قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

مراحل درخواست طلاق از طرف مرد از ثبت دادخواست تا ثبت طلاق✓۱۴۰۲✓

 • ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
 • بروزرسانی: ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
 • 141 نظر
 • 12 دقیقه
 • 231827 نفر
4.1/5 - (140 امتیاز)
4.1/5 - (140 امتیاز)
هزینه وکیل برای طلاق از طرف مرد در تهران ۱۵ میلیون تومان

در این مختصر سعی شده است در جامع ترین و کوتاه ترین جملات، مراحل درخواست طلاق از طرف مرد از ثبت دادخواست تا ثبت طلاق توضیح داده شود.

 1.  بر طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی اختیار طلاق با مرد است و اوست که می تواند حتی بدون دلیل موجه، دادخواست طلاق به درخواست مرد به طرفیت همسر تقدیم دادگاه کند. بعضی حقوقدانها در پی تعدیل این سهولت طلاق به درخواست مرد هستند که تاکنون قانون تغییری نکرده است.
 2. طلاق از سوی مرد فقط در عقد دائم است و دادخواست طلاق مرد در عقد موقت پذیرفته نیست او میتواند بذل مدت کند. و به دادگاه ندارد.
 3. سوال می شود که آیا عدم رضایت زن (زوجه) تاثیری در پرونده روند طلاق از جانب مرد دارد؟ جواب منفی است با این توضیح که عدم رضایت و موافقت زوجه تنها می تواند مراحل طلاق از طرف مرد را طولانی کند ولی امکان جلوگیری از صدور حکم طلاق را ندارد. ولی حقوق مالی زوجه پابرجاست.
 4. رأیی که دادگاه پس از دادخواست طلاق از طرف مرد صادر می کند گواهی عدم امکان سازش نام دارد و زوج متقاضی طلاق ۳ ماه فرصت دارد تا برای اجرای رای دادگاه و ثبت آن به دفترخانه رسمی طلاق مراجعه کند در غیر این صورت رای صادره از درجه اعتبار ساقط می شود.
 5. پرونده طلاق چه خواهان آن مرد باشد چه زن، در صورت اعتراض پرونده ای سه مرحله ای است یعنی دادگاه بدوی، دادگاه تجدید نظر استان و دیوان عالی کشور، که با اعتراض زن حتی اگر اعتراض غیر موجه باشد، روند طلاق تا یک سال نیز به طول می انجامد لذا مدت زمان طلاق از طرف مرد بستگی کامل به اعتراض طرفین خصوصا زوجه دارد که ممکن است از ۳ ماه تا ۱ سال و شاید کمی بیشتر به طول بیانجامد.
 6. اگر مرد از زن وکالت طلاق داشته باشد میتواند از طریق طلاق توافقی با وکالت و گرفتن وکیل با واسطه برای زن از همسرش جدا شود.

نکات مراحل درخواست طلاق از طرف مرد

 1. در هر طلاقی مثل طلاق توافقی، مراحل طلاق از طرف مرد یا طلاق از جانب زن، بر طبق ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده، قاضی دادگاه خانواده مکلف است نسبت به مهریه، اجرت المثل، نفقه و حضانت فرزندان، ملاقات و نفقه آن ها تعیین تکلیف کند.
 2. در مراحل درخواست طلاق از طرف مرد، دادگاه مکلف است که به هر یک زوجین ابلاغ فرستاده و با درج مهلت از آن ها بخواهد که داور معرفی کنند. امروزه داوری در پرونده های طلاق به امری تشریفاتی تبدیل شده است زیرا در اکثر و غالب موارد داوری در رفع اختلاف زوجین کارگشا نیست. مضافا بر این که نظریه داوران برای دادگاه اهمیت چندانی ندارد. درست داوری این است که یک نفر مرد متاهل از خانواده مرد و یک نفر از خانواده زن به جهت کوشش برای سازش زوجین تلاش کنند و در ادامه نظر  خود به دادگاه را اعلام کنند. که متاسفانه در عمل این اتفاق کم است
 3. مرد متقاضی طلاق بایستی در سامانه ثنا ابلاغ الکترونیک ثبت نام کند و اگر زوجه هم قبلا در سامانه ثنا عضو باشد ابلاغ ها الکترونیک است.
 4. در هیچ فرضی در درخواست طلاق از طرف مرد حتی اگر رای غیابی باشد، مهریه زن از بین نمی رود فقط اگر بین زوجین نزدیکی واقع نشده باشد مهریه در هنگام طلاق نصف می گردد. مگر اینکه دادخواست فسخ نکاح از سوی مرد به دلیل تدلیس زن باشد.
 5. نوع طلاقی که مرد درخواست کننده آن باشد رجعی است یعنی در مدت حدود ۳ ماه عده، زوج می تواند به زوجه رجوع کند و به این ترتیب طلاق از بین می رود مگر این که زن دوشیزه (باکره) یا یائسه باشد که در این موارد طلاق بائن است و امکان رجوع وجوذ ندارد. رویه دفاتر طلاق برای ثبت طلاق رجعی اینطور است که ابتدا صورتجلسه طلاق رجعی نوشته میشود و بعد گدشتن ۳ ماه عده طلاق نامه صادر و شناسنامه ها مهر میشود.
 6. مستفاد از قانون حمایت خانواده جدید و نسخ عمده مواد قانون اصلاح از مقررات مربوط به طلاق در حال حاضر امکان جمع شرط نصف اموال (شرط تنصیف) با اجرت المثل وجود دارد.
 7. برای این که بدانید نحله چیست و در چه مواردی در صورت درخواست طلاق از طرف مرد به زوجه تعلق می گیرد به لینک آبی رنگ مراجعه نمایید.
 8. اگر مردی شرط تنصیف مندرج در عقدنامه های چاپی را امضاء کرده باشد علاوه بر مهریه در هنگام طلاق به درخواست زوج، باید تا نصف اموال موجودی را که در ایام زناشویی به دست آورده یا معادل آن را به زوجه واگذار نماید. برای داشتن اطلاعات کامل در خصوص شرط تنصیف دارایی توصیه می شود به لینک مربوطه مراجعه نمایید.
 9. در صورتی که مرد وکیل داشته باشد تمامی مراحل طلاق از طرف مرد توسط وکیل و بدون حضور موکل (زوج) انجام خواهد شد.
 10. اگر مرد مهریه را پرداخت نکرده باشد و قبلا توسط دادگاه در خصوص آن رای صادر نشده باشد، در حکم طلاق دادگاه پرداخت مهریه نیز ذکر می شود که ثبت طلاق موکل به پرداخت حقوق مالی زوجه از جمله مهریه است. حال اگر مهریه عند الاستطاعه باشد پرداخت آن منوط به اثبات استطاعت مالی زوج از سوی زوجه است.
 11. اگر مهریه عند المطالبه باشد و قبلا از سوی دادگاه تقسیط نشده باشد مرد می تواند پس از قطعیت حکم طلاق دادخواست اعسار از پرداخت دفعی مهریه مندرج در دادنامه طلاق (گواهی عدم امکان سازش) را تقدیم دادگاه صادر کننده رای کند. دادگاه بعد از تشکیل جلسه و دعوت از طرفین و استماع اظهارات زن و شوهر و شهادت شهود در خصوص اعسار مرد تصمیم گیری می کند.
 12. حضانت فرزندان و نیز نفقه آن ها بر طبق قانون و مصلحت طفل توسط دادگاه تعیین می شود.
 13. -اثبات رابطه نامشروع زوجه یا سایر تخلفات وی از وظایف زناشویی ارتباطی به مهریه ندارد.
 14. اگر در اثنای رسیدگی به پرونده درخواست طلاق از طرف مرد، زوجین توافق بر سر جدایی و مسائل مرتبط به آن حاصل کنند می توان پرونده را با درخواست طرفین تبدیل به طلاق توافقی کرد.
 15. اگر قبلا رأی در خصوص اجرت المثل ایام زوجیت صادر نشده باشد، دادگاه رسیدگی کننده به درخواست طلاق از طرف مرد، با تعیین کارشناس، اجرت المثل ایام زوجیت زن را تعیین می کند و در ضمن حکم طلاق، مرد را موظف به پرداخت آن می کند.
مطلب مرتبط :   آیا اعمال جراحی زیبایی زن نیازمند اجازه شوهر است؟

گروه وکلای پارسای متخصص دعاوی خانواده. با ما تماس بگیرید…

درخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد

متاسفانه امروزه بخش عظیمی از جدایی ها در دوران عقد اتفاق می افتد که اصطلاحا دورانی است که عقد نکاح منعقد شده است ولی زوجین، زندگی مشترک را آغاز نکرده اند. گذشته از علل و چرایی آن که از تخصص وکیل خارج است. از لحاظ مباحث حقوق مرد می تواند هر زمان که بخواهد به دادگاه خانواده مراجعه کند و دادخواست طلاق، تقدیم دادگاه کند. دادگاه خانواده ای صالح به رسیدگی است که نشانی زوجه در آن جا واقع شده باشد. دادخواست طلاق چه این که خود زوج رأسا اقدام کند و یا این که وکیل داشته باشد از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت خواهد شد و برای شروع باشد به این دفاتر مراجعه کرد.

مدارک لازم برای ثبت درخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد

 • عقدنامه
 • شناسنامه
 • کارت ملی

معمولا عقدنامه در دست زوجه یا خانواده او می باشد. در این راستا زوج می بایستی با در دست داشتن شناسنامه به دفتر ازدواجی که نکاح ایشان ثبت شده است، مراجعه کند و رونوشت اخذ نماید. بدون عقدنامه یا رونوشت امکان ثبت دادخواست وجود ندارد.

حسب ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده، دادگاه تکلیف دارد که در پرونده طلاق، تعیین تکلیف امور مالی یا غیر مالی مرتبط با زوجیت را انجام دهد. اما در دوران عقد اجرت المثل، حضانت و نحله مصداق ندارد و فقط بحث مهریه و نفقه مطرح است. چنانچه بین زوجین نزدیکی واقع نشده باشد مهریه مندرج در سند ازدواج نصف خواهد شد و زوج مکلف می شود که برای طلاق مهریه استحقاقی زوجه را پرداخت نماید.

ممکن است که زوجه ازدواج قبلی داشته باشد و یا این که به هر دلیل باکره نباشد و بین زوجین در خصوص وقوع نزدیکی اختلاف شود با این توضیح که زوج مدعی عدم نزدیکی باشد و زوجه بگوید که نزدیکی واقع شده است در این خصوص قانون ساکت است و اما به تأسی از فقه، قول زوجه با قسم مقدم است.

بحث شرط تنصیف دارایی هم که در عقدنامه های چاپی آمده است به شرط امضای زوج، در دوران عقد مصداق ندارد زیرا مشمول اموالی می شود که اولا بعد از عقد به دست آمده باشد و ثانیا موجود باشد مگر این که زوج بعد از وقوع عقد نکاح مالی تحصیل کرده باشد. که آن هم محل اشکال است زیرا در زمان زندگی مشترک عرفی این مال تحصیل نشده است

در خصوص داشتن اطلاعات بیشتر در مورد حقوق مرد در دوران عقد یا الزام به تمکین زوجه به لینک های مربوطه مراجعه کنید.

به طور خلاصه طلاق از طرف مرد در دوران عقد یعنی عدم نردیکی زن و شوهر منعی ندارد و پرداخت نصف مهریه به ذمه زوج باقی میماند نوع طلاق هم بائن غیر مدخوله خواهد بود و بعدا زوجین میتواند شناسنامه خود را تعویض کنند.

مطلب مرتبط :   اماره فراش و نفی نسب به استناد آزمایش

طلاق از جانب زوج از نظر حقوق مالی مزیتی برای زوجه دارد؟

قانون این حق را به شوهر (مرد) داده است که بتواند هر زمان – حتی بدون دلیل – به دادگاه خانواده مراجعه کند و از دادگاه تقاضای طلاق همسر را کند. البته این درخواست طلاق باید با تقدیم دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی انجام می شود. البته این قانون طلاق از جانب زوج مربوط به مسلمانان می باشد و سایر اقلیت های مذهبی شناخته شده در قانون اساسی، مقررات مخصوص به خود را دارند که دادگاه ها مکلف به تبعیت از آن می باشند.

ممکن است که سوال شود اگر زنی مخالف درخواست طلاق شوهر باشد و یا مرتکب قصوری در وظایف زناشویی نشده باشد رای طلاق صادر خواهد شد؟ جواب این است که مخالفت و یا قصور و تخلف زن ارتباطی با اصل طلاق ندارد اما در این صورت از حیث حقوق مالی مزایایی برای زوجه در پی دارد.

با این توضیح که اولا اگر زوج شرط تنصیف دارایی را که به صورت چاپی در سند ازدواج می باشد را امضاء کرده باشد در صورتی می تواند زوجه را طلاق دهد که تا نصف دارایی موجودی را که بعد از عقد بدست آورده است به زوجه بدهد. ثانیا نفقه ایام عده زن در طلاق بر عهده شوهر است.

ثالثا رویه دادگاه ها در رسیدگی به پرونده طلاق این است که با مطالبه اجرت المثل از سوی زوجه، دادگاه به جهت کارشناسی و برآورد، موضوع را به کارشناس ارجاع می دهد و در نهایت در رای دادگاه زوج مکلف به پرداخت می گردد.

رابعا پرداخت کامل مهریه – اگر زن دوشیزه نباشد – بر عهده زوج خواهد بود اگر چه که زوج (شوهر) می تواند بعد از قطعیت طلاق دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را تقدیم دادگاه کند و تعیین تکلیف در این خصوص با دادگاه است.

خامسا اگر مرد در ایام عده و علی رغم ثبت طلاق فوت کند زن از او ارث می برد

نکته: طلاق از جانب زوج اگر به دلیل قصور زن از وظایف همسری باشد، شرط نصف دارایی مشمول زوجه نمی شود. مصداق بارز آن موردی است که مرد حکم تمکین زوجه را گرفته باشد

نکته: اگر زوجه در دادگاه اعلام نماید که بدون چشمداشت و رایگان در منزل کار می کرده است مستحق دریافت اجرت المثل نمی باشد

طلاق زن بدون دلیل امکان پذیر است؟

بله مطابق مقررات فعلی طلاق مرد بدون دلیل میسر است اینکه ممکن است سوال بعضی باشد که که تفاهم نداریم و طلاق به دلیل دوست نداشتن همسر امکان پذیر است جواب مثبت است در مواردی دیده ایم که دادگاه بدوی به زعم خود دلایل مرد برای طلاق را با توجه به مخالفت همسر محکمه پسند و موجه ندیده است و رای به طلاق نداده است اما این آراء معمولا در دادگاه های عالی تجدیدنظر و دیوان عالی کشور نقض میشود اما باید توجه داشت پرداخت حقوق مالی زن در رای طلاق از طرف مرد از سوی دادگاه لحاظ خواهد شد.

طلاق زن ناشزه چگونه است؟

به زنی که بدون دلیل موجه در تمکین عام و خاص مرد نباشد ناشزه میگویند

مصداق بارز نشوز زن صدور حکم تمکین و اجراییه علیه اوست ناشزه بودن به معنی انجام ندادن وظایف شرعی و قانونی در قبال زوج با اقرار و شهادت شهود نیز قابل اثبات است . در درخواست طلاق برای زن ناشزه شرط نصف دارایی زوج شامل حال او نمیشود اما مهریه از بین نمیرود.

رای دادگاه طلاق از طرف مرد چقدر طول میکشد؟

قانون آیین دادرسی مدنی مقرر کرده که خواسته طلاق به درخواست مرد باشد یا زن هم قابلیت تجدیدنظر در دادگاه تجدید نظر استان داشته باشد و هم در دیوان عالی کشور

با این توضیح ممکن است زن یا مرد و یا هر دو نسبت به دادنامه و رای دادگاه اول ( بدوی) معترض باشند که در این صورت پرونده به دادگاه تجدید نظر استان مربوطه خواهد رفت بعد از صدور رای امکان اعتراض به دیوان عالی کشور هم میسر است با این توضیحات با اعتراض به رای حتی بی دلیل موجه صدور رای قطعی طلاق به تعویق می افتد لذا پیش بینی دقیقی از مدن زمان طلاق به درخواست مرد نمی توان داد ولی به صورت تقریبی از ۴ ماه تا یک سال است.

ممکن است سوال باشد که وکیل برای طلاق به درخواست مرد در کوتاه کردن مراحل اعتراض تاثیر دارد در حالیکه چنین نیست و حق اعتراض برای طرفین محفوظ است.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. رها

  سلام.شوهرم درخواست طلاق داده.جلسه حل اختلاف رفتیم سازش نشد ارجاع دادن دادسرا هنوز نرفتیم.موعد اجاره منزل مون تموم شده.گفت دنبال جا باشین برای وسایلت.چند وقت طول میکشه حکم طلاق صادر بشه؟و اینکه من میتونم تا اونموقع بمونم یا بگم جا اجاره کنه تا حکم بیاد.اون میتونه اعتراض کنه؟!

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   تا جاری شدن صیغه طلاق ایشون وظیفه تهیه مسکن و پرداخت نفقه داره
   البته ربطی به دادسرا نداره شاید منظور شما دادگاه خانواده بوده به هر حال طلاق یکطرفه حتی از طرف مرد در صورت مخالفت شما طولانی است و طرفین حق اعتراض به رای دارند

 2. احسان

  سلام
  اگر مرد دادخواست طلاق بدهد و زن در دادگاه حاضر نشود در نهایت چه روندی پیش‌رو است؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   طلاق غیابی صادر میشود

 3. یکتا

  سلام ۴ ساله ازدواج کردم شوهرم درخواست طلاق داده هنوز دادگاه نرفتیم.مهریه ام ۱۴ سکه است.ماشینش رو چند ماه پیش فروخت درهم خرید برداشته پیش مادرشه.سال گذشته هم خونه ای که از پدرشون به ارث رسید رفتن به نام یا مادر یا خواهر کردن اینو به من نگفتن.میخواست موتور بخره این اواخر میگفت بنام برادرم بزنم.من درخواست مهریه ندادم.خقوقش هم ماهی ۱۲ هست ولی کارش آزاده برای یه جایی کار میکنه.ممکنه که بتونم از طریق ارث اون بتونم تصنیف اموال کنم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر قبل از طلاق اموال را انتقال داده باشه شرط نصف اموال به دلیل نبودن مال موجود زمان دادخواست منتفی است ولی قاضی میتواند با توجه به کم بودن مهریه و دانستن اینکه اموال را عمدا برای فرار از نصف اموال منتقل کرده برای شما عدد مناسبی نحله تعیین کند

 4. سعید

  سلام، من با خانومم بحث زیاد داریم، از اول ازدواج ، الان ۸ ساله زندگی میکنیم و یک پسر ۴ داریم، تو این بحث ها خانومم رفت مهریه شو گذاشت اجرا و خونه و ماشین و وکالت طلاق بهش دادم، اونم بهم سندی داد که هیچ مهریه و نفقه و اجرتل المثلی ازم طلب نداره، حالا با پرویی تمام اومده خونه نشسته و بیرون نمیره، میگه مهریه حقم بوده گرفتم، بازم روی اعصابمه و با بحث هاش منو از کار و زندگی انداخته، میخام طلاق بدم راحت بشم آیا باز برام دردسر میشه؟ منظورم میتونه باز از من بکنه؟ نوشته بودین مرد طلاق بده هرچی بدست آورده نصف میشه، خونه و ماشین که داشتم از قبل از ازدواج داشتم, مادرش بهش خوب یاد میده و وکیل هم گرفتن، راه و چاه رو بلدن، من چکار کنم این جهنم تموم بشه بره

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   میتوانید دادخواست طلاق بدید و آنچه از قبل عقد داشتید مشمول تنصیف اموال نمیشود

 5. ناشناس

  سلام.من درخواست طلاق دادم و دادگاه تشکیل شد ولی شوهرم دادگاه نیومد،دادگاه با حضور من و شاهدم برگزار شد.فعلا منتظر حکم قاضی هستم.تو این مدت شوهرم اصرار به این داره که اگه طلاق میخوای خودم اقدام کنم ولی من نمیدونم باید چیکار کنم منتظر حکم قاضی بشم یا بگم خودش درخواست بده
  در چه صورت نتیجه زودتر مشخص میشه؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر توافق بر طلاق دارید خب توافقی جدا شوید و توافقات خودتون رو به همین دادگاه طلاق که دادخواست دادید اعلام کنید کار راحتر پیش خواهد رفت

 6. ناشناس

  سلام
  بنده ۲ساله با پسری عقدم،منتها بهش علاقه ای ندارم
  میخوام ازش جدا شم ،اولش مقاومت میکرد ولی الان راضی به جدایی شده
  سوالی که دارم اینه،من شاغلم و خیلی سخت میتونم مرخصی بگیرم،خواستم بدونم میشه برادرم وکیلم باشه تواین مورد؟و اینکه چه راهکاری وجود داره که من اصلا هیچکدوم از جلسات رو شرکت نکنم،یعنی طلاق از طرف کی باشه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر به برادرتون وکالت برای طلاق بدهید ایشان در صورتی میتواند به دادگاه مراجعه کند که وکیل دادگستری باشد در غیر این صورت میتواند از جانب شما وکیل دادگستری انتخاب کند

 7. ف

  سلام من زن دوم همسرم هستم ما بدون اجازه همسر اول ایشون ازدواج کردیم حالا به همسرم فشار آوردن که طلاقم بده ایا راه کاری هست که من بتونم سدی بشم که نتونه طلاق بده

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر همسرتون دادخواست طلاق به دادگاه بدهد دادگاه علی رغم مخالفت شما هم با طلاق موافقت میکند ولی شوهر مجبور به پرداخت حقوق مالی شماست قانونی درصدد تصویب است که اختیار مطلق مرد برای طلاق را محدودتر کند که هنوز به تصویب نرسیده

 8. علی سعیدی

  سلام آگه درخواست طلاق بدم و قبل درخواست عدم تمکین زده باشم به همسرم نفقه تعلق میگیره؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر رای قطعی صادر شده باشد و اجراییه هم درخواست کرده باشید بله نفقه تعلق نمی گیرد

 9. وحید آقاجانلو

  سلام و وقت بخیر
  بنده نزدیک به سال هستش که با همسرم زندگی میکنم تو این مدت دعوا و بجث های زیادی داشتیم و هیچ تواهمی بین ما نیست و من عاشقش نیستم ولی ازش متنفر هم نیستم ولی دو مرتبه تو حین این دعوا هامون افدام به خودکشی مرده یکبار با قرص و دفعه اخر با بریدن رگ میخواست که من نزاشتم پیشنهاد شما چیه آیا ادامه بدم یا درخواست طلاق بدم از روی دلسوزی تا الان اقدام به طلاق نکردم چون میدونم اسیب جدی خواهد خورد و نابود میشه و به خاطر همین دلم براش میسوزه
  با این شرایط اگر درخواست طلاق بدم وضعیت مهریه اینا چی میشه ؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   این موضوعی است که شما با شرایط خودتون باید تصمیم گیری کنید که به صلاحتون است یا خیر ما اطلاعات کافی از جزئیات زندگی شما تداریم که توصیه ای کنیم اما در خصوص مهریه در دادخواست طلاق از طرف شوهر دادکله ضمن رای طلاق به پرداخت مهریه هم رای میدهد و اگذ معسر از پرداخت یکجای مهریه باشید و برای دادگاه هم ثابت شود با در نظر گرفتن وضع مالی و درآمد شما تقسیط میشود

 10. بهمن حجابی

  سلام.در قضیه درخواست طلاق از طرف مرد و پرداخت مهریه و دیگر مسائل مالی ، چقدر وضعیت مالی پدر مرد تاثیر دارد و آیا دادگاه میتواند از اموال پدر استفاده کند؟در سند ازدواج پرداخت مهریه به عهده پسر است.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   پرداخت مهریه ربطی به پدر شوهر ندارد مگر اینکه ضمانت کتبی کرده باشد

 11. شهریار

  با سلام
  درصورت اثبات خیانت همسر به انجام زنا، که احتمالا حکم آن مرگ میباشد، وضعیت مهریه چگونه میشود؟
  آیا بدون نیاز به درخواست طلاق میتوان موضوع خیانت را مطرح و پرونده را اینگونه پیش برد؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   آنچه اثبات ممکن است بشود رابطه نامشروع است که شلاق تعزیری دارد

 12. فاطمه

  سلام وقتتون بخیر من یه سال و نیم نامزد بودم یه سال پیش نامزدم به خاطر مسائل کاملا چرت درخواست طلاق داده ، رابطه ای هم نداشتم و علت طلاق ربطی به این موضوع نداره، از دادگاه ابلاغیه اومده برام و علت حضور اجرای قرار کارشناسیه ، خواستم بدونم جریان مهریه چجوریه ؟ نصف میرسه یا کامل ؟ و اینکه چند مرحله مونده تا طلاق نهایی ؟ ممنون میشم جواب بدید واقعا ضروریه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر نزدیکی نکرده باشید نصف مهریه
   اگر به نظر کارشناسی کسی اعتراض نداشته باشه و داوری هم تمام شده باشد دادگاه رای صادر میکند البته رای دادگاه بدوی قابل اعتراض برای طرفین است

 13. سایه

  سلام، وقت بخیر
  ببخشید من در دوران عقد به اجبار همسرم و بدون اطلاع خانواده مهریم رو کم کردم و صد عدد از مهریم‌رو در مقابل گرفتن حق طلاق بخشیدم،خواستم ببینم میشه دوباره همون ۱۱۴ تا بشه چون به اجبار بوده و خانوادم اطلاع نداشتن
  محضر دار گفت فقط در صورت دادن حق طلاق میشه مهریه رو بخشید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بعید میدونم موفق بشید ولی بعضی نظر مخالف دارند و معتقدند که میشود زن رجوع ارچز بخشش مهریه کند

 14. ایرج محسنی

  با سلام
  من ۷ ساله ازدواج کردم و یک پسر ۵ ساله دارم
  همسرم از اول یکم مشکل اعصاب داشت ولی نمیذاشتن من بفهمم از ۱ سالگی بچه به بعد خیلی عصبی تر شد انقدر پرو شد که من دیگه نمیدونم با چه زبونی باهاش حرف بزنم حتی ۲ بارم از دستم در رفت برخورد فیزیکیم باهم داشتیم ولی انقدر بی شخصیتو بی شعوره (البته منظورم از این طور حرفها بحث توهین بهش نیستا میخوام حد شخصیتشو بدونید) که تفلکی بچه معصومم عصبی کرده و دائما تو خونه آپارتمانی با داد صحبت میکنه همش بچرو کتک میزنه انقدر فحشهای زشت جلو بچه زده بچم کلا تربیتش خراب شده ، انقدر که آدم دروغگویی هستش که منو جلوی همه با دروغاش خراب میکنه اصلا گوش به حرف نمیده طرز پوششو بدم میاد میگه خودم میدونم والا یجوری رفتار میکنه که انگار چیزی برای از دست دادن نداره البته ناگفته نماند یبارک متارکه کرده بوده من خرم میدونستم .من اصلا دلم نمیخواد بیام خونه انقدر داد بیداد میکنه فقط دلم برای بچم میسوزه حالا تصمیم گرفتم ازش جدا بشم و البته بچمم بیارم پیش خودم ببرمش با کمک مشاور تربیتشو به کنم، ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   ای کاش توضیح بیشتری میدادید که مشکل اعصاب دقیقا چی هست و آیا به پزشک مراجعه شده یا اینکه برداشت خود شما این است و اینکه آیا همیشه اینطور است یا بعضی وقتها و اینکه دعوا و داد در منزل دقیقا به چه علته؟

 15. بهاره اکبریان

  سلام من ۴ساله ازدواج کردم و یک ساله خونه خودمم. کل دوران عقد شوهرم بهانه های الکی می‌گرفت از خانواده و فامیلم ک خانواده تو اینجوری ان. شما اینجورین و این حرفا. گفتن اگ برین خونه خودتون یکم از بچه بازیهاش کم میشه وبهتر میشه. خونه خودمون اومدیم ولی دائم گیر میداد برای سرکار رفتنم من معلم پایه اول ابتدایی ام و محیط کارم همه خانم هستیم. بعدم یه بازی انلاین منچ بود ک من بازی می‌کردم یه گروه شده بودیم که وقتایی که توجه نداره بهم میرفتم گروهی بازی آنلاین میکردم فقط یک اشتباه کردم این بود ک اسم یکی از بچه های گروه ک پسره رو برای اینکه شوهرم نفهمه بازی انلاین میکنم به اسم دختر سیو کردم و وقتی فهمید بهش الکی یه بهانه گفتم چون میترسیدم. من قبول دارم اشتباه کردم ولی همین باعث شد شوهرم هرزه بخونم و با پدرم دعوای بدی کردن.. شوهرم به شدت اهل مشروب و قیلون هست و انکار میکنه. از اون روز دعوا دیگ چلا داره به خودم و خانوادم بی احترامی میکنه و دیگ احترام واعتماد از جانب دو طرفمون نیس… من به شدت خستم و میخام جدا شم میتونم اقدام کنم به جایی میرسم؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   خب ببینید منظور اصلیش چیه؟ آیا قصد طلاق داره یا نه
   اگر دادخواست طلاق از طرف زن باشد با دلایل شما که اثباتش مشکله کار سخت خواهد بود به نظرم مدتی صبوری کنید از این دست اختلاف ها امروزه زیاده و با مشاور و پدر و مادرتون مشورت کنید اگر تغییر محسوسی حاصل نشد تلاش کنید جدایی به صورت توافقی باشه

 16. امیرحسین محمودی

  سلام وقت بخیر مردی هستم من ۲ساله عقد کردم از اول خانم رو نمیخواستم و خانم هم منو نمی خواست بزور خانواده عقد کردیم الان یک ساله که دادگاه میرم دادخواست طلاق یک طرفه دادم و مهریه هم چون من هیچی ندارم حتی حقوق قسطی شد من قسط اول رو پرداخت کردم و درخواست ازدواج مجدد دادم این خانم حتی تمکین نمی‌کند و الان میگه که منو میخواد رای دادگاه به نفع خانم هست من تاحالا حتی ایشون رو لمس کوچیک هم نکردم اعتراض زدم و کی میتونم طلاق بدم ؟ چی میشه من الان یه خانم رو میخوام کی میتونم طلاق بدم و ازدواج کنم لطفا راهنمایی کنید؟؟ سن من ۲۰ و خانم هم ۲۰

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   متوجه نشدم که دادخواست طلاق دادید یا ازدواج مجدد این دو با هم متفاوت هستند
   شما میتوانید دادخواست طلاق بدهید حتی اگر همسر مخالف طلاق باشه مهریه هم که تقسیط شده

 17. سامان

  سلام میخواستم بدونم اگه درخواست طلاق بدم، مبلغ پیش پرداخت مهریه چقدر میشه، و ایا باید پیش پرداخت حتما داده بشه…؟ و چه راهی هست برای اینکه ممنوعالخروج نشم بابت مهریه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   پیش پرداخت مهریه توسط قاضی و با توجه به شرایط مالی شما و همسر و میزان درآمدتان خواهد بود و میزان معین و یکسان برای همه نیست پیش پرداخت و اقساط را به موقع بپردارید ممنوع الخروجی رفع میشود

 18. مهسا2

  سلام، زنی که درمدت دوسوم زندگی مشترک بیمار و قادر به کار خانه نبوده، آیا در زمان طلاق تصنیف اموال شاملش میشود؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله در صورت دادخواست طلاق از طرف مرد این شرط عقدنامه موضوعیت پیدا میکند حتی اگر زن بیمار باشد

 19. حجی

  سلام من تقریبا پانزده سال هست که با خانومم زندگی می کنم ایشون کار میکرد با کف حقوق کارگری و حقوق من سه برابر ایشون بوده و حتی حالا که بازنشسته شدم باز هم هست چند سال هست که به علت اعتیادِ من میخواد جدا بشه و میگه هیچی نمیخواد .در ضمن وقتی ازدواج کردیم دختر پنج ساله ایشون رو من به فرزندی قبول کردم ولی نتونستم که اسمشو بیارم داخل شناسنامه خودم ولی فامیلشو عوض کردم یه خونه خریدیم البته چون اعتماد بود گفتم مدارکش رو بزنه به اسم خودش و چکهاشو از خودش بده ولی همیشه کارت حقوق من دست ایشون بوده و صد و ده تا هم مهریه ش هست و میگه که اینجانب برم درخواست بدم که دیگه دلیل و توضیح از ایشون کسی نمیخواد که ابروریزی بشه در ضمن یه دختر هم شریکی داریم .میخواستم بدونم که چیکار کنم میتونه همه خونه رو بگیره شما بگید من جیکار کنم ایشون یه بار با مواد منو گیر انداخت ولی قاضی حکم به معوقه داد و من بعدش رفتم بیمارستان و نامه ترک رو دام شما که معلوماتتون در این زمینه زیاد هست یه راه خوب که به من که سی سال جون کندم و دخترم که گناه داره و چیزی نمی فهمه نشونم بدید ممنون و تشکر برای وقتی که میزارید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   دوست عزیز بهترین کار نه تنهاها برای خانواده که برای شخص شما اینه که خودتون رو از بلای اعتیاد خلاص کنید که همه مصیبت ها از همینه
   میفرمایید که خونه به نام همسر است و چک ها رو هم خودش داده پس از نظر قانونی شما سهمی در آن ندارید و ملاک برای دادگاه سند است
   اگز قصد ترک قطعی اعتیاد را ندارید توافقی جدا بشید

 20. فریبرز

  سلام.من با همسرم بعد از هجده سال زندگی در شش سال پیش به مشکل خوردیم و جدا زندگی میکنیم.البته خونه مال همسرم بود و از ارث پدری خودش خریده بود.همسرم سه سال پیش تقاضای طلاق توافقی کرد و گفت از مهریه میگذره ولی اون قاضی خدانشناس به همسرم گفت چرا نمی‌خوای مهریه بگیری.هم طلاقتو میگیرم هم مهریه‌تو.بعد از اون مهریه رو برای من قسط بندی کردن ولی همسرم دیگه پیگیری نکرد و متهم همینطور.ولی الان همسرم پیگیر شده و میگه من خودم برم دنبال کارهای طلاق.الان که مهریه برای من قسط بندی شده آیا همسرم می‌تونه مهریه رو ببخشه و من اقدام کنم برای طلاق؟؟آیا اگر همسرم بمن دست خط بده که از مهریه گذشته قابل قبول بوده یا حتما باید محشری اعلام کنه؟؟چون میترسم بعد از اقدام به طلاق حرفش عوض بشه و طلب مهریه کنه.خدا از اون قاضی نگذره که باعث عدم اتمام طلاق شد و همسرم که مهریه نمی‌خواست رو مجبور به اینکار کرد.البته همسرم هیچوقت حرفی از مهریه نزده و هنوز هم میگه مهریه نمی‌خواد.ولی من میترسم باز گرفتار یک قاضی از خدا بیخبر بیافتم و به مشکل بخورم.لطفا راهنمایی بفرمایید که من باید چیکار کنم.ممنون از پاسخگوییتون.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   حساس شدید جای نگرانی ندارد هم میتوانید به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید و یا یا بخشش مهریه در زمان طلاق توافقی همین که نوشته شود مهریه در قبال طلاق بذل میشود کافی است اگر تهران هستید با ما تماس بگیرید

 21. بهرام کرمی

  سلام من ۲۲ سال زندگی مشترک داریم ولی از ابتدا علاقه ای به همسرم نداشتم ولی از سر دلسوزی ازدواج کردیم الان دیگه واقعا خسته شدم و مشکل جسمی و روحی گرفتم و زنم هم خیلی بداخلاقه و متاسفانه هر چی خریدم نصفشو به نامش زدم آیا اون از نصفه دیگه که به نام منه هم سهم می بره اگه درخواست طلاق بدم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله ولی با توجه به اینکه قبلا اموالی به نام ایشان انتقال دادید و برای قاضی ثابت کنید مبلغ کمی از نصف باقیمانده برای شما در نظر میگیرد

 22. کاوه

  سلام ۷ ساله بازنم ازدواج کردم پرینت حسابم هست که ۲۵۰ میلیون نفقه دادم بیشتر از نفقه معمول میشه یه بخشی از این نفقه اضافی از مهریش کم بشه طلاقش بدم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   واریز به حساب بانکی زوجه را برای مهریه محاسبه نمی کنند

 23. هوشنگ مرادی

  سلام وقت بخیر
  من حدود یکسال پیش ماشینمو به نام خانوادم کردم اون موقع نه حرفی از طلاق بود نه چیزی فقط چون حس کردم ک اتفاق میوفته این کارو کردم …تمام داراییم رهن منزلم هست ۲۰۰ ملیون
  و البته ارز دیجیتال دارم
  اولا میخوان بدونم پارسال ماشینو ب نام کردم فرار از دین میشه؟
  و اینکه در مورد ارز دیجیتال چگونه هست؟ قابل پیگیری هست برای دین؟
  و من کارمند با حقوق ۱۲ تومن و ۸ تومن اجاره دارم و ۵ تومن قسط با سند…..۱۱ ماه یک سکه میبندن یا بیشتر؟ضمنا مهریه ۲۱۴ تاست
  ممنون از لطفتون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   فرار از دین نیست
   ارز دیجیتال هم برای دادگاه قابل پیگیری نیست
   با توجه گران شدن شدید سکه الآن دادگاه ها اقساط طولانی در نظر میگیرن

 24. محمدرضا نوری

  سلام خسته نباشید
  من ۹ ساله با همسرم ازدواج کردم و یه بچه ۳ ساله هم دارم
  ولب به دلیل پرخاشگری و اصلا سازگار نیستیم و نمیتونیم با هم زندگی کنیم و به شدت بد دل هستش و هر روز یه داستان درست میکنه ، مستجر هستم و ۲۳۰ میلیون رهن خونه است و یه ماشین دارم و مغازه دارم که اجاره است
  من اگه بخوام طلاق بگیرم شرایط اون بچه چی میشه، یعنی به من میدن یا به مادرش ؟
  و ۱۵۰ سکه مهریه خانم که شرایط پرداخت اون سکه ها چجوری میشه ؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   حضانت فرزند شما تا پایان ۷ سال با مادر است
   مهریه با مقداری پیش پرداخت اولیه تعیین شده توسط قاضی با در نظر گرفتن درآمد شما تقسیط میشود

 25. ساعدی

  سلام خسته نباشید
  من ۸ساله باخانمم زندگی میکنم الان یه پسر۶ساله داریم الان بدلیل سو ء رفتار و عمل تمایل وی به روابط زناشویی می‌خوام طلاقش بدم مهریه اش رو هم ثبتی دریافت کرده و تو سند ازدواج هم نوشته شده خودمم هیچی به نامم نیست خواستم بدونم بااین شرایط چقدر بهش اجرت المثل و…تعلق میگیره؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر مهریه دریافت شده باشد احرت المثل توسط کارشناس با توجه به سالهای زندگی، مستاجر یا مالک بودن شوهر در ایام زناشویی، تعداد فرزندان و… تعیین می گردد و عدد و مبلغ مشخص ندارد

 26. وحید

  سلام وقت بخیر. قصد طلاق دادن زنم رو دارم به دلیل سرد مزاجی دائمی در مسائل جنسی از جانب ایشان و ناسازگاری و پرخاشگری دائمی در مورد امور زندگی از جانب ایشان. فقط یک ماشین و پول پیش اجاره خونه دارم و شغلم مغازه داری هست که مغازه اجاره ای هست. لطفا من رو راهنمایی کنید برای دادخواست طلاق به کجا مراجعه کنم و با توجه به شرایط مالی ای که دارم مهریه که ۴۰۰ سکه هست چی میشه؟ با تشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   برای شروع پروسه طلاق باید دادخواست طلاق از دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت کنید
   مهریه با درخواست تقسیط شما قسطی خواهد با در نظر گرفتن مقداری پیش پرداخت
   ماشین حتی اگر یکی باشد با درخواست مهریه همسرتون توقیف میشود

 27. بهمن بهادر

  درود بر شما من میخوام زنمو طلاق بدم و هیچ دارایی ام ندارم و فقط ۴۵ میلیون پول پیش خونه دارم و حقوقمم ۶ملیونه و کارگرم،،و ماهی ۳۵۰۰ قسط میدم ،وسایل خونه ام کلا خودم خریدم و فاکتوراشم دارم و مهریه ام ۲۰۰تا سکه هستش، درخواست طلاق بدم وسایل خونه م و پول پیش خونه ام رو میدن ب زنم؟ یا نه؟ و اینکه قسط مهریه با توجه ب حقوقم چقد میشه؟ ممنونم ازتون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   به همسرتون مهریه و اجرت المثل تعلق میگیره
   به نظر ما هر ۱۱ ماه یک سکه

 28. اکبر

  سلام وقتتون بخیر.بنده با خانمم به مشکل خوردیم واصلا باهم سازگاری نداریم میخواهم طلاقش بدم وکارمند می باشم یک خونه دارم ویک ماشین که هیچ کدوم به اسم خودم نیست اما در خرید خانه خانم طلاهشو داد وکمکی شد برای خرید خانه ..ایا میتواند خونه وماشین از من بگیرد یانه ..وحدود ۵۰۰عدد سکه مهریه اش هست لطفا راهنمای بکنید باتسکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اخلاقا اگر میلغی بهش بدهکارید به نرخ روز بهش بدید که مدیون نشوید ولی از لحاظ قانون وقتی مال به نام شما نیست قاضی چی رو توقیف کنه

 29. زهرا

  سلام وقتتون بخیر.بعداز ۲۲ سال زندگی مشترک شوهرم درخواست طلاق توافقی دادن.مهریه من ۲۰۰ سکه ست.یه ماشین هم ب نامم هست.سه واحد خونه و سه قطعه زمین و یک ماشین سواری به نام همسرم هست.آیا میتونم تصف اموال به علاوه مهریه رو بگیرم؟ میشه راهنماییم کنین؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اون میگه از بحث توافقی خارج میشوید بله میتوانید مهریه را اجرا بگذارید

 30. آرش

  سلام وقت بخیر، خواهش میکنم بنده رو راهنمایی کنید من سپاسگذار شما میشم.
  الان نزدیک به ۴ ساله که ازدواج کردم خانمم ازدواج قبلی داشته یعنی ۳ ماه بعد از طلاقش با من ازدواج کرده، الان ۲۱ سالشه منم ۳۰ سالمه، درحال حاضر به خاطر طلاق قبلیش بسیار عصبیه و بر سر کوچیک ترین موضوع به من حمله ور میشه شروع به فحاشی شدید درگیری و تهدید کردن میکنه، حتی یه بار رفت فارابی خودشو بستری کنه میگفت دیوونه شدم پرونده تقریبا تشکیل شد ولی نزاشتم اونجا بمونه همون روز سریع برگشتیم، از طرف خانوادش که چقدر دخالت میکنن دیگر بماند، حدود دو روز پیش دعوا کردیم و اون با مشت به من حمله کرد که من کنترلم رو از دست دادم و چند سیلی بهش زدم! الان مادرش خودش و همه وسایلش رو برده و میگه میخوام طلاقش رو ازت بگیرم با مهریه! من نه اعتیاد دارم نه هیچ مشکلی از این قبیل، مستاجرم کارگری میکنم ولی وضع مالی مساعدی ندارم، از این شرایط خیلی خستم واقعا در عذابم الان هم دارم با گریه تایپ میکنم، زندگی من شده دعوا و طلب مهریه و تهدید از جانب اون و خانواده‌ش! میتونه درخواست طلاق بده و مهریه بگیره؟ و یه سوال دیگه رهن خانه رو میتونه ببره؟ من بخوام ازش جدا بشم دادگاه چی میگه! خواهش میکنم کمکم کنید راهنمایی کنید.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   توصیه روانشناسان اینه که تا یک سال بعد از طلاق قبلی ازدواج جدیدی انجام نشه…
   بحث مهریه و طلاق از هم جداست ولی با توجه به آنچه گفتید اگر درخواست طلاق داده بشه با مهریه و شما مخالف باشید به نتیجه نمیرسه نگران نباشید

 31. رضایی

  خیلی عالیه کمک رسانی

 32. سعید قاسمی

  سلام اگه زن خیانت کرده باشه باز مهریه بهش تعلق میگیره

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اثبات خیانت و رابطه نامشروع جدای بحث کیفری و جرم بودن موجب از بین رفتن مهریه نیست

 33. امید

  با سلام
  می‌خوام از همسرم جدا بشم . ایشون کارمنده و درآمدش صرف خانوادش می‌کنه و همیشه بخاطر این استقلال مالی که داره بامن جر و بحث داره ، هیچ توجهی به زندگی مشترکمون نداره و دائم با همکارانش در ارتباطه که این مساله منو خیلی ناراحت میکنه . روزانه شاید بیش از ۴ساعت تلفنی با دوستان و همکاران زن و مرد صحبت میکنه و خویی مردانه داره ، در روابط زناشویی خیلی سرده و از طرفی هم شان و احترامی برای من و خانواده ام قائل نیست

  من خونه ای در اوایل ازدواج و قبل عقدمون ساختم دارم و فقط یک ماشین بنامم هست و منم کارمندم ماهی ۶ میلیون حقوقم هست. مهریه خانمم سال ۹۲ مبلغ ۱۰۰میلیون نقد و ۱۲سکه و ۵۰گرم طلاست که ازین موارد طلا و مبلغی نقدی رو طی این مدت بهش دادم
  و ضمنا یه فرزند پسرم دارم که میخوام حضانتش با خودم باشه
  روال کارش چیه و بخوام اقدام کنم باید چه مواردی رو بپردازم ، آیا مبلغ مهریه به روز محاسبه میشه یا همون مبلغ درج شده در مهرنامه اس و من چطور میتونم این موارد رو درخواست اعسار کنم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله اگر به نتیجه قطعی رسیده اید و به صلاح میدانید باید دادخواست طلاق بدهید و یا از طریق وکیل انجام بدین
   برای دانستن مهریه پول نقد به روز به تلفن ۱۲۹ زنگ بزنید
   ماشین برای مهریه محاسبه میشود
   مابقی مهریه را در صورت اثبات نداشتن تمکن مالی، تقسیط میشود
   اجرت المثل با نظر کارشناس هم باید پرداخت بشود به همراه نفقه ایام عده

 34. reza

  سلام اگر زن در مشاوره عدم سازش نیاید می توان برگه عدم سازش بگیرد یا آن را طلاق غیابی بدهم

 35. reza

  سلام من شوهرم رفته زن دوم گرفته الان هم می خواهد طلاقش بدهد ولی زن دومش میگه طلاق نمی گیرم ما یه پسر ۱۰ ساله هم داریم به نظر شما شوهرم می‌تونه طلاقش بده از نظر مالی هم نه خونه ونه ماشین وحتی سرمایه هم نداریم برا مهریه می تونن قسط بندی بشه تو رو خدا جواب دهید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله میتواند دادخواست طلاق بدهد رای هم صادر میشود ولی حقوق مالی زن محفوظ است و در صورتی که توان مالی نداشته باشد باید دادخواست اعسار بدهد

 36. جواد حسن پورثالث

  سلام وقت عالی بخیر وشادی/حدودا یک سال ونیم پیش(۱۴۰۰/۲/۵) سرقضیه ای زن ام رو کتک زدم،
  بعدش بابرادر زن هام دعوا کردم و شکایت و….زن ام از اون موقع تا حالا۱۴۰۱/۶/۶رفته خونهٔ پدری اش وتمکین نمیکنه،الزام به تمکین دادم،دادگاه بدوی(بدون حضور زن ام) حکم به الزام برتمکین داد ولی زنم اعتراض کرد و به دروغ گفت تهدیدش کردم به قتل و دادکاه تجدید نظر ، رای بدوی رو نقض و حکم بر عدم نشوز داد !؟ / به نظر شخص بنده موجبات فروپاشی خانواده ها دادگاههای خانواده و صدور آراء صدمن یه غاز (با اعمال نفوذ) از محاکم شکلی به اصطلاح عدلیه است..خداوکیلی این خریت ونفهمی زن ام وخانوادش و اعمال نفوذ و نحوهٔ رسیدگی و صدور آراء غیرمستند و غیر مستدل از دادگاههای شکلی خانواده و دیگر دادگاههای استان ، موجبات افسردگی شدید،فشارهای عصبی و تالمات روحی روانی شده…..

  یه دختربچه۶ساله دارم که حضانت با ننه ش ه،راننده اسنپ بودم که بدلیل مسائل ومشکلات روحی روانی قادر به قوام ودوام توی کارم نشدم و الآن بیکارم .در مطالبهٔ نفقه توسط زن ام ، به دادگاه نوشتم وگفتم ؛فعلا بیکارم که میتونید از اسنپ استعلام کنید که فقط روزی یکی دوتا مسافر جابجا میکنم بخاطر پول سیگار وگذران زندگی.
  مهریه زن ام ۱۴سکه بهار آزادی عندالاستطاعه است و رن ام دادخواست داده جهت مطالبهٔ مهریه اش.؛منم به دادگاه گفتم مهریه اش عندالاستطاعه است و از اول عقد ازدواج زنم میدونست که من ملائت مالی ندارم .الآن هم بیکارم و نمیتونم مهریه بدم حتی اقساطی ، نفقه هم نمیتونم بدم ،چون ببکارم و باعث وبانی ش بعد زن ام و خانوادش ، صدور آراء خلاف شرع و قانون صدمن یه غاز (با اعمال نفوذ) از دادگاههاست که باعث فشار های عصبی و تالمات روحی روانی من شده
  حالا میخوام طلاق اش بدم و عطایش را به لقایش ببخشم
  چند بار بهش پیشنهاد طلاق توافقی کردم ولی اون ترتیب اثر نمیده !؟ نهایتا چند روز پیش گفته
  تکلیف بچه(دخترم) باید روشن بشه(فکر کنم حضتنت دائم دخترم رو میخواد) .

  چه راهکاری برای طلاق و خلاصی از دست این زن نفهم وخانوادش ارائه میدید و پیشنهاد میکنید.
  باسپاس از مداقه نظر به عرایضم ،پوزش از اطالهٔ کلام وقذردانی و تشکر از ارائه راهکار مدبرانه تون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   یا باید با همسر تواقق کنید و به صورت طلاق توافقی جدا شوید و یا اینکه دادخواست طلاق بدهید مهریه هم که نوشته اید عندالاستطاعه است

 37. فاروق غفوری

  سلام آیا رهن منزلی که برای زندگی کردم جز اموال حساب میشه و می‌تواند زوجه آن را بگیرد در باب مهریه

  1. گروه وکلای پارسای
 38. بهنام

  سلام. خانمم رابطه نامشروع داشته و من چند ساله با دونستن این قضیه دارم زندگی میکنم البته اگر اسمشو بشه زندگی گذاشت. اگر ثابت بشه رابطه ایشون، تاثیری در تخفیف مهریه داره یا خیر؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   از مهریه کاسته نمیشه ولی میتونه حربه فشار باشه

 39. ح.د

  سلام من حدود یک سال است نامزد کردم تو این یک سال یک روز خوش نداشتم نامزدمم یک بار شوهر کرده دفعه دومشه من یک ماشین به نامم هست و پدرم فوت کرده دوتا خانه داره من میخوام طلاق بگیرم سوالم اینه که ایا از این خانه ها سهمی به نامزدم میرسه اگر میرسه میتونم به نام کس دیگه ای بکنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   به نظر سوال شما برای شرط تنصیف دارایی است و در صورتی است که مرد دادخواست طلاق بدهد و اموال بعد از ازدواج و در ایام زناشویی به دست آمده باشد

 40. بهنام

  سلام وقت بخیر.
  قصد داشتم درخواست طلاق بدم. در صورتی که درخواست از طرف مرد باشه و دارایی کافی نداشته باشه ممکن هست که مهریه تقسیط بشه؟ یه خونه به نام خانمم کردم که از این طریق بخشی از مهریه رو دادم پیشاپیش. اما ایشون نمیاد تو اون خونه زندگی کنه. در صورتی که خانه خوبی هم هست. ولی از طرف اطرافیانش به قول معروف کوک میشه. این مسئله و برخی مشکلات رفتاری و ناسازگاری ایشون با این تورم باعث مشکلاتی در زندگی شده. لطفا راهنمایی بفرمایید. نحوه تقسیط مهریه رو در صورت امکان توضیح بدین ممنون میشم.
  ممنون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله حتی اگر شما دادخواست بدین میتوانید دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را به دادگاه بدهید ولی آپارتمانی که به نام همسر کردید اگر امضا از ایشان نداشته باشید که بابت مهریه بوده الآن دادگاه از شما نمی پذیرد که انتقال ملک جزء مهریه بوده

 41. سعید

  سلام خانمم یکسال پیش فقط از دفترخانه ثبت ازدواج درخواست مهریه کرده و دنبال نکرده بداخلاقی می کنه به حرف گوش نمیده و
  الان پاشو یه کفش کرده که خونه رو به بنامش کنم تا اخلاقش عوض بشه در غیر اینصورت میگه برو درخواست طلاق بده
  اگه من خونه و ماشینمو به اسم یکی دیگه بکنم فرار از مهریه محسوب میشه یا نه؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در این شرایط فرار از دین نیست

 42. ق. م

  سلام. اگه مهریه عندالمطالبه باشه. ولی مرد هیچ دارایی نداشته باشه. وضعیت مهریه ونفقه چطور میشه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   با دادخواست اعسار مرد تقسیط میشود

 43. م.م.ا

  سلام .در چه صورت میشه مهریه رو‌نداد
  زنم بخاطر خونوادش هیچ حرف شنوی از من ندارع و با قوانین منو خونه نمیخاددبسازه و همش کله شق بازی در میاره آبروی منم برده ناراحتی قلبی هم گرفتم ی پسر ۲ساله دارم ک‌میهام نگهشدارم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مواردی که گفتید ارتباطی به مهریه و از بین رفتن آن نیست

 44. میثم کریمی

  سلام وقت بخیر ببخشید من حدود هفت ماهه که عروسی کردم که خانومم و خانواده خانومم ب مشکل خوردم هربار که مشکلی پیش میومد واسه اظهار مشکلم با خانومم پیش والدینش میرفتم که اینبار پشتشو گرفتن ووو که حسابی اوضاع خراب شد که میگفتن برو مهریه اشو بده طلاقش بده می‌خوام بدونم من که خودم واسه طلاق اقدام کنم مهریه اش واسم نسبت ب حقوقم قسط بندی میکنن یا ن باید کامل و یکجا پرداخت کنم ؟و باید چجوری روند طلاق رو طی کنم؟ممنون میشم از راهنماییتون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر مالی نداشته باشید تقسیط میشود

 45. سجاد حیدری

  سلام من برروی علاقه به همسرم ماشین خریدم وبه نام آوردم الان میخام طلاقش بدم میگه ماشین مال منه آیا میتونه ماشینوببره

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مالک کسی است که سند به نام اوست

 46. Smjk

  سلام.اگر الزام به تمکین بگیرم میتونم شرط تنصیف اموال رو خنثی کنم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله ولی باید برای تمکین درخواست اجرا کنید

 47. ندا کاویی

  خاک برسر قوانین کنند که مرد میتونه زن طلاق بده بعد بگه نمیتونم مهر بدم تقسیط کنند

 48. قادربابوته

  سلام من خانمم ۳۰مثقال طلا بایدمیخریدم ولی فقط۲۰مثقالشوخریدم ۱۰ مثقال بدهکارم تودفترچه ثبت نوشته شد آیا فقط این ۱۰مثقال بدهکارم بابای همشو بخرم اگه بخوام طلاقش بدم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   آنچه خریدید و قابل اثبات است از ۳۰ مثقال در دادگاه کم میشود

 49. رضا

  سلام خونه قول نامه ای میشه جز اموال یا چیزهایی که با سند باشه دادگاه میگیره

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   قابل توقیف نیست ولی در صورت اثبات برای دادگاه قابلیت استناد دارد

 50. عسل نادری

  سلام بعد از کارشناسی نفقه مراحل بعدی چیست مهریه تعیین میشود و تمام میشود؟ و تا کی طول میکشد ک حکم طلاق رو دادگاه بده؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در صورت نداشتن اعتراض به نظر کارشناسی و انجام داوری رای صادر میشود

  2. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در صورت نداشتن اعتراض به نظر کارشناش و انجام داوری رای صادر میشود

 51. N.fa

  سلام شوهرم بی دلیل میخواهدطلاقم وبدهد کل اموالش راهم به نام خانوادش زده ۱۱۴ تا سکه عندالمطالبه آیا قسط بندی میکنند

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله مگر اینکه فرار از دین را ثابت کنید

 52. بهترم راضی

  سلام، من یه خونه به ناممه، و یه خونه دیگه درحال ساخت دارم که سند نداره، و زمین زراعی و خودروی پژو پارس، کارمند شرکت دولتی هستم، درخواست طلاق دادم مهریه خانمم ۵۰۰ سکه است،
  دادگاه مهریه رو قسطی میکنه یا اموالمو توقیف میکنه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر ثابت کند که ملک اضافه دارید و همچنین خودرو تا ارزش آنها اعسار پدیرفته نمیشود

 53. مازیار

  سلام ۹سال ازدواج کردم خانمم ناراحتی اعصاب داره هرجا بردم دکتر درست نشد العان دیگه دست بزن پیداکرده فهاشی بسیار زیادی وبدی میکنه لطفابرای طلاق کمکم کنید.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در هر صورت فعلا حق طلاق با مرد است اگر نطر قطعی برای طلاق دارید اقدام کنید دادخواست طلاق از دفتر خدمات ثبت کنید

 54. کشاورز

  چقدر این دوستان از همسران زوجه عذاب کشیدن ،خدا صبر بده ایشالله هیشکی به این وضع دچار نشه و بهتر بگم ازدواج را سرسری نگیره . زن موجوده عجیبیه،،🌒🌒

 55. داود غ

  سلام من میخوام طلاق بگیرم خانمم مشکل عصبی داره داد و بیداد میکنه یه خونه وکالتی دارم به اسم خودم.اگه درخواست طلاق بدم شرایط مهریه چطور میشه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   یه خونه از مستثنیات دین است

 56. D. G

  سلام آگه مرد درخواست طلاق دهد مهریه به چه صورت میباشد؟تقسیط میشود؟

  1. گروه وکلای پارسای
 57. محسن

  سلام من یه پسر ۳ ساله دارم خانمم مشکل اعصاب داره راحت نمیتونه زندگی کنه میخوام طلاق بگیرم تا نکشتمش بچمم میخوام پول مهریه ام ندارم بدم باید از کجا شروع کنم ؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   برای طلاق به دفتر خدمات قضایی بروید

 58. علی خ

  سلام
  برای دادخواست طلاق از
  مهریه ۱۳۷۲ سکه
  یه خونه دارم یه ماشین ویک دختر
  برای طلاق اقدام کنم مهریه قسطی میشه کرد
  فقط میخوام نجات پیدا کنم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   ماشین از متثنیات دین نیست
   مهریه قسطی میشود

 59. افشین سرگزی

  با سلام می‌خوام از زنم جدا بشم زنم کارمنده و تمام درآمدش صرف خانوادش می‌کنه و اگه حرفی میزنم شروع به بد و بیراه گفتن می‌کنه خونه ای که خریدم رو بنامش کردم و فقط یک ماشین بنامم هست و منم کارمندم ماهی ۶ میلیون حقوقم هست.مهریه خانمم ۸۱۴ سکه هست و دو فرزند دارم موضوع مهریه خانمم چی میشه آیا قسط بندی میشه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله قسطی میشود فقط سند ماشین را انتقال دهید

 60. مسعود گروهانی زاده

  سلام می خوام همسرم رو طلاق بدم چون خیلی بداخلاقه ولی اون طلاق نمیگره ومن هم چون کارمند بازنشسته هستم نمیتونم‌مهریه اش را بهم وفقط یک آپارتمان قدیمی ۷۰متری دارم چکار کنم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در هر صورت طلاق دادن تبعات مالی هم دارد با وکیل مجرب حضوری مشورت کنید مهریه با توجه به میزان درآمد تقسیط میشود

 61. عبدالرضا رهبري

  سلام من حدود ١٣ سال جدا از همسرم همراه.دو فرزندم زندگي ميكنم من ل مسكوني خود رو بنام ايشون كردم مداركش موجوده از دارايي فقط يك دفتر كار دارم كه با بچه هام كار مي كنيم ولي چند ساله كه شرايط كاريموو بد شد و به سختي اموراتمون رو مي گذرونم نفقه ايشون هم هر ماه پرداخت كردم ايشون راضي به طلاق نيستن و ادعاي نصف دفتر كارم رو نيز دارند من بايد چكار بكنم راهي وجود داره ايشون مشكل روحي رواني دارند و زندگي رو به من و بچه هام تلخ كردن

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   دفتر را انتقال صوری بدهید به نام دیگری

 62. زينب تقى زاده

  سلام همسرم رفته دراخواست طلاق داده علتش هم اين بوده كه ايشون رابطه نامشروع داشته و من فهميدم و دعوامون شد و حالا خودش رفته درخواست داده الان من هيچ اقدامى نكردم براى مهريه و نفقه بايد چيكار كنم نياز هست كه برم شكايت كنم و بزارم اجرا يا نه تا موقع دادگاه صبر كنم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   تصمیم با خودتون هست اگر فکر میکنید طلاق جدی است و شوهر اموال را ممکن است به دیگری انتقال دهد اقدام کنید در غیر این صورت بگذارید مهریه در ضمن پرونده طلاق به درخواست زوج رای داده بشه به نفع شماست

 63. فرزانه مجیدی
 64. هرمزرجبی

  سلام سال ۷۵ با یک میلیون مهریه ازدواج کردم الان ب بمبست خوردیم
  فقط ی خونه و ماشین دارم میشه نجات پیدا کرد

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   ماشین قابل توقیف برای مهریه است

 65. Mmm

  سلام من خانومم خیانت کرده و در دادگاه هم ثابت شده و محکوم به ۷۷ ضربه شلاق،حالا من اگه درخواست طلاق بدم مهریشو تقسیط میکنن مثلا سالی یک سکه؟؟؟چون هیچ پول و خونه و ماشینی ندارم که بخوام بهش بدم.با تشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلامتقسیط مهریه بستگی به درآمد شما دارد و جکم رابطه نامشروع اگرچه برای مهریه بی ارتباط است اما در ذهنیت قاضی تاثیر گذار است

 66. حسین ابراهیمی

  دلم میخواد برم زندان وندارم مهریه بدم راهنمایی کنید کجا برم که راحت بشم وزودطلاق بدم برم زندان و از این زندگی راحت بشم .تودادگاه هم میگم من بدم اون خوبه .کمکم کنسط

 67. مهدی رئیسی

  سلام من۴ساله که ازدواج کردم وخانواده خانمم خیلی زیاد دخالت میکنند و همسرم هم خیلی بد دهانی میکند الان تصمیم به جدایی گرفتم ماشین دارم و یه مقدار کم پس انداز و مقدار کمی سهام در بورس میشه راهنمایی کنین برای پرداخت مهریه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   ماشین و سهام قابل توقیف است

 68. یاسر ضابطی

  من با‌همسرم توافق کردیم که از هم‌جدا بشیم آیا باید مهریه پرداخت کنم‌

  1. گروه وکلای پارسای

   دورد
   مهم و ملاک توافق شما و همسر در مورد مهریه است

 69. علی ابراهیمی

  خانومم قبلاً شوهر داشته و از شوهر قبلش یک بچه من بچه رو به هفت سال رسوندم از یک سالگی حالا خانومم سازش نداره بدبینه و زندگی رو تلخ کرده مهریه و نفقه باید پرداخت کنم یانه

  1. گروه وکلای پارسای

   درود
   بله مهریه و نفقه پابرجاست

 70. محمد مهدی مقدم

  سلام حدود ۱۳ سال هست که ازدواج کردم تو این مدت خونه دارم و یه تاکسی که برای پدرم هست و من روی اون کار می کنم دوتا بچه دارم یه دختر ۸ ساله و یه پسر ۴ ساله مهریه خانومم ۳۱۴ سکه هستش همه بندهای عقدنامه رو هم امضا کردم اگر بخوام طلاق بگیرم با توجه به وضع مالی ضعیفم چجوری میشه مهریه و نفقه و اجرت المثل همسرم در ضمن همسرم بعضی وقتا منو میزنه

 71. محمد

  سلام اگر مرد درخواست طلاق بدهد مهریه کامل باید بپردازد حتی اگه اقساط باشه یا همون ۱۱۰ سکه اجرا میشه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   کل مهریه تقسیط میشود

 72. رضا خداوردی

  برای ثبت طلاق کجا باید برم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   ثبت دادخواست در دفتر خدمات قضایی

 73. مازیا

  ۲۰ سال پیش تمامی بندهای عقد نامه رو امصا کردم..۵۱ سکه مهره.
  خونه و ماشین دارم
  بدا خانومم ماشین خریدم

  دو پسر ۱۹ و ۹ ساله
  مدتهاست درگیری دارم
  جدا بشم چی از زندگیم مادیم دستم میمونه .
  کلا ۲۰ سال من تلاش کردم و خانومم خونه دار بودن

 74. گروه وکلای پارسای

  سلام
  دادگاه ها میزان تقسیط مهریه را به صورت موردی و با توجه به مقدار درآمد و اموال مرد تعیین می کنند

 75. علی

  سلام. برای ثبت درخواست طلاق به کجا باید مراجعه کرد. من در شهرستان زندگی میکنم و امکان گرفتن وکیل رو ندارم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

... ...