قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

آیا زنی که مالک سه دانگ خانه ای باشد که سه دانگ دیگر متعلق به شوهر باشد، می تواند مطالبه اجرت المثل کند؟

  • ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
  • بروزرسانی: ۷ تیر ۱۴۰۱
  • 32 نظر
  • 3 دقیقه
  • 63659 نفر
3.5/5 - (22 امتیاز)
3.5/5 - (22 امتیاز)

اجرت المثل ایام تصرف شوهر در ملک مشاع

دانستن چند نکته قبل از ورود به جواب ضروری است. اول آن که اجرت المثل در مواقعی از طریق دادگاه علیه متصرف مطالبه می شود که شخص متصرف بدون وجود قرارداد یا بدون رضایت مالک، ملک را در تصرف داشته باشد به عبارت دیگر سبب دعوی اجرت المثل غصب است. بر طبق ماده ۳۰۸ قانون مدنی تصرف ملک دیگری عدوانا یا بدون مجوز غصب محسوب می شود و مالک می تواند از طریق دادگاه علیه غاصب (متصرف) مطالبه اجرت المثل ایام تصرف کند. دوم این که رضایت در استفاده ملک توسط دیگری می تواند کتبی یا شفاهی، صریح یا ضمنی باشد.

حال به جواب سوال بر می گردیم با توجه به سلیقه و استدلال های قضات ممکن است چنین دادخواستی یعنی مطالبه اجرت المثل ایام تصرف زن علیه مرد، در هر دادگاه منجر به رای های متفاوتی و معارضی گردد. اما به نظر می رسد وقتی که سال ها زن و شوهری –علی رغم این که بر طبق قانون تهیه مسکن بر عهده مرد (زوج) می باشد– با وجود مالکیت مشاعی منزل بدون اقامه دعوی کنار هم زندگی کرده اند و زن متعرض مرد نشده است و به او اعلام رسمی در خصوص عدم رضایت نکرده است، همین ظهور در اذن استفاده (انتفاع) مجانی از جانب زوجه به زوج دارد و عرف نیز چنین حکم می کند که تا زمانی که زن اعلام نا رضایتی نکرده و درخواست منزل مستقل نکرده است کاشف از رضا و اذن در انتفاع مجانی زوج به زوجه را می کند.

مطلب مرتبط :   اگر زن درخواست طلاق کند مهریه به او تعلق می گیرد؟

لذا در جواب مشاوره حقوقی در خواست شده توسط یکی از موکلین با وکیل پایه یک دادگستری گروه وکلای پارسای متخصص در امور خانواده باید گفت که اگر با مطالبه اجرت المثل از جانب زوجه، زوج دفاع مطلوب و کاملی داشته باشد در نتیجه حکم بر حقی زوجه در این خصوص صادر خواهد شد.

ماده ۳۳۷ قانون مدنی: «هرگاه كسی بر حسب اذن صریح یا ضمنی از مال غیر استیفاء منفعت كند صاحب مال مستحق اجرت المثل خواهد بود مگر اینكه معلوم شود كه اذن در انتفاع مجانی بوده است .»

به نظر در صورتی زن میتواند اجرت المثل ایام تصرف از شوهر مطالبه کند که عدم رضایت خود را اعلام کرده باشد مثلا با دادن اظهارنامه ضمن اعلام راضی نبودن بر تصرف شوهر تقاضای اجاره یا اجرت المثل یاا ینکه درخواست تهیه مسکن از شوهر کند. خوانندگان محترم نیک میدانند که این مباحث حقوقی است وگرنه آنقدر زندگی زناشویی و تحکیم خانواده مهم است که در عمل اکثر زنان شریف جامعه به این دست مسائل اهمیتی نمی دهند.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. حامد

    با سلام
    من و همسرم حدود ۵ سال در خانه ای که پدر خانمم خریده بود و در اختیار ما گذاشته بود ساکن بودبم ، ضمن اینکه از اول قرار بود پول خانه را کم کم پرداخت کنیم و خانه به نام من و همسرم شود ، پول ۱ دانگ توسط من پرداخت شد ولی چیزی به نامم نشد ، با افزایش قیمت مسکن پدر خانمم گفت خانه را به نام من نمیکند ولی میتوانیم تا هر وقت دوست داریم آنجا زندگی کنیم ، الان که ما در شرف جدایی هستیم پدر خانمم مطالبه اجرت المثل کرده

    مدارکی که داریم شهادت پدر و مادرم هست ، اقرار کتبی خانمم در ۳ جا که نوشته پدرشون منزل را به رایگان در اختیار ما قرار داده بوده ، و رسید پرداخت های وجه ۱ دانگ که پدر خانمم قبلا مدعی شده برای منزل نبوده و حساب کتاب مالی بوده ، این پرونده به نظرتون به نتیجه خواهد رسید و محکوم میشیم ؟

    1. گروه وکلای پارسای

      سلام
      به نظرم اگر خوب ذفاع کنید رای به نفع شما خواهد بود

  2. خ

    سلام برادرم حدود یکسال هست که خانه ای که پدرم به او بخشیده را فروخته و با فروش آن خانه ؛ شهر دیگری خانه خریده و در هنگام خرید خانه جدید سه دنگ منزل را به صورت محضری به نام خانمش سندخورده؛یعنی فروشنده سه دنگ را به اسم برادرم فروخته و سه دنگش هم به اسم زن برادرم فروخته ..
    الان برادرم و خانمش با هم بحث دارند و خانمش گفته پول سه دنگ منزلش حساب کنه و بهش بپردازه..جدا از هزینه منزل گفته باید مهریه اش هم بهش جدا پرداخت کنه.

    آیا امکانش هست که برادرم شکایت کنه و بدون اینکه هزینه ای به خانمش بپردازه؛سه دنگ منزلش را از همسرش پس بگیره ؟؟چون پول خرید این منزل کلا برادرم پرداخته و خانمش پولی برای خرید منزل نداشته است.
    ممنون میشم راهنمایی کنید.سپاسگزارم

    1. گروه وکلای پارسای

      سلام
      طبق آنچه گفتید به نتیجه نمیرسد و دادگاه به نفع شما رای نمیدهد

  3. M

    سلام من و همسرم داریم طلاق میگیریم ۴سال پیش یه واحد خریدیم و موقع سند زدن با من قهر کرد و گفت باید سه دنگ سه دنگ باشه منم برای پایداری زندگیم کردم اینکارو حالا که میخواد جدا بشه غیر از سه دنگش طلب سه دنگ منم کرده بجای مهریه ولی من اون سه دنگ رو بابت بخشی از مهریه و ثبات زندگیم کردم و ایشون برای سه دنگی که بنامشه یک ریال هم نداده .حالا من میتونم شکایت کنم که اون بابت سه دنگ پولی نداده و من به شرط اینکه زندگی کنه بنامش کردم و الان بخاطر اینکارش پشیمانم
    حرفم به جایی میرسه یا خیر سودی نداره

    1. گروه وکلای پارسای

      سلام
      نتیجه ندارد

  4. روح انگیز

    منزل مسکونی به نام زوجه است آیا زوجه میتواندمطالبه اجرت المثل بکند وزوج مکلف می‌شود سالهایی که تومنزل مسکونی زوجه زندگی کرده است بابتش کرایه پرداخت کند ازچه طریقی می‌شود اقدام کرد سپاسگزارم

    1. گروه وکلای پارسای

      سلام
      در صورتی میتوانید اجرت المثل درخواست کنید که به صورت رسمی اظهارنامه دلالت بر عدم رضایت خود نسبت به سکونت زوج برای او ارسال کنید.

  5. Nazan

    سلام
    اگر یه زن صاحب ۴ دانگ خونه باشه و شوهرش صاحب دو دانگ دیگه بعد فوت شوهر اون چهار دانگ که به اسم زنه باید بین وراث تقسیم بشه؟؟؟؟

    1. گروه وکلای پارسای

      سلام
      به همه وراث از جمله زن متوفی میرسد

  6. Smjk

    سلام.ابتدای سال ۹۹ آپارتمانی خریدم و سه دونگ بنام خانومم کردم.جدای از مهرش.مدارک پرداختی پول آپارتمان موجوده.علاوه بر اون اقساط خونه رو هم بنده پرداخت میکنم.عید ۱۴۰۰ خونه رو ترک کرد ولی جهاز هنوز توی آپارتمانه و من اونجا بهمراه دخترم زندگی میکنم.دادخواست داده برا اجرت المثل و تصرف توسط من.
    من هنوز بابت عدم تمکین دادخواست ندادم و میتونم ادعا کنم خونست.چون در رفت و آمده.
    دادخواستش به جایی میرسه؟

    1. گروه وکلای پارسای

      سلام
      نگران نباشید غالبا دادخواست اجرت المثل ایام تصرف بین زوجین از سوی دادگاه رد میشود

  7. امیر

    با سلام
    منزل مسکونی پدری(فوت شده) ما که سه دانگ ان به نام مادرمان است را قصد انحصار ورثه داریم و تعدادی از وراث مخالفت دارند لطفا راهنمایی بفرمائید که راحترین کار برای گرفتن ورثه چیست

    1. گروه وکلای پارسای

      سلام
      مشکلی نیست گواهی انحصار وراثت بگیرید و در ادامه یا تقاضای افراز از اداره ثبت کنید یا دادخواست تقسیم ارث به دادگاه بدهید

  8. سما حمیدی

    سلام ۳ دانگ خونه به اسم من (زوجه) و ۳ دانگ به نام همسرم هست الان چند ماهی هست که همسرم از خونه رفته و در بحث طلاق هستیم،حالا من میخوام ۳ دانگ ایشون رو بخرم وقتی بهش گفتم گفت نه بعد طلاق ۳ دانگ روبهت میفروشم به نظر شما اینکه قبل طلاق اینکار رو نمیکنه دلیلش چیه؟

    1. گروه وکلای پارسای

      سلام
      سوال شما جواب حقوقی ندارد

  9. Elham

    سلام خسته نباشید اگر ملک به اسم مادر و پدر باشد،سهم دختر هم مانند پسر میشود؟یعنی اندازه پسر سهم میبرد؟

    1. گروه وکلای پارسای
  10. مریم

    با سلام
    من (زوجه‌) و همسرم (زوج) بصورت ۳ دانگ ۳ دانگ آپارتمانی رو خریدیم و از زمان ازدواج در این آپارتمان ساکنیم. ایشون دو ماهه خونه رو ترک کردن و الان اظهارنامه دادن و از من مطالبه اجرت المثل این دو ماه رو میخوان. با توجه به اینکه ایشون موظف به تامین مسکن هست، ممکنه من بعدا محکوم بشم؟ به این دلیل که ایشون الان دیگه عدم رضایشون رو اعلام کردن

    1. گروه وکلای پارسای

      سلام
      خیر نگران نباشید مرد مکلف به تهیه مسکن است

  11. z

    سلام مجدد بابت پاسخگویی ممنون
    ینی الان نمیتونم برم پاسگاه شکایت طرح کنم و باسرباز برم جلوی درب خونه بیرونش کنم!؟
    خیلی زمانبر ینی باید دادگاه و… برم؟

  12. z

    سلام
    سه دنگ خونه ب نام من هس سه دنگ ب نام شوهرم همه وسایل داخل خونه مال خودم هست الان من خونه مامانم قهر… ایامیتونم الان ک بحثمون شده و شوهرم درخونه زندگی میکنه ازاونجابیرونش کنم و بگم چون من نیسم توهم نباید باشی چون هم وسایل مالمنه هم سه دنگ خونه

    1. گروه وکلای پارسای

      سلام
      میتونید دادخواست خلع ید مشاعی بدید زمانبر هست

  13. آروشا بیگی

    سلام ملکی به نحو اشاعه در زمان زوجیت به صورت بالمنصفه بین زوجین تقسیم شده الان بعد از طلاق زوج درخواست پرداخت ۲۵۰میلیون از زوجه رو برای اینکه در زمان خرید ملک زوجه به این مقدار کمتر داده، کرده سوالم اینکه این مطالبه صحیحه و رای میگیره یا خیر؟

    1. گروه وکلای پارسای

      سلام
      به نظر ما خیر

  14. S

    سلام
    اگر ۳دنگ خانه به اسم مرد و سه دنگ به اسم زن باشد ولی خانه سند نداشته باشد ولی مال زوج باشد تکلیف چیست زن میتواند ۳دنگ خانه را طلب کند (آب به اسم مرد؛برق به اسم زن

    1. گروه وکلای پارسای

      سلام
      بله ۳ دانگ خودش را

  15. اسماعیل جباری

    سلام
    من از همسرم جدا شدم
    هر کدام مالک ۳ دانگ از آپارتمان هستیم
    آیا من حق دارم در آپارتمان زندگی کنم؟
    آیا میتوانم چون مالک ۳ دانگ آپارتمان هستم به خانه برگردم و اتاق مجزا زندگی کنم؟
    در حال حاضر بعد از طلاق همسرم با پسرم در آپارتمان مذکور زندگی می کنند

    1. گروه وکلای پارسای

      سلام
      در هر صورت الآن زن و شوهر نیستید بهتر با توافق مکتوب با مدت مشخص قراردا اجاره بنویسید و یکی مستاجر شود و دیگری اجاره بگیرد در غیر اینصورت با توافق بفروشید و شراکت را تمام کنید و اگ مقدور نیست هم میتوانید دادخواست خلع ید مشاعی بدهید و هم از اداره ثبت تقاضای افراز کنید

  16. مهرداد

    با سلام و عرض ادب وقتتون بخیردبخیرداداشم و همسرشون توافقی سه دونگ سه دونگ خونه رو زدن بنام همدیگه که دعواشون بخوابه ولی الان دیدیم که نه دختره بیخیال نیست و مهریه رو میخواد سه دونگ رو هم میخواد آیا میشه این سه دونگ داداشمو بنام کسی دیگه زد و مثلا به ی نفر بفروشیم و ازش چک بگیریم تا زمانی که خونه فروش بره اونوقت اونم به پولش برسه آیا امکان همچین کاری هستش پیگرد قانونی نداره غیر قانونی هست یا که نه ممنونم پاسخ بدید

  17. M

    ایا زنی که با پول حاصل از فروش خانه ای که ۶دانگ ان مال شوهرش بوده درجایی دیگر خانه ای خریده اول شش دانگ مال زوجه بوده بعدا سه دانگ ان را به شوهر خود انتقال دهد وسه دانگ دیگر را به نام خود،ودرمحضر قید نماید حق انتفاع مادام العمر دراختیار زوجه است میتواند حق انتفاع را مستمسکی قرارداده تا به عنوان مهریه سه دانگ شوهر را به نفع خود توقیف کند،درحالی که قبلا طلاق گرفته وچون ازطرق دیگر برای مهریه توفیق حاصل نکرده ،متوسل به این امرشده

    1. گروه وکلای پارسای

      سلام
      متاسفانه به طور کامل متوجه سوال شما نشدیم اما اگر منظورتان این است که ۳ دانگ خانه ای به نام شوهر است و ۳ دانگ دیگر به نام زن و از طرفی حق عمری به زوجه داده شده است و سوال این است که آا زوجه می تواند ۳ دانگ دیگر را توقیف کند؟ جواب این است که کاملا بستگی به تحلیل و تفسیر قاضی رسیدگی کننده به پرونده دارد اما اگر زوجه ثابت کند که ۳ دانگ مسکن مورد نیاز زوج نیست و در واقع خود زوج حق عمری به زوجه داده امکان توقیف بابت مهریه وجود دارد.

... ...