فقط تهران و کرج 021-44033677 021-44963487 026-34214440 026-34214441
قبول وکالت فقط برای تهران و کرج

آیا زنی که مالک سه دانگ خانه ای باشد که سه دانگ دیگر متعلق به شوهر باشد، می تواند مطالبه اجرت المثل کند؟

آیا زنی که مالک سه دانگ خانه ای باشد که سه دانگ دیگر متعلق به شوهر باشد، می تواند مطالبه اجرت المثل کند؟

 • ۱۵ خرداد ۱۳۹۷
 • ۱۴ مهر ۱۳۹۷
 • 2 نظر
 • 53788 بازدید

وکیل حقوقی مجرب گروه وکلای پارسای پاسخ می دهد:

دانستن چند نکته قبل از ورود به جواب ضروری است. اول آن که اجرت المثل در مواقعی از طریق دادگاه علیه متصرف مطالبه می شود که شخص متصرف بدون وجود قرارداد یا بدون رضایت مالک، ملک را در تصرف داشته باشد به عبارت دیگر سبب دعوی اجرت المثل غصب است. بر طبق ماده ۳۰۸ قانون مدنی تصرف ملک دیگری عدوانا یا بدون مجوز غصب محسوب می شود و مالک می تواند از طریق دادگاه علیه غاصب (متصرف) مطالبه اجرت المثل ایام تصرف کند. دوم این که رضایت در استفاده ملک توسط دیگری می تواند کتبی یا شفاهی، صریح یا ضمنی باشد.

حال به جواب سوال بر می گردیم با توجه به سلیقه و استدلال های قضات ممکن است چنین دادخواستی یعنی مطالبه اجرت المثل ایام تصرف زن علیه مرد، در هر دادگاه منجر به رای های متفاوتی و معارضی گردد. اما به نظر می رسد وقتی که سال ها زن و شوهری –علی رغم این که بر طبق قانون تهیه مسکن بر عهده مرد (زوج) می باشد– با وجود مالکیت مشاعی منزل بدون اقامه دعوی کنار هم زندگی کرده اند و زن متعرض مرد نشده است و به او اعلام رسمی در خصوص عدم رضایت نکرده است، همین ظهور در اذن استفاده (انتفاع) مجانی از جانب زوجه به زوج دارد و عرف نیز چنین حکم می کند که تا زمانی که زن اعلام نا رضایتی نکرده و درخواست منزل مستقل نکرده است کاشف از رضا و اذن در انتفاع مجانی زوج به زوجه را می کند.

مطلب مرتبط :   جستجوی دفتر ازدواج و طلاق در تهران

لذا در جواب مشاوره حقوقی در خواست شده توسط یکی از موکلین با وکیل پایه یک دادگستری گروه وکلای پارسای متخصص در امور حقوقی باید گفت که اگر با مطالبه اجرت المثل از جانب زوجه، زوج دفاع مطلوب و کاملی داشته باشد در نتیجه حکم بر حقی زوجه در این خصوص صادر خواهد شد.

ماده ۳۳۷ قانون مدنی: «هرگاه كسی بر حسب اذن صریح یا ضمنی از مال غیر استیفاء منفعت كند صاحب مال مستحق اجرت المثل خواهد بود مگر اینكه معلوم شود كه اذن در انتفاع مجانی بوده است .»

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

2 پاسخ به “آیا زنی که مالک سه دانگ خانه ای باشد که سه دانگ دیگر متعلق به شوهر باشد، می تواند مطالبه اجرت المثل کند؟”

 1. M گفت:

  ایا زنی که با پول حاصل از فروش خانه ای که ۶دانگ ان مال شوهرش بوده درجایی دیگر خانه ای خریده اول شش دانگ مال زوجه بوده بعدا سه دانگ ان را به شوهر خود انتقال دهد وسه دانگ دیگر را به نام خود،ودرمحضر قید نماید حق انتفاع مادام العمر دراختیار زوجه است میتواند حق انتفاع را مستمسکی قرارداده تا به عنوان مهریه سه دانگ شوهر را به نفع خود توقیف کند،درحالی که قبلا طلاق گرفته وچون ازطرق دیگر برای مهریه توفیق حاصل نکرده ،متوسل به این امرشده

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   متاسفانه به طور کامل متوجه سوال شما نشدیم اما اگر منظورتان این است که ۳ دانگ خانه ای به نام شوهر است و ۳ دانگ دیگر به نام زن و از طرفی حق عمری به زوجه داده شده است و سوال این است که آا زوجه می تواند ۳ دانگ دیگر را توقیف کند؟ جواب این است که کاملا بستگی به تحلیل و تفسیر قاضی رسیدگی کننده به پرونده دارد اما اگر زوجه ثابت کند که ۳ دانگ مسکن مورد نیاز زوج نیست و در واقع خود زوج حق عمری به زوجه داده امکان توقیف بابت مهریه وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *