیزی صلح شده باشد، امکان رجوع برای زوجه وجود ندارد.

۴- اگر سندی (نوشته ای) بین زوجین رد و بدل شود مبنی بر این که با توافق مهریه مندرج در عقدنامه را کم یا زیاد کرده اند حسب نظریه شورای نگهبان این افزایش یا کاهش مهریه غیر شرعی محسوب می شود و بلا اثر است.

۵-  اگر بخشیدن مهریه در قالب بذل تمام یا قسمتی از مهریه در طلاق خلع باشد زوجه در ایام عده می تواند به آنچه بذل کرده است رجوع کند فرض کنید طلاق توافقی بوده و زوجه تمام مهریه را در قبال طلاق بذل کرده است در ایام زوجه می تواند با مراجعه به دفترخانه ای که صیغه طلاق را خوانده است طی درخواستی رجوع به مابذل کند. این رجوع در صورتی است که زن عده داشته باشد یعنی باکره یا یائسه نباشد. (رجوع به مهریه پس از طلاق توافقی)

۶-  فرض دیگر که شایع هم می باشد این است که زن طی نوشته ای خواه در دفتر اسناد رسمی و یا در نوشته ای (سند) عادی اقدام به بخشیدن مهریه خود کرده باشد و به اصطلاح حقوقی هبه کند.
در این حالت در رویه قضایی کمی اختلاف نظر است عده ای از قضات معتقدند با عنایت به مقررات هبه، زوجه به عنوان واهب می تواند به آنچه بخشیده (عین موهبه) با باقی بودن عین آن ها رجوع کند و آرایی هم در این خصوص صادر شده است در مقابل عده ای دیگر معتقدند به استناد ماده ۸۰۶ قانون مدنی: « هر گاه داین طلب خود را به مدیون ببخشد حق رجوع ندارد» در خصوص مهریه های که وجه نقد است به نظر می رسد در عدم امکان رجوع از آن اتفاق نظر وجود دارد زیرا کلی فی الذمه است و هبه در عین مصداق دارد فقط محل اختلاف امکان رجوع از بخشیدن مهریه ای مثل سکه به خودرو و ملک شخصی است البته به نظر ما سکه نیز کلی فی الذمه است و مشمول ماده ۸۰۶ قانون مدنی است. (رجوع از هبه مهریه)

۷- چه برای دریافت، ابراء و یا هبه مطلقا نیازی به اجازه پدر زوجه نیست و این که بعضی از دفاتر اسناد رسمی اصرار می کنند فقط در صورت بودن نزدیکان درجه یک زن حاضر به تنظیم سند می باشند برای این است که مصلحت اندیش شرایط زن و خودشان را می کنند وگرنه منع قانونی وجود ندارد.

۸-  به نظر اگر زوجه در یک برگ عادی به تعبیر حقوقی سند عادی مهریه را ببخشد یا ذمه شوهر را ابرا ء کند و … به ضرر او در دادگاه این امضاء سندیت داشته باشد اگر چه که بهتر است در این خصوص سند رسمی تنظیم گردد. (ماده ۱۲۹۱ قانون مدنی)

۹-  سوال می شود اگر از زن در یک برگه سفید امضاء اخذ شود آیا می توان بعدا در بالای آن نوشته شود که زن مهریه را بخشیده است یا خیر؟ اول این که هرگز ما چنین توصیه ای به کسی نمی کنیم مهریه حق شرعی و قانونی یک زن است و هم اوست که می تواند با رضایت و صلاحدید از حق خود عدول و گذشت نماید

خلاصه بحث بالا

بخشش مهریه بی اذن پدر در لحاظ قانونی بلا اشکال است در اینجا کاری به مباحث اخلاقی و عرف نداریم.

مدارک لازم برای بخشیدن مهریه، همان عقد نامه و مدارک شناسایی زوجه و صرف حضور او در دفتر اسناد رسمی در کمال عقل و سلامت است. البته به شرطی که بالای ۱۸ سال تمام باشد.

خیلی از دفاتر اسناد رسمی به دلیل مسکلاتی که معمولا بعد از بخشیدن مهریه بدون بازگشت پیش می آید از نوشتن سند ابراء مهریه، اقرار به دریافت مهریه و یا بخشیدن مهریه (بذل) خودداری می کنند و شرط می گذارند که یکی از نزدیکان زوجه نیز حضور داشته باشد.

متن ابراء به مهریه یا متن بخشیدن (بذل)مهریه و متن اقرار به دریافت مهریه را هم دفاتر اسناد رسمی در اختیار دارند لذا در این خصوص خود را به دردسر و تکاپو نیندازید. آنچه مهم است اینکه نوع سند را باید در دفترخانه مشخص کرد که چه باشد ابراد – بذل و یا اقرار به دریافت مهریه.

دنبال کنید مطالب حقوقی مرتبط را با مراحل اجرا گذاشتن مهریه

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

18 پاسخ به “بخشیدن مهریه و هر آنچه در خصوص آن باید بدانید”

 1. سمن گفت:

  چرا هیچ جا درمورد اینکه زن مهریه اش رو ببخشه شوهرش براحتی میتونه طلاق ش بده چیزی گفته نشده شما که میگید همه چیز درمورد بخشیدن مهریه این نکته رو هم اضافه کنید لطفا ممنونم

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   بله، بدیهی است که اگر زنی مهریه را بذل یا ابرا نماید و شوهر درخواست طلاق کند مهریه ای به زن تعلق نمی گیرد.

 2. شاهین گفت:

  سلام . به اتفاق همسرم به دفتر ثبت اسناد رفتیم و همسرم مهریه خود را بذل و من هم حق طلاق را به او دادم . الان پس از گذشت یک ماه همسرم تماس گرفته و میگه پشیمان شدم و میخواهم مثل قبل ماهیانه که از حقوقم کسر میشد و به حسابش میرفت مهر خود را بگیرم . سوالم این است آیا میتواند مثل قبل مهریه خود را بگیرد ؟ ممنون از شما

 3. هاشم گفت:

  در دفترخانه همسرم در اقرارنامه ای در قبال وکالت آپارتمان مهریه خود را بری کرد این وکالت میتواند شرطی برای بذل مهریه باشد؟ یعنی در صورتی که وکالت باطل شود یا من آپارتمان را بفروشم امکان برگشت بری هست؟

 4. فرهاد گفت:

  سلام
  بنده از همسر خود اقرار نامه دریافت مهریه و اجرت المثل و نفقه رو در دفترخانه گرفتم با این وجود ميتواند توقیف اموال من رو بگیرد ????

 5. پدرام گفت:

  سلام من همسرم رو یک برگه نوشته که با صحت عقل مهریه خود را کامل که شامل …. هست رو بخشیده آیا من در صورت طلاق باز باید مهریه پرداخت کنم ؟

 6. سینامقدم گفت:

  باعرض سلام
  همسرمن بنابه مشکلاتی که خودش ایجاد کرده برای ادامه زندگی پیشنهاد داده که مهریشو ببخشه به من
  الان متوجه شدم که اجازه پدر لازمه
  آیا این قانونه؟؟
  واینکه اگر نخوایم خانواده هارو درگیر کنیم راه دیگه ای هم وجود داره؟ یعنی خودمون دستی این تعهد رو بنویسیم و شاهد امضا کنه کافیه؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   شرط رضایت پدر در قانون نیست ئلی بعضی از دفاتر اسناد رسمی به جهت جلوگیری از مشکلات آتی از زوجه می خواهند که یکی از نزدیکان او در هنگام تنظیم سند بخشش مهریه باشد البته که بعضی دیگر از دفاتر با صرف حضور زوج و زوجه بالغ و عاقل سند مذکور را تنظیم می کنند.

 7. T گفت:

  سلام و خسته نباشید من مهریه خود را که ۱۱۴ سکه بوده در دفتر رسمی به همسرم بخشیده م ،بعد از یک ماه به اختلاف برخوردیم و حال میخواییم طلاق بگیریم آیا می‌توانم مجدد مهریه خود را پس بگیرم؟

 8. مسعود گفت:

  سلام. اگر زن در عقدنامه ازدواج زیر قسمتی که میزان مهریه را نوشته یا در قسمت ملاحظات بنویسد تمام مهریه خود را مثلا در مقابل انجام کاری توسط زوج بخشیدم و امضا و اثر انگشت هم بزند بعدا میتواند درخواست مهریه کند؟

  به طور کلی باید در کاغذ سفید جدا بنویسد یا در همان عقدنامه هم برای بخشش مهریه کافی ست؟

  و سوال دیگر اینکه از نظر حقوقی چه فرقی بین بخشش در سند عادی (دستی) و دفتری(رسمی) هست؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   در سند رسمی امکان انکار امضا وجود ندارد و فقط می توان ادعای جعل کرد ولی در سند عادی شخصی که سند بر علیه او ارائه شده می تواند منکر امضای خود ویا ادعای جعل کند.

 9. سارا گفت:

  سلام
  ایا این شرط میتواند شرط ضمن عقد باشد؟
  اگر مهریه را مرد نداد پدرش بدهد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *